w iderwetscke Op 3 pufttm KEI III WERELD Abonneert U od ons blad VEERDIENST Dinfelsas-Ooitgensplaat N.V. Reederij van der Schuyt woensdag 5 mei 1937 Verkiezingstournee van Dr. Colijn kerk en school ANNO 1753 V. Z Zn SCI iZLDEBODE Advertentiën. Numamscaorp itemtwnskig. Piol D[ f. W GR» Ds DVIRDUIN Cr G. Bt'llLEIIJJ WURTH Vorderingen of Schulden?? Gratis Rechtskundig Advies D.E. Thee is zoo fijn van geur en smaak, omdat de alleen uit prima thee bestaande melanges geen deelen bevat ten, die een bittere óf wrange smaak geven. D.E. Thee schenkt gelijkmatig af, daar zij zeer waterhou dend is; hierdoor is ook het laatste kopje nog frisch en geurig. D.E. Thee is ge mengd volgens het speciale D.E. systeem. Resultaat van ja renlange ervaring. Douwe Egberts werd opgericht in het jaar 1753. De feestdagen zijn weer in aantocht, dagen om bezoeken te brengen of bezoek te ontvangen. Of om uit te gaan en van de heerlijke natuur te genieten. Nu is het de gelegenheid om van onze bijzondere prijzen te profiteeren. Want, wat U nu koopt, daar hebt U den heelen zomer nog pleizier van. sïEEts. Stel nu niet uit tot na Pinkster, maar profiteer! Onze collectie, ook in de grootere maten, biedt K-gojS U te kust en te keur. TE KOOP op eerste stand HET FRAAIE LANDHUIS „Huize (ieziena", b. uit kamers en suite ju. serre, zijkamer, keuken, kckl; boven 3 slaapk. en badk., zolder, \oor- en achterbalcon; elce., gas, watert. Mooie flinke tuin met vruchtb.; bezichtiging bij tijdig bericht eiken Woensdag. Te bevr. L. MORISO, Telef. 5?. PRIMA PRIMA Jonge Hennatjas, E>,aoee3 '37 Witte Leghorn, Rh. Is. Rerls, 8 weken 90 cent, 10 weken 1.— en 12 weken 1.10 p. st., nog 2C schitterende Witte Leghorn, Br. 3G, volop leggen, 1.00 p. st., 150 prachtige. Khalci Camp bell Eenden 9 mnd. oud, volop loggen, 75 ct. per st. Verp. gratis Vanal station gratis, onder remb. Aanbevelend, HOENDERPARK „DE ONDERNEMING", VEENENDAAL GOED WERK.EIKEN KMT Het Snijwerk Wdaqm. SIECHTS SPECIALE TOONKAMER VOOR MARMEREN PENDULES DE CENTRALE PROEFTUIN voor GOEREE en OVER FLAKKEE te Middelharnis, (Langeweg) is op eiken werkdag vooi belangstellen den GRATIS toegankelijk. Desgewenscht geeft de tuin man alle inlichtingen die mochten worden verlangd. Heden verschenen d e eerste vijl boekjes in de serie ONDER LEIDING VAN <®J In deze serie worden on- SS derwerpen op practised- religieus gebied en vra- 1 gen van zedelijken aard populair en pakkend be handeld. Alle polemiek zal -an deze reeks vreemd blijken. Het doei van deze uitgave is: LEIDING TE GEVEN AAN HET CHRISTELIJK LEVEN. De boekjes haken in op concrete situaties, gaan in op de concrete moei lijkheden, waarin de 1 christen van vandaag zich bevindt; op de reëeie vragen, waarop ons christenvolk om ant woord vraagt. Deze boekjes bevatten j geen speculatieve be schouwingen, stellen j geen theoretische kwes ties aan de orde; neen, de schrijvers gaan mid den in het leven staan, zij stallen zich geheel in op den mensch van van daag met zijn duizend moeilijkheden in de practijk van het leven. De vijf verschenen boek jes zijn: Hoe verwachten wij Jezus' komst? door Prof. Pr F. W. Grosheide Onze wandel, door Pr G. Brillenhurg Wurtli Christelijk sterven, door Ds. K. Fernhout Mzn. Liefde en Trouw, door Ds Th. Delleman j Diseipelschap in het gezin door Ds P. Ch. van der Vliet Prijs per boekje 45 c. 2 boekjer tegel, a 42y2 c. 3 boekjes tegelijk a 40 ct. Vraagt hot gratis uitvoe rig prospectus bij uw Boekhandelaar of bij J. H. KOK N.V. te KAMPEN 6 Mei 1937 EXTRA DIENST: 22 uur van Ooltgensplaat 23 uur van Dintelsas 16 Mei 1937 GEWONE ZONDAGSDIENST. 17 Mei 1937 EXTRA DIENST: 22 uur van Ooltgensplaat 23 uur van Dintelsas Gratis schriftelijk Rechtskundig Advies 0.30 in postz. voor antw. en adm.kosten in te slui ten.) Incasseeren van achterstal- lige en dubieuze vorderingen, uitsluitend tegen een vergoeding van 10%, dus geen gerechts- en of andere kosten. Regelen van schulden door het geheele land Informaties 0.56. Hypotheken Alle assurantiën tegen het laag ste tarief. Bemiddeling bij alle '.aken Actieve Agenten gevraagd. Vraagt nadere inlichtingen bij: „DE MERCUUR" Swammerdamstr. 53, Amsterdam ROTTERDAM S AMSTERDAM UTRECHT Een zegetocht door heel het land Overal stroomen de duizenden toe om den minister-president te hooren Verleden week vertelden we in de „Maas- en Scheldebode" iets van de verkiezings tournee, die Dr. Colijn thans door heel 't land maakt. Tot 22 Mei is de minister-president elke dag bezet; er zijn zelfs dagen hij dat hij tweemaal het woord voert. Zaterdagmiddag j.l. was Schiedam en Honselersdijk aan de beurt. Naar schatting had Dr. Colijn in deze beide plaatsen 11.000 hoorders. Een enkele indruk van deze massale sa menkomsten volge hier. „U brengt óók een offer aan het va derland. U hebt dat offer al zoo vele jaren gebracht door Uw man af te staan als het land, als de Koningin riep. Gij hebt steeds Uzelf wegge cijferd en grooter deugd bestaat er immers niet! Wij huldigen U daar voor en wij zijn dankbaar, dat God U die deugd heeft gegeven Aldus sprak mr van Baren die de massa-meeting te Honselersdijk leidde, mevr. Colijn toe en onder daverende toe juichingen, welke overgingen in een staan de gebrachte ovatie, werd aan de echtge- noote van den Minister-president een reus achtige mand bougainvilles en witte lelies geoffreerd. Dr Colijn zag van het podium af lachend toe. hoe mevr Colijn bijna schuil ging onder de bloemenpracht en hartelijk ap plaudisseerde hij mee, toen mr van Baren constateerde, dat het voor den Premier een groote hulp moest zijn geweest als hij in tijden van tegenslag en groote zorgen thuis komende, de steun van zijn vrouw mocht ondervinden. Op geestige wijze begon daarna de leider der A.R. partij zijn verkiezingsrede, door zich nl. aan te kondigen als remplacjant van iemand anders, die feitelijk op het podium had moeten staan nl. van mevr. Colijn. „Ik ben echter bang, aldus Z. Exc.. dat, wanneer ik haar commandeerde om hier te komen, ze het toch zou weigeren en dat zou op het Nederlandsche volk, dat zich in zoo vele opzichten moet voegen naar wat de Regeering voorschrijft, een heel slechte indruk maken en daarom doe ik het maar nietl" Natuurlijk verwekte deze passage groote vroolijkheid. Dr Colijn sloot zich hierna aan bij de hulde, gebracht aan zijn gade door ie zeggen, dat het hebben van een echtgenoote die begreep en meeleefde in moeilijke tijden een sterke steun voor hem was bij het vervullen van de inder daad vaak zeer zware taak, die op zijn schouders rustte. Van die taak gaf dr Colijn zoowel te Schiedam als te Honselersdijk een sum mier overzicht. Alvorens nog iets over de rede van dr Colijn te zeggen, willen we eerst nog een en ander mededeelen over het karakter der meetings in Schiedam en in het Westland. Wisselend décor Het is opvallend, hoeveel variatie er tel kens weer is in het „décor" van de verkie zingsmeetings van den lijstaanvoerder van lijst 3. In Schiedam siprak dr Colijn in de open lucht in het Volkspark. Het weer werkte gelukkig mee maar deze openluchtmeeting was toch wel een tamelijk hachelijke onderneming in dezen tijd van het jaar. Doch ook in Schiedam haakte men er naar om zooveel mogelijk menschen het woord van den leider te doen hooren. Nu, er waren er op het veld ruim 5000. Daaromheen stonden en zaten nog vele andere hoorders, die door monster-luid sprekers het gesprokene konden volgen. Het was interessant om te zien, hoe bijv. ook op de veranda's der verschillende om liggende huizen heele huisgezinnen de rede volgden. En hoezeer ze meeleefden bleek wel hier uit, dat wanneer de vergadering in het volkspark oprees, ook de hoorders op de waranda's zich verhieven. Dr Colijn sprak uit een muziektempeitje. waarbinnen men nog een glazen spreekge stoelte had opgericht en de spreker zeide, eerst nog in dit „glazen kastje" te moeten wennen. Het was echter een goede voor zorg,smaatregel geweest want ondanks de stralende zon was er nog een koude wind. De bezoekers verwarmden zich echter aan het enthousiasme, dat telkens weer op borrelde. In Honselersdijk kwam echter dit ent housiasme nog beter tot zijn recht. Wat een pracht-meeting heeft men in de geweldige hal van de Coöperatieve Centr. Westlandsche Snijbloemenveiling gehad. Zat men in Dordt op biertonnetjes, hier op veiiingkisten en wat niet zitten kon stond. Een indrukwekkend schouwspel, die dicht opeengepakte menigte, gespannen luisterend naar het woord van hem, dien men bij zijn binnenkomen met enorme geest drift had begroet. Een sterke rede Zoowel in Schiedam als in het Westland hield dr Colijn weer een zeer sterke rede, die door den telkens nieuwen vorm, waarin ze werd gebracht, blééf bloeien, al was het opnieuw een terugblik op vier jaar bewind een beschouwing over den tegenwoordigen toestand en een blik vooruit in de toe komst, eindigend in een magistrale perora tie van nationaal-calvinistisch karakter. Het sterkst is dr Colijn wel hierin, dat hij geen fouten, die óók gemaakt zijn, ver bloemt, maar aangeeftj dat het niet anders kón of de Regeering moest ook wel eens misgrijpen, geroepen als ze werd om heel het bedrijfsleven, dat ten doode wankelde, te grijpen. Evenmin als men de Regeering mag ver wijten dat het Rotterdam slecht is gegaan voor zoover dat'n rechtstreeksch gevolg was van de verarming van Duitschland, even min zal de Regeering nu alle eer voor zich opeischen, nu het wereldverkeer zich her stelt, zoodat we in veel opgewekter stem ming en met veel betere hoop de toekomen de jaren tegemoet kunnen gaan. De Regeering, aldus dr Colijn, heeft steeds vertrouwen gehad in de regene- reerende krachten van het Nederland sche volk en daarom kon haar beleid zoo krachtig zijn, ook in de grootste moeilijkheden, omdat zij wist een zeer sterke goede kern te kunnen ver trouwen. Van die moeilijkheden gaf de spreker een geestige opsomming door er op te wijzen, hoe alleen de uitvoer van pootaardappelen hem vele nachten slaap heeft gekost, al hadden de Friesche boeren daar ook niets van gemerkt. Groote hiiariteit verwekte ook de beschou wing over de verminderde uitvoer naar Duitschland welke lagin het karakter van den Hollander, die de eigenschap heeft, dat hij alleen levert als hij ook betaling ontvangt. Het „probleem van de twee M's" (Mussert. of Moskou!) zag spr. zoo. dat het daar net mee ging als met den man, die 'n visch voor zich had en die vroeg: „Moet ik nu de kop of de staart nemen?".... daarbij vergeten de, dat in het midden eigenlijk de visch zit! Hierop volgde begrijpelijk een daverend applaus. Met allerlei practische voorbeelden be wees dr Colijn dat het gevoerde beleid het beste was voor ons land. Hier konden niet. zooals in een genabuurd land millioenen ten koste worden gelegd aan woningbouw, omdat hier in de jaren na den oorlog reeds 700 miilioen voor was uitgegeven en er 100.000 huizen leeg staan. De zgn. koop kracht-theorie bestreed spr. door aan de vergadering te vragen of er veel in de ge zamenlijke koopkracht zou veranderen, in dien e.lk deelnemer aan de meeting de goedheid had hem een gulden te geven, waardoor wel z ij n koopkracht zou toe nemen, maar die der andere bezoekers ge lijkelijk zou dalen. Ten aanzien van het nationaal-socialisme wierp spr elke gedachte, dat dit in ons land in staat zou zijn, ons staatsbestel te wijzigen, van zich. De fascistische gedachte, aldus spr- houdt echter niet bij onze landsgrenzen stil, omdat hier iemand de leiding van de fascistische beweging heeft, die niet in staat is, haar tot de overwinning te voeren. Niet om de N.S.B. zelf, maar omdat verkeerde beginselen doorwerken moet men deze bestrijden. De geheele wereld is op den twee sprong. Sommige landen hebben reeds een geheel verkeerde richting ingesla gen en welke richting het andere deel zal inslaan zal over 15 of 20 jaar zijn beslist. Wij moeten niet negatief zeg gen, wat we niet willen, maar positief wat we wel willen. Wij, Anti-Revolu tionairen, willen Oranje en Oranje al léén als werkelijk hoofd van den staat en als hoofd van een zelfstandige Re geering, die samenwerkt met een zelf standige Staten-Generaal. niet een col lege, dat eenmaal per jaar wordt bijeen geroepen, om de handen op elkaar te brengen. Na deze, nader uitgewerkte positieve doelstelling, die telkens een donderend -ap plaus aan de vergadering ontlokte, besloot spr. weer met een ontroerend beroep op 't Chr. Nationaal volksgeweten, dat zich niet richt naar een bepaalde kerkgroep en noo- digde hij allen, die bereid zijn op dien grondslag het beste voor land en volk te zoeken uit, zich te vereenigen. En het was een machtig gezicht de dui zenden zich te zien verheffen en met de kracht van een overwinnend leger te hoo ren zingen: ,De Heer is mij tot hulp en sterkte". Zoowel te Schiedam als te Honselersdijk sprak mr H. B ij 1 e v e I d een slotwoord, wat, naar hij opmerkte, een ondankbare taak was na bet woord i den leider van ons volk. Gaarne sloot men zich echter bij den spieker aan, waar deze de liefde van het A.R. volk vertolkte en na een jubelend „Zij zullen het niet hebben" en een stil gebed, -trok men naar alle zijden het donkere Westland in, bemoedigd en versterkt. Schiedam zoowel als Honselersdijk maak ten „een goede beurt". Bondsdagen Ned. Jongelings Verbond Op 5 en 6 Mei te Zwolle Op 5 en 6 Mei hoopt het Nederiandsoh Jongelingsverbond, de oudste en grootste der Protestantsch Christelijke Jeugdorgani saties, zijn S4ste jaarvergadering te houden té Z w o 11 e. Op Woensdag 5 Mei is de huis houdelijke vergadering bepaald, die gevolgd zal worden door een viertal sectievergaderin gen, waarin verschillende onderdeelen van het Bondswerk (Arbeid in de Groote Steden, Arbeid onder de Jongens, Bestuur en Lei ding en de Zending) besproken zullen wor den. De avond-bijeenkomst zal voor een deel gewijd zijn aan ontspanning muziek, zang, declamatie en gymnastiek en daarna overgaan in een bidstond. Op Hemelvaarts- morgen wordt eerst een gemeenschappelijke Godsdienstoefening belegd met als voor ganger Ds. C. D. van Noppen, waarna op een tweetal plaatsen de eigenlijke Bondsver gadering gehouden wordt. Daarin zullen in de morgen- of middaguren de volgen de sprekers het woord voeren: Ds. P. V e e n. Bondvoorzitter (Bondsrede), Ds. M. N. W. Smit, Zwolle (In Koninklijke Dienst) en Ch. Guillon, van Genève (In Koninklij ken Dienst op den Wereldakker). Daarna zal in den tuin van de Buitensocieteit een gemeenschappelijke slot-samenkomst gehou den worden, waarin alle deelnemers aan de vergaderingen men schat het aantal op 3.000 a 3500 nog eenmaal bijeen zullen zijn, om te luisteren naar het slotwoord. Een groot aantal Bondsleden zal ook deelnemen aan een excursie naar Kampen met een boot tocht langs den IJssel. De vergaderingen beloven dus wel een aanttrekkelijk en feestelijk karaktetr te hebben. Geen exporttoeslag op consumptie-aardappelen Minister Deckers meent dat de uitvoer bevredigend is Op vragen van het Tweede Kamerlid Vervoorn betreffende het toekennen van een exporttoeslag op consumptie-aardappe len heeft Minister Deckers geantwoord dat er, evenals in andere jaren nog onverkoch te voorraden consumptie- aardappelen bii de telers aanwezig zijn. Uit de hem ten dienste staande gegevens blijkt echter, dat van abnormaal groote hoeveelheden niet kan worden gesproken. De minister is van meening, dat van een groot verlies op de teelt van consumptie aardappelen niet kan kan worden gespro ken. Naar zijn meening bestaat geen aan leiding. maatregelen te nemen om den prijs dier aardappelen op een hooger peil te brengen, zulks te minder, daar reeds een regeling is getroffen, krachtens welke voor de goede consumptie-aardappelen welke aan bepaalde vereischten voldoen, een hoo- gere denaturatievergoeding kan worden toe gestaan dan voor de mindere soorten. De vraag, of de Minister wil bevorderen, dat door het toekennen van een exporttoe slag de overtollige voorraden tegen een too nenden prijs kunnen worden geruimd, wordt ontkennend beantwoord, aangezien de uitvoer van aardappelen ook zonder toe slag zeer bevredgiend is en niet verwacht kan worden, dat een toeslag den uitvoer zou stimuleeren en een wijziging van de prijzen hier te lande tot gevolg zou heb ben. WOLPRODUCTIE UIT ONDERMELK Een consortium gevormd Overeenkomst met de „Lyempf" en de Winter en Co. Naar wij vernemen, is een con sortium gevormd tusscben de Snia Vis- cosa te Milaan, comm. Antonio Feiretti te Milaan (de uitvinder van „Lanital"), N.V. „Lyempf" te Leeuwarden en de N.V. Leo de Winter en Co. te Amster dam, met het doel de bereiding van textiel-caseine in West-Europa, alsmede de fabricatie van „Lanital" in Neder land door te voeren. De beide laatst genoemde firma's zijn reeds met de al- gemeene voorbereiding begonnen. De bedoeling is bij de uitvoering in de eer ste plaats de Nederlandsche zuivel industrie ten volle de gelegenheid te ge ven zooveel mogelijk grondstoffen voor de „Lanital" te leveren, tot welk doel reeds contact is gezocht met en de medewerking is verkregen van eenige belangrijke, zoowel coöperatieve als particuliere, zuivelfabrieken. Waar de afzet van zeer belangrijke hoe veelheden textiel-caseine reeds verzekerd is, zal deze nieuwe industrie de oplossing kunnen zijn voor vele moeilijkheden, waar onder onze zuivelindustrie gebukt gaat. In het bijzonder vanwege het feit, dat er in de laatste jaren zoovele afzetgebieden voor onze zuivel- en melkproducten verloren zijn gegaan. Van een en ander is reeds mededeeling gedaan aan de Nederlandsche regeerings- autoriteiten. Met de fabricatie van „Lanital" zal hier te lande worden begonnen, zoodra de grond stoffenvoorziening (caseine, dus ondermelk) voldoende is geregeld. Worden de Roomsche orden in Duitschland ontbonden In nation aal-socialistische kringen te Ber lijn deelt men mede, dat de Duitsehe Rijks- regeeri-ng een wet op de Roomsr.h-katho.lie- ke orden voorbereidt. Men verklaart, dat door de Duitsche pers onthulde feiten de noodzakelijkheid hebben aangetoond -u te grijpen. De wet zou de opheffing van de congre gaties medebrengen, van welke een groot aantal leden bij zedenmis lrijven betrokken zouden zijn. Het. openbaar ministerie te Koblenz heeft onlangs medegedeeld, dat binnenkort alic leden van één congregatie in de beklaagden bank zullen p'aats nemen. Behalve aan zedenmisdrijven zoudien dp verantwoordelijke leiders van verschillende congregaties eveneens aan deviezen-overtre dingen schuldig staan, hetgeen de verbeurd verklaring vian de bezittingen zou mede brengen. Legatie-secr. lid der N.S.B. Opheldering gewenscht Verleden week is ie Den Haag in het hu welijk getreden Mr. C. W. A. baron van Haersolte, secretaris van onze legatie in Stockholm. In het dagblad van de N.S.B. komt een huwelijks-advertentie van hem voor. Is hij N.S.B.-er?, zoo vraagt de Avond post, wellicht niet ten onrechte. D-it is toch ten eenenmale ondenkbaat! voor den secretaris van een onzer legaties, die zelfs geroepen is den gezant te ver vangen. Opheldering is dan ook gewenscht! Blijde geboorte in de Diergaarde Een jonge orang oetan Vorige week werd in de R'damsctie Dier gaarde een jonge orang oetan geboren en naar de directie van de Diergaarde ons ae* richt, maken zoowel moeder als kind hsÊ zeer- wel. De geboorte werd eerst tegen einde Mei verwacht, zoodat de vroege komst van het apenkind een ware verrassing was. Het is voor de eerste maal, dat in ons land een. orang oetan en nog wel een in gevangen schap gekweekte werd geboren, en deze aanwinst is dan ook voor de Rotterdamsche tuin een belangrijke. NED. HERV. KERK Beroepen: Te Oude Tonge, A. de Leeuw te WiLlige-Langerak. Beroepen: Te Harkstede en Scharnier (toez.), W. J. Fournier, cand. én hulppred. te Sluiskil (Terneuzen). Aangenomen: Naar Huizum (Evang.), J. J. F. Franck te Hmd-eloopen. Aangenomen: Naar Makkum en Coraw-erd, A. F. van. Baaien te Broek op Langendijk. Bedankt: Voor Kerkdriel, A. Kardollis te Maasland. Voor Oosterend (toez.), J. J- F. Franck te Hindeloopen. Bedankt: Voor Eemnes-Binnen', E. L. W. M. Hoeufft van Velsen te Ter Aar. GEREF. KERKEN Beroepen: Te Stad aan 't Haringvliet, K. Bokma te Waardhuizen. VRIJE EVANG. GEMEENTE Beroepen: Te Velp, H. R. Timmerman, hulppred. aldaar. VRIJE GEREF. GEM. Aangenomen: Naar Leerdam, D. Rus tige te Hierden. ALG. SYNODALE COMMISSIE De Voorjaarsvergadering vail de Alge- meene Synodale Commissie der Ned. Herv. Kerk zal op Dinsdag 11 Mei a.s. geopend worden. ZUID-HOLL. PREDIKANTEN VERGADERING Maandag 10 Mei zal te Rotterdam de Zuid-Holl. predikantenvergadering vergade ren. Prof. Dr A. M. de Hartog van Amster dam zal spreken over: „Dialectiek en Rea lisme in. verband met K. Barth".

Maas- en Scheldebode | 1937 | | pagina 4