G Antirevolutionair Orgaan voor de Zuidhoilandsche en Zeeuwsche Eilanden Dr H. COLIJN WOENSDAG 26 MEI No. 1 van LIJST ms A.R. Hulp-Centrale voor Goedereede en Overflakkee AE\ 1937 WOENSDAG 26 MEI 1937 52E JAARGANG Nö.'4899 IN HOC SIGNO VINCES Met grooten aandrang ver zoeken wij onzen lezers op hun stem uit te brengen op Op deze wijze zal het best elke aanslag op de in het verleden verkregen vrijheden worden weerstaan, en kan voortgebouwd worden op de Christelijke grondslagen van ons volksleven R. V. Maat)' m, uitmakend der, ltad. See- R. V. Maat) ikend tafel 34 Sectie C no. R. V. Maat) akend tafel 9 Secttie B no. erfst 1937 en tie, die na 18 ten kantore te Dirksland. r. Augustin te 'STA. 's-Gra- LAJNTS, Dirks- I gtiout. 6 Ui ran Ouddorp lidmaten en iienst. 6 u. Haringvliet Asch, van ius Ds Polhuija )s van AscB d. de Kleery -eesdienst nam. Ds n 's avonds nst Leeedienst ïam. 2 u IL st :enst 9.30 u. en 1 Deze Courant verschijnt eiken WOENSDAG en Z A 1 ERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per drie maanden franco per post 0.90 bij vooruitbetaling. BUITENLAND bij vooruitbetaling 8.50 per jaar. AFZONI)ERI.IlKE NUMMERS 5 CENT. Uitgave NV. DRUKKhKll EN U11'GEVER1| v.h. W. BOEKHOVEN 6 ZONEN. SOMMELSDI|K Tel. Lnterc. No. 202 Postbus No. 2. Alle stukken voor de Redactie bestemd. Advertentiën en verdere AHmin'-.'ratie franco 'rv re zenden aan de Uitgevers. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 8 uur. Advertentiën 20 cent, Reclames 40 cent. Boekaankondiging 10 cent per regel. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen I.per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte. LAATSTE WOORD Ons laatste woord voor de stemming kan kort zijn, de tijd die ons nog rest is ook zeer kort. Want morgen is de dag waarop het geheele Nederlandsche volk zijn stem uitbrengt en daarmee uitspreekt en een ge tuigenis aflegt in welke zin het wenscht dat ons land in de komende vier jaar ge regeerd zal worden. Dat stemmen is een daad welke voor hem die recht tegenover zijn God staat een geloofsdaad is. Voor een Calvinist is het een vanzelfheid dat "hij opkomt voor de eere Gods op het Staatkundig terrein. Bij hem is geen schei ding of verwaarloozing van de verschillen de levensterreinen, maar hij ziet ze als één geheel, waarvoor God Zijn ordinantiën schonk. Wel is er onderscheiding, doch voor het gansche leven gaf God Zijn ordinantiën, er is niet één enkel terrein dat wij daaraan moj;en onttrekken. Daarom voelt een A.R. liet als een roe ping Gods, om te ijveren voor de doorwer king der Calvinistische beginselen. Trots allen tegenstand weet hij, dat een heilig moeten hem beheerscht en begeestert» zoo dat hij bij het vermeerderen van den tegen stand ook zijn arbeid cn werkzaamheid vergroot. Een goed Calvinist laat zich nooit ont moedigen, doch werkt door aan de verbrei ding van Gods Koninkrijk op alle terrein des levens. Zoo zien wij ook doze stemming weer als een getuigenis welke ons volk uitspreekt, waarop de calvinistische beginselen vat ge kregen hebben, maar waar nu van verschil lende zijden getracht wordt die gezegende invloed te neutraliseeren. Van Communist en Fascist tot S.G.P. maakt men zich op den invloed van die be ginselen te beknotten of. zoo aan banden te leggen, dat de vrije ontplooiing daarvan in ons volksleven ernstig gevaar dreigt Ie loopen. Het A,R. beginsel komt op voor vrijheid van godsdienst, vrijheid van consciëntie, opdat mede daardoor Gezag en Vrijheid zich vrij zullen kunnen handhaven. Want juist deze twee pijlers waarop ons volks leven rust, loopen ernstig gevaar. Gezag zonder vrijheid brengt ons de dic tatuur, vrijheid zonder gezag brengt de chaos. In de goede verhouding moeten beide betracht en beoefend worden. Deze kostelijke goederen zijn ernstig in gevaar, daarom moeten wij met al de kracht waarover God ons doet beschikken zoo arbeiden dat het hechte fundament on zer staatsorde niet verbroken maar veeleer verstevigd worde. Er moet onzerzijds gedaan worden wat mogelijk is, om ons stemmenaantal zoo hoog mogelijk op te voeren. Ieder lid der Kiesvereeniging zij nu ook een ijverig propagandist. Het zou zonde zijn en een grove ver waarloozing van onze roeping en plicht zoo wij één middel verzuimden. Om in deze dagen ons schoon Antirevolutionair begin sel uit te dragen moet voor ons een eer zijn. V ant besef het toch goed, de gezegende werking van een Regeering-Colijn kan al leen behouden blijven voor ons Vaderland zoo wij er ons ook met al onze macht aan geven. Het gaat en om. ons A.R. beginsel te plaatsen in het volle centrum van het leven van ons volk. Daaraan mee te mogen ar beiden moet ons een behoefte des harten zijn. Het gaat om het behoud van de hoogste en kostelijkste goederen welke wij bezit.ou. Het gaat er om, om Gods Naam uit te roepen op liet Staatkundig terrein van ons Vaderland Een zeer dringend beroep doen wij op II allen, om in groote getrouwheid, biddan-1 en werkend deze stembus te strijden met al de kracht waarover wij beschikken God geve ons daartoe allen getrouwheid en genade. In memoriam In den ouderdom van 72 jaar is Woens dagmiddag te Sommelsdijk overleden de hoer L. Pen De heer Pen werd 30 April 1865 te Mun- nikebunen (Friesland) geboren. Hij begon zijn loopbaan als onderwijzer te Ilocrenveen, werd daarna benoemd als lsto onderwijzer te Nieuwe Tonge en in 1900 in gelijke betrekking te Sommelsdijk, terwijl hij intuesohen te Wagieningen de Acte Land bouwkunde L.O. behaalde Jarenlang was hij Secretaris van de Com missie tot wering van Schoolverzuim. Hij gaif les in die Natuurkunde in de Rijks Normaal School te Middelbands. Het was zijn trots, dat van de vele camdidaten voor het onderwijzersexamen, die in zijn vak ..Kennis der Natuur" geëxamineerd wer den, slechts één camdidaat een onvoldoende behaalde. Voorts was hij Leeraar aan de Ambachts school en Hoofdactecursus. Hij gaf les aan diverse Land- en Tuinbouw cursussen, die onder zijn leiding werden gehouden. Ook maar het verecniginigslevien ging zijn belangstelling uit. Hij behoorde tot de onri-chters van de Vereoniging Centrale Proeftuin, waarvan hij vanat 1913. liet jaar der oprichting, her Secretariaat met groote ambitie heeft waar genomen Hij heeft een tijd lanig het Secretariaat ve zorgd van den Kolenibood „Helpt Eikan der" Ged'unendie de mobilisatie was hij Secre taris van de Landbouwcomimissie, die ten gevolge van die tijdsomstandigheden in het leven werd geroepen. Uithoofde van zijn liohaamsgebrek kon hij de ijesport. niet beoefenien, doch niettegen staande dat, op de vergaderingen v-an de ijsclub ontbrak hij bijna mooit. De onverbiddelijke dood heeft hier een leven afgesneden, dat als eten voorbeeld mag worden gesteld van werkzaamheid en ptlüdht-sbetraclMing. Zijn werk was zijn alles en niets was hem te veel. Zoowel zij-a vele leerlingen als de personen, waarmede Irj uithoofde van zijn werk in on-derwijsinrich ingen en vereenigintgen in aanraking kwam, Verkiezingsrede van Z.Exc. Minister De Wilde Vrijdagavond waren onze A.R. menschen van liet eiland opgekomen naar de Geret. Kerk te Middclharms oni te tiouren naar de rede van Z. Evc. Min. de Wild e, no. z van lijst 3. Vrijwel alle piaatsen van liet eiland w aren vertegenwoordigd. De vergadering stond onder leiding van den lieoi J. A. J uiigs ma, voorz. der IIulp Centrale, die na liet zingen van Psalm 89 7 allereerst dc Kerkcraad der Gerei. Kerk dank bracht voor liet afstaan van liet kerkge bouw, de regelings-commissie dankte voor de voorbereidende werkzaamheden en ver der ook den organist en anderen voor hun medewerking. Na gebed en het lezen van Psalm 46 surak de voorzitter ongeveer t volgende openings woord Excellentie, geachte vergadering. Van harte heet ik u allen welkom, nu eb in zoo grooten getale ziit opgekomen. Excellentie, predikanten, burgemeesters en wethouders der verschillende gemeenten e.a. Inzonderheid Z. E. minister de W ilde van ganscher harte: Welkom op Flakkce Excoltentie, wij zien in u de getrouwe handhaver van liet gezag in de algeloopcn vierjarige periode. Daarvoor danken wij u. Daardoor bleef er orde in ons dierbaar va derland, zoodat Kerk, school, gezin en maat schappij zicli konden ontwikkelen naar do richtlijnen in Gods Woord gegeven Kerk, scliool, gezin, ze zijn beschut en be schermd gebleven door de krachtige gezags- handhaving van de liooge Overheid, die re geert hij de gratie Gods. Daarom hebben we ook den Ileore daar voor gedankt in het midden der broederen U is hij ons geen onbekende, van ouds lier. Uw vaders naam, dien we hier met zeer groote piëteit noemen, leeft ook nog onder ons. Wij kunnen uw vader nooit vergoten. Hij was een der eersten, die Flakkce wees op de onvergankelijke kracht van liet A.R. beginsel. Nog staat mij persoonlijk voor den geest de landdag ill de oude Zondagsschool waar uw vader, de lieer Schouten en inr. Rutgers aanwezig waren De heer Schouten vergeleek zich toen met een schildknaap t.o.v. uw vader. Inmiddels is deze oude A.R. ridder van zijn post afgelost, doch wij vergeten liem nooit, evenmin als de heer Warnaar, wiens naam we ook nu met liefde en eerbied in ons liart noemen. De schildknaap van toen zèide n u od de laatste Deputatenvergadering: „Wij gaan ten strijde voor het aloude anti-rev, begin sel". Welnu, wij zeggen het hem na: „Ook nu gaan wij ten strijde voor liet aloude anti- rev. beginsel, want zoolang wij nog voetstap pen willen volgen van een Warnaer en een De Wilde, zoolang weten wij dat ons begin sel nog niet is verbleekt, noch iets van zijn oude kracht heeft verloren. Ons wenkt nog liet beeld der vaderen Deze beelden zijn voor ons een symbool van de hechtheid en onvergankelijkheid van ons A.R. beginsel. Daarom: wie vroeger op Flak- kee A.R. was, i s liet ook nu nog. Het kan niet anders. Alleen deze tijden vragen een andere toepassing. Het A.R. beginsel is nog aloud, omdat in dit beginsel is vertolkt de onderwijzing Gods, in Schrift cn historie beide. Daarom is ons beginsel ook Chr. nationaal. Welaan dan, Excellentie, licht u ons dan op dezen weg voor met de u gegeven ridder lijke moed, niet de u eigen sprankelende blij moedigheid. We zullen u volgen, ook als u ons naar onzen leider Leenwijst, ook als u ons wijst op het gevoerde beleid der Regcering in de laatste 4 jaar. Licht ons voor, en zij het u gegeven die genen onder ons. die niet in den engeren zin de A.R. beginselen zijn toegedaan, toch te overtuigen van de juistheid van ons be ginsel, ook voor dezen tijd èn van de groote waarden der regeeringsdaden èn van de juistheid van liet gevoerde Jieleid, opdat ook diegenen ons hun steun en stem niet zuilen onthouden op 26 Mei a.s. Doch voor we ons daartoe opmaken, zullen we als echte A.R. beginnen met samen de strijd in te gaan met het strijdlied dat onze Duitsohe broeders in hun benauwdheid zoo menigwerf aanlieiien: Een vaste burcht is onze God. Een toevlucht voor de Zijnen. Al dreigt het leed, al drukt het lot. Hij doet Zijn hulp verschijnen. De vijand rukt vast aan. kenden hem als de gemoedelijke, eenvoudi ge. doch serieuse, knapipe heer Pen. Hij was de steeds dienstvaardige vraag baak voor den geheelien Flakkees-Oliien Land en Tuinbouw. Hij heeft zijn groote laennie niet voor zicli zelf gehouden, maar heeft daze, waar zioh de gelegenheid maar voordeed, aan ande nen trachten mede te deelien. Ontelbaar vellen zulten dien beer Pen in dankbare herinnering blijven terugdenken. Met opgestoken vaan. Hij draagt zijn rusting nog, Van gruwel en bedrog. Maar zal als kaf verdwijnen. Hierna was het woord aan Z. Exc. minis ter de Wilde. De spr. teekende aan de hand van een eenvoudig voorbeeld uit liet gezinsleven de moeilijkheid van liet regeeron. Menigeen weet zoo goed hoe de kinderen geregeerd en opgevoed moeten worden, maarzelf heli- hen zij geen kinderen, m.a.w. zij dragen geen verantwoording. Ook de regeering van den Staat is moeilijk, temeer omdat zij die tot regeeren geroepen zijn, ook met macht bekleed zijn. Groote verantwoordelijkheid brengt dat niet zich en gevaar voor machts misbruik. Daarom is liet zoo goed, dat wij die regeeren liet niet alleen te zeggen heb ben. maat' er dc volksvertegenwoordiging is, die waakt tegen machtsmisbruik. Dat is ons een voorrecht boven vele andere landen. Volgende week kan ons volk heslissen hoe het geregeerd wenscht te worden en aan de hand van dezen uitslag door het volk op rechtmatige wijze tot uiting gebracht zal de Koningin de vorming van een Kabinet aan een kabinetsformateur opdragen. Spr. releveert de geringe belangstelling die er vroeger bestond voor het huiten landsch gebeuren, maar dat is nu gewijzigd. In de eerste plaats Ietten wij in de krant op wat in liet buitenland, in Spanje en Rusland geschiedt. In Rusland is voor 21) jaar een groote revolutie ontstaan, waaruit door revo lutie de sovjet gegroeid is, die een haard van revolutie is voor de geheele beschaafds wereld. In andere landen is de dictatuur ontstaan en heeft één persoon alle macht in handen. Ons volk ziet deze dingen en be grijpt voor het grootste deel dat dit ook hier kan dreigen, dat ook onze vrijheid bedreigd wordt. Binnen de perken der wet heeft ieder een nog dc vrijheid te spreken, dc regeering te loven of te laken. Groote moeilijkheden zijn er in het buiten land, maar niet minder in het binnenland De economische toestand is nog zorgelijk, al zijn er tal van lichtpunten. Nog tal van vverkloozcn stellen groote eischcn aan de pu blieko kassen. Spr. vergelijkt den minister van Financiën bij een huismoeder, die de beschikking had ovej- een vrij goed inkomen waarvan ze net rond kan komen en die dan on eenmaal hoort dat haar inkomsten tot de helft of nog lager gereduceerd worden, terwijl haar uitgaven gelijk blijven en zelfs nog slijgem Eenerzijds daling der inkom sten. anderzijds stijging der uitgaven. Aller lei bedrijfstakken moesten gesteund worden, alleen de landbouw vorderde al pl.m. 200 millioen steun. Een steun, die noodig was om deze voorname bedrijfstak voor nlge- heele ineenstorting Ie behoeden. Onbillijk is het al de moeilijkheden in den landbouw aan de regeering te vviiten. Als vvii alleen ui nar eens letten op de sterk verminderde evnorl. Duitsohland, vroeger een onzer beste afnemers, waardoor het Wcstland tot bloei is gekomen, is sterk verarmd en neemt niet meer af tot prijzen die looneud zijn. Ver geleken met het buitenland maakt ons land nog een goed figuur. Zeer te betreuren is t dat partijen, die zelf geen verantwoordelijk heid te dragen hebben, gebruik maken van deze economische depressie, om ontevreden heid te kweeken. Het staatsbestel rust op uvee zuilen: gezag en vrijheid en geen be ginsel is méér in staat tot handhaving hier van dan het A.R. beginsel. Niet omdat de anti-revolutionairen zulke beste menschen zijn en zoo knap zijn, neen, het program waarnaar zij werken, dat nu reeds ongeveer 60 jaar oud is, is hierom zoo goed omdat het gebaseerd is op Gods oord. Alles gaat hijyr voorbij, maar liet Woord Gods staat in eeuwigheid en wij anti-revolutionairen stel len ons op dit blijvend standpunt. Gezag en vrij heid. Weest uw overheden onderdanig. Alle ge zag is van God, geen macht of zij is van God gegeven en daarom hebben wij de overheid onderdanig te zijn. De overheid bestaat uit menschen. uit zondige menschen en regeert over zondige menschen, maar die zelf weer gezag uitoefenen over hun gezinnen, een ge zag niet afkomstig van de regeering maar een gezag hij de gratie Gods. Op dit terrein zijn rechten en vrijheden der burgers, die de overheid niet mag aantasten. Dat minister Colijn zooveel belangstelling geniet is niet alleen omdat hij een groot Staatsman is. maar omdat ons volk beseft dat er vastheid moet zijn, een vastheid steu nend op de A.R. beginselen. Op het oogenblik heeft de A.R. partij 14 zetels en dat beteckent dat er nog 86 ande ren zijn. Als A.R. kunnen wij ook nooit de meerderheid behalen en zullen vvii daarom genoodzaakt zijn samenwerking te zoeken, want het land moet toch geregeerd worden. Ook de regeering is een instelling Gods. Als de overheid wegviel, zou het een hel op aarde zijn. Wij mogen niet meedoen met die menschen die zeggen dat wij ons niet met de politiek hebben te bemoeien. God eischt het van ons en geeft ons Zijn Woord, om er onze richtlijnen en ibeginseJen uit te putten. Spr. bespreekt dan het optreden van het kabinet-Colijn, dat voor een zware taak ge steld werd, nl. herstel der finantiën. Er was oen jaarlijksch tekort van 190 mill, gulden, liet vorig kabinet beschikte nog over een spaarpot, over liet Leeningsfomis met pl.m. 2U0 millioen. Nu was liet gemakkelijk ge weest gewoon door te gaan en dat zou de eerste maanden applaus verwekt liehhen. Ook kun de regeering gaan lecnen, er was nog crediet en dan na 4 jaar altreden met een toegenomen staatsschuld van pl.m. 800 millioen en de oplossing laten aan de op volgers. Maar spr. las voor eenigeij tijd in „Het Volk' „Wat je van Colijn mug zeggen: liii is eerlijk" en dit brengt mede dat de waar heid onder de oogen uordl gezien en maat regelen beraamd worden. Ten opzichte van de devaluatie van den gulden heelt de regeering tot het einde toe stand gehouden, tot eindelijk de beide laat ste landen in Europa ook overstag gingen. Hot was een moeilijk moment maar geen en kel ander volk heelt zoo geruischloos de devaluatie gedragen, liet heeft hier plaats gehad zonder dat de speculatie er zich mees ter van kon maken. Ten opzichte van de werkloosheid is ge daan wat redelijk mogelijk is. Door het Werkfonds is werk verschaft aan duizenden handen. Op sociaal gebied staat de wetge ving nog volkomen overeind. Hun die recht liebl/en op weezen-, weduwen-, ouderdoms- of invaliditeitspensioen, is dit recht nog ge waarborgd. De vrijheid van het onderwijs is gehand haafd. Orde en rust lieorscht in het geheele land. Een voorrecht als wij zien*op de toe stand in Spanje. Toen daar de revolutie kwam en de republiek uitgeroepen werd juichte de socialistische pers dat het nu goed zou worden, maar hoe is het geworden'! In Frankrijk mot zijn volksfrontregeering vindt men de „sit down "-stakingen, het be gin van liet naderend einde. Zoo is het ook in Italië gegaan Dan zijn er nog de landen, waar orde en rust heersrhen omdat men er zijn mond niet open mag doen, waar geen critiek uitgeoefend mag worden Spr. bespreekt dan do S.D.A.P., waarvan spr. niet kan ontkennen dat er een kente ring is gekomen. Tot voor enkele jaren ston. den zij nog op het republikeinsche stand punt en werd liet Koningschap verworpen, maar Duitschland werd een nat.-socialisti- sclie republiek en dc socialisten zijn er weg gevaagd. Nu is er nog een republiek met een president en rijkskanselier maar de demo cratie is verdwenen. Alle democratische lan den staan thans onder een koning. Door kracht der feiten is ook de S.D.A.P. tot de erkenning gekomen dat het nog niet zoo slecht is onder onze Koningin. Zij zijn reeds zoover dat zij een ridderorde durven aan vaarden. Wat een verandering in slechts enkele jaren. Het A.R. beginsel is nu IX) ja ren oud: klein begonnen, oorlog en crisis meegemaakt, maar het program staat nog. De S.D.A.P. heeft nu ook een andore mee ning over de landsverdediging, want zij heelt ingezien dat hier nog iets te verdedi gen is. In Duitsohland waren de socialisten aan het bewind en leverden ministers en nu is alles weg. Alharda bracht hulde aan de geloofshelden in de Evangelische en Katho lieke Kerk, die zicli durfden te verzetten te gen de overheersching door den Staat, maar hij kon niet spreken over de „socialistische helden". Waarschijnlijk is daarom de S D. A.P. zoo bang voor Mussert, want zij zullen vreeen, dat als die aan liet bewind komt er over 6 jaar ook hier geen socialisten meer zijn. Zij Degeeren nu ook mee te regeeren maar spr. zou het betreuren, niet omdat er geen knappe menschen onder zijn, maar het beginsel is en blijft revolutionair De regeering heeft steeds de meeste moei te gehad met de gemeenten die overwegend socialistisch waren. In Rotterdam liep alles vast. Er wordt steeds gesproken over een vlotte leeningspolitiek, maar daar waren ze zoo ver, dat er geen crediet meer was. Nu na bezuiniging, waardoor niemand schade heelt geleden, is liet crediet weer terugge keerd en kunnen zij hun verkregen voor schotten terug betalen. Hun Plan van den Arbeid wordt nu ten tooneele gevoerd. Ook Frankrijk had zoo'n plan, maar minister Blurn moest al een pauze aankondigen omdat zij niet verder kunnen. Voor 4 jaar was er liet socialisatie- rapport, dat opgeborgen werd na de verkie zingen en zoo zal het ook gaan met dit Plan. Economisch is het niet uit te voeren. Gesteld dat er geld voor beschikbaar is, moet er toch jaarlijks 40 millioen rente en aflossing be taald worden, want spr. neemt aan dat niet geleend zal worden met de bedoeling niet terug te betalen. Ook de N.S.B. is een groot gevaar voor ons volk. Deze wil alle partijen afschaffen er heeft zelf gezegd alle stembussen op de vaalt te zullen deponeeren. Het leiders-principe is voor ons onaanvaardbaar. Wij willen wel leiders, maar wij willen ze zelf kiezen, geen leider als in het N.S.B.-systeem, die zichzelf opwerpt en die geen verantwoordelijkheid draagt. Als minister is spr. gebonden aan de Grondwet en verantwoording schuldig aan de Koningin, terwijl de Staten-Generaal hem tot de orde kunnen roepen of zijn be grooting afstemmen. Zoo oefent het volk een gezonde invloed uit. In het buitenland, dat trouwens een heel andere geschiedenis heeft, beslist de Fuhrer, en daarmee is alles uit. Het buitenland is ons een baken, ons ter waarschuwing. Het leidersprincipe brengt mede gelijkschake ling, zoodat gij uw beginsel niet uit kunt leven. Hier te lande vindt men verschillende kerkformaties, in Duitschland slechts één, één scliool, één organisatie, één jongeren actie. ilet buitenland moet di.t zelf weten, maar wij kunnen er onze conclusie uit trek. ken. Hun sirijdmetliode gaat alle perken te buiten; critiek is geoorloold, maar zooals zij Golijn voorstellen als een algeieefde grijs aard lijkt nergens op. Gij, zegt spr., leest in uw kranten vaji alle vergaderingen waar de min.-president spreekt, maar gij weet nog niet halt wat hij daarnaast doet, zooals wij dat weten die dagelijks met hem verkeeren. Een veeg teeken voor een partij, die zijn te genstanders zoo bestrijdt. Aan de vruchten zult gij den l.oom kennen, maar daarop af gaand concludeeren wij dal liet een slechte boom is. at betreft de Christelijk-Protestantsche partijen, spr. heeft getracht aan te toonen de lioogst ernstige omstandigheden waarin ons land verkeert. Ligt liet dan niet voor de hand, schouder aan schouder te staan. Jam mer genoeg is er de neigiug tot versplinte ring. Ook die vrijheid bestaat, maar er mag geen misbruik van gemaakt worden. Hier. door gaat alle invloed van het Christelijk- Protestantsch volksdeel teloor. Zoo is liet ook v roeger geweest en het is de groote verdienste van Groen van Prinste- rer, Lohman en Kuyper liet Chr. volk te hebben vereenigd. Alles tezaam maakt liet 4 deel der bevolking uit, maar is er een land waar liet Christelijk lieginsel zooveel invloed op de landsregeering heeft? Elke verdere scheiding leidt tot verzwakking. Men spreekt van Roomseh gevaar, maar de eigen verdeeldheid is oorzaak. De C.H. en A.R. tellen nu 24 zetels: wat meer kracht zou er van uitgaan als het één partij was. Juist die partijen die zeggen op te komen regen Iloomsche overheersching bevorderen dat gevaar door hun splitsing. God roept ons tot strijden schouder aan schouder. De -S.G.P. ondermijnt dc kracht van C.H. en A.R. en geen enkele positieve invloed gaat cr van uit. Ook de C.N.A. beoogt de eenheid, maar is ondertussohen weer een nieuwe partij. Niet genoeg kunnen wij aandringen op eenheid, wat nog niet altijd bedoelt het eens te zijn. Er kunnen toch discussies zijn in ouderlingen kring, om de geschilpunten in overleg op te lossen. De C.D.U. heeft het gemakkelijk. Deze kan alles vragen, er is toch geen kans dat zij aan liet bewind ko men en gevoel voor verantwoordelijkheid is niet aanwezig. De S.G.P. maakt gebruik van de ontevre denheid over de steunmaatregelen en klaagt over het leger van ambtenaren, maar zoo lang niet alle menschen eerlijk zijn blijft controle noodig. Er zijn onnatuurlijke han den, maar die moeten als het kan met des kundige hand worden losgemaakt. Meer dan ooit is er thans behoefte aan mannen van beginsel. Het gaat om hoog» belangen, om het voortgaand economisch herstel, en bovenal om de twee pijlers van ons volksbestaan, gezag en vrijheid. Staan wij dan allen eendrachtelijk pal voor deze beginselen. De voorz., de heer Jongsma, dankte den spreker voor zijn mooie en rustige uiteen zetting, die allen overtuigd zal hebben dat het antwoord op de vraag: „Wie zal het zijn?", op 26 Mei a.s. niet anders kan zijn dan: Dr. Colijn, lijstaanvoerder van lijst 3. Nadat Z. Exc de vergadering met dank zegging gesloten had, werd door den orga nist het Wilhelmus gespeeld, dat staande werd meegezongen. Het was een goede ure en velen zullen ge sterkt in hun A.R. overtuiging huiswaarts gegaan zijn. Steunvergoeding erwten en veldboonen De Nederl. Akkerbouwcentrale maakt be kend, dat de steunvergOc-diiag voor groene erwten, gedenatureerd in het tijdvak van 18 Mei 1937 tot en met 22 Mei 1937 zal bedra gien: voor kwaliteitsklasse A f 3.15; voor idem B 2.65. voor idem C 2.15 alles por 106 kg. Voor groene erwten van de laagste klasse en voor andere erwten, in hetzelfde tijdvak gedenatureerd, bedraagt de steunvergoe- ding f 1.65 per 100 kg. De steunvergoedi rag voor veldboonen, welke blijkens de dateering van het dorsch- briefje in genoemd tijdvak zijn gedorscht, is vastgesteld op f 1 per 100 kg. BOERDERIJ AFGEBRAND Zondagmiddag omstreeks hall vier is de groote boerderij van den landbouwer Berkvens in het gehucht Diesdonk. on der de gemeente Asten (NBr.) totaal af gebrand. De levende have en het grootste deel van den inboedel konden worden ge red. De brand is waarschijnlijk ontstaan doordat kinderen met vuur hebben ge speeld. Verzekering dekt de schade. Het was juist vier jaar geleden, dat op dezelfde plek de vorige boerderij van B. afbrandde LASTIGE MUGGEN Bij de werkzaamheden aan de tramhaan en den vijver in het Boschplan teAmster- dam zijn vele arbeiders gestoken door mug gen, die daar in grooten getale rondzwer men. Deze plaag is zoo erg, dat het werk haast onmogelijk wordt. Men is er nog niet in geslaagd te ontdekken, met welke soort muggen men hier te doen heeft, doch de be ien va.n deze insecten zijn zeer venijnig.

Maas- en Scheldebode | 1937 | | pagina 1