courant. MIDDELBURGSE Ao. 1758, No. 32. Dingsdag, VRANKRYK- Parts, den 8. Augustus. De tydingen die 111 de voort ge week alhier verbreid zyn gewordennam. als of de Rusfifche Generaal Fermereen Corps Pruisfifche trou- 'pen onder den Generaal Dhona aan den Oder geflagenen zich meefter van Custrin gemaakt zoude hebben; als ook dat de Pruisfifche Armée, door die van den Generaal Gra- ve van Daun zonde zyn geflagenzyn tot noch toe niet alleen niet geconfirmeerd geworden maar zelfs loopt 'er integendeel een flerk geruchtdat ons Hof tyding ontvan gen zoude hebben dat de Koning van Pruisfen aan het hoofd van zyn Leger onder Commando van den Generaal Dohna aan den OderCustrin ontzeten de Rusfen ge flagen, en op de vlucht gejaagd zoude hebbenhet geen echter confirmatie fchynt te vereisfehen. G R O O T-B R I T A N T E- London den 5. September. Laatstleden Saturdag 's nachts tusfehen negen en tien uuren, ontftond brand in eenig nieuw Touw-werkzeer naby het Magazyn op zyn Majesteits Werf te Deptford, waar op alle alarm klokken getrokken, en de Poorten opengezet wierden Tranneer een groot getal Werklieden, die daar op arbei den te hulpe kwamen en door dezelve fpoedig ge- bluscht werd, zonder veel fchade te veroorzaaken. Oit verfeneidene omflandigbeden is 'er groote reden van te eeloven, dat deze brand niet toevallig was; de plaats., waar dezelve ondekt wierd-, was geen twintig voet van een nieuw Oorlogfchip van 24 Stukken op itapel ftaande en binnen de zestien voeten van een groote menigte brand ftoffen; als hars, terpentyn &c., dat in kelders was ge plaatst onder het Magazyndat het grootfte en waardig- fte is van allendat tot de Scheepvaart behoortzoo dat door het verlies van de voorraad in het zelve, nevens 't gebrek, datnatuurlyk daar uit zoude gevolgd hebbende fchade zeer groot voor tegenwoordig zou geweest zyn; Doch dit werd alles gelukkiglyk verhoed door de groote vigi- lantie van de Officieren en de ongemeene vaardigheid en handigheid van 't Werfsvolk, dat terflond alle 't groo te Timmer-hout uit den wegruimende, en de zwaarfte Touwen, waar van fommige reeds vlamme gevat hadden, van eikanderen fcheiden en ontrolden zoo dat in minder dan één uurtyds, de brand geheel gebluscht wastot on- uitfprekelyke vreugde van meer dan 3000 Aanfchouwers. Dien zelvon dag werd het overfchot van 't Canon te Cherburg veroverd, op veertien wagens in de Stad ge- bragt, en in de Tour geplaatst. In de voorgaande weck werd te Deal één van 'tScheeps volk gevat, dat het Hollands Schipgeladen met deGoe- deren van den Spaanlchen Ambasfadeurberoofd heeft en geplundert. Hy is thans aan boord van een Schipdat aan de Werf van de Tour legten word door een party Mariniers bewaard. Men zegt dathy een Zweed is, en Taaisman was van het Schip, waar op hy voer. De Koning van Pruisfen, voor dathy uit Bohemen ver trok, fchreef aan zyne Staats Mini (ter te Berlin, dat hy gehoord haddatze bezig waren met oppakkenten einde de gevaren verder te ofitwykëndie zy begrependat de Stad dreigden; dat zy niet behoefden te vreezen, nade- maal hy in hoope wasvan door den byftand der Godde- lyke Voorzienigheidzyne vyanden wel haast eenen flag toetebrengendie dezelve zoude verlosfen, en gantsch Eu ropa verbaazen. De naaste tydingdie zy van hem hoor den was, tot hunne groote verwondering, dat hy eene Armée van 15,000 Man op wagens, buiten de Cavalerie, naar Custrin50 duitfche mylenin negen dagen getrans porteerd had, en den Rusfen flag was gaan leveren. Donderdag zeil de van Plymouth het Oorlogfchip the Por- cupine met verfcheidenè Victuaillc-Schepenonder Con- voy naar de Vloot van Lord Anfon. Dc Regering van de StadExeter, heeft de Admiraal Boscawen Hardy enDu- rell; de Generaals Arnhem en Wolfe; en Major Hardy met het Burgerrecht van hunne Stad befchonken. Den -i dezer werd door een van onze Kapers te Portsmouth op- gebragteenHollandsch Schip van Marfeilles naar Havre de Graceen den volgende morgen noch twee van dezelve Natie: het één van Sr. Valory naar Roebelle, met Bot tels &c. het ander van Rotterdam gezegd naar Lisfabon met Thee en Tabaconderftelleude dat het zelve Fr au fche Goederen in heeft. DUITSLAND EN AANCRENZENDE RYKEN- Regensburg, den 31. Augustus. Op de Ryksverga- den 12. September. dering van den 25. dezer wanneer met meerderheid van Stemmenop nieuw 20 Romer-maanden aan zyne Keizerly- ke Majesteit geaccordeerd wierden, en waarvoor Betjeren en Oostenryk zich verklaarden, gelyk wy in die van den 28. dezer reeds gemeld hebbengedroeg zich Maagden burg met weinig woorden aan zyne Memoriedeswegen voorheen ter Ryksvergaderiug ingeleverd ca merkte aandat de Minifter van Anfpach gelast is om deze Stem in 't Collegie der Prinfen te geven. De Palts voegde zich insgelyks by de meerderheidmet bcvryding nochtans van zyne éigene Landen die het Toneel des Oorlogs geweest zyn. De Keurvorst van Keulen heeft doen verklarendat hy genegen was te betaalenzoo ras zyne Landen bevryd zouden zyn van de Troupendie daarin getrokken waren. Bamberg gaf te kennendat zy ge reed was te betaalen mids'er byvoegende, dat zy voor zyne Keizerlyke Majesteit en het Ryk baare klachten in brengt, tegen den laatlten inval der Pruisfifchenen op eene bekwaame wyze de Keizerlyke belofte wegens de fchaadeloosftelling ontvangt. Bremen gaf haare Stem op de volgende wyze. Het is bekend door welke ge- wichtige en wettige beweegredenen zyne Majesteit, de Koning van Groot-Britanjen, geen deel genomen heeft aan de Refolutiënter onderlteuning en voortzetting van welke men tegenwoordig de nieuwe Römer-maan-. accordeerten derzelvér betaaling vordert. De onder- vinding heeft niet dan al te zeeren voor het Keizer- ryk op ccne tc bekkigelyke wyze getoond dat de maatregelen tot hier toe genomennergens anders toe gediend hebbenals om het vuur van Oorlog te ver- meerderen. En in 't byzonder is het aan het gantsch Keizerryk bekend, welke onrechtvaardigheden, enhar- dighedenzyne Majesteits Duitfche Staatenen die van zyne Geallieerdenhebben moeten ondervinden van de zyde der Franfche Kroon. Zyne Majesteit den byftand van 't Keizerryk verzocht hebbende, is zoo gevoelig van te zien, dat men daar op geen de minfte reflexie heeft geflagen; dat hy in 't byzonder geraakt is, te verneemendat veele Staaten zich aanhangers en vrien- den van deze Kroon betonenin haare onrechtvaardige onderneemingenzoo dat het niet alleen de Franfche Troupen geweest zyndie de Landen van zyne Ma- jesteit, en andere onfchuldige Staaten, overfiroomden geplunderd hebben; maar ook de Oostenrykfche, en die van andere Staatenwelke zyne Majesteit nooit heeft beled.gt; en 't geen noch verder gaat, deReve- nuën en Contributiën van zyne Duitfche Staaten af~ gepersd, zyn tusfehen Vrankryk, en haare Majesteit de Keizerin-Koningin verdeeld geworden uit kracht van de Traöaten dis zy tusfehen eikanderen gemaakt hebbenen zulks erkend en beleden door hunne Offi- eierenwelke men in die Landen heeft gezondenom gemelde afperfingen te ontvangen. Het gebruik dat men in 't voorgaande Jaar gemaakt heeften voor te- genwoordig noch maakt van de Troupendie veele Staaten gegeven hebben, is niet minder bekend in 't Keizerryk, en alle deze omftandigbeden zyn geenfius van natuur, om te gedogen, dat zyne Majesteit van de gevoelens afwykedie hy eenmaal verklaard heeft Hesfen-Casfel voegde zich by deze Stem. De Keizerlyke Minifters vonden goedtegen den inhoud van deze Stem ming te protcsteerenin de twee Hooge Collegiën. In dat van de Keurvorftenverklaarde Bohemendat Hanover zich deze rampen en ongevallen had op den hals gehaalddoor te weigerenzich naar 's Ryks goedachten te lchikkenen den vyand van de Keizerin-Koningin te begunftigen. De Keurvorftelyke Minifter van zyne Ma jesteit, den Koning van Groot-Britanje_ antwoordeDat het te beklagen wasdat dit zeggen niet beter met de bekende daaden overeenkwam. Bohemen repliceerdeDat alles, 't geen haare Majesteit, de Keizerin-Koningin dit geval gedaan hadconform de wetten van 't R>'k U~7 re. Mr. van Gemmingen zeide hier op: Dat wenschte die Wetten van 't Ryk te ziendie aan e neB van deszelvs Staaten toelaat, met Vrankryk deg eaereti van zynen Mede-Staat te deelen: waarop de Minuteryan Bohemen niets repliceerde. De Palts protesteerde ins gelyks regens de Stemming van Hanover, in zoo ver dat hy zinfpeelde op de PaltfifcheHulptroepen. Mr. van Gem mingen verklaarde wegens dit onderwerp: Dat alles ,'t geen Vrankryk en zyne Aanhangeren tot hier toe ondernomen hadden, regelregt ftrydt met de Westphaalfche Vrede, de Keizerlyke Capitulatie, en met alle Wetten van 't Ryk- Deze Proteftatiën eindigden, na dat Mr. van Gemmingen

Middelburgsche Courant | 1758 | | pagina 1