No. 50. MIDDELBURGSE Dingsdag, vrankryic Ao. 1758. COURANT. Parys, 'den 16. O&ober. De Abt Graaf van Bernis Min'ifter der buitenlandfche Zaakendie van zyne laat- fte onpasfelykheid herfteldis, heeft.deze week een Courier met de Cardinaals-Hoed van Romen ontvangen, die zyne H: denzelven toezond. De zes Bataillons van 't Regiment Franfche Guarde die in Vlaanderen zynhebben ordre ontvangen om niet, gelyk 't gerucht gewiltheeft, herwaards te rug te keeren rnaar aldaar de Winterkwartieren te betrekken. Monfeigneur de Dauphindie Vrydag naar Fontaine- bleau is gegaankoomt heden van daar te Verfailles te rugen de Koningdie federt den 10. zich aldaar heeft opgehouden, zal morgen insgelyks volgendoch den 22. zich wederom derwaards begeven. Gisteren arriveerde te Fontainebleau een Courier uit de Armee van den Prins van Soubize met tydingdat deze Prins de Armee onder Commando van Prins van Ifenburg aangetast en eene volkoomene overwinning op dezelve behaald had men verwacht een omltandig verhaal dezer verrichting. De Engelfchen brandende van begeerte om het bloed hunner Landsgenootente St. Cas vergotente wreken hebben eene zeer groote toerustinge gemaaktom een nieuwe landing op de Franfche Kusten te onderneemen. Nadien men vreest, dat zy het weder naar St. Malo zul len wendenmaakt men in die Stad en haven de nood- zakelyke fchikkingen omze wel te ontvangen. De Prelaaten en Gedeputeerden van de Vergadering der Geestelvken zyn daadlyk bezig mei het opmaaken van de Taxen en Verdeelingen die ieder Di®cefe moet opbrengen. HONGARIEN- Temeswar, den 25. September. Sedert weinige da gen heeft men van hier een groote tjuaniiteit Graanen naar Duitsland zoo wel te lande, als te water verzonden. Al les 't geen in de Publique nieuws Papieren gemeld word wegens de toebereidzelen van Oorlog, die de Turken maaken, zyn enkele Fabelen. In alle de Staaten der Müfulmannen, die aan ons Grenzen, is alles in zulk eene volmaakte rust, als men in veels Jaaren gezien heeft. Wy verwachten dagelyks alhier den Graaf van Puebla, onzen Commandant. DUITSLAND en aangrenzende RYKEN- Weenen, den 8. OStober. Donderdag is Haggy Deme trius Marcachi, Envoy van den Dey van Algiers alhieraange- komen en deed eergisteren door zynen Legations-Secretaris aan zyne Excell: den Ryks-vice Canzelier, Graaf van Colloredo van zyne aankomst kennisfe geven. Het ver trek van den Hertog Karei van Lottharmgen naar de Nederlanden is op den 17. dezer bepaald. Heden arriveer de een expresfe uit de Armée van den Marfchalk Grave van Daun met de onverwachte tyding, dat gemelde Marfchalk'snachts tusfehen dens en 6. dezer, zyn voor- dcclig Camp te Stolpen verlaatenen eenige bewegmge agterwaards gemaakt heeft, waar van men de reden noch niet kan nagaan. Dé Generaal Harschdie onze Armee in Silefiën commandeerdden 2. dezer over Frankenftein en Otmachaute Stephansdprft, twee uuren van Neisf aangekomen zyndewas die Vesting den 4- dooi hem eeblocqueerd, en de Pruisüfche Generaal Treskou, die aldaar 't bevel heeft, had de Voor-fteden reeds laaten ruineeren. Haare Majesteit de Keizerm-Koningm heeft van Romen een Breve ontvangenwaar by de Paus Hoogst dezelve vereerd met den overheerlyken en Luisterryken naam en titel van tpostolifcbe Majesteit. Zyne H, verklaart: on der anderen daar in Wy verderen, vereeren, verwaar- digenen betekenen uit eigene beweging grondige ken nis en ryp overlegmitsgaders uit de volheid onzer Apostolifche Macht en Gezach uwe Apostolifche Ma- L jesteit, als Koningin van Hongariën, en alle uwe op- volgeren in 't zelve Ryk, met den titel en de benaa- ming van Apostolifche Koningin willende en begee- rende, dat gy van allen en een ieder, als Apostolifche Koninginzult genoemd, getiteld, gegroet, gehan- deld en gehouden worden; ongeacht alle die geenen, welke zich zouden verbeelden onzen wille in dezen op- zichte te kunnen en te mogen wederflreven. „Ontvang dan, onze in Christus zeer beminde Doch- ter, dezen Titel tot eene Getuigenisfe, of tot eene be- den 24- O&ober. looninge van dien blaakenden yver ter voortplanting der Catholyke Religie welken gy van uwe Voorva- deren in eene aloude en zeer pryswaardige aaueen- fchakeling hebt overgenomenbewaarten hoe lan- ger hoe meer doen aangroeijen. Lever dien Eertitelen dat Cieraad over aan uwen allerbesten en allerliefften Zoonaan wien de Luider der Moederlyke Erffenis en de navolging van derzel- ver voorbeeldige daaden toekomen. Ontvang eindelyk dit Breve als de Eerftelingen on- zer Paufelyke liefde en toegenegenheid met welke wy uwe Apostolifche Majesteit ontmoeten en waarby wy noch tot een tweede onderpand onze Apostolifche Zegening voegen. &c. Praag, den 8. O&ober. De Keizerlyke Armée heeft haare politie alleen veranderd naar de beweging van onze vyanden, die zich weder naar de Lausnits wenden. De Prins van Baden Dourlach met het Corps onder zyn bevel heeft den 3. zyn Camp te Lobau betrokken. Dezer da gen arriveerde alhier eene groote trein van Artilleriebe nevens veele wagens met munitie. Men ziet insgeljk eenige honderd paarden hier door pasfeerengefchikt voor onze Armée. Omtrent 600 van onze Soldaten, Krygs- gevangen gemaakt, en in de Pruislifchen dienst overge.. gaan hebben middel gevonden om midden door de vyan den heen eenen weg te vinden tot ontkomingen zyn vanhier vertrokken om zich onder hunne refpeftive Re gimenten weder te begeven. De tydingen uit Silefiën melden dat de Generaal Harsch op het einde der voorgaande maand zich te Fran- kenftein bevond, terwyl de Generaal de Ville zynen Post tusfehen Parfekau en Weidenau had gekoozen. In 't kort zal 't zich openbaaren, of de Slag, welken die twee Generaals den vyarid voor hebben toe te brengen, ter uitvoer gebracht zal worden. Men zoude verwacht heb ben, dat de Generaal de Ville, die in Sileliën groote Contributiën heeft opgehaaldde Belegering van Neis zoude onderneemenmaar ons word bericht dat de Kei zerlyke Krygsraad te Weenen, zich wel heeft willen ge dragen aan de vertogen van dezen Généraal, om deze onderneeming op te fchortentot dat de zaaken in Saxen beüist zyn. Regensburg, den 12. September. De Citatie tegens zyne Doorl: Hoogh. den Prins Ferdinaud van Brunswyk Bevern, (waarvan in onze voorige gemeld Is) behelst; dat zyne Hoogheid binnen twee maanden moét verfeby- nen om te zien en aan te hoorendat hy in eene boete van 20c» mark Gouds vervallen en verfteken zy van alle zyne Goederen, Waardigheden en Voorrechten. Het mandement tegens zyneMajesteit den Koning van Groot-Britanje, beftaat ten voornaamften hierin dat op ordre van zyne Doorl. Hoogh. PrinsFerdinand van Bruns- wykGeneraal en Chef der Hanovcrfche Arméede vei ligheid en zekerheid der Keizerlyke Postenverfcheidene maaienop eene onbehoorlyke' wyze is verftoord de Correspondentie van vreemde Hovenen van de Ryks- vergadering gefchonden geworden en veele brieven ge opend en weggenomenzoo dat de Keizerlyke byftand niet alleen verzocht is door den Prins van Taxis en de Minifters ter Ryksvergadering maar ook door den Zweedfchen Minifter te Weenendie inzonderheid ge klaagd heeftdat de Generaliteit, van Hanover reeds 64 Paquetten hadde doen oplichtendie dezelve aan zyne Majesteit den Koning van Zweedenen aan zyn Mini- fterie had gezonden; zynde dit eene handelwyze die den opftand en rebellie van Hanover verzwaarten zyne Keizerlyke Majesteit verplicht, om zyne Majesteit van Groot-Britanje Keurvorst van Hanover op (Laffe van den Ban te ordonneëren van dezelve te doen ophou den en alle andere bedryven, ftrydig met de Algemee- ne Rust en Vrede natelaatcn. Dit mandement moet aan den Grave van RaabKeizerlyken Minifter te Hamburg gezonden wordenmet ordre om hetzelve aan den Mi nifter van Hanover te expediëren. De Graaf van Wied-Runkel, den Keizer den sep tember hebbende doen weeten, dat de J°"g aP> die hy in zyn Rechtsgebied had doen llgt® ntrinn/^ con" tiugent aan 't Keizerryk optebrengen P ware, en hunne Ouders weigerden om deze tdekken, niet tegenftaande hy Gedeputeerde yne Doorl. Hoogheid, den Prins Ferdinand had gezonden ten einda deszelvs inftruaiënen onderftandm dit Gpacbt te ver zoeken heeft de Hofraad by een Mandement aan de in-

Middelburgsche Courant | 1758 | | pagina 1