No. 9. MIDDELBURGSE Ao. 1758. COURANT. Donderdag I T A L I E N. Napels, den 24.Juny. Men heeft alhier tyding van het Eiland Maltha, dat den Groot-Meester. Don E- manuel de Pinto zich zeer. krank bevond. Ook loopt het gerucht, dat de regerende Koninginne van Spanje in zeer zwakke ftaat was van gezondheid. Zyne Majesteit onzen Souverain heeft het kostbare marmore Venus-beeld, on langs nevens andere gedertkftukken der Oudheidop een Landgoed, den Huize Golonna behorende, ontdekt, voor 25,000 Scudi gekogt, en op het Koninglyke Lusthof Por- tici doen plaatfen men acht dat hetzelve is gemaakt door eenen der allervèrmaardfte Griekfche Meestersdie voor Prmtlteles noch Phidias niet behoefde te- wyken. Romen den 28. Juny. Gisteren is de Kardinaal de RodtBisfchop van Conftans, in't Conclave getreden, zynde de laatfte der Kardinalen die aldaar werden ver wacht, bevindende zich thans in hetzelve,, 45 Eminen- tiën; dus zal den genen die tot Paus verkoren werd, moeten hebben 30 Stemmen. De Kardinaal Crescenzi een acces van koorts gehad hebbendeis ader gelaten en bevind zich beter. Voorlede Saturdag liep bet ge rucht, dat denzelven de Pausfelyke Thyare had ver kregen; maar zulks verdween: dit heeftmen te vooren ook gezegt van den Kardinaal Sacripanti ook een Ro mein als Crescenzidoch zonder gevolg. De KardinalenHoofden der drie Ordershebben in hunne laatfte Vergadering gerefolveert den Kardinaal Od- di Volmacht te gevenom de onlusten in Perugia te ftillen als daartoe de bekwaamfte zynde, cn uit die Stad geboortigingevolge van dien heeft zyne Eminentie een Plan van Pacificatie gezonden aan den Grave van Bal de febi aldaarbenevens een generaal Pardon voor de Op- roerigendie daar op terftont de wapenen hebben neder- gelegt, en federt zich ftil gehouden. DUITSLAND en aangrenzende Ryken Regensburg den 7. July. Eenige Minifters in deze Stad klachten ingebracht hebbende aan die van den Kei zer dat de Pruisfifche Troupen te Bamberg verfcheide brieven hadden onderfchept en geopent, geaddresfeert alhier, heeft de Keur-Brandcnburgfche Gezant Baron van Plotho, volgens bekome ordres uit Berlyn, aan dien van Keur-Mentz in eene particuliere vifite, te kennen ge geven, dat hoewel Zyne Koninglyke Majesteit van Pruis- fen niet.begreep, waarom die Minifters zich daar over niet geaddresfeert hadden aan den Zynen alhier, Hy echter deze grief wilde doen onderzoeken. Tot hiertoe hield Zyne Majesteit dit werk voor enkel chikanqs van de Post-Bedicndenmaar ingevalle do zaken bewaar heid wierden wilde Hy prompte fatisfaófie daarin be zorgen als geenfips van meening zynde de Ryks-Ver- .gadcring te doen ontrustennoch den loop der brieven te verhinderen. Men verneemt onder de handdat Zyne Majesteit de Koning van Pruisfen beeft doen fchryven aan den Prince de la Tour. en TaxisGeneraal-Postmeester van het Roomfcbe Rykom te vergoeden alle de fchadensdie de Post-Ampten van Pruisfen en Hanover welke dien Prins onder faveur van de tegenwoordige gefteltheid van zaaken had in bezit genomengeleden hadden geduren de deze posfesfieen dat de hoogc geïnteresfeerde Party- «11by manquement van zoodanige vergoedingzich die zelf zouden bezorgen, ten koste van zyne Hoogheid. De Keizerlyke Minifters hebben alhier brieven ontfan- gen uit Weenen van den 2. dezer maandmet tydingen die zy overal communiceerdenhierin beftaande Dat de Generaals Laudon en Ziskowitz met 12,000Man, tus- fchen Gibau en Fulneck een Pruisfisch Convoy van 3000 Wagensgeladen met Levensmiddelenen gedes tilleerd voor bet Leger,had geattaqueert en overweldigt, alsmede zes fhikken Kanon hebbende het Escorte in 6000 Manbeftaandegeforceert en verftrooitvier Bat- taillons van hetzelve waren ten eenemaal vernield, en onder de genomen Wagens twee met Geld geladen. Ee nige willen, dat dit Transport maar in 2000 Wagens be- ftaan heeft. Maar op deze tyding volgde eene andere, die de Ba- ronnesfe Marshal, Gemalinne van den Commandant van Olmutz eergister-avond ontfing met een Courier uit Weenendat namentlyk op den 3. dezerdes morgens vroeghet Beleg van Olmutz was opgebrokeneensdeels dooreen gevolg van het oplichten van't gemelde Convoy, den 20. July. anderdeels om dat de Generaal en CbefDsaw de Rivier de Morava was gepasfeerdom te trachten een Corps van 8000 Man Pruisfifchen af te fnyden, die van de zyde van Hollitz het Beleg vaii de Vesting formeerde. Welke tyding voornoemde Dame terftond aan het Pu- blycq deed bekend maken. Alhier werd verzekerd, dat de Koning van Pruisfen zeef voördeelig gccampCcrd legt by Lïttau tQn onze vorige ftaat abuftuelyk Lisfa.) en dat deszelfs Broeder Prins Hendrik Bohemen is ingedrongen. Fulneck is een Stadmeteen Kafteelgelegen in de Prerauer Kreitskort aan de Sileftfche Grenzen omtrent drie mylen van Gibau en Domftadt, twee Dor- in den Olmutzer Kreits. Littau, een middelmatige Stad leggende twee my len Noordwest-waards van de Hoojdftad Olmutz. Keulen, den 13 .July. De Graaf van Arbcrg arri veerde hier gister-ogtentbrengende voorden Prins Gra ve van Clermont, .gewichtige Depesches van den Veld- Marfchalk Grave Daundie den 2. dezer zyn Hoofdquar- ticr had tc Groot-Teinitzdezelve bracht mede, dat de Generaals Laudon en Ziskowitz by Domstattel verflagen hadden een Escorte van 13 ii 14,000 Man Pruisfifchen die eenige duizend Proviant-wagcas geleideden naar Ol mutz waarby 3000 van laatstgcmelde waren gefneuveld de Generaal Putkammertwee Majors, twintig andere Officieren, en vier honderd Soldaten, waren door den Generaal Laudon krygsgevangen gemaaktdie daarenbo ven-ook zes /lukken Kanon had veroverd, en omtrent duizend Wagens. De Generaal Ziskowitz had twee Op per- en agt- en twintig minderp Officierennevens jöco Grenadiers krygsgevangencn had mede zes fiukken Ka non vermeestert, en omtrent duizend Wagens; de ove rige Proviant-Wagens waren verftrooidof bad men in de lucht doen vliegenbehalven noch eenige andere om- fiandigheden van minder aangelegenheid. De Prins Grave van Clermont vertrok cergisteren-mor- gen ten 9 uuren vanhier, over Mctz, naar Parys. De Luitenant-Generaal Marquis de Contades, commandeert thans en Chef. Gisteren gaf hy ordre aan 't gantfche Le ger, waarby zich gevoegd hebben, de te Dusfeldorp ge legen hebbende Paltzifche Troupen (except het Regiment van Isfelbach) om heden-morgen ten ha'f-vyf uuren op te breken gelyk zulks dan ook is gefchiedzullende het 2elve dezen dag marcheren tot Glesfenen overmorgen tot Bedburgzoo de Geallieerden deze laatfte Plaats al vorens niet hebben bezet. Ons Guarnifoen had ordre, terzei ver tyd in de wapenen te zyn, cn met'er daadver- fchenen ten vyf uuren de Regimenten ContyRoyal- iRousftllon en het overige van 't Guarnifoen, op deVer- Jzamelplaats. De Compagniën Grenadiers van de vier Re gimenten Infantery, die aan d'andere zyde van den Rhyn campeeren, om dc brug te dekken die deFranfchen over die Rivier hebben gelegten tegenwoordig klaar iszyn vervolgens inde Stad getrokken, en verfchenen mede op dezelve Wapenplaats by de anderen. Men kon niet be- grypen waar dit alles op uit zoude lopenals wanneer men eensklaps zes Compagniën Grenadiers zag ons Arfe- naal omringenwaarvan zy de Poorten forceerden en 0- penden. Zy hebben tot hiertoe het Kanon daar uit niet kunnen balen om dat de Affuiten, gebroken zynde, moesten gerepareert worden. De Regimentendie en kel en alleen daar gekomen, en ftaan waren gebleven, om tumulten te belettenzyn na deze rreffelyke Expedi tie weder af gemarcheertén men heeft een Fransch Pic- quet by het Arfenaal gelatenom 't zelve te bewaren. VRANKRYK. Marseiixe, den 4. July. Men ziet hier brieven uit Mequinez in Barbaryedat Mulei Sidi MabometKei zer van Marocco tien Vaartuigen aldaar liet uitrusten van 10 tot 20 fiukken Kanonom op de Christenen l°s te gaanen dcwyl federt de Aardbeving 20 voet water is gekomen op de bank van de Rivier te Saléeheeft hy in die haven laten bouwen twee Fregatten van 4° Ruk ken Kanonwaar toe hy dies te gemakkelyker kan ge raken, wyl de Onderdanen van zekere Mogelltheid, hem. de nodige materialen daartoe bezorgen. Parys, den 14. July. Men is niet wel geinformeert geweest, meldende in onze vorige, dat de Expeditie op de Pruisfifche Wagens was beftiert door den Generaal Had- dick; de overyling waarmede men deze tyding verfprcide gaf oorzaak d&t de omftasdigheden wierden verönagt-

Middelburgsche Courant | 1758 | | pagina 1