courant. MIDDELBURGSE Saturdag Ao. Ï759. No. 27. de 3. van Maart. ut) m RÜSLAN D> PëTershurg de 30. van ^fanuary. De Ambasfadeui der Keizerin. Koningin heeft voor eenige dagen ver fcheide Couriers uit Weetkn ontvangenenderzelver mede gebrachte depêches aan de Minifters van Hare Majesteit! gecomnniniceertdewelke 'er zoomen verzeekert, zeer' van voldaan zynde dienstwegens aan dien Amfcasfa- denr verzoeken hebben, dat ons Hof3 van ftonden aan onze Generaals ordre zenden zou, om de krygs operatiën zoo gauuw als mogelyk, tegens den Kening van JPtutsfs en zyne gealliëèrdensmet 120,000 man van onze troupen jöet de uitterfte vigueür te gaan beginnen. Het Systema van ons Hof en dat van JVeenenfchynt zoo vast be paalt te zyn, dat de Heer Keithzoo weinig als de an dere Minifters van zyn party, niet in ftaat zal zyn, om 'er eenige verandering in te kunnen maken. Wy ver langen hier zeer, om den Hertog van Courland binnen korte hier te zienmaar deszelvs verblyfzal naar'gedach- tenvan geen langen duur Zyn. SWEEDB Stokholm de 9. van February. Men is voor eenige fyd hier van gedachten geweestdat het verlies.het v. elke wy in Pameren geteeden hebbenenige verande- r'.ng in de maatreguicn van ons Hof te weegc zou ge- bragt hebben maar des niet tegenftaande, blyft alles noch gelyk te vorenen daar zyn naar verfcheide Pro- vintitn van dit Ryk ordres gezonden om ten eerften zoo veelc Rccruten te leevereiials 'er rot bet voltallig maken der régimentennodig zullen zyn. Naar Borne ren zal een aanziciiiyken train Artillerie gezonden wor den/en behalven bet werven van Recrutcn worden 'er vecle nieuwe régimenten opgericht; inmiddels maken wy ftaat, om met den vroegften in 't veld te verfchynen, en verbeelden onsdat het den Koning van Pruisfe 011- mogdyk zal zvnom aan zoo veel troupenals het Huis van Ooste'nryk, dit jaar, in 't veld brengen zal tegenfland te kunnen bieden. Het meerder gedeelte van aanzienelyke liedendie op ordre van het Gouvernement in zekerheid genomen zynis ten encmaale onfchuldig bevonden en men denkt, dat dezelve binnen korte, we derom in vryheid gelteld zullen wrorden. DUITSLAND EN AANGRENZENDE RYKEN. Praag, de 19. van February. Voor weinige dagen zvn hier eenige Rccruten voor verfcheide régimenten, als maar men denkt, dat het Hoofdquartier wel haast elders verplaatst zal worden. Uit Silefië verneemt men dat de Kening van Pri/rsfe, zyne troupen grootc beweegingen liet maken, en da: dezelve reeds ordre gehad hebben, om Zich marsclrvaardig te houden. Zedért eenige dagenis 'er hier van daan eèn grootc menigte van bakkers knech ten naar de Armeedewelke het cordon formeertge- Zonden ook zyn 'ei- twee fterke transporten van Rccru ten naar hunne respective régimenten vertrokkenzul lende dezelve ten ccrlten van eenige andere gcvolgt wor den, 200 drazy hunne monteering, waar aan dag ennagt gearbeid word/ontvangen zullen hebben. I11 de verle- de weekzvn 'er hier veel Oostcnrykfche gerantzoeneerde krygsgevangene aangekomenen het fchyntdat dc uitwis seling van weerzyde blyft continueren. Gisteren zyn eeni ge honderden Dragonders en Husfareu door deze Stad ge- pasfeerd, en dergelyke detachementen defileren telkens van hot ecne cordon naar het andereInsgelyks zyn 'er gisteren meer als veertig wagens met allerhande equipage, naar diverfe régimenten gezonden. De Generaal Laudon die zich hier een korte wyl opgehouden heeft, is wederom naar de grenzen van Saxe vetrokkenom het daar leg gend cordon te gaan commandèren. LiNTZ de 12. f<an February. Het word weder om op nieuws verfpreiddat 'er zich 30,000 man Rus- fifebe troupenonder bevel van zyneKoninglykè Hoog heid don Hertog van Caurlahdby deKeizerlyke en Konin'g- lykc.Armée zouden voegen, om tot eene byzondere ex-, peurt ie gebruikt te worden. De Bataillons, welke djt Hóf naar /vr/ié'heeft doen marchérenzyn reeds hier doqrge- pasfeerten zetten hunnen' marsch rechtftreelcs naar Bohè me voortvan 's gelyke zyn 'er drie divifiën Croaten, ie der van elf hondertman fterk, voor by W'enen derwaarts gemarcheerd. Het corps van Lowenfiein en dat van Las, ei bevinden zich thans in zeer goede Raaten aan het laatfte ontbreeken Hechts hondort paarden die door de Officieren in Poie werkelyk gekogt worden. De Heer Graaf van dit ban Generaal der Cavalerieis uit de Ar mee in JBobemete Weenen gearriveert. Wy hebben met veel genoegen van omftreeks den Rhyn vernomendat zich een groot gedeelte BeyerfchePaltzifche cnWurten- bergfche troupen by de Executions Armée te Scbmalkal- denen een gedeelte te Flerschveld by dezelve gevoegd heb ben zullende die Armée door dat aanzienelyk renfort in ftaat zyn, om zich by den vyand te doen respeöéren. De yver, welke zyne Excellentie de Graaf van Guasco Oostcnrykfche Generaal Major, op zyn aankomst inde fortres de Petersberg gebruikt heeft, om alles in ftaat van tegenweer te brengenword ongemeen geroemdten aan zien der nieuwe batteryen en werkendie Hy onder zyn opzicht heeft laten aanleggen, om den vyand den lust van die citadel te belegerenzoo veel mogelyk te benemen. Dresde de 16. van February. Uit Silefië zyn 'er hier voor enige dagen twee hondert Rccruten aangekomen die voor het grootfte gedeelte opdePoolfchc wyze gekleed waren, en men heeft in tegendeel wederom hiervandaan, 'drie hondeet man Infanterie van het régiment van -Robr derwaarts gezondenom een régiment Grenadiers voltal lig te maken. Het régiment Fufüiers van den Grave van Neimiedis uit het Vorstendom dréalt komendehier door paar Cbemaitzen Zzvic.bau gemarcheerd. Men zegt dat de Generaal vim We-del met enige régimentenzyn route overilayn na de gebergtens genomen heeft, en men beltint 'er uit, dat 'er op de grenzen van Boheme een cordon gcformoert zal worden. Dageiyks komen 'er hier veel van de Oostcnrykfche Ilusferen deferteursdie meest alle dienst nccmen en goed handgeld ontvangen; de Recrutcn worden met geweld tot den dienst gedwongen, en krygen noch tot zeventig en tachtig ryksdaalders per man.Verlede maandagzyn 'er hier twaalfmctaale twaalf- ponders, uit Berim iu het tuighuis gebragt. Het vryba- taillon van den Major van Wumcbis gisteren van Zeitz hier aangekomenen van daag wederom naar Meisfeit vertrokkenzullende het vry-bataillon van den Major de Montc'mi in des zelvs plaats naar Zeitz marcheren. Wy zyn hier tegenswoordig meer in verleegenheiddan ooit te voren, dewyl 'er boven het getal der geleeverde Recru- ten, noch fes duizend van ons geëischt wordenen do Magiftraat is op nieuws aangezegt, dat zoo zy tegens den 24. van deze maand, hun contingent van 106 man, niet opgebracht zullen hebbenzy als daneens zoo veel zullen moeten leeveren, Dageiyks komen 'er langs de Elbe verfcheide vaartuigen met koorntonnen met meel en veel ftroo voor het ftads magazyn hier aan. Aau zom- mige Jnwooners der Voorfteedcn, wier huizen verleede Jaar afgebrand zynis de vryheid verguntom dezelve we derom te mogen op bouwendoch niet hooger dan van een verdiepingom dat dezelve nietdan door de Eige naars bewoont zouden kunnen worden. Dc fterfte onder de menfehen blyvt hier noch al aanhouden. Gera, de 18. van February. Het groot getal van Re crutcn en de meenigte van fourage, die te' Leipzig en Torgau geleeyerd moeten wordenzullen Saxe wel haast ten eenemaal van beide beroovd hebben. De Koning van Pntisfe zou aan Prins Hendrik gefchreeven hebben om zorge te dragendatde Recruten op den beftemden tvd geleevert wierdenen dat de régimentendie niet vol tallig zyn, hunne te kort fchietende manfehappendoor geweld tot den dienst mogten noodzaken. Eergisteren wierd een deferteurdoor een Pruisfisch detachement tot by zyn dorp, wel vier uuren verre achtervolgt, en alzoo by hun op de daken der huizen zogt te ontvluchten, wierd hy tot zyn ongeluk ontdekt, en met een kogel van boven neer gefchoten. De Oostcnrykfche troupen wer ven niet veel fuccesook hebben de meeste Generaals Officieren reeds hun affcheid van het Hof van Weenert genomenen men verzekerd dat de bagage van den marfebalk Nadasti reeds by de armée aangekomen De Oostenrykers hebben voor eenige dagen 800 fche Recrutenmet hefEscortehet welke hun van gau naar Breslau zoude leiden, gevangen genomen. Erfurth, de 18. van February. Eergisteren morgen om 9 nurenzyn 'er te Colleda 160 man Pruisnlcne Rui- tery, met 55 groene HUsfaren binnen gekomen, en heb ben des achtermiddagsal de jonkheid die capabel was om de wapenen te dragen, op het Stadshuis by elkander

Middelburgsche Courant | 1759 | | pagina 1