No. 64. MIDDELBURGSE Ao. 1758 COURANT. Saturdag, den 25. November. I T A L I E N. Napels, den 1. November. Op ordre van ons Hof, zyn alle Officieren van den Koningdie zig met permistfe abfent bevonden, opontboden, en moeten zig ten eerften naar hunne posten begeven. Alle de Troupen moeten in de volgende maand by één verzameld worden met be vel om zonder uitftel ieder Regiment voltallig te maa- ken. DUITSLAND EN AANGRENZENDE RYKEN- Praag den 11 November. Brieven uit Neder-Silefiën van den 6. meiden dat de Koning van Pruisfen reeds aldaar met Prins Hendrik was aangekomen en naar Scbweidnitz marcheerde dat de Generaal Laudon uien zei ven dag te Hirschberg was; dat dezelve de Pruisfen verfcheidene malen geattaqueerd haden doorgaans op hen eenige voordeelen behaald; en dat hy hunne Pon tons zoude voröverd hebbenindien het hem mogelyk •geweest ware dezelve te transporteerën. Van Neis verneemt mendat de grove Artillerie naar Enge/sberg is gezonden, en de Munitiën naar Jageren- dorf, tot nader ordre. Men heeft ondercusfchen niet op gehouden aan deTrancheen te werken. Men heeft be gonnen van de Fortresfe te fchietenen veele Bomben als naar gewoonte, daar uit te werpen. Regensburg, den 13. November. Na de opening der Ryksvergadering word zonder uitftel de Principale Kei- Zerlyke Commisfaris, de Prins van Taxis, van zyn Land goed in Suaben te rug verwagt wiens bagagiën alhier reeds zyn aangekomen. De Minifters van J^eale" en Mekelenburgdie de Vacantién op hunne Landgoederen in den Opper-Palts hebben doorgebragt, zyn in de gepas- feerde' week hier aangekomen. Maar de Minifters van BohemenenSaltsburg, die nog te Weenen zyn, zullen niet voor het einde van deze Maand wederkeeren. En voor de aankomst van deze Minifters zal de Promotie van de Prinfen van Tweebruggen en Baden Dar lach geen plaats hebben. Men merkt noch nietwat Inftruöiën de Minifters ontvangen hebben wegens het onderwerp van 't Keizerlyk Decreetter Ryksvergadering tegens zyne Britfche Majesteit ingebragt. I'nsgelyks is 'er nog niets geopperd, wegens het affige- ren van de Avocatoriën tegens de Armée van zyne Ma jesteit, boe presfant ook het Keizerlyk Refcript in dit opzigt aan de Magiftraat alhier toegezonden, geweestzy. Men debiteerde dezer dagen, dat deRyksvergaderingden Term' ging regelenwaarin deze Avocatoriën in het Kei- zerryk geaffigeerd zouden worden; maar tot hier fchynt zulksnietmin ongegrond te wezen dan dit, als of de Sten den van den Beijerfchen Kreits in 'tbyzonder genegen zonden zyndaar in te bewilligen, De Keur-Beijerfche Minifter, de Heer Schneidnaar deze zaak door den Ma giftraat alhier gevraagd zyndeheeft geantwoorddat de Keurvorst hem nog geene Inftruóliën, wegens het onder werp van deze affixie had toegezondenen dat hy ook van Advis was Van niets in deze zaak te onderneemen; boven al ook om dat de Minifter van Sa/tsburg nog ab- ïfenr was. - Uit bet Hoofdkwartier van de Gecombineerde Keizer- iykeen Oostenrykfche Armée te Freyberg den 10. No vember. De Armée marcheert heden naar Nösfenlangs den weg1 van Leipzig. Gisteren hebben wy Meisfen veroverd. De Marfchalk Grave van Daim is te Lockwitsen heeft het Guarnifoen van Dresdende communicatie met dc de Pntisfifche Armée afgefneden. Daar is groote waar- fchyrilykheid voor een aanftaande Aétie, die aldaar tot nog. tot niet is voorgevallen. De Pruisfen die te Kesfeldorf waren, hebben zig over de Elve geretireerd, zoo dat de Brdmffire Post belemmerd is, en afgebroken. De Croaten 2yn tot onder het Kanon van Dresden geavanceerd maar op eene wyzcdat zy buiten 'r gevaar zynvan 't Gefchut van de Grove Artillerie. De Pruisfen hebben gisteren en heden de Voorlieden van Dresden doen af branden waarvan men hier de Rook en Vlammen heeft zien opgaan. De Gecombineerde Armée heeft nog geen Schoot gedaanzy is alhier gecampeerd op eene wyze dat haare Regter Vleugel zig naar Dipoldswaldeen de Luiker naar Leipzig uitftrekt. Frankfort, deri 17. November. Men verftaat dat de franfehen de Fortresfe van Giesfen hebben ingenomen, die aan hun ten üitterfte nuttig is, om hunne" Winter- quartieren te dekken en te verfterken. Het grootst ge deelte der Saxifche Troupen zal in 'tLand van Luik over winteren. Hamburg, den 17. November. Het Corps Troupen on der de Ordres van den Generaal Haddickgroot 15,000 Man, houd Leipzig bezet, en men verwagt eerstdaags de overgave van die Stad te verneemen; Sederd den 9. dezer heeft men geen Brieven van Dresden ontvangen. Keulen, den 16. November. Men arbeid zonder ver toeven aan de Brug, die alhier over den Rbyn word go- flagen. Dezelve zou reeds voltooid zynten waren 'er Schepen manqueerden. Om dit gebrek te vervullenwor den alle Schepen, die alhier van boven aankomendaar toe gebezigd. Zondag of Maandagof nog eerder zal dezelve in gereedheid kunnen zyn. Het hout tot het bouwen van dezelve toegefchikt, heeft men gebruikt, om 15,000 Rationa Hooy, waarmede hetzelve was geladen te doen afzakkendat in onze Magazyne is opgellagen men arbeit met geweld om dezelve të vervullen. Ons Guarnifoen is met eenige Regimenten vermeerderdhet Re giment van Naubecourt zal bier ook den winter pasferen en men verzekert zelf dat wy de Militie van Dusfeldorp nog zullen in kwartier krygen. Veertien Escadrons zul len den Rbyn over onze Brug pasferenen alhier ver toeven; als ook het Regiment du Roydat naar Aken en dat van Provence 't geen naar Veenraeidt by Nenlo gaat. Men vleit zig dat de Marfchalk de Contades hier door zal pasferen. Veele Heeren bevinden zig alhierdie de ze Srad hebben uitgekozen om 'er geduurende den win ter te vertoeven. De Heeren Felley en Tomasfin Briga diers van 's Konings Armée zyn reeds hier, en de Heeren de RoquepineMarfchal de Camp, en de Graaft duChas- teleULomont zullen eerstdaags volgen. Onze Geestlyken gyn heden vergaderd geweestmen zegt dat het voor naam onderwerp hunner deliberatiën rouleert over de Lo gementen waar van zy in 't algemeen bevryd zyn dog welke vrybeid men hen niet meer genegen is te vergun nen, in eenen tj'd, wanneer alle huizen ten uirerften met volk zullen zyn opgepropt, nadien deze Heeren boven allen de beste en bekwaamde huizen bewonen, Keulen, den 10. November. Vrydag kwam alhier een Detachement van 50 Man 111 de Stad aan met vier wa gens. Men wist in 't eerst niet wat zulks wasdog men bevond wel rasdat bet een escorte wasdat vier wagens met Zilver geladen herwaards geleide dat zy uit Soest getrokken hadden. Die Stad welke het geen de Fran fehen geëischthadden, in Geld niet heeft kunnen opbren gen heeft haar toevlugt tot haare Zilvere vaten moeten nemen. Dit Zilver is hier in bewaaring gefield, en moet jin 't kort, by openbaars veiling, by de Stokke verkogt worden. Onze Brug aan het einde der voorgaande week voltooid zynde, zyn reeds veele wagens over dezelve den Rbyn gepasfeerd; die gisteren en heden den weg hunner desti llatie vervolgen. De Regimenten du Roy, en d'Engbien zyn gisteren alhier gearriveerd èen Bataillon van 't laatfte is dezen morgen vertrokken nemende de route» over HerscbBon&c.' om zig haar Andemctch te be geven, en van daar naar Coblentzalwaar het inde win terkwartieren trekt. Het Regiment du Roy vertrekt morgen naar Aken, wanneer het Regiment van Navar- recn overmorgen dat van Champagne zal aankoomeiu Men maakt nog al verandering in de Winterkwartieren. De Paltfers moeten alle in het Land van Gulik trekken, en heden is het beflist, dat Duren en haar omtrek, een groot gedeelte Troupen zal ontvangen; hebbende de Com mandant dier Troupen zelf die plaats voor zyn kwartier uitgekozen. Vierentwintig zieken zyn reeds derwaards vooruitgezonden. De Heer de Torcy Lieutenant Generaaldie een Tour langs den Rbyn is gaan doenzal morgen hier weder re tourneren men weetdat hy geduurende zyn abfenue aan het plaatzen der Troupen, heeft gearbeid. De Regi menten de la Mark en la Ferronaie zyn te Deutz ge pasfeerd, en hebben hunnen wegnaar Neuwidt vervolgd alwaar dezelve zullen overwinteren. Deze Troupenen, andere,.die gedestilleerd zyn om aan de Regter Oever van den Rbyn te blyvenmoeten dienenom het Land van Bergen voor Stroperyen en afperzing te dekken. De Operisten, die voornemens zyn om ons Guarnifoen in dit onaangenaam S'aifoen van den Winter te vermaa- ken hebben gisteren onder eenen grooten toevloed van Menichen, bun Toneel geopend.

Middelburgsche Courant | 1758 | | pagina 1