BURGERS DIERENPARK BEZOEKT TILBURG MAAS- EN SCHELDEBODE ZATERDAG 15 ME11937 PLAATSELIJK NIEUWS VERKOOPINGEN PREDIKBEURTEN BOND VAN MELKVEEHOUDERS KERK EN SCHOOL Burgers Dierenpark te Tilburg Onder verwijzing naar de advertentie in dit nummer vestigen wij de aandacht onzer lezers o]j bovengenoemde inrichting, gele gen aan de Straatweg Breda—Tilburg, in de onmiddellijke nabijheid van Tilburg. Het park is weer uitgebreid met een mooi tarblijf met waterbuffels. Verder zijn er eenige nesten met jonge leeuwen, waarbij Cen nest, waarvan de jongen niet door de moeder, maar door een hond gezoogd wor den. Deze loopen al met hun pleegmoeder huiten, wat zeer interessant is om te zien. order zijn er deze week nog jonge tij teers geboren en is nog meer jong goed te verwachten. De verschillende dieren wor den in de vrije natuur gehouden, dus niet ui kooien. De afscheidingen bestaan uit be tonnen geulen met water gevuld, waardoor d dieren zich meer vrij voelen. Het park zelf is gelegen in de prachtige Brabantsche bosschen. Nu door de veerverbinding Oolt- genpiaatDinteloord, Brabant zoo gemak- in lijk is te bereiken, zullen verschillende vt reenigingen goed doen, een bezoek aan «lit, in het Zuiden van ons land, over bekende park, in hun a.s. zomerprogramma op te nemen. Binnen enkele weken wordt ook een bus verbinding van Middeiharnis naar het V'er geopend en wordt de reis nog makke lijker en voordeeliger. Uitstekend is dit bezoek te combineeron niet een reis naar de Oisterwijksclie vennen of de schitterende Drunensche duinen, of wel, voor hen die niet zoo ver wensrhen te gaan, met de omgeving van Breda, het Mastbosch en het Liesbosch. Bezoekers zul len geen spijt hebben. Scholen en vereeni- gingen ontvangen reductie. SOMMELSDIJK. Gedurende de vorige week stonden bij den Agent der Arbeids bemiddeling dezer gemeente de volgende personen als werkloos en werkzoekend in geschreven: 130 landarbeiders, 13 transport- arheiders, 4 timmerlieden, 1 chauffeur, 2 metselaars, 2 opperlieden, 1 smid, 1 auto monteur, 2 schilders, 1 los-werkman, 4 land bouwersknechts, 1 slager, 1 koopman, 1 kapper, 1 stoffeerder, 1 winkelbediende, 1 sempper, 1 typograaf, 1 pakhuisknecht, 1 orgelbouwer en 1 tuinder. Hiervan waren 1.1. Zaterdag 150 personen werkloos. Aanstaande Zondag zal in de Ned' Ilerv. Kerk alhier een collecte worden ge houden ten bate van den Gereformeerden Zendingsbond. Bij den gemeente-veldwachter zijn in lichtingen te bekomen omtrent een gevon den rijwielbelastingmerk en een kinder muis. Tegen eenige personen is proces-ver baal opgemaakt wegens overtreding van het Motor- en Rijwielreglement; tegen eenige andere personen wegens overtreding van de politie-verordening- Voorts werd tegen een tweetal personen proces-verbaal opgemaakt, wegens het kalken op den Pro vincialen weg. MIDDELHARNIS. In de vergadering van de A.R. Kiesvereeniging „Nederland en Oranje" is gekozen tot bestuurslid der hulp centrale de heer P. G. van Leeuwen, In; diens plaoits is tot afgevaardigde aangewe zen 'de h'eéi' v. 'tl- Témp'él. ''fiesproken wer den de werkzaamheden in verband met de a.s. verkiezing. Om des tijds wille werd het 2e gedeelte van het onderwerp van den heer v. Leeuwen, uitgesteld tot een volgen de vergadering. Uit het verslag van de overgangsexa mens en uitreiking diploma's is uitgevallen onder de gediplomeerden: D. C. Tiemens, machinebankwerker alhier. Van den landbouwer L. Peeman is een fiets ontvreemd. Bij de politie is hiervan aangifte gedaan. Prijzen veldvruchten: eigenheimers 1.40, Bevelanders 1.60, Redstar 1.80, poters 1.15 en voeraardappelen 0.45 per 70 kilo. Aan de Kaai zijn aangebracht en per scheepsgelegenheid naar Rotterdam en Den Haag verzonden 160 H.L. aardappelen. DEN BOMMEL. Bij den agent der arbeids bemiddeling staan 72 werkzoekenden inge schreven, waarvan 14 .personen bij de cen trale werkverschaffing te Numansdonp te werk zijn gesteld. De besmettelijke veeziekte mond- en klauwzeer onder het vee van den landbou wer Jb. Mijs is genezen verklaard. De verordening op de brandweer in deze gemeente is op heden in werking ge treden. Door B. en W. is aan de muziekvereen. „Eendracht maakt macht" alhier toestemming verleend tot het aanleggen en houden van een loterij ten bate van genoemde vereen. De bepalingen inzake aftrek van gezins- inkomsten bij de berekening van de steun- uitkeering ingevolge de steunregeling, zijn gewijzigd. In den vervolge zal worden vrij gelaten: 2 van de .verdiensten van ieder inwonend minderjarig kind en 4 van de verdiensten van ieder inwonend meerderjarig kind. Naar wij vernemen zal in de komende week een aanvang worden gemaakt met het herstraten van den Molendijk aan den Oost- dijk. Gedurende de afgeloopen maand' heb ben zich 6 personen in deze gemeente geves tigd, terwijl er 8 zijn vertrokken. OOLTGENSPLAAT. De collecte voor Jong Holland snakt naar werk heeft opgebracht 55.64. De slagers in deze gemeente hebben bet rund- en varkensvleesch met 10 ct. per Kg. opgeslagen. Het jaariijksch onderzoek voor de verlof gangers van de lichtingen 1925 en 1928 zal plaats hebben te Oude Tonge op Dinsdag 1 Juni in het vergaderlokaal Schoolstraat 12. Ds. T. H. van Oostenburg heeft voor Rheumatische pijn in alle gewrichten Gezondheid thans geheel hersteld „Ik had rheumatische pijnen in elk ge wricht. Dit duurde zoo 13 weken. Toen raadde men mij om Kruschen Salts eens te probeeren en voordat ik mijn tweede flacon op had, was ik reeds in staat om mijn dagelijksche gewone plichten te vervullen. Kruschen Salts heeft mij absoluut van de pijn afgeholpen." Mevr. I. D. Rbeumatische toestanden zijn meestal een gevolg van een ophooping van urinezuur in het lichaam. Kruschen Salts heeft ae kracht om het gevaarlijk urinezuur, dat zich vastzet en ondragelijke pijnen veroorzaakt,op te los sen on langs de natuurlijke kanalen uit het lichaam te verwijderen. De „dagelijksche dosis" Kruschen zal Uw lichaam voor goed vrij houden van alle kwaadaardige afvalstof fen. Kruschen Salts is verkrijgbaar bij alle apothekers en erkende arogisten a 0.40, f 0.75 en 1.00 per flacon. Let op, dat op het etiket op de flesch zoowel als op de buiten verpakking de naam Rowntree Handels Mij., Amsterdam, voorkomt. het beroep naar de Herv. Gemeente alhier bedankt. Zaterdag a.s. zullen geen schietoefenin gen worden gehouden van de B.V.L., doch volgende week Zaterdag. NIEUWE TONGE. De gehouden Emma- b'.oemcollecte heeft in deze gemeente opge bracht de som van 30. Een woord van dank aan de meisjes Coba Verseput, Llentje Koppenaal, Lina van Driel, Ali den Hollan der, Mina en Annie Verweij is zeker wel op zijn plaats. Tegen een persoon alhier is proces verbaal opgemaakt wegens het verven op den provincialen weg. Bij het glazen wasschen had J. K. het ongeluk zijn hand zoodanig te verwonden, dat hij zich onder geneeskundige behande ling moest plaatsen. Tegen A. R. is proces-verbaal opge maakt wegens overtreding Winkelsluitings wet. DIRKSLAND. De jaarlijksehe paarden markt zal dit jaar alhier worden gehouden op Donderdag 3 Juni a.s. De rekening van den polder Dirksland (algemeen beheer) sluit met een ontvang van 44.660,41 en met een uitgaaf van f 42.204,56. Goed slot 2455.85. De bewoners van de Tuinstraat hebben aan het gemeentebestuur verzocht ook het verdere gedeelte van de watering De Gooi te dempen, aangezien dit gedeelte ook een on- houdbaren toestand oplevert. De muziekvereen. „Amicitia" zal 2e Pinksterdag deelnemen aan het concours te Bergambacht en de zangvereen. „Excelsior" aan het concours te Capelle a. d. IJssel. Aan mej. N. Ingeneeger is op haar ver zoek met ingang van 5 Juli a.s. eervol ont slag verleend als onderwijzeres aan de o. 1. school. Maandagmiddag 2e Pinksterdag zal op het terrein bij de If. H. Kerk alhier een landdag worden gehouden van den ring Flakkee van den Bond van Ned. Herv. J. V. op Geref. Grondslag. Als spTekers zullen op treden cand. Kalf, Ds. v. d. Boogert, Ds. Rijnsburger, Ds. Van Wingerden en Ds. v. d. Wal. MELISSANf.flet fanfarecorps „Tot put én genoegen" alhier behaalde vorige week Zaterdag op het concours té Rotterdam eén' le prijs in de eerste afdeeling met 313 pnt. De Ver. „Het Groene Kruis" alhier be noemde tot wijkverpleegster zuster F. H. Vegter uit Groningen, welke 1 Juni in dienst hoopt te treden. Op de Maandagavond gehouden verga dering van de Coöp. Boerenleenbank is de heer I. Joppe als bestuurslid herkozen en de heer M. W. Struik als lid van den raad v. toe zicht. Tot plaatsvervangende leden zijn be noemd J. A. v. Nieuwenhuizen en Jac. van Rossum. Op voorstel van het bestuur werd besloten de rente vc*c spaarders te brengen van 3.5 pet. op 3.3 pet. en van voorschotten van 4.5 pet. op 4.3 pet. HERRINGEN. Zaterdag hield de P.V. „De Luchtbode" een wedvlucht uit Roosendaal, listalle! 32 K.M. Aankomst le duif 2.12.15 u. Prijzen als volgt: C. Riedijk 1 3 4, J- H. van Strien 2 7, J. C. Huizer 5, M. Huizer 6 L. Drooger 8. Op Zaterdag 22 dezer zal een wedvlucht worden gehouden van Soig- ntes, afstand 126 K.M. Klokken aanslaan Vrijdagavond 7 uur. Controle Zaterdag avond 6 uur. Op de Bijz. Lagere School (hoofd M. v. d. Vliet) zijn per 1 Mei 8 nieuwe leer lingen toegelaten. In verband met de Pinksteren zal er .s. Zondag geen Zondagsschool worden go/touden- A.s. Zondag le Pinksterdag en Maan dag 2e Pinksterdag des voorm. hoopt voor de Herv. Gemeente op te treden do heer A. S. J. J. Kalff, Cand. tot den II. Dienst te Amsterdam. In alle diensten zal een extra collecte worden gehouden, n.l. voor bestrijding der onkosten en voor de Geref. Zendingsbond. OUDDORP. Weer leverde het weer de vorige week letterlijk niets op; geen zalm en geen haring. De garnalenvisschers had den ook een slechte week. Daair er weinig vraag naar garnalen was, mochten de zei lers slechts 25 tot 30 kg. garnalen leveren, de motorvaartuigen van 50 tot 00 kg. Ook de garnalen voor de drogerij werden zeer weinig gevangen. OUDDORP. In de Geref. kerk alhier trad op Ds H. D. Drenth, oud-geestelijk verzorger van krankzinnigen, om te sore ken over „Gods Woord en de krankzinnigheid". Nadat hij eerst de gevallen van krankzinnig heid in de Heilige Schrift had behandeld en uit zijn ervaring toegelicht, wees hij op de namelooze ellende dezer kranken en vertolkte den eisch des Heeren in dit opzicht, om ten slotte te wijzen op de eigenaardige geschikt heid van Gods Woord voor deze lijders en den zeer rijken zegen door dat Woord in verschil lend opzicht versDreid. Het was een uiterst leerzame avond en daar om te meer is het jammer, dat slechts een 50 tal hoorders waren opgekomen. Toch bracht de collecte voor de Vereen, tot Chr. Verzorging van Krankzinnigen nog f 28.94 op. Dinsdagavond a.s. te 7 uur zal in de oude school een openbare vergadering plaats hebben van de Anti-Rev. Kiesvereen. Als spreker zal optreden Ds. Goslinga, Ned. Herv. predikant te Utrecht. Donderdag werd op de beurs besteed voor blauwe aardappelen 2.25. Handel slap. Donderdag stonden bij de arbeidsbe middeling 92 werkloozen ingeschreven. De Ned. Akkerbouw-Centrale maakt bekend, dat de steunvergoeding voor groene erwten van de kwaliteitsklasse, gedenatu reerd in het tijdvak van 3 Mei tot 8 Mei, f 1.90 per 100 kilo zal bedragen. Voor de in hetzelfde tijdvak gedenatureerde groene érw "ten van de laagste klasse en andere erwten is de steunvergoeding bepaald op 1.40 per 100 kilo. Contractgewassen: spruitkoolzaad 5'0 ct., wit koolzaad 60 ct., savoye koolzaad 50 ct., rood koolzaad 1, Heinrichboonen, reuzen zonder draad 20 ct., Wagenaars 19 ct., sol- datenboonen 24 ct., tuinboonen 16 ct., stok- prinsesseboonen 40 ct., pronkerboonen 20 ct., Oostindische kers dubbel roode 50 ct., haver 1 7.40. gerst 8.75, groene schokkererwten ƒ1214, Brusselsche witlofwortelen van de kleigronden op contract 1920. BURGERLIJKE STAND SOMMELSDIJK. Geboren-: Marinus, z. v. Klaas van Brussel en Geertruida Kievit. MIDDELHARNIS. Ondertrouwd: J. W. v. Putten, 27 j. en P. Peeman, 25 j.; Job de Korte. 28 i. en M. Lodder, 25 i. NIEUWE TONGE. Getrouwd: Cornelis Vreeswijk en Adriana Klazina Visbeen. Op Donderdagen 20 en 27 Mei 1937, beide dagen 's avonds 7 uur, te Dirksland, de vei ling ter herberge van J. Vermeulen en de af slag in Odeon, van: A. 3,09,00 H A. (0 Gem. 222 R. V. Maat), bouwland, te Dirksland, in polder Dirks land, tusschen Vroonweg en eerste Stoofweg. kad. Sectie A nos. 221, 557, 558 en 559. R. 2,02,10 H A. (5 Gem 212 R V Maat) bouwland, te Dirksland, in polder Dirksland. nabij den Doornboscliweg, kad. Sectie C no. 135. C. 2,01 .io II.A. (4 Gem. 114 R. V Maat), bouwland te Stellendam, uitmakend de kavel 22 van den Halspoider kad. Sectie D. nrs. 80 t/m 83. Alles breeder bij notitie. Notarissen DA COSTA te 's-Gra- venhage en COSTERMANS te Dirksland Op Woensdagen 19 en 26 Mei 1937, beide dagen 's avonds 6 uur, te Melissant, ter her- berge van M. van der Werf, resp. veiling en afslag, van: A. 4.06.50 H.A. (10 Gem. 47 R V Maat), bouwland, weiland en watering, te Melis sant, in de polder Oud-Melissant, kad Sectie A nos. 13S, 139, 653 en 1144. B. Attijdurende rerhten van erfpachtshef fing, groot resp. f H8.OIV2 en f 116.12^ ten laste, der kat perc. gemeente Melissant Sec tie A nos. 1145 groot 0.94.80 H.A en 1146, groot 0.01.70 H.A. r. 13,45.20 H.A (29 Gem 87 R V. Maat) bouwland, te Stellendam, uitmakend kavels 12 en 13 van den Halspolder, kad. Sectie D nos. 51 t/m 59. Alles breeder bij notitie. Notarissen DA COSTA te 's-Gra- venhage en COSTERMANS te Dirksland. Op Vrijdag 28 Mei 1937 's namiddags 3 uur (zomertijd) te Stellendam in hotel Mein- ders, veiling en op Vrijdag 4 Juni 1937, 's namiddags 3 uur (zomertijd) in hotel Kaashoek afslag van 6.07.70 H.A. (13 Ge meten 70 R. V. Maat) bouwland te Stellen dam, uitmakende tafel 24 vaa den Adriana- polder, kad. Sectie A no. 168 t.m. 173. 5.59.80 H.A. (12 Gemeten 57 R. V. Maat) bouwland te Stellendam, uitmakend tafel 12 van den Adrianapoldèr; kad. Sectie A no. 85 t.m. 90. 0.70.60 H.A. (1 gemet 161 R. V. Maat) bouwland te Stellendam in den Scharrezee- potder, kad. Stectie B no. 326 2.47.60 H.A. (5 Gemet 107 R. V. Maat) bouwland te Stel lendam, uitmakend een gedeelte van tafel 27 van den Eenidrachtspolder, kad. Sectie C no. 106 t,m. 109. 9.28.80 H.A. (20 Gemet 64 R. V. Maat) bouwland en water te Stellendam, uitmakend tafel 35 van den Eendrachtspolder, kad. Sec tie C no. 150 t.m. 154. 8.81.10 H.A. (19 Gemet 56 R. V. Maat) bouwland te Stellendam, uitmakend tafel 34 van den Eendrachtspolder, kad. Sectie C no. 145 t.m. 149. 9.25.80 H.A. (20 Gemet 40 R. V. Maat) bouwland te Stellendam, uitmakend tafel 9 van den Eendrachtspolder, kad. Secte B no. 112 t.m. 117. Verhuurd gedeeltelijk tot herfst 1937 en gedeeltelijk tot herfst 1938. Breeder omschreven bij notitie, die na 18 Mei 1937 gratis te verkrijgen is ten kantore van Notaris H. Costermans te Dirksland. Ten verzoeke van mevr. E. B. F. Augustin te Aldrans. Notarissen DA COSTA. 's-Gra- venhage, COSTERMANS, Dirks land. NED. HERV. KERK Dirksland: 9.30 u. Ds van der Wal. 6 u. de heer Baart Hcrkingen: 9.30 u. en 6 u. Cand. Kalff, va-u Amsterdam. (Extra coll. voor onkosten en Geref. Zendingsibomid) Maamdagvm. 9.30 u. Cand. Kallf. (Extra coll.). Middeiharnis: Vm. Ds Hovitis, van Oud- dorp. 's Av. Ds La rig" hout, v. Den Bommei. Nieuwe Tonge: 9.30 u. Leesdienst. 2 u. Ds van Wingerden, van Metissant Ooltgensplaat: 9.30 u. en 6 u. Ds Remme Maandagvm. 9.30 n. Ds Reimime Ouddorp: Nam. Prof. Visser Maandagvm. Ds Hovius énmmelsdijk Vrn en 's av Ds van asch Maandagvm. Ds v. d. Wal, van Dirksland Stad aan 't Haringvliet: 9 u. en 6 u. Ds Po-lhuys Maandagvm. 9.30 u. Ds Polihuys GEREF. KERKEN Middeiharnis: Vm. en 's av. Ds Zeilstra Maandagvm. Ds Zeilstra Ooltgensplaat: 9.30 u. en 6 u. Ds Reenders Maandagvm. 9.30 u. Cand. Schal ekamp OuxUdorpVm. en nam. Cand. Spijker Maandagvm. Cand. Spijker Sx-a-d aan 't Haringvliet: 9.30 u. en 5.30 u. Ds Berends, van Amersfoort Maand'aigvm. 9.30 u. Ds Berends CHR. GEREF. KERK Middeiharnis: Vm en 's av. Ds Laman Maandagvm. Ds Laman GEREF. GEMEENTE Dirksland: 9.30 u. en 6 u. Leesdienst Maandagvm. 9.30 u. Leesdienst Ilerkingen 9.30 u. 2 u. en 6 u Leesdiensi Maandagvm. 9.30 u. Leesdienst Middeiharnis- Vm. en s avonds Leesdienst Maandagvm. Leesdienst Ouddorp Vm en nam Leesdienst Maandagvm. Leesdienst OVERIGE SAMENKOMSTEN Herkingen (Lokaal Tuinstraat): 9.30 u. en 2 u. de h"er Hogerwerf Maandag geien dienst Onder geestdriftig gejuich van de voor het paleis verzamelde menschenmenigte. verscheen het Engelsche koningspaar met de beide prinsesjes en koningin Mary na terugkeer in Buckingham Palace op het balcon van het paleis. SCHITTERENDE COLLECTIE DIEREN, Leeuwen, Tijgers, Bruine Beeren en IJsbeeren, Kleine Roofdieren, Apen, Kameelen, Bisons, Jaks, Zebu's, Buffels, Lama's, enz. Groote verscheidenheid in Sier- en Watervogels. Alle dierenverblijven zijn met hooge rotsen en te midden der dennenbosschen. Café-Restaurant met Speeltuin in het park. Entrée 35 cent per persoon, Kleine kinderen half geld. Scholen en Vereenigingen reductie. Verbittering over contract-prijs verlaging Dinsdag heeft de Zuid-Hollandsohe Bond van Melkveerhouders te R'dam een ver gadering gehouden om de resultaten te be spreken van de door de afdeelingen gehou den besprekingen omtrent de verlaging van den contract-prijs voor consumptiemelk. De vergadering, die onder leiding stond van den heer A. N. Vaandrager, was zoo druk bezocht, dat Ge zaal de afgevaardigden schier niet kon bevatten. De voorzitter, de heer Vaandrager, druk te er in zijn openingswoord zijn spijt over uit, dat in de vorige vergatierig uitdrukkin gen waren gebezigd, die niet door don beu gel kunnen. Hiermede dient men de zaak niet, doch verzwakt men die. Er is eenstem migheid hierover, dat men niet langer kan dulden, dat met de belangen van de con sumptiemelkveehouders wordt omgespron gen op een wijze zooals thans geschiedt. Spr. schetste dan gang van zaken met het contract waaraan men is gebonden. Men is geheel van de koopers afhankelijk en de bepaling van de melkprijs berust bij de Zuivelcentrale op advies van de z.g. prijzen- commissie. De Minister staat er vrijwel bui ten en kan alleen rekening houden met het feit, dat het rekening-courant-saldo in een vroegere periode is ontstaan. De Minister kan de contracten niet an- nuleerende handel zelf moet inzien dat tot een eerlijke en rechtvaardige prijsbepaling moet worden gekomen, wat dan inhoudt, dat de cent. die er af gegaan is, er weer bij komt. Spr. waarschuwde tegen overhaaste be sluiten, die op contractbreuk zouden neer komen. In overleg met de andere partij moet het streven er op zijn gericht de Zui velcentrale tot inkeer te brengen en een redelijke prijsbepaling te krijgen. De audiëntie, welke met den Minister werd gehouden, heeft, zooals ook moeilijk anders verwacht kon worden, geen direct resultaat gehad. Juist vandaag zou een nieuwe bespreking worden gehouden. Het leek spr. het beste, indien men het bestuur opdroog naar bevind van zaken te handelen om in den korst mogelijken tijd het onrecht der melkprijsverlaging onge- taan te maken. Op de inleiding van den voorzitter volgde een uitgebreide en vaak stormachtige be spreking. Het hoofdbestuurslid De Keyzer diende een voorstel in om na een week alle mede werking aan de Crisiszuiveloentrale op te zeggen, de boekjes in te leveren en de melk- lijsten niet meer in te vullen. Uit de vergadering en van bestuurszijde werd ernstig bezwaar gemaald tegen het feit, dat de handel een te groote zeggen schap heeft bij de prijsbepaling, terwijl de opmerking gemaald werd. dat heel de be moeienis ten behoeve van de melkveehou ders getroffen neergekomen is op steun aan den handel, die er dan ook belang bij heeft, dat er crisis blijft. Er waren afgevaardigden, die nieuwe audiënties wilden met den Minister, die heel do rompslomp met de crisiszuivelcen- trale wilden opheffen, die geen enkel con tract meer wilden teekenen. Meer bedachtzame stemmen waarschuw den voor de mogelijkheid van een civiele procedure en drongen er op aan geen mid delen te kiezen, welke erger waren dan de kwaal. Unaniem kwam echter bij alle sprekers tot uiting, dat men den tegenwoordigen toestand onhoudbaar achtte. Op voorstel van het hoofdbestuurslid v. d. Stoel werd besloten een telegram van den volgenden inhoud te zenden aan H.M. de Koningin en Z.Exc. Dr II. Colijn: Verzoeken eerbiedig aandacht en be middeling conflict tusschen Ned. Zuivel centrale en melkveehouders. Z.-H. Bond van Melkveehouders. Een afschrift van dit telegram zou ge zonden worden aan den Minister van Land bouw. Na nog uitgebreide besprekingen, waarbij op samenwerking met Noord-Holland en Utrecht werd aangedrongen, werd ten slotte op voorstel van de afd. IJsselmonde besloten om. indien binnen drie dagen de verlaging niet ongedaan zou zijn gemaakt, het bestuur te machtigen geheel naar bevind van zaken te handelen. NED. HERV. KERK Beroepen: Te Doornspijk, P. de Looze te IJsselmuiden. Te Brandwijk (toez.), cand. C. Streefkerk te Ameide. Beroepen: Te Wijngaarden, cand. C. Streefkerk, te Ameide. Te Nieuwe Tonge, E. E. dé Looze te Den Ham (Ov.). Te Schoondijke, W. F. Heyboer te Ouwerkerk (Z.). Beroepen: Te Ootmarsum, cand. Th. J. Nijland, hulppred. te Leeuwarden. Bedankt: Voor Ooltgensplaat, T. H. Oosten-brug te Gouderak. Bedankt: Voor Groot-Ammers. J. Kievit te Baarn. GEREF. KERKEN Beroepen: Te Ten Post, cand. Js. v. d. Linden te Leeuwarden. Te Zevenbergen- Roosendaal, cand. J. S. v. d. Weg te Dub beldam. Aangenomen: Naar Gameren, caind. K. J. Schaafsina te Gasselternijveen. CHR. GEREF. KERK Tweetal: Te Sneek, W. Heerma te Aals meer en J. Tamminga te Harderwijk. REM. BROEDERSCHAP Aangenomen: Naar Amsterdam (4e pred. plaats mede voor het werk te Bussum), A. Heering, prop. te Oegstgeest. Dr. J. LAMMERTS VAN BUEREN Zooals bekend is Dr. Lammerts van Bueren te Zetten sinds Februari ongesteld. Hij was eenigen tijd ter verpleging in het Diaeo- nessenhuis te Arnhem opgenomen. Hij heeft dit nu weer verlaten en is te Zetten terug gekeerd. De doctoren geven hoop op een volledig herstel. Ds I. THENU f Te K o e t a r a d j a is op 68-jarigen leeftijd overleden de bekende soldaten- dominee I. T h e n u, die in September 1934 in verband met zijn veertig-jarig verblijf in Atjeh op grootsche wijze werd gehuldigd en door H. M. de Koningin tijdens zijn bezoek aan Ne derland in audiëntie werd ontvangen. Heden had een officieele kerk- en rouwdienst plaats, waarna de over ledene met militaire eer ter aarde is besteld. Deze merkwaardige man heeft reeds op 13-jarigen leeftijd examen als hulp-onder wijzer gedaan. In 1886 deed hij zijn eind examen van de Kweekschool te Ambon, waar hij 7 jaren gewerkt heeft; daarna te Magelang, reeds toen speciaal onder Indische militairen. De oorlog op Lombok brak uit, en de jonge Then-u vroeg met de troepen te mogen meegaan, wat hem niet toegestaan werd, maar we! aanleiding gaf tot zijn de tacheering in Atjeh. Een paar jaar later verscheen daar J. B. van Heutsz als luitenant-kolonel om het ver raad van Toekoe Oemar te bestraffen. Dit zijn de groote dagen geweest, en menigmaal heeft de Indische godsdienstleeraar Thenu met den genialen strateeg en bestuurder in het bivouak gezeten, en met hem is hij in het heetst van den strijd geweest, bij de tochten naar Segli en Pedir, de Gedong en de Samalaga-expeditie enz. enz. In 1901 is hij ridder in de Oranje-Nassau-Orde gewor den. Ds Thenu heeft dus de groote ontwik keling van Atjeh geheel meegemaakt. Men zal zich het opgetogen relaas herin neren, waarin Ds Thenu destijds uiting gaf aan zijn dankbaarheid, dat de Koningin hem. een afzonderlijke audiëntie had bereid, en dat men in ons land hem zoo hartelijk be jegend had. JONGE ONDERWIJZERS IN DE FABRIEK Philips heeft er al vijftig De beperkte mogelijkheid voor een groot aantal jonge onderwijzers en onderwijzeres sen om een aanstelling bij het onderwijs te krijgen, heeft reeds vele ondernemende jon geren ertoe gebracht om tijdelijk of voorgoed op ander gebied werk te zoeken. Dat dit in de praktijk kans van slagen heeft, zou kun nen blijken uit het feit, dat b.v. bij de Philips Bedrijven sinds 1930 niet minder dan 50 employe's met acte L.O. in dienst zijn genomen. Deze werken op verschillende kantoor- en fabrieksafdeelingen en voldoen in het algemeen zeer goed. Zij, die speciaal aanleg voor vreemde talen hebben, kunnen als stenotypiste of correspondente een goede toekomst tegemoetzien. Geheel nieuw is, dat een aantal vrouwelijke employé's met acte L.O. thans werkt in de montageafdee- 1 i n g van zeer gecompliceerde radiolampen, waar zij na eenigen tijd als „montage-leid ster" kunnen optreden. Ds B. BOERS NAAR SOVJET-RUSLAND Een groot aantal vrienden en geestverwan ten van den communistischen Ds B. Boers, die vorige week afscheid preekte wegens emeritaat, hebben hem in de gelegenheid ge steld een vierweeksche reis naar de Sovjet Unie te maken. Ds Boers is voornemens dat in November a.s. te doen. Stalins moeder keert terug tot de kerk De moeder van den Sovjet-Russischen dic- tator, S t a 1 i n, die te Tbilisi (vroeger Tiflis) woont onder den naam van haar vrocgeren echtgenoot Dschugaschwili, verscheen op het Russische Paaschfeest in de orthodoxe kerk om 'er de godsdienstoefening bij te wonen. De thans 78-jarige vrouw was sinds twin» tig jaar niet meer in de kerk gezien. Haar verschijnen veroorzaakte een hevige paniek in de kerk. aangezien vele geloovigen in haar een handlangster van de Gepoe zagen en daarom de kerk in allerijl verlieten. De oude vrouw had met haar bezoek even wel in het geheel geen kwade bedoelingen, hetgeen zij bewees door een gift van duizend roebel tot verfraaiing van het kerkgebouw. De terugkeer van Stalins moeder tot do kerk heeft geweldig opzien gebaard De Ge- poe heeft haar zoon, den dictator, terstond ervan op de hoogte gesteld en Stalin heeft bevel gegeven, dat zijn moeder Tbilisi moeS verlaten en zich vestigen in een plaats, waar haar kerkbezoek geen sensatie wekt. Kerk en N.S.B. Mededceüng in strijd met de waarheid Men schrijft ons van bevoegde zijde: Onlangs is een extra-nummer van VolK en Vaderland versohenen met de can- dirtatcn van Mussert voor de Tweede Ka- mor. In de toelichting kon men o.a. lezen? „Hoewel onze Beweging van sommige kerkelijke leiders niet die steun en waar deering ondervindt, waarop ze recht heeft, zijn er ook kerken ,waar onze leden niot de minste moeite ondervinden. Hieronder valt ook de Christelijk Gereformeerde Kerk van Amersfoort, waarvan onze ka meraad Spelt een trouw lidmaat isl" Deze voorstelling van zaken is met da waarheid in strijd. „Kameraad" Spelt is ot) huisbezoek door de opzieners der gemeente Amersfoort ernstig vermaand, en of hij nog lang een trouw lidmaat dezer Kerk zal zijn, hangt af van zijn vroeger of later bedanken voor de „beweging". Het is absoluut gelogen dat mijn geloofs- genooten, de Chr. Geref., zoozeer met de N. S. B. zouden zijn ingenomen dat zij de naam van hun kerkgemeenschap stilzwij gend door deze partij als reclame voor do komende verkiezingen zouden laten gebrui ken. Kiezers! nu weet gij ook hoe Mussert en de zijnen voor de waarheid strijden met leu gens en ineinuaties- Gij weet nu ook, dat gij °P 26 Mei de waarheid dienen kunt,., als gij me! doet wat Mussert zegt! groette

Maas- en Scheldebode | 1937 | | pagina 2