T VRANKRYK. NEDERLANDEN. van den Godsdienst verboden. Hebben wy dan zon- der misdaad daar tegen kunnen handelen? Ach Sire! wy zoeken deze Wet; zy vlucht voor onze oogenwy vinden haar niet meerDe Wet in eenen alleenheerfchenden Staatis de vryewel overlegde en behendige Wil van den Souverain. Zyn dit Eigen- fchappen welke overeenftemmen metdcshaet, naar de welke men ons oordeeld? Uwe Majesteit weet zelfs hoe min vry en vrywillig de Edi&en in de Grondftel- lingen zyn geweestwelke Hechts de Vrucht waren eener niet zeer Godsdienftigcn Yver waar mede toen- rnaals de Waarheid wierd vermomt, 't Is UweMajes- n telt niet onbewusthoe onbehendig deze Wetten zyn vermits dezelveby zekere omftandigheden zynde voortgefprotenby nieuwe omftandigheden hebben kun- nen worden veranderdnademaal het ftilzwygen der Gerechts-Hovenen de Toelating van het Minifierie «zelve, metterdaad deze Verandering aanwezen. Zyn wy dan zoo fchuldig dat wy deze Wet niet kenden of dat wy gelooft hebben dat die cindclyk ophield ons te beroven van de onquetsbaare Voorrechten der Na- tuur? Van het begin der voorgemelde maand Ipril is het Parlement van Bourdeaux gefiadig beezig geweest met het veröordeelen eener meenigte Ongelukkigen die langer dan een half ja ar in de Gevangenisfen zuchteden. De Luiden die aangeklaagt waren, dat zy de Godsdienst oefeningen bygewoontof de Priefierlyke Trouw ontvan gen haddenwyl zy dezelve van de Rvomfhe Geestely- ken niet konden erlangen zyn verwezen tot drie en vyf jaren Ballingfchap uit het Parlements-Gebiedin 10 Livres Geldboete en 3 Livres Aalmoesfen. Hare Hu- welyken heeft men verklaart voor Concubinatenof Boelfcbappenhare daar uit geteelde Kinderen voor Bastaarden of Onechteen van alle Erf volgingzoo wel in de Rechte- als Zy-Lini'èn verfloken mitsgaders van alle Butgerlyke Voordeelen die echte Kinderen ge nieten. Volgens de Befcheiden van den Procureur-Ge neraal, is tegens de ontivekene Vrouwen de Gevange nis beftemt. En- wat zal noch ten laatflen het Nood lot zyn dezer ongelukkige Slagtoffere wegens hare aan- klevinge aan eenen Godsdienstdie hare Belyders voorfebryftdat hare eerfie Plichtna den Dienst die zy de Godheid fchuldig zyneene onbepaalde Gehoor zaamheid en eene ongekreukte Trouw is tegens den Sou verain? (Het vervolg hier na.) Bremen den 26. fuly. Men verftaat dat de Franfche Troupen op nieuws posfesiie hebben genomen van het Landgraaflcbap Hesfenen de Steden Marburg en Kasfel hebben bezet. De Landgraaf, die zich nogmaals uit zyue Landen heeft moeten retirerenwerd heden met zyn ge- heelc Hofftoet in deze Stad verwacht. Lipstad den 27. fuly. Niet verre van Kasfel by den Sangerbaufer Berg, alwaar de Prins van Ifemburg gepos teerd was met 6 7000 Man Hesfifche Troupen, daar onder vecle Land-Militie, is op Zondag den 23. dezer een Corps Franfche Troupen uit het Leger van den Prins de Soubife, fterk omtrent 6000 Man Infanteryen 4000 Man Cavallery, fnellyk komen aanrukken als wanneer het des naniiddaggs ten drie uuren tot een heet en bloedig Treffen kwam,cn gedurende vier uuren wederzyds op dei verfchrikkelykfte wyze wierd gevochten; het vuur uit de Musquettery en't grofGefchut wasysfelyk, en veel Volks is gefneuveld des avonds omtrent half agt uuren was het Corps Hesfenna een onvergelykelyke dapperheid te hebben geioont, voor de overmacht der Vyandcn genoodzaakt te wyken, en retireerde in goede ordre, zonder vervolgd te wordennaar Langwehrhagen. Lipstad, den 2%. fuly. Na dat de Voor-Troupen van den Prince de Soubile het bloedig Slagveld hadden behou den, is den 24. dezer het geheele Franfche Leger geavan ceerd in den omtrek van Kasfel, en zyn de gemelde Voor- Troupen verder doorgedrongen tot de Hanoverfche Stad Münden aan de Wezerwaarvan zy bezit namen. De Prins van Ifenburg is uit het Mündeuiche verder langs de Wefer geretireerd naar Hameien. De Landgraaf van Hesfen is met de Koninglyke Erf-Pfinccs weder opge broken van Rintelenenzoomen zegtnaar Bremen afgereist. Ook zyn de voornaamfte Lieden van rang en den Geheimen Raad uit Hanover .getrokken naar Stadeu. Frankfort, den 27. fuly, Voorleden Zondag den 23. dezer hebben de Franfcben by Kasfel een Pas geforceert, die met 2000 Hesfen was bezetdeze laatfte hebben zich. dapper geweert, maareindelylc voorde grooteovermacht moeten wyken, hebbende 5 a 600 man verloren; doch de Franfchen heeft het veel Volks gekost, wyl men ver zekeren wil, dat 'er 2000 dooden van dezelve op 't Slag veld zyn gebleven, en 3500 gequetst. Parys den 28. fuly. Deze week heeft men verfchei de brieven ontfangen uit Louïsburg, meldende dat het Guarnifoen telkens uitvallen deed in dewelke zy de werken der Engelfcben yerdiftruërenhebbende de Heer Montcalm gelchrevendat hy van genoegfame Troupen is voorzien, om haar te verplichten de Belegering van die Vesting op te breeken. Door verfcheide advilen verneemt men, dat de Rusfen zich hebben meester gemaakt van de fterke Stad Groo:- Glogau. Vermits de Engelfcben hebben Troupen uitge- fcheept te Embdenverzekert men dat Prins Ferdinand van Brunswyk een Secours afzend van io,coo Man aan den Koning van Pruisfen. Men wildat den overleden Paus, ftervende, een Gefchrift heeft nagelaten tegens de Jezuïtenmaar dit verëischt confirmatie. Voorlede Saturdag was hier een geweldige Storm, ver- ld van Donder en Blixemdewelke op twee plaatfen van de Stad infloegzonder fchade van belang te ver oorzaken. Men heeft opentlyke Gebeden en Procesfiën ingeftelt, om door voorfpraak van St. Genoveva droogte van den Hemel te verkrygen. Dordrecht, den 31. fuly. De Heeren Gedeputeer- dens der Kooplieden van de Steden Amfterdam Rotter dam, Dordrecht, en Noordholland, zyn uit 's Hagc we derom gereverteert hebbende aldaar ter Vergaderinge van Haar Hoog-Mog. geweest, om hunne klachten in te. brengen, over de meenigvuldige Schadens, aan hunne Goederen en Schepen toegebragt, door deEngelfche Na tie ter Zee, volgens Lyste voor Amfterdam &c. Van de Schepen van St. Euftatius en Curagio f 3557500- Idem, van en naar de West-Indien. Idem, van de Roverye en Plunderinge. 5144000- 439I9I- 6 f 9140691- 6 1797692 -11 f 10938383 -17 (De Engelfche Brieven te laat aangekomenA Idem voor Rotterdam. Als boven te famen in een e Am fier dam by S. BAALDE is gedrukt, en mede by de Uitgevers dezer Courant, te bekomen: Verma Godgeleerden f OHAN van den HONERTin zyn mni der ZALIGE SCHIMME van den Hoog-Eerwaardens LevenLecraar en Hoog-Leeraar der H. Godgeleerdheidenz. op 's Lands Hooge Schooleeix Predikant te Leiden; over den zoo Onverwachter als Ergerlyken Afval van Do. van der OSeertyds Predi kant te Zwolle; dochom vermoedelyke Wangevoelens afgezetenna zich te doen Her-Doopenberoepen tot Zeeraar der Doopsgezinde in de Bevcrwyk, en aldaar Bevestigdden 16. fuly 1758.Aan den Dichtlie- venden Jongeling IZ. van NUYSSENBURG, Rotterdammer Student in de H. Godgeleerdheid. Door A. van I3ENNING, JANSZ.Pro Veritate. Een Letterzetter en Drukkerof Drukker alleen, in ftaat zynde, en genegenheid hebbende op de Middel- burgfe Courant-Drukkery te werken voor een behoorlyk Week-loongelieve zich ten fpoedigfte aan te mel den ter voornoemde Drukkery van LOUIS TAILLEFERT, Davidsz. woonende op. den Burgt, binnen de Stad fBddelburg in Zeeland. Men Adverteerd dat alhier te Middelburg is gearriveerd een Koopman uit Brabandgelogeert in de Vlisfingfe- ftraat in de Herberg Rotterdam, denweiken te Koop heeft medegebrachtdifferente foorren van Mar- mor.de Schoortenen en Tafel-Bladeniemand van dezelve gelieve gedient te zyn, adresfere zich aan zyn Logement. JAN CERUTTY, welke thans mét zyn Kraam op de Groenmarkt by de Munt ftaat, maakt aan alle Heeren en Liefhebbers bekend, dat by hem te koop zyn alle foorten van Barometers en 'ThermometersLees-glazen en Verre-kykersdat hy ook vermaakt alle verloope en bedorvc Barometers en Thermometersen Gelogeert is in de Vhsfingfeftraatin de Herberg het Witte Kruisbinnen de Stad Middelburg in Zeelandalwaar hy voor nemens iszich veertien dagen na deze Kersmis op te houden. De HEEREN DIRECTEUREN der ASSURANTIE-COMPAGNIE binnen deze Stadin overweginge genomen hebbende, dat noch verfcheide Actiën van overledene Perfoonen, op dezelve Namen blyven continuëeren en niet werden Getranspor.teert'twelk veele moeyte en ongenoegen veroorzaakt by het afgeven der Repartitiën; weshalven opgemelde Heeren Direöeurenhunnen^Boekhouder hebben gelastgeen repartitiën af te geven als op behoorlyke Bewyzen en Documentendat de Afhaalders daartoe zyn gequalificeert. JOSEPH van V LICHTMv. Engelfche Stoelmakerwoonende in de korte Geerc binnen Middelburg prefenteert zyn dienst aan alle Heeren die Engelfche Stoelen benodigt hebbenom dezelve te maken tot een civiele prys. By de Uil GEVERS dezer Courant te Middelburg zyn de volgende Boeken te bekomen: In Quarto. I Datheenianaof ophelderingen en Aanmerkingenover de G. G. ab Qoftpn de Bruyn Dislerfatio dc Progresfibus. I vermaarde Psalmbcryminge van Petrus Dathenus. Tc MIDDELBURG, by CALLENFELS, MANDELGREEN en TAILLEFERT, Davidsz. riiiiiwiiw

Middelburgsche Courant | 1758 | | pagina 2