Ao. *7j8 No. 58. MIDDELBURGSE Saturdag COURANT» den 11, November, 1 T. A L I E N- Porto Ferrajo den 10. Odtober. Twee Engelfche Oorlogfchepen van Liniewelke onlangs hier versch wa ter hebben ingenomenzyn weder na hun Escader on der de Admiraal Broderikvertrokkenzynde dat Esca der met veele Land-troupen voorziengefchikt, zoo men zegt, om de misnoegde Corfen te onder fteunen., en dus de Genueezen hunne geneigtheid voor Vrankryk in de laatfte Oorlog, betaald te zetten.' DUITSLAND EN AANGRENZENDE RYKEN- Weenen, den 28. OStober. Men meent nu, dat de Grave van Brogliode opvolger van de Graaf van Stain- villein deszelfs Ambasfade zyn zal. Regensburg, den 2. November. Men ziet hier verfchei- de nieuwe befluiten van den Hofraad te Weenen waar van her eerfte gedateerd 18 Sept. de Directeurs van de Opperrynfche Kreitz gelast, de Hesfifche Postcomptoiren buiten funöie te Rellen; hebbende het Keizerlyk Hof be- flotenzyne Doorluchtigheid van dezelve te beroven. Een ander befluit beveeld op zware pccnaliteiten de Ma- giftraat van Wetzlar aan den Postmeesterdoor den Landgraaf in hunne Stad aangelteldhet verzenden of ont vangen van eenigeBrieven voor 't vervolg te verbieden; gelyk ook voortaan de Iiesfenkasfelfche Boden waarvan deeenevan Niederweisfelen de andere van Garlienheim, plachten in hun Stad te komenniet meer in dezelve te admitteeren. Voorts heeft hetzelve Gerechtshof den 22 en 23. Sept. Decreten uitgegeven tegen de Heeren Frederik Schertel van Burtenbachvan Gultigen de Jongeen de Gebroe ders van Hermersdorf, Edellieden en tegenwoordig in Pruisfifche Dienstalle van de bekende inhoudvan con- demnatie in oen boete van 2coq mark gouften verlies van Goederen en Titels. Zyn Kelzerlyke Majesteit heeft aan den Hofraad, by een refcriptvanden28.September,bericht, dat, hoezeer hoogstdezelve billyk ongenoegen tegen de Magiftraat van Neurenberg over derzelver gedrag, by occalie yan de laatfte inval van de Pruisfifche Generaal Meijerin Frankenland gehouden, bad opgevat; nochtans op oot moedig verzoek van vergifnisen onderdanige belofte van getrouwheid en gehoorzaamheid door dezelve Magiftraat het gepasfeerde wel had willen vergeven. Het Collegie der vrye Ryks-Stedenheeft den 26. Odto ber, dooreen Deputatie aan de Keizerlyke Commisfaris, een remonftrantie overhandigtbehelzende een onderda nig verzoek aan zyn Keizerlyke Majesteitom de Ryks- Steden van de inlegering van Troupen, in de aanftaande Winter-kwarticren te verfchonenals hebbende daar door en byzonder door het onderhoud van de Generaliteit met welke men hun alleen belast hadin 't vporlede Jaar zeer veel geleden. De Kas der Roemer-maandenheeft tot heden van nieu we contingenten niet meer dan50,000 Florynen ontvan gen; Daar zyn noch wel andere 50,000 Florynen hier ge- depofiteerdmaar het comtoir, daar de gemelde Kas be rust, wil dezelve niet ontvangen, vermits men die Specie wil rekenen tot de pryswelke dezelve heeft in de Lan den aan den Rhyn gelegenwelke twee per Cent hoger is dan in Beijeren; nawelke echier het gemelde Comptoir order heeft, zich te reguleren. De Proteftantfche Gemeente tellbesheim, in het Graaf- fchap Falkenftcinonder het onmidlyk Gebiet van den Keizer ftaandeheeft bitterlyk geklaagt aan 't Euangetifche Corpsdat de Roomsch-Catholikcnwelke door de pro- testie van de Keizerlyke Bailliuw, federt eenige tyd daar zyn ingedrongen, met geweld de openbare oeffeningvan hun Godsdienst hadden in train gebracht, totdat exces, dat zy de Proteftanten tot het aanbidden van de hostie ge dwongen, en zich eindelyk van der Kerkelyke Goederen meester gemaakt hadden. Dat fchoon de Gemeente dit geweld aan zyn Keizerlyke Majesteit vertoondhadden en in 't byzonder, hun voor het Graaffchap Falkenftein de openbare oefeningen van de Protestanfche Godsdienst geftipuleert was, alles nochtans zonder vrucht was ge- Veest: waarom ten laatfte de Gemeente de hulp van het Luangelisch corps verzocht. Ien vermeent te voorziendat op de Ryksvergade- rmg, welke hunne Vergadering aanftaande Maandag her vatten zalden Prins van Baden Durlach tot Proteftant- Ryks-Marfchalk zal verkoren worden terwyl Prins Willem van Saxen Gotha, welke wegens Ouderdom daan de naafte tae zoude zyn, van de Militaire Amptenwel ke dezelve in het Ryk bekleedzal deilderen. Dezer dagen ziet hier een nieuw Rusfisch verhaal van de Bataille van Zorndorff het licht, gedateerd Petersburg den 18. September, 't geen te fraaiier het is opgefchikt, te fterker het de waarheid van de Nederlaag der Rusfen bewyst: want niet alleen dat het met invechten tegen de Pruisfen doorzaait is, erkend men 'er zelfs in dat de doden een getal van 4000, en de gekwetften een ge tal van 11,788 belopen: dat de Rusfen vrywilüghet Slag veld en daar pp 85 ftukken Kanon aan hun party gela ten haddenmaar daar en tegen 26 Pruisfifche ftukken veroverd. Uit de Legers van Prins Hendrik van Pruisfen en Tweebruggen verneemt men niets, 'dan kleine fchikkin- gendie men wederzyds maaktom uitgezette Posten in te trekkenandere weer uit te zetten &c. Van Wee nen meld men, dat gerefolveerd is by haar Keiz. Kon, Majesteit, hetPlacaat van de 10. Penning, van allegoe- déren van baare Onderdanenin te trekkenwyl de on- mooglykheid van de executie haar overtuigende vertoont was. Men bericht ons daar tyding te hebben, van het Overlyden van de Graaf van Laudon aan een heete Koorts te Zittauwordende daar zeer geregretteertook fpreekt mendat de Koning van Polen na 't fcheiden van de Ryksdag voornemens zyn zoudeeen keer na Weenen te doen. Uit bet Ffanfcbe Hoofdkwartier te Ham, den 2. No vember. De geheele aanflag van de Marquis d'Armen- tierstegen Munfter door den Commanderende Marfchalk de Contades geconcerteertheeft geen andere oogwit gehad dan de Prins Fredrik van Brunswyk tot fecours van die Staden dus tot den overtocht van de Lippe te noodzakenTwelk gevolgt zynde, de Marfchalk de Con tades zyn hut bereikt heeft. Nu verwacht men elke dag de Winterkwartieren te zullen betrekken, en wel aan de overkant van de Ryn zynde Creyeld tot 't Hoofdkwartier beftemt. Eer wy nu de rust genieten zullenzal Soest de gram7 fchap van onze Veld Overften gevoelig ondervinden, pver haar deelneming in de Vyandelykheden tegen ons, ter; dagewanneer onlanks de Prins van Holfteinzich met zyn Corps by hun bevondDe Marfchalk dan heeft haar een Contributie van 8000 Ryksdaalders opgelegt, met last aan de Luit. Gen. de Cbevert, welke digt by die Stad Campeert de hand aan de executie te lenenvergeefs zyn daarom alle vertogen, fmekingenenvoorfiagen van fchik- kingen van die van Soest tot heden toe geweestniet an ders gevolgtdan van de ftrengften bedreigingenvan de Huizen der voornaanfte Burgers te zullen tot de grond toe fiopen, welke weigerig mogten blyven haar beurs en crediet, teffens te emploijeren tot de flipte opbrenging van de gemelde fomme; willende men aan deze Markfche Stad een exemple ftatuërendat hpt fterkst aankleven van Inwooners aan haren Souverelnnooit baar zoo ver moet brengenom in het Qorlogs metier zich in te laten. Keulen den 6. November. Zederd eeir Fransch Staatsminifter hier door gepasfeerd isherleeft weder het gerucht van Vrede; vooral om dat men debiteerd, hier van den zelve verftaan te hebben dat het tydftip gebo ren isin welk het interest alle de mogendheden tot den Vrede moet overhalen. VRANKRYK- Parys den 4. November. Den 10. Oflober ftierf hiep de Dochter van de Hertog van St. Aignan, getrouwt met de Graaf de Morangies in den Ouderdom van 28 Jaa- renen den 25. van die Maand te Dampierede Hertog van Luines, Pair van Vrankryk, &c. Men heeft hier yan Romen tyding, dat de Paus aeii Cardinaal Forregiani tot Secretaris van Staat in van de overlede Cardinaal Archinto heeft aangelteld. De A6tiën van onze O. I. Compagnie zyn tusfehen den 24. en 30. OSober van 1387-10 Livres £nr ?4°$ ge monteerd. Eergisteren leide de Hr. Berryer den eed ai in zyn Ma- jesteits handen als Staats-Secretaris, in het departement van de Marinehebbende de Hr. de Masuacgelyk mer de de Hr. Normand de Maizy hem tot hulp bygqyoegd haare demisfie in die qualiteit verzocht, De Koning heeft de Hr. la Sone tot eerfte Lyfmedicus van de Koningin benoemd; in plaats van vyylen dp Hr. 1 la Vigne.

Middelburgsche Courant | 1758 | | pagina 1