No 66. MIDDELBURGSE l|§L Ao. 1758. W CO U R A NT. Donderdag, SPANJE- Madrid den 7, November. De Koning houdt lieeds zyn verblyf in het Paleis van Villa-Vicioja. De Infant Don Louishoudt zyn en Broeder aldaar dagelyks gezel- fchapbehalven dat dezelve eenige dagen abfent geweest is door eciie Reize, die hy naar't Paleis van St. lldephon- fe heeft wezen doenom zyn reipecl by de Koningin Douairière zyne Moeder afteleggen. Den 4, dezerzynde het Feest van St. Clarleswas 'er Ga/a ten Uove, maar de Grandes van't Ryk, nog de vreemde Minifters, zyn daar by tegenwoordig geweest nadien de Koning nogniet in 't openbaar verfchynt. Het zelve wierd insgelyks den 25. pasfato verrigt, zynde de Geboorte-verjaaring van de Koningiune Douairière. DUITSLAND EN AANGRENZENDE RYKEN- Weenen, den 16. November. De Hertog van Cboiseul Ambasfadeur van Vrankryk aan dit Hof, maandag zyn gehoor vair affeheid by hunne Keizerlyke Majesteiten en derzelver Doorlugtige Familie gehad hebbendeis gisteren Iflet zyne Gemaliune van hier vertrokkenom naar Parys te retourneren. De Heer Boyer, blyft alhier de zaaken van 't Fratifche Hof waarnemen, verwagtende eenen an deren Miniller van dat Hof, die men zegt dat de Graaf van Bmglio zyn moet. De Keizer en Keizerin hebben den Hertog van Choiseul met hunne Portraiten met mag- nifique Brillantcn vercierd befchonken. Een Corps van 500 Saxifche Curasfierswel gemon teerd en geequipeerd, zyn hier door gepasfeerdkomen de uit Honeariën en gaande naar de Armée van den Ge neraal Harscb; van waar men heeft, dat wanneer geme. de Generaal op de aannadering van den Koning van Pruis- fen den 4, dezer dc belegering van Ness. heeft opgebro ken het Guarnifoen in den uitvaldienzelven dag ge daan, niet alleen 2Beijerfche Battaillons geruineerd, maar zig ook meester gemaakt hadtvan een Conliderabel Mag'azyn met:Hoqy en Levensmiddelen; als ook een ge deelte van de Munitie, der belegeraars. Men verzekertdat de Koning van Pruisfcn zig niet lang te Nets heeft opgehoudenmaar met zyne Armée ge- deeltelyk den5 weg naar Lufatiën is ingellagen om in Saxen weder te keeren. Men verneemt insgelyksdat de Generaal Doha naar het zelve Keurvorftendom op march isdog men maakt rekeningdat de Generaal Daun zig zal fpoeden om zynen flag by tyds waar te nemen ten minften dat zulk doenlyk is; en dat de Artillerie, welke hy van Praag verwagtter regter tyd aldaar zal aankomen. Uit bet Hoofdkwartier van de Matfchalk Grave van Daun, te Nottnits, den 11. November. Den 8. vernam men dat de Koning vanPruisfen, nahet Guarnifoen van Scbweidnits verfierkt te hebbenmet zy- ite Armée vandaar was vertrokken naar den kant van 'Nets; en dat aan den anderen kant, Prins Hendrik zig met een Colom gewend hadalwaar de Generaal van Zie- then zig. insgelyks bevondvan Hirschberg door Kupfer- berg naar Landshut. De Generaal Laudoti vervolgde •dit vyandelyk Corps ten einde deszeivs oogmerken te ont dekken, en heelt vervolgens te Hirschberg en Kupfer- lerg Post .gevat. De Marfchalgeëscorteerd door de In fanterie en Cavalerie, heeft dezen dag de Stad Dresden tot onder het bereik van 't Gefchutals ook het vyande lyk Campdat tusfehen Zalltmi'én en PetemHz isgere- cognosceerd. Zyne Excellentie heeft den gantfehen dag aan dat werk belteeden is daar op gerefoiveerdmet zy- lie gantfche Armée naar de Stad en het Camp te avan ceren. Den 9. dezer, 's middags begaf men zig op march in 8 Colommen, op eene wyze, dat de gantfche Armée ten 4 uuren in het gezigt was, van de Stad en het vyandelyk Camp. De Graaf üDonel, Generaal van de Cavalerie repasfeerde ten zei ven tyde met een Corps Infanterie en Cavalerieen de noodzakelyke Artillerie de Elve te Lau- begastover eene Brug- ten dien einde opgellagén om de Stad insgelyks aan dien kant in te fluiten. Nademaal by onze aannadering', de vyand nog met eenige Battail lons het groote Perk occupeerde, dat in de Voordeden van Dresden is, gaf de Marfchalk ordre aan den Lieute- bant Marfchalk d'Hngerom dezen Post met een Deta chement in te nemen't geen ook onder een zeerhevigvuur en met verlies van den Vyand wierd uitgevoerd; die na eenigen tegen ft andtegens den avond onder het Kanon, aan den ingang van' de Stad geplantretireerdelatende den 30. November. aan ons de Plaatfe, en daarenboven verfcheidene Dooden en in de twintig Gevaugenen agter. Het Corps derVyan- denonderrigt van onze bewegingentrokken hun Camp nader by Peterwitzfielden zig in ordre van Battaille en retireerden inftilte, en geduurende denagt, over de Elve, alwaar zy eenige dagen te vooren eene Brug bo ven Dresden gelegd hadden. Zy Campeerden zig aan den regter over van die Rivier, ilootende hunne regter- vleugeï aan Neudorffelen de linker aan de Voorlieden van Dresden. Den ie. ftak het Guarnifoen van Dresdenop ordre van den Commandant van Scbmettattin weerwil van de nog den voorigen dag gegevene verzekering aan de In- wooners, dat hy huil geen leed nog fmerte zou aandoen, welke de om handighedenook wezen mogten; op een maal op verfcheidene plaatzen de Voorlied vau Pirna in Brand, tegens alle regelen en regten van den Oorlog, en wierpen, om te beletten dat mende Vlammebluschte, de ganfche nagt en den volgenden dag Grenaten en andere brandbaare lloffen in de Huizenen fchoten uit hun Ka non en Hauwitzers, van de werken van de Oude Stad; zoo dat de Arme Inwooners naauwlyks tyd haddenmet hunne Vrouwen en Kinderen hun leeven te redderen; moetende hunne have en goederen der Vyandenen Vlam- me overlaten. De brand duurde tot aan dezen morgen. De Marfchalk bewogen door deze ongehoorde handel wys, zond den Colonel ZabboiskyAide de Camp, Ge neraal van den Koning van PolenKeurvorst van Saxendie inqualiteit van Voluntaire by de Armée was, nevens eenen Trompetter 111 de Stad. Dezelve werd 2 uuren by de Poort opgehoudenen eindelyk na dat men hem geblind had, toegelaten, en geleid naar het Hotel van den Com mandant- De Heer Zabboisky bragt hem onder 't oog 't geen gepasfeerd; was; vertoonde hem dat het In brand' fteeken van de Voorheden eene daad was j die niet al leen tegens de wetten van den Oorlog aanliepmaar ook de wetten van den Godsdienst en der Christenheid kwet- he; en verklaarde hem insgelyks, dat hy Commandant in zyn eigen Perfoon in kortwegens alle de onheilen en rampen verent woord elyk zou zyn die de Koninglyke Familieen de Stad tot nu toe waren aangedaan en in 't vervolg zouden kunnen veroorzaakt worden. Op welk alles de Commandant alleen aantwoorde dat hy zyne ordres volgde; dar hy een Soldaat wasen zig vóórhelde zig insgelyks in alle Straten van de Stad te verdedigen zonder zig der Koninglyke Familie te bekommeren'; en zonder te verzekeren hoedanig het Lot van de Stad eix het Casteel zoude kunnen wezen. De vyand heeft de Detachementenwelke de Colonel Tor'óck te Weisfenbirsch hadvan plaats doen verande ren, en aldaar eenige Bataillons gelegt. De Generaal O Donel heeft zyn Camp op de uiterhe hoogtens van Weisfig gepomen. Altembourg, den 15. November. Wy vernemen nog niets wegens Leipzigdan alleen dat de wegen en toegan gen door 2000 Croaten en Husfaren gefloten zyn. Het Corps van den Generaal Haddickdat op den weg van Hoym gelegt heeftarriveerde Saturdag voor Leipzig en trok in de omleggende Dorpen. Den 11. vervorderde dezelve zynen march naar Torgauzonder iets tegens Leipzig te ondernemen. Men zegt zelfsdat men niets tegens dis Stad zal ondernemenvoor dat Dresden en Torgaute ondergebragt zullen zyn. De Prins van Tweebruggen is tot aan Meisfen voortgerukt, alwaar hy over de Elve het gebied heeft. io,oco Man PrUi'sfifchen zyn over Wittenberg op March. Den 12. zyn 'er insge lyks eenige Duizend Man Infanterie van die zelve Trou- pen met Kanon by zigre Grimma geweest. Ritberg, den 14. November. Den ix. dezer is 'er omtrent Lipflad tusfehen een party Husfaren van de Ar mée van den Prins van Soabize, en eene Hanoverfche Commando eene hevige fchermutzelingvoorgevallen; me^ weet egter nog niet wie van beiden daar in de overhand gehad heeft. Eenige willen verzekeren dat werkelyk een Corps van 12,000 Man van de Armée van Soubize van Marpttrg op march is ,en naar Hnwchte voortrukt, By het Corps van den Generaal THangenbeim te Rheda is geene verandering voorgevallen, dan dat het zelve den xi des namiddags zig heeft begonnen te bewegen, waar uit men opmaakt dat het den 14- afgemarcheerd za' zyn. Alle uitgehaane Sauve-Guardes z)'n naar hunne Regimen ten weder te rug geroepen. Die geenendie in 't ver. volg Sauve-Guardes begecrenkunnen dezelve verfcry-

Middelburgsche Courant | 1758 | | pagina 1