MIDDELBURGSE! Donderdag, Ao. 1739. COURANT. No. 92. DUITSLAND en aancrenzende RYKEN. Uit bet floofdquartier van den Marfchalk Graav van Daun, te Marck-Lissa de 12. vanjuly Op den 9. deezer kreeg men berichtdat de Generaal van (lemmingen, ingevolge de ordres, welke de Marfchalk Hem gezonden hadop gisteren te Ullersdorff, aangekomen wasen dat de Generaal van Veblavan daar vertrokken, en naar Ofirilz gemarcheerd zynde, een detachement naar Gorlitz gezonden had, ten einde al daar post te vatten van waar zyne voorposten reeds pa- trouilléren tot BautzenReichenbach Rotbenburg en Lauban. De Generaal Haddick, heeft zyne politie by Husjig genomen om dus den Generaal Prentano te kunnen onderfteunen zynde dezelve reeds voorwaarts gerukt, of mogelyk de vyand met te groote macht op Hem afkomenmogtterwyl Hy tegelyknuin(laatis, om het Koningryk Bobeme, aan dien kant te dekken, enzeiv eene voordeelige afwending in Saxe te weeg te bren gen, zo wanneer Prins Henrik op nieuws eene onder neeming tegens de Ryk's Renden wagen wilde. De vyand fchynt voor deeze handelwyzc, min of meer bevreesd te zyn, vermits Hy zyne patrouilles aanmerkelyk vermeerdert en verfferkt heeft; ook is eene van dezelve, die omtrent 100 man fterk was, met eene van de onze van gelyke macht, niet verre van Bucbwalde - aan de gang geweest, by welke geleegenheid wv één man verlo renen twee gekwetfte bekomen hebbenen de vyand insgelyks met enig verlies te rug geweeken is. Het corps van den Generaal Harscbis heden naar Trautenau genadert, werwaarts gemelde Generaal reeds te voren was, ten einde de gelegenheid aldaar te reeog- noscérenen de nodige fchikkingen te maken. Her corps van den Generaal de Mille, het welke tot nu toe in Moravië en Silefiëts geweestis tegens woordig, nadathet eventswel eene genoegzame machttot dekking der eerlte van gemelde Stenden achter gelaten heeftwerkelyk op marschom zich met het corps van den Grave van Harscb te vereenigen. Heden is de Lieutenant Gene raal van Beekmet zyn corps te Neuflad aangekomen. Op den 10. is Hy naar Gebharsdorff voortgetogen om den Generaal Laudon die te Lauban post gevat heeft te gaan aflosfen. Te deezer tyd vernam men dat Zyne Majesteit de Koning van P ruitjemet zyne armée te Lö- wenberg aan de andere zyde van de Zober ftondwaar op de Marfchalk deeze morgen met het aanbreeken van den dag, te paard gaande recognoscérenHy insgelyks aan deeze zyde van de riviereen vyandelyk camp ge waar wierddoch kon van wegens de meenrgte der ber gen en heuvelen niet onderkennen, of het de geheele ar mée, of Hechts een byzonder corps ware. Op den 11. als wanneer de Heer Marfchalk andermaal ging recognoscérenwierd Hy gewaardat de vyande- lyke armée wezentlyk aan deeze zyde van de rivier de Zo ber tusfehen Liebenthal en Greiffenberg emnpeerdeen dat de Koning zyn hoofdquartier te Gerishofen had. In- gelyks bekwam men naricht van den Graav van Harscb dat het corps van den Generaal Fouquet, het welke thans te Landshut campeert, 17 bataillons en 20 Eseadrons Ca valerie fterk was: en men vernam van den Generaal Haddickdat Prins Henrikna dat Hy op den 8. zy ne artillerie voor uit gezonden haddes anderen daag's nacbt's tusfehen 1 en 2 uuren het Ertzgebergte verla ten en naar Freiberg getogen wasom na alle gedach ten te Maxen tc gaan campérenDoch om van deeze twyfelachiige beweegingen der vyanden, grondige kennis te bekomenheeft de Generaal Haddickden Gene- nerasl Prentano naar Nollendorffen den Lieutenant Generaal van Palfynaar Culm doen rukken. Uit het Hoofdquartier van den Marfchalk de Cou- tades te Minden, de 2r. vanjuly. De Rcferve van den Hertog van Broglio, verliet op den 12. deezer, haar campby Enghtren, en leegerde zich te Minden terwyl 2 brigades Infanterie benevens de Koninglyke en Franfcle Grenadiers, met eene brigade Ca valerie onder bevel van den Lieutenant Generaal Mar quis du Mesnilin deszelv's plaats te Engberen trokken. Op den 13. gingen 'er 4 Brigades Infanterie en eene van Cavalerieonder commando van den Marquis de Beau- de 2. van Augustus. Des anderen daag's rukten onze Iigtè tröupenindeflad Osnabrugwaar uit des nacht's te voren 4 bataillons en 1 régiment Cavalerie uit getrokken warenen alwaar wy een magazyn van 300,000 rations iourage, benevens vee- Ie andere noodwendigheden vonden, welke de vyand door tyd's gebrek niet had kunnen mede neemen. Prins Ferdinanddie op den 11. te Esfen, op den weg naar Stoizenau was gaan campéren; had gemelde 4 bataillons en één régiment Cavalerie in Osnabrug gelaten om de ontruiming van die plaats te dekken, waar 11a Hy op den 13. naar Rbaden vertrok. Te zeiver tyd; ftond de Erfprins met een corps van omtrent 10,000 man te Liebe- nauen ging des anderen daag's van daar naar Stoizenau aan de IVefcrover welke rivier Hy drie bruggen floeg, terwyl de armée van Prins Ferdinand op den 14. van Rbaden op marsch gingten einde wat nader by de vo rige te komen. De Franfc.be arfnéö brak uit haar camp by Hervorden den 14. op, en kwam des anderen daag's te Minden cam péren, alwaar de gedetacheerde corpfen van de Heeren de Beaupreaudu Mesnil en d'Mndlau zich wedcrorfi 'met dezelve vereenden Ook vertrok de brigade van Muvergne piet één régiment Cava'erie onder bevel van den Heer da S. Gertnainvan Eielefeld met inzicht de brug van Hamden en ook onze gemeenfehap met Paderborn te dekken, ten welken einde Hy noch met nieuwe troupen verfterkt zal worden. 13e vyandefyke arméeop den 16. aan den linkeroever van de PVêfer, te Pétershagen anderhalve rnyl van de onzei zynde gaan campéren liet zyne Excellentie de Marfchalk hunnen marsch door een aanmerkelyk detache ment, onder bevel van den Graav van R au grave in acht neemen. Op den 17. deed Prins Ferdinand een groot detache ment van de legging onzer armée kennis neemenen op het gemelde detachement van den Marêchal de Camp de Raugrave hevig canonnéren, edoch het zelve retireer de zich niet, dan na alvorens daar toe de ordres van den Marfchalk ontvangen te hebbenen vermits vetfeheide overloopers ons berichteden dat de vyandelyke armée ons in ons camp aantasten wilde,-zo fchaard'e de Mar fchalk onze armée in flagorde en liet deReferve van den Hertog van Broglio wederom over de PVefer trekken, om het zelve-met de armée te doen vereenigen. Hierop ging de vyand te 5 uuren in de namiddag aan het wyken onder bedekking vaneen bosch, het welk deszelv's aan- nadering insgelyks beguuftigd had. Op den 18. trok de Referve van den Hertog van Brog lio andermaal over de IVefer, en ging aan den rechter over van die rivier campéren. Op den 19. liet Prins Ferdinand twee fterke detacbe- meuten met het aanbreeken van den dag, de moeras welke van Labeck tot by Minden iooptrecognoscérenwa,ar van een het welke omtrent 5000 man fterk wastot by Labeck 3 mylen aan onze linker zyde, naderde; en het tweede van byna 3^00 mantot by het dorp Hil/e, leg gende aan 't begin van eene dykagie, welke door deeze moeras loopt, anderhalve ntyl van onze linker zyde; doch offchoon zy onze Jigte troupen, welke deeze posten be- zetteden en veel minder in getal waren, zeer hevig aan- tasteden en met haar canon befchoten, konden zy echter niet over de moeras koomen, en zelv behielden de onze, hunne post aan de overzyde van den vyand. Wyders is 'er een detachement van het régiment van Berchinydoor verfebeide andere detachementen van Eugelfcbe C&vcde- rie aangetasten heeft zo veel volk van de vyanden om- gebragt, als het zelve daar hy verloeren heefi, waarna het overfchot wederom naar hun corps getrokken is. Het beleg der Stad Munfter, onder bevel van den Marquis d'Armentiéres. Op den 12. des morgen's om 3 uuren, begonnen de batteryen welke aan het front van de attaque op de ftad geplaatst waren, te fchieten, en men ondervond, dat hunne direftie zo wel genomen wasdat zy reeds om <5 uuren des morgen's, het vuur der vyanden byna hadden doen ophouden. Om 7 uuren, ging de Marquis d'air- mentiéres door de linie, welke op de Höxter poort, aan den weg van die naam aangelegd wasde werken vveR ke's nacht's gemaakt waren, bezichtigen, als wanneer - - - zeerdui- jore aute Etingbaufen en Minden campéren, alwaar zyjHy de halve maan welke deeze poort bedektte, in de plaats van de Referve des Hértog's van Broglio delyk kon zien: hier op ordonneerde Hy, deeze linie te* trokken, zynde dezelve op die dag, aan de andere zyde eerftcn zo verre voor uit te maken, als mogelyk zou van de fVefer by Buckeburg gaan leegeren. izyn, en omdat het terrein tusfehen deeze nieuwe linie

Middelburgsche Courant | 1759 | | pagina 1