THEE DOUWE FGRERTS f OftSjuuden MAAS- EN SCHELDEBODE WOENSDAG 26 MEI 1937 R.K. STAATSPARTIJ EN COLIJN j VERKOOPINGEN GEMENGD NIEUWS PLAATSELIJK NIEUWS MARKTBERICHTEN Een r.k. industrieel vóór een kabinet op breede basis Werkelijk nationale politiek in het belang van heel ons volk In een rede over de R.K. Staats partij, Cc lij n en de R.K. kiezers te Maas- tricfit heeft de A. E. D u n s t e e, die over hetzelfde onderwerp ook te Heer len en te Roermond gesproken heeft, o.a. gezegd: De R.K. Staatspartij is verantwoordelijk voor het ontstaan van de mentaliteit onder ons volk, die tot 1933 geleid heeft tot een voort- schijdende ontbinding onzer samen leving. De R.K. Staatspartij heeft gedurende de ■laatste vier jaar de verwerkelijking van het door den heer Colijn voor de verkiezingen van 1933 ontvouwd vierhoeksprogram op allerlei wijze tegengewerkt en de gozags- handhaving bemoeilijkt door een dikwerf ondehmijnende critiek. Van de samenstel ling van het kabinet af heeft zij voortdurend hoewel drie r.k. ministers op aandringen van den heer Aalberse zelf, zitting in het kabinet hadden genomen, in het iparlemeni en in de R.K. ]>ers een weloverwogen en systematische oppositie gevoerd, die, in Juli 1935 culmineerde in een kabinetscrisis en opdracht aan den heer Aalberse tot vorminz van een parlementair kabinet op zoo breed mogelijke basis. Hoewel de kabinetscrisis door de Staatspartij doelbewust uitgelokt werd, bleek zij niet in staat haar uit het. veroorzaken der crisis voortvloeien de verplichtingen de Regeering over te nemen te kunnen voldoen. Dank zij den vrijzinnig-demoeratischen 3>ond is toentertijd het samengaan van da R.K. Staatspartij met de S.D.A.P. voorkomen. Ware een dergelijke „Volksfront-regeering" in 1935 wèl tot stand gekomen, ongetwijfeld zouden de invloeden van de gebeurtenissen in Spanje, Frankrijk en andere landen en monetaire experimenten zich door ongere geldheden van allerlei aard gedurende de twee laatste jaren hebben doen gevoelen in ons vaderland, inplaats van de volkomen rust en orde, die thans, dank zij het mi- nisterie-Colijn, geheerscht hebben. Ook na het echec in Juli 1935 continueer de zij haar weinig nationale politiek. Het aanvankelijk succes van de N.S.B. in de Zuidelijke provincies, moet dan ook op de eerste plaats toe geschreven worden aan don atkeer, dien het optreden der Staatspartij wekte De weigering van de Staatspartij in 1933 om met den Vrijheidsbond in een parlemen tair kabinet te gaan zitten is van r.k. stand punt in een land met gemengde"hevolkin, als het onze, staatkundig noch religieus be hoorlijk te motiveeren en te verdedigen. Uit het innemen van een dergelijk standpunt blijkt gebrek aan kennis van het tegenwoor dige in Nederland geldende staatkundig en economisch liberale stelsel dat zich uitdruk kelijk op Christelijken grondslag stelt. On der econimisch opzicht is de weigernig dwaas, alleen reeds omdat ter vervanging van liet thans geldende stelsel geen ander deugdelijk systeem uitgewerkt is. De waarde van een. figuur als dr. Colijn voor onze samenleving dient door het r.k. deel der bevolking niet beoordeeld te worden, naar de mee- ning van een grootendeels van do R.K. Staatspartij afhankelijke pers, maar naar de meeningen van de vijf r.k. mede-ministers Verschuur. Marchant, Gelissen, Deckers en Van Schaick die onverdeeld hun be wondering voor hem getuigen. Het feit. dat de .heeren Deckers en Van Schaick vier jaar dr. Colijn en het ministe rie trornv bloven, hoewel het aan pogingen niet ontbroken heeft hen afvallig te maken, bewijst meer dan iets anders de hoogach ting, die zij dr. Colijn toedragen en .het ver trouwen, dat zij in zijn leiding stellen. Het landsbelang eisclit in deze moei lijke tijden de totstandkoming van een krachtige, zelfstandige Regeering on der Colijn, waarin de bekwaamsten van alle partijen S.DJt.P. en enkele kleine partijen uitgezonderd tot medewerking worden ultgenoodigd. Tegen opneming van vrijzinnig-demo craten en liberalen kan geen geldig bezwaar bestaan, cok al omdat zij zich op Christelijken grondslag stellen. F Op de r.-kath. rust de iplieht te toonen bij Vleze verkiezingen, dat zij zich gaarne onder leiding van dr. Colijn willen stellen en mee werken aan een werkelijk nationale politiek in het belang van het geheele volk. Men zal zïcli Herinneren, dat de lieer Duynstee het eenige maanden geleden op nam tegen de geheele r.k. pers, die critiek oefende op het ministerie, omdat het de „ordeningspogingen" in de baksteenindus trie afwees en dat hij toen positie koos tegen oud-minister Steenberghe en diens economi sche politiek. Blijkbaar werkt dat nu door. Het spreekt van zelf, dat we het boven staande zonder commentaar doorgeven; maar het is te frappant om het te 'verzwij gen. jtr v (Verhuiswagen van dijk gestort Op den Goejanverwellendijk te Gouda, is Vrijdagnacht een ongeluk gebeurd, dat ivoor de betrokkenen echter goed is afgeloo- l>en. Een verhuiswagen met aanhangwagen luit Duitschland. welke bestuurd werd door den heer K. E. B. wonende in Keulen, is loor het breken van de stuurinrichting van 'den dijk gestort. De wagens maakten een huiteling en kwamen eenige meters lager u liet weiland terecht, waar zij onderst oven bleven liggen. In de cabine zaten, behalve de chauffeur, nog drie personen. -Uien kwamen, behoudens eenige lichte ont vellingen met den schrik vrij. De meubelen zullen vandaag uit de wagen» worden ge laden, waarna getracht zal worden deze weer op deu .dijk te brengen. Juist advies Van de Christelijke Bakkerspatroons Onze dagen staan wel in het teeken van propaganda! Bijna geen enkele postbestel ling, of ge vindt een of ander pamflet in uw brievembuB omtrent de groote verkiezing, schrijft de Chr. Bakkerspatroon. Met onzen Minister-president vooraan, gaat er een leger van sprekers heel Ne derland bewerken voor de a.s. Tweede Kamerverkiezingen. En nu is ons blad niet de plaats voor politieke toelichting. Is ook niet noodig. De menschen die in onze Bond georgani seerd zijn, staan er op, dat wij geregeerd worden door mannen, die vasthouden aan de aloude grondslagen van ons volks leven: Vrijheid voor Kerk en vrijheid voor organisatie, naar eigen principieel in zicht. Geen „gelijkschakeling", geen Staats- absolutisme, geen dictatuur, maar een vrijheid, gebonden aan Gods ordinantiën Een ieder van ons weet, wat zijn plicht is, al zijn er soms ook bezwaren, daarvoor mag het beginsel niet wijken. De Christe lijke partijen zullen zeker door onze leden worden gesteund! Zóó behoort het. Bij de stembus gaan be ginselen boven belangen. Althans voor Chris tenen. Nuttige herinnering Is er nog herrie in de maak? Herinnert men zich nog, aldus de heer Al- barda in de roode pens, hoe in Januari 1934 de heer Mussert poogde politieke munt te slaan uit een brand in d« telefooncentrale te Amsterdam en uit een braH op het schip „Indrapoera". Toen liet de heer Mussert strooibiljetten verspreiden, waarin die bran den werden toegeschreven aan zjjn politieke tegenstanders: „De Indrapoera brandt! De telefoon brandt! Wat brandt er morgen?" en in het tweede strooibiljet heette het! „Morgen branden uw huizen. Morgen branden uw kerken". En weet men nog dat de heer Mussert ioen ook voorspelde (lat er door zijn politie ke tegenstanders spoorwegongelukken zou den worden veroorzaakt? Velen onzer waren dus in het minst niet verwonderd, toen zij Zaterdag 1.1. van de zgn. „aanslag op den leider der N.S.B." verna men. Zooielis te provoceeren of misschien wel zelf te arrangeeren, behoort tot de strijd- methoden der N.S.B. Namaak van Duitsch land in elk opzicht. De vervaardiging van de terreurfilm te IJmuiden gelukldg toevalligerwijze dtor een ni-et-N.S B.-er ontdekt en onthuld is een ander leerzaam feit. Wij zullen er ons op voorbereid moeten houden dat vóór 26 Mei nog meer van die soort dingen worden beproefd. Het is zaak, buitengewoon op onze hoede te zijn, opdat niemand zich door provocatie laat verleiden om in do kaart der N.S.B. te spelen. De oprechte N.S.B. Maar kort van memorie In een verkiezing-sblaadje van de N.S.B. wordt een stuk afgedrukt van een brief van den heer Mussert aan den Paus, van 16 Juni 1936, luidende: „Ik moge dan in de eerste plaats er op wijzen, dat de naam Nationaal Socialisti sche Beweging geenszins inhoudt, dat zy identiek is met de „National-Sacialisiti- sche Deutsche Arbeiter Partei (NSDAP)". Alhoewel verschillende punten van beider programma's overeenstemmen, zoo zijn er daartegenover en speciaal op zeer essen- tieele punten, belangrijke afwijkingen, waarvan ik als voornaamste moge noemen: Streven naar revolutie door geweld: De rasseneer; Het antisemitisme; Staats- absolutisme. Het ontbreken van deze punten in het streven der N.S.B. is niet toevallig, maar geheel in de lijn, die ik my als stichter en leider der N.S4B. heb gesteld, n.l. het stichten van een Natio naal Socialistische Staat op Christelijke grondslag". Maar, zoo voegt De Vrijheid hier aan toe: in „Volk en Vaderland" van 23 April >.1. liezen wij: „Wy etellen met genoegen vast, dat twee vooraanstaande katholieke geleer den op het standpunt der erfelijkheids leer staan en van meening zyn, dat de eigenschappen der menschelijke persoon lijkheid uit het erfgoed der vaderen moe ten worden verklaard. Deze beide geleer den staan dus practisch op het rassen- standpunt en aanvaarden de formule „bloed en bodtem" precies alis de dui zendmaal verwenschte Alfred Rosenberg. Er is echter één verschil. De nationaal- socialist, die uit het wetenschappelijk feit der erfelijkheid de gevolgtrekking maakt dat dit van onze voorvaderen tot ons ge komen erfgoed het bloed zoowel als de bodem moet worden in stand gehouden en beschermd, vindt de Staatsgreepparty en bisschoppen tegenover zich. Maar de beide hooggeleerden, die uit het weten schappelijk feit niet de practische ge volgtrekking tot den plicht van instand houding en bescherming maken, worden hoog geëerd". Elk verder commentaar dunkt ons hierby overbodig. Aangiften voor de klaververkoopingen te Ouddorp en te Stellendam worden ingewacht vóór of op Zaterdag 29 Mei, ten kantore van Notaris VAN DEN BERG. Onvoorzichtig motorrijden Op eenige voorbijgangers ingereden Gistermiddag even voor 6 uur is op den Nieboerweg te 's-G r a v e n h a g e de 31- jarige motorrijder A. L. K„ wonende in de Stiiyvesantstraa-t, vermoedelijk door onqp- lettcndheid, ingereden op eeni-pre menschen die zich daar op den weg bevonden, ie weten de 17-jarige wielrijdster Mei. J. B., wonende Tiengemetenstraat. de 51-jarige wielrijdster Mej. A. H„ wonende aan de Tesselschestraat en een 4-jarig knaapje P. J. de W. uit de Tesselschestraat. Mej. J. B. bekwam een lichte hersenschudding en hoofdwonden. Zij is naar het Roode Kruis Ziekenhuis overgebracht. Mej. A. II., die eveneens een hersenschudding opliep, werd naar haar woning vervoerd en hel 4-jarige jongetje moest met gecompliceerde fracturen aan liet rechter onderbeen naar het Kinderziekenhuis worden, overgebracht, Met een mes neergestoken Twist met doodelijke afloop Twee ingezetenen van Ainemei- den, G. de H. en J. F., hebben oneenig- heid gekregen. Gistermiddag ontmoet ten de twee elkaar weer even buiten de kom der gemeente, waarbij opnieuw ruzie ontstond. Hierbij ging de H. den ander met een mes te lijf en verwondde hem levensgevaarlijk aan den hals. Een geneesheer heeit F. ter plaatse voor- loopig verbonden, waarna het slacht offer naar het gasthuis te Middelburg werd overgebracht, waar hij aan zijn verwondingen is bezweken. De Officier v. Justitie te Middelburg kwam ter plaatse om een onderzoek in te stellen. De dader heeft zich ter beschikking van de politie gesteld. Hij beweert geheel uit zelf verdediging te hebben gehandeld, daar F. hem met een hamer te lijf wilde gaan. Voorts vernemen wij nog, dat de H. het slachtoffer verzocht zou hebben buiten de kom der gemeente te komen om hem te spreken. Muggenplaag in de hoofdstad Venijnig insect veroorzaakt groote overlasl Krachtige bestrijding op touw gezet Bij het uitgraven van don groeten vijver in het boschplan te Amster dam doet zich een voor de arbeiders hoogst onaangenaam verschijnsel voor. Wanneer zij langs de. oevers hun arbeid verrichten worden zij omzwermd door duizenden kleine mugjes; die slechte één bezigheid kennen: links en rechts venijnige steken uitdeelen. Het onaan gename is, dat elke „muggenbeet" on geveer 24 uur later tot een rood puk keltje opzwelt en hevige jeuk veroor zaakt. een jeuk, die ongeveer tien dagen aanhoudt. Voral wanneer de menschen bij hun werk warm worden, vallen heele wolken vliegen ap de ontbioote bovenarmen aan. Handen en armen zijn weldra bezaaid met roode knobbels en soms veroorzaakt het stpkkrabben infectie en verzweringen. Op verzoek van publieke werken heeft de Amsterdamsche G.G.D. een onderzoek in gesteld en middelen aangegeven om dezs plaag te bestrijden Dr. L. Heijermans, de directeur van den G.G. en G.D. heeft gister eenige mededee- lingen over het onderzoek gedaan. De mug, die zooveel last veroorzaakt, draagt den fraaien, wetenschappelijker, naam culiceides nubeculosus. Men treft ze vooral in tropische landen „veelvuldig aan. Ook in Nederland is het ongeveer 3 m.in. groote diertje gec-n onbekende, doch tot nu toe kwam liet niet in „kolonievorm" voor. Waarschijnlijk is de broedgehegenheid hier voor dit soort muggen buiten-gewoon gun stig geweest Mej Dr. Stork, van dx G.G. en G. D. en Prof. Dr. J. C. H. de Meijere detineerden de lastposten, die hun banaanvormige eieren i.n een elijmmassa in stilstaande poelen Jeggen. De grooto plassen, die leeggemaakt worden, zijn ideale broedplaatsen. Gelukkig hebben ze hun domein nog niet verlaten: alleen langs de kanten van den vijver komen ze voor en in de nabijheid van de groote roeibaan, die 500 M. verder is ge legen, is er nog geen enkele aangetroffen. Bestrijdingsmiddelen Met de bestrijding is onmiddellijk een aanvang gemaakt. De planten langs de kanten waaronder de vliegjes schuilen, worden gemaaid met petroleum overgoten en verbrand. Het wier en de planten uit bet water worden pp dezelfde wijze be handeld. Het terrein, waar de vijver kon thans poelen zal eveneens met petro leum worden overgoten zoodat plantengroei daar onmogelijk zal worden. Bit past precies in het plan daar anders op den bodem van den vijver weer planton ouden gaan groeien. Later zal in den vijver een giMof worden geworpen, n.l. een verbin ding van arsenicum on koper. Op deze wijze hoopt men de muggen volkomen te verdelgen en de omgeving te behoeden voor de komst van de lastige gasten, <die in de tropen geheele stroken vrijwel onbewoonbaar maken. Twee jongens overreden en gedood Zondagavond om kwart voor elf liepen op den Hengeloschen weg even buiten Enschedé nabij het tuindorp Brog- ger Os, twee jongens, da 17-jarige Hook- stein en de 19-jarige Klinker; zij liepen op den rijweg naast elkaar. Met groote snelheid naderde achter hen een auto uif de richting Hengelo, bestuurd, door K,, uit Enschede, die de jongens niet opmerkte. Belden werden door de auto gegrepen en vrijwel op slag gedood. Een passeerende geneesheer uit Hengelo heeft den dood der slachtoffers gecon stateerd. De weg EnschedéHengelo bestaat uit een betonnen rijbaan. Er naast aan weers zijden is een fietspad gelegen; de rijweg wordt gewoonlijk niet door voetgangers ge bruikt, daar de weg door het intensieve autoverkeer, zeer gevaarlijk is. De autobestuurder reed rechts van den v/eg, welke op de iplaats van bet ongeluk nog buiten de bebouwde kom ligt, zoodat daar geen beperking van de maximum snelheid geldt. Hij merkte de jongens eerst op toen hij vlak bij hen was en uitwijken of stoppen was toen onmogelijk. Beide slachtoffers kwamen uit Enschedé. TWEE KINDEREN VERDRONKEN Twee kinderen, een meisje van twee en een jongen van zeven jaar, van een boeren arbeider, wonende aan de Harlingerstraat weg onder Leeuwarden (halfweg Marssum), zijn, toon zij uit een weiland, waar zij hadden gespeeld, naar hun woning terugkeerden, van een plunk over een sloot in het water gevallen en verdronken, SOMMELSDIJK. Gedurende de vorige, week stonden bij den a-gent der arbeidsbe middeling de volgende personen als werk loos en werkzoekend ingeschreven: 135 land arbeiders, 14 transport-arbeiders, 5 timmerlie den, 1 chauffeur, 2 metselaars, 2 opperlie den, 1 smid, 1 auto-monteur, 2 schilders, 1 los-werkm-an, 4 landbouwersknechts, 1 sla ger, 1 koopman, 1 kapper, 1 stoffeerder, 1 winkelbediende, 1 schipper, 1 typograaf, pakhuisknecht, 1 orgelbouwer en. 1 tuinder Hiervan waren 1.1. Zaterdag 140 personen werkloos. Tegen een inwoner dezer gemeente is proces-verbaal opgemaakt wegens het ver zwijgen van inkomsten bij een aanvraag om werkloozensteun. MIDDELHARNÏS. Zondagavond half hoopt de beroepen predikant Ds. Blok van Brandwijk intrede te doen in de Ned. Herv. Kerk, na des morgens -bevestigd te zij-n door Ds. van Asch van Sommelsdijk. De Finkstercoilecte, ge-houden tem bate der Zending, heeft in de Chr. Geref. Kerk opgebracht 56.24 en in de Geref. Kerk 60 Zondag zal in de Geref. Kerk collecte wor den gehouden ten bate der diaconie. De onvermengde margarine is deze week verkrijgbaar bij Jacob Verhage, West- dijk. Bij den agent der arbeidsbemiddeling stonden Zaterdag 116 personen als werkloos ingeschreven, waarvan: 13 zeevisschers, slagers, 20 bouwvakarbeiders, 14 transport arbeiders, 3 zeelieden groote vaart, 45 land arbeiders, 3 broodbakkers, 9 typografen winkelbedienden en 4 van andere vakken. Een kinid, dat bij haar grootouders Onderd-elinden logeerde, kwam zoo ernstig te vallen., dat haar pinkje moest worden af gezet. STAD AAN 'T HARINGVLIET. De smids knecht J. K. had het ongeluk een stukje ijzer in zijn oog te krijgen, waardoor hij zich on der geneeskundige hulp moest stellen. Door J. Bevaart is een postduif gevan gen met twee ringen aan. De gummiringwas gemerkt afd. A 37.555 binnenkant, y 2-97 bui tenkant. De zilverring was gemerkt A 13963 336. Bij den agent der arbeidsbemiddeling stonden vorige week gemiddeld 25 werkloo- zen ingeschreven. De goed-koope margarine is deze week verkrijgbaar bij W. Verwoerd aan den Mo lendijk. Tot onderwijzeres aan de bijz. lagere school alhier is met ingang van 1 Juni a.s. benoemd mej. J. G. van- Veldhuizen te Oude Rijn bij Utrecht. Donderdag j.l. nam mej. N. van den Band afscheid als presidente van de Herv. Meisjesvereen. „Dorcas". Ds. Polhuijs sprak zeer waardeerende woorden over het werk dat de vertrekkende presidente voor de ver- eeniging had gedaan. Uit naam van allen werd hiervoor groote dank betoond. Mej. v. d. Band dankte Ds. Polhuijs voor zijn vriendelijke woorden en de vereen, voor het blijk van waardeering en 'hoopte dat de vereeniging in de toekomst haar nuttig werk zal voortzetten onder den zegen van God, OOLTGENSPLAAT. Tegen een persoon uit deze gemeente is proces-verbaal opge maakt wegens vloeken en Godslasteringen en overtreding Motor- en Rijwielwet. OUDE TONGE. Gedurende de afgeloopen week meldden zich bij de arbeidsbemidde ling 73 werkloozen. Onderstaande levensmiddelen voor werkloozen en armlastigen zijn verkrijgbaar: boter en vet bij P. Gebraad aan de Kerk- ring; gehakt bij P. C. van Markensteijn; groenten en tomatensoep bij Jst. van Loon aan de Kerkstraat. Ds. A. d-e Leeuw te Willige-Langerak heeft voor zijn beroep naar de Ned. Herv. Gemeente alhier bedankt. NIEUWE TONGE. Maandagmiddag j.l. werd het stoffelijk overschot van den 15- jarigen Bert van Eesteren onder groote be langstelling ter aarde besteld. Aan- de groeve werd het woord gevoerd door den wel-eerw. h<eer Vetter uit d-e Langstraat, den h-eer v. d Pol, directeur der H.B.S., en den heer v. d- Wal van Stellendam. Bode Kareis dankte voor de betoonde belangstelling. Bij den agent der arbeidsbemiddeling stonden 100 werkloozen ingeschreven. Aan B. In '-t Veld is vergunning ver leend tot het bouwen van een tweetal wonin gen aan de z.g. Breedeweg. A.s. Zondag hoopt des morgens en des avonds voor die Ned. Herv. Gem. op te tre den de weleerw. heer Wildschut van Rotter dam. Alsdan zal er extra maandelijksche col lecte gehouden worden. De oudste vrouwelijke ingezetene, wed. Joh. H-oogstr-ate, mocht vorige week haar 98e verjaardag herdenken. Door Joh. Wittekoek is in zijn tuin een Amerikaanseh goudstuk opgegraven, DIRKSLAND. Heden, Dinsdagavond, half acht (Zomertijd), hoopt Mr. van Baren, uit Delft, in het koor der Ned. Herv. Kerk te spreken voor de A.R. Kiesvereeniging Over het onderwerp: „Om groote dingen". Niemand verzuime naar diezen bekwamen spreker te gaan luisteren-, om aan den voor avond der verkiezing nog eens duidelijk te hooren om welke groote en belangrijke din gen de strijd gaat. Uitslag van de op Vrijdag 21 Mei j.I„ des nam. 2 uur, in het GemieeniteVmis te Dirksland door het Gemeentebestuur gehou den aanbesteding voor het maken van een havenbeschoeiing aan de kad-e alhier, be staande uit stalen damwamd, het verbree d-en van de straat aldaar, het maken van een rio-leerinig en verdere bijltotnen-de werk zaamheden. Ingeleverd waren 16 imis-chrijvinigsbiljeltten: G. Schermers te Nieuwen-dijik f 19.483; ïa. Luymes en Bal te Goudswaard en Ridder kerk 19.015'; L. Zoeteimeier te Brielle f 1S.170; P. van den Doel te Sommelsdijk f 18.900; fa. Guis en Rietveld te Rotterdam f 21.000; P. A. Duhen te Dirksland f 19.600; N.V. van Dongen en Van Hoven te Dordrecht 20.600; A. J. Verjaal te Dreischor 18.897 on wanneer Ijet werk 1 September a.s. mocht wórden opgeleverd voor f 18.597; B. M. 'van Noord-enne te Giessendam f 19.440; fa. Vis ser en Smit te Papendreöht f 19.222; Joh. Verhagen te Breda i 18,490; Van Spluntor's Aann-Mij te Ridderkerk f 20.820; P, Parel Jr. JaS^Jsi $8L' Jrel te Sliedrecht f 19.140; J. Pijl te Zuidland f 19.160; fa. Knoops en Van Herwijnen te Dordrecht f 20.G00 en fa. J. K. Simon te Schiedam f 20.400. Gunning is aangehouden. Uitslag van de veiling va-n bouwlanden onder de gemeente Dirksland en Stellendam door de notarissen Da Costa te- Don Haag en Costermans te Dirksland gehoude-n op Don derdag 20 Mei j.l., des avonids te 7 uur in het gebouw Odéon, alhier. A. 3.09.60 HA (6 Gem. 222 R.V.M.) bouw land in den polder Dirksland tusschen Vroonweg en le Stoofweg, gedeeltelijk ver huurd tot herfst 1939 aan S "Poortvliet, voor f 23247 per jaar en gedeeltelijk tot herfst 1937 aan L Kas,lander, voor f 104.63 ip. jaar in 3 perceelen. Perceel I: 1.29.S0 A (2 Gem. 24S R.V.M.) ingezet door H Ghijsels op f 1160 per gemet of in totaal op f 3279. Perceel II: 0.83.70 HA (1 Gem. 247 R.V.M.) ingezet door H Ghijsels, alhier, op f 1150 per gemet of in totaal op f2097. Perceel Iffi 0.97.10 HA (2 Gem. 28 R.V.M.) ingezet door II. Ghijsels, alhier, op f 1230 per gemet of in totaal op f 2575. B. 2.62.10 HA (5 Gcm. 212 RVM) bouwland zijnde het 2e gewond vanai den Doornbos weg verhuurd tot 1937 aan C. IVamaer J.z. voor f 314 per jaar in 2 perceelen: Perc. IV: 1.33.52 HA (2 Grem. 272 R.V.M.), ingezet door LI. Ghijsels op f 1030 per gemet of in totaal op f 2994. Perceel V: 1.28.58 HA (2 Gem. 240 R.V.M.) ingezet door IJ. Ghijsels-, alhier, op f 1010 per gemet of in totaal op f 2828. C. 2.01.10 H.A. (4 Gom. 114 R.V. Maat) bouwland te Stellendam, uitmakende de helft van kavel 22 in den halspolder, ver huurd tot Herfst 1937 aan G. Vogelaar voor f 208 per jaar in 2 iperoeelen. Perceel VI: 1.00.50 H.A. (2 Gem. 57 R.V. Maat) ingezet dooj- W. Hagens alhier op f 1000 per cemet of in totaa.l op f 2190. Perceel VII -zijnde precies dezelfde grootte als perceel 6 ingezet door IV. Hagens, alhier oip f 1000 per gemet of in totaal op f 2190. Totale opbrengst der 7 perceelen bij inzet f 1S.153. De afslag zal plaats hebben op Donderdag 27 Mei a.s. n.m. 7 uur in de zaal van den heer J. Vermeulen. Bij de arbeidsbemiddeling stonden j.l. Zaterdag als werkloozen ingeschreven: 94 landarbeiders, 6 timmerlieden, 1 metselaar, 1 slager en 1 schilder. Totaal 103 tegen 121 de vorige week Zaterdag. De PinksterooHect-e bracht in de Ned. Herv. Kerk alhier voor de Zending op de som van 72.11. Op de wekelijksche beurs besteedde men voor d-e red star-aard-appelen 2 per H.L. De distributie-artikelen, nl. de onver mengde margarine, het gehakt in blik en het bak- en braadvet zijn voor d-e weTkloozen op de bons verkrijgbaar bij den winkelier M. Guldemeester aan den Ring. Gevonden voorwerpen: twee koffer sleuteltjes. Inlichtingen ter gem.-secretarie. HERRINGEN. Door B. en W. zijn ter gem. seer, ter inzage ned-ergelegd en tegen beta ling der kosten verkrijgbaar gesteld de op gaven, bedoeld in art. 35 en 51 der Drank wet. De reben-in-g en begroeting van den pol der Ou-d-Herkingen en St. Elisabeth liggen voo-r een ieder ter inzage bij den secretaris dier polders tot 28 Mei a.s, Het aantal afgegeven vergunningen be treffende de Drankwet béd-raagt in deze ge meente 2. Het maximum bedraagt 4. In verband met den zomertijd zijn hier geen wijzigingen ingetreden. Alleen het post station zal op de zomertijd zijn aangewezen. Kerken, scholen en gem.-secretarie houden zich evenals voorheen aan de zonnetijd. GOEDEREEDE. Bij publicatie is bekend, gemaakt, d-at gedurende 10 dagen van 18 tot 2-8 Mei a.s. te-r gem.-secretarie vo-o-r een ieder ter inzage ligt het inschrijvingsregister voor d-e lichting 1938. Zaterdag j.l. stonden als werkloos in geschreven: 38 arbeiders, 2 garnalenvissch-ers 1 smd-d, 1 koopman, 1 schilder en 1 wagen maker. Het bestuur van d-en Bokkepold-er maakt bekend, dat het ontwerp der keur of politie verordening voor deze polder van 22 Mei tot 20 Juni a.s. ten kantore van den secr. voor Ingel-anden ter inzage zal liggen. Bij de gehouden aanbesteding van 400 M.3 Duitsche basaltslag voor d-e Generale Dijkage werd de levering -gegund aan de firma W. Borsje te Papend-recht voor 5.14 en het vervoer aan Le Cornte's autobedrijf te Sommelsdijk voor 0.30 per -M3, OUDDORP. De Cichoreimarkt was bijzon der gestemd, doordat het de laatste acht da gen veel heeit geregend en er dientengevolge veel schade was veroorzaakt; op de velden werd door de speculanten de markt opge jaagd en steeg de .beschikbare koopwaar op 120 Frank en de nieuwe oogst aan 100 Fr. Voor belanghebbenden kan gemeld war den dat de door de regeering verstrekte goed koope margarine van af heden verkrijgbaar is gesteld bij den> winkelier KI. Grinwis, naast he-t postkaiïhjor aan de Boompjes. A. Hoek, dienstplichtige der lichting 1937, zal op 1 Juni te 's-Graven-hage bij de veld-artilIerie ingelijfd worden. Voor het vernieuwen van een gedeelte steenglooiing alhier was vanwege 's Rijks Waterstaat gehouden aanbesteding de heer de Groot, van Sliedrecht, de laagste inschrij ver. De zeevisscher Aren Sperling maakte een schade van f 50 door scheuren en ge deelte verliezen van d,e vischneften. Naar men- verneemt is d-e sluiti-n-gtijd van de mossel verzending voorbij. Zoo zullen d-e eerste mosselen van het Centraal Ver koopkantoor weer afgeleverd worden. Maandag stonden, bij de arbeidsbemid-. deling 73 werkloozen ingeschreven. Woensdagavond, zal voor de Geref. Ge meente voorgaan Ds. Stuivenberg van Bent huizen. De garnalenvisschers hebben de afge loopen week met de zeilscheepjes 35 kilo garnalen per dag en per schuit gevangen; met de motorschuiten werd het dubbele ge vangen, alles afgeleverd aan de pellerijen» BURGERLIJKE STAND SOMMELSDIJK. Ondertrouwd: Aart van Dijk, 26 j. en Cornelia Johanna Uijl, 23 j„ beiden alhieT. Overleden: Lammert Pen, 72 j„ echt genoot van Roelofje van der Laan. Marktbericht van J a c. Knoop, Makelaar in aardappelen, groen ten en fruit. Admiraal de Ruyter- weg 196; telef. 81431. Amsterdam, De nieuwe Malta-aardappelen worden thans met groeitere partijen aangevoerd', waardoor de prijzen in dalende richting zijn. De vraag wordt veel beter, doordat de win keliers voor een. kleine winst omzetten. Nieuwe Hollamdsche Muizen uit de kassen van het Westland en Noord-Holiand komen in kleine kistjes aan die markt en moeten nu reeds tegen de nieuwe Malta-aardappelen concurreerenEerste soorten Zeeuwsche bon ten en blauwen blijven gevraagd. Ook goed- koope tweede soorten. Voor Roodstar is be tere vraag; Voor Bevelanders gaat de ver koop luier. Ieder die zijn aardappelen naar Amster dam wil zenden, kan zonder eenige verbin ding of kosten alle inlichtingen krijgen bij Makelaar Jac. Knoop, Amsterdam. Heden 24 Mei werden de volgende prijzen gemaakt per 7-0 kilo: Zeeuwsche bonten 2.30—3. dito blauwen 2.30—3, bonte po ters 1.701.90, blauwe poters 1.701.90, blauwe eigenheimers 22.20, Zeeuwsche eigenheimers 2—2.10, Flakk. eigenheimers 2—2.10, dito poters 1.50—1.60, Spuische eigenheimers 22.20, N.-H. bonten 2 2.20, dito blauwen 1.90—2.10, dito poters 1.401.50, Haarl.meer en IJpolder Beve landers 1.60—1.80, Friesche Roodstar 2.40 2.60, dito Borgers 2—2.10, Texelsche Roodstar 2.20—2.40, Anna Pauwlowna Roodstar 2.202.40. Verder per 100 kilo: nieuwe Malta-aardappelen 10.5011, nieu we Muizen 1316, nieuwe Muizen of Ron der drielingen 1316, dito kriel 13 16, Overijsselsche en Drenrtsche zandaardappelen 2.502.80, alle soorten bonken 2.80—3. CENTRALE VEILING TE MIDDELHARNÏS Veiling van Maandag 24 Mei Prijzen: postelein 14.5016, spinazie 7.70 10.70, snijboonen 45, witlof 6.807.70, alles per 100 kilo; bloemkool 3.60—10.50, kropsla 0.802, per 100 stuks; radijs 22.30, ra barber 3.80—5, bospeen 9.70—10.10, per 100 bos. AMSTERDAM, 24 Mei. Vee. Aanvoeren en prezen: 411 vette koeien, le kw. 0.72—0.8C, 2c kw 0.62'0.70, 3e kw 0.52—0.60,, per kj. slachtgewicht; 69 melk- en kalfkoeien 180— 240, per stuk; 105 vette kalveern, 2e kw 0.46— 0.56, 3e kw 0.36—0.44,, per kg. lev. gewicht; 155 nucht. kalveren 6—9.50. 69 schapen 25— 34, enkele hooger, 127 weidelammeren 1214, alles per stuk: vleeschvarkens (90—110 kg.) 0.570.59, id. zwaardere 0.560.57, vette varkens 0.550.56, per kg. slachtgew.; 4 paar den 100—140. Slachtrunderen: aanvoer matig, handel traag, prijzen voor beter soorten hooger. Melkkoeien: aanvoer en handel kort. Vette kalveren: aan voer gewono, handel sleepend, prijzen iets hoo ger. Nucht. kalveren: aanvoer behoorlijk, han del vlug, vaste prijzen. Schapen: aanvoer be- noorljjk, handel stug, hooge prijzen. Weidelam meren: aanvoer gewoon, handel stug. Varkens: aanvoer behoorlijk, handel gedrukt, prijzen voor vleeschvarkens iets hooger. AMSTERDAM, 24 Mei. Aardappelen. Zeeuw- che bonte en blauwen 2.753.20, Zeeuwsche igenh. 1.902.10, Zeeuwsche poters 22.20 Friesche redstar 2.602.8-9, Andijker bonte en blauwen 22.20, ijpolder redstar 2.252.60 Drentsche zandaardappelen f 1.902.10, Duin zand aardappelen 33.50. Aanvoer 431.000 kg* Malta's 1111^ ct per kg. ROTTERDAM, 24 Mei. Vee. Aangevoerd ln totaal 1646 dieren t.w. 526 vette runderen, 263 vette kalveren, 8 nucht. kalveren.67 schapen ot lammeren. 766 varkens. 26 zuiglammeren. Prijzen per kilo: iTette koeien tot 76 c.f 2e kw tot 67 c». 3e kw 6361 c., vette ossen tot 73 c., 2e kw tot 67 c., 3e kw 52—63 c.. vette kalveren tot 85 c., 2e kw tot 70. 3e kw 50—55 c. varkens (levend gewicht) 47—48—49 c., lam meren 38—48—54 c., lammeren 36—47—57 c. Prijzen per stuk van mager vee: Schapen 25 3037, lammeren 1825—30, zuiglammme- ren 8—11—16. Aanvoer van koeien en ossen korter, handel flauw, prijzen van de vorige week bleven ge handhaafd. Een prima koe ging nog tot S2 en een os tot 77 cent Vette kalveren aanvoer flink, handel slecht, lagere prijken. Een prima kalf ging nog tot 96 cent. Schapen en lammeren aanvoer klein, handel lui, prijzen van vorige week waren (met moeite te handhaven. Varkens aanvoer ruim, handel kalm, vooral niet hooger dan vorige week. Zuiglammeren aanvoer gering, handel matig en onveranderde prijzen. ROTTERDAM, 24 Mei. Aardappelen. De prijzen waren heden: Brlelsclie elgenh. f 1.70—2, Zeeuwe-che blauwe f 2.502.80, id. eigenh. f 1.50 —1.75, id. bonte f 2.502.80, bl. poters fl.50 1.70, Bevelanders f 1.702, red star f2.10—2.50„ Malta springs 1112 ct per kg. Voldoende aan voer. kalme vraag. ROERMOND, 24 Mei. (Coöp. Roermondsche Eierenveiling G.A.) Aangevoerd 5.900.000 stuks Friizen: Eendeneieren 2.302.50. kleine eieren 2.402.50, groote eieren 2.60—3.20, p 100 stuks. TIEL, 24 Mei. Eieren 2.502.65 per 100 st. -Aanvoer 63.006 stuks.

Maas- en Scheldebode | 1937 | | pagina 2