MIDDELBURGSE Ao. 1755» COURANT. No. 24. Donderdag den 24. Augustus. RUSLAND- Petersburc, denzg.fttuly. Opden 23. der voorlede maand Juny, zoude den Turkfcben Extraordinaris-Envoyé Osman Effetidi by de Keizerin onze Souveraine Au diëntie hebben gehad en alles was daartoe gereed, maar onverwacht nieuwe zwarigheden door hem omtrent het Ceremonieel opgehaald werdendehad zulks wederom geen voortgang. Hy wilde daarop van den Franfchen Ambasfadeur een Schip verzoekenom zich te laten trans porteren naar Conftantinopolenmaar hetzelve wierd hem afgeradenen federt in de zaak zich bedacht hebbende te meer, vermits hy van zyn Hof tyding vernam dat hetzelve zyne handckvyze niet goedkeurde heeft hy ein- delyk zyne eerfte publique Audiëntie gehad op den 9. de zer maandals wanneer hy 's morgens ten elf uuren met een Gevolg van omtrent 40 Perfoonenzich begaf naar Peteishof, en aldaar met de gewoone plechtigheden ontvangen zynde aan haare Majesteit een Harangue deed in deTurkfche taal, houdende in fubftantie; "Dat zyne AllerdoorluchtigfteGrootmachtigfte en Genadig- (Ie Heerde regeerende Ottomannifche Keizer en Mo- narch, Sultan Muftapha Kanhem had gelast aan dit Hof kennisfe te gevenzoo van deszclfs gelukkige komfte tot den Throonals van deszelfs geneigtbeid, om met de Allerdoorluchtigfte, Grootmachtigfte en Glo- rirykfte Keizerinne aller Rusfen de Vriendfchap en Harmonie, fubfifterende volgens de Traöaten, te be- vestigen". Overhandigende ter zeiver tyd eeneMisfi- ve van den Sultan zyn Meefter. De Vice-Kancelier Grave van Woronzow antwoorde uit naam van de Keize rin in bet Rusfisch: "Dat haare Majesteit met veel ge- noegen vernam de komfte van Sultan Muftapha tot den Ottomannifcben Throon, en Deszelfs verzekering van het onderhouden der Vriendfchap en eeuwig geflo- tene Vrede; dat zyne Majesteit den Sultan dprhalven ook van haare Majesteits Vriendfchap zich volkoment- lyk kon verzekert houden". 's Anderdaags den to. dezer, wierd de Naamdag van haare Keizerlyke Hoogheden, de beide Groot-Vorftente Petershof op het plechtigfte gevierd alwaar de buiten- landfche Minifters en voorname Standsperfoonen zyn ver- fchenen, en de gelukwenfchings-complimenten aflegden, 's Avonds was 'er Bal en Soupéeen omtrent middernacht zag men den fchooncn Thuin van Petershof, welkers Fon teinen en Cascades die van Verfaïlles zeer naby komen, verlicht met veele duizend lampen. Den 13. dezer wierd de Geboortedag van Prins Karei van Saxen met groote pracht gevierd, waarby haare Kei zerlyke Majesteit dien Prins met de Ridder-Order van St. Andries begiftigde; welkers Tekenen, omzet met kost- baareDiamanten, zyn gefchatop 30,000 Roebels: boven dien zyn aan Denzelven ter hand gefield 10,ocoo Roebels, voor de Koninglyke Familie te Dresden. 's Anderendaags is zyne Hoogheid vertrokken naar Warfchau. Toen dien Prins van haare Majesteit affcheid nam, deed de Poolfche Minifter Graaf Poniatowsky zulks insgelyks om den Ryksdag te gaan bywoonen; maar denzelven is als noch niét vertrokken. Men heeft hier dezer dagen zulk ongemeen guur weer gehaddat menals in de Wintergenoodzaakt was Vuuren en Kachels te ftooken. Den 22. dezer quant de Keizerin van Pctershof in deze Stad, woonde de Come- die by, gebood haar hou te Winter-paleis fpoedig te repa reren en vertrok weder derwaarts te rug. Het Zweedfche Hof goedgevonden hebbende deszelfs Declaratie, nopens de vrve Navigatie in de Oost-Zeete veranderenheeft de Zweedfche Envoyé Baron Posfe zulks alhier publycq gemaakt by een Gefchrift van dezen jithoud "Verandering, nieuwelyks aan de zyde van Zweeden gemaakt in deszelfs voorgaande Declaratie over de Zekerheid der Navigatie tn de Oost-Zee. 1. Aan Schepen van Neutrale Mogendheden werd niet toegeflaan in een Pruisjifche Haven of' Plaats in te lopendie met Pruisjifche Troupen is bezet maar aan die Schepen werd vryheid gelaten haare v, Cours en Deftinatie te veranderenen te vertrekken r, naar andere Havens of Stedenom haare Carga- foenen te ontladen en ie verkopenwelke Cargafoe- nen de Commandeurs van zyne Zweedfche Majesteit insgelyks zullen kunnen overnemen en ontvangente- gons prompte en exn&e betaling ingevalle zulks voor de Zweedfche Armee mogte noodig zyn. 2. Alle Pruisfifche Schepen en Koopmanfthappeh zonder uitzondering zyn geconfisqueertin plaats datvolgens de eerfte Ordonnantiealleen lyk Con ti trabande-waaren geconfisqueertof verbeurt ver- 11 klaa)~di en de anderen gefequestreert of in bewaring gefield moeften zyn Waar over niet weinig confternatie is ontftaan onder de Kooplieden hier ter Beurfe, dewelke zich op herhaalde Verklaringen van ons Hof, wegens de vrye Scheepvaard en Handel op de Staten van den Koning van Pruisfcn, hebben laten perfuaderen, om eenige Schepen, geladen met Juchten en andere Goederen, zoo naar Stettin als andere Plaatfenaf te zenden. Volgens de laatfte narichten uit ons Legerwas hetzelve den 14. dezer geavanceert tot Meferitz, de uitterfte Stad op de Poolfche Grenzen: weshalven men alhier verwacht te vernemen, of hetzelve zich naar Silefien zal wenden, ofte wel naar het Branden'ourgfche. Heden-morgen omtrent 10 uuren, is degroote ftecne Klok-Toren van de Hemelv aarts-Kerk, die dit Jaar ter hoogte van circa 40 Vadem eerst was opgerecht, en ge reed om de Spits daarop te ftellentot het fondament toe omgevallen, zonder dat iemand daarby om 't leven is ge raakt; wyl eenige honderd Arbeiders, en ieder een, voor dezelve ruim baan maaktenals hebbende twee a drie uuren te vooren opgemerkt datze begon te fcheuren. De beroemde Profesfor Abraham Cau Boer haveis alhier deze morgen ten 7 uurenna een korte ziekte van agt dagen, overleden, tot groote droefheid van 'tHof en de Stad: haare Majesteit had hem noch onlangs tot Derzelver Medicus Confu/ens aangeftelt, met een ver meerdering van 2000 Roebels Jaarlyks TraÖement, en liet hem daarbydoor den Kamerheer Jwan Schuwalof, ter hand ftellen een Prefent van 100 Goude Imperialen ofte 1000 Roebels, als een begin van verdere gunst die zy hem betoonen zoude. Daags voor 't begin zyner ziekte was hy, met verlof van de Keizerin, geweest by den gewezen Veldmarfchalk Grave van Apraxinom deszelfs quale te onderzoeken en het nodige te ordonneren. De tweede Lyf-Medicus Heer De Gorter Seniorheeft zy ne Dimisfieen ftaat met zyn jongfte Zoon en Dochter te vertrekken naar Holland, alwaar hem volgens Contraö zyn half TraÖement is belooft. ZWEEDEN. Stokholm den 4. Augustus. De Vice-Prefident van het Zweedfche Hofgericht Rofenftolpeis voor eenige da gen in het 91. jaar zyns ouderdoms overleden. Men ver- ftaat datdeRyksraad Graaf Roofen, den 24. pasfato van Straalfond tot Yftad was overgekomen, en dat de Luite nant-Generaal Graaf Hamiltondie gemelde Senateur in het Commando van de Zweedfche Armée is opgevolgt, door Zyne Majesteit is benoemt tot Generaal van de In- fantery. DENEMARKEN- Elseneur, den g. Augustus. Terwyl de vrees voor de gecombineerde Esquaders verminderd begint men thans anders te redeneren, en men wil dat Zyne Majes teit door dezelvevermids haare tegenwoordigheidzou de wezen overgehaald tot een quadruple Alliantietus- fchen Vrankryk, Rusland, Zweeden en dit Ryk, om door verëenigde Macht de verdweene Vrede in Europa te herftellen. I T A L I E N- Genua, den 5. Augustus. Den 2. dezer arriveerden alhier twee Engelfche Oorlogfchepen waar vau de ee- ne 's anderendaags vertrok naar Livornoconvoyeren- de twee Koopvaarders van zyne Natie. Het grootfte Schip» gecommandeert door Mr. Harweyzal alhier wachten op Mylord Harwey deszelfs Broeder, Ambasfadeur van En geland aan 'tSardinisch Hof, die in dezelve qualiteit van Turin ftaat te vertrekken naar Madrid, zulleöde gecon- duifeert worden van hier naar Alikanten. p Den 3. pasfeerde in allerhaast hier door een Extraordi nair Courier uit Madrid naar Romen en Napciszonder dat iets van zyne Depesches bekent is- De Malthefer Ga- leyen hebben een Algierynfche Xebecq genomen en een ander in den grond geboord. Gisteren at nveerde in deze Baai 't Hollands Oorlogfchip VeRE Kapitein Haring man onder zyn Convoy hebbende eea Koopvaarder va» zyn Landaard.

Middelburgsche Courant | 1758 | | pagina 1