No. 34. MIDDELBURGSE Ao. 1758. COURANT. Saturdag, den 16. September. SPANJE- Madrid, den 29. Augustus. Onze Doorluchtige Ko ningin Maria BarbaraDochter van Johannes de V. Koning van Portugalis eergisteren 's morgens ten 3 uuren 55 minutenin 't Paleis van Aranjeuz overleden, oud zynde 46 jaren 8 maanden en 23 dagen. Gisteren avond werd haar Lichaam met flatje, endp gewone pleg- tigheden naar de Koninglyke Kerk van dit Hof', de ttotre de Dame de la Vijitation gebragteen heerlyk gedenk-teken van haare Godsvrucht en Godsaienf'tighud dat zy voor de plaatshaarer begraving heeft verkoren. Zy was den iy. January 1729. mei den Koning, toen noch Prins van Asturièngetrouwd; en had den 9. Ju'y 1746. na den dood van Koning Philippus den Vden i'hroon beklommen. Op den dag van haar overlyden, vertrokken de Koning en de Infant Don Louis, zynBroedermet een zeer klein gevolg, van Aranjeuz, om in het Paleis van Villa-Viciofatoebehorende den Infant Hertog van Parma, en drie uuren van Madrid gelegen te gaan reh- deeren. Zyne Majesteit heeft eenen algemeenen 'en zeer exaSen Rouwe, gedurende zes maanden; geordonneerd, te beginnen met den dag van 't overlyden van de Ko ningin. VRANKRYK- Parys, den 11. September. Nadat Engelfchen den4. dezer Granville en Cancale meteene Landing gedreigi had den, hebbenze zich van daar begeven en zyn by het Eiland Hagut, van daar te St. Brieux en vervolgens voor Di nar komen ankeren, alwaar zy 4000 man, omtient diie uuren van St. IVlalogedebaïqueërd hebben. Deze Stad is van Troupen vivres, en munitie wel voorzien. Men heeft hier de Confirmatie van de Battailletus- fchen de Prusfen en Rusten den 25. pasfato voorgevallen bekomen; doch men weet niet aan welken kant zich de overwinning verklaard heeft, vermids beide partien pre- tendeeren overwinnaar te zyn. Aan den anderen kant verneemt mendat Prins Hendrik het Veld niet meer kunnende houdenom dat hy verpligt was zyne Troupen naar den Koning van Pruisfenzynen Broeder te zenden Dresden en Pirna heeft verlaatendoor welke middel by- na geheel Saxen ontruimd is. Döor eenen Courier van Madrid heeft het Hof tyding ontfengen dat de Koningin van Spanjen in het 47. aai baars Ouderdoms den 27. pasfato was overleden. De Koning die federt 8 dagen te Choify geweest was, is gisteren te Verfailles geretourneerd. Laatsleden Woensdag wierd alhier een F.di& van den Koning gepubliceerdwaar by alle de Steden Dorpen Landfchappen en Heciiykheden &c. van dir Koningryk geordonneerd en gelast worden, om geduuiende den tyd van fes acht een volgende Jaarente rekenen van den eerflen Jannuary naast komende's Jaarlyks zekere fomme onder den tytel van Don Gratuit Extraordinaireaan zyne Majesteit tebetaalen. Dit Don Gratuit zal door de Majors Magiftraaten Regering en Regtersvan de Ste den en Plaatzen op eenige goederen en Koopmanfchappen die aldaar inkomen, naar evenredigheid van de Confum- tie, die 'er in ieder derzelver zyn zal, gelegt worden. En zyne Majesteit zal aan gemelde Officieren opene brieven verleerien, om dit recht op zodanige 'goederen te leggen als zy het allergevoeglykst vermeenen te zyn. De Stad Parys alleen is volgens de Verdeeling op 1200,000 Livres getaxeerd, en de andere naar evenredigheid. ZWEEDEN- Stokiiolm, den 25. Augustus. De Perfoón in het Begin van deze maand uit Dahlecer.üën gevankelyk alhier ingebracht, is genaamrLamberg, en geeft aan deCom- misfie waar voor hy ftaat en in welke de Ryksraadt Palmftiema prefideertthans zeer vec-1 te doen vermits hy dagelyks van dezelve word verhoort. De ont dekkingen uit hem gehaalt, hebben federt reeds verfeheide andere Perfoonen in zyn noodlotgotrkken. De voorheen'ge- melde Portechais-drager is noch niet wederom geattrapeert offchoon 3000 Daalders Kopereniunt op zyn hooft gezet is. Den 19. en at. dezer zyn weder nieuwe onderzoekingen gedaan. Een Bediende van haare Majesteit de Koningin, de Slot-Prediker van Drottingholmde Hoveifer, en andere Domestiquen van dat Lust-flot, zyn voor die Commisfie ontboden geworden. De eerfle van dezel ve is daarop te rug gehoudenen in verzekering ge bragt. DUITSLAND EN AANGRENZENDE RYKEN- Dresden den 3. September. Den 27. paslato is een Corps van 6000 Man Oostenrykfche Troupenby Schan- dau de Elbe gepasfeerden heelt zich by de te Cotta ftaande Armée gevoegd. Den volgenden dag op den middag, arriveerde alhier een Courier, voorgereden door agtien blaazende Postillons, met de aangename tyding, dat de Konmg van Pruisfen, den 25. dezer tusfehen Custnn en Landsberg de Rusfen totaliter heeft geflagen. Gemelde Courier bragt met zich een brief van den Koning op het Slagtveld eigenhandig gefchrevenaan Prins Hendrik zynen Broeder; enden 29. werd wegens deze heeriyke overwinniugeal het Canon van deze wallen, en van de Nieuwftaddriemaal gelös:en het Te Deum door ee nen Gereformeerden Predikant, indeLuterfcheKerk van de Nieuiiad gezongen. En des middags gaf de Gouver neur aan alle de Generaals, Üpper-OtliciercnKrygs- en Finaritie-Rauden van den Koning eeue treffelyke maaltydt. Met eenige alhier gearriveerde Veld-Jagers en Estafet ten verneemt men, dat een Corps van de Armée, onder commando van den Marlchalk Grave van Daunher- waards aanrukte, en maar één uur ver van de Stad was; waarom Prins Hendrik heeft goedgevonden zyn Leger nader by de Stad te trekken. Tnsfchen de wederzydfche Partyen vallen dagelyks hevige Schermutfelingen voor: Gisteren wierden alhier noch eenige Oostenrykfche Krygs- gevangenen binnen gebracht en daarentegen zyn 'er, niet ver van P.rna, 50 Pruisfïfche Husfarcn nedergefabeld. De Veld-Bakkeryenen 300 wagens met leevensmidde- len, die federt 8 dagen reeds gepakt Ito, durven, uit vrees van opgëlig te zullen worden nier vertrekken. Zy ne Koninglyke Hoogheid Prins Hendrik is in Perfoon her- waards gekomenom met onzen Commandant de noodi- ge maatregelen te beraamentot eene dappere ver edi- ging. Kort na het vertrek van dien Prins wierden alle de Pekkranfen en andere Brandftoffen; die in de naast by de Poorten gelegene huizen gebracht waren, van daar wech genomen. Ons Hof' heeft ook ue onaangenaame iy- ding ontvangendat zyne Koninglyke Hoogheid, Prins Karei van Saxen die zich by de Ruslifche Armée bevond vermist is; en dat men Hoogst dcnzelven verfeheide maaien in de Pruisfïfche Armée vruchteloos had doen op- fpooren het geen by 't Hof de uiterfle ongerustheid ver oorzaakt. Uit het Hoofd-Kwartier van de Gecombineerde Kei~ zerlykeen Oostenrykfche Armée te Struppen den g. September. De Luitenant-Generaal Macguirebelast zynde met het Commondo over het Corps Troupendat de Prins van. :Tweebruggen gedetacheerd had, om de Belegering van de Fortresfe van Sonneftein te ondernemen, wierden den tweeden dezer de Trancheen voor dezelve geopendon der de directie van den Keizerlyken Ingenieur Major da Vosen de arbeid met zoo veel fucces voortgezet, en zoo wel onderfteund door de bravoure der Troupen van onze Armée dat het Guarnifoerr heden nademiddag ten half vyf de Chamade heeft geflagen. Het zelve belfond in eenen Colonel, eenen Lieut. Col. en 1200 man, die alle Krygsgevangenen gemaakt zyn.Van dezen avondnemen wy de twee Poorten van deVesting in bezittingwaaruit morgen het Guarnifoen met alle Militaire Eeretekenen zal uittrek ken om gevolglyk hunne Wapenen af te leggen op de door de Capitulatie geftipuleerde plaatfe, die morgen be kend zal zyn. Ondertusfchen weten wy, dat in deze weinige dagen, dat deze Belegering geduurd heeft, van den Vyand meer dan 200 Deferteurs tot ons zyn overge komen. Regensburg den 7. September. De Ryks-Fiscaalde 10 Princen en 2 Gravenin onze voorige gemeldaan geklaagd hebbende, waarby ook de Prins vanBevern i"s' gelyk gevoegt moet worden heeft geëischt, dat dezelve voor den Ryks-Hof-Raad geciteerd zouden wordenom te zien en'te hooren, dat zy gecondemneerd worden om ieder eene boete van 2000 mark fyn Goud re be a en en verfteeken te zyn van alle hunne zooDofflein~ alsAl- lodialeGoederenvan alle waardigheden en vryheden, van alle erffenis en verwagtinge. DeRyF-- aa" heeft den 22. Augustus alle deze Citatiën geëmaneerd, op den voet van gemelden winzuebtigen eisch van den Fiscaal. Indien men 't mark Goud op 280 Florynen rekentzou den deze boeten meer dan 7 muhoenen rlormen belopen, zonder te rekenen de Goederenwaarvandie IlluftreBe' fchuldigden ten zelven tyde beroofd moeten worden.

Middelburgsche Courant | 1758 | | pagina 1