No. 95. MIDDELBURGSE Ao. 1759. COURANT. Donderdag, PORTUGAL. Lissabon de 3. van July. Deczer dagen is de -vloot uit Fernambttcq in onze havens aangekomen, en heeft voor den Koning en voor rekening van de Commer cie, beha!ven eene tamelyk ryke lading van verfcheide koopmanichappeunoch één milioen Crufaden mede ge- bragt. Deeze fomme, hoe aanmerkelyk dezelve ookzyn moge, haalt op verre 11a nietby de ontzachelyke fcha- clens, welke wy in het verlecde jaar by het ophouden der vlooten geleeden hebben waardoor onze Commercie en alle Kooplieden zeer ten achteren geraakt zyn. Aan boord van gemelde vloot hebben zich ook 3 Jefui- ten bevonden welke te voren als Zendelingen naar Bra- Ji/ë gezonderren nu door den Gouverneur met niet meer als bet gewoon e rantzoen voor het fcheepsvolkals ge vangene te rug geftuurt zyn; edoch dezelve hebben eni ge befchermers gevondendie voor ieder van Hun30 Hukken goude fpecie betaald hebbenten einde dezelve roakkelyker en meer gevoeglyk te doen overkomenWy- ders neemen de Dominicaner Monniken tegenswoordig alle de Portugeefcbe zendingen der Jefuiten naar Home rica, in hunne plaatzen waar. P O L E. Uit de Pruisfifche armée te S.amarschin de 17. van July. De vyanden op den 13. deezer, hunne pofitie verla ten hebbende en in de ftilte opgebroken zyndever trok de Pruisfifche armée op den 14. uit het camp by Dambinaen men vernam onder den marschdat de vyan- delyke armée van haren kant, insgelyks ook noch mar cheerde na alle gedachten ter oorzaak van de moeras- fen en moeyjelyke weegen, en dat dezelve op onze lin ker zyde voorttrok. Hier op wierden de Generaal-Majors Graav van Tottleben en Jerapkinmet een corps Husfa- ren, Cofakken en Grenadiers te paard, met 4 Hukken ge- fehutderwaarts gedetacheerdom den vyand op hun ne marsch te ontrustenen offchoon zy een hevigenaan val decdenwierden ze echter door de fterke artillerie der Pruisftfeben genoodzaakt, te rug te keeren. Mid- ierwyl namen 'er 20 vyandelyke Escadrons by den eer- Ren aanval de vlucht, en zyn niet eerder weer te rug gekomen dan na dat zy door 15 Hukken van hun ge- fjhutbefchernid wierden. Wyders had de vyand zyne voorhoede van omtrent 6000 man, met enige Hukken canon, tot dekking dei- wagens met levensmiddelendie kortelings te Neufi'ad aangekomen waren, derwaarts gezonden, op welke men geduurendeeen halv uur.zeer heftigcanonneerde, en on ze ligte troupen met enige Escadrons Pruisfifche Husfa- faren gefchernuuzeld hebbenwaar van men 5 man gedood, en 11 anderezo gewonde als gevangene bekomen heeft. DesniettegcnHaande kwam de vyandelyke armée op de hoogtens achter Polmsch-Neufladalwaar dezelve campeerde, terwyl de onze zich om 4 uuren in den na middag recht tegens over de Pruisfjche ter neder doeg en op de burgt Samarfchinander halve myl aan de overzyde van de Pneveen 2 mylen van Dambina haar Hoofaquartier oprichtede. Op den 15. kreeg men naricht, dat de vyandelyke armée des nacht'sen deszelv's achterhoede des morgen's om 6 of 7 uuren opgebroken wasen zich meer en meer van ons ver-wyderendelinks af gemarcheerd was. Heden blyven wy noch hier, maar morgen gaan wy naar Schenken op marsch. Van daag en gisteren, zyn 'er omtrent 300 deferteurs van verfcheide natiën by on ze armée aangekomen, welke eenparig betuigen, dat de vyand zeer groot gebrek aan brood heeft. DUITSLAND EN AANGRENZENDE RYKEN. WekNen .de 26. van July. De inval der Pruisfifchen in het Koningryk Pole, heeft zo weinig als de Manifesten welke zy daar uitgezet hebben; -of de hoop, waar mede zy zich vleidenvan geen gebrek aan leven's middelen te zullen hebbenen de Rusfin in gemelde land op te hou den; in -enig opzicht aan hunne verwachting beantwoord. De Generaal Dohia heeft zich. verplicht gevonden, zyn plan voor het grootflé'gedeelte te veranderen, want van voor Po jen tot by Mefirit z te rug getrokken zynde, heeft Hv zejvs opktat-st-gemelda post niet kunnen blyvenmaar naar Cros jen moeten wyken. Daar en tegen zyn de Rusten fbahs in hunne plaats te Meferitzvan waar- zy in den de 9. van Augustus. kreitz van Sehvibus tót by Zillichaudetachementen fiuuren, waar door de operatiën van den Marfchalk van Daun en Graav van Harscbniet weinig begunfligd wor den. Intusfchen hebben wy met leedwezen de tyding ontvangendat laatstgemelde Generaal tot Scbönberg door gedrongen zyndealdaar van de koorts overvallen, en ge noodzaakt is gewordenzich naar Konigsgratz te laten transportérenterwyl de Marquis de Uille, die in des- z~-v'safwezendheid het bevel voerd, op den 21van Scbön berg naar Conradsxva/d gemarcheerd is, en aldaar zyn hootdquartier opgericht heeft. Wyders heeft de Veldmarfcbalk van Daun, de Gene raals Haddick en Laudun benevens noch enige andere vertroude Officieren een aanmerkelyk corps toever,, troud om Prins Hem ik te gernoet te trekkenen het zel ve reekendegisteren te Bautzen te zullen zyn. By het overiyden van den Hertog van Saxe-Zeitz is de onder-bisfehop van Praag, Emanuel van IVallen- fteindoor hare Hpostolifche Majesteittot Bisfehop van Leitmeritz verheeven. Uit bet Corps van den Generaal Harsch, de 18. van July. Gisteren avond gav de Generaal Harscb bevel dat men eenen Capitam met 200 Slavoniersnaar de hoog tens by A'eicbsbennerstVrff detacbéren zoude, ten einde de verken der vyanden, onder begunHiging van het maan-ücht, naaukeurig in acht te neemen. Op het ge rucht het welk van onze aannadering vctfpreid was, zonden de vyanden van hunneakant, de twee vry-batail- lons van /e j\ob/e en Hvgelelli in 't midden van de nacht naar een boschhet welke voor hunne werken lag, en waai uii zy met het aanbreeken van den dag als wan neer de op recognolcéren Uitgezondene Croaten onder hun bereik kwameneen hevig vuur gaven. Gemelde detachement van Croateu^ tot het corps van den Generaal Ja/mts behoorende y wierd de Heer van Hmelunxen Lieutenant Colonel van het régiment van Simfihön met 200 man en 200 andere van de relerveen bovendien noch J500 man benevens 2 Escadrons, tot onderfteiming van het zelve, achter na gezonden. De Generaal Jahnus met de Escadrons aan het bosch gekomen zyndej vernam Hy verfcheide troupen Pruis (i- Jcbe infanterie, welke volgens zeggen der Deferteurs, in 8 bataillons beflond, waar van 4 Grenadiers waren en enige Cavaleriewelke op de vlakte Honden waar 00 Hy met 2 Hukken canon deed vtvuren. De Heer van Hmelunxen, de vyanden vervolgens zeer hevig aantas tende, dreev Hun met zyne Ublanen en Ilusjaren al vechtende, door Lm den au tot aan hunne werken, al- waar hun een train van artillerie te gernoet gezonden wierd en onder welk's befeherming, zy in hun camp trokken. By deeze gelegenheid, hebben Wy 10 doode en 29 gekwetfte bekomen waar tegen wy behalven de 60 man, welke reeds van den vyand begraven zyn, noch 12 krygsgevangene bekomen hebben en van de defer teurs, die wel 50 in getal zyn, eenparig hooren zepgen dat het getal hunner gekwetftenwaar onder ook de Co- lonej leNoble geteld word, zeer aanmerkelyk is. Uit het Camp der Franfche armée te Minden, di 28. van July. De beide arméen blyven Heeds in dezelve pofitiePrins ïerdmand Hygt dagelyks des morgen's om 4 uuren te paardom onze politie te recognoscéren en Huurt tot voorby Petersbagen, eene myl van hier geleegen fterke detachementen uit, en alzo wy voor ons Camp insgelyks detachementen hebben, gaan'er geene dagen voorby, of de ligte troupen zyn te zamen hand gemeen, of dat men het canon met en hoorthoewel zonder enige uitwer king. De vyanden verdubbelen hunne vlyt, om hunne wyd uitgebreide werken voor het boschte voltooijen. De Relerve van den Hertog van Brogliocampeert aati den reenter oever van de Weferaan 't begin der twee fchipbruggenwelke men over de fteene brugdie naar de Had legtgeflagen heeften bezet insgelyks de post van de Commanderie anderhalve myl van haar front f?cht, tegens. 0Ver de linker vleugel der GeallieerdeArmée: ook hebben zy tot dekking van hunne fchip-br.uggen be neden Petersbagenenige troupen over den rechter oe ver van de Wjfir doen trekken. Het corps van den Hertog van Cbevreufiftaat bene vens dat van den Marquis d'Huvet, aan den kant van Lipfiad-, terwyl de Referve van den Marquis binnen-

Middelburgsche Courant | 1759 | | pagina 1