courant. No. 41. MIDDELBURGSE Donderdag, Ao. tyj#, de 5. van April. TURKYE Constantinofole de 27. van February. Tot noch toe weet men niet, of de Porie wezentlyk voorne- men's is geweest, om den vreemden Afgezanten, en Confuls in de havens van den Levanthet recht te ont nemen om aan zekere perfonen door het geeven van Vryheid's brievenwaar van wy onlangs gewag gemaakt hebben hunne befcherming te verleenen. Zeker is het dat de vertogenwelke de meeste Miniftersgezament- lyk aan de Ryks Efendi gedaan hebben niet vruchte loos geweest zyn; in tegendeel zyn dezelve van zoo'n goed gevolg geweest dat de Porte deze privilegiën bevestigten aan alle Basfaas en andere Officieren van de kroon, zeer nadrukkelyke ordres gezonden heeft, om dit recht, als een prerogative aan te merken die by alle de Tractatcnaan vreemde Gezanten en Confuls, is verleend gewordenook heeft zyne Hoogheid te zeiver tyd, aan de vreemde Gezanten en Confuls een getal van Domestiquen gezondendie dezelve, 't_ zy van Chrisie- nen of andere onderdanen van hetRyk, in hunnen diénst nemen mogen; hier door blykt het, dat de Porte allcne- lyk gemeend heefr. om de ingeflopene misbruiken te doen ophoudenen wel des te meerom dat dit recht van befcherming, door lengte van tyd, tot zoo veel Per fonen betrekkelyk gemaakt kon wordendat de Porte zich eindelyk daar door, inde aanzienelyke mkomftéu van het Hoofd-geldmerkelyk benadeeld zoude vinden. ITALIË- Florence de 8. van Maart. Dagelyks trekken hier verfcheide Recruten doordie in dit Hertogdom gewor ven zyn dealle voor Duitsland gelchik zyn, en achtei een volgende met vrolykbeid derwaarts vertrekken. De Algierfche Envoyé, is op zyne te rugkomst uit IVeenen te Livorno geweestom zich aldaar in te fcheepen en naar zyn vaderland over te fteeken. Milaan, de 10. van Maart. Hedenmorgen is'er uit deze citadel, onder bedekking van drie compagniën uit het régiment van Mndlaueen aanzienelyk getal Recru ten voor het régiment van Clerici op marsch gegaanen zal overmorgen door een ander transport voor het regi ment van Luzzanigevoigt worden: deze twee transpor ten, die een getal van 1600 man uitmaken, flaan recht- ftreeksden weg naar Duitsland in. S W E E D E- Gothenburg, de 6. van Maart. Verfcheide brieven uit Stokholm verzekeren ons volkomentlykdat 'er tus- fchen vyf voorname Mogendheden eene alliantie op het tapyt is, om de floutheid der Engelfchcn op zee, kracht dadig te beteugelen: dezelvezal, na alle waarfchynelyk- heidreeds voltooit zyndewyl de noodzaakelykheid zichtbaar, en dezelve met onze tegenweer des te meer overeenkomftig is, om dar wy bereids, omtrent 50 ryk- gelade koopvaardv-fchepen verloren hebben, en in het vervolg geen van onze fchepennaar de Middclandfche zee, onder zei! gaan kunnen, zonder gevaar te loopen om van kapers genomen te worden. Midlerwyl dezene- gotiatie op handen is, neemt onzeOost-Indifche Compag nie, hand over hand toe, en heeft reeds beflotenom buiten het gewone getal, noch twee andere fchepennaar Indië te zenden, die, volgens zeggen, tot meerder ze kerheid door twee van 's Koning's fregatten geconvoy- eerd zullen worden. DUITSLAND en aangrenzende RYKEN- Weenen de 22. van Maart. Alle tydingen melden eenparig, dat de Pruistifche troupendie in Pole gerukt, en tot by Posnan geavanceert waren wederom, na veel buitensporigheden uitgevoerd, en tot beloning van hun ne onderneming, enige duizenden guldens mede geno men te hebben met groote haast van daar geweekenzyn. Des niet tegenstaande, hebben de Rusfifche lichte trou pen, Hen achternagezet, en men zegt, dat dezelveveel Pruisfifche, krygsgevange gemaakt hebben. Het Hof, zal op aanftaande faturdagover wylen Mevrouwe de Hertogin van Qrleansvoor veertien dagen, den rouw aan neemeii. Hedenis^ zyne Hoogheidde Prins van Tweetruggen over Muncbennaar zyne armée vertrokken. P Erlang, de 23.van Maart. Verleede dingsdag, zyn 'er hier 42 groote bedekte wagens doorgetrokken, enten zelvp dage, kwamen 'er 50 Paltzifche Dragonders, te voet aan, die hunne paarden, diezy by 't overgaan van Erfurt verloren hadden kwamen zoekendezelve ver-1 volgden van daar, hun reis naar Neurenburgalwaar zy 130 remonteer-paarden vonden en zullen verder naar de armée trekken by welke de Prins' van Lobkowitz voor enige dagen aangekomen is. Git IP eenen verneemd men dat de Prins van Tweebruggen vertrokken is. Zedert gis teren, loopt hier een gerucht, dat 'er op de grenzen van Tburitige een hevige fchermutzeling voorgevallen 'is waar by een Pruislisch régimentveel volk'sen enige ftukken Canonverloren zoude hebben. ErfuRt, de 22. van Maart. Onze omgelegene plaat zen beginnen wederom van troupen voorzien te worden. De Pruisfifche Cavalerie, maakt tusfehen Naumburg, fVeisfenfelsMerjëhurg en Zeitzverfcheide bèweegin- gen. I11 de Thuringer Kreits legt ook een detachement op executie, hetvvelke zich van Wundersleben en Weis- fenfee tot aan KindeibruckColledaFrolndot'lJ, Gros- mondra en andere plaatzen uitllrekt. De bruggen by Ko- \Jèn en Cambtirg aan de Salazyn door de Infanterie be zet, en de naby gelegene dorpen, door de Husfaren. De Oostcnrykfche en Ryk's troupen naderen meer en meer, en hebben de (leden SchmalkaldenIllmenau Saal- fe/dMrnftadcn andere, reeds bezet. Uit Eicbsfeld ver- neemd mendat het land24 wagens naar Munden zen den moet, om het magazyn naar Licbtenau te vervoeren; en 'er word by gevoegd, dat de Abt van Reiffenflein de Raad Baron van Hagen en de.Burgermeesters van Sotben en Frcster voor 14dagen naarMunfler vertrokken zyn, om nopens de 100,000 Ryksdaalders, die dezelve betalen moeten eenige vertogen te doen doch dat 'er op den rö. van wegens deze Heeren een Courier aangekomen is, met tydmg, dat'er geene hoop altoos tot eenige ver mindering was maar dat'cr in tegendeel op de fpoedige betaling aangehouden wierd, wesh lven met het ligten van het g< ld reeds een begin gemaakt werd. Francfort de 26. van Maart. De Prins van Twee bruggenmoest gisteren te Neurenburgaankomen, wer- waarts het Hoofdquartier uit Hamberg ook verplaatst isen men zegt, dat de Marfcbalk Graaf ran Daunlc. Muncben- griitz gearriveerd zou zyn. Het Hoofd-quartier van den Generaal Haddick, is te Saatfeldalwaar de bataillons van Sa lmen Botta met de drie compagniën van Gais- rugg leggen. De Oostenrykers forméren by Lobofchuiz Toplitz en Landshut een corps d'arméeen de Pruisfen die in Silejiè zyn verzamelen zich omfireeks Neifs en Landshut. Wyders heeft men tyciing bekomen, dat de Hesfifcbe troupen de flad Fr'ttzlartegens verwachting verlaten hebben, en dat de Oós'errykers'er maar twee wylen van daan leggen ook heeft men vernomen dat'er by Marburgtusfehen de Oostenrykfche Husfaren, en die van de geallieerde arméeeene allerhevigfte fcher mutzeling, tqt groot nadeel der laatsten, voorgevallen 'zou zyn. Gera. de 23. van Maart. Het corps Pruisfifche trou wen, dat in Tburinge eene onderneeming gedaan heeft, I belfond uit vyf bataillonsenige vry-compagniënduizend ruitersmet enige honderden Husfarenen heeft dien kreits, 36000 Ryksdaalders gekost. T<z Langenfaltza 3 wjerd 'er by 't vertrek van deze gasten, eene'algemeene vreugde betoout, maar dezelve kwamen op den 13. we derom, cn vertrokken op den 15. met noch 12000 Ryks daalders. Te Dresden leggen noch drie bataillons trou pen in garnifoenen 'er zyn voor eenige dagenonder bedekking van twee, tot drie houdert man verfcheide wagens met wapenen en andere oorlog's behoeftens, naar Freyberg ver rekken. De Vrv-compagnie van Monjou legt digt by Maxenen het régiment van Grabow heeft te Chemnitz zyn gereedfehappen ontvangen, en fiaat nu naar Platten te marchéren. Schwerin, de 17. van Maart. Zedert eergisteren is alles hier in deze Refidentie plaats in groote consternatie en onze doorluchtige Hertog, heeft zich, op de tyding dat de Pruisfifche troupen herwaarts in aantocht waren met zyne Gemalin naar Hamburg begeeveu. Op den 14. dezer vertoonden zich omtrent 800 man cavalerie en Pruisfifche Husfaren in deze nabuurfchap, en gisteren, verf-heencn 'er, onder de ordres van de Heeren Gene raals van Malacbowsky en K/eistno^'1 5 a 6 bataillons van dezelvetroupen met een aanzienlyken tram artillerie, en lieten den Commandant, Generaal van Zulcto aan zeg gen, dat Hy de ftad, en het garnifoen m hunne macht, zou hebben over te geevende Generaal van Zulow hier

Middelburgsche Courant | 1759 | | pagina 1