Antirevolutionair Orgaan voor de Zuidhollandsche en Zeeuwsehe Eilanden IN HOC SIGNO VINCES ZWANENBERG 1 ZATERDAG 22 ME11937 52E 'JAARGANG N°. 4898 LANDDAG TE DIRKSLAND Deze Courant verschi]nt eiken Wl)ttNi>L)AG en ZAI EHL)AL>. ABONNEMENTSPRIJS per drie maanden franco per post 0.90 bij vooruitbetaling, BUITENLAND bij vooruitbetaling J 8.50 per jaar. AFZONDERLIJKE NUMMERS 5 CENT. Uitgave NV DRUKKERII EN UILC.EVERlj v.h. W. BOEKHOVEN 6 ZONEN. SOMMELSDIJK Tel. Interc. No. 202 - Postbus No. 2. Alle stukken voor de Redactie bestemd Advertentiën en verdere Adm n -tratie (ranro toe te zenden aan de Uitgevers. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag en Vrijdagmorgen 8 uur. Advertentiën 20 cent. Reclames 40 cent. Boekaankondiging 10 cent per regel. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen f 1.per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de olaa'sruimte. OM DE HOOGSTE GOEDEREN De strijd bij de stembus gaat om de hoogste goederen welke wij door Gods gunst mogen bezitten en waarop verwoede aanvallen gepleegd worden door allerlei richtingen en partijen. Het beangstigende daarbij is, dat allen zich alleszins als godsdienstigci' aandienen en ons om strijd verzekeren dat wij niet bang behoeven te zijn voor de geestelijke of godsdienstvrijheid want dat die door al len uitgezonderd dan de S.G.P. ge ëerbiedigd zal worden, dat de geestelijke goederen in bun banden veilig zijn. Met de noodige reserve hebben wij dat te aanvaarden, want wij hebben zeer gegron de redenen om dat eHistig in twijfel te trekken. Wij zouden de beslissing over onze vrijheid niet gaarne in hun handen leggen, want heusch bet zou finaal met onze vrijheid afgeloopen zijn. De vrijheid zou geknecht worden, want het is onmogelijk dat die partijen hun be ginsel verloochenen zouden, zoo zij ooit aan de practische toepassing daarvan zouden kunnen geraken, zouden zij zelf gedrongen Worden in een richting welke zij nu zeggen te verloochenen. Alleen de ware vrijheid wordt 'en is steeds voorgestaan door de A.R. partij. Jaren van hoon en smaad hebben onze vaderen moeten doorworstelen om die vrij heid te bevechten tegen een overmachtig liberalisme. Jaren hebben zij verguizing en hoon moeten dragen. Maar in de kracht des geloofs hebben zij in den wettigen weg voor hun goed recht gestreden en mogen wij de rijke zegen van hun arbeid wegdragen. Zoodat Nederland is het klassieke land der godsdienstvrijheid Ondanks alle schoone beloften is die vrij heid zeer ernstig in gevaar. Het is niet toevallig dat ons land een bij Uitstek gunstige uitzondering maakt tegen over de landen rondom ons, welke door revolutionairen geregeerd worden en waar wanorde en onrust heerseht. Gods hand is met ons ten goede geweest. Hij heeft ons willen zegenen. Ook de Regeering Colijn heeft krachtig werk geleverd; met vaste hand is het schip van Staat bestuurd. Voortzetting daarvan is in de eerste jaren nog dringend noodig. Het zou zonde zijn en ons land ontzettend veel kwaad berokkenen zoo het werk dezer Regeering beëindigd moest worden en er een andere koers ingeslagen zou moeten worden. De tijd is veel te ernstig; wij hebben vooral nu nog noodig mannen die met op offering van zichzelf ons land. onder be ding van Gods genade, een betere toekomst kunnen bereiden. Daarvoor is echter noodig dat het werk voortgezet kan worden; de toestand is nog critiek; wel is er in belangrijke mate ver betering te constateeren, doch voortgaande verbetering is noodig om ons afdoende te helpen. Dat is geen verwaarloozing van het gees telijke, want juist de Regeering Colijn heeft onnoemelijk veel gedaan om de geestelijke zaken veilig te stellen. Gezag en vrijheid, welke ernstig in gevaar waren, worden weer erkend en geëerbiedigd. Een krachtige handhaving van het gezag heeft ons een heel eind op den goeden weg voort geholpen. Om de hoogste goederen welke een volk bezitten kan, gaat de strijd. I-Iet gaat er om of Gezag en Vrijheid erkend zullen worden, dan wel of de rede en de revolutie bewie rookt zullen worden. Voor een christen is de keus niet moeilijk, hij kiest onvoorwaardelijk voor handhaving van Gods ordinantiën voor het leven van den Staat. Want alleen het beleven daarvan zal ons geluk en blijdschap kunnen schenken. 1 Verband van A. R. Propagandaclubs De algemeene vergadering De jaarlijksche algemeene vergadering Van het Verband van Anti-Rev. Propaganda clubs, die daags na de opening der Staten- Generaal pleegt gehouden te worden, zal d'tmaal plaats hebben op Woensdag 22 Sept. as. te Hoogeveen, onder leiding van Mr. G. A. Diepenhorst, van Zeist, lid van Ged. Staten van 'ïtrecht. De jaarvergadering zal het karakter van een groote toogdag hebben. Uitgaande von den „Ring FUikkee" van Ned. tlerv. J. V. op G.G. gehouden op 17 Mei j.l. Deze Landdag .stond onder leiding van dien ringvoorzitter, Ds. van Wingerden \un Melissa lit. De voorzii ter opende deze Landdag door te laten zingen Psalm 6N vers 1U en gaat vervolgens ivoor m gebed. Gelezen wordt Pliilipp. 2 vers 1 tot en met 11. In zijn openingswoord rotpt de voorzitter allen een hartelijk welkom oe aan deze plaats. Wij hadden verwacht een dag van zonneschijn, maar nu is dat niet zoo erg, als er toch maar zonneschijn in ons hart mag wezen. Zeer velen hebben van dezen middag gebruik gemaakt om hierheen te komen. Vele jongeren zoeken liet genot der wereld op dezen dag maar ook bier zijn de jongeren nog in groote getale opgekomen. De voorzPtor spreekt over „Eenheid' zoo als zijn openingswoord getiteld is. A's er één dag is, die om eenheid roept is liei wel doze dag, want op Pinksteren waren de discipelen en een groot® schare eendrach telijk hijeen; dat wij dan ook dezen middag zoo bijeen mogen zijn. Na liet zingen van Psalm 103 vors 3 spreekt oand. H. S. .1. J. Kalt van Am» er- dam over „Een jongeling in de kerk in slaap gevallen". Geachte 'oehoorders, aldus vangt spreker zijn rede aan, onlangs is er een boek ver schenen, geschreven door twee Herv. predi kanten uit Amsterdam, die schrijven over de jeugd in de kerk, maar dan kom' de jeugd met hun eisolien buiten de kerk. Maar dat mag onder ons niet gehoord wor den, want de kerk is de eenige plaats waar het woord zuiver word' gebracht. Wij mo gen nret -geen verlangens of voorwaarden komen, maar als liet goed met ons is, zu) len wij, evenals Samuel, moeten zeggen, „Spreek IJeere, want Uw knecht hoort" De geschiedenis die wij willen behandelen is eenmaal te Troas geschied. Den geheele-n dag was het leven op volle gang geweest. Het was een groote chare, die bijeen was gekomen, er lieersclite een gedrukte stem ming, want Paulus zal voor de laatste maal bet woord tot hen spreken. In -en van de vensters hoeft een jongeling ji'aats genomen am zoo naar Paul-us' woord te luis,eren, maar lang duurt het niet, want wij lezoii' dat hij in slaap valt en dat is gevaarlijk op zulk een plaats, want wij zien dat hij uit liet venster valt en dood wordt opgenomen. Velen zeggc-n dat de precken te lang zijn. Maar waar ligt het dan aan dat deze jon geling in slaap is gevallen? Moet liet jeug dige hart «m aparte toespraak? Of men jong is of oud, te samen liggen wij verloren onder de zonde en daar hebben wij voor noodig het zuivere Woord. Men gaat liever naar een bioscoop of voetbalveld, dat tuurt nooit te lang. DeGereformeerde leer is voor ieder de zelfde. Paulus wekt de jongeling op uit den dood en als hij dan weder in de zaal gekomen is, houdt hij -niet, op met spreken, maar gaat weer verder tot aan het morgen licht. Dus Paulus vond toch niet dat. het aan de predikatie lag, dat dit ongeluk ge beurde. Het lag niet aan de prediking maar aan het karakter van deze jongeling Het begint met de slaap en later komt men niet meer naar de kerk. Daarom roep ik u toe, slaap niet, maar siddert, Dat het dan nog eens door ons mag worden geleerd niet te slapen maar God te zoeken en nie*. te rusten voor wij hem gevonden hebben, wam. 's Heeren gunst «ai over die Hem vreezen,, in eeuwigheid altoos dezelfde wezen. Daarna betreedt Ds. C. van den Boogert, van Zuid Beijerland, het spreekgestoelte met het onderwerp „Een streep door de rekening". „Wieos vruchtbaar en vermenigvuldigt u op de aarde", klonk liet woord des Hoe ren eenmaal tot den mensch. Hot was des ZWANENBERG zorgt ervoor, 1 dat zijn ham de reputatie van een overheerlijke delicatesse behoudt. U proeft, dat het iets aparts is. Het zelfde geldt voor alle Zwauenherg's vleeschwaren. maakt wat smaakt! Ileeren wensch de aarde te vervullen. Maar de mensohelijke rekening gaat most al lijnrecht hl tegen die van God. Zoo zien wij' dat duidelijk hij den torenbouw van Babel. Want zij wilden een stad en toren bouwen om zoodoende niet van elkander verwijderd te worden. liet moest een toren wezen welks opperste in (len hemel reikt-. Voigens mc-nschelijke berekening kon hier geen speld -tusschcu, niet ernst en toi wij ding wordt daaraan gewerkt. Maar reke ning met God werd er niet gehouden. Zoo kwam -nu de Heere neder om dc meniclie lijke rekening na te zien. En wij lezen dal de Ileere des incnschen spraak verwar-Ie, zoodat zij den bouw des torens moesUu opgeven. Zoo werden wij over de aarde verdreven. Zegt nu niet,, dat gebeurt tegenwoordig niet meer. Wij behoeven slechts een tic.i tal jaren, terug te gaan, want in die lijd kon men het ook -nog be-luis eren, dc gren ven zouden worden uitgewischt, alles zou één worden, oorlogen bestonden er niet meer, die behoorden tbt liet verleden. Tichelen werden er wel niet gestreken, maar er werd gebouwd onder liet lusflip zingen der interna ionale. Ook toen dach ten de mensclien dat dit niet zou lui -n. Maar God daalde neer en kwam ook dfczi rekening na zien. Ook ditmaal verwarde de Heere de spraak, zoadat er een oorlog ontbrandde, die meer dan 4 millioen slacht offers eisoh-te. Voor vele jaren was ,1e vreugde en welvaart geweken, velen zaten scheiend neder bij de puinilioopen. Velen zijn toen veranderd van socialist, nationaal socialist geworden en zij doen alsof zl| lijnrecht tegenover elkander staan Neen, zij wortelen in den zelfden bodem, ook van lien geldt het: laat ons een toren bnirvrn Wat anderen niet konden (lat zullen zij doen. Op afgodische wijze wordt de niensoh verheerlijkt, maar God ziet liet eau en ook straks zal Hij nederkomen om (lit werk te versloren. 0, mochten de oogen van ons volk nog eens open gaan. Maar daarvoor is -noodig zelfkennis. Dat wij dan onze rekening leeren maken, zoodat deze kan bestaan voor het aangezicht, des Flee ren. Op den Pinksterdag zien wij de uitkomst van, de rekening des Ileeren, want daar zijn ze biieen. eendrachtelijk, van alle voiken maar daar wordt niet eene taal maar in verschillende talen gesproken. Maar in de-n hemel zullen, edj allen zingen de lof des Heeren. Welgelukzalig zijn wij als wij mogen houwen aan (1e stad des Heeren, om sieen na steen toe te. brengen en zoo rustig voort te werken met liet lied op de lippen- Ik zal eeuwig zingen van Gods goeder tiereniieen Uw waarheid ten allen tijd vermelden door mijn reen Ik weet hoe 't vast gebouw van Lwe gunstbewijzen, eu» Na de pauze wordt deze Landdag in do kerk voortgezet met het zingen van twee coupletten van het Bondslied en twee cou ple teil van het Wilhelmus, welke staande werden gezongen-, waarna Ds. Rijnsluirgcr. van Oud Beijerland, zijn rede uitspreekt, getiteld „Bewaar het Pand". Spreker begint met te zeggen dal hij zich op het eiland thuis gevoelt al is hij een vreemde, niet alleen door de twee couple,- ten van liet Wilhelmus die wij zoo even lieblien gezongen, maar ook omdat wij be lmoren tot dezelfde kerk. Wij hebben den Bijbel ais pand en daarom roep ik u toe, bewaar dat pand! Evenals Adam en Eva den hof van Eden ongeschonden moesten bewaren. Bewaren wil niet ,&eggcn opbor gen, maar liet gebruiken en er mede woe keren. Wij zullen daar eenmaal rekenschap van, af moeten leggen. Hoe zijn wij niet ne- voorreoht hoven die vele duizenden die nog nooit van dat woord hebben gehoord. De Bijbel is een goudmijn waarin ivele schat ten verborgen zijnInzonderheid de ont roerende prediking dat Christus in de we reld gekomen is om arme zondaren zalig te malven. Zijt gij rustig de wereld ingegaan of heeft dit u reeds op de knieën gebracht. Ook de doop is een pand des Heeren. Wij zijn rijk bedeeld en nu zegt gij misschien waarom zal ik deze panden bewaren? Zij kunnen u in deize dbnikere dagen zoo tot, steun zijn. I-n opzien tot God kunnen wij door donkere dagen heen. '<t Is Israels God die sterkte geeft, van wien het volk zijn sterkte, heeft. Looft God elk moet Hem vreezen. Ds. C. van der Wal, van Dirksland, spreekt liet slotwoord, dat als titel draagt' „Bruto en Netto". Allereerst bedankt spreker allen die heb ben medegewerkt aan liet slagen van de zen, middag. Sommigen uwer zullen mis schien gedacht hebben aan ee-n weegbrug, of aan een kasboek als zij dezen titel lazen. Spr. wilde de bruto- en netto-rekening van dezen middag opmaken, laten wij hopen, dat het netto grooter is dan het -bruto. Laten wij toch vooral ietten op -het bruto en netto gewicht van ons godsdienstig leven. Wij mogen niet tevreden zij-n met naar de kerk te gaan of het Woord ds te lezen-. Laten wij naderen voor Gods ueilig aangezicht en Hem vragen: Ziet of er bij mij een schade lijke weg" is leid mij op den eeuwigen weg. Na dit ernstig slotwoord wordt deze druk bezoeh'e en goedgeslaagde Landdag met dankgebed gesloten, door Ds. C. van der Wal van Dirksland. Witter dan wit worden Uw tanden indien Tube 60 en 40 11 Doos 20 ct. U poetst met IVOROL A.-R. kiesvereen. Sommelsdijk L.I. Dinsdagavond kwam de A.R. Kiesve. euingiiig .Neueriaiid en Uranje" in ver giiUeiiug bijeen. Na opening van de vergadering met ge lied door den voorzitter, den lieer J. li dij Reis, weruen de notulen der vorige ver- gauernig gelezen en onveraiideid vasigesien. Hierna werden eenige huishoudelijke zaken aigewiklvelu. in veroanU met du up handen zij 11de stemming ter verkiezing van de leden van de ivvecde Kamer der Staten- Ueneraai, hield de voorzitter een causerie. Woensdag 2ti Mei a.s. zullen we ter stem bus worden geroepen, teneinde leden le verkiezen voor onze volksvertegenwoendi ging. \v ij kiezen geen Regeering zooals ten cnreclite door verschillende partijen wordt geleeruard. Alleen H.M. de Koningin komt i.eze macht toe. Spreker slaat uitvoerig stil tl) den strijd die thans wordt gestreden De A11. partij is een beginselpartij. Met gerustheid mag de partij voor liet forum der kiezers treden. In de afgeloopen -i-jarige periode is steeds getracht de A.1I. bogmse ic-n door te voeren. En met vrucht. Dit wordt met voorbeelden aangetoond. Het is een zeer moeilijke tijd geweest. Er is e-ei. aanpassingspolitiek gevoerd moeten worden Maar liet gevolg daarvan is dan ook, dat Nederland thans sterk staat, gerekend tegenover andore landen, waar een ander regecrbeleid is gevolge: daar moet de aan passing nog beginnen of is de chaos out staan. Met Gods hulp is het, in 't hijzonder Minister-President Colijn, gelukt om he' schip van Staat door de branding van d- crisis heen te helpen. De opleving is thans gekomen en schrijdt steeds voort. Bewezen is, dat de aanpassingspolitiek de eemg mogelijke was. Zie sleclits op andere landen die „potvertering" hebben gehouden of ge devalueerd zonder aanpassing. Duidelijk wordt dit aangetoond. De Regeering lieeft gedaan wat ze kon Op velerlei terrein zet oe opleving door. Wel zijn er nog vele moeilijkheden te overwinnen, maar juist daarom moet worden getracht het huidige Regeerbeleid te bestendigen. Spoedig kun nt-ii immers de vruchten die straks kunnen geplukt, weer vernietigd worden. Met opgericht hoofd gaan we de stem ming tegemoet. De uitslag is ons onbe kend. Dat doet er trouwens niet toe. Bij dien uitslag, door God reeds van te voren bepaald, leggen we ons neer, omdat door de Anti-revolutionairen is gedaan wat kon Fouten zijn er natuurlijk gemaakt Ruiter lijk wordt dat erkend, maar dat komt 0111 dat de Regeering bestaat uit zondig, menschen. Alleen bestendiging van hel huidige Regeeringsbeleid is in staat om me; Gods hulp Nederland geheel door de crisis heen te helpen. Het zou een ramp zijn wanneer b.v. de S.D-A.P. aan het bewind zou komen. De chaos zou ook hier ontstaan: zie slechts naar Spanje en Frankrijk. Maar ook wan neer de N.S.B. of Zwart Front tot regeeren zou worden geroepen zou dit voor Neder land een ramp zijn. Wat we in de vorige eeuw onder de Liberalen hebben geha I zouden we dan weer krijgen onder de eerst genoemde bewegingen. Op klare wijze wen! dit aangetoond. Alleen de partij wier beginselen gegrond zijn op Gods Woord en de drie formulieren van eenighoid, t.w. de AR. Partij, behoort onzen steun te hebben. Voor die partij moei propaganda worden gemaakt, omdat iedere stem op haar uitgebracht, steun is voor d- huidige Regeering en, dan kunnen we ook in de toekomst zegen verwachten. Na nog enkele besprekingen werd de ver gadering op de gebruikelijke wijze door dc heer M. Knape Azn. gesloten. Oud-burgemeester veroordeeld De rechtbank te Middelburg heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen den oud-burgemeester der gemeente Borsselen. c.en 37-iarigen heer H. C. R.. die zich heelt schuldig gemaakt aan verduistering en alschheid in geschrifte, voornamelijk ten nadeele van de gemeente Borsselen en van den polder Borsselen. De Officier van Justitie had een gevange nisstraf van een jaar en drie maanden ge vorderd. De rechtbank veroordeelde B. die thans te Den Haag woont, tot zes maanden ge vangenisstraf, wegens valschheid in ge schrifte in zes gevallen, een geval wegens verduistering, terwijl hij voor twee andere ten laste gelegde feiten werd vrij gespro ken. DOOR DEN BLIKSEM GETROFFEN Aan den Nieuwendijk te Klundert is de bliksem ingeslagen in de woning van de familie V. In de keuken, waar drie kinderen zaten te spelen, werd een van hen, een jongen van 13 jaar getroffen. De jongen bleef als levenloos liggen, doch kwam na eenigen tijd bij. Zijn toestand is echter zorgelijk. „Jong Holland snakt naar werk" Alle begin is moeilijk. Dit nioolit ook wel vam de Centrale vof r erkloozenzorg gezegd w orden. Maar gelukkig, ook Flakkee licefl begre pen, en gewaardeerd, liet werk van de Cen trale voor \Vi'rk 1 oozenzorg. Mooht er drie jaar geleden slechts eon comité te Ilerkingien zijn, dadelijk daarop voligde Dirksland, en in 1936 Middelhamis en Sornmolsd'ijk. In 1 D.'i7 is het nog steeds uitgebreid. Op iedere plaats moet er wil het goe 1 gaa.i, een comité zijn. Dat dit noodig is, blijkt wel hieruit hoe veel de opbrengst der collecte van dit jaar scheelt met die van andere jaren. Mocht er toen slechts gecollecteerd wor den plm. f 300 a f 400, de totale opbrengst, voor 1937, bedraagt f 870.02, dank zij de med;-werking der plaatselijke comités. Maar ook het getal van de werkiooze jon gerus, die naar de kampen te Rockanje en Ohaam gi.igen, scheelt veel met dat van andere jaren. Toch kan dit nog vermeerderd worden. De Centrale heeft het verblijf weer met oen week verlengd, zoodat het van 8 weker. 9 welden geworden is. met f 1.75 per week toe, en vrij reiskosten, Zaterdags en 's Maan dags. De Zondagen ziji i de jongens thu;*. Vooral wordt er door de Centrale op aan gedrongen, zich bij de arbeidsbemiddeli ng te laten inschrijven, wat terugroeping door werk vergemakkelijkt. en nieuwe periode begint weer, van negen weken. Laat u dan tijdig inschrijven bij de plaa* selijke secretarissen, wat voor üoltgensplaaf is bij den heer J. Koppenaal (onderwijzer) Oude-Tonge: L. Dubbeldam (onderwijze'! Dubbele Ring; Middelharnis cn Sommels dijk: W. J. Witvliet, Stationsweg: Dirksland A. Bruggeman. Kralingen; Melissant: Groobenboer, Nieuwoweg; Goedereede; D-». II. A. Labrie; voor het verdere deel van Flakkee, den heer J. W. Witvliet, Ilerkii gen. Plaatsen, die inlichtingen wenscliep over de vorming van een comité, kunnen deze bekomen bij rt-n heer J. W. Witvliet. P. T. T. De Directeur van het Postkantoor te Mid delharnis maakt bekend, dat ingaande 22 Mei as. de navolgende wijzigingen in de dienstuitvoering zullen worden aange bracht: a. Het tijdstip van 9e buslichting van 815 aan het kantoor te Middelbarnis voor dc richting Rotterdam wordt gesteld op 6.50; b. idem van 19.45 voor de richting Oud dorp en Ooltgensplaat op 17.40; c. idem van 20.35 voor Middelharnis en Sommelsdijk op 18.20. Ingevoerd zal worden een derde gelegen beid tot verzending der correspondentie van alle plaatsen van het eiland naar Middel harnis; deze correspondentie bereikt het kantoor Middelharnis om ongeveer 16.30 er. wordt in de bestelling van 16.30 aldaar uitgereikt. De avondbestelling zal zoowel te Middel harnis als op de overige plaatsen van het eiland ongeveer 2 uur eerder aanvangen dan thans het geval is. In verhand met de vervroeging van de eerste verzendgelegenheden van alle kan toren en stations op het eiland zal alle daarmede verzonden correspondentie be stemd voor het eiland in de ochtend bestel ling worden opgenomen, ook zal hiermede een bespoediging worden verkregen in de overkomst van de correspondentie, welke via Rotterdam wordt verzonden. Voor eiventueelo nadere inlichtingen wende men zich tot de postbestelling ter plaatse. De Wolhandkrab Twee exemplaren bij Arnhem gevangen In den Rijn bij Arnhem heeft een visscher een tweetal exemplaren van de door de zoetwatervisscherij zoo zeer gevrees de wolhandkrab in een palingfuik gevonden De Wolhandkrab, ook we] Chineesehe kreeft geheeten, werd enkele jaren geleden in de stroomen en rivieren, vooral in het Nnoroen van ons land in grooten getale aan getroffen. waar zij groote schade aan de visscherij toebracht. Deze krab heeft het. zoo als men weet, vooral voorzien op het zich in de fuiken bevindende aas, terwijl zij veel vernielingen aanricht aan de vischnetten. In de provincie Groningen was de plaag in het najaar van 1935 zoo groot, dat men op som mige plaatsen gedurende de herfstmaanden ae hengelsport niet heeft kunnen beoefenen. In het Noorden des land valt thans eenige teruggang van het dier te bespeuren. Niei- temin blijven.de deskundigen de ontwikke "ing van de Wolhandkrab met belangstelling volgen. Onlangs is een commissie tot besirij ding van de Wolhandkrab ingesielo waar van Prof. E. H. Hazelhoff, direrte.ur van hei zoölogisch laboratorium te Groningen, voor zitter en de heer A. Brink, ambtenaar der Ned. Heidemij. te Arnhem secretaris is. Deze commissie zal binnenkort een rapport over haar onderzoekingen puhliceeren. De Arnhemsche visscher heeft van zijn vondst meriedeeiing gedaan aan de afd Zoet watervisscherij der Ned. Heidemij. en een exemplaar van de Wolhandkrab geschonken aan e-.« der Arnhemsche scholen. //WILJU NIET EENS VÓÓR RUDEN //NEE JAN,ZOOLANG JE RUPE TABAK ROOKT,ZIT IK LIEVER ACHTER EN GENIET VAN DE GEUR/" NIEMEUERs STERTABAK VAN 5TOT 15 CT. R HALF ONS Dr. Colijn passeert Balkbrug Een hartelijke huldiging Men schrijft ons uit Balkbrug: Dadelijk na het eerste verschijnen van d© spreekbeurten lijst van Dr. Colijn in de kran ten had men hier uitgemaakt dat onze minister-president op zijn tocht van Hooge veen naar Hengelo onze plaats per auto moest passeeren. Na ingewonnen inlichtingen, die ons ver moeden bevestigden werd het bericht zoo veel mogelijk doorgegeven en op 12 Mei bevond zich tegen 6 uur 's namiadags een groote menigte in de buurt van de brug over de Dedemsvaart. Toen de auto van Dr. Colijn voor de menschenmassa stopte, trad Burgemeester de Visser naar voren, die den inmiddels uitgestap.en minister-presicent in een korte toespraak hartelijk huldigde voor het vele werk door hem verricht. „Uw devies: Voor God, Neerland en Oranje", aldus spreker, „willen wij vooi oogen houden." Als bevestiging zong de menschenmenigte spontaan 2 coupletten van het Wilhelmus. Zichtbaar ontroerd dankte Dr. Colijn voor deze onverwachte attentie. „Ik ben niet gauw van mijn stuk gebracht maar dit haa ik niet kunnen denken." Nadat nog 2 bloemstukken waren aan geboden, die Dr. Colijn aan zijn echtgenoote beloofde te overhandigen, stapte Zijne Excel lentie in de auto en reed deze weg onder do daverende toejiyehingen aer menigte. Steun aan de Zoetwatervisscherij Welke bedragen ter beschikking worden gesteld Van bevoegde zijde wordt medegedeeld, dat het in het voornemen ligt evenals in 193fi onder bepaalde voorwaarden steun te verleenen aan zoetwatervisschers. Aan vis- sobers die in de zoetwatervisscherij hun uitsluitend bestaan vinden, gal een bedrag van ten hoogste f 93.50 per visscher worden uitgekeerd; aan visschers, voor wie de zoet watervisscherij het hoofdmiddel van be staan vormt een bedrag van ten hoogste f 55 per visscher. De aldus verkregen gelden mag de vis scher uitsluitend aanwenden voor het aan schaffen, vernieuwen of herstellen van vis- scherijbenoodigdheden in den ruimsten z'n. De belanghebbenden zijn geheel vrij in hun keuze van leveranciei. Degenen, die voor steun in aanmerking wenschen te komen, moeten een daartoe strekkend verzoek richten tot de Nederland- sche Visscherij Centrale. Juliana van Stil- bergplein 34, 's-Gravenhage. p|;„ Al wat U noodig heeft om deze pijnen te verdrijven is een Kijnhardt's Poeder. Per sink S ct doos 45 ct Bij I w Drogist. De kopziekte in Brabant De gevreesde kopziekte, waar dit jaar meer dan andere jaren in verschillende dee- len van ons land de koeien aan lijden en veie dieren aan sterven, hearsclit ook in niet geringe mate in Noord-Brabant. Vooral in de omgeving van Tilburg komen veel ge vallen en meerdere met doodelijke afloop voor. Zoo verloor een boer te Berkel-F.nsrhot de helft van zijn veestapel aan deze ver raderlijke ziekte, die plotseling optreedt en vaak heel snel verloopt. Soms in eenige uren. Tientallen koeien sterven er aan. Ve len omdal men verzuimt dadelijk de vee arts te h' 'i n. die door een tijdige inspui ting de ziekte meestal even plotseling als ze kwam tul siiian kan brengen. Waggelende gang, zenuwachtigheid, be ven en vallen zijn de verschijnselen, die op kopziekte wijzen.

Maas- en Scheldebode | 1937 | | pagina 1