No. 5. MIDDELBURGSE Ao. 175S. COURANT. Dingsdag, den 11. July. RUSLAND. Peterseurg, den 13.JunyDe Courier, door de Kei zerin onze Souveraine naar Conftantinopolen afgezon den aan den Groot-Sultanom te klagen over het hoo- nende gedrag van deszelfs Minifier alhieris noch niet weder gekeerd't geen oorzaak is dat dezelve nóch geene Audiëntie by haare Majesteit kan verkrygeu. Men wil dat die Turkl'che Afgezant aan. den Vice-Cancelier Grave van Woronzow te kennen heeft gegevendat dé Ottomannifche Porte misnoegt is over den Marsch der Rusfen door Polenen het bezetten van eenige Steden in dat Ryk, als ftrydig zynde met de wederzyds fubfi- fterende Tradaten: ook heeft mén alhier eenige oplet tenheid dat de Kroons- Groot7Generaal Grave Branfcki, die nevens den Grave van Radzivil en andere Poolfche Magnaten over ons t'onvrede fchynen, een groote party Troupen onder zyn bevel liet byeen trekken. In 't kort verwacht mendat haare Keizerlyke Majesteit de ztikeii finaal decideren zalzoo van den gewezen Groot-Cance- lier Grave van Beflucbef als van den Generaal Grave van Mpraxin. ITALIEN. Romen, den 21. Juny. Voorlede week ontftond hier een vreeslélyk rumoer tusfchen eenige van deCampidoli- fche en Corficaanfche Soldatenzy geraakten aan mal kander op het Plein del Popoioen gaven vuur maar door de goede voorzorg van onzen Gouverneur Caprara wierd zulks noch tydig geftilt. Gepasfeerde Vrydagkwam hier naricht met een Expresfedat te Perugia niet al leen alles in wanördre bleef, maar zelfs de Tumulten da- gelyks toenamen; 'twelk ons Gouvernement, by deze Vacaturezeer verlegen maakt. De Cardinaal Prosper Calonna de Sciarra heeft per Courier van het Franfche Hof, een Patent ontvangen., waarby dezelve door zyne Aller-Christelykfte Majesteit tot Prote&or vanVrankryk werd verklaard; zynde deze Plaats open gebleven federt de dood van den Cardinaal Ottobmideze Courier bragt aan den Kardinaal Lanti tyding mede, dat hy een Penfloen van 2000 Scudi op een Kerkelyk Beneficie in Vrankryk had bekomen. Ook heeft dezelve Courier aan 'tSacro Collegio overgebracht eene Misiive van hooggemelden Koning, in antwoord op die van de Kardinalenwaarin zy het overlyden van zyne H. bekend maaktenzyne Majesteit betuigd in die Misfi- ve eene gevoelige fmerte over 't verlies van een Paus wiens nagedachtenis hsm altoos zeer dierbaar zal wezen. Verfcheide Cardinalen zyn fuccesfivelyk in deze Stad aangekomenen vervolgens in 't Conclave getreden't welk fommige willen dat van langen duur zal zyn. Den 15. dezer'wierden de folemneele Exequiën voor den overleden Paus, door deBologneefe Natie, in.deKa- pelle San Paolo met groote plechtigheid gehoudenin bywezen van een groot aantal Edelen van Bologne. Dezer dagen heeft de Raad der Inquifitie een Decreet gepubliceerd tegens een Romeinfche Dochter Van 25 Jaren genaamt Maria -Anna Orlandinidie langen tyd in de gevangenis van 't Sacro Officio gezeten heeftdeze Doch- ter was altoos gekleed als een Devotarisfevoorwenden de datze meenigmaal in diepe verrukkingen wasen vee- Ie Gezichten zaguit kracht van dewelke zy verfcheide zaken voorfpelde; gevende verders zich uit voor eene Hei lige, en bedroog hier door 't gemeene ligtgelovig Volk: voornoemde Raad heeft aan die Dochter by dat Decreet het dragen van Penitentie-klederen geïnterdiceerten allen anderen die 't wezen mag verboden haar voor eene Heili ge aan te zien, of haar indiehuichelaryte onderfteunen; zynde hare gepretendeerde heiligheid voor bedrog ver klaard door eigc bekentenisfe. Trevigio, den 23. Juny. ïn de Dorpen hier emftreeks alsmede in die omtrent Padena en Vicuza regeert we derom een ziekte onder het Rundvee, (ziekte die voor eenige jaren uit Italiën zich b.yna door alle Landen ver- fpreid heeftdezelve begint nu met een blaasje op de tongdat oQgfchynlyk grooter worden in korte dagen de dood veroorzaakt. Op de Paduafche en andere Jaar markten dezer Republicqzietmen derhalven weinig of geen Vee aanbrengen, 't welk groote duurte maakt in de andere Levensmiddelen. DUITSLAND en aangrenzende Ryken. Weenen den 26. Juny. De Generaal Grave Nadasti, zegt mendat door Hongarye direct naar Silefiën is op marsch gegaanaan 't hoofd van een Berk corps Croaten met oogmerk om een diverfie te maken. Ook wil men dat eenige honderd Man onzer Troupen middel gevonden hebben zieh, in Ohnutz te werpentot verlterking van het Guarnifoenmaar fommige twyffelenof het die Stad tot de andere maand wel zal kunnen uithouden: 't Plof fcfcynt echter des wegen niet bekommerd als zich be- rustende op de executie der gegeve ordres aan den Ge neraal Marshal, in die Vesting commanderende op de voorzichtigheid en 't beleid van den Generaal en Chef Daunmaar wel voornamentjyk 'op de Verklaring van den Rusfifchen Ambasfadeur Grave van Keizerling, dat 'er 30,000 Man Czaarfche Troupen gereed waren om in. Silefiën te trekken met de uiterfte fnelheid en vigilantie. Ci,eee den 8. July. De Lands-Regeering heeft op zwaare ftraffe, door het gantfche Hertogdom doen pu bliceren en verbieden, vanPolitique of Ecclefiastique za ken te fpreekennoch in Gezelfchappennoch in andre ontmoetingen; wyl de partydigheid onder het Gemeen, én by de Roomsch-gezindenin deze Quartierèn zeer groot is. De Onderdanen zyn alhierwegens de geledene Oor logsrampen, ontheven van uiterlyke Rouwe te dragen over den Prins van Pruisfen zyne Majesteits oudftell Broeder; maar de Getrouwe en Welineenende dragen die in 't herte en ongeveinsd. Van Creivelt heeft men, dat qe Franfche Generaal- Major Marqués de Moyer d'Argenfon den 29. pasfato, achter een Molen om aldaar te Paard rydendedoor twee of drie Hanoverfcbe Jagers was doodgefchotenen 's an derdaags in de Nieuwe Kerk van die Plaatsbegraven zynde het dienzelven Marquisdie het Corps Franfche Troupen commandeerdedat in Halberftad rukte op den 11. january dezes Jaarsde Regeering aldaar op den-Pe- tersbof deed famen komenen aan dezelve zyne inten- tiën beduide&c. welken fatalen dagen vyf diergelyke daaraan volgendede geruïneerde Jnwoonders levenslang met fchrik en afgryzen zullen gedenken. Volgens eene opgemaakte Lyste van 't verlies der Ge allieerden den 23. pasfato, bevind men, dat de Pruisfi- fche, Hanoverfche en Hesfifche Cavallery verloren heb ben zoo aan Dooden als Gequetften en Vermisten9 Opper- en Onder-Officieren153 Gemeenenen 147 Paar den de Hanoverfche Brunswykfche en Hesfifche In- fantery116 Opper- en Onder-Officiereu, en 1190 Ge meenen de Hanoverfche en Hesfifche Artillery 12 Opper en Onder-Officieren, 23 Gemeenen, en 34 Paarden 't corps van den Overfte Scheiter 9 Man en 3 Paarden uitmakende in 't geheel 137 Öpper- en Onder-Officieren en 1375 Gemeenen(dus igiaMan,) en 184 Paarden. GROOT-BRITANJE. London, den 5. July. Vier Compagniën Invalides, fterk 400 man, en gecommandeerd doorCollonelParker hebben ordres ontvangen zich in gereedheid te houden om voor Emden fcheep te gaanom aldaar in plaatfe van het Britfche Regimentdat zich by de Geallieerde Ar- mée za! voegenGuarnifoen te houden. De drie Regi menten met het Detachement van de Artillery by Cha- tham gecampeerd hebben bevel ontvangen zich vandaar naar Gravefend marchvaardig te houden, ten einde aan boord te gaan van de Transportfchependie ten fpoedig- ften de Rivier zullen afzakken, enonmiddelyk naar Stade zeilen, en zich by de Armée onder den Prins Ferdinaud te voegen. Het Paquetboot is in 22 dagen van New-York te Fal- mouth gearriveerd, brieven medebrengende uit de Vloot van Admiraal Boscawen, met naricht, dat zy tot den28. Mey te Halifax waren opgehoudenen dat de gantfeh® Vloot dien zeiven dag naar Louisburg onderzeil Snlë beft aan de uit 22 Schepen van Linie10 Fregatten, 5 Ba ders en 2 Bombardeer-Galjotenbehalven de Transport fchepen alle in eenen goeden welftanden met eenen voordeeligen wind. Volgens deze brieven, 'er, toen het Paquetboot vandaar vertrok, geen benepen in de Haven van Louisburgdan 4 Oarlogf cpen 1 .die den gantfehen winter aldaar gelegen hebben, en drie Sche pen geladen met voorraad en behoeften 5 die weinig tyds geleden waren binnen gelopen- Onze Kapers hebben een Hollandsen Schipde naam onbekend met 300 Oxhoofden Suiker19 Kasfen Iudi* go&c. te Leith opgebrachten te Portsmonth 2 van dezelve Natie groot 400 Ton, met Suiker, Coffyen Indi go uit de Westindiënnaar Amfterdam moetende; alsmede

Middelburgsche Courant | 1758 | | pagina 1