MIDDELBURGSE Ao. 1758. COURANT. No. 21. Donderdag den 17. Augustus. SPANJE- Madrid, den 25. July. Dit Hof, in afwachting wat keer de zaken zullen nemen in Americatusfchen de 1'ranfche en Engelfche Krygs-toerustingen ter Zee, als ook in Duitsland, tusfchen de geïnteresfeerde Mo gendheden in den tegenwoordigen Oorlog te Landont vangt en depeschecrt dagelyks differente Couriers van en naar onderfcheide Gewestenmaar van al het geen waai' over ons Minifterie in zoo groote bezigheid federt langen tyd zich bevind, lekt niet het geringde uitzoo dat, al wat men daar van meldbeflaat in loutere gistingen. 'tGebruik dat de regeerende Koninginne heeft gemaakt der minerale Wateren van Arragonhad dat effect niet op haare Majesteits gezondheidzoo als de Geneeshee- ren en getrouwe Onderdanen wel wenschten. Men ver wachte het Hof voor eergisteren van Valdemore weder om te zien in deze Hooftftadmaar hetzelve is derwaards niet vertrokken, en bleef in 't Paleis van Aranjuez, ver mits haare Majesteit eergisteren zich aldaar bevond in zulk een flegten toeftand, dat men haar de Sacramenten heeft toegediend: werdende alle oogenblikken gevreest, dat dit Ryk in diepen rouw en droefheid Haat te werden ge- dompelt, over't verlies van eene der voórtreffelykfte Vor- flinnen dezer Eeuw. DUITSLAND EN AANGRENZENDE E.YKEN- Weenen den 3. Augustus. Men heeft thans zekere narichtdat de Rusfen meer en meer Sileliën naderenen men houd zich hier verzekert datze eerlang aan de boor den vandenQder zich zullen bevinden, na de conjunaie van de Generaals Fermer en Brownedie den 24. pasfa- to gefchied is aan gene zyde Posnaniën. Het Pruisfisch Leger zal ongetwyfelt verder retireren naar Giatzal waar een groote quantiteit Vivres en Ammunitie verza melt en getrQkken word uit Silefiën. De Generaal de Vil- le is thans te Brainitz, vier mylen van Troppau. De Baron Marshall is alhier gearriveert uit Olmutz, welke Vesting hy met zoo veel roem heeft verdedigten ter audiëntie geweest by beide haare Keizerlyke Majes teiten die hem op 't minnelykfte hebben ontvangen. De Graaf van Firmianzegt mendatin plaats van den overleden Graaf Christianitot Caucelier zal worden aangefteld van het Hertogdom Milaan. Passau den 4. Augtistus. Men verneemt dat de Ge neraal Graaf van Dohna confiderabel verfterkt zynde ge worden ordre van den Koning van Pruisfen had ont vangen de Operatiën tegens de Rusfe Troupen te begin nen en voornamelyk te beletten de conjunaie tusfchen haar en den Generaal de Villedie alreeds aan den Oder Is gearriveerd tusfchen Oppeln en Ratibor. De Koning hebbende geoccupeert gehad in de nabyheid van Königingratz het onverwinnelyk Camp teOpatowitz, alwaar de Generaal Piccolomini in 't begin van den Oor log zich zoo lang defendeerde tegens wylen den Generaal Schwerinheeft niet zoo zeer uit gebrek van fubfiftentie die Contreyen verlatenen zich komen legeren tusfchen Skalitz en Ncuftad, als wel om dies te beter deftropende Oosteurykfehe Partyen te beteugelen, die tusfchen de Ge- bergtens loeren om de Convoyen uit Silefiën komende op te ligtenwaarin zy onlangs grooten fmaak hebben gekregen. Nademaal het Pruisfisch leger by derzelver re traite uit Moraviën niets verloren heeft van zyne onme telyke quantiteit Gefchut en Oorlogs-tuigenkan men te Weenen uit de verwondering niet komen, die men zoo wel deswegensals over alle de andere gloriëufe Daden van dezen Monarch laat blyken. Regensburg, den 7. Augustus. Het Advys, door zy ne Keizerlyke Majesteit gerequireert van Deszelfs Hof- Raad by Decreet van den 30. Juny, rakende de violatie der Posteryen waarmede de Puisfiifche en Hanoverfche Troupen zyn befchuldigdis door dat Gerechts-Hof uit gebracht op den 11 pasfats; maar alhier noch niet ge- publiceert: ondertusfehen gelooft men dat Hanovcr alzoo min daarin ontzien word als Pruisfen; en men weet, dat inzonderheid federd het Pruisfisch Leger Moraviën heeft verlatenen dat de Prins de Soubife door Hesfen-land de Staten van 't Keurvorftendom Hanover is genadert, men te Weenen begint Hanover te bedreigen met den Ryks- Ban op gelyke wyze als Hesfen-Kasfel en Saxen-Go- tha bedreigd zyn geworden. Men voegd 'er zelfs by dat het voorzeide Gerechrs-Hofdie de Declaratie van den Ryks-Ban bereids tegens Pruisfen gereed hield, ook werkelyk bêzig was met het opftellenzoo wel van die tegens dc voornoemde hooge Stendenals van die tegens Brunswyk-Wolffenbuttelen dat men te Weenen ge- refolveert was dq Declaratiën van alle die Ryks-Bannen te publiceren binnen zes of agt weeken, zonder te vra gen veel min te verwachten het Advys dezer Ryks- Hergadering. De Gezanten van hoog-gemelde Vorftely- ke Hoven zyn zeer oplettendeen houden een wakend oog op deze ongemeend zaakom in dat geval de Ryks- Vergadering te kunnen quiteren. Byaldien zulks gebeurt gelooft mendat die Heeren van noch andere Minifters zullen werden gevolgd, en dat daaruit wel_zoude kun nen voortvloeijen een Disfolutie of Ontbinding ja ge- heele Vernietiging dezer doorluchtige Vergadering. On dertusfehen zyn 'er noch Perfoonen die verzekeren dat deze Extremiteiten of Uitterfteneenige tegenkanting vinden te Weenen zelfs, en dat 'er Leden onder 't Mi nifterie zyn, die vermeinen, dat dezen Stap, die gedaan zoude worden tegens de allervoornaamfte der Protestant- fche Stendende eenigfte Steunfels en Toevlucht zynde van het Evangelisch Corpsde oplettenheid alsdan noch meer zoude gaande maken van de overige neutrale Pro- testantfebe Mogendheden en van die Protestantfche Sten den welke zich de Ryks-Ordonnantiën hebben onder worpen. Deze Perfoonen meenen hierdoor grond te heb ben van te kunnen hoopen, dat deze zaak van den Ryks- Banuit hoofde van deszelfs verdrietige en zwaarwich tige gevelgen, nooit tot volflagen uitvoering zal geraken. Middelerwyle vleid men zich van op 't einde der Cam pagne te zullen hooren van Vredes-propofitiën voorna- mentlyk indien bet wechnemen van Kaap-Breton mog- te komen wel uit te vallen. 't Geen laatst gemeld is van een Actie tusfchen de Ryks- Armée en die van Prins Hendrik van Pruisfen is maar uitgelopen op een Rencontre tusfchen een Corps Pruis fen geposteerd te Zwickauen dat van den Generaal Dombasledewelke by 't gecombineerde Leger zich wil lende voegen, daarin doordat Corps wierd verhinderd. Men heeft geen andere byzonderheden hiervan, als door een brief uit Ho ff van den 2. dezermeldende alleenlyk dat een groot aantal Gequetflen naar Egra waren getrans porteerd. Het Ryks-Leger hebbende noch eene marsch voorwaards gedaanis deszelfs Hoofd-Quartier federd den 28. July te JJux. Mentz den 8. Augustus. De regeerende Hertog van Wurtemberg zyne Troupen die zich voegen zullen by 't Leger van den Prins de Soubifetot Afchaffenburg gcconduifeerd hebbende, en alhier incognito afgelcgt eene vifite by onzen Keurvorst, is vervolgens vertrokken naar Stutgard. Voor eenige dagen zyn ver over de 600 Wagens met vier Paarden befpannenen met rootgeverfde zeildoeken getekent en genumereerthier gepasfeerdom te dienen tot transport van de Magazynen naar 't voornoemde Franfche Legeraan hetwelke deze Keur-Landen en het Darmftadfche verplicht worden Vivres en Fourages te le veren waarvoor dezelve in plaats van betalingpapiere Quitantiën ontfangen. De Collonei Bulaudie den Pruisfifchen dienst gequ!- teeit heeft uit hoofde van een Du'élwaarin hyzyu Te- genparty had doodgefchotenen geretireerd zynde naar Stokholm om Employ te zoeken.is, zoo men verneemt, naar Pomeren vertrokken, om a la fuite van de Zweed- fche Armee te dienen. Het overvloeijen der Rivieren door den lang aanhou dende regenheeft onnoemelyke fchade en armoede ver oorzaakt in deze Landftreeken. Hamburg den 7. Augustus. Men verftaat dat tus fchen de Rus-Keizerlyke en Zweedfche Hoven op den 16. April dezes Jaarseen Conventie is geflotenrakende het equiperen van een gemeenzame Vloot, ingevalle een Engelfch Esquader in de Oost-Zee mogte komen verfchy- nenwelke Conventie thans wederzyds geratificeert is. Ook is het Tra&aat van Vriendfchap en Alli"nit& tusfchen hoog-gemelde twee Kroonendat geëxpireerd was in de maand July des voorleden Jaars 1757. op den 5- J1Y laatstleden wederom vernieuwt geworden voor ben ya van twaalf Jarenop denzelven voet als te vPoTe^' Frankfort, den 8. Augustus. Men ,er een brief, in dato 30. Junygefchreven van den koning van» Groot-Brittanniënaan HertogFerdinand van Brunswyk, wegens de bevochte Overwinning by Creiveit op den 23. i derzelve maand, waarin zyne Majesteit, ondermeer an~ I dere verplichtende bewoordingen, ui lubttanticzich aldus uitdruktDat zyne Majesteit al te zeer met blydfchap

Middelburgsche Courant | 1758 | | pagina 1