No. 65. MIDDELBURGSE Ao. 1758. COURANT. Dingsdag, den 28. November. I T A L I E N- Romen, den 4. November. Het ontwerp van den ver maarden wiskundigen Pater Patiniom een Canaal van de Brug G alle ratot aan het Meir te graven, word in alle opzigten volmaakt bevonden, om de Scheepvaart volkomen veilig te maaken, en te bevryden van de ge varen die de Schepen op de Revier de Tiber geduurig on dergaan moeten. Dit Desfein is aan zyne H. gepefenteerd gewordenten einde hetzelve met zyne goedkeuringe te verwaardigen, en ter uitvoer te doen brengen. Dezer dagen is 'er op het Meir eenen geweldigen ftorm geweest waar in verfcheidene Schepen zyn vergaanen het wa ter boven de Muuren van de Haven in diervoegen op zwol, dat zeer veelen naar de Berg St. Ciriacede vlugt na men. Op ordre van zyne H. zyn alle verc'ierzelen van Hout in de Capel van 't Quirinaal afgenomenom dezel ve van fraay Marmer te doen maaken. POLEN- Warschau, den 1. November. Voorleden Maandag wierd het Senatus- Confuium geopend, waar in de Koning 6. pointen ter overweging voorftelde. 1. Welke middelen de Raad bekwamst oordeelde voor het algemeen wel zyn. 2. Hoedanig de aanhoudende klagten van de Hertog dom;,. _n van Couranden Semgallïèn voortekomenbe- vinde deze Provinciën zig Iedere ecnige Jaarendoor de afwezigheid van hunnen Hertog, aan verfeneide onheilen bloctgeftcldbehalven dat de Rutfifche Minijler by ge- fchrift uit naam van haare Rus-Keizeriyke Majesteit ver klaard heeft, dat zy nimmer om reden van Staat zou toe- laatendar dc Herrog van -L/hoM nog zyne maniyK.G cLs- cendenten in vryheid gefield zouden wordenen de ge deputeerden van gemelde Hertogdommen insgelyks ver zoeken, dat dezelve onder het Gouvernement van eenen Hertog gefield zyndie daar in zyne vaste Refidentie houdt agtervolgens de gedane beloften van de Staaten des Ryks, die door de Conftitutie van den Jaare 1736 zyn ge- approbeerd. 3. Dat de Koning het dienfhg Oordeeld om eenen Mi- nifter naar Conflantinopolen tezenden, ten einde de oude Vriendfchap met den thans Rcgerenden Monarch te ver nieuwen en te bevestigenen denzelven te verzoeken van het Traékiat van Carlowitsz onfehenbaar te bewaaren. 4. Dat alhoewel de paaien van Landfcheidinge met de nabuurige Landen van Rusland genoegzaam geregelden bepaald waren door de byzondere Conftitutiënzyne Majes teit egtcr het Advies van den Raad verzoekt, om midde len uit te vinden waar door dezelve zoo onveranderlyk en vast gemaakt wordendat in de procesfen en rechzaa- kende pariien over en weder recht gedaan worde. 5. Dat zyne Majesteit het dienftig oordeelt in het Col- legie der Bisfchoppenden Prtelident van dc Commisfie van Radom te verkiezen. 6. Dat de Steden Cracou en Elbing genegen zyn in hunne fubfidiën te Continuëren. DUITSLAND EN AANGRENZENDE RYKEN- Weenen den 13. November. De Koning van Pruis- fen met een fterk Leger naar Neis gemarcheerd zynde, heeft de Generaal Harscbna dat hy zyne Artillerie in veiligheid gebragt.hadhet raadzaam geoordeeld, zig in de Gebergtens van Zuckmantel te retirecrenom Mora- viën te dekken. Voor de aankomst van den Koning, hebben de Belegerden eenen uitval gedaan, waarin zy twee Bataillons van de Beijerfehe Troupen geheel vernield hebben. Men is van gedagten dat de Koning zig ter- ftond weder naar Saxen zal wenden. De Generaal Lau- don bevindt zig in de Gebergtens van Landshuten de Prins 'van Baden-Durlachen de Hertog van Ahremberg te Goiiitzom de Frontieren van Bohemen en Lufatiën te bewaren. Men is alhier dagelyks in de verwagtinge van de veröveringe van Dresden te vernemen. DeFran- fche Minifter zal den 16. dezer van hier vertrekken, en den Hcere Boyer, zynen Secretaris agterlatenom de za ken van het Pransch Hof, alhier waar te nemen. Regensburg den 16. November. Nademaal de Beta lingen van de nieuwe toegeftane 20 Römer-maanden, niet zoo prompt gedaan wordenals door het laatfte Ryks-Goed agten van den 28. Augustus laatstleden is geordonneert ge- woroenen de twee term ynen van 4 cn 6 Maanden reeds zvn verltrckenzonder dat de meeste Standen den eer- ften nog betaald hebben; zoo fparen de Keizerlyke Mini- lfters, zoo hier als te Weenen, geen moeite om dezebe- 'talingen aan te dringen, in welke laatfte plaats de Vice- Cancelier van 't Rykten dezen einde alle Minifters en Agenten heeft aangemaanden verklaard dat die gee- nen van hnnne Principalendie agterbleven in het vol- doen aan gemelde Ryks-Goedagtentot hunnen pligt door de wegen van Regt gebragt zouden worden. I De tegenwoordige omltandigheden in Saxen trekken de aandagt en oplettendheid van 't gemeen geheel en al na zig. De Veldmarfchalk Daim is den 8. dezer by Pillnitz. de Live gepasfeerdna dat de Armée van den Prins van Tweebruggen van Pirna en Gieshubel naar Freihurg ge marcheerd isalwaar dezelve den 6. dezer heeft Post ge vat. Deze laatfte beweging heeft aan denGeneraal Itzen- plitz gelegenheid gegeven om den 5. dezer van Maxen naar Kesfeldorf' te marcheren. T erwyl de Generaal Had- dick naar MeisJ'en getrokken is, met oogmerk om da Pruisfifche Armée van agteren te ontrusten. Deberigten zyn nog tegenftrydig in opzigt van den march, dien de Generaal Itgenplitz in die omftandigbeden heeft genomen. De eene melden dat gemelde Generaalna dat de Oos- tenrykfchc Armée dc Elve gepasfeerd waszig met zyn gantsch Leger in Dresden had geworpen; en andere ge ven voor dat hy van die'S'ad was afgefneden. In tegen deel zegt men met zekerheid, dat op de aannadering van de Oostenrykfche Armée de Generaal SchmettauCom mandant te Dresden met 'er daad eemge Voordeden in brand had geftoken. Daarenboven verneemt men dat gemelde Commandant verklaard heeftvan zig tor het Liirerlte re zullen verdedigen. Van Gera word gefchre- ven, dat Leipzig door een Corps van 15,000 Man Oos- tenrykers word ingefloten gehouden. Het gerugt 'cr- fpreid zig, dat zyne Majesteit de Koning van Pruisfen den Generaal Harscb zoude gellagen hebben maar na dien de Brieven van Weeoen en van elders daar van geen gewag maaken, zal men de Confirmatie daar van nog moeten afwagten. Uit de Armée van den Marfchalk Prins van Soubize te Morsheim, den 10. November. Op advis, dat de Marfchalk heeft ontvangen van eenige bewegingendie door den Prins van Jfin berg naar Wera. gemaakt wierden, en de Troupen van den Colonel Fis- Jeber, bezig om in die Kreiis het reftant der Contribu- tiën op te haaien zouden kunnen befchadigenheeft dezelve den Marquis van Crillon met twee Brigades In fanterie, en twee Cavalerie gedetacheerd naar de Opper- Fulda. Dit Detachement heeft met het Obferveeren van den vyand tot oogmerkom van het Land alle Fouragi- ën re doen wegnemenenze ons na te transporteeren. In gevolge hiervan is de Marquis van Crillon tot aan Mörsbeim den regter Oever van de Fu/da geavanceerd en heeft zyne Troupen naar 't oogmerk van zyne Ope- ratiën gecantonneerd; en willende het gedeelte van 't Land van Spangenberg naar de Fulda beveiligen heeft hy geloofd zig meester te moeten maaken van het Cas- teel van dien naam, wiens gelegenheid zeer voordeeligis. Het zelve is op een Hoogte gelegenhebbende eene dub bele Gragtwaarvan de eene droog isen 30 voeten diepte heeft. Het kan een Guarnifoen van 300 Man in zig bevatten; en 50 zouden daar niet kunnen gevangen genomen worden door eene geheele Arméezonder een formeel beleg. Om welke reden de Marquis gisterenmor gen eenige kleine Detachementen aan verfcheidene kan ten hebbende afgezonden om Fouragiën op te haaien, onder dezen fchyn met de tweede Compagnie Grenadiers van Lowendabl aan den eenen kant van Spangenberg trokterwyl hy aan de eerfte Compagnie ordre gaf langs den anderen kant naar 't Casteel te marcheeren. Zynde in 't gezigt van het Casteel genaderdzondt de Marquis een Tambourgevolgd door den Grave deszelvs Zoon, den Major van 't Regiment van Lmendabl, en eenige Grenadiersom het terrein te recOgnofcerenéts. in geval menze niet wel op hunne hoede, nog het Casteel bezet vond, het Guarnifoen te overrompelen ,'f £een ook gefchied is. De Graaf van Crillon heeft de vai-brug nedergelaten gevondenen zig daarvana's van. Wagtbyden ingang meester gemaakt. Hy h/ej,t ,nsSeJyks het Corps du Guardesdat hy de wapens heeft oen af eg gen onvoorziens overvallenen de MarqulS 1S by den Colonel Commandant gearriveerdom te verneerrten hoe 't tusfehen hen gefield was vindende zyn Zoon reeds bezig met zyn Huis Eere aan te doen. De Graaf heeft op deze Expeditie 42, gevangenen ge maakt daar onder een Colonelx Capitein2 Sergian-

Middelburgsche Courant | 1758 | | pagina 1