No. 45, MIDDELBURGSE Ao. 175% COURANT, Donderdag, den 12. O&ober, VRANKRYK. Parys den 6. O&ober. Gisteren arriveerde te Ver- failles een Courier uit het Leger van den Marfchalk de Contadesmet tydingdat Mr. de St. Pemdie door den Generaal de Contades gedetacheerd was geworden om de Lippe te pasfeeren onmiddelyk na zyn overtocht een groot detachement Hanoverfche Troupen had ontmoet, die hy op de vlucht heeft geflagen11a dat hy omtrent 600 man van dezelve gedood, en veele krygsgevangen gemaakt hadde. Dien zeiven dag werd, in de Kerk der Auguftynen van 't Groot Covent de extraordinaire Vergadering der Geestlyken geopend wegens 't Don Gratuitdat de Koning van dit Corps geëischt heeft. Deze Plegtig- heid begon met een Solemneele Misfe van den H. Geest waarin de Aartsbisfchop van Narbonne tweede Prefi- dent der Vergaderingin 't Pontificaal officieerdeby afweezigheid van zyn Eminentie, den Cardinaal van Ta- vannes die daar van eerfte Prefidenten onpasfelyk 5s. De Bisfchop van Senlis deed na 't eindigen van de Mis eene zeer welfpreekende Redenvoering, en nam zy- nenTextuit het 16. vs. van het 51. Hoofdftuk van ]e- faiasen bewees dat de Godsdiensthet welvaaren en geluk zy der Christenen aangemerkt als Burgers en hetzelve te weeg brenge voor de Christenen, aangemerkt als byzondere perfoonen. De Vergadering di» zeer tal- ryk was, belfond uit PrelatenAbtenPrcdikheerenen een groot getal van Perfoonen van den eerlten rang. Dien zeiven avond wierd in de Kerk van 't Koninglyk Hospitaal der Invalides het Te Denm gezongen, e" ^en Hemel gedankt wegens de overwinning op de Engelfcheii behaald. Gedurende het verrichten van den Godsdienst wierd het Kanon van 't Hospital drièmaalèn gelost. DUITSLAND EN AANGRENZENDE RYKEN- Weenen, dm 27. September. Zyn Excellentie, de Ridder Ruzzini, Ambasfadeur van de Republicq vanVe- netiën, deed laatstleden Zondag den 24. dezer Maand, zyne openbare Intrede, met zeer veel pracht cn de ge- woone plechtigheden, in deze Hoofd ftad. Hünne Keizer- lyke en Koninglyke Majesteiten zyn voorleden Maandag vaai Luxemburg te Scbönbmn wedergekeerd. Michel- JeanGraaf van Alihann en van 't H. Roomfche Ryk, Grande van Spanjen van den eerlfen Rang, Rid der van 't Gulde Vliesaétuëele Geheime Raad van hun ne Keizerlyke en Koninglyke Majesteiten; is den 23. de zer in den ouderdom van 50 Jaren alhier overleden. Nachod, den 12. September. De Generaal Kalnocki die in onzen omtrek gecampeerd heeftis met zyn Corps Troupen naar Trautenau gemarcheerden de Generaal Janus alhier in deszelfs plaatfe gekomen. Het Corps van den Generaal Harscbis dezen dag alhier insgelyks ge arriveerd, en moet zonder vertoeven naar den kant van Silefiën, of het Graaffchap Glatz mavcheercn. De Gene raal Schimfcbönzal met 6000 Man uit Opper-Silefien' naar den kant van de Warta zich begeven. Men heeft insgelyks tyding ontvangen, waarby verzekerd wordt, dat de Lieutenant Generaal de Villede Vesting van Co- fel hebbende in geflotenden Commandant van die Plaats tot overgaaf heeft doen fommeeren dat de Voorhoede van de Rusfifche Armée, den Oder gepasfeerd zynde, derzelver Corpfen tot aan Crosfen waren voort gerukten dat deze bewegingendezelve in een zeer hevig gevecht met den Generaal Manteuffeldie de Voorhoede van de Armée van den Grave van Dohna commandeerd, inden omtrek van Frankfort aan den Oder hebben ingewikkeld; waarvan zich het voordeel aan den kant der Rusfen ver klaard heeft. Uit het Hoofdkwartier van de gecombineerde Ryks- Armée 3 onder commando van den Prins van Tvjee- bruggen te Stroppen, den 22. September. Den 18. detacheerde Prins Hendrik uit zyn Camp 3 Regimenten Infanterie en eenige Cavalerie en deed dezelve een Camptusfehen Hei steek en Dipoldswalde betrekkenom daar door de Rechter Flank van zyn Le ger te beter te dekken. Ingevolge hiervan rukte de Generaal Haddick insgelyks den 19. met zyn Corps tot «tan Ditersdorff voortdoende Nabdorff door den Generaal KleefeldBurkerstorfdoor den Generaal Up- hafy; en Scblotewitzdoor een Detachement Infanterie bezetten; als ook de Posten te Bretfcbendorff en Bo- britscbdie tot aan Freiberg gemeenfehao hebben met den Colonel Comaremi die zich thans aldaar noch be vindt met zyn Detachement, Het voornaam voorwerp van alle deze bewegingen wasom daar door de trans porten van Fourage en Vivres te dekken die wy uit Hüigdlanden 't Land van Altenburg ontvangen, en de Vyand begon te ontrusten. Den 20. begaf zich de Prins van Tweebruggen naar de Armée te Stolpenen na dezelve bezigtigd te hebbendie om deze reden on der de wapenen ltondheeft zyne Hoogheid noch eene Conferentie gehouden met den Marfchalk Daun. Den 21. veranderde de Generaal Toröck zyne Politie, en rukte naar Lobmenhoudende ondertusfehen de Voorposten by de Brug te Koptitz als ook by die te Mublsdorffwaardoor hy de wegen langs de Elve dekt, en de Communicatie met de bruggen te Ra aden en tHbelen verzekert. Voor het overige houden de Legers- hunne voorige politieals ook alle de Voorposten. Regensburg, den 2. O&ober. Men zegt dat de Mar fchalk Graaf van Daun in de Conferentiedie hy met zyne Hoogheid den Prins van Tweebrugge heeft gehou den de vereeniging der twee Arméenen derzelver we der inrukking in Bohemen, heeft voorgelleld daar de Prinswillende afzonderlyk ageerenverklaard haddat hy verpligt was om de Opeiatiënen pofitie van de Ryks- Armée te regelen ter bereiking van het doelwit zyner deftinatie, welk was om voornamelyk de Opper-Kreitzen te dekken. Men voegt 'er bydat het verfchil van ge voelens van deze twee Opperhoofden der Arméentot aan 't arrivement van den Koningook het befluit ver traagd heeft om de Armée van Prins Hendrik aan te tasten. De berichten uit Saxen komen daarin overeen, darde Oostenrykfche Troupenen die van de Ryks-Arméeeen zeer gevoelig gebrek lyden aan Vivres en Fourage ter- wyl ondertuslchen in de Pruislifche Arméen daarvan overvloed wierd gevonden: de Defertie in de Ryks-Ar- mée was zoo groot, dat men in't Leger van Prins Hendrik: naauwlyks meer wistwaar de Deferteurs te plaatzen. Den 18. der gepasfeerde Maand zyne Koninglyke Hoog heid 3 Regimenten Infanterie en eenige Cavalerie naar Dipoldswalde gedetacheerd hebbendeheeft de Prins van Tweebruggen, ten einde voortekomendat dit Detache ment van dien kant zyne Arméehet Transport van Sub- fiftentie, reeds zoo fchaars niet mogt affnydenden Generaal Haddick van Glashutten naar Dietersdorff doen marcheeren, en zyne Voorposten tot aan Freiberg voort-.: gezet. De brieven van Leipzig melden vaneen treffen, den 22. tusfehen déze twee Corpfen voorgevallenmaar men weet noch geene byzonderheden. Ieder een meent te weeten dat de Generaal Haddick geintentioneerd was naar Leipzig te marcheerenvan waar men verneemt dat de Generaal Haufen, Commandant van die Stad, de Mag'lftraat den 24. pasfato hebbende doen byeenroepen denzelven heeft bevolenom zonder eepig uitftel de restee- rende Contributiën te doen betaalen bedragende noch. eene fomme van 600,coo Ecus; en dat de Militaire exe- cutie met 'er daad een aanvang heeft genomenom deze betaaling te effectueren. Deze fomme zal gefchikt wor den tot Schaadeloosftelling van de Stad Custrin. De Armée van den Koning te Schonfeld geposteerd houdt zich dagelyks Marschvaardig, en in de nacht van den 22. tot den 23, hebben derzelver Voorposten de Ar mée van den Grave van Daun ontrustdie gevolgelyk is verpligt geworden om 12,000Man naar Bautzen te doen Marcheerenom voor te komendat de Koning hem niet in den rug mogt aanvallen. Volgens eenen Brief van Weenenheeft gemelde Veldmarfchalk zyne grove Bagagie. in Bohemen doen Transporteeren ten einde in zekerheid te zynin geval van eene Ongelukkige Bataille. Een Beijersch Officier fchryft, uit het Camp van den Generaal de Ville van Longfeiehin dato den 20. pasfato dat het Corps onder bevel van dien Generaal zich den 21. op March zou begevenom zich by den Generaal Harsch te voegen. Men wist noch niet, of deze twee Corpfen» die men op meer dan 30,000 Man begrootden Generaal Fouquet zouden attaqueeren die niet meer dan 16,000 Man onder zyn Commando heeftdan ofze de Belegering van Neisfe zouden willen onderneemen. Den 17. heeft de Ge neraal de Héllede gepretendeerde Overvvinmnge der Rusfen gevierd. En om deze Overwinnig ffe'°of by te zettenheeft men alhier noch een voorgaand verhaal doen drukken dat het zelve moet zyn'1, &een de Generaal Fermor den 2 6. Augustus door den Colonel Rofen,aati de Keizerinne van Rusland heeft gezonden. Wat belangt het Artikeldat de Rusfen zich op het Slagveld gemain teneerd zouden hebbendit verhaal kom! overëenmet dat yan Generaal Fermoraan oen Grave Soltikof te Hatn»

Middelburgsche Courant | 1758 | | pagina 1