NEDERLANDEN. No. 14 MIDDELBURGSE Dingsdag, DUITSLAND en aangrenzende Ryken. Ao. 17 5% C OURANT, den 1. Augustus. VRANKRYK. Koningsbergen, den 10.July. Men verwacht hier dage- lyks den Luitenant-Generaal Heer van Korf Ka merheer van haare Rus-Keizerlyke Majesteitals nieuwe Gouverneur van het Koningryk Pruisfendewelke zynen weg neemt van Riga over Tilützoo dra zyne Excellen tie aankomtzal by 't Gouvernementonder de Opper- directie van den Gouverneur-Generaal Ryks-Grave Fer mer aanvaarden. Zelle, den 22. July. Ingevolge een Lyst waarop men (laat mag makenhebben de Geallieerden in den Slag by Creivelt van den 23. pasfato, Infantery en Caval- lery famen gerekend, bet volgende verlies geleden10 Officieren, en 312 zoo Onder-Officieren als Gemeenen dood; 42 Officieren en 1265 zoo Onder-Officieren als Gemeenen, gequetst; uitmakende in 't geheel 1629 Man. En volgens een zekere onderfchepte Brief, hébben de Franfchen daarby verloren van de Infantery, 36. Offi cieren en 2307 Gemeenen, dood; 232 Officieren èn 697 Gemeenen gequetst: van de Cavallery, 26 Officieren en dgi Gemeenen, dood; 154 Officieren eh 458 Gemeenen gequetst; bedragende met malkander 4561 Man. Regensburg, denzo. July. De Roomsch-Keizerlyke Minifter in FrankenlandHeerWied'man, heeftuitWürtz- burgaan den Heer DiezDireftóriaal-Gezarit te Bam- berg in dato 4 dezesgemeld, dat zyne Excellentieden Grave van Kaunitz-Rittberghem een Brief gefchreven had den 28. Juny te vorenhoudende in fubuantie Dat baare Majesteit de Keizerin-Koningincon- fiderertnde bet gevaar waarin de Voorlanden van baare zeer beminde Mede-Stenden zich bevondendoor de herbaalde vyandlyke ftroperyen en ondernemingen uit enkel .Grootmoedigheidden Franfchen Minifler aan baar Mof had gechargeerdeen Cour ter te de- pescheren aan het Muxiliair Corps,'twelk onder den Prins de Soubife op tpoint fond te mdrscheren naar Bohemenmet ordre om halte te houden in den om- trek van Hanauten einde die Ryks-Landen te dek- kenin afwachting van een gunftiger gefleldheid van zaken. Dat deze Refolutie wel niet dan zeer bard voor haare Majesteit had kunnen wezen by de te- genwoordige Crifis in Moraviën en Bobemen nade- maal een zoodanig conftderabel Corps van den Prins de Soubifeverfproken by de Tra&aten des noods tot een bekwame toevlucht zoude hebben kunnen verf rekken; maar dat echter haare Majesteit veel liever deze Hulp-benden haarer goede Geallieerden wilde misfen als haare voorfchrevei booge Mede- Stendèn te zien blootgefeld aan een'e vermoedelyke Overrompeling van den vyand". De Heer Wiedman meld verder aan dien Minifter,'dat'deze daad van haare Majesteit een voorbeeld is van edelmoedigheidverho pende dat de Stenden dè waardy daarvan zullen erken nen en den moed hervatten met betrekking tot de nieu we bewegingen der vyandeu die echter weinig opletten- beid verdienden. De Heer Wiedman recommandeerd eindelyk den Bambergfclien Miniftero.m de Franken- landfche Vergadering te doen begrypen de noodzakelyk- heid, dat de Stenden van Frankenland deze edelmoedig heid behoorden te gemoet te komendoor het voltallig ma ken van hunne Contingenten. In de Ryks-Vergadering van den 17. dezer, heeft de Keur-Mentzifche Gezant een Rcquest gelezen van de Arbeiders te Philipsburgdie geëmploijcerd zyn tot het tepareeren van die Ryks-Fortresfeverzoekende hun Werk-loonen dewyl 'er geen Geld is in de daartoe gedes- tineerde Kasfe, refolveerde men ondertusfeheni2,coo Florynen te ligten tlit de Operations-Kasjeom niet alleen dezelve Arbeiders te betalen, maar ook de Wedu we van den Vlce-Commandant Baron Hagen alsmede het Hout dat van dén Bisfchop van Spiersis gekocht, om de Bruggen van die Vesting te herftellen. Men recom mandeerde aan de Minifterswelker Hoven hare Quotes noch verfchuldigd zynin de Romer-maanden voor de gemelde Vesting geaccordeerd federd het Jaar 1732 van san te houden dat die Quotes betaald wierden, om in ftaat te zyn de voorfchreve Somme aan de Operations-Kasfe wederom te kunnen vergoeden. Door deze Afleening, endoor eeneRemisfevan 150,000 Florynenonlangs ge daan aan den. Prins van Tweebruggeis 'er werkelyk in de Operations-Kas fe mets overgeblevendan eene geringe Somme van omtrent 3000 Florynen. Ook zal men niet lang wachten, inVoorftel en Deliberatie te brengen het laatste Cotnmisf ons-Decreetwaarby gevraagd word eea nieuwe Somme van Romer-maanden. Gisteren wierd een Conferentie gehouden by het Evan gelisch Corpswaarin men delibereerde over eene Me morie die het Canton Graichgau in Scbwaben wegens den Ryks-Adel aan hetzelve Corps had geaddresfeerd p.cfcutercude daarby een Verdrag, door de Familie der Vryhèeren Goeler van Ravensbergden 24. December laatstleden onder zich gemaaktftrekkeude tot oogmerk om in die Familie de Protestantsch-Lutherfche Godsdienst te conferveeren en haare Landgoederen te beveiligen te- gens de ondernemingen der Roomfche Geestelykheid. Het voornoemde Canton dat Verdrag reeds goedgekeurd en geguarandeerd hebbendeverzoekenten einde van fterker bekrachtigingdat het Evangelisch Corps hetzelve gelieven te fteilen in haare Aftenen daarvan te geven een Document of Bewys. Keulen den 24. July. Niets merkwaardigs is 'er ze- derd eenige dagen in den omtrek dezer Stad gepasfeerd 't Hoófdquartier der Franfchen is noch te Frauwei/er en dat der Gealiiëerden te Bedburg-Dyk. De Marquis de Contades laat een geftrenge Krygstucht obferveeren, dewelke ongemeen was Verönagtzaamt. De Luitenant- Generaal de Chevert bevind zich hieren onpasfelyk. Of fchoon dadelyk gewerkt word aan het voegen der balken om een tweede brug te flaan beneden deze Stad en dat zelfs ten dien einde meer dan veertig Schuiten gereed zyn, echter is het noch ongedecideerd, ofze gelegt zal wordendan niet't geen zich eerstdaags zal ontdekken. Hoewel aan de Rechterzyde van den Rhyn een klein Campement Franfche Troupen is gelegen zulks belet niet dat de Hanovérfche Partyen de Berg-Landersdi# aan het opbrengen hunner Contributiën noch manqueeren, doen gedenkendat hunne verplichting noch niet geëin- digt isen dat hunne Hechte naaukeurigheid in dien op zichte eenige ftraffe verdiend. Straatrburg, den 14. July. Men verneemd alhier, dat den Konig van Poolen een Extraordinairen Ryksdag heeft uitgefchreven te Warfchan tegens aanftaande 2. Oo tober, dewelke, indienze tot ftand komt, eenen der merk» waardigfte zyn zalvermids men zegt dat zyne Majes- teidtot voorkoming der zware verdeeldhedengewooftlyk by de Verkiezing van een Koning voorvallende, op dien. Ryksdag een van de Princen zyne Zoonen zal voordellen om hèm te fuccedeereneen zaak die waarfchynlyk byde Poolfche Magnaten niet weinig zwarigheid zal ontmoeten. Alle Regimenten in Poolenhebben ordre ontfangen zich garced te houden om te marcherenen men wil dat de Rusfifche Generaal Schuwalowdezen Ryksdag met eea conftderabel Leger-Corps zal dekken. Vier Saxifche Regimenten zyn te Landau in Guarnï- foen getreden: uit Fort-Louis zyn hier twee Saxifche Bat- taillons ingekomenzullende noch van een derde Bat- taillon worden gevolgt. Parys den 24. July. Sedert dat de Heer Berryer in den Raad is getreden, fpreekt men veel van een aan ftaande verandering in de Hofhouding des Konings, om redenen dat dien Heer aan zyne Majesteit heeft voorge houden de menigvuldige onnutte verquistingen in dezel ve dienvolgens gist mendat wel haast nieuwe refor- mes daarin zullen voorvallen. Het Standbeeld des Konings te Paardgereed zyn de ora te werden gefield't geen onder het beflier van den te- genwoordigen Provoost der Kooplieden de Bernage zou de gefchiedenheeft zyne Majesteit daar omtrent gelie ven te verklarendat hetzelve gedurende den Oorlog ni'eC wel voegen zoude, wyl die plechtigheid verzeld diend1 te gaan van vreugdetekenen, en groote kosten verëischt; dat zulks derhalven zoude verfchoven blyven tot na net fluiten van de Vrede. 's Gravenhage den 28. July. De Heeren Staten van Holland en Westvriesland zyn gisteren weaerom Verga derd geweest. Dingsdag is dón Franfchen Mimfter Gra ve d'Affry met hun Hoog Mogende Freliclent in gefprefc geweesten kort daarna heeft zyn Excellentie met Hee ren Gedeputeerden uit derzelver Vergadering geconfe- reert. Gisteren hebben verfcheide voorname Koopluiden, zoo van Amfterdam als andere Stedenmet eenige Le den van den Staat en haare Koninglyke Hoogheid, i»

Middelburgsche Courant | 1758 | | pagina 1