VOOR VROUW EN KIND UW SLAAP 1937 MAAS EN SCHELDEBODE ZATERDAG 8 ME11937 N A 1 HEMELVAARTSDAG WEEKOVERZICHT BUITENLAND Mijnhardt's Zenuwtabletten Sproeten komen vroeg in het voorjaar, koopt tijdig een pot Sprutol. Bij alJe Drogisten KERK EN ZENDING yOOR DE VROUW VOOR DE JEUGD z omer era <tiidto aan lelijk .hoog, verkocht men geen en winter effing plus ardappeien de Malta •en. Daar- lonten ge ien is gt' to g moer. De le-dit, daar auw onder hebben .9 ad/tar toch anlappeVn age zondar inlichtiu- Vmsterdam. nde prijzen 30260, 7, 5. Blauwen en Bonten rs 190—200, Middel imors ITO Siiuische ioorten po- 1—100, N.H. H. 140-150, Bevelanders —240, Texel •he Bt rgers ier per 100 IS en 19 ?n 14—14.50 lardap-reten f 2.70—f 2.80 1ELHARNIS Snijboonen 5.20—8.70; kropsla 1.50 00 st.; radijs 0 bos. ang-evoerd In len. 1. veulen, runderen, 147 1589 nucht. tapen of lam- geiten, 255 :ot 72, 2e kw sen tot 70, 2e en tot 65. 3e lveren to 85, in 3646-52 slachtkalve- 375257 Schapen -29, zuiglam- alveren 7—» i16. slacht* ïrden 160—# ieren 160-— -250. melk- 125—161— 90115 -14. ossen was lel en onver- koeien en 2o waren. Een os tot 75 cent voer, cnatigen voer. matigen Een prima eren aanvoer, slachtkalve- el en de p~ö- moeilijk te tragen hnndel len en hitten In prhs» >elen was klei >n waren goef len die boven oerd, matigen iken wps ieta ste prjizen. week met orige week. aanvoer, vlug •ter ter markt D-lge week. 37, beide da- In hotel an: R. V. Maat), ïhakhout en polder het er den Ouden Sectie D nos. C nos. 344, R. V. Maat), n Piaspolder, Nieuw-Wes- 303, 284, 173 verschillen- B. F. Augus- te verkrijgen Tostermans te TA te 's-Gra- 'ERMANS te !ei 1037. beide ssant, ter fier- sp. veiling en R V Maat), ing, te Mctis- nt, kad Sectie erfpaclitshef- f 116.121/2 ten detissant Sec. H.A en 1146, R V. Maat) lakend kavels kad. Sectie D TA te 's Gra- fERMANS te 'ei 1937, heide sland, de vei- uien en de af- R. V Maat). polder Dirks- rste Stoofwcg, en 550 2 R V Maat) Ier Dh'ksland, Sectie C no. R. V Maat), nakend kavel ctie D, no. SO TA te 's Gra- ERMANS te r VOORDE ZONDAG JEZUS' HEENGAAN ONS BELANG „Doch Ik zeg u de waarheid, het is u nut, dat Ik wegga, want indien Ik niet wegga, zoo zal de Trooster tot u niet komen, maar indien Ik heenga, zoo zal Ik Hem tot u zenden". Joh. 16 7. Wat kan men 't met de beste bedoe lingen toch glad mis hebben! En dat kan den beste overkomen! Daarom is be scheidenheid zulk een sierlijke deugd. Dat wil daarom niet zeggen, dat we niet steeds hebben te staan naar een gevestig de overtuiging, naar stoere beslistheid, naar vastheid van beginsel. Dat weten we wel beter. Daar gaat een weldadige werking, een vormende invloed uit van een ieder, die weet wat hij wil en daar naar ook handelt; die, als de ploeger rechte voren trekt, wiens leven staat in h t teeken van de rechte lijn en niet van de zig-zag-lijn. Maar dat doet toch aan het feit niet af, dat 't ook .wezen kan, dat men met goede bedoelingen toch, om zoo te zeggen, uit een verkeerd vaatje tapt. Zóó was 't ook bij de discipelen. Ze leefden n.l. in de gedachte, dat hun niet erger kon overkomen dan het heengaan van den Heere Jezus. En we verstaan dat wel. En de Heere Jezus verstond dat ook wel. Want niemand wist beter, wat men aan Hem had, dan Hijzelf. Daarom wist ook niemand beter, wat Zijn verlies. Zijn heengaan beteekende, dan Jezus Zelf. Maar Hij wist ook, wie er voor Hem in de plaats zou komen, nl. de Troos ter, de Heilige geest, die de groote Toe passer is van de zaligheid, door Hem van de Zijnen verworven. En dat is het nu, wat die discipelen nog niet wisten, ten minste nog niet recht wisten. Ze bleven te veel staan bij het feit van de lichame lijke tegenwoordigheid van hunnen Hei land en Meester. En zeker, dat hield ook ontzaglijk veel in: Jezus bij hen en Jezus met hen, Jezus, Die 't altijd zoo goed met hen meende; Die hen kende en verdroeg Die spreken kon als niemand anders en daden doen, die hun hoogst gespannen verwachting nog overtroffen. O neen, ze moesten er niet aan denken, dat zij als wegzen zouden achterblijven, geheel aan henzelf overgelaten en dat temidden van een vijandige wereld, die haar haat en af. keer en dat zelfs onder den mom van den waren godsdienst onverholen en gevoelig blijken liet. Neen, de dag van de Hemelvaart is geen blijde dag, geen feestdag op zichzelf genomen, maar alleen en dan ten volle, bestraald met het koesterend licht van den Pinksterdag, Wat is de Hemelvaart zon der de komst van den Heiligen geest, den Trooster, gelijk Hij hier in ons tekstwoord wordt genoemd? Daarom 's Heilands nadrukkelijk spre ken: „Doch Ik zeg u de waarheid", met welke uitdrukking de Heere wil te ken nen geven: Brengt nu eens alle binnen praters tot zwijgen, schenkt Hij alleen Uw vertrouwen, gelooft Mij op Mijn woord: „Het is u nut, dat Ik wegga; want indien Ik niet wegga, zoo zal de Trooster tot u niet komen, maar indien Ik heenga, zoo zal Ik Hem tot u zenden. En ja, onoverkomelijk zou het verlies geweest zijn, als de Heere Jezus weer te ruggekeerd was tot den hemel en Hij had 't daarbij, gelaten. Maar zóó is 't niet, Gode zij geprezen, niet. Van uit den he mel, waar Hij met de hoogste macht is be kleed, gaat Hij nu het groote werk, dat Hij op aarde gewrocht heeft, toepasselijk maken tot heil der wereld, tot troost van de Zijnen, tot instandhouding van zijn kerk, door te zenden den Heiligen Geest. En het is die Geest, Die de Apostelen be kwamen zal tot hun bizondere roeping om Jezus' daden en woorden onfeilbaar te boek te stellen in die Heilige Schriften, die ons wijs kunnen maken tot zaligheid, waardoor wij ons verheugen mogen in het bezit van Gods bijzondere openbaring, ons in Zijn Woord gegeven. Die Geest, Die woning makend in Zijn gemeente en in het hart van eiken geloovige ons ge geven is, opdat Hij ons door een waar geloof Christus en al Zijne weldaden deelachtig make, ons trooste en bij ons eeuwiglijk blijven. „Het is u nut, dat Ik henenga", zóó spreekt Jezus. Hij wil zeggen: meer dan ge verliest krijgt ge terug, in Hem, Dien Ik u zenden zal, den Trooster. Voor Trooster staat in den oorspronkelijken tekst, in het Grieksch, een woord, dat be- teekent iemand, die u helpt en bekrach tigd tot alle werk, die u troost en bijstaat. Zeker, dat deed Jezus ook en altijd, maar, als we nu daarbij in aanmerking nemen, dat de Heilige Geest, niet slechts, gelijk Jezus, bij hen zou wezen, maar in hen zou wonen, dan viel hierdoor geen verlies, maar winst te boeken, den discipelen tot nut, ja in het belang van al de Zijnen. Deze Geest is in geen enkel opzicht min der dan Jezus, want Hij is zelf God eigen Geest des Vaders en des Zoons. „Wij zien dan ook, dat de Apostelen bij de verwisseling van Trooster alles win nen; zij doen de werken van Christus, ja, meerdere werken nog dan Hij; zij vervul len de wereld met goddelijke wonderen, en dringen met hun licht in de duisternis des heidendoms door. Aan de komst van den Trooster heeft de kerk te danken, dat zij er is". Tot die kerk te behooren welke Christus heeft gekocht met het goud van Zijn bloed en het zilver van Zijn tranen, en daarvan een lidmaat te zijn, hebben we te danken, louter en alleen aan dien Geest. Hij woont iiwons en heeft daar, in ons diepste binnenste. Zijn woon stede; doet vandaar uit, als ware 't van onszelf, Zijn zielzaligend, Godeverheer- lijkend werk, waardoor wij ons één weten met Christus, ook al is 't, dat Hij in den hemel is en wij op aarde zijn; doet ons den goeden strijd strijden in de weten schap, dat gelijk Jezus overwonnen heeft, wij ook overwinnen zullen en eenmaal zul len komen, waar Hij is. Ja, het is die Geest in ons. die met onzen Geest getuigt, dat wij kinderen Gods zijn en dat wij de zaligheid beërven zullen; die Geest, die ons vernieuwt en ons heiligt, waardoor wij ons rijk en gelukkig gevoelen, ook al zou den we niet 't minste aardsche goed het onze mogen noemen. Gelukkige bezitters van dezen Geest, den heiligen Geest Gods! De Hemelvaart van den Heere Jezus Christus is daarom zoo rijk aan vertroos ting, omdat zij bestraald wordt door het helderschijnend licht van den Pinksterdag. Geen verlies dus, maar winst, die uitgroeit tot eeuwige winst. Hebt gij dien Geest? En behoort Gij tot die gelukkigen? Meer rechtstreeks dan dc [politieke be sprekingen, die tusschen don Duitschen minister Von Neurath en Ciano te Rome gehouden zijn, of de uitlatingen van den Britschon minister Eden, in het Engelsche Lagerhuis, die toch ieder van hun kant 't vraagstuk van de ontwikkeling van den Spaanschen burgeroorlog raken, en daar mee wellicht tevens liet lot van Europa, is de publieke opinie bewogen door een ramp, die in het verre Amerika heeft plaats ge grepen. Het trotsche Duitsche luchtschip, dat den naam .Hindenburg" voerde, is daar te Lakehurst, nabij New-York, letterlijk in het gezicht van de haven, vergaan. De zep pelin had 'reeds een zware reis achter de rug. Slecht weer had het schip flinke ver traging bezorgd en toen liet over de metro pool hoen vloog, had het een betrekkelijk slechts geringe hoogte. Uit de vensters der wolkenkrabbers wuifde men de passagiers, die zich voor de ramen der kajuit hadden opgesteld, vroolijk toe. Men zag hen van zoo dichtbij, dat men zelfs elkanders ge zichten kon onderscheiden. Kort daarop cir kelde men boven het landingsterrein, ge reed om te landen. Ruim vijftig soldaten stonden gereed de landingskabels aan to vatten zoodra deze binnen hun bereid zou den zijn. Doch kapitein Max Pruss talmde; nog; er waren ernstige atmosferische sto ringen, die dc manoeuvres bemoeilijkten. Eindelijk was het groote moment daar! Dn luchtreus zakte tot op honderd meter hoog te; de militairen grepen reeds vast; het schip helde wat met de neus naar beneden, en toen, eensklaps hoorde men het geweld van een ontploffing; rook en vlammen bra ken zich overhaast baan! Binnen enkele minuten was toen het lot van dit meester- !s weer rustig en Uw zenuwen worden gekalmeerd en gesterkt door het gebruik vnn Glazen Buisje 75 ct Bij Apoth. en Drogisten stuk van Duitsche techniek onherroepelijk beslist. Terwijl de landingsmanschappen ijlings uiteenstoven, om een veilig heen komen te zoeken, daverde het machtige ge vaarte reeds tegen den bodem, krom ge trokken door het geweld van een loeienden hraijd. Omstreeks honderd personen bevon den zich in het schip, passagiers en be manning. Ruim dertig hunner hebben het leven bij deze ramp gelaten wat voor de Duitsche luchtvaart een ontzettende slag beteekent. De beide commandanten, de ka piteins Lehmann en Pruss, hebben door een koenen sprong uit de commandohut zich uog tijdig kunnen bergen. Hun verwondin gen zijn echter van zoo ernstigen aard dat men zich over de mogelijkheid van hun herstel bezorgd maakt. De viering van den len Mei .heeft over het algemeen een rustig verloop gehad. In Moskou legdo Worosjilof, nadat het roode leger voor de sovjet-autoriteiten parade had gemaakt, namens zijn mannen de belofte van trouw aan Stalin af, waarschijnlijk met het doel, een einde te maken aan de geruchten, dat er in Russische legerkringen ernstig verzet tegen het huidige regiem zou broeden. In Parijs hadden dit keer geen ongeregeldheden plaats, hetgeen wel voornamelijk te danken is aan het feit, dat in dit land thans een volksfrontregeering het bewind voert, zoodat de roode massa kwalijk aanleiding tot scherpe eischen en woelingen kon vinden. In Warschau echter vielen eenigc slachtoffers, toen door onbe kenden op de demonstranten schoten wer den gelost. Deze onbekenden bleken later te behooren tot een zeer radicale nationa listische organisatie, een symptoom ervan hoe ook in Polen de verhoudingen steeds slechter worden. Moordaanslagen vormen in den politieken strijd steeds een armzalig argument en het is wol bijzonder te be treuren, dat een klein kind daarbij een dei' slachtoffers moest worden. Ook Duitschland heeft zijin feest van den arbeid gevierd, en het heeft dit gedaan door de gebruikelijke massa-regie weer eens toe te passen. De vlaggerjparade, toon de Fiihrer in den Lustgarten te Berlijn verscheen, moet inderdaad indrukwekkend zijn geweest. Hitiers rede bracht overigens dit nieuws, dat hij zich voor het eerst in 't pu lillek o pon lijk over den liuidigen kerk strijd uitliet. Hij zinspeelde erop, dat than3 ruim duizend leden van Roomsche reli gieusc orden gevangen zitten, beschuldigd van allerlei misdrijven, doch in het bijzon der van overtredingen van het zevende ge bod, waaraan aan hen voor hun opvoeding toevertrouwde kinderen te lijden zouden hebben gehad. Van dit soort processen maakt men thans in het derde rijk op een onsmakelijke manier ophef, met de duide lijke bedoeling het prestige der Roomsche kerk via het wangedrag van deze klooster lingen te schaden. Hitier heeft het dan ook in zijn rede onomwonden gezegd, dat een kerk, die aan zulke dingen mede schuldig staat, niet moet meenen voor recht en mo raai op dc bres te kunnen treden. Blijk baar zit de bedoeling voor, het Vaticaan te imponeeren, ten einde zijn verzet te breken tegen de invoering der zg. gemeenschaps- cholen, waar roomsche en protestantschs kinderen gezamenlijk onderwijs zuilen ont vangen, zij het dan ook met gescheiden, doch verplicht gesteld godsdienst-onderwijs In Spanje behoudt generaal Mola de voordeelige positie, welke hij door het jongste rechtsche offensief in de Baskische provincies heeft gewonnen. Zijn opmarsch schijnt daar thans vrijwel tot staan te zijn gekomen. Blijkbaar doet zich de behoefte evoelon, de troepen eenigszins op hun verhaal te laten komen; bovendien moeten de verbindingen met het achterland wor den gereorganiseerd,, teneinde de ravitail- leering te beveiligen. Tntusschen varen uit de Baskische havens de Britsche en Fran- sche koopvaardij-schejien heen met heele ladingen vrouwen en kinderen, die bij dc herhaalde beschietingen van Bilbao meer en meer in .het gedrang geraakten. Franco heeft deze ontruiming niet willen toestaan, blijkbaar vreest hij, dat op deze wijze hem ook vijanden zullen ontsnappen. Doch Engeland heeft ditmaal den voet strak ge houden, om althans dit weerlooze, hulpe looze deel der bevolking voor verder leed te behoeden. Het verschrikkelijk lot, dat Guernica heeft getroffen deze stad werd immers vrijwel met den grond gelijk ge maakt heeft dc gewetens der neutralen wakker geschud. Wat Madrid betreft, deze sfad onder- vindt nog steeds den dagelijksehen overlast van zware bombardementen, zonder dat daardoor de krijgskansen noemenswaardig schijnen te worden beïnvloed. Ook op de overige Saansche fronten toont dc strijd weinig verandering van aspect. Wel is het klooster van de „Heilige Maagd", dat in de omgeving van Andujar is gelegen, en dat sedert ruim negen maanden door de roo- den belegerd werd, thans uit de handen der nationalisten in die der volksfronters overgegaan, doch dit krijgsfeit heeft eerder gevoelsbctcekenis, dan dat daardoor stra tegisch veel bereikt zou zijn. Twaalf hon derd personen, voor een aanzienlijk deel noncombattanten, hebben in deze geïmpro viseerde sterkte hardnekkig een beleg door staan, hetwelk aan de heroische dagen van het Alcazar van Toledo herinnert. Honger en uitputting hebben tenslotte het einde verhaast. Men zegt, dat de gevangenen door den overwinnaar zijn gcsjiaard, maar dat zij later voor een krijgsraad zullen terecht staan. Wij zullen het beste voor hen hopen Meer opzien dan de krijgsverrichtingen zelf, heeft de opstand gebaard, welke achter het front, in het gebied van Cata- lonië, en met name in Barcelona, heeft ge woed. In deze prachtige havenstad is de partij der anarchisten, waarmede het volks front geducht rekening heeft te houden, de steeds roerige factor. Deze heeren zijn wars van alle overheidsgezag en trekken in der. strijd, vrijwel ieder op eigen houtje, in kolonnes, die hoogstens bij onderlinge af spraak cenig gezag dulden. Op hun reke ning moeten worden geboekt de ontzaglijk talrijke politieke moorden, die in het bij zonder in het begin van den burgerkrijg menige afgelegen plek met bloed hebben doordrenkt. Valencia gevoelde meer en meer de noodzaak, eenheid in dezen chaos te brengen, speciaal eenheid van opperbevel en derhalve werd op aandrang uit deze geïmproviseerde hoofdstad in Catalonië een berocpsgeneraal tot algemeen bevel hebber benoemd. Barcelona was toen spoe dig het tooneel van herige straatgevechten waarbij zeer veel slachtoffers vielen. De volksfrontregeering heeft oorlogsschepen en troepen moeten zenden, om aan deze woes te revolte het hoofd te bieden. Men zegt, dat er thans een begin van orde aan het ontsluan is, al smeult nog overal liet verzet Dergelijke oneenigheden aan volksfront zijde moeien natuurlijk de Burgos-regeeri.bg ten goede komen. Het is de vraag slechts, of zij over voldoende kracht beschikt, om deze kansen uit te buiten. In Londen is thans de officieele scheiding uitgesproken over hel huwelijk van mevr, Simpson. De dame in kwestie en de voor malige koning van Engeland, die onder zijn nieuwen naam van hertog vara Wind sor sinds geruimen tijd in Oostenrijk ver toefde, .hebben van dit nieuws telefonisch kennis gekregen, en Edward is daarop on middellijk op reis gegaan naar de Fransehe provincie Touraine, waar zijn aanstaande vrouw als gast hij een familie op het kas teel Caradé vertoeft. De sensatiepers hoeft zich opnieuw dankbaar van het geval meester gemaakt en bemoeit zich thans druk met de vraag, wanneer Edwards op zienbarend huwelijk officieel zal worden voltrokken. Naar verluidt, zal men zoolang wachten, tot de kroningsplechtighedon te Iranden goed cn wel achter don rug zijn. Een merkwaardige passage uit F.ngelands moderne geschiedenis zal dan daarmee zijn afgesloten. De nieuwe koning George kan vervolgens beginnen, het geschokte aanzien der Britsche kroon le herstellen Zie roor Binvenlandsch Weekoverzicht volgende bladzijde. NED. HERV. KERK Beroepen: Te Wezep, J. R. Cuperus te 's-Grevelduin-Capelle. Te Hellendoorn, H. B. Spijkerboer te Woudsend. Te Nieuw-Beijerland, D. van Luttervelt te Schalkwijk. Te Hellevoetsluis (toez.), S. P. de Roos, cand. en hulppred. te Drie bergen. Bedankt: Voor Kamerik, T. H. Oosten- brug te Gouderak. Bedankt: Voor Kerkwijk-Bruchem, J. Lekkerkerker te Oldebroek. GEREF. KERKEN Tweetal: Te Zaandam (3e pred. plaats), Dr P. G. Kunst te Deventer en Dr H. N. Ridderbos te Eefde-Gorssel. Tweetal: Te Zevenbergen-Roosendaal, cand. G. R. Visser, hulppred. te Roosendaal en cand. J. S. v. d. Weg te Dubbeldam. GEREF. GEM. GEREF. KERKEN Beroepen: Te Bruinisse, J. Vreugdenhil te Kampen. Bedankt: Voor Rijssen, J. Vreugdenhil te Kampen. CHR. GEREF. KERK Beroepen: Te Zwaagwesteinde, W. Heerma te Aalsmeer. VRIJE GEREF. GEM. Bedankt: Voor Zwijndrecht, L. de Voogd te Puttershoek. HERST. EV. LUTH. KERK Aangenomen: Naar Gorinchem, Ds J. E. B. Blase te Bussum. TOEGELATEN TOT DEN H. DIENST Het Provinciaal Kerkbestuur van Utrecht heeft tot de Evangelie-bediening in de Ned. F"rv. Kerk toegelaten den heer M. F o e k e n te Haarlem. tVAN ONZE OVER GROOTMOEDERS III I Tot het ztcivende jaar meestal bleven 'de ikindcren, zoowel de jonglens als de meisjes, aa nde zorg der moeder toevertrouwd, en Sn de opvoeding is dan nog geien verschil op te merken. In de middeleeuwen bleven eij zoolang in de vrouwenvertrekken. Zien wij kinderen uit die tijd en ook uit de vol gende eeuwen afgebeeld, dan is het dik wijls op het eerste gezioht moeilijk jonglens en mesijes te onderscheiden,- daar ook jon gens op veel latere leeftijd lange rokken dragen, een versoliijnsel trouwens, dat tot voor kort raog in verschillende streken voor kwam. Waarmee hebben in vroeger tijd de meis jes zich vermaakt? Pojjpen hadden zij ze ker. Bij kinderen van een oudere periode mogien we toch wel verschillende trekjes veronderstellen, die het moderne kind ook faennwrikien. De fantasie zal zeker niet minder ont wikkeld geweest zijn; de geest om na te apen, wat zij vader en moeder zagten doen, evenmin. Ook onder Karei den Groote zullen de jongens gegrepen hebben naar hoorn en vvajientuiig, in de meisjes openbaarde zidh al heel vroeg het moedertje en het huis houdstertje. Waren de poppen, die de kin dertjes dezer kleine moedertjes moesten vooretellen, ook nóg zoo smakeloos en pri mitief gwnaaikt, die moedertjes kondien zich geien aardiger en liever kroost denken en zij vertroetelden de houten, stijve vormen of de eigengemaakte poppen van lappen en ander materiaal, zooals zij moedfer kleinere broertjes en zusjes hadidlen zien liefkoozen. En het topunt zal wel altijd geweest zijn, als de poppen aao- en uitgekleed konden [worden! Bij Cats en Luyken vinden we bij gedich ten op het kinderspel, afbeeldingen van meisjes in haar gewone spelen, maar nog veel beter toovert ons Vondel een sjjelend fklein meisje voor oogen in zijn „Uitvaart aan mijn dochteirken". De dood ontziet ook de jeugd niet en kiest hij voorkeur de liefste kinderen als zijn offers uit, zoo klaagt de beroofde vader: gij zag er een, dat wuft en oniestuurd De vreugd was van de buurt, 4 vlug te voet, in't slingertouwtje sprong - Df „zoet Fiang" zone. Era huppelde in het reitje Om 't lieve loddereitje, Of dreef, gevolgd door eenen wakk'ren troep Dien rinkelenden hoep De straten door, of schaterde op een scihop; Of speelde met de pop Het voorpsel van dc dageen, Die d' eerste vreud verjagen; Of onderhiel, met bikkel en bonket De kinderlijke wet En rolde en greep, op 't springend: elpenbeen, De beentjes van den stieien, En had dat zoete leven Om geld noch goed gegeven." Het „zoet Fiane" uit dit gedichtje wekt bij ons geen herinneringen meer op en ,,'t lieve loddereitje" moeten we onver klaard laten, maar zien we de kleine Saartje niet voor ons, zooals ze ellen hoepel door Amsterdams straten drijft en hooren we het vroolij'ke kind niet lachien, terwijl ze met tintelende oogen geniet van het zwe ven in de lucht? Touwtje springen schijnt ook al eiinds eeuwen een vermaak der meisjes geweest te zijn, doch het monopolie van het spring touw haddien ze toen nog niet veroverd, zoo als de plaatjes bij Cats en L/uykien getuigen, waar we jongiens in, de bocht ziien springen. Bikkellende meisjes zijn op menig oud prentje afgebeeld. De steenpn stoepen schij nen zich wel altijd het best voor dit spel geleend te hebben, doch ook het ruim der Kerk niet haar zerken en staenen trappen bood een prachtige gelegenheid om te bik kelen. De pop en het popjuengoed bekleed den echter de eerste plaats onder het meisjes-6peelgoeid. Cats zong: „'k Era weet niet, dat er iemand leeft, Die niet sijra kintsche poppen heeft. Het meysqe speelt met poppengoet. Het kneahtje toont, een hoger moet, Het meysqe" doet de wiege gaen, Het knechtje laet de tromimel slacn, Het meysqe speelt met kleyn beslach, Dat tot de keuken dienien mach." Huishoudentje speden toclh met voorwer- ]>en, die in het klein zaken van huishoude lijk gebruik nabootsten, welk kinderspeel- ocd vroeger poppengoed gaheeten werd, was eveneens een geliefkoosd sppl. Marga- retha Godewyck, een zeer begaafde jonge dame te Dordrecht ira de 17e eeuw, die er verschillende verzamelingen op nahield, maakte qcn gedicht op, haar poppenkast met koraalwerk, waarin te bewonderen wa ren „oen baeckermat, een wiegih, een korf, een stoof, een mandt, een kieerbeii opge pronkt, een bedsté, ledikant".... enz. Ook bezong zij haar tuinen van zijde met allerlei ooft en bloemen prijkende. Er zijn zelfs poppenhuizen bewaard, ge heel ingericht als woonhuizen uit vroeger tijd. Zelfs vond men daarin „zwart behan gen doodenikamers met linnen of zilveren doodkistjes, waarin wassen lijkjes lagen." In 1802 kwam te A'dam een werkje uit, waarin lui in ons land gebruikelijke kinder spelen werden gmnoamd. Jammer is hel, dat het meerendeel der namen ons niets zegt. Behalve aan de reeds genoemde zullen waarsahijnlijk ook aan: „Ka, Ka, volg me na", ,,'t vrouwtje", „Schoon Baly", „Jan sprint hooger dan Trijm", „even uit, even in", wel meisjes hebben deelgenomen. Zéker is dit wel van: 't pand rooven, blindpot, (blindeman), 't hinkelen en schui- levink. Ballen was eveneens vanouds een bij alle kinderen geliefd spel. Ook „Anneke, Tanmeke tooverhaks" moet een zeer oud meisjesspel geweest zijn, terwijl kleine kin deren al eeuwenlang vermaak schijnen ge had te hebben in het loojxen met molentjes, en het zeepbellen blazen menige moeder een rustig uurtje bezorgd heeft. In ieder geval had de jeugd gelegenheid genoeg tot vermaak en lichaamsbeweging, want de straat en het vrije veld waren de gewone speelplaatsen. Enkele oude volksspelen waren in de Middeleeuwen eveneens afgedaald tot kin derspelen. Het met den rommelpot loopen op vasten avond was getheel een pretje geworden voor de jeugd der lagere volksklasse. Hadden de kinderen op St. Maarbensavond vroeger een papieren zak aa® een stok, met een bran dende kaars daarin, de latere tijd heeft deze attributen veranderd in een Ghinec- sche lampion met kaars, maar nog altijd worden de oude liedjes daarbij gezongen, ai varieciren die ook naar gelang van de plaatsen, waar deze omgang oorspronkelijk werd gehouden ter verkrijging van turf en hout voor de St. Maartensvuren, terwijl kastanjes, noten, appelen en mispels echter ook in danik werden aanvaard en hun weg vonden naar de magen der kleine bede laars. Driekoningenavond was niet het minst voor de kinderen een feest geworden Was liet vóór de IJervorming de gewoonte geweest, dat met wijwater besprenkelde kaarsjes met drie armen en daarom (drie) koningskaarsjes genoemd, in den grond ge zet werden en kinderen er zingende over heen sprongen, ook na dien tijd bleef dit gebruik nog lang bestaan; de kaarsjes be hielden niettegenstaande allerlei verbods bepalingen hum ouden vorm, maar werden niet meer gewijd. Over dergelijke algeimeene kinderfeesten en inzonderheid het St. Nicolaasfeest in vroeger dogen, een volgende maal meer. Beste Nichtjes en Neefjes, Uit jullie briefjes merkte ik, dat je alle maal in lente-stamming bent gekomen door de mooie dagen, die we gehad hebben. Nu ik niet minder, hoor! Fijn, zulk zacht weer! Wat zullen we wver genieten, als de heerlijke zomer komt! De stemming werd bovendien raog aan merkelijk blijder door de goede berichten, die ik van de meesten ontving betreffende rapport en verhooging. Wat een mooie cij fers zijn er uitgedeeld aan verschillende van m'in nichtjes en neefjes! 'kZou haast een beetje trotsch op jullie wordkrai Wat jullie inzendingen betreft: er was weer heel wat goed werk. De oplossing*® zijn: 1. tiien, Stiens 2. de lucht om ons heen 3. Zwartsluis 4. Zoowel armien als rijken kunnen „acht geven", d.w.z. oplettend zijn 5. Ararat 6. De postbode. Volgens mijn lijstje en gezien de kwali teit van het laat6t ingezonden werk, komt de prijs ditmaal toe aan Kommy le Comte tie Soimmelsdijk; een eervolle vermelding aan A. v. d. Doel. Welgefeliciteerd hoor! Nu de nieuwe raadsels. 1. Welk spreekwoord kun je uit dit potjeslatijn malaen: Iwe deigosp pleht, til lep bel bud. 2. Bitter ben ik zonder b Maar welriekend met aen b Wie noemt mij nu deze twee? 3. Wat was morgen en wat zal gisteren zijn? 4. Mijn geheel is een prachtige bloem, die in. 't wild groeit 1 2 3 4 doet pijn 5 6 7 8 is een welriekende bloem. 5. Wat wordt grooter, als men er iets af neemt, en kléiner, als men er iets bij doet? 6. Zonder kop ben ik een viscb. Zonder kop of staart ben ik een getal. Met kop en staart ben ik een stad in Zuid-Holland. 7. Staik voor u, dan eet ge mij Staat gij voor mij, 'k Verooordeel u, of 6preek u vrij. 8. Wie zijn 's avonds het eerst in bed? 9. Plaats, waar nu een streepje staat, een woord, dat met de beide andere, waar het dan tu&sohen staat, een goed ge heel vormt Kaars sterkte Vader streek Trap stoel Bloem jaar Sigaren brug Tafel kamer Bijbel boekje. 10. BijbcJsch raadsel: Noeim uit den Bijbel de namien van twee herdersvorsten, die met dezelfde lettere geschreven worden. Kijk een extra groot aantal ditmaal. Ja maar je krijgt er ook extra lang d tijd voor. Nl. niet 10, maar 17 dagen. De inzendingen worden dus verwacht uiterlijk Dinsdagmorgen 25 Mei a.s. Denk daar goed om, a.u.b.ü! Deze verlenging houdt verband met do Pin'ksterweeik, waarin ik geen briefjes kan beantwoorden. Wie echter al eerder tijd heeft, zendt zijn wwk maar vast, oji 't bureau van de krant worden jullie briefjes zorgzaam bewaard. Dus je kunt inzenden wanneer je wilt, mits je rekening houdt met de uiterste termijn: 25 Mei. Denk er om: allien present, en goed werk. Er worden ditmaal twee prijzen uit gereikt. Wie wil de winnaar zijn??? Nieuwe deel'nieimers(neemstei's): als van ouds h a r t e 1 ii k welkom. Nu nog de briefjes: Theo v. d. Doel te Middelharnis. Fijn, dat de prijs zoo naar je zin was. Wat een prachtig rapport! Gefeliciteerd hoor! Veel plezier in de zesde klas. Daaaag! Jan v. Seters Wzn. te Stellendam. Ja, hier hebben we ook mooi weer gehad. Fijn^ dat jij ook over bent! En dan bovendien nog «en goed rapport. Ga zoo maar voort. Beter schap voor alle zieken hoor! En tot over drie weken. Dag Jan! Jacob v. Seters Wzn. te Stellendam. Heer lijk, dat Moeder goed vooruit blijft gaau. Ze moet het anders wel erg druk gehad hebben met al die zieken! Gelukkig, dat 't ergste weer voorbij is. Van harte geluk ge wenscht met je verhoogirag. 't Beste hoori Dag Jacob! Ida Jongsma to Stellendam. Wat jammer, dat je juist ziek was. 'k Kan me begrijpen, daf het een erge teleurstelling beteekende. Enfin, 't is nu wee? voorbij. Je bent nu denk ik al heetemaal gewend aan je nii-u- we leventje, niet? En je vindt het denk ik maar wat prettig! Is Moeder nu weer good in orde? Groeten aan alten. Dag hoor! Hans W. te Stad aan 't Haringvliet. Jam mer hè, dat jullie juffrouw weg gaat. Weet je al. wie er nu komt? De nieuwe meester is er natuurlijk al. Maar daar merkt Jan meer van dan jij. Wil je de groeten doon aan Trijntje, Kees en Adri? En over drie weken reken ik weer op jullie, hoor! Daagt Jacob W. te Stad. Fijn, dat je over bent. Gelukkig, dat Moedor weer ojïknapt. Maar ze moet zeker wel erg voorzichtig zijn? Doe met Pinksteren de groeten maar aan Bram, hoor. En geniet maar volop van de gezel lige dagen. Dag Jacob! Jan W. te Stad. Prettig, dat 't weer ia orde la met Arie. 'k Bon eig benieuwd, ol je verhoogd bent. Niet vergeten dat te schrijven, hoor! Wat leuk. dia konijnth -I Zusje vond het zeker erg fijn om zoo met Nellie uit te gaan. 'k Feliciteer lullie alle maal al vast van harte met Keesje s vei jaardag. Aan allen de groeten hoor! Daaag: Aat v. d. Doel te S'dijk. Jij hebt Uns wei genoten van de feestelijke gelegenheden! Ben je zelf geen lid van de Oranje-Garde? Of ben je nog te jong? Nu, als ie lid kim zijn, zou jc 't denk ik wel wezen, 'k Hoef je dus waarschijnlijk niet aan te sporen. Fijn, dat de schoonmaak klaar is. Wanneer 'tziulk erg fijn weer wordt, is 't niet? pret tig om nog zoo hard te moeten werken, hé 't Is juist gezellig, als je 't er dan eens lek ker van nemen kunt. Geniet er maai; vin ■hoor! Dag! Marie le Comte te S'dij'k. Nou, ik vind ook een mooi rapport hoor! Jammer alleen van die paar zwakke plekjes. Want dat zijn toch voor oen Ulo-school wel heel voor name vakken! Enfin, je kunt 't nog genoeg ophalen. Doe je best maar. De resl is ge lukkig heel goed. 't Beste hoor! 'k Vind het leuk, dat je zoo uitvoerig schreef. Nu maar weer tot over drie weken hè? Dag Marie! Kommy le C. te S'dijk. Gefeliciteerd met je prijs hoor! 't Was ook oen heele tijd ge leden, hè? Behalve dan die belooniing voor 't aanbrengen van een nieuwe deelneem ster. Maar dat gaat natuurlijk buiten de ge wone prijzen om. Wat zijn jouw broers en zusters allemaal knap. Fijn, hoor! Veel pto- zier in jo nieuwe werkkring, Kommy. k Hoop, dat je 't goed naar je zin zult heb- hen. Groeten aan alten. Daaac. Hiermee neem ik voor drie weken af scheid van jullie. Allen present op de juiste datum, hè? 'k Wensch je allemaal prettige Pinksterdagen en een gezellige vacantie. Daaaaaag! .TANTE TINE

Maas- en Scheldebode | 1937 | | pagina 3