Antirevolutionair Orgaan voor de Zuidhollandsche en Zeeuwsche Eilanden Tff££ 4etek! IN HOC SIGNO VINCES DOUWE EGBERTS op 3 punten )ER MEI 1937 >chl WOENSDAG 12 ME11937 52E JAARGANG N°. 4896 WATERSCHAP DE OUDE POLDERS DE NUMMERING DER LIJSTEN VAN ONZE ADVERTEERDERS 1755 :egen! eertje akken RAAG JWERIJ ERDAP.1 'ELEF. 11005 noedde 't blad een vernieti- eering zullen dien, dat hun •nis geven van ind zal zijn. aardappels be- iet aaai omdat is. De voor- g er dan hier dan in een 'n genomen is En de prijzen iraahvaterbron an grootc be- eraalwgter is, Van dien aard eneeskrachtige in, een geivild dt En natuur- landen iverk. kan medege- sencijfer lager rig jaar. Wat t er ook veel onds. Het ver en dat liep 1937, geeft in- 'oo lezen we, 137 plannen al 36 millioen rvarn bijna 13 van Rijks- plannen ge- kleinere go ndii. gulden. es Juliana is vreugde ge- t minder het bekend is ge- aar het plan te brengen, en voor onze zoolang ge- an onze Vor- u komen be- met haar ge- eurtenis zijn,, njzijn in da de Indische uit, n K i i i t> Deze Courant verschijnt eiken W OUNSDAü en ZA IERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per drie maanden franco per post f 0.90 bij vooruitbetaling. BUITENLAND bi) vooruitbetaling 8-50 per (aar. AFZONDERLIJKE NUMMERS 5 CENT. Uitgave N.V. URUKKER1I EN UIK.EVEklJ v.h. W. BOEKHOVEN 6 ZONEN. SOMMELSDI|K Tel. lnterc. No. 202 Postbus No. 2. Alle stukken voor de Redactie bestemd. Advertentiën en verdere Administratie, franco toe te zpnden aan de Uitgevers. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 8 uur. Advertentiën 20 cent. Reclames 40 cent. Boekaankondiging 10 cent per regel. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 1.per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte. Met vernieuwden moed gaat ons volk Voorwaarts. De cijfers der werkloosheid geven, vooral in de groote steden, een aanmerkelijke da ling te zien. Handel en bedrijf herleven. Over de eer ste drie maanden van dit jaar is de in- en uitvoer met circa vijftig procent toegeno men. Herlevend is het besef dat wij er nu zijn, dat wij zachtaan naar een betere toekomst, waarin weer werk, arbeid en brood te vin den zuilen zijn, heengaan. Dank zij het degelijk solied beheer van de Iiegeering Colijn, mogen wij nu de vruchten van de aanpassingspolitiek pluk ken. Dat danken wij aan de door en door kerngezonde positie onzer staatshuishou ding. Daarom kregen wij hier geen strubbelin gen of wantrouwen, maar bleek het ver trouwen in het beleid der Regeering groot te zijn. Het verschil met Frankrijk, waar de vrienden van Albarda en Koos Vorrink de Jeiding in handen namen, is wel groot, zij devalueerden wel doch weigerden aan te passen. Hier heerscht rust en gaan wij met moed de toekomst tegemoet. Daar verteert onrust het land. Het gezag der regeering weet zich niet te handhaven. Zoodat de wilde massa baas is, zeer tot schade van het land en deszelfs inwoners. Dat verschil vloeit voort uit het groote verschil van beginselen. Hier heerscht het christelijk, het Calvinis. tisch beginsel, dat het grondkarakter ver toont van onzen volksaard. Dóar het revolutionair beginsel, dat er naar streeft het wettig gezag opzij te du wen en het gezag der massa er voor in de plaats te stellen. En een Overheid welke de moed ontbreekt haar eigen gezag te hand haven. Dat vindt zijn oorzaak in het feit, dat ook de overheid leeft uit hetzelfde re volutionaire beginsel. Daar heeft een jarenlange practijk van socialistische politiek de bodem ijverig toe bereid voor de beginselen der revolutie. En revolutie brengt altijd ongeluk, ram pen en tegenheden. Het is de grootste ramp welke een volk treffen kan, het sluit de weg der vreedzame ontwikkeling onherroe pelijk af. Het beginsel begint en eindigt in het meest brute ongeloof. Alleen een rustige, vredige, vrije beade ming van het Evangelie kan een volk ge lukkig maken. Het voorrecht dat wij dat mogen bezitten is toch wel heel groot. Daar mogen wij onzen God wel oprecht voor danken. Want wat onderscheidt ons b.v. van Frankrijk? Wij zijn niet beter. Doch God heeft a&n ons willen gedenken. Ons mannen willen schen ken die voor Zijn ordinantiën in Kerk, Staat en Maatschappij opkwamen. Calvi nisten, die wisten dat zij moesten ijveren voor Gods eer, omdat Hij het hen vor derde. Laten wij daar onzen God voor danken en laat er ook iets, vooral in deze verkie zingsdagen, in onze harten leven van dien heiligen drang, om Gods eere te bevorderen, opdat er ook in de toekomst eere in onze lande wone, opdat de beginselen der revo lutie bedwongen mogen worden. Want de revolutie is alleen door het Evangelie te overwinnen. Voor ons is de keus niet Mussert of Mos kou. want dat is voor ons één pot nat.. Er is een andere, een betere, een veiliger weg. De weg welke het lichtende A.R. spoor aan wijst. De weg door onzen Leider Dr. H. Colijn thans uitgestippeld, welke met Gods hulp ons land door de crisis heen zal voeren naar de wenkende betere toekomst Van alle plannenmakerij en gegoochel met cijfers moeten wij niets hebben, wij Wagen ons aan geen proefnemingen welke ons wis en zeker in het verderf zullen stor ten. Maar wij blijven trouw aan het Anti- nev., het Calvinistisch beginsel, waarvan Gezag en Vrijheid de twee zuilen uitmaken, het beleven van dat beginsel brengt geluk, vrede en welvaart over een land. Laat ons dat beginsel nu ook met man nenmoed uitdragen. Ingelanden-vergadering Besloten tot algeheele verbetering van de Waterloozing De vergadering stond onder leiding van j den heer J. Slis Dzn., die opende en me. de aanwezigen den heer Breeman, adviseur van de Cultuur-Teehn. Dienst, allen wel kom heette. De nutlen werden gelezen en ongewijzigd gearresteerd. De v o o r z. lichtte daarna toe, dat tenge volge van de groote regenval der laatste weken tie kanten dei' weteringen dermate waren ontzakt dat verbetering zeer nood zakelijk was. Het bestuur heeft een bespre king hierover gehouden en is tot de slot som gekomen, dat herstel 10 a f 12.000 zou kosten, wat dan nog maar lapwerk is. Het Bestuur meende de cultuur-techni sche dienst nogmaals een begrooting van liet heele plan te moeten vragen waarbij dit Instituut met gewijzigde cijfers voor den dag is gekomen. Spreker verzoekt den heer Breeman hieromtrent de vergadering een en ander mee te deelen. De heer v. Paasschen merkte op, dat op de vorige vergadering van malconten ten beloofd is, dat bij een eventueel nieuw plan ontwerp en bestek zou bijgevoegd. Spr beeft daar niets van gezien. Dat was toch wel noodig geweest Dij zulk een omvang rijk werk. De voorz. antwoordt, dat het nergens gewoonte is en te veel kosten meebrengt. Bovendien was dat geen officieele vergade ring. De heer A. A. M ij s vindt het ook moei lijk zóó een oordeel te vellen, ofschoon hij toegeeft dat de heer Breeman altijd zeer duidelijk is in zijn uiteenzetting. Evenwei vraagt hij den voorzatter zich uitsluitend aan den agenda te houden, daar siaat od: bespreking nieuw rapport. Dus: alleen be spreking. De heer De Wilde: Na die besprekin gen kunnen daar dus voorstellen uit voort vloeien. De heer A. A. M ij s: Er staat geen voor stel op de agenda. De heer Do Wilde zegt, dat dit spij kers zoeken is op laag water. Men zet toch ook niet op de agenda: voorstel tot goed keuring notulen enz. Tweederde van de vergadering weet en begrijpt dat het plan weer aan de orde komt. Er zullen spijkers met koppen geslagen worden. De heer A. A. M ij s: Ik ben niet gewoon tegen mijm overtuiging te praten ik was overtuigd, dat het alleen een bespreking was. Hij heeft er niet op gerekend dat het een overrompeling was om het plan er door te jagen. Die gang van zaken noemt spreker onregelmatig. Spr. had gemeend, dat er een andere manier van voorberei ding zou zijn gevolgd. Als er zonder meer wordt gestemd straks, zal spreker daar re kening mee houden. De heer Breeman. adviseur van den Cult. Techn. Dienst geeft daarna een uit eenzetting hoe men zich de uitvoering thans heeft gedacht. Spreker slaat eerst een blik in het oude rapport, waar gere kend is op 90 ipCt. subsidie op de loonen, wat bij de Minister van Sociale Zaken weer zal aangevraagd en waarop de cijfers ook zijn begroot. Spreker geeft dan gedetailleerde c/jfers, die uiteindelijk hier op neer komen, dat 't totale plan voor dezen polder van 1450 bun der zal komen afgerond op f 100000. Hier in zit aan werkloon plm. f 45.000f 50.000 berekend tegen een uurloon van 24 cent per uur. Uit het rapport vingien we verder op dat de kleine kreek, langs de Kreekstraat zal behouden blijven en de kreek vanaf het gemaal tot de trambrug geheel zal worden overkluisd. Spr. heeft eigenlijk twee berekeningen; een van het heele werk; wat omgeslagen zal komen op f 2.33 per bunder en een op eenvoudiger wijze ieenversterking en par- koenpalen over 700 meter wat komt op f 2.07 per H.A. per jaar. Spr hoopt, dat de vergadering besluit tot uitvoering over te gaan, gezien de practijk anders zal leeren, dat gedeeltelijke verbete ring een lapmiddel en geldsmijterij is. Een en ander wordt aan de hand van een groote kaart de oude zoowel als de nieuwe toestand verduidelijkt. De heer T i m m e r s stelt een vraag over het verval en de bemaling, wat door den heer Breeman wordt verduidelijkt. De berekening van De Bilt is sinds 1857, dat in regemperiodes in 3 etmalen 35 a 40 m.M. water valt. Moderne bemalingen moe ten dit in drie dagen ook verzwelgen. De plannen zijn hierop berekend, dat het onge regelde lurken van de oude toestand, ge heel komt te vervallen. De heer v. Paasschen stelt ook «eni ge vragen van technischen aard, die af doende worden beantwoord. De voo nz. wenscht thans het plan in stemming te brengen. De heer A. A. M ij s wil de zaak niet sa- boteeren maar vindt de wijze van behan deling niet juist. Hij zal tegen stemmen. De heer De Wilde (verontwaardigd): Die letterzifter!] van den heer Mijs zal ik uit de wereld helpen, door mij te bijroepen op artikel 19 van liet Alg. Polderregle ment om aan de Ingelanden machtiging te vragen voorstellen te doen. Ik wil daarmee ccopeeren. dat de lieer Mijs c.s. niet naar tj maten gaat en zegt men heelt daar onwel tig gehandeld. Voor 91 cent per ge- met, kan spr. niet begrijpen, dat dit wordt tegengewerkt, waarbij bovendien zestig nienschcn van de straat worden gehouden. Het zedelijk gevoel moet dan ook meespre ken. De heer M ij s: Zaken zijn zaken. Mijn overtuiging is anders. Het voorstelde-De Wilde komt in stem- mine. U'tgebracht wordt 382 stemmen; 281 stemmen /.ijn voor, 100 legen en 1 blanco. Nu brengt de voorz. het goheele plan in .inning, wat zal worden uitgevoerd met de conditie dat liet Rijk 30 pCt. subsi die op de loonen verstrekt. Van de 382 stenunen zijn er 250 voor en 125 tegen, plus 1 blanco. Aldus met groote meerderheid aangeno men. Een leening zal gesloten worden groot f üO.tHiO, welke publiek zal worden ge bracht. Dan sluiting. Crisis-Tuinbouwbeschikking 1937 V Artikel 8 lid 1 van het Crisis Tuinbouw- besluit 1937 I (zio Tuinderij van 8 Jan. j.l) bepaalt, dat het oogsten van aa-'Jappelen, andere dan vroege en daarmee gelijkge stelde aardappelen, vóór 1 Augustus 1937 is verboden, tenzij dit oogsten geschiedt door een aangeslotene C, die in het bezit is van een daartoe strekkende vergunning van de Noderlandsche Groenten- en Fruit- ccntrale en na een door den Minister van Landbouw te bepalen datum. liet oogsten door den teler voor eigen gezinsgebruik is natuurlijk steeds toegelaten. Bij beschikking van 26 April heeft de Minister van Landbouw thans het model der vergunning vastgesteld. In hetzelfde artikel van het Crisis Tuin bouwbesluit word in alinea 3 bepaald, dat aan een aangeslotene C, die in 1936 vóór 1 Augustus rechtmatig Eigenheimers en/ of Bintjes heeft geoogst, vergunning wordt verleend voor liet oogsten van onderschei denlijk Eigenheimers en Bintjes, van eigen teelt afkomstig, tot een door den Minister van Landbouw vast te stellen percentage van de oppervlakte, waarvoor de aango slotene in 1936 vergunning had tot hei ocgsten van genoemde soorten aardappelen elk afzonderlijk. De Minister van Landbouw heeft thans bij beschikking van 26 April dit percen tage vastgesteld als volgt: bij een voor 1936 voor Eigenheimers en Bintjes gezamenlijk toegestano oppervlakte van: 50 Are of minder op 100 pet meer dan 50 A. tot en met 75 A. op 90 pet nteer dan 75 A. t.m. 100 A op 80 pet meer dan 100 A. t.m- 125 A. op 70 pel meer dan 125 A. t.m. 150 A. op 60 pet meer dan 150 A. op 50 pet De toepassing van het hierbovengenoemd percentage voor oppervlakten van meer dan 50 are lot en met 75 are gpsthiedt on zoodanige wijze, dat de gezam uilijk opp r vlakten voor eenig aangeslotene in die groep niet kleiner worden dan 50 vv. Bij toe wijzing worden gedeelten van aren naar boven afgerond. Hieruit blijkt, dat de toegestane opper vlakte Eigenheimers en Bin'jes, vóór 1 Augustus op oogs'vergunning te oogsten, aan een aanzienlijke beperking is onder worpen. Wij juichen deze inkrimping ten zeerste toe, aangezien het vorige jaar, trien in Juni en Juli meer dan 43 millioen kg. vroege aardappelen op onze vemngen door draaiden, het wel gebleken is, dat la aard- appelmarkt in geno mie maanden alles behalve behoefte heeft aan een onibeperkten aanvoer van latere aardappelsoorlen. „DE TUINDERIJ" Scheveningsche haringvloot uitgevaren Met Pinksteren de eerste nieuwe Hollandsche haring. Zondagnacht tusschen 1 en 2 uur is 'teerste gedeelte van de Scheveningsche haringvloot bestaande uit 32 motorloggers en 4 loggers varende onder Poolsche vlag, voor de haringvisscherij vertrokken. Op den wal was, ondanks het nachtelijk uur, zeer veel belangstelling. Om de nieuwe haring zoo vlug mogelijk aan de wal te brengen, hebben de reederijen besloten, de jagerij toe te passen, d.w.z. dat één schip de eventueele vangst van meer schepen van deze week aan de markt brengt. Zoo goed als zeker kan ook verwacht worden, dat met Pinksteren de eerste nieuwe Hollandsche haring zal worden ge geten. Ook van Vlaardingen en IJmuiden ver trok Maandag een 35-tal schepen ter haring vangst. Openbaare zitting van het Centraal Stembureau A.R. Partij Lijst No. 3 istcr heeft het Centraal Stembureau een openbare zitting gehouden ter nummering van de voor de Tweede Kamerverkiezingen ingediende candidatenliiste. Bij deze nummering gelden lijsten, welke tot een groep zijn verbonden en eveneens de gelijkluidende lijsten als een lijst, zoodat deze in alle kieskringen, waarin zij zijn in gediend. hctzclfae nummer krijgen. De verbinding van lijsten Het resultaat van de gelegenheid tot ver binding van lijsten, die gedurende vier dagen heeft bestaan, is als volgt: Verbonden in alle kieskringen zijn de lijsten van de volgende partijen: R.K. Staatspartij; S.D.A.P.; A.R. Partij; Chr. Hist. Unie; Vrijheidsbond; Vrijz. Dein. Bond; Comm. partij; Staatk. Geref. Partij; Rev. Soc. Arb. Partij; Nat. Boeren-, Tuinders- en Midd. Partij; Algemeen Belang; Kath. Dem. Partij; Nat. Soc. Beweging; Nationaal Herstel; Herv. Geref. Staatspartij; Chr. Dem Unie; Zwart front Voorts zijn verbonden de lijsten van de volgende partijen: Chr. Nat. Actie in de kieskringen 1 tot en met 17; Actie-Bouwman in de kieskringen i. 2. 3. 4. 9. 15, 17 en 18; N.S.N.A.P. in de kieskringen 2, 3, 5, 11 en 15. Ten slotte zijn ingediend de volgende op zich zelf staande lijsten: N.S.N.A.P in Kieskring 6; N.S.N.A.P. in kieskring 18. De nummering Allereerst werden genummerd de lijsten, welke door aftredende kamerleden voor een voorkeurnummer zijn aanbevolen, en wel in de volgorde, te beginnen met no. 1 van het grootst aantal aanbevelingen. Aanbevolen waren de lijsten der volgende narlijen: R.K Staatspartij door 28 leden; S.D.A.P. door 21 leden; A.R Partij door 14 leden; Chr. Hist. Unie door 10 leden; Vrijheidsbond door 7 leden; Vrijz. Dem. Bond door 6 leden; Comm. Partij door 4 leden; Staaik. Geref. Partij door 3 leden; Rev. Soc. Arb. Partij door 1 lid; Nat- Boeren Tuinders en Middenst Partij door 1 lid. Het Centraal Stembureau kende der halve de nummers 1 tot en met 8 toe als volgt: 1 R.K. Staatspartij (in alle kieskringen) 2 S.D.A.P. (in alle kieskringen) 3 A.R. Partij (In alle kieskringen) 4 Chr. Hlst. Unie (in alle kieskringen) 5 Vrijheidsbond (in alle kieskringen) 6 Vrijz. Dem. Bond (in alle kieskringen) 7 Comm. Partij (in alle kieskringen) 8 St. Geref. Partij (in alle kieskringen) Daarna werden bij loting toegekend de nummers 9 en 10 aan de lijsten, welke door slechts 1 lid waren aanbevolen. De uitslag hiervan ryas, dat deze nummers als volgt werden toegewezen: 9 R. S.A.P. (in alle kieskringen) 10 Nat. Boeren- Tuinders en Midd. Partij (in alle kieskringen) Vervolgens kwamen voor nummering in aanmerking de overige lijstengroepen ol stellen gelijkluidende lijsten. Voor deze werden de nummers: 11 Kath. Dem. Partij (in alle kies kringen). 12 N.S.N.A.P. (in kieskringen 2, 3, 5. 11 en 15). 13 Chr. Dem. Unie (in alle kieskrin gen). 11 Algemeen Belang (in alle kies kringen). 15 Nat Soc. Beweging (in alle kies kringen). 16 Herv. Gerei. Staatspartij (in alle kieskringen). 17 Chr. Nat Actie (in de kieskringen tot en met 17). 18 Actie-Bouwman (in kieskringen 1, 2, 3, 4, 9, 15, 17 en 18). 19. Nationaal Herstel (in alle kieskrin gen). 20 Zwart Front (in alle kieskringen). Ten slotte werd overgegaan tot toeken ning per kieskring van de nog niet toege wezen nummers aan de op zichzelf staan de lijsten, waarvan het resultaat was: 12 N.S.N.A.P. (in kieskring 6) 12 N.S.N.A.P, (In kies Kring 18). Kamer van Koophandel en F abrieken voor Dordrecht en Omstreken Uit iie! jaarvers'ag over 1936, dat wij een dezer dagen ontvingen, blijkt, dat de omzet cijfers \oor de verschillende Groenten- en Fruitveilingen in liet district der Kamer, zich in stijgende lijn bewogen. Aan de Centrale Veiling voor Goerce en Ovprflakkre te .Middcl'harnis steeg de omzet van f 168.918,11 tot f 186.139,15. Het Borgstellingsionds ontving 91 aanvra gen :er behandeling. I11 16 geval'en kon tot eelt bedrag van f 5600 aan liet verzoek 0111 borgstelling worden voldaan, terwijl twee maal hulp op andere wijze werd verleend; 31 verzoeken werden afgewezen, terwijl o aanvragen werden ingetrokken. Uit liet overzicht over de Binnenlandsche vaart blijkt dat liet aan'al bevrachtingen over de beurs, zoowel als liet langs dezen wee verscheepte kwantum goederen, weer scherp terug liep. Gezien de steeds verder ingekrompen werkingssfeer van de wet op de Fivenrodige Vraohtverdeeling (door recente rechterlijke vonnissen is de toepas sing ook op het gebied van de Maas twijfel achii/j geworden/ behoeft deze inkrimping ntel te verbazen. Door het agenschap Mid- dclharnis van de Bcvraclvtiingsrommissia te Dordrecht werden 343 ladingen bevracht m»,i 26409 Ion vervoerde goederen. De veerdienst MiddelharnisHellevoet- sluis vervoerde in 1936 105596 personen en 4120 auto's. In het overzicht van den economischen toestand der gemeenten, bchoorende. tot het gcp.ed der Kamer, vintien wij onder Ooh- gensplaat vermed: „Mist steun van Over heidswege kon de landbouw loonend wor den gemaakt. Zaadteelt en zuadhandel ble ven geilijik". S o m m e I s d ij k: „in liet najaar van 1936 was de handel in aardappelen zeer levendig tengevolge van export naar Argentinië. Siroo, waarin de laatste jaren nogal Itandel was. werd in het voorjaar weinig ver scheept, omdat het waardeloos was. in het najaar waren de prijzen iets gestegen waardoor het verscheept kon worden, in tegenstelling met enkele jaren ge'.eden wordt in deze gemeenten vrijwel geen paar (iepeen meer verlxmvvd, de kwaliteit is over het algemeen niet deugdelijk meer. De werkloosheid is nog groot, aan steun werd uitgegeven f 26572 MIDDELHARNIS Het doet goed in deze dagen, na een lange periode van een minder opgewekt bedrijfsleven weer symptomen van voor- uilgang en opleving waar te nemen. Nu het economisch leven weer een nieuw tijdperk schijnt in te luiden openen zich ook voor het zakenleven weer nieuwe perspectieven en de praotisc-he zakenman zorgt wel met zijn tijd nree te gaan, door zijn zaken zoo te moderniseeren, dat deze aan de hoogere en nieuwere eischen van het publiek vol doen. De fa Gcbr. Buyssc, Zandpad, alhier, heeft steeds blijk gegeven deize economi sche inzichten te verstaan door .haar maga zijnen steeds weer te doen aanpassen aan de gewijzigde omstandigheden. Voor enkele jaren terug vond een algeheele verbouwing plaats, maar al gauw bleek, dat de ruimte nog onvoldoende was zoodal besloten werd het interieur weer belangrijk te vergrooten. Vrijdagmiddag vond de feestelijke ope ning van de herbouw plaats. Een rondgang door het met verschillende bloemstukken versierde magazijn, toondo ons, dat werke lijk een aanzienlijke verbetering heeft plaats gevonden. Ruim achttien meier is de zaak naar achter uitgebouwd. De achterzijde is geheel in glas uitgevoerd, zoodat de clien tèle het volle daglicht heeft om kleur en kwaliteit der stoffen te beoordeelen. De verkoopruimte is eveneens aanmerke lijk Verruimd. De betimmering, plafond en de vloerbe dekking vórmen eon prettig geheel en ver- hoogen het aanzien van liet interieur. Met deze vernieuwing is onze plaats weer een zaak rijker geworden die er toe zal mede werken, om Middelharnis nog meer aan trekkelijk te maken voor het koopend pu bliek van het eiland. Koopt zooveel moge lijk op Flakkee, maar dan ook een zaak waar men terecht kan en zijn klanten een ruime keuze kan voorleggen. Op onze rond gang zagen wij wel dat de firma Buysse in dit opzicht haar taak verstaat zoowel op het gebied van confectiekleeding als van manufacturen. Ter gelegenheid van deze heropening geeft de firma Buysse aan haar koopers verschillende mooie cadeaux. Bij aankoop van f 1 reeds ontvang! men een mooie beker, verder vazen, porceleinen ser viezen enz. Van lal van zakenrelaties en kennissen waren gelukwenschen en telegrammen al dan niet vergezeld van bloemstukken, het een ai mooier dan het ander ontvangen Het bestuur der Middenstandsvereeni- gdng heeft namens den plaatselijken mid denstand het initiatief van deze firma ge huldigd. Wij voegen onze gelukwenschen bij deze stroom en hopen, dat de fa Buysse veel succes zal hebben met deze reorgani satie, 1 DE NOODLANDING VAN DE KIEVIT Een onderhoud met r-n der passagiers „Van eigenlijke angst was geen sprake" Vrijdagmiddag om half 4 is op Schiphol de „Sperwer" aangekomen met de bemanning van ae bij Athene zwaar beschadigde „Kie vit', welk toestel in noodweer een noodlan ding moest maken. Wij hadden een kort onderhoud met den gezagvoerder Frijns, die met de „Sperwer" de inzittenden van de „Kievit" had terug gebracht. Hij beschreef de plaats, waar de noodlanding moest worden uitgevoerd ais een klein strandterreinlje, waar verschil" lende parasols op cementen voetstukken stonden. Bij zijn landing heeft de „Kievit" eenige van deze paaTTjes omvergeworpen. Het huis, dat hij volgens de berichten bij zijn uiiioop heeft geraakt was een eenvoudi ge schuur, waarin wat stoelen stonden. Op het moment dat de „Kievit" met het huisje in aanraking kwam, was de machine reeds zoo goed als tot stilstand gekomen. Een der passagiers, mr. A Mesritz uit Heemstede, zeide ons, dat bij nadering van Athene een ioodblauwe woikcnkolom zicht baar werd. Het was werkelijk verschrikke lijk weer. Ieder begreeo onmiddellijk dat de landing zeer moeilijk zou zijn. Het vliegtuig kruiste even boven Athene, doch piloot Moil achtte het niet verstandig zich in het cen trum van het noodweer te wagen Ofschoon er nog benzine genoeg was om nog eenigen tijd in de lucht te blijven, besloot de gezag voerder toch het toestel aa.n den grond te zetten. Het noodweer breidde zich immers uit in onze richting, aldus de heer Mesritz, en wanneer wij langer- in de lucht waren gebleven, zou de situatie er nog maar moei lijker op zijn "eworden. Moll koos een smal strandterrein bij Piraeus, in een vrij be woonde buurt. „Voelde u zich niet onprettig, bij d"ze noodlanding? vroegen wij den heer Mesritz. Onze zegsman ontkende dit. Alle inzitten den van het vliegtuig, ook de Amerikaan- sche dame, die de reis meemaakte, waren wp] benieuwd naar den afloop, doch eigen lijken angst hebben zij niet gevoeld. Op het commando „riemen om", hebben allen zich kaim op hun plaats gehouden De beer Mes ritz was vo! lof over de wijze, waarop de noodlanding is volbracht. Zware schokken hebben de inzittenden niet gevoeld. De fleschjes in het valies van den heer Mesritz waren alle heel. Den avond hebben de passagiers en do bemanning genoegiiik op het terras van hun hotel doorgebracht. De Grieken, die zij daar gesproken hebben, verklaarden, dat het noodweer van den middag er een was, zoo als men daar in geen jaren had meege maakt. Ook de twee andere Hollandsehe inzitten den, de heeren van Woerkom en Haas, wa ren vol lof over de manoeuvres van den piloot

Maas- en Scheldebode | 1937 | | pagina 1