Middelburgse M No. 98. Ao. 1759. COURANT; Donderdag SPANJE- adrid, de 10. van jfuly. De Koning is voor 14 da- gen in merkelyk .beeteren toeftand geweestdan dezelve zich thans bevind^ en het blykt by de uitkomst, dat Z.M.geduurende het aangename jaar-gety weinig ge wonnen heeftdesniettegenftaande kan Hy noch lang in 't leeven blyvenen alle voorzeggingenwelke men om trent het lang of kort leeven van Zyne Majesteit doep kondezyn zo rwyffelachrigdat zich geen één Genees kundige daar omtrent uitlaten durvt. ITALIË. Genua de 28. van July. Volgens brieven uit Ma drid van den 10. deezerverneemd mendat Zyne Catbo- lique Majesteit zich zeer fwak bevind, waar uit men zich niets voordeelig's voorfteld; edoch men vlcid zich uit het antwoord het welk men aldaar van het Hof van Napcis ontvangen heeft,- dat Zyne Siciliaanftbe Majesteit zich ten eerften naar Madrid begeeven zalten einde de be- langens van het Koningryk waar te neemen. Enige by- zondere brieven verzeekeren dat men te Florencehet paleis van Monf. Pittig voor Zyne Siciliaanfcbe Majesteit gereed maaktte, en dat de Aartshertog 'Jofephaanftaan de Gemaal van de Infante van Parmazich insgetyks al daar zal laten vindenedoch zulks vereischt nadere be vestiging. Deezer dagen is 'er te Livomo een Hollandsch febip uit Mlexandrië aangekomenwelker's Capitain ver haalde, dat de pest zo in laatstgeinelde plaats als geheel Egypte aanhield, doch dat dezelve zedert enige dagen te ailexandrië enigzints verminderd was: groot-britannie- Fervolg der Engelfche brieven van den 10. deezer. Met den Captain van het koopvaardyfehip tig Neptu nedie onlangs uit NeW-Fork te Falmotitb aangekomen is heeft men tyding ontvangen dat de Admiraal F)li re/1 één Franscb ooriogfehip van 64 Hukken, benevens één Fregat van 28 ft. en 6 Transportfcheepen in de rivier ft. Laurents genomenen noch één ooriogfehip van 50 ftukken heeft doen zinken; terwyl andere berichten, weiice met een ander fchip te Dublin aangekomen zynhet getal der van den vyand génomene Transportfcheepen merkelyk vermeerderenedoch ons Ilof heeft als noch geene zeekere tyding van dit geval bekomen. Op den 7. deezer vernam men, dat Mr.de Thurot die den Duinkerkfcben kaper le Marêchal de Belle-Isle gevoerd heeftmet verfcheide Fregatten en 1500 manuit gemelde haven was onder zeil gegaanwaar op de Com mandeur Boysdie de in Duyns leggende oorlogfchee- pen commandeert ten eerften met the NorivicbDo ver, Solebay en óillarmNoordwaarts aan ftuurende, den zeiven achter na gezet is. Niettegenftaande de tyding van het voordeelhet welk de Pruisftfche armée op den 23. deezer, by Zullicbauop de Rusfen behaald heeft, door ecne briev van den Heer Mitcheil, onzen Minister by Zyne Majesteit den Koning van Pruisfi bevestigd is geworden, zo meent men ech ter nu met zeekerheid te weeten, dat het gevecht niet zo aanmerkelyk of voordcelig voor de Pruis ft fchen is uitge vallen, als men zich inden beginne verbeeld had, en dat het verlies aan weerskanten omtrent even gelyk ge- reekend word. Wyders ziet ons Hofden Colonel Filzroy alle ogen blikken uit de armée van Prins Fetdinandmet de nade re omftandigheden van de op den 1deezer, tusfehen Minden en Petershagen voorgevallene bataille te gemoet. Intus- fchen weet men. dat de Franfchende rechter vleugöl der Geallieerde armée des morgen's ten 3 uurenhebben aangetast; datdaEngelfche en Hanover'fcbe troupen, den eerften aanval der vyanden doorftaan hebbendat het ge vecht ten 6 uuren algemeen wasen de Ft anfchen zich reeds ten 8 uuren, met achterlating van 4 k 5000 doo- dengenoodzaakt zagenhet flagveld te ruimen, waar nazy, al retirerende onder het gefchut van Minden achtervolgd zyn geworden. Enige brieven uit Jtalie, meldendat 'er tusfehen de Princes van Brafilië, prefumtive Ervgenaam tot de Kroon vah Portugal, en haaren Oom Don Pedroeen huwe- lyk befloten is. Ook verneemd men uit West-Indiëdat de eilanden Mntigoa en Barbadoszo veele kapers in zee hebben, dat dezelve in elkander'sgezicht kruisfen. de 16. van Augustus. Uit de vloot van den Admiraal Hawke word gemeld dat Monf. de Confians zyn vlag aan boord le Soleil Ruyal van 84 ftukkengeheist heeften niemand van de matroozen toelietzich aan de wal van hunne refpeótive fcheepen te abfentéren: en eindelyk zegt meri, dat 'er ter gedachte nis van de menigvuldige glorieufe daden van 't jaar 1758 eene nieuwe historifche Gedenkpenning aan zyne Majes teit geprcrenteerd is, waar over dezelve groot genoegen betoont heeft. De werving voor het régiment ligte Infanterie van Ko- ninglyke Vrywilllgersgaat ongemeen wel voort, gelyk ook die van het nieuwe régiment ligte Cavalerie over het welk zyne Majesteit, den Heer Burgógne tot Colonel be noemd heeft. Verfcheide van onze oorlogfcheepen zyn van hunne kruistogt voor Duinkerke te rug gekomen, en men verftaat, dat de vyand regens allerleie mogelyke da- derneemingenaldaar batt'eryen opwerpt. Op den 28. van laatstleede wierd de eigenhandige briev welke Zyne Majesteit de Koning van Prui.feaan den Graa'v van H'estmorelandalsCancelier der Univerflteitvan Oxford gefchreeven heeften in welke Hy gemelde Acade mie voor het toezenden van een nieuw exemplaar van Lord Cldrendon's political historybedankt, in volle vergade ring aan alle Doctoren en Meesters van de Faculteiten voorgeleezen. Insgelyks wierd ook het Academie-zeegel aan een briev voor den Koning van Napels gehangen waar by Zyne Majesteitvoor het vereeren van de Histo rie der Merkwaardigheden, en der te Porticiontdektte Oud heden welke twee groote deelen in Folio bellaan we gens gemelde Academie nedrig bedankt wDrd, DUITSLAND EN AANGRENZENDE RYICEN. Weenen, de 1. van Mugustus. Gisteren is 'er by den Grave van F lemmingEnvoyé des Koning's van Pole, een Officier met het verhaal van de op de Pruisfifcbe ar mée bevochtene viétorie, alhier aangekomen alles laat zich aanziendat dezelve noch meer voordeelige gevol gen zal hebben. By het vertrek van den laatftcn Expresfe uit de armée van den Marfchalk Graav van Daun reekende zyne Excellentie op eergisteren van Marck-Lisfa voorwaarts naar Lauban te marcherenzo dat de eerstkomende Ex- piesfe, ons uiteen ander hoofdquartier, het welke rnoge- iyk te Nieder-Liechtenau zal zyn, enignieuw'saanbren gen zal. De Generaal Fladdickheeft over Loebau en Behnezynen marsch naar Dobrowitz vervolgd en de Generaal Maguire richt den zynen, naar Zeitlare n Geis ha bel. Van den anderen kant heeft zich de Generaal Woljfersdorjfmet een byzonder corps naar Goldenoels by Landshut begeevenen de Generaal de Villeis verder voorwaarts in Silefië gedrongen. Alle deeze verfcheide beweegingen van zo veele byzondere met eikanderen ver leende corpfen, zullen den vyand wel haast van voorne men doen veranderen. Uit de Franfche armée te Minden, de 2., van Jlu- gustus. Gisteren morgen hebben wy de Geallieerde armée, on der bevel van Prins Ferdinand aangetast, en offchooii wy voor den dag op marsch gegaan warenvonden wy hun alle by dc handen zeer wel in hun Camp verdeeld. De Hertog van Broglio, die de rechter vleugel attaqué- ren moest, kon dezelve niet overweldigen, noch ons centrumde tcgengeflelde macht weerftaanzo dat onze troupen aan 't wankelen geraakt zyna'eover de Wefer zyn gerrokken. Het régiment van Champagneisgewee- kenen door het canon wederom té rug gedreeven het zelve heeft, uitgezondèrt dat 'ér maar één Captain ligt gekwetst isniets geleeden. Dat van Navarreis niet flaags geweest, en heeft derhalven ook niets geleedcn. Dat van Piëmontheeft 200 man verlooren, 3 Officiers zyn gefneuveld en 7 gewond. Keulen de 9. van Mugustus. Men is alhier gelyk'"n alle na by gelegene fteeden, nopens bet. geene 'er op den 1. deezertiisfchèn de twee vyandelyke arméén voorge vallen is ten eenemaal onkundig; 'er is tot noch toe geen gewoone noch buitengewoone Franfche Couner aan gekomen, en alzo weinig is men 'er door enige brieven van verlicht geworden. Het gerucht is algemeen dat de Marfchalk de Contades na de aóiie by Minden over de Wefer getrokken is en thans met zyne ganfche ar mée aan den rechter oever van gemelde rivier ftaat. Dé Marquis d' Ztrmentiéres is opwaarts de hippe getrokken y

Middelburgsche Courant | 1759 | | pagina 1