VcMjdjkm bt{ ESS E11937 M S EN SCHELDEBODE WOENSDAG 12 ME11937 VERKIEZINGSTOURNEE VAN DR COLIJN OXFORDBEWEGING NED. CHR. RADIO-VEREEN. HET PRINSELIJK PAAR NAAR ENGELAND BOND NED. HERV. MEISJES- VEREEN. OP GER. GRONDSLAG de kook. Flak- imers zijn niet tegen de geno- n zijn ;ook de rove bonte en De kwaliteit d-Holland gaat ve Malta-aard- grootere aan- naar Amster- eenige verbin- bij Makelaar olgende prijzen iwsche bonten 2.30—2.60, af- >onten 2.10 poters 1.70 I2, dito blau- middel groote lers 1.802, l2, Spuische soorten poters 1.70—1.90, dito Noord-Holland IJpolder Beve- roodstar 2.40 dito blauwen ar 1.90—2.30, 4alta-aardappe- en Drentsche blanke ofdon- 2.50—2.80. Aanvoeren on 0.78. 2e lew 0.60 slachtgewicht; 240. per stuk; 44—0.54. 3e kw icht: 174 nu«ht n 28—32. u »Per stuk; 560 10 kg.) 0.58—0 50 varkens 0.53— aarden. er ruim. handel idel matig-, con- uim, handel ge ien, handel v!u^ handel g-edrukt, rt. handel vlug1. Tdel behoorlek ^rdappelen) De bonte en blauw ïheimers 1.902 rriesche borgers 02.80, Andjjker inzandaardanrx - irdappelen 1.90— invoer bedroeg: >er kg. Aangevoerd fti vette runderen, kalveren. 124 irkens, 52 zuig- :n le kw tot 74. vette ossen le lew 5262 c., j2e kw tot 75. Se gewicht) 4647 lammeren 37— ee: Schapen 26 11. korter, handel ima koe nog tot ter markt, han- n. Ey kalf ging eorter ter markt, prijs. re aanvoer, han- k goed te hand- vor. week, han- ie schapen voor lappelen. De eigenh. f 1.7-9 id. eigenh. f 1.60 1. poters f 1.50 red star f 2.10 per kg. Aanvoer .552.70 per 100 'U's voor particu- EI leden week dach delo'k zou laten dat men van dag hebben Dispo- reeds fr. 115 en de dat de prijs ou handhaven is lan en wordt zij doet vermoeden gezaaid worden j De Minister-President spreekt te Alkmaar voor 3800 hoorders Het Antirevolutionaire volk uit het mid den en uit de kop van Noord-Holland heeft Zaterdagmiddag zijn lijstaanvoerder, Dr. H. Colijn, met warm enthousiasme begroet. Uit alle deelen van dit deel van Noord- Holland was men samengestroomd te Alk maar. In de grootste vergadergelegenheid der stad, in de Korenbeurs, zat en stond men opeengepakt: 3800 personen waren hier aanwezig. De grootste helft der vergadering moest zich met een staanplaats vergenoe gen. En in zoo dichte rijen stond men naast elkander dat Dr. Colijn, toen Z.Exc. onder daverende toejuichingen de zaal betrad, er ternauwernood plaats gemaakt kon worden om den gevierden spreker door te laten. Maar het ging nèt, en niet zoodra had men zooveel ruimte verkregen dat Dr. Colijn zich op het met palmen gesierde podium kon vertoonen, of opnieuw schalden de juichkreten van alle zijden uit de mudvolle zaal. Het enthousiasme loste zich op sym pathieke wijze op in liet zingen van de zegenbede uit Psalm 134 Op het podium had plaats genomen de burgemeester van Alkmaar, Jhr. Mr. F. H. van Kinschot, terwijl de belangstelling uit niet-A.R. kringen verder groot was. Tegen vieren opende de voorzitter van de Kamerkieskring-centrale Den Helder, de heer L. Harms Jr., van Zaandam, de ver gadering. In zijn inleidende toespraak ge waagde hij van den koninklijken tocht van Dr. Colijn, die ik, zei spr., waarlijk niet aan u behoef voor te stellen (applaus). Dat komt omdat aan de woorden van Dr. Colijn zich paren zijn daden en zijn rust en even wichtigheid in alle kringen bewonderd wor den. Vandaar de reputatie van Dr. Colijn tot in het buitenland toe. Maar genoeg „Ja!" zegt Dr. Colijn (applaus). Toch, ging de voorzitter voort, willen wij, nuchtere Noordhollanders, het U vanmid dag ook zeggen. Wij eeren U om Uws werks Wil, dat van zeer groote beteekenis is, ook als wij liet plaatsen tegenover het gebrod del van hen, die over de branding praten zonder de zee to hebben gezien (hilariteit en applaus). Spr. besluit onder warme in stemming met de versregels: Een rechte lijn, een vaste hand Is een zegen voor het land. Vraagt gij nog: wie moet het zijn7 Wij zeggen U met klem: Coiijn! Hierna betrad Dr. C 0 1 ij n het spreek gestoelte, wederom met een ovatie begroet. Ondanks de hooge temperatuur, die in de zahl heerschte, luisterde de menigte met strak gespannen aandacht naar de zoo bij uitstek instructieve rede. Nu en dan ont spanden zich de trekken der luisteraars, als de bekende humor van den spreker idaarvoor aanleiding gaf. De noodzaak van aanpassing illustreerde Spr. o.m. door te wijzen op de sterk ver anderde bedrijfsomstandigheden in de Noordelijke streken van Noordholland. Sprekende over de noodzakelijke inperking Ivan de bemoeiing der Overheid met de landbouwbedrijven, zei Dr. Coiijn, dat dit de eenige belofte is, die hij vóór de stem bus aflegt. Hoe die veel te vor gaande over heidsbemoeiing moet worden ingeperkt, weet ik, zei spr.. op dit oogenblik niet pre cies, maar de tijd is voorbij., dat de Regee ring zich moet blijven bezig houden met het oor van ieder varken (gelach en ap plaus). Aan het slot van 'de rede gaf Dr. Colijn öp glasheldere wijze een uiteenzetting van de werking onzer constitutioneele instellin gen. Aan de eene zijde willen wij, zoi spr., geen college dat niet meer doet dan een paar maal per jaar in de handen klappen; aan den anderen kant willen wij Oranje houden (daverend applaus). Met Calvinistische onverzettelijkheid zul len wij, eindigde spr., dezen stembusstrijd voeren. En ook nu wees Dr. Colijn van zich af door alle aandacht te vestigen op het !A.R. beginsel, waaraan spreker zich ook in de moeilijkste omstandigheden heeft vast geklemd. Met een krachtige peroratie ein digde Dr. Colijn en verzocht wederom te zingen Psalm 118 7. Nadat Dr. Colijn ïn dankzegging was Voorgegaan, was het oogenblik van schei den gekomen. Noode liet de schare den be minden leider gaan. Velen drukten Dr. Colijn de hand, toen hij zich een weg baan de door de man aan man staande aan wezigen. Het was een schoone middag voor de !\.R. mannen en vrouwen uit Noordhol lands Noorderkwartier, Ernstig gewond bij vechtpartij Mes of schop? Vrijdagmorgen kwam hij 'den arbeider F v Moorsel in de van Ilogendorpstraat te Eindhoven een schilder P. R. zijn be klag doen, dat de betaling van een ruit, die de schilder aan van Moorsel had geleverd, wat lang op zich liet wachter,. De schilder wilde zich schadeloos stellen door een andere ruit uit de woning van zijn schuldenaar te snijden. Dat liet van Moorsel echter niet over zijn kant gaan en er ont stond een woordenwisseling, die er op uit liep, dat na eenige oogenblikkep van Moor sel .nageloopen door den schilder, de straat kwam opgeloopen en op eenigen afstand van zijn woning bloedend ineen zakte. Dit tooneel veroorzaakte groote consterna tie en spoedig was dan ook de politie ter plaatse, die den schilder in arrest stelde. De mam beweerde, dat van Moorsel bij de woor denwisseling een schop zou hebben geno men om hem een slag toe te brengen, doch zich daarbij iper ongeluk aan den hals had verwond. De politie acht het echter niet uit gesloten, dat de schilder zijn tegenstander met een mes heeft gestoken. Zij heeft een mes, dat in de woning van van Moorsel gevonden werd, in beslag ge nomen. De toestand van het slachtoffer, dat naar een ziekenhuis is vervoerd, is ernstig. Wielrijder doodgereden (Van onzen correspondent). Zondagmiddag om drie uur werd de 56-ja. rige A. H. Hooghart te R ij s 0 0 r d, toen hij per rijwiel de kruising Mauritsweg-Nieuw9 Rijksweg overstak, zoodanig door een pas- seerende auto, bestuurd door R. R., uit Bre da, aangereden, dat hij op slag werd ge- dood. Geneeskundige hulp van Dr. Op óe Coul, van Ridderkerk, mocht niet meer baten. Tweede meeting te Utrecht De samenkomsten der Groepbeweging te Utrecht zijn Zondag voortgezet met een in ternationale ontmoeting van talrijke be zoekers uit Europeesche en overzeesche landen. Men had voor deze meeting op het gebouw der Groentenveiling beslag gelegd, waar vele en veelkleurige vlaggen het ka rakter van deze bijeenkomst accentueerden In de zeer druk bezochte samenkomst heeft, ook de stichter der Groepbeweging, Dr. Frank N. D. Buchraan, het woord gevoerd. Hij wilde een antwoord geven op de thans allerwege gehoorde vraag, wut eigenlijk de Oxfordgroep is. Het antwoord luidt, dat de Oxford- beweging misschien de grootste re volutie aller tijden zal blijken te zijn. De revolutie, die door het Kruis van Christus de wereld zal veranderen. Na dr Buchman zong een Oosterling in kleurige kleedij, de zanger Surya Sena van Ceylon, een lied: „Iemand klopt op de deur". Vervolgens sprak liet hoofd der Britsch- Indische Kerk die zijn gehoor bepaalde bij den eisch der Groepsbeweging: „Gods wen- sclien moeten wij vervullen door ons be reid te toonen naar Zijn stem te luisteren". Dan sprak Ma Nyein Tha, een leera- res uit Burma, Wat de Oxfordbevveging met den mensch wil doen is: het brengen van het geloof van het hoofd naar het hart.Wij zijn vastbesloten om het Oosten en het West ensamen te brengen onder Gods lei ding, aldus deze spreekster. Uit Engeland waren talrijke Groepleden gekomen; een der voornaamsten, generaal W i n s e r, verhaalde, hoe de oorlog hem had doen twijfelen aan God. Ir. de Oxford groep vond hij menschen, die hem toon den, dat God niet onbegrijpelijk, doch een levende werkelijkheid is. Hij zag nu ook, dat het niet moei lijk is den oorlog voorgoed uit het leven der volkeren te bannen, mits de mensch slechts wil leven op de absolute basis van eerlijkheid, zui verheid, naastenliefde en onzelfzuch tigheid. Captain A. S. Loudon Hamilton, in wiens kamers in Oxford dp beweging een aanvang nam, doet mededeelingen over die gebeurtenis. Een Engelsche student verklaarde, dat onzekerheid, moreel verval en opstandig heid de wereld beheerschen. Ieder wil in dezen tijd veiligheid, zoowel voor zich per soonlijk als voor zijn land. Daarom hult de mensch zich in geslotenheid en wanfrou- wen. Daarom bouwt men tariefmuren en versterkt men de bewapening. Het resul taat is, dat het leven steeds onveiliger en onzekerder wordt. Daarom moeten er open heid en vertrouwen komen. De mensch moet zich niet bekommeren om de gevolgen, doch zijn leven overgeven aan Gods leiding. Slechts een beweging, die die gedachte voorstaat, zal de wereld van den onder gang kunnen redden. Naar een vereenigd Christelijk wereldfront tegen geestelijk en moreel verval moeten wij streven. De met het zingen van volksliederen af gewisselde samenkomst werd gevolgd door een Zondagavond-bijeenkomst, waar o.m honderd deelnemers uit Scandinavië zich meldden. De week tot Pinksteren is nu ge heel bezet met kleinere samenkom sten, en dan volgen op de heide Pinksterdagen weer massa-meetingen hij wijze van apotheose der Nedcr- landsche Groep-actie, De nieuwe studio voor de N.C.R.V. Ontwerp „Spin in het web" aanvaard. Het algemeen bestuur der Ned. Chr. Badio -reeniging gaf eenige maanden geleden een meervoudige opdracht aan een achttal architectenbureaux voor het ontwerpen van plannen voor oen mie uw studiogebouw. Het algemeen bestuur heeft, gelet op de eenstemmige adviezien van den heer Ir A. van der Steur te Amsterdam en van een speciaal daarvoor uit zijn leden tezamen gesteld® bouwcommissie, aan den vereeni- gingsraad voorgesteld, om het plan, inge zonden onder het motto „Spin in het web" te aanvaarden, als basis voor nader overleg met den ontwerper daarvan. De Vereenigingsraad nam met algemeene stemmen dit voorstel aan. Daarna werden op de vergadering van den Vereenigingsraad de verzegelde brieven geopend, waarin aan gegeven was onder welk motto ieder der acht architecten zijn ontwerp had ingezon den. Daarbij bleek, dat het ontwerp, inge- zonden onder het motto „Spin in het web" afkomstig is van den heer J. A. van der Veen te Amsterdam. De N.C.R.V. zal met genoom tien arohitect over den bouw van haar nieuwe studio ia nader overleg treden. Een gelukkige oude juffrouw Die een briefje van de Prinses kreeg De 86-jarige mejuffrouw A. G. van Agten te Middelburg had in haar bezit een niet algemeen bekend plaatje van Prinses Ju liana, namelijk de Prinses voorstellende als zij voor 't eerst loopt tusschen haar ouders in Zij zond het verleden week met een een voudig gesteld schrijven naar de Prinses op het Paleis Soestdijk: „Zooals ik het aan een vriendin of familielid zou doen", zeide mej. van Agten. Zij besloot met de woorden: „En nu de groeten aan uw lieve moeder". Zeer verheugd was de oude vrouw, toen zij reeds Dinsdag van Baron Baud, kamerheer van de Prinses, het volgende schrijven ontving: „In opdracht van H.K.II. Prinses Juliana en Z.K.H Prins Bernhard heb ik de eer me juffrouw van Agten te Middelburg Hoogst- derzelver dank over te brengen voor de vriendelijke aanbieding van de foto voorstel lende „de eerste stapjes van Prinses Ju liana", welk geschenk door hunne Konin klijke Hoogheden zeer op prijs is gesteld en met bijzondere erkentelijkheid is aanvaard". Onzichtbaar makende stralen Een groep Oostenrijksche industrieeten heeft besloten de uitvinding van de drie technici uit Graz, die stralen hadden ont dekt, waardoor menschen en voorwerpen zelfs in het volle zonlicht onzichtbaar kun nen worden gemaakt, in exploitatie te ne men. vermoedelijk in het reclame-bedrijf. Een wetenschappelijk onderzoek te Wee- nen heeft aangetoond, dat de stralen uitne mend functionneeren Algemeene vergadering Openingsrede van mr. A. vd. Deure Diakonieën en Radio In het Jaarbeursgebouw te Utrecht werd de Algemeene Vergadering (Veree nigingsraad) van de Ned. Chr. Radio- Vereeniging gehouden onder voorzitter schap van Mr. A. van der Deure to Bennekom. Bij do opening herdacht de voorzitter de overleden functionarissen, in het bijzonder Prof. Dr. A. van Veldhuizen, die in de ver schillende bestuurscolleges een belangrijke plaats innam. Nadat gemeenschappelijk he* N.C.R.V.- liec, was gezongen en de notulen waren vast gesteld, hield Mr. van der Deure zijn jaarrede onder den titel Na het zwaard de troffel In een uitvoerig betoog gaf spr. een over zicht van alle belangrijke zaken, welke op het oogenblik in de omroepwereld aan de oroe zijn. Het is een misverstand te meenen, dat er na de totstandkoming van het zendtijdenbe- sluit in de radio eige'nlijk niets meer gebeurt. Het contact met de regeering en met de andere omroepen beteekent thans heel veel. In dit verband behandelde spr. taak en werkzaamheden der Nozema,' waarna een overzicht werd gegeven over de verhouding van den omroep tot de radiocentrales. Over het uitzenden van een derde programma via oe telefoonlijnon alleen voor de radiocentra les zijn de besprekingen nog loopendc. Wat den wereldomroep betreft zal binnenkort een besprekin- plaats hebben op uitnoodi- ging van den Minister. De verhouding tot de andere omroepen is uitstekend. Met de pers is in 1936 een regeling tot stand geko men. Na het zwaard bij bet zendtijdenbesluif. aldus spr. kan de troffel voor den opbouw van den omroep niet worden neerg'legd. Er wordt veel voor do N.C.R.V. gewerkt, niet alleen door het bestuur, maar ook, en dit stemt tot groote dankbaarheid, door le den en correspondenten. Er wordt ook voor de N.C.R.V. veel gebeden. Onze omroep heeft zich een plaats verworven in het hart van ons Christelijk volk. Daarom gaan wij, niet achtend do moeilijkheden, bemoeoigd voorwaarts, wetend en er diep van doordron gen, dat God ons het werk op de schouders heeft gelegd, en biddend om Zijn zegen. En de uitkomst van het werk stellen wij vol vertrouwen in Gods almachtige Vaderhand (applaus). Huishoudelijke zaken De jaarverslagen van den secretaris- penningmeeslcr, ingediend door den heer C. A. K e u n i 11 g te Wageningen, van den Omroep ingediend door den heer P. C. Tolk te Hilversum en van de propagan da, ingediend door den lieer D. Pere boom te Ede. waren tevoren aan de af gevaardigden rondgezonden en lokten een korte bespreking uit. Met woorden van dank aan de functionarissen werden ze goedgekeurd. Bij de nu volgende bestuursverkiezing deelde de voorzitter mede, dat bij enkele candidaatstelling tot leden van het alge meen bestuur zijn herkozen de heeren C. A. Keuning, D. Pereboom, J. Weitkamp en ds. Van der Zaal. In de vacature-prof. Van Veldhuizen Werd met groote meerderheid van stemmen ge kozen prof. dr. Joh. de Groot, hoog leeraar aan de Rijksuniversiteit te Utrecht. Tot leden van de kascommissie voor het nazien van de administratie van den pen ningmeester werden gekozen de heeren W. Beudeker te Amsterdam, L. de Ruiter te Rotterdam en Joh. W. Brugman te Am sterdam, terwijl twee plaatsvervangers werden aangewezen. Na do pauze was allereerst aan de orde Studio-gebouw Na een uitvoerige toelichting door den heer Tolk en den voorzitter der Bouwcom missie, den heer J. M. Krijger Jr., lid der Tweede Kamer, werd met algemeene stem men door de vergadering gesanctioneerd het besluit van het algemeen bestuur om besprekingen te openen inzake studiobouw met den ontwerper van het plan „Spin in 't web" (zooals we Zaterdag j.l. reeds heb- ben gemeld, Red.) De voorzitter van de bouwcommissie overhandigde aan den voorzitter hierna de naambrieven, waarna deze constateerde, dat de lakken ongeschonden waren. Bij opening van de brief onder motto „Spin in 't web" bleek de ontwerper te zijn de heer J. H. van der Veen J.R.zn.. architect B.N.A. te Amsterdam. Diaconieën en Tadio In een wel geargumenteerd betoog kwam ds. don Houtjnig tot deze conclusie: „Een ander standpunt dan dat van het zich volstrekt onthouden van een oordeel uit te spreken over of iets te doen tegen een wei gering van een diaconie, als waarvan het vraagpunt spreekt, lijkt mij principieel niet verantwoord, organisatorisch niet ge- wenscht en practisch niet mogelijk toe". Hierover ontspon zich een levendige dis cussie waaruit bleek, dat verschillende leden zich niet in alle deelen met het be toog van ds. Den Houting konden vereeni gen. Medegedeeld werd, dat er diaconieën zijn, die in dezen een heel ruim standpunt innemen en zeker niet a"e radio-gebruik tot luxe verklaren. In zijn repliek merkte ds. Den Houting op, dat in een diaconale conferentie de plaats was, om de andere zijde van het vraagstuk te bespreken, maar hier ging het over de houding van de N.C.R.V. en deze kan geen oordeel hebben over hetgeen dia conieën in de Kerk van Christus doen. Het slotwoord werd gesproken door ds. Jac. Poort, lid van het algemeen be stuur, Ned. Herv. predikant te Den Haag, onder den titel: „Na Hemelvaartsdag het Pinksterfeest". Met groote aandacht werd dit diep ernstige woord aangehoord. Met klem drong spr .er op aan, om bij al ons werk te bidden om de leiding van den H. Geest. Ds. J. A. Tazelaar van Botterdam sloot, op verzoek van den voorzitter, deze belangrijke vergadering met dankgebed. Een ernstige botsing Een motorrijder, die Zaterdagavond op de Hartveldschebrug te Diemen in bot- 6ing is gekomen met een auto, en met een hersenschudding naar het burgerziekenhuis te Amsterdam werd vervoerd, is daar in den loop van Zondag overleden. Goede overtocht met de „Gelderland" Veel belangstelling te Hoek van Holland Enthousiasme bij de aankomst 10 M e i Gisterochtend, enkele minuten voor half tien, zijn H.K.II. Prinses Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard ter bijwoning van de Engelsche kroningsfeesten van Hoek van Holland aan boord van Hr. Ms. oorlogsbodem „Gelderland" naar Harwich vertrokken. Prinses Juliana en Prins Bernhard, die in een hofauto om half negen van het Huis ten Bosch in Den Haag waren vertrok ken, arriveerden kort na negen uur in Hoek van Holland. Prins Bernhard was gekleed in het uniform van luitenant ter zee der eerste klasse. Prinses Juliana droeg een grijs complet. Bij de loopplank begroette de comman dant de Vorstelijke gasten, die zich onmid dellijk na aankomst aan boord begaven, hartelijk toegejuicht door de op do kade verzamelde menigte. Vriendelijk wuivend naar do belangstel lenden op den wal, bleef het Prinselijk Paar gedurende den tijd, dat de oorlogs bodem met behulp van een sleepboot werd gedraaid, op de brug. Langzaam stoomde de „Gelderland" om even over half tien de monding van de Nieuwe Maas uit, Engeland tegemoet» Buitengaats wachtte de torpedoboot Z. V die de „Gelderland" op de reis naar Har wich zou escorteeren. De aankomst te Harwich Men meldt ons uit Lond n: Onder zeer grdote belangstelling zijn gisteravond H.K.H. Prinses Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard te Harwich aangekomen voor hun eerste officieele bezoek na hun huwelijk aan Engeland, waar het Prinselijk Paar gedurende de kroningsfeesten als gasten van de Brit- sche koninklijke familie op Buckingham Palace te Londen zal verblijven. Precies op den vastgestelden tijd naderde de „Gelderland" de reede van Harwich. Een grauwe nevel hing over de rivier, waaruit de „Gelderland" opdoemde. In top voerde de kruiser den standaard van de Prinses, terwijl bij het naderen van den wal met de vlag in de achtermast het sa luut werd gebracht en de geus aan de voorpiek werd geheschen. De kruiser gemeerd Te kwart over zeven is de kruiser ge meerd. De rood-wit-blauwe kleuren wappe ren thans van den spiegel. Een loopplank wordt uitgelegd, vanwaar een roode looper door een der loodsen naar het perron leidt. Ondanks het ongunstige weer is een zeer groot aantal bewoners van Harwich en om geving naar hier gekomen om de aankomst van het Prinselijk Paar te zien, en vele binnenkomende reizigers, die de douane zijn gepasseerd, maken van het oponthoud gebruik om liet schouwspel eveneens gade te slaan. In snel tempo brengen kwieke matrozen een groot aantal koffers aan land. Dan weerklinkt het trompetsignaal „alle hens aan dek". De jongens spoeden zich naar hun vaste posten, vormen een front langs het dek, het sloependek en de bak en klau teren in het want en in het kraaiennest. Het is inmiddels ruim half acht geworden. Een der officieren inspecteert de manschap pen. Dan klinkt liet trompetsignaal: „geeft acht". Terwijl de trommels wederom ge roerd worden, verschijnen de Prinses en de Prins aan dek. De pijpers zetten het „Wil helmus" in. de Prinses neemt afscheid van den commandant en de -verige officieren en terwijl zij, gevolgd door Prins Bernhard. de looppiank afdaalt, wordt langzaam de Prinselijke standaard van de achtermast gestreken. Nauwelijks staat de Prinses op de kade, of de commandant, die boven op de statietrap is teruggetreden» roept luidt: „Leve de Koningin", een kreet, die door de matrozen en door de Hollanders onder het wachtende publiek luide wordt herhaald. En als deze kreet is verklonken, dreunt over het water het eerste van een salvo van 34 saluutschoten, waarmee de „Gelderland" afscheid neemt van zijn hooge passagiers. Zwaar rollen de schoten over de reede. On beweeglijk staat de Prinses, die nu gekleed is in een lichtblauw mantelpak en een roode hoed draagt. Het gezicht heeft zij naar den kruiser gewend. Blootshoofds staat aan haar zijde Prins Bernhard, in donker colbert met donkere overjas. En ais dan de schoten verstorven zijn, klinkt op nieuw gejuich en begeeft de Prinses zich over den looper naar het perron, waar het salonrijtuig, dat voor de hooge bezoekers is bestemd,, achter den Pullmanwagen van de boottrein naar Londen is gekoppeld. Zeer hartelijke ontvangst te Londen Op den normalen tijd, om vijf minuten voor acht, vertrok de trein uit Harwich. Gedurende de reis gebruikte het gezelschap in het salonrijtuig den maaltijd en precies te half fien stoomde de trein Liverpool- street-station binnen, waar een groote me nigte op het perron stond te wachten op de aankomst van de Nederlandsche Kroon prinses en haar gemaal. Onder de aanwezigen bevonden zich hel gehcele personeel van de Nederlandsche legatie en talrijke leden van de Nederland sche kolonie, waarvan velen voor de eerste maal Prins Bernhard aanschouwden. Ter verwelkoming van de Prinses waren namens de Britsche Koninklijke familie op het perron aanwezig Lady Catherine Sey mour, Sir Harry Vemey en generaal Payn- ter. Tevens was Prins Arthur van Con- naught ter begroeting gekomen. Reeds bij het binnenrijden van den trein, toen de wachtenden Prinses Juliana voor een der ramen zagen verschijnen, weer klonk luid gejuich, dat nog toenam, toen de Prinses, gevolgd door Prins Bernhard, het perron betrad. In het Nederlandsch klinkt de kreet: „Leve de Prinses, leve Prins Bernhard", doch ook het Engelsche publiek laat zich niet onbetuigd en herhaaldelijk hoort men: „Hurrah for Princess Juliana". Het is een ontroerend moment als, terwijl het Prinselijk Paar omstuwd door een menschenmenigte, op het per ron staat, de wachtende Nederlanders het „Wilhelmus" inzetten, dat door vele stemmen wordt meegezongen, terwijl het Engelsche publiek, bemerkende dat het 't Nederlandsche volkslied is, eer-' biedig het hoofd ontbloot. Te ruim half tien stapte het Prinselijk Paar met de leden van het gevolg in de wachtende hofauto's waarmede naar Buckingham Palace werd vertrokken. Algemeene vergadering te Rotterdam „Met ons beginsel de toekomst in l" MORGENSAMENKOMST Op Hemelvaartsdag kwam de Bond van Hervormde Meisjesvereenigingen op Geref. Grondslag in elfde algemeene vergadering bijeen in de Groote Doele- zaal te Botterdam. Nadat de presidente, mevr. A- v. d. Wal— van Walsum, had geopend met het laten zingen van Psalm 21 vs. 1 en 5 en een welkomstwoord, heeft Ds. J. D. van Hof. van Rotterdam (Delfshaven) een Hcmel- vaartsoverdenking uitgesproken naar aan leiding van Hcbr. 2 vs 9a. „Wij zien Jezus met heerlijkheid en eere g e k ro 0 n d." Nadat het „Zegelied" gezongen was, werden de gebruikelijke huishoudelijke zaken behandeld. MIDDAGSAMENKOMST De middagsamenkomst werd omstreeks 2 uur aangevangen met het zingen van Psalm 135 vs. 3 en 12. He presidente maakte allereerst den uit slag der bestuursverkiezing bekend, waarhij men op haar verzoek de herkozenen „Dat 's Heeren zegen op u daal" toezong. Mevr. Mulder—Rupke dankte hiervoor mede namens mej. Leenmans. Eenige afgevaardigden spraken hierna gelukwenschen uit, o.m- Mevr. van Dijk echtgenoote van den zendeling van den Geref. Zendingshond, bracht de groeten over van de Toradja-meisjesvereenigrig-n op Midden-Celehes. Ds. M. van Grieken, sp:ak een begroetingswoord namens het hoofd bestuur van den Gereformeerden Bond. Daarna was het woord aan Ds B. van G i nk e 1, van Gouda. Hij sprak over: „Met ons beginsel de toekomst in!" Spr. zeide, dat dit woord niet moet w.ir den opgevat als een leus. Leuzen hebben het gevaar van opwinding. In het Christen dom kwam het groote er nooit, door op winding, maar door geestdrift, d.w.z. het gedreven worden door den Heiligen 'kest. Maar dit woord mag evenmin opgeva als een vraag: kunnen we met ons 'e- ginsel de toekomst wel in? Dergelijke vragen worden geboren uit den geest der twijfelmoedigheid; moeten daarom in christelijken kring contrabande zijn. Met ons beginsel de toekomst in! Dat Is roeping- Roeping onderstelt openbaring, die gekend, beleefd en beleden moet worden Van deze roeping te weten is noodig met het oog op onzen tijd, is noodig voor onze eigen toekomst en voor de toekomst van onzen naaste. Wij mogen ons niet uit onzen tijd isolee ren. Wij kunnen den tijd, waarin wij leven kwalificeeren als de tijd van afval, maar mogen dat nimmer doen door onszelf apart van onzen tijd te zien. Met de kennis der zonde, die wii allen noodig hebben, moeten wij de wereld in om te zeggen, dat wij even zondig zijn als anderen, maar dat er voor de grootste der anderen, maar dat er voor den grootste der Zoo moet ook de Kerk de toekomst in. Hoor Gods bestiering bebooren wij tot die Kerk, moeten wij in hóór gemeenschap en met haar belijdenis de toekomst tegemoet gaan! Onze Herv. Kerk was eenmaal een be lijdende kerk. En wat zij eenmaal beleed, het geschreven getuigenis daarvan, lezen wij in de drie formulieren van eenigheid. Uw Bond staat op den bodem dezer belijden's Dat wil zeggen: van u wordt verwacht, dat gij op dien bodem staat en als belijdende vrouwen morgen in het leven zult staan. Daarom is noodig, dat ge de belijdenis onzer kerk kent; haar bestudeert, niet moede wordt van haar inhoud kennis te nemen: maar niet het minst, dat ge het leven, dat in die belijdenis klopt, ook persoonlijk deel achtig moogt zijn. Die belijdenis is uw roeping voor de toekomst. God geve u dóórin sterkte te vinden voor uzelf en hulp voor uw naaste; geve u om zoo in stilheid en vertrouwen te getuigen van den eenigen Naam! De schoonste karaktertrek der vrouw is de trouw. Trouw siere uw Bond en haar leden: de trouw aan elkander, de trouw aan uw arbeid, de trouw aan uw kerk en haar belijdenis, de trouw aan uw volk, maar in alles een trouw, die opbloeit uit de schoon ste trouw, de trouw, waarmee gij verbonden moogt zij aan Jezus Christus Dan leeft ge de toekomst tegemoet! Na dit bezielend woord van Ds. van Ginkel, werd het „Strijdlied" gezongen. Na een korte pauze zongen eenige bonds leden nog enkele liederen en dan sprak Ds. M- van Grieken, van Rotterdam, een slotwoord. Hij sprak de aanwezigen toe als ROTTERDAM, Hoogstraat 347-349 Ds Af. van Grieken „Gij vrouwen van straks" Gij staat voor het meerendeol nog vóór de drempel van het volle leven. Straks zult g-j uw volle roeping naar Gods voor zienig bestel te vervullen krijgen He M.V. is zoo nuttig en noodig, omdat zij tot dat volle leven voor- bereidt. Zeker, 't bondsblad geeft ook een rubriek voor handwerken Dat is ook vrou welijk. Onvrouwe lijke vrouwen, ge verfd. met jongenskoppen en met een sigaret in den mond, zijn afschuwelijke wezens (applaus). De M.V. doet echter meer. Zij „geeft" onderricht in de meer geestelijke dingen en zii doet dat anders dan de school en de catechisatie. Zóó wordt ge de vrouwen van «traks. Maar dan moeten de werkzaamheden op de M.V. hoog opgevoc d worden. Onze voreeniging is er voor onze vorming- Zij moet ons onze levensroeping beter keren zien. We moeten leeren zien, dat onze God ons wil gebruiken voor Zijn werk. We hebben echte, geloovige behulpzame vrouwen noodig, voor onze Kerk, voor onze gemeente. Bidt en werkt daarvoor en God \an den hemel zal u zegenen, in en voor de gemeente, in en door uw bond. Na dit pakkende slotwoord, werd nog gpzongen: „Zie in genade op ons neer waarop Ds. van Ginkel in dankgebed voor ging. Vele leden namen na de vergadering nog deel aan een boottocht door de havens. DIAMANTHANDELAREN OPGELICHT VOOR f 31.000 Sluwe oplichters slaan op geraffineerde wijze hun slag Een enveloppe verwisseld Twee diamanthandelaren te A m- sterdam hebben bij de poliite aan gifte gedaan, dat zij door drie buiten landers zijn opgelicht voor een partij diamanten ter waarde van ruim 31.000. De drie buitenlanders, van wie nog ni?t vaststaat, tot welke nationaliteit zij beboo ren, doch waarvan een vermoedelijk «en Belg is. terwijl de beide anderen resp. Kn- gelsch en Duitsch spraken, verviegden zieri Dinsdag op het kantoor van de beide dia manthandelaren, dat gelegen is in het cen trum van de oude stad. Na korten tijd han den zij hun belangstelling gevestigd op een partij kostbare diamanten, waarover langen tijd werd onderhandeld. Woensdag kwamen, zij terug en na lang heen en weer gepraat waren de a.s. koopers het ton slotte vrij wei eens. Zooals de gewoonte is, waren de dia manten verpakt in een enveloppe. Na de geslaagde onderhandelingen, zei den zij Vrijdag terug te zullen komen om ie koopsom te deponeeren. Zij zouden tegelij kertijd de kostbare steenen in ontvangst nemen. Wie er echter kwamen opdagen, de dr,e buitenlandsche diamantkooplieden niet. Ten slotte kregen de beide Amsterdamsche han delaren argwaan. Zij bekeken nog eens nauwkeurig de enveloppe en kwam toen tot de ontstellende ontdekking, dat deze tijdens de laatste onderhandelingen verruild was voor een andere enveloppe, met een volko men waardeloozati inhoud. De recherche werd onmiddellijk van h»t gebeurde in kennis gesteld en direct werd een onderzoek ingesteld in de hotels, wan de vreemdelingen gezegd hadden, verblijf te houden. Begrijpelijkerwijze hadden zij ze ker het bezoek van de politie niet afge wacht. De vogels waren met de diamanten gevlogen. Per radio is het signalement van het drietal verspreid. Zij hadden als namen opgegeven: L. CraadeChatel, Moritz Levy, en Braun. Levy sprak Duitsch, terwijl Braun zich van de Engelsche taal bediende bij de onderhandelingen, die voor hen zoo u succesvol verloop hebben gehad. De politie stelt een uitvoerig onderzoek in en heeft o.a, alle grensstations gewaarschuwd. BOERDERIJ AFGEBRAND Vrijdagmidd.'n le Vijf uur is door onbeken de oorzaak te Zed dam brand ontstaan in de woning van de weduwe II. Hunting. De vrouw, die ernstig ziek te lied lag, kon op hot laatste nippertje werden gered. Het vee bestaande uit varkens en geiten, kwam in de vlammen om De brandweer stond mach teloos tegenover de vuurzee, zoodat de wo ning en de daarachter gelegen boerderij tot den grond toe afbrandden. Van den inboe del kon niets worden gered. Verzekering dekt de schade,

Maas- en Scheldebode | 1937 | | pagina 3