No; 44 MIDDELBURGSE Aft 1755Ü COURANT. Donderdag, de 12. van April. P O L E- Warschau, de 18. van Maart. Vo.or eenige dagen is het corps van vierduizend man Pruisfifche trou- pen, dat in groot Pole. gerukt is, wederom naar de gren zen van Silefië geniarcbeert. Dantzig, de 21. van Maart. Offchoon het niet in 't openbaar verteld wordom welke redenende Refident van het Rusfifche Hofmet onzen Mag-iftraat voor eelti ge dagen zulke groote conferentiën gehouden heeftzoo is het eventswel waarfcbynelykdat zy den intrek der Rusfen in deze ftad, ten onderwerp gehad hebben. Ze dert dazen tyd, befpeurd men, dat de troupen der bur- gery, waakzamer, en meer op hunne hoede zyn ten ininften denkt men thans alhier op het- emftigfte om de vryheid te bewaren en de neutraliteit, zoo wel ten aanzien der Rusfenals der Prutsfifeben in acht te nee- men. Midlerwyl verfterken zich de Rusfen zeeren uit hunne beweegingen te oordeelendenkt men, dat zy wel haast, op het grondgebied des Koning's van Pruisfe,. het zy in 't Brandenburgfche, of wel in Pamereneen inval doen zullen. DUITSLAND EN aangrenzende RYKEN- Weenen, de 28. van Maart. Op den 25. dezerdes avonds, heeft de marfchalk Graaf van Daan, van hun ne Keizerlyke Majesteitenzynaffcheid genomen, en is des anderen daags morgens, te 5. uurennaar 'Golft» ver trokken, van waar Hy zich, na vereisch van zaken, en oorlog's operatiënelders naar toe bcgeeven zal. De jon ge Graaf van Kaunitsz Rittberg, die tor den Krygsdjenst is overgegaan is insgejyks met zvnc Excellentie vertrok- ken de Graaf van IVilzeckeerlte oorlog's Commisfans- Genemal der Ryk's armée, heeft des anderen daags zyne réize naar Neurenburg aangenomen. De twee Generaals de Marquis de Los Rios, en de Graaf van St: Ignon zyn te geiyk naar de armée in 'Bobeme vertrokkenzynde de Iaatlte dezer tweevan Hare Keizerlyke Majesteitmet het dragonder-régiment van Ligne begunftigt geworden. Schwerin de 28. van Maart. Deze morgen_ om 9. uuren hebben de Pruisfifche troupen onsna alhier tien dagen verblecven te herben, met eenftfiie trom verlaten, en zyn over Sternberg en Br uit naar Gustrow gemarcheert vanwaar zyzoo men zegt naar Sweedscb-Poweren trekken zullen. Marburg, de 1. van April. Indien men den oorlog, by een Trcurfpel vergelyken mag dat uit zoo veel bè- dryven is t'zamen gefteh als de eerfte Veldtochten uit maken zalzoo kan men zeggendat het vierde bedryv van dien, die gantsch Europa zedert drie jarenzoo veel tranen heeft doen Horrenop het punt ftaat om begon nen te worden: het gordyu is opgehaalt'', en vertoont ons een corps Pruisfifche troupendat naar Frankenland marcheert; en de Geallieerden te velde, om uit het Hesfifche een inval te gaan doen. Dceerfie uitkomst is te 'Fulda vertopnd: De Vorstelyke Bisfchop den ftorin op zich ziende aankomen, verkoos heel wyzelyk zich door de vlucht te redden, en trok op dèn 27. der ver- leede maanddoor Salmunfler alwaar Hy den Briga dier van zyne AHer-Christ'elykjle Majesteit, den Marquis d'Apcbon aantrof, die Hem alle eere bewees welke 'Hy aan zyn verheeve waardigheid verfcbuldigt was: 's daag's na het vertrek van dezen Vorst, trokken de Hesfifche en Hanoverfche in Fuldaen bleeven die ftad en omleggen de plaatzen bezetten, tot dat zy, gezamentlyk een corps van tien duizend man uitmakende, op den 30. naar Wurtzburg marcheerden. Ondertusfchen vertoonden zich de Hesfifche Jagers, met de Hanoverfchen en fwar te Husfarcn tot by de uitterfte voorposten der Franfcbe ligrc troupen by Lauterbach en Herbfleinvan waar de^ kleine detachementen, die daar' lagen om te recogno- fcéren, twee myieji achterwaarts geweeken zyn, naar een grooter corps, het welke door den Prins Camille de Lor ram, met eemgecompagniën Granadiersen zommi- ge piquetren .onderfieund wierd. De Heer van St. Paul d' Mor/te>\ main''meert -zich met qcoHusfaren van Tur- pin op.du voornaamfie post van Ober laafsen heeft de Vlaamfche Vrywilïigers maar twee my'en achter zich. Gmftrecks de fteden Franckenberg cn Franckenau legt een corps cfer geallieerde armée van 1200 man zoo voet volk als uiltery, zoo da' het ontwerp der Geallieerden, binnen tweemaal 24 uuren aan den dag moet komen, en men als dan zien zalwerwaarts zich de ftfydvoerende armécnna toe begeeven zullen. Keulen de 5. van April. Zoo even arriveerd hiep een Courier van den Hertog van Broglioom van den Generaal Marquis d Armentiérts een verfierking van trou pen te verzoekenwaar op 'er terftond 3000 manuit de régimenten van N'avarre en Champagne gecomman deerd zynom morgen ochtend met hunne canonnèn en bagage naar de linker vleugel van gemelde armée té marcheren: zullende dezelve door andere geremplaccert worden, waar van 'er wederom een groot gedeelte, den zeiven weg zal in flaan. Noch heeft men met denzelven Courier, de tyding bekomen, dat het Hoofd-quartièr der geallieerde armée op den 30. van Maartte Fuldaen de Erf-Prins van' Brünswykmet de voorhoede te Ost- beim aangekomen is. Voor 't overige is de geheele Fran fcbe armée, die aan den Main legtby een getrokken en de Hertog van Broglio was op de gealliëeerdeu iri'aan- tocht. Deze beweeginggelyk ook diewelke de Pruis- fen over Zwickau naar Frankenlandgemaakt hebben word toegefchreeven aan de opligting van een Oosten- ryksch Officierdie naar St. Petersburg reisdeom eo- nige verandering, die reeds voor langen tyd ontworpen was, derwaarts te gaan brengen, en waar van de Ko ning van Pruisfe de uitvoering willende belettengera den vond om zyne geallieerden te overrceden 3 vipri Ven cerfien in het veld te verfchynen, en zich ten dien einde onmiddclyk in hooge perfoon tuin 't hoofd van zyne eige troupen fteldeen ook naderhand aan den Generaal Ma jor van Werner, over deze opligting, zyn genoegen be tuigd heeft. Alles wat men voor het tegenwoordige van de Ryk's armée weet, beftaat hier Sndat dezelve van alómme We derom naar Bamberg marcheert, ten einde zich aldaar te vereenigenen den,inval der Pruisfifchea ihFranken-, land te beletten. De laatste blieven van Parts melden, dat de reize des. Koning's naar Lyon geen voortgang hebben zal als naar de dood dés Koning's van Spanjedie baast aanftaande is, als wapimer zich de Koniug van Mapeisover Span je naar Ifrankryk - bcgeeven zou om alleenlyk on der Hun beide, als uit één Huis gefprooten zvnde, een mondgefprek te houden want men verzoeken tegenswqor- dig, dat de Koning van Sardinië zich daar by, niet be vinden zal. Regensburg, de 2. van April. Zedert dat Prins Per- dinandte Casfel. aangekomen is, verneemt men dat de Oostenrykers op den 29. der verleede maandin Hes- feby een renconter te. kort waren gefchootqpen nier- kelyk nadeel geleeden hadden. Op den 27. zpu zich een corps'Pruisfifche troupen onder bevel van den Gene raal Wedelvan Ho ff in Hoigtland meester gemaakt, en een bataillon van bet régiment yen Marshall, met eenige kreitz-troupen gevangengenomen-, en te zeiver tyd een goeden train artillerie, buit gemaakt hebben. Dc'40 coup is ongetwyfeld gedaan, om den Generaal Haddick die zich voorgefteld had, om in Saxe te dringen, zuiks te beletten. Brieven uit Neurenburg melden dat 'er digt by gemelde ftad, een camp voor de Ryk's-armée word afgeftoken. Zoo even ontvangt de Auspachfche Gezant de tydingdat 'er tusfehen de Pruisfifchen en een corps van de troupen der Ryk's-armée, die de post tus fehen Saa/feld en Graeventbal bezet hadden, een hevig treffen is voorgevallen waar van men echter noch gee- ne byzonderheedente weeten krygen kanals alleenlyk, dat laatstgemelde te rug .gedj-eeven en door de Pruis- fentot by Judenbacb vervolgt zynvan waar zy ver der naar Coburg hebben moeten wyken; by dit Voorval heeft het Anspachjcbe conringent, veel geleeden. Gisteren pasfeerden de Generaals St. André en Wile- jeggdie ook eerfte Krygs Commisfaris van de Ryk's ar mée isdoor deze ftadnaar gemelde arméeook is de marfchalk Graaf van Damop den 26. der verlede maand naar zyne armée in Bobeme vertrokkenen des anderen daags door de Generaals LascyLos RiosSt. Ignon en faudon gevolgt geworden alleenelyk bevind zich de Ge neraal Nadasti noch te Weeoen, en, het js onzeker, 01 .Hy wel te velde trekken zal. De Heer Baron H'iedwann Keizerlyke Minifter te Neurenburgis óp 't van een Estafette uit Weetienop 't onverwachtlte der waarts vertrokken. Hanau, de 2. van April. Men ziet hier brieven uit Stockholm welke meldendat het renfort het welk voor de armée 'm Pottieren gefchikt is, niet meer als m 3000 man InfaTnerie -, en 300 ruiters beftaat dat het opgonqe-

Middelburgsche Courant | 1759 | | pagina 1