vierde der Contributien in die zoogenaamde Saxofis of Ep/ieafmites op te brengen, moetende dezelve tegen i 5,-41' cent verjies,voor Bernburgfche inkocht worden'tgeen Koophandel en Burgers geheel ten gronde helpt. Regensburg, den n. February. Tot nochtoe valt op den Ryksdag niets voormaar het affterven van den Landgraaf var. Hesfen-Casfel fchyut groote bewegingen te voorfpelleji die niet als door den Vrede kunnen eindi gen. Men gelooft dat het Keizerlyke Hof in 't kort een Commisfie-Decreet op den Ryksdag zal brengenom dat Mevrou de Erf-Princes de Regering in die Staten van Hesfen aanvaardt heeft. Sommige denken dat deze laatfte fchikking door het Vredes-Ontwerphet welk vvy in de vorige weck medegedeeld hebben, veroorzaakt isen dus denkt men hierdoor noch beter van de echtheid van 't ontwerp overtuigd te zullen worden. Men zal hier ook in 't kort eenige Franfche wervingen hebben: daar zyn reeds eenige Onderofficieren van het Regiment St. Germain en men wacht alleen na den Of ficier, die met Keizerlyke Patent-brieven voorzien zal zyn, die, zoo als deze Lieden zeggenonbepaald zyn, en de toelating behelzen zullenvan door 't geheele Kei- zerryk, waar het hun ook goed. dunkt, Recruten te wer ven. Men fpreekthier veel van eenen opftand, die te Dres- den zou geweest zyn en men wil zelfsdat dit de re den is van het vertrek van den Generaal Marfhal van daar, maar niemand weet de omftandigheden. Ook word niet beveiligddat de Marfchalk Daun naar We nen gegaan is, en de fchryvefdie zuiks laast uit Praag beticht heeft, zal den Generaal Marfhal voor den Veld- Marfchalk genomen hebben, fchoon de eerfte den éden dezer maand noch niet te Wenen was. Sedert dat de Geallieerden van Oostenryk de vöorfla- gen van vrede, die men hun gedaan heeft, verworpen hebben, zyn de bericbren van Saxen, en vooral die van Leipzig met klagten vervuld over de ftrengbeidmet wel ke de Contributien aldaar werkelyk afgevorderd worden. Men zegt zelfs, dat de Magiftraat, en het ligbaam der Kooplieden van Leipzig op nieu vast gehouden zynom hen daardoor te verplichten ook de andere 400,000 gl. te betalenen dat de Leveringen der Fonragien en Recru ten met dezelfde ftrengheid geëischt wordendat de Had Leipzig ter betaling van de eerfte 400,000 gl. voor een gededte Wlsfelbrieven had aangeboden, maar dat men volftrekt gereed geld had willen hebben, om dat het Kei zerlyke Hof de Wisfelbrieven van Bamberg van geender waarde verklaard had. De Keizerlyke Hofraad heeft een nieuw Conclufum den lyden der voorledene maand genomen, het geen aan den Prins Anhalt Bemburg noch twee maanden uitftel van executie verguntdoch hem echter beveeitin dien tusfehen- tyd het rekenboek zyner Mynen te vertoonen, om te bewyzendar zv zoo veele metalen leverenals zyne Hoog- heid geld had doen flaanzonder deeze vertooningen ingeval zyne Hoogheid noch geld van minder waarde liet flaan, is hy wederom gedreigd, dat men zyn Munt-ho- tcl zal vernielen, het geen tot nu toe uitgefteld is, en die Perfonen gevangen nemen die 'er toe gebruikt zyn doch die intusfehen een Keizerlyk Vrygeleide gekregen hebben. NtEUMARK, in Vbigtland den 5. February. Na dat dé Pruisfifchen Chertinitz fterk bezet, de in woonaers zwa re contributien opgelegd alle jonge manfchapzonder aan zien van perfoonen ,-iot den krygsdienst gedwongen, en andere baldadigheden gepleegd hadden zoo werd de Ko- ninglyke Vcld-Adjudant en Ritmeester van Meilcndorf met drie honderd Paarden naar Mutfchen by Zwickau gedetacheerd-, om van die geringe ftad de bataling van 40,000 ryksdalders, een talryk aantal Recrutenen onle verbare Fourage afteperfen. Ook waren den 25 January reeds over de 12,000 Ryksd. en 30 Recruten famen ge bracht welke laatfte echter door den Fleer Cornet Bühm noch in vrybeid gefield werden. Hierop ontvong de Rit meester van Stimm, die tot het Barranifche Husfaren Regiment behoorde .en hier geposteerd ftondeeneverfter- king van den Fleer Generaal van Kleefcidmet bevel om den Vyand te doen verhuizen, waartoe hy met 140 peerden ea SqitCroaten naar Mutfchen opbrak, en dan 2den dezer tus-, fenen 7 a 8 uren aldaar aankomende den vyand Welgepos». teerd vondtdoch des niet tegen/taande taste hy denzot ven met zulk een moed aan beide zyden en in het Front aandat hy in de uiterfte wanorder te rug trok, met achterlating van 30 Dragonders, 3 Husfaren een Onder officier en den Kommandaiit den Heer Kapitein van Mau- endorfals krygsgevangenen35 paarden 15 doodenen 9 gekwetstenhet Oostenrvks verlies beftaat daarentegen alleen in 1 doode en 3 gekwétfte Huslaren2 doode paar den en 1 gekwetst. Uit Tburingenden 6. February. In Saxen word we der een nieuwe levering ingevorderdieder zeven Roe den Lands moet een Recruut leveren, of voor ieder derzeive 400 Ryksd. betalen. Zeitz, den 7. February. Men weet, dat de Hoog- vorftelyke Fuldafche Kamerdiredtor Halm en de Heer Keizerop zekere voorwaardenop vr.ye voeten gefield-, en in Fulda te rug gekeerd zyn. Het Bisdom Fulda en de aangrenzende. Armen benevens de Fraukifche Ryks- Ridderfchap is een contributie van 500,000 'gulden opgei legden het voornoemde Bisdom toegelaten, om vier maanden lang, ieder maand 20,000 Rations, en 50,000 Portiën te leveren, iii plaats van op eenmaal zulks op te brengen; zyude tot dien einde eeni ge Gedeputeerden op den Amöneburg gebleven ,om met den Heer Overftenvaa Luckner de nodige onderhandelingen te houden. Den laatfteo der vorige maand rukte hier een Koping- lyk Pruisfisch Regiment ter bezetting in; de bevelvoeren de Generaal toonde den Magiftraat eenK.oninglyk bevel, volgens 't welke deze Stad zonder uitftel 70,000 Ryks- daaldersContributien moest betalen en by weigering, met een fchecpe Plundering gedreigd werd: Keulen, 14. ïebruary. De landing, waarmede Engeland het vorige jaar door Vrankrvk gedreigd is, be- lettede een groot deel der Engelfche Land- en Zeemacht iets uit te voeren, en men heeft groote reden om te den ken dat de Engelfche dit jaar hun beurt zullen hebben, alzoo de berichten uit Vratikryk reeds meldendat het Leger onder het bevel van den Prins van Soubife, bet geen gefchikt was om de herovering der flanovericha Staten te bevorderen niet komen zal. Zy voegen 'er zelfs by, datdeHertog van Brogüo alleen met deze Expe ditie belast, en ten dien einde door 20,000 man zal ver- fterkt worden, wordende deze tyding door verfcheide andere Franfche brieven bevestigd. De Engelfche vloot, die voor de Oostzee gefchikt is, maakt een fterken indruk aan het Hof van'Petersburff en Stokholmzoo zelfsdat de Engelfchen al hunnen Koophandel zullen verliezen, indien zy dat ontwerp ter uitvoer zullen willen brengenook zullen de vlooren van Rusland en Zweden ras in zee flekenter verydeling van hun voornemen 0111 zich in alle zeen de heei fchappy 0- ver de andere Zeemacht aan te matigen. Men gelooft echter niet, dat Engeland tot dien ftap zal komen. Een ieder is opletrend,wat 'er van den Landgraaf van I-Ies- fen-Casfel worden zaldie ten tyde van het ovorjyden v^m zynen Heer Vader noch te Maagdenburg was. Men weet' tot nu toe niets zekersvan 't geen 'er federt is voorgeval lendoch binnen weinig tyd zal alles het licht zien. BOHEMEN. Praag den 6. February. De ganfehe vorige week is een verbaazende menigte Proviant en Fourage leverin gen op eenige icoo wagens hier gebrachtzoodat men noch Hoofdftratennoch bruggen kon pasfeeren: d'e toe voer duurt noch, en men heeft reeds zoo vele Magazynen aangelegd, dat men nauwlyks alles onder dak kan bren gen: dagelyks trekken eenige Detachementen hierdoor, zonder dat men weet, waartoe zy heftemd zyn. Alzoo tegenwoordig, zoo de groote als kleine Monieeringcn voor de Keizerlyke Koninglyke Legers vervaardigd worden, zoo word door veele duizenden ,zoo Christenen als Joodfche jSnyders, daaraan gearbeid. De Wervingen gaan hier te lande fterkyoort, en de Recruten worden aanftonds on- 'der de Regimenten verdeeld. T. DANF. Boekverkooper te Middelburg, zal op Woensdag den 26. Maart 1760, in de Herberg genaamd bet VA'* Hollfltids Avonds ten 7 uurcu, Openbaar en met den Stokke, aan de meestbiedende preféntererï teVerkoopen: Een Extra fraaije en complete BOEKDRL KKERYEnagelaten door wylen Monfr. Willem de i-ERK 'n zyn Ed. leven Stadsdrukker te Middelburgbreder in de Catalogus (te bekoomen by gemelde Boek verkooper) vermeld: Deze Drukkery is drie dagen voor de Verkooping te zien. By bovengemelde Boekverkoo- per is het Jaarboek van de Oost-indifche Compagnie ter Kamer Zeeland, te bekomen. LOÜÏS TAILLEFËRT, Dz., Boekverkooper te Middelburgs heeft met een fraaye Gefcbreve Letter gedrukt"- en zyn by hem voor een civilen prys te bekomen TRANSPORTEN van OBL1GAT1ENmet Zegelsna de groote van het Capitaal; als: van loo A Vlaams op een Zegel van a Stmvérs, 200 JL VI. op een Zegel van 4 Stuiv.VI. op een Zegel va„. 6 Stffiv. 400 X VI. op een Zegel van 8 Stuiv.500 VI. op een Zegel van 10 Stuiv.en van 600 X VI. 0p een Zegel van ege,som ,n andere Stedeu te konnen gebruiken: de Prys is een j Stuiver. HüüR-CEELLN, dienende by 't Verhuuren vanLanderyen en Landpachten, zoo Wey als Zaayiandcnenz.; welke hier en elders kunnen gebruikt worden; doch voor de Inwoonders dezer Stad met het Zegel daar op als „c"edc"de 50 Guldenop een Zegel van 2 Stuivers; van 50 tot 100 Guld. op een Zegel van 3 Stuiv.; van 100 tot 7 een gn Ian IuT-'val- 200 tot 600 Guld- °P een Zegel van 12 Stuiv.; van 600 tot 1000 Golft op een Zegel van 30 Stuiversde Prys boven het Zegel is j.§ Stuivers. Te MIDDELBURGby CALLENFELS, de fPed: MANDELGREEN, en TAILLEFERT, Dz. - - 7

Middelburgsche Courant | 1760 | | pagina 2