No. 3. MIDDELBURGSE®^ SP Ao. 175$ COURANT, Saturdag, (Sr den 6January. SPANJE- Madrid, den 12. December. De Hemel fchynt onze gebeden nog niet te verhooren: gelyk men weet dat men dikwyls aan de Poorte des Hemels kloppen moet om des Hemel dauw te doen nederdaalen, en voornament- lyk in deze tyd van het Adventzoo doet men de Proces- Jiën met een onuitdrukkelyke toevloed van volk, en eg- ter blyf't de Hemel onverbiddelyk. De Balzem des levens die de Almagtige ten tyde zyns welbehagensheeft goed gevonden te doen uitftortcnde verzekeringen van eene verlenging van dagen die Hy de Koningen van Jttda ge daan heeftfchynen tot dit oogenblyk toe nog niet voor onzen Koning gefchikt te zynOnze vuurige gebeden zullen egter zyne behoudenis van de Goddelyke goedheid afïmeekenhet welk de Hemel ons verleene want de Ziekte van onze Koning neemt dagelyks toe, en ontneemt ons (naar den menfche gefproken) alle hoope van gene zing: Tn dergelyk gewrigt vkn tydenzoo kwynen alle onze affaires, als zynde een fituatie waarin zelfs de Ziel van eene Monarchie als d'e Van Spanje en Indien, niet overal op letten kan. Een iegelyk is thans bezig met over de ziekte des Konings te railonnerenen bygevolg verdeeld zig de menigte zoo wel als het Hof, in diffe rente cabalen De wetten, de natuur, en het bloed, roepen Don Charlos Koning der beide Sicilïénen oud- flen Zoon van Philippus de Vyfdetot den Throon Edog, de groote der Aarde hebben dikwerf hun eigen belang met de blllykfte wetten weten te verëenigenNiet zoo zeer dat men de opvolging van Spanjes Throon aan zyne Sifiltaanfcbe Majesteit betwisten wil maar mogelyk dat men hocgstdezelve eenigplan doe goedkeu ren het welk geheel Europa en vooroatnentlyk Italiën, in verlegentbeid zou brengen. Intusfchen brengt men de Land- en Zeemagten in ftaat om 'er zig by voorval lende gelegentheden van te kunnen bedienen. G R O O T-B RITANIE- London den 29. December. Men blyft zig nog ver zekeren, dat zvne Koninglyke Hoogheid den Hertog van Cumberlan.ibinnen korte tyd zyne Militaire Charges wederom op zig zal nemen en dat deze Prinswiens be kwaamheden en helde-daden zoo dikwyls gebleken heb ben, tegens bet aanftaands voorjaar met eene, onderne ming van grootPewigt (fchoon onbekent waar) belast zal worden, 'intusfchen is men door het ganfche Konïngryk dagen ftagt; geen; Zondagen uitgezonden, bezig, om de Oorlogs-hehoeftens voor Zee- en Land-dienstin gereed heid te brengen. De Troupen zullen tegens het einde der aanffaande maand voltalligen omtrent veertig Sche pen van Linie gereed zyn om in Zee te fteeken. Of fchoon het Hof van Spanje nog by deszelfs Neu traliteit b'yft volharden, meent men egterdat 'er wel eene verandering in het fystema van dat Hof konde gefchie- den ingevalle de Koning mogt komen te overlyden. Het Carholisch Miniflerie beeft fwaare klagten gedaan ten opzigt van eenige Engelfche Schepen, welker volk te Cuba geland zynde, eeftïg Vee met geweld mede geno men en die genedie hen tegenftand bodenzeer mis handeld hebbenons Hof tragt de daders te ontdekken om hen na verdienden te ftraffenen heeft van 's ge- lyke aan die gene die by deze geweldenaryen het meest geleden hebben, alle fatisfaöie belooft en hen ver zekert dat het zyne Koninglyke Majesteits begeerte was dat de Neutraliteit van Spanje door alle onderdanen van Groot Btitanje ge-ëerbiedigt zoude wordenNiettegen- ftaande bevlytigd zig ons Hof, om, wat 'er ook gebeuren moge, allezints gereed te zyn, en uit dien Hoofde word 'er een groote voorraad van alles en eene verfterking van Soldaten aan Boord van het Escader geftuurt, het welk voor de Middellandfche Zeeen het Guarnifoer. van Gibraltar gebruikt ftaat te worden. Men is geïnformeerd dat de Koning van Pruis fenaan zommige Engelfche Kapers brieven van Marqué gegeven heeftwaardoor zy magt bekomen, om op zyne vyan- den te kruisfenook word 'er bygevoegddat de Officie ren Engelfche zouden zynen 't gemeene volk Ham burgers BremersEmbdenaars &c. Alzo 01is Hof tyding bekomen heeft, dat een Schip ge naamd de juffi-otno Catlarina Eüzabethte Lubeek t'huis horende, en met verfcheide Koopmanfcbappenden on derdanen der Keizerin van Rusland toebehorende, gela den zynde en van Rouanvi^za Petersburg gedestineerd, door zesKgpers geplunderd is geworden, ?oobelooft men eene fomme van 500 ponden Sterlingaan den genen diö de daders zal weten aan te wyzen. Uit Noord-yimerica heeft mendat een Corps van de Generaal Forbes Armée, 't geen tegens het Fort du Ques- ne ftond gebruikt te worden, den 12. Ottoberlaatstleden door een Corps van 1100 Franfchen en Indianen was aan getast gewordendog dat de laatfte met groot verlies te rug waren gedreven, en hunne doden en gewonde by nagt hadden moeten wegdragenin deze Schermutzeling hebben flegts eenige Schotten en zommige Regimenten Inlandfche Troupen bezig geweest en heeft hun niet meer dan 8 Officieren en 60 Gemeenen gekost. Van de by St. Cas door de Franfchen gemaakte Krygs- gevangenc zyn 'er bereids omtrent 450 bier aangekomen en 150 in Vrankryk ziek blyven leggen. Gisteren ontving ons Hof eenige gewigtige DepecheS „uit Duitsland en den Haagwaarover die dag te St._ James eene vergadering gehouden wierdMen zegt, dat die uit den Haag betrekking hebben op de meer- maals ingebragte klagtentegens de Engelfcheten op- zigte het nemen der Nederlandfche Schependogmenwil dat ons Hof maatregulen genomen heeftom dezelve teil eenemale te doen ophoudenen de Nederlandfche Koop- lieden, behoorlyke Satisfa&ie te verzorgen voor alle fcha- dens die zy geleden hebbenzonder tegens de Traöa- ten door eene onwettige commercie met de vyand te hebben gepecceert en van 's gel) ke alle zoodanige Schepen ftrengelyk te ftraffen, die de'Nederlanders in 't bedryven van wettige Koopman fehappen in 't vervolg zouden mogen ontrusten; voor welk teken van goed-. heid en Regtvaardigheid men van hunne kant verwagt, om alle verfchillen van dit zoort tusfehen ons voor te komen. Men denkt dat de Koning van Pruisfen tegens aan ffaande Mi and February 200,000 Man Infanterie ia dienst zal hebben. London, den 2. January. Gisteren zynde Nieuw jaarsdag, wierd zyne Majesteit en Koninglyke Familie, van den Adel, buitenlandfche Minifters, en andere Perfo nen van Diftinöie gecomplimenteerdDes agtermid- daags ten één uur wierd de Ode die door een Poëet Late re at gecomponeerd Is, met vocaal en inftrumentaal Mu- ficq, te St. James in tegenwoordigheid van zyne Majes teit en 't gehele Hof gecelebreerd. Zyne Majesteit heeft uit gevoel van Godsvrucht en dankbaarheid goedgevonden, den Koning der Koningen in alle Kerken van dit Ryk openbare dankzeggingen te betuigenvoor het afwenden der Sterfziekte onder het Rundveewelke nu twaalf Jaaren in dit Koningryk ge woed heefteindelyk ten eenemaal opgehouden is. Den 30. December ontvong ons Hof depeches van de Hr. Mitchellonze Minifter by de Koning van Ptuisfen: gemelde Minifter was den 14. van Dresden te Berlyn ge arriveerd en ftond den Koning naar Breslau te volgen alwaar men Hoogst dezelveden 15.of 16. te gemoed zag: ter zeiver tyd kwamen 'er eenige depeches uit de Gealli eerde Armeedaar is eene confiderable fomme gelds tot betaling der Britfche Troupen, die een gedeelte dezer Armée uitmakenovergezondenen men is bezig met nieuwe montering voor dezelve in gereedheid te brengen, Niettegenftaande ons Miniflerie, alsnog, geene zekere berigten bekomen heeftnopens de verovering van hetj Fort du Quesne aan de Óbiozoo houden alle Brieven ui deze Gewesten, egter zulks voor eene gebeurde zaak; dog binnen kort zal men ontdekken kunnen wat hiervan zy. Dezelve gezwindheid, die men reeds voor twee Maan den gebruikt heeft, om alleKrygstoerustingen te maken, word nu met de grootfte yverin alle de Havens van ons Koningryk voortgezet. Men denkt, dat 'er tegens het einde van deze Maandbehal ven eenige Fregat renBran ders en Transport-febepen met Troupen aan boord- nog een Escader van 10 Schepen van Linie, uit Portsmoun onder zeil zal gaan, om met de Oorlogfchepen, dié in Noora~ Hmerica gebleven zyn, te conjungeren, en gezament- lyk door de Rivier St. Laurencenaar Quebeck te zeilen: ook wil mendar 'er, om de Óperatiën in d'c 5jJ?westen te begunftigeneenige Oorlog-fchepen in de Jwsftsjippj zouden blyven leggen, om de Franfchen alle onderbande» lingen met het vaste Land te betwisten. Verfcheide Oorlogfchepen van de eerfie rang die iü bet begin van deze Oorlog gediend hebbenzyn afgelegd; en andere van hetzelve caliber in plaats gefteld. fè

Middelburgsche Courant | 1759 | | pagina 1