No. 6 7. MIDDELBURGSE Saturdag, Ad 1758 COURANT. den 2. December. RUSLAND Petersburg, den 27. O stoter. Het grootst gedeelte van de Rusfifche Vloot is kort voor den Storm, dien wy hier op den 7. en 8. dezer uit den Westen gehad hebben, in de Havens van Croonflad en Rtvel gelukkig te rug ge keerd, behalven eenige Fregatten, die nog in de Oostzee zyn blyven kruisfen. Jn dien Storm zyn de meefte van een Transport van 30 S 40 Rusfifche Schepenmet Pro viand en Fouragievan hiernaar Memel en Pillau ge destilleerd vergaanen verfcheiden zelfs tusfchen bier en Croonflad geblevenOok zyn op dienzelven tyd twee Engelfche inkomende Schepen in het gezigt van Croon flad verongelukt, en eenige Barquen met Proviand en Fouragie hier voor de Stad op de Rivier. Gisteren heb ben wy hier weder eenen geweldigen Storm uit den Wes ten gehad, die tot dezen morgen geduurd heeft, en ons doet vreezen van nog meer en nieuwe ongelukken uit Zee te zullen verneemen. Sedert de te rugkomst van gemelde Vloot te Croonflad, heeft alhier onder de hand een gerugt gelopen, dat drie Schepen van dezelve ver mist zynwaarvan een van 64 Stukkengecommandeerd door den Capt. Koutouflcboff-Kotilflchoff.tusfchen de Ei landen Mo en en Falfter in de lugt was gelprongenzon der dat één eenig Man van hetzelve gefalveerd wasDe twee andere, het één van 80, en het ander een Fregat van 40 Stukken zouden met derzelver Equipages ge zonken zyn. Het ongeval van het eerfte word geconfir meerd dog dat der laatften nog in twyffel getrokken. Buiten dien heeft gemelde Vloot in dit Jaar op haaren togtweder vee! volks door Ziektens verlorenhet geen men onder anderen kan toefchryvendat derzelver Equi page, die ten grooten deele uit Recruten van Tartaa- ren en Calmukken beftaan heeft, het Climaat veel min de Zeelugt verdragen kunnen. Schippers en Pasfagiers alhier aankomende, verhalen dar 7.y in Zee Zeer veele Zakken met Meel en Haver; ook omgeflageneGalioten hebben zien dryven, die ongetwyffeld van het gemelde Transport van hier naar Memel en Pillau voor de Ar mee zullen geweest zyn. Om dergelyke rampen, waar aan het vervoeren van Proviand en Fouragie van hier te water is blootgefteld in het toekoomende te vermyden is de Senaat zelve van meeningom de Leverantie daar van tegens het aanfiaande voorjaar, in Pillau, Konings bergen en Memel, op den 12. van de aanftaande Maand aan te bededen ten einde dezelve aldaar voor de Ar mée te fourneerendaar zulke aanbeftedingen anderzins van het Departement zyn van het Krygs-Commisfariaat of Proviand-Comptoir. De Troupen die onlangs ordre ontvangen hebben om naar de Armée te marcheeren, zullen zig by Riga ver zamelen, en de uitvoering daarvan is door haare Keizer- ïyke Majesteit aan den Generaal-Veldmarfchalk Bulurlin opgedragen, die des niet tegenftaande hier evenwel zyne fundtie van Generaal Adjudant van haare Majesteit blyft waarnemen. Volgens de laatfte berigten uit de Armée ftond dezelve by Stargarden had een Corps van de zelve den 4. dezer de Stad Colberg begonnen te Bombar deren. Voorleden Maandag heeft het Hof den ligten Rouw over wylen den Prins van Pruisfenvoor veer tien dagen aangenomen. DUITSLAND EN AANGRENZENDE RYICEN- Praag, den 19. November. De grove Artillerie en Munitie van oorlogdie men laatst van hier heeft doen vertrekken ten einde gebezigd te wordenom de Hoofd- flad Dresden door geweld van wapenen onder het gezag van haaren Souverain weder te brengenzyn federt gis teren en eergisteren in deze Stad te rug gekomen. De Koninglyke en Keurvorftelykc Familie in haare Refiden- tie opgelloien, zeer aandoenlyke vertoogen gedaan heb bende aan den Marfchalk Grave van üaundar de Com mandant Baron van Scbmettau volgens de orclres van den Koning van Pruisfen gerelolveerd was om zig tot het uiterfte te verdedigen heeft zyne Excellentie, ten einde den gehelen ondergang van die Refidentie voor te komen, goedgevonden om ter inftantie van hetKoninglyk Huis zyn ontwerp op te fchorten, en daarvan af te zien en de blocquade daar voor hebbende opgeheven heeft by zig met zyne Armée naar Gishubel en Pirna gereti reerd. Daar is zelf waarfchynlykheid, ten zy de Koning van Pruisfen volftrekt gerefolveerd mogt zyn, om een Coup d'Eclat in Saxen te doen dat men zonder uitftel voortgang zal makenom de Troupen in de Cantonnee- rings Kwaruerqji te verdeelenen een cordon te trek- J kenten einde de Frontieren voor inval en Stroperie te dekken. Volgens berigten uit de Lausnits, zyn de Generaals j Ockeili, Laudon en Veblawelke de Pruisfifche Armée i geduurende derzelver marchvervolgd en ontrust heb- iben, met de refpective Corpfen onder hun bevel aldaar 1 wedergekeerd en obferveren de bewegingen van Prins Hendrik, die te Gorlitz ftaat. De Generaal Harsch, den Generaal de Mille met een Obefervatious Corps inOp- per-Silefiën gelaten hebbende, is met zyn Corps van de Armée, boven de 20,000 Man fterkvan Grulick tot aan Koningratz voortgerukten zal zig in 't vervolg bege ven werwaards de Marfchalk zyne tegenwoordigheid noodzaakelykst zal oordelen. Regensburg, den 22. November. De Graaf van Baum- gartMinifter van den Keurvorst van Beijerenheeft zig den 17. dezer by het Directorium van Mentz in zyn Qualiteit doen erkennen, en nam eergisteren voor de eerftemaal zitting in den Raad. Volgens de laatfte brie ven uit Saxenwas het Hoofdkwartier van de Ryks-Ar- mée den 19. te Cbemnitzen den 20. te Zwickau en is de Armée onder de ordres van den Marfchalk Grave van Daunden 16. 's ogtens van voor Dresden uit haar Camp opgebrokenen over Pirna te rug getrokken. De Pruisfifchen hadden dien dag eene Schipbrug beneden de Stad over de Elve geflagenwaar over 6 Bataillons en 20 Escadrons Cavalerie5 Escadrons Dragonders en 10. dito Husfaren pasfeerdenmet ordre om den Vyand te agter- volgen en op zynen march te ontrusten. Dit Detache ment kwam nog dienzelven avond met 52 Krygsgevailge- nendaar onder twee Officieren te rugberigt mede brengende dat de Oostenrykers by Cotta zig hadden ne- dergefiagen; dat hun Hoofdkwartier te Giesbubel was; en hunne Voor-Posten zig tot Gros-Zedlitz uitftrekten. Zyne Majesteit de Koning van Pruisfen was met zyn dat van Prins Hendrik dat zig by het zelve zou voegen den 20. in de nabuurfchap van Dresden aantekomen. Veelen zyn vast van gedagten, dat die Corpfen na hunne verëeniging met het Corps van den Generaal Itzenplitt den Marfchalk Daun op de hielen zullen volgen enis het mogelykflagleveren. Berlyn, den 21. November. Wanneer de Veld-Mar- fchak Daun zig niet tegenftaande het behaald voordeel, by Hocbkircbenin zyn oogmerk van aan des Konings Ar mée den weg naar Gorlitz in Sileflën af te fnyden, vond te loor gefteld ishy met zyn Legt r tot aan Gorlitz voort- gerukt en heeft vandaar den Generaal Laudon met 20,00a Man afgezondenom de Armée van zyne Majesteit van verre te volgenin verwagting zoo het fcheendat de Koning zig zou laten voorftaan, dat het de geheele Oos- tenrykfche Armée was. De Veldmarfchalk Daun hier op met het Gros van zy ne Armée geforceerde marchen doende om by Dresden aan te komen, ten einde ware het mogelyk, het daarom- ftreeks ftaande klein Corps onzer Troupen van daar te verjagen en te vernielenvoor dat zyne Pruisfifche Ma jesteit hetzelve zou kunnen te hulpe komen, en dus te gelyk DresdenLeipzig en Torgou te bemagtigenkwam werkelyk den 8. dezer met zyne, en het grootst gedeelte van de Ryks-Armée voor Dresden aan waardoor het Corps van den Lieut. Generaal Itzenplitz zig verpligt vond om door Dresden te trekken en zig aan dezen kant van de Elve te posteren. Terzelver tyd wierd de Stad Leip zigdoor een gedeelte van de Ryks-Armée ingefloten, en zogt de Generaal HaddickTor'gau te overrompelen. Deze onderneming egter is van geen ander gevolg ge weest dan het ruineeren van een gedeelte van de Stad Dresden: want de Koning, wel ras het oogmerk vau den Generaal Daun bemerkende, had by tycjs aan den Lieut. Generaal Dobnaen den Generaal Major van Wedei bevel afgevaardigt, om met de Corpfen onder hun gebied met allen haast uit Pomerenen de Marck-Bran- denburg naar Saxen te trekken; 't geen met zoo veel fpoed werd uitgevoerd, dat dezelve reeds den J 2-cx\lf!l dezer by Torgau aankwamen, en den Generaal Had op de Vlugt dreven. De Oostenrykers aan den anderen kantop n g gc van de aannadering van 's Konings Armét'Pn keerd Nets met overhaasting hebbende opgebroken, de zy ne Majesteit met zoo veel fpoed na?r~Saxe" aat dezel ve reeds den 14. dezerte Laubab te rug kwam. De Vcld-Marfchalk Daun vond egter niet raadzaam den Ko ning voor Dresden af te wagtebmaar verliet den 16. unüui Dubbend Curpa den iQ.to Hztuinotapit Bond novenS

Middelburgsche Courant | 1758 | | pagina 1