MIDDELBURGSE Ao. 1758. No. 29. Saturdag, den 2» September. 'sGravenhage, den 1. September, 1758. Gister Avond ontving de Pruisfifche Minifter Heer van Helleneen Cou rier met een blazende Postillon verzeldvan den Koning zyn Meelier uit het Leger by Custrinmet de hoogwichtige en aangename Tyding, dat die Monarch op den 25. der voorledene Maand, zynde St.Louis-dag, deRus- lifche Armée onder den Generaal Fermer, had geattaqueerten op dezelve eene heerlyke Vi&orie bevogten. Schoon de particulariteiten en omftandigheden noch in allen deelen niet publicq zyn, maar per naaste verwacht wordenverneemt men echter dien aangaande, dat de Battaille des Morgens om 9 uuren begon en eerst tegen den Avond ge- eindigt is, waar uit de bloedige omftandigheden van het Gevegt kan afgeleid worden. Zyne Pruisfifche Majesteit had voor het aangaan van den Slagde zyne door eene beminnelyke Aanfpraak tot Heldhaftigheid vermaand, met hun aan te too- nen, wateisfelyke rampen van geweld en plonderinge, de Landzaten, door de Rusfifche Troupen reeds geleden hadden, en hoedanig de Stad Custrin en des- zelfs Inwoonders, hun deel daarinne gedragen hadden, en nu de tyd voor han den was daar over weerwraak te kunnen oeffènen weshalven de Pruisfifche Troupen, niet alleen met de grootfte Manmoedigheid, op hunne Vyanden aan vielen, maar onder het geftadig geroep van Custrin! Custrindezelve ter neder- velden; welke verbitterdheid, dan ook de oorzake is geweest, dat de Menfche- lykheid weinig plaats heeft konnen vinden, en dus weinig Krygsgevangenen be komen zyn. Van de Rusfifche zyde, zyn 15,000 Man op het Slagveld gebleven, waar on der verfcheide hooge Officieren geteld wordenook zyn 3 Luitenants-Generaals gevangenal de Artillery is genomen, en de Krygskasfe in handen der Pruisfi fche gevallen. Van de Pruisfifche zyde, zyn 3000 Man gebleven; doch alle de Generaals- Perfoonen gezond en wel te pas, uitgezonderd 1 a 2 die gequetstzyn. Na dat de Rusfifche de vlucht hadden gekozen, heeft de Cavallery hun op de hielen gevolgt, ordre hebbende, zoomin mogelyk Krygsgevangenen te maken: maar men zegt, dat de Koning vanPruisfenwiens Heldhaftige Ziel, totmede- dogenheid genoopt, en wars van de Bloedvergieting der Onnozele Meenigte, daar over aandoening had gehad, en nadere ordres en beveelens had nagezon den. Gemelde Monarch, wiens tegenwoordigheid elders word verè'ischt, was in volmaakte welftand, kort na de Battaille, naar Silefiën geretourneert. Men meent dat de Poolfche Natie, jalours op hunne Vryheid, en gedrukt door de gewelddadigheden van eene onguure hoop van Calmukken enCozakken, die vreemde Gasten, hun Landgebied zoude helpen ontruimen, dus de Pruisfi fche naar alle waarfchynlykheid, geduurende de Campagne, niets voor de Rus fifche te vreezen sullen hebbenook zegt men, (doch het welke Confirmatie ver- eischtdat de Rusfifche Generaal Fermer die voor dezen in zyne Majesteits dienst is geweest, zich onder de Gevangen Generaals bevind. Te Middelburg, Gedrukt by CALLENFELS, MANPEL" GREEN, en TAILLEFERT, Dz.

Middelburgsche Courant | 1758 | | pagina 1