zouden Contra ordre nebben ontvangen, terwyl de om- Handigheden in Saxen zedert zyn verandert. 'Wbkwenf dju 17. Augustus. Men continueertalhier- als noch de Militaire devotieii, en in deKerk, die zeer vee;, door het Ilof gefrequenteerd wordheeft men het Beeld van de H. Maagd geplaatstdat in het kwartier van den Grave van Daun zeer gevenereed is geworden. De Graaf Leopold van Neypperg is benoemd, om in qualfteit van MiniRcr-PIenipotentiaris van hunne Majes teiten, aan het Hof van Napels te gaan refiderea in plaats van den Grave van Firmianwelke tot Cancelier van Mi laan verklaard is geworden. De Prins van Galliczinen de Princes zyne Gemalin zyn alhier gearriveerd komen de uit Italiën". In de volgende week verwacht men eenen Ambasfadeur van Tripoli. Van Warfchau verneemt mem dat de Generaal der Cofakken, Iwan Jefremow, den 1. dezer met een Corps van 4000 man dier troupenonder zyn bevel de Wefer gepasfeerd is, om zich met de Armee van den Generaal Fermer te verëenigen. Dresden den 17. Augustus. Nademaai den 9. dezer maand eenige Pruislifche Regimenten de Elbe by Torgau gepasfeerd zynen de Koning zich reeds den 6. met 14 Battaillons uit Silefiën op marsc'n heeft begevenonder- fteid en geloofd men, dat zyne Majesteit de communica tie tusfchen de Rusfenen den Grave van Daun zal voor komen, en zelf in Raat zyn om te gelyk den Generaal Dohna te cnderfieunen. De Generaal Iiaddick bewegin gen gemaakt hebbende om het Camp van Pirna te betrek ken heeft zyne Kouinglyke Hoogheid Prins Hendrik 5000 man van zynè Armee -dei-waards gedetacheerd, om aldaar de Pasfage aan den kant van Dresden te bezetten en te fluiten. De Pruislifche Armée in Silfiën is noch teFried- land geposteerd, en de Generaal Harsch te Köninggrats; maar de Generaal Fouqet is uit het Graaffchap Glats naar den kant Neisfe gemarcheerdwaar door de Generaal de Ville, die reeds den 11. tot aan Johannesberg geavanceerd was, genoodzaakt is geworden zich te retireren; fchoon hy weinige dagen te voorendoor de Toscaanfche Troupen was vcrlterkt geworden. Cassel, den 17. Augustus. Wy bevinden ons tegen woordig in zeer Critique omftandigheden: het Tuighuis is wederom van allen voorraad van Kanon geheel ont- leedigt en uitgeruimten tot wegvoering van 't zelve zyn over de 170 boeren paarden alhier heden gereed. Te Ziegenhain is het desgelyks alles weggevoert en niets over gelaten. De Franfche Troupen hebben zich van Gottin gen naar MundenLandwernhagen en van daar tot bier toe getrokkendaar en tegen is de Armée van den Prins yanTfenberg in Gottingen en Munden ingerukt. De Generaal de Ville den 8. dezer met het Corps Trou pen onder zyn bevel eene beweeginge gemaakt hebbende heeft den 10. zyn Hoofdkwartier, uit het Camp te Fri- walde /naar Johannesberg ,4 uuren van Neisfe verplaats. De Toscaanfche Troupen nevens eenige hondertconvalescen ten hebben zich met zyn Corps verëenigddat met een trein Artiliery van 10. zwaare flukken Kanon, 16 Veld- ftukken, en 10 Rukken 12 ponders, zal voorzien wor den. Het Corps Rusfen dat zich by hetzelve moet voe gen om eene belegering in Silefiën te onderncemen, is den 1. dezer op de Grenfen van Silefiën aangekomen. Te Breslau word met allen yver aan de fortificatiën ge arbeid, en Schweidnetz in zodaningen ftaat van tegen weer geflelrdat eene derde belegering dier plaatze°on- eindig bèzwaarlykeren bloediger moet zyn, dan de twee voorgaandenadien de Gebreken die de herhaalde ver overing gefaciliteerd hebben met de uiterste zorgvuldig heid zyn verbeterd. Te Schweiunits is zulk een groot Magazyn van de Pruis- Ofche Armée, dat men nooit dergelyk gezien heeft. De Generaal Fermer ontvangt zyne ordres wegens 'dé operfitiëft van Weenenden geeft daarvan gevolgelyk aan zyn Hof ken nis. Dit gefchied om zich te des te beter te fchikken naar het plan van den Grave van Daundie tot oogmerk moet hebben om op 4 plaatzen Sileiien aan te tastenen Saxen op dien zeiven tyd te Attaqueeren. Lipstad, den 21. Augustus. Uit het Hesfifche ver neemt mendat de tot Caslël noch geblevene Landgrave- lyke Hesfifche Artilery den 17. dezer van daar Rond ver voerd te worden. Ook dat de te Gottingen en Munden in het Hanoverfche geweest zynde Frans Corps van de Ar mee van de Prins van Soubife, weder naar Casfel te rug was gekomen: en beide die plaatzen wederom metTrou- 'pen van het aanmerkelyk vcrüerkte Corps van den Prins vair Ifenburg bezet geworden. Van de Poolfche grenfen kon men wel haast gewichti ge nieuws tydingen vernemenvermits een uitgelezen® Koninglyk Pruislifche Armée, vol moed en yvertegens de Rusfen aanruktdie met dezelve een Bataille zoekt te leveren. Het Hoofdkwartier van de Koning van Pruisiën was den 10. dezer te Landshut. Regensburg, den 21. Augustus. De Hertog van Wirtemberg heeft van de Regering alhier permislie ver- zogt, om in deze Stad voor de Troupen van dezen Prins te mogen werven. Zyne Hoogheid brengt tot een beweeg reden van dit verzoek by, dat zyn Landfchap niet in Raat was om alle Recruten te fourneerendie hy van nooden had. De Majestraat dit verzoek niet hebbende kunnen wei geren, is reeds alhier een Capitcin van de Guarde des Hertogs, met naame Mr. Hiigel gearriveerd, om zyne wervingen te beginnen. Vermids bet aan hem niet ge permitteerd is om onderdaanen van Beijeren aan te nee- men zal hy zich met Pruislifche deferteursdie onder- tusfehen federt eenige weeken alhier weinig gezien wor den vergenoegen moeten. De brieven van Casfel geven te kennendat de Hertog van Wirtemberg aldaar noch •de Refidentie van zynen medebroeder, den Landgraaf occupeert, en dat de Defertie onder zyne Troupen zeer groot was, die opentlyk hun weerzin van tegen de protè- ftanten te moeten dienente kennen geven. Het Gros van de Armée van Prins Hendrik bevind zich daadelyk te Dipoldswalde en word aan de Rechte hand gedekt door 6000 man, die te Freiberg zyn; en aan' de Slinker zyde doorgoco, die zich te Piernn bevinden. Brieven uit Frankeland melden, dat deColonelEtwoes, die de laatfte overrompeling van Haile heeft uitgevoerd behalven de Contributiën 5 Gyzeiaars van daar hadde me de genomen, en aan hun verklaard dat zy niet ontflagen zouden wordenten zy die van Bamfcerg in Vryheid ge- ftelden de Contributiën aan 't Bisdom gerestitueerd zyn. Keulen den 24. Augustus. De Franfchen hebben gisteren een einde gemaakt met het vervoeren van de brug, welk zy alhier over den Rhyn geflagen hadden, en dieby Deutz gelegt zou worden alwaar een aanzienlyk Guamifoen is, om daar over de wacht te houden. Men vindt tegenwoordig in deze plaaze, maar eenige gebeterde Soldaten, die men tyd vergunt om zich te herRelien. De brug zal naar Wezel getransporteerd worden. Eergisteren zyn alhier eenige Rukken Kanon cn Affuiten door gepasfeerd; doch werwaards is noch niet bekend: 't is waarfchynlykdat dezelve dienen moeten tot eene belegeringten minsten het Caliber van 't gefchut geeft zulks te kennen. Twee Schepen met Buskruid en Kanon Kogels zyn insgelyks gepasfeerd. Men ziet eene nieuwe Ordonnantie betreffende de Armée aan den neder Rhyn waar in onder anderen bevel word gegevendat ieder Bataillon zonder uitftel, twee Officieren, 0114 Sergean ten, naar Vrankryk moet zenden, om de Regimenten te recruteeren. NEDERLANDEN. Middelburg, den 30. Augustus. Dc Heeren Staten van Zeeland continuëeren hunne Vergadering: Geduren de naast volgende maand September, zullen ten Comp- toire Generaal alhier werden afgelost dc volgende Oblipa- tiëri, ten laste dezer Provintie lopende: van de 126 Lig- ting ii ai per cento; van No. 1 tot 6'. Van de 141 Lig. ting a 21 per centovan No. 146 tot 149. En van de 2. Ligting ter Admiraliteit, No. 103. Men zal op Donderdag, den 21. September 1758. -in de Herberg het Wynkopers Huis, op de Zuidzyde van den Dam, bmnen de Stad Middelburg in Zeeland, 'sAvonds ten 5 uuren, Openbaar en met den Stokke, aan den Meestbiedende prefenteerén te Verkoopen: Een Extraordinaire en zeer Welgelegen HOFSTEDE, genaamt Ravestein, met zyn Heere-Huizinge, Boere-WooningeSchuure, Stallinge en Wagen-Huis; mitsgaders een Koets-Huis voor 2^3 Ry-Tuigeneen Paarde-Sral voor 4 Paardenen verdere gevolge van dien gelegen by d -n Dorpe van Grypskerkeiu dezen Eilande van Walcheren: met den Nombre van 105 Gemeten 288 Roeden, zoo Hofftede, Spee'-Bof, Bos, Visryke Vyvers, als Wet- en Zaaylanden, enz. Noch zal men ten zeiven Dage en Plaatfó 's Avonds ten 9 uurenOpenbaar en met den Stokke, aan den Meestbiedende prefenteeren te Verkoopen; Een Goed, Sterk en Welgebouwd HUIS en ERVE, genaamd het Oude Schutters-HofStaande en gelegen op de Zetsdatnby de Zeisbrug Mitsgaders een Goed, Sterk en Welgebouwd KOETS-ËUIS en STAL, flaande Ijl..'.!' Bastionbinnen de ,stat| 'n Zjeeland. Tc MIDDELBURG, by CALLENFELS, MANDF.LGREEN en TALLEFERT, Davidsz, Praag, den 18. Augustus. De gedaante van zaaken veranderen grootlyks ten onzen voordeele. De Armée van den Grave van Daundie den 11. dezer zyn Hoofd kwartier te Gitfchin gehad heeft, is den 16. te Zittau in de Lauuits aangekomenterwyl de Generaal Laudonmet de voorhoede tot aan Goerlits geavanceerd is. De Armée van den Prins van Tweebrugge nadert ten zei ven tyde van de Elbe, en de Rusfen van den Oder, welke Rivier de Generaal Dohna verpligt is geworden te repasferen door de aannaderinge van de laatiiendie vervolgens te Frankfort aan den Oder postgevat, en aldaar 1400 Oos- tenrykfche Krygsgevangen invryheid gefteld hebben. Men belooft zich een zeer gelukkigen voortgang van deze be wegingen en dat de Generaal Laudon in ftaat zal zyn otn zo wel de Armée van Prins Hendrik dc communicatie met Silefiën af te fnydenals de vereeninge met die van zynen Broeder te beletten.

Middelburgsche Courant | 1758 | | pagina 2