courant. No. 18. MIDDELBURGSE Donderdag Ao. 1758. den 10. Augustus. TURKYEN. HONGARYEN. DUITSLAND en aangrenzende Ryken. Smirna, den 2. Juny. De befmettelyke ziekte hier een tyd lang geregeert hebbende, is noch niet gant- ichelyk opgehouden, blyvende tot hiertoe de communi catie geftremt en de meeste huizen geflotenwant nu en dun openbaren zich noch eenige Accidenten en Gevallen, die-echter niet violent zyn, en waaraan weinig Menfchen komen te dervenalzoo men rekent dat van tien Perfoo- nenvan die Plage aangetast werdendeten minften agt ge neden dus hoopt''men dat deze zwaare Bezoeking by de aaunaderende hitte ten eenemaal zal'verdwynen. ConstaMtinopolen den 15. Juny. Sultan Mustapha beeft dezer dagen een nieuwe Ordonnantie' 'doen publice ren waarby het dragen van Satynenen Tulbanden van fyn Netëltloek, ook het 'opentlyk rooken van Tabak op de ftrengfte wyze, zelfs op levensftraffe, werd verbóden. Zyne Majesteit pasfeert dikwyls heimelyk door de Stad, om te obfeiweeren of zyne bevelen omtrent de Kleder- pracht wel exact worden nagekomen. Wegens de noch tontiiiuëerende befmettelyke 'ziekte houden zich de meeste Mini fters der Christen-Machten te Pera, Voorftad dezer Capitale, in hunne Hotéls ge- retireert die van Napels heeft zich naar de Campagne begeven-,' zynde een van deszelfs Bedienden daar aan o- verlcden. De Turkfche Ramazan en daar op gevolgde Bai- ram t zyn in tranquiliteit doorgebragt- en geëindigt: geen veranderingen van belang zyn onder het Minïfterie voorgevallen alleenlyk is den Chiaus Bas faof Over- fte van 't Gerecht, afgezet, en door den Kamerling van Zyne Majesteit opgevolgt. Muftapha Pacha is aangefteld tot Pacha van Groot-Caïro, en Sopafalan Pacha, (be vorens Vizier Chiaftf) in zyn plaats tot Gouverneur van Negroponte. Ramazan is de Turkfche Vasten of negende Maand van't jaardie volgens de Mane word gerekenden do.or haar genoemt de Heilige Tydin welke zy geloven de deuren van 't Paradys open ft aan en anderfins ge flotenals wanneer zy voor Zonnen-onderganggeenfpy- ze of drank mogen gebruiken: TVyn drinken 'is by haar in deze tyd een dood-zonde. Kuda den .16. July, De Minifter van de Ottoman- nifche Portadrie Maanden te Weenen gerefideerten de te rug reize naar Cónftantinopolen aangenomen heb bende arriveerde hier den 8. dezerals wanneer hy ge leid wicrd naar 't Koningiyk Paleis dezer Hoofdttad ver- zeld van 62 Perfoonen zyner Suite, en meer als 2000 Bongarifche Edelen. Hy vereerde 180 Ducaten aan de Werklieden van dat Paleis't welk gereed word gemaakt om in 't kort den oudften Aardshertog Jofeph te ontvan gen. Onze Gouverneur de Graaf van Borghaufenheeft hemvolgens ordre van 't Weener Hof, op 't allerprach- tigfle onthaald, en overal vrygehouden. Zyne Turkfche Excellentie heeft met grootcn lof gelprnkpn van onze Doorluchtige Koninginen de ryke Prefenten vertoond waarmede hy is vereert. Men verzekerd dat tusfehen de Weener en Ottomannifche Hoven een Verbond van vriend- fchap en beftendige Vrede is gefloten. Deze Minifter is den 12. dezer fcheep gegaan op de Donauin' een voor hem expres gereed gemaakt overheerlyk Vaartuig, ge- volgt van tien andere, dienende tot transport van zyn Gevolg en Equipagie, alsmede van 200 Soldaten gedesti- 11 eert tot zyn Guardehy vertrok onder 't geluid van Ke teltrommen en Trompetten't luiden der klokken endrie- diibbclde Salvoos uit het grofGefchut, opgehoopt en zeer Voldaan over alle genote eerbewyzingen. Weenen, den 28. July. Volgens de laatfte berichten uit 'lohernenis de PruisfifcheArmée noch in dezelve voordeelige pofitie by K'ónigingrdtz als te vooren, en een Detachement van 15,000 Man is gelegert by Opotscb- tva. De gtove Artillerydie voor Olmutz gediend heeft, Werd getransporteerd naar Glatzalsmede veele Bagagie Zieken en Gequetften: in tegendeel heeft de Koning een groote quantiteit Ammunitie uit Sileflën ontboden. Onze Armée is van Camp veranderden heeft zich geposteerd tusfehen Urbanitz en Cb/umweshalven dezelve alleen door de Elve van de Vyandlyke is gefepareerd. De Ge neraal Kalnocki belet de Pruisfen die Rivier over te gaan en heelt zich ten dien einde geplaatst tegen over Smir- fcbitz. Het febynt dat onzen Veld-Marfchalk Daun van intentie blyftof ordre heeft, eer.e Bataille te vermyden en verder tracht de Convoyen te doen onderfcheppen die voor het 'Pruisfisch Leger uit Sileflën moeten komen. Regensburg, den 31July. De Ryks-Vergadering is genoegfaam met geen andere zaken geoccupeert, als met die van het negotiëeren der nieuwe Romer-maanden, waarvan het getal noch moet worden gereguleerd. De Baron van Plotho, Pruisfisch Minifter, heeft doen in 't licht komen eene Relatie van de Expeditie in Mora- viën, waarbyte zien is, dat in de Aöievan den 30. Juny de Oostenrykersmet 26,000 Man uitgekipt Volk van haar Leger, bemachtigt hebben het Convoydat gedesti- neerd was tot de continuatie der Belegering van Olmutz, en dat het gemelde Voorval oorzaak is geweest dat het Beleg van die Vesting is opgeheven, en het Pruisfisch Leger gemarcheert naar Bohemen. Eenige verzekeren dat op de vier Geldwagenstoenmaals door de Oostenry kers buit gemaakt, 8o,coo Ryksdaalders zyn geweest in fpecie, en dat zes andere zyn gefalveerd. Sommigen be- grooten het voordeel van deze Coup meer als het winnen van twee Batailles. De Ryks-Armée is den 20. dezer gedecampeerd van Saatz, en heeft zich geposteerd tusfehen Bilin en Brix, willende na 't fchynt Saxen indringen terwyl van'de kant van Joachimsthal in Meisfen een Pruisfisch Corps Bohemen ingedrongenen aldaar bezig is Contributiën De Franfche Gezant alhier ontving den 27. dezer een Courier uit Kasfel van den Prins de Soubife, met Depe- ches van den 24. meldende de Overwinning daags te vooren op de Hesfen behaald naby- die Stad. Sederd ziet men hier Copie van zekere Brief, gefchrevep dooreen Fransch Officier uit Kasfel aan een Vriend te Frankfort, in welke onder anderen werd gezegt, dat het eene zeer triste TBSlorie was die den Hertog van Broglio op dè Hesfen had bevochtennademaal zoo veel Fransch bloed daarby was vergotenzynde alleen 3000 Franfcbe Ge quetften getransporteerd naar Hanauhunne wonden in die Rencontre hebbende ontvangenook waren de Zwit- fers daarby zeer mishavend. Keulen, den 11, July. De Franfche Troupen r die het Camp formeerden by Duitz, zyn gisteren afgemar- cheert't geen eerder gefchied wasindien het overvloei- jen van den Rhyn zulks niet had verhinderd. Men heeft 300 Laddersalsmede een groote quantiteit Bomben en Grenaden ingefcheept en alles prepareerd zich otn Dusfeldorp te overrompelen. Het Geallieerde Leger is achterwaards getogenen meer naar de Maaskant. Onze Posten manqueren wegens de vreesfelyke opzwelling van. de Rivier. Keulen, den 3. Augustus. De Franfche Regimen ten welke dienen zouden tot de Expeditie op Dusfeldorp zyn heden te rug gekomenmen verzekerd dat de Ha- noverfchen twee Uitvallen hebben gedaandie wel ge lukt zyn ook heeft men bemerkt, dat verfcheide Ge quetften zyn binnen gebrachtzout.Ua het voumemea der Franfchen is verydeld. Sederd eenige dagen gefchie- den groote Transporten van Meel naar Gulich. Men. verwacht eenige Saxifchc Troupen, om met de Franfche Armée te conjungerenwelke laatftena eenige gedaane marfchen den 1. dezer zich bevond te Dahlenen gis teren legeren zoude by Duiken. Het Geallieerde Leger houd zich noch in de Nabuurfchap van Ruremonde. Frankfort, den 1. Augustus. Men ziet hier de vol gende Vragen en Antwoorden: Vrage. Zyn de Turkfche Krygs-Volkeren reeds m aan tocht en zullen zy de Rusfen haast noodzaken om te rug te keeren ■Antwoord. Eenige Tydingfchryvers 8evfa,, z zon derlinge moeite de Turken in beweging te treilen maar dewyl de Registers van den Divan niet voor hen geo pend ftaanmoeten zy dit tot hiertoe op enkele gistingen laten berusten- Vrage. Maar de Toon, op welken de lurkfche Afge zant aan 't Hof van Petersburg gezongen heeft, fchynt evenwel geweest te zyn uit Bduur. t Op deze Toasten volgt de Groote Bairam zynde een TTreugde-feest van drie dagenwaarin de Mufulman- nen van allen arbeid moeten rusten, bedryvende als dan allerhande ongewoone vermdkelykheden. De Klei ne-Bairam word zeventig- dagen geviert na de Groote. op te halen.

Middelburgsche Courant | 1758 | | pagina 1