maas- en scheldebode woensdag 5 mei 1937 Gemeenteraad van Middelharnis Gemeenteraad van Oude Tonae •Onder leiding van Burgemeester den Hol lander, kwam Vrijdagmiddag de gemeente raad bijeen. De lieer Struik was door ziekte afwezig. Na opening op gebruik' lijke wijze en lezing der notulien, spreekt de Voorzitten oen lierdenikiijrsvvoord ter gelegenlheid van ■de verjaardag van H. K. II. Prinses Juliana, dat door de vergadering staande wordt aangehoord. Van liet Prov. bestuur zijn verschillende goedgekeurde raadsbesluiten terug ontvan gen. Ingekomen is een .schrijven van den lieer J. Koert, exploitant van het Sportpark j,Concordia", die verzocht de politieverorde ning te wijeiigpn, in dien zin, dat de Burge meester als Hoofd der Politie, meer be voegdlhc'id krijigt om verschillende venna kelij-kihedien op liet sportterrein toe te staan De VOORZITTER deelt de raad mede, dat de heer Koert versdhilllen'de vermake- lijikiheden niet kan houden, omdat de ver ordening diit verbiedt. Ter go tegenheid van een conoours-lhdippiique of la.'iid'bouwtientoon- stelling kan wel wat toegestaan worden, maar de verordening geeft niet duidelijk aan wat toelaatbaar is of niet. De heer C. v. d. MEIDE herinnert er aan dat de raad indertijd de vermakelijkheids belasting heeft ingevoerd met de bedoeling verhoogiiirtg der gemeente-inkomsten. Dit is nu niet meer mogelijk door de politie-ver- ordening. Spr. meent te wetten dat indertijd een circulaire is uitgegaan, waarbij dooi den Minister er bij de gemeentebesturen op aangedrongen werd, voor sportterreinen te zorgen. De heer Koert heeft alvorens het terrein in te richten, overleg gepleegd met B. en W. en hem is toen alle medewerking van die zijde toegezegd. Er is een zomerfeest gelhoudien. waar voi- gens de politile-rapporten alles rustig is verloopen en toch is daarna de politiever ordening gewijzigd. Spr. meent, dat sport vrij is en dat daar verschillende dingen bij ondergebracht kunnten worden. De heer BOETER vindt liet eveneens jammer dat de raad indertijd deze beslis sing heeft genomen. Is het niet mogelijk deze verordening te wijzigen? liet treeft K. al 10 a lüOOO gulden gekost. De heer v. d. SLIK merkt op dat uit dien brief vani Koert blijkt, dat er al meer over gesproken is niet B. en \V. Zijn B. en W. van meaning dat de verordening gewijzigd moet worden en is liet juist dat er oen brief van hot Provinciaal bestuur is binnen gekomen over deze verordening? De VOORZITTER antwoordt dat Ged. Staten bezwaar haddlen tegen de redactie van enkele artikelen, aangezien dat al bij de wet geregeld was, maar er waren geen positieve bedenkingen tegen, de vcrorde- iniine. Wel is de verordening moeilijk toe t» passen omdat niet zij altijd even duidelijk geredigeerd is. Alleen is toegestaan wat sport aangaat, maar alles wat betreft ker- misvenmafcelijkhoid is verboden en niet altijd is precies na te gaan onder welke rubriek iets te plaatsen is. De heer C. v. d. MEIDE zou oen gelegen heid willen Webben, waar de kinderen van ouders, die eir gelen bezwaar tegen hebben, heen kunnen gaan. Nu moetien zij voor alles buiten Middelharnis zijn. De heer L. KOOTE ontkent deze laatste bewering, wamt in Middeliharnis is juist alles te vindien wat op andere plaatsen niet is. Verder merkt spr. op dat het de eigen schuld is van Koert, als blijkt dat hij de ziaak te groot, hoeft opgezet. De VOORZITTER is ook van moe win jr dat de omstandigheden anlders geloopen izijn dan Kotert zelf verwacht, hooft, want ook Koert wist niet dat er pen luidsprqker op het terrein zou komien, die zooveel la waai zou maken dat liet in Samimel6dijk hoorbaar was. Wethouder VROEGINDEWEI heeft hoo- nen spreken van overleg met B. en W, maar de wethouders staam hier buiten, om dat het alleen de Burgemeester als Hoofd ■der Politie aangaat, De Burgemeester mag nog heel wat toestaan buiten die verorde ning, nog wel zooveel, dat. Koert best te vreden zal zijn. Op het gebied van sport is nog gienoeg vrij. Kleine fietsjes voor de 'jeugd enz., is niets erg, en kan men sport moeimien. De VOORZITTER merkt op dat het. ook niet duidelijk is wat onder vermakelijk- heden in ten,ten te verstaan is. Den heer KOPPELAAR ie het schrijven vat» Koert niet duidelijk. Geen enkel con creet geval wordt, genoemd. De Voorzitter heeft voldoende reu hit om toestemming voor versdhiltendei dingen te geven. Als de raad dan meent dat dit in strijd ie met de ver ordening, kan de raad zich nog uitspreken. Spr. wil zich niet bimdlen aan een bepaald begrip of omschrijving. De heer C. v. d. MEIDEN noeimt „fiets maan". „calkewallk", „glijbaan", e.d.g., die iz.i. als sport, te beschouwen zijn. De VOORZITTER heeft wel den indruk (dat vong!un;nim|g is toegestaan, voorzoover het maar niet betreft kermisvermakelijk heden. Het verzoek wordt aangehouden. B. en W. stelten voor over te gaan tot het sluitlen van een overeenkomst met het des tructiebedrijf te Oversehie. B. en W. heb ben een onderhoud gehad met de Gekro, avaari.ni de regeling besproken is- Do slagers zullen vaten krijgen, waarin [de slachtafval bewaard en verzameld moei worden. Dood vee zal naar een verzamel plaats vervoerd worden. Het destructie bedrijf Ge'kro zal dit ter hand nemen. De kosten voor de gemeenten zuilen bedragen 'H/2 cent per inwoner en per II.A. of in to taal pijn. 100 per jaair. Eigenaars van gestorven vee moeten IMenrlis geven aan het gemeienite-secretarie, dat de Gekro bericht doet, waarna het des tructiebedrijf zorgt voor het vervoer. Voor de huid ontvangt de eigenaar 3/4 dor waar toe, berekend -naar de noteering van de lAimstordamsahe huiden-club. Bij de Gekro zijn. nu 220 gemeenten aan gesloten. De heer VERMAAS vraagt wat nu in doorsnede de kosten van vernietiging zijn. De heer DOORNBOS acht het van groot hygiënisch belang. De raad neemt m.a.s. het voorstel aan. B. en W. stellen voor de parkeerverorde- ining in te trekken, aangezien het op tal ,va» bezwaren stuit. De heer v. d. SLIK aoht Welt wenschelijk, ictat ca- dan een andere verordening komt: niet alleen uit verkeersoogpwnt, maar ook voor de veiligheid van kinderen. Ook de heer VERMAAS acht het wensche lijk dat er maatregelen genomen worden. De VOORZITTER zegt dat B. en W. dit taader zullen bezien en zij met een nader pntivverp zullen komien. B. en W. steilten voor over te gaan tot Iwijziiging van de verordening op de heffing van hegraafre'dh'ten, door intrekking van heit raadsbesluit dato 19 Maart 1920. Aangezien blijkt dat er door niemand van de geboden gelegenheid gebruik ge maakt wordt, kan de raad zich met dit voorstel vereenigen. Aangezien Ged. Staten bezwaar maken tegen do vastgestelde ver ordening op de sluiting van de kappers zaken, en deze regeling alleen bij de wet vast te stellen is, stellen B. en W. voor over te gaan tot intrekking van het raads besluit, dato 19 Maart 1920, welk voorste! iii.as. wordt aangenomen. Het kohier va-ni de hondenbelasting over 1937 telt 117 aanslagen, toit een totaal be drag van 407.50. Het volgende punt betreft oen voorstel van B. en W. tot het sluiten van een geld- leiening ter bestrijding vami de uitbreidings- kostien dor Ned. Herv. School. De VOORZ. zegt iin zijn toelichting dat de aanbesteding rtu heeft plaats gevonden. De cijfers zijn door den gem. architect nagegaan en alle juist bevonden. Het bezwaar van de tegen stemmers is hiermede ondervangen. De heer VAN,DER SLIK is van oordeel, dat een voorstel dat twee maal is afgestamd volgens de Gemeentewet als verworpen is te beschouwen en rju niet meer ongewijzigd in den raad kan komien. Volgens den VOORZITTER is dit niet -zoo, omdat de juiste cijfers nu bekend zijn ien in de vorige vergadering bezwaar ge maakt werd tegen het feit dat geen aanbe steding had plaats gehad. Strikt genomen ■kon de raad liet vorige besluit niet nemen. Do raad had besloten tot medewerking en weigerde tolen de gelden, noodig voor uit voering van die medewerking. De mensc/ben die tegen medewerking waren, behielden alleen liet recht tegen deze leening to steimimien. De heer KOPPELAAR maakt bezwaar togen deze opvatting van den Voorzitter. DL raad heeft medewerking toegezegd en daarom ging het niet teigen het school lokaal. maar tegien de wijze waarop B. en W. hebben gehandeld. Als B. en W. maar 700 hadden gevraagd of 8 a 9000 dan was spr. er voor geweest. De VOORZITTER blijft vara oordeel dat de raad alleen kon stolmanen tegien dcee door B. en W. gevraagde geldleening, als deze bezwaar had op andere gronden als b.v. rente, aflossing enz. Strikt genomen stond de raad geheel buiten deze kwestie. Do heer KOPPELAAR: „Dan hadden B. en W. er dit buiten moeten laten." De VOORZITTER: „Dat is ook een grootc fout geweest.. De wethouder heeft cijfers genoemd, die achteraf onvolledig bleken te zijm." Nadat de hoeren Boeter, C. v. d. Meide en v. d. Slik nog enkele opmerkingen hebben gemaakt, wordt het voorstel tot het aan gaan van een geldleening, gioot 13000, tegen hoogstens 4 rente, aangenomen, met 7—3 stommen. De heeren C. v. d. Mei- de, Boeter en v. d. Slik stmiinicii tegen. B. ,en W. stellen den raad voor, een rege ling te treffen met de Verecnigimg tot stich ting en instandhouding van een Nod. Herv. School, i.z. de bouw van een woning op voor sohoolbouw bestemde grond. Het schoolbestuur is bereid voor 390 M2. grond, waarop het huis gebouwd is, terug te stor ten In de gemeentekas een bedrag van ƒ487.50, vermeerderd meit 5% rente, te re- taenien vanaf 1 April 1932. Dit voorstel wordt m.a.s. goedgekeurd. Over een voorstel van het schoolbestuur om 2.93 M2. ground, gelegen bij de school, in gebruik fa namen als tuingrond tegen een jaarlijiködhe veuigoeding van 4 cent per M2., zoolang die grand niet nioodig is voor sdhooluiit'breiding, ontspint zich een breed voerige discussie. De lieer C. v. de MEIDE aoht deze grond niet moer nloodiig voor sobooluif, brei ding en wil deze 300 M2. bestemmen voor woning bouw, waarbij 10 aent por M2. als eripacht betaald wordt. De VOORZITTER merkt op, dat deze ■ruimte bestemd moet blijven voor uitbrei- iflrihg. a De heer C. v. d. MEIDE ziet niet in, waarom ieder 10 aent peir M2. moet betalen fen -nu het schoolbestuur maar 4 cent zou betalen. De lieer VERMAAS interrumpeert dat 'te grond al eigendom van het schoolbestuur is Weth. VROEGINDEWEI, Voorzitter van het Schoolbestuur, deelt mede, dat de be doeling is de grond in gebruik te nemen, zoolang hij niet voor andere doeleinden uiioodiig is. Het schoolbestuur wil 4 cent per M2. gevien, als de grand dan voor tuingrond mag besteimd worden. Voor het geval dit niet wordt toegestaan blijft de grond liggen en brengt hij niets op voor de gemeiente. De heer BOETER markt op dat de grond daardoor aan zijn oorspronkelijke bestem ming voor srihoolbouw' is onttrokken. De heer DOORNBOS is van mieening dat de raad dit voorstel moet accepteeren. Het schoolbestuur behoeft het niet af te staan, 'en kan het braak laten liggien, zoodat de gemeente er niets aan heeft. Wethouder SLIS begrijpt niet dat het schoolbestuur aanbiedt buur te betalen voor grond, die het in bezat heeft. Als deze grond niet noodig is voor uitbreiding, moet de grand wordien teruggegeven. Do heer v. d. SLIK acht dat. de grond onttrokken wordt aan het gestelde doel. Er 'is een huis gebouwd, wat niet mocht, nu zal de tuin in gebruik genomen worden tegen een te lage prijs. Spr. vraagt of de prijs die nlu betaald is voor de gronid, waar op do woning staat, overeenkomstig de prijs is. die er vroeger voor betaald is. De heer DOORNBOS heeft de indruk dat de Schoolvereeniging enkel de grond voor de woning heeft gekocht Als het voldoende geld had, was het beter geweest ook de tuin er bij te koopen. Wethouder VROEGINDEWEI merkt op dat het schoolbestuur nliet wil scharrelen met dem prijs, maar als zij den grond koch ten, was bij duurder te verkoopen, maar als de raad dit voorstel niet wenscht aan 'te nemen, blijft de grond braak liggen. Do heer KOPPELAAR stelt nog eens dui delijk waar het over gaat. Het Schoolbe stuur heeft dien grond in bezit voor sohool- bouiw, mag diien grond voor geen anldcr doel bestemmen, moet de grond dus braak laten liggen, maar verzoekt nu tegen ver goeding van 4 cent per M2. de grond als tuingrond te mogen gebruikten, zoolang hij inliet raoodtg is voor uitbreiding. Nadat nog enkele heeren bun meening er over haddien to berde gebracht, zonder dat dit nieuwe gezichtspunten opende, werd het voorstel in stennmiing gebracht en aangenomen met 73 stemmen. Tegen «temdien de hoeren Weth. Slis, C. v. d. Mei- de en J. v. d. Slik. De gemeentebegrootingen over 1933 en 1937 worden met cnkela af- en overschrijvingen gewijzigd. Aangenomen werd m.a.s. een voorstel tot uitikeering van de z.g. steunverleiening B. Voor deize gemeente brengt dat met zich een uitgaaf van 278. De heer VAN DER SLIK heeft bij de be- grooting tor sprake gebracht de samen stelling van steun-comité B, waarin niet was opgenomen een vertegenwoordiger der beide vakorganisaties en verzoekt alsnog iemand door de vakvereeniging te doen aanwijzen. Ook acht spr. het niet juist dat alilo goederen in natura worden verstrekt en geleverd vara buitien de gemeente. Do VOORZITTER meent dat er hierover een misverstand is, want B. en W. hebben iemand uit. de organisatie aangewezen en meenden dat deze de organisatie vertegen woordigde. De heer KOOTE zegt dat de raad do toe zegging ontvangen had dat het Comité re kening en verantwoording zou afleggen en opgeven hoe alles verdeeld was. Ook de heer KOPPELAAR meent dat de raad eien rapport over de verdeeling zou ontvangen, en aan bjt eind van het jaar een opgave van de verstrekte goederen zou gegeven worden. Verder bepleit spr. de be langen van de zakienmenscihen ter plaatse en acht hot beter dat zij die ondersteuning ontvangen, naar eigen behoefte kunnen koopen. Het voordeel van centrale inkoop iis nog niet zoo groot, doordat het «:iu voor komt dat i.fmandi oen paar klompen of iets dergelijks ontvangt, die heelemaail niet passen. De VOORZITTER antwoordt, dat liet rijk daar niet naar vraagt. Er wordt enkel ge vraagd wat de gemeente noodig heeft, niet naar wat zij wenscht.. In verband met de benoeming van dien geim.-architect tot dezelfde functie te Soni- melsdijk, wordt de instructie gewijzigd en bepaald dat. zoolang de combinatie duurt, de jaarwedde met 500 wordt verlangd. I)it voorstel blijkt ini eien vorige besloten zitting al te zijn besproken, zoodat enkel nog enkele ond'orgesohikte bepalingen wor den besproken. !>e h ier VAN DER SLIK blijkt een tegen stander van deze combinatie te zijn. De be- zuiiir.liging is wel mooi, maar spr. vreest, dat do werkzaamheden zoo druk zullen worden, dat er weer iomand voor opzicht houdend werk bij zal moeten komen, waar door liet voordeel gering zat worden. Ook is hier nog Wel meer werk. to doen, o.a. wat betreft woningtooziaht. Wethouder SLIS iniTkt op dat. liet her haaldelijk voorkomt dat aan de hand van rapporten van dien gem.-architect verbete ringen aan oude hulzen worden aange bracht. D'0 heer KOPPELAAR zal voor dit voor stel stemmen, maar dit houdt niet in dat hij accoord gaat met de post op de begroo- t.ing ten behoeve van dezen functionaris. Doze post is gezien liet werk, voor de ge meente te hoog. Spr. behoudt zioh het recht voor, zich nader hierover te beraden. De mienscben, dio den architect indertijd heb ben benoemd, zijn zedelijk verplicht deze benoeming gestand te blijven doen. Do VOORZITTER merkt op dat deze re geling slechts duurt, zoolang de comhinatie met Sommelsd'ijk geldt. De lieer VERMAAS blijkt bezwaren te hebben tegen de vortiouding in de bijdrage tot, liet salaris door Somimelsbijk, In stemming gebracht wordt met 82 stemmen d'e instructie volgens voorstel van B. on W. gewijzigd. B. en W. stellen voor om boeken en kas vaw do Veroeniging tot verkrijging van on roerend goed door landarbeiders te doen controleeren door het Verificatiebureau van do Voreiemginig van Ned. Geimeciiiten. De kosten bedragen 45 waarvan do helft ton laste der gemoonte en de helft tien laste der Veroeii'iging komt. Do heer KOPPELAAR vraagt welk be zwaar er togen is, liet door iemand uit de gemeonto te laten controleeren De heor v. d. SLIK viir.ld't dat liet hier slechts een klein iiodrag botreft, waarop de controle-kosten te veel zullen drukken. Na toelichting door den VOORZ. wordt het voorstel aangenomen met alleen den heer Vermaas tegen. Na in Jieslotcn zitting de sollicitaties to hebben liesproken wordt de lieer Wceda, te Rlioon, benoemd tot onderwijzer aan de openbare school voor U.L.O. Vastgesteld wordt de verordening op do heffing en invordering van besmettelijke ziektcgeldon in de gemeente Middelharnis. Eveneens wordt de politieverordening aan gevuld met bepalingen om liet hekalken van straten, muren c.d. tegen te gaan. Do lieer v. d. SLIK aoht het niet noodig, want worden dio bepalingen nageleefd, dan staat iedereen Ibloot aan controle door de politie. De lieer J. v. d. MEIDE vraagt of de ver ordening nut zal hebben. Dc politie staat alleen voor ziin taak, de nachtwacht gaat om 4 uur 's morgens naar huis. Spr. is er voor, maar dan moet de verordening ook te handhaven ziin en nageleefd worden. De Raad gaat daarna in geheimo zitting ter bespreking van een voorstel tot invoe ring van controle op de werkloozen door een controleur. Na heropening besluit de Raad op uitdrukkelijk verlangen van den Minis ter tot aanstelling van een controleur in sa menwerking met Sommelsdiik. Goedgevonden wordt dat de 4y2 pet. pand brieven, die zijn uitgeloot, worden omgewis seld in 4 pet. pandbrieven. De verhoogde waarborgsom ten bedrage van f 2000 wordt ook in deze pandbrieven belegd. B. en W. doen het voorstel tot aanschaf fing van brandweermateriaal en verplaat sing van do brandspuit, die nu onder het gemeentehuis is opgeborgen, naar de oude politiepost, die verbouwd zal worden voor dit doel. De heer C v. d. MEIDE heeft de kosten van verbouwing gezien en vraagt of nieuw bouw niet voordeeliger is. De heer J. v. d. MEIDE merkt op dat dit pand indertijd gekocht is met de bedoeling het af te breken voor verruiming derNieuw- straat en om nu over te gaan tot restauratie is toch niet consequent. Spr zal het maar afbreken. De heer BOETER vraagt inlichtingen ovcr verschillende posten van do begrooting voor deze verbouwing. De heer J. v. d. MEIDE: „Mijnheer de voorzitter een ander begint maar te spreken, voor ik uitgesproken ben". De heer BOËTER vervolgt zijn redo en vindt het ook niet juist om zooveel kosten te maken. De, VOORZ.: „Is u uitgesproken?" De heer J. v. d. MEIDE herkrijgt dan het woord en verklaart dat het z.i. heter is het gelxiuw af te breken. Spr. zal alles steunen wat kan dienen tot verbetering van het brandweermateriaal. De voorz. als burge meester van Middelharnis moet zorgen dat het materiaal in orde is, want bij den laat- sten brand mankeerde hier nog al wat aan. Spr. wil ook een ander systeem -van alar meering. De VOORZ. antwoordt dat er juist voor stellen zijn ingekomen om via de radio de brand bekend te maken. Het luiden der klok kan op Zondag aanleiding geven tot verwar ring. Afbraak van de politiepost is niet mo gelijk met het oog op de naastgelegen pan den en er moet een oplossing komen, want onder de secretarie is het niet wenschelijk. B. en W. stellen voor over te gaan tot liet aangaan van een geldleening ter bestrij ding der kosten. De heer C. v. d. MEIDE bespreekt de hin der die het verkeer ondervindt van het ge bouwtje aan het eind van het Kerkepad en vraagt voorziening, opdat het verkeer kan weten hoe te passeeren. De 'heer v. d. SLIK vraagt of gevolg is ge geven aan de toezegging dat aan den minis ter verzocht zal worden de landarbeiders in een hoogere loonklasse te plaatsen. De VOORZ. antwoordt dat het verzoek ver zonden is. De heer KOPPELAAR brengt dan nog ter sprake de opzegging van de huur der volks tuintjes, waarover in de vorige vergadering ook al uitvoerig is gesproken. De heer DOORNBOS vestigt de aandacht van B. en W. op tie wijziging der Onderwijs wet ten opzichte van het U.L.O.-onderwijs. Openbare vergadering van dem Raad dor gemeente Oude Tonge op Vrijdag 30 April 1937 des morgens 9 uur. De VOORZ. Burgemeester Vooys opent met een Welkomstwoord en wijdt enkele woorden aan de verjaardag win H. K. II. Prinses Juliana. Deze vergadering valt juist samen met de verjaardag van II. K. II. Prinses Juliana. Dit, feit, deze heuglijke gebeurtenis, geeft mij dagroni gereede aanleiding hieraan en kele woorden te wijden. Haar geboortedag wordt ditmaal wel in gansclh blijder stemming herdacht dan vo rige jaren. Deze blijde stemming bepaalt zich niet alleen tol het Huis van Oranje, maar in niet minder mate tot het Neder- landscihe volk. Als een gelukkige jonge vrouw viert zij dit iaar haar geboortedag, omringd door een volk, dat haar eert en liefheeft. Wij eoren haar en hebben haar lief omdat wij in haar moecn begroeten de toekomstige draagster van de Kroon. In deze onrustige, woelige, onzekere tijd een feit van zeer groote beteekenis, meer nog, wij kunnen dit als een wonder be schouwen. In vele landen van Europa toch werden de vorstelijke personen door revolutionaire geesten van hun kroon gestooten en beroofd en uit hun land verbannen. Bij ons staat, Gode zii dank, de Kroon ongeschokt, vaster dan ooit. Wat een zegen, wat een heerlijke weldaad, dal wij ons nog mogen scharen rondom ons geliefd Vorstenhuis. En daarom zijn wij dankbaar en verheugd, dat het God den Heere behaagd heeft, dat Hij haar ook dit jaar weder spaarde. Moge God Almachtig haar en ons geliefd Vorstenhuis bij den voortduur goed en nabij zijn, tot welzijn van liet Nederlandsche volk. Ik stel u voor liet volgende telegram te zenden. De Raad der gemeente Oude Tonge, in openbare vergadering bijeen, biedt Uwe Koninklijke Hoogheid op dezen dag eerbiedig zijn gelukwenschen aau. Met algemeeno stemmen wordt hiertoe besloten. De notulen hebben ter visie gelegen en worden goedgekeurd. Ingekomen stukken. Goedkeuring enkele Raadsbesluiten. Bericht van Ged. Staten dat (te goedkeu ring inzake loods Americ. Petr. Company cenige dagen is verdaagd. Van de Keuringsdienst van iVareo te Dor drecht. 35P0 monsters zijn genomen, 32 uit deze gemeente, 19 van melk, 13 van andere artikelen, 3 partijen afgekeurd. 2 waarschu wingen. Geen processen-verbaal. ODnamo kas en boeken gemeente-ontvan ger. Alles in orde bevonden. In kas f2597.29. Idem Alg. Armbestuur: in kas f 588.38. Idem Burg. Weeshuis: in kas f 753.55. Idem boedel Dahbe: in kas f 2119.94. Teruggekomen van Ged. Staten de veror dening veldwachter. Met verzoek eenige wijzigingen aan te brengen, waaraan geen geiden zijn verbonden Verzoek van den Min. van Soc. Zaken de tarieven besmettelijke zioktcgclden te wijzi gen. De opgave, genomen naar basis Groene Kruis, is niet toelaatbaar. Besloten aan dit verzoek te voldoen. Inzake liet ranitulantenstelsel. Wordt ver daagd tot volgende vergadering. Verzoek van A. v. d. Voorde, kapper, om tijdens den zomertijd van 19 Mei tot 6 Oct. zijn zaak éérijiur langer des avonds open te moeen houden (tot 9 uurl. Dit verzoek wordt ingewilligd. Dit geldt ook voor andere kappers. Schrijven van den heer D. v. d. Tol, amb tenaar ter secretarie, waarin hij zijn dank betuigt voor dc ontvangen gratificatie. Schrijven van liet destructiebedrijf te Oversehie, om hierbij aan te sluiten; kosten 1 Yi cent per inwoner en cent per II.A. Totaal plm. f 80S3 per jaar. (Hierover is reeds in Verschillende versla gen uitvoerig vermeld! Voorstel B. en W. aan te sluiten; verschil lende gemeenten op het eiland hebben reeds tot aansluiten besloten. De heer VAN SCHOUWEN: Is hl de be. sprekingen do districtsveearts ook gekend? Is er ook rekening mede gehouden dat er nog een ander destructiebedrijf is? (v. d. Kroes). Is een en ander op de meest economische wijze geregeld? Wordt de waarde der huid op de juiste wijze gewaardeerd? De VOORZ.: Op deze vragen kan ik u vol' ledig geruststellen. Overleg is gepleegd zoo wel met de districts- als de plaatselijke vee artsen. De waarde der huid wordt gewaar, deerd op marktprijs, tweederde der op brengst is voor den eigenaar. De heer GEBRAAD: Is liet verplichtend voor alle menschen daaraan mee te doen? De VOORZ.: Zeker, bij verordening moet vastgesteld worden, dat ieder verplicht is zijn dood vee daaraan af te leveren en b.v. slagers gedwongen zijn oen vat voorhanden te hebben, waar hun afval in gaat. Een schrijven van de heeren Jonker en Faasse, waarin zij voorstellen het genomen Raadsbesluit terzake samenscholing en ver bod 50 M. uit den hoek te staan te vernieti gen. De VOORZ.: Dit wil ik tot aan het einde der vergadering aanhouden. Kom er straks dus op terug. Benoeming lid commissie tot wering van schoolverzuim. Bij acclamatie wordt de lieer A. Kranenburg benoemd. Wijziging gemeentebegrooting 1936. Converteercn van geldleeningen. De ge meente heeft van verschillende particulieren en enkele instellingen geld geleend, tegen 4 pet. en hooger. Particulieren hebben aan geboden tol 4 pet. te verlagen. De instellingen willen hun rechten hand haven. Dit loopt over een bedrag van f20.000. De Bank van Nederl. Gem. is bereid tegen 4 pet. te leencn. Voorstel B. en W. de ohligatidliouders in dc gelegenheid te stellen de rente van 4 pet. te verlagen. Dit gaat over de f 50.000 school en f 19.000 vloeddeuren. De heer VAN SCHOUWEN: Mij bereiken de laatste tijd aanbiedingen voor den polder, waarin tegen 3% pet. wordt aangeboden. Dit wil niet zeggen dat ik er mij niet mee kan vereenigen dat de obligatiehouders 4 pet. krijgen. Maar wanneer wij b.v. zullen leenen bij de Bank van Ned. Gem., dan was dit overweging waard. Do VOORZ.: Ik weet van de aanbieding van 3% pet., later komt liet nog wel in de Raadsvergadering. De heer GEBRAAD: Zit in een en ander Onbeperkte toelating van kinderen, zonder eenige zekerheid dat zij voornemens zijn de cursus te blijven volgen, kan tengevolge hebben dat de rijkssubsidie voor een leer kracht teloor gaat. De VOORZ. zal dit bespreken met het hoofd der U.L.O. Daarna volgt sluiting. wel voordeel voor de gemeente. Is dit bere kend? Zoo ja, dan is tiet in ieder geval zeer weinig. De 1 pet. boete neemt liet voordeel voor de gemeente zoo goed als weg. Weth. DE WIT: Contractueel is vastge steld dat, hij versterkte aflossing 1 pet. boete betaald moet worden. Leenen wij hij een an der dan toch 1 pet. betalen. De VOORZ.: Uiteindelijk z.it er toch voor deel voor de gemeente in. Aangenomen. Vaststelling verordening op de heffing en invordering van schoolgeld. De VOOllZ.: Hier wil ik eenige toelichting op geven. Voor vele gemeenten is dit een moeilijkheid geweest. He bedoeling van den minister is, dat de gemeenten hieruit meer dere opbrengst zullen helmen. Op vier wij zen kan de berekening gemaakt worden. 1. De huurwaarde personeele belastingen. 2. De gemengde .hoofdsom. 3. De periodieke inkomsten schoolgeldplichtigen. 4. De ge meente kan zelf gegevens verzamelen. De twee laat-ste regelingen komen vom- onze gemeente niet in aanmerking, daar er dan een uitvoerige belastingadministratie moet ziin. B. en W. stellen voor de berekening die gemaakt is naar de beide eerste regelingen goed te keuren De lieer FAASSE: Treedt dat in werking met terugwerkende kracht vanaf 1 Jan- De SECRETARIS: Ja De lieer GEBRAAD: Is dat niet voor min dere inkomens verzwaring der lasten. Algc- heele ontheffing kan toch plaats hebben Het kan tocli gebeuren dat menschen die f 2.50 huur per «eek verwonen niet kunnen betalen. De VOORZ.: Beneden f 700 komt niet in aanmerking. De eene regeling corrigeert de andere. Met algemeeno stemmen aangenomen- Besloten wordt inet aig. st. de B-steun, evenals vorig jaar, toe te passen. Dan is aan de orde liet schrijven van do heeren Jonker en Faasse. De VOORZ.: Het spijt me dat de hoeren dit schrijven hebben ingediend. Het zou ten zeerste het prestige van den Raad schaden als hij op een één maand geleden genomen besluit zou terugkomen, Van deze plaats dank ik de ingezetenen die tegenover deze regeling ceil mede werkende houding aanna men. Slechts enkele malcontenten plaatsten zicli tegenover de gemeentepolitie. Het staan op hoeken van straten was een ingekanker de gewoonte en ik was Wijde dat de Raad daar met algemeene stemmen vóór op de- vorige vergadering een einde aan maakte. Een en ander is zeer soepel toegepast; er hadden wel 300400 processen-verbaal op gemaakt kunnen worden. Slechts 16 a 17 zijn er opgemaakt tegen jongelui, die de politic tartten. De heer Jonker spreekt in zijn schrijven van samenscholingen. Is dat kiezersvrees? Is dat om zieltjes te winnen bij de a.s. ver kiezingen? Met- algemeene stemmen is het aangeno men; ontzetten)' jammer is het dat u dit ge daan licht. De politie is juist opgetreden; door meerderen is dit erkend; zij is heel tac tisch opgetreden. Gesproken is over beroe ring in de gemeente. Dat is niet waar, alles is ordelijk verloopen. Ik geef de Raad iti overweging om het voorstel van B. en W., om dit schrijven voor kennisgeving aan te nemen, goed te keuren. De 'heer JONKER: Ik ben van gedachten dat dc samensprekiiig verboden is binnen 50 M. van iedere hoek. De VOORZ. Dan beziet u de situatie ver keerd; ik heb het zoo soepel mogelijk toege past. De heer JONKER; Maar u kunt liet toch toepassen; de wet is er, dus de overtreding kan er ook zijn. De VOOR.: Dit kan, maar bet Is niet toe gepast. De heer JONKER: Vorige week Vrijdag stonden enkele boeren en commissionnairs op dc stoep hij van Veen en werden zij naar binnen gestuurd De heer FAASSE: Toen is er gezegd: op verschillende wijze wordt er opgetreden; er wordt onderscheid gemaakt tusschen. boeren en arbeiders. De heer JONKER: Al jaren is liet de ge woonte, dat de menschen elkaar op do Kaai ontmoeten, de eene zoekt een haas, de ander moet iemand spreken. De lieer GEBRAAD: De voorz. zegt wel dat do verordening soepel wordt toegepast. Maa^ in elk geval de mensahen mogen niet bij elkaar staan, of het toegepast wordt of niet. Met algemeene stemmen is er toe besloten, maarof de eene liet niet goed begrepen heeft of de ander niet goed gehoord, hoe het zij, ik ben tot de conclusie gekomen dat met 50 M. te handhaven je nergens mag staan. De Raad moet daarom de moed hebben op zijn besluit terug te komen 'k Meen dat Geel. Staten zelf bezwaren geopperd hebben tegen de verordening. De VOORZ.: 'k Zal het u voorlezen; die gaan nog verder dan wij. De heer GEBRAAD: II hebt zelf gezegd, in een plattelandsgemeente moet men zich aanpassen aan de gewoonten. Hier is het de gewoonte dat men op de Kade voor zaken wordt aangesproken, "k Stel voor dc 50 M. te wijzigen in 8 M. De lieer v. d. BOOGERT: De verordening wordt soepel toegepast; het is een goed ding dat men niet ou de hoeken mag staan. De lieer GEBRAAD: Wanneer het niet toegepast wordt, dan heeft het toch ook geen zin. Do VOORZ.: Als u de heele politieverorde ning leest, dan zult u zien dat zooveel arti kelen verder gaan dan wordt toegepast Het is toch noodig om in zekere gevallen te kun nen optreden. 'k Adviseer deze verordening vast te stel len. De heer PRINCE: Het is toch de bedoeling soepel toe te passen: ik heb op do vorige vergadering welbewust gestemd voor 50 M. ui den. hoek. Weth. DE WIT: Ik neem niet aan dat de heeren het voorstel niet begrepen zouden hebben. Het was toch simpel genoeg ge maakt om te kunnen ingrijpen bij excessen. Nu wordt er terug gekrabbeld. De hoeken is hoofdzaak, de rest bijzaak. De VOORZ.: Ik dank u voor deze toelieh- ting. Ik geef nogmaals de verzekering de meest soepele toeoassing te geven. De heer v. d. BERG: Ik wil dan wel eerlijk zeggen dat ik toen niet begrepen heb. Ik heb me er voor geschaamd, dat wil ik wel we ten. Eon mensch moet naar de Kaal. De VOORZ.: Ik denk er niet aan de men schen van de Kade te verjagen. De heer JONKER: Dat hebt u meen ik de vorige vergadering niet. bedoeld. Toen hebt u geziegd: de menschen moeten maar thuis blijven. De heer v. d. BERG: Dat was een goed ant woord; de vrouwen zijn al blij als ze op schieten. De hoer GERRAAD: Al is hot oigenaardig. tooh moeten we er op terug komen Weth. DE WIT: Al was de uitdrukking van den voorz. toen niet duidelijk, toch is liu voldoende de bedoeling duidelijk gouw- den De VOORZ.: Het is nu voldoende bespro ken, ik zal het in stemming brengen. Voorstel B. en W., liet schrijven van de heoren Jonker en Faasse voor kennisgeving aan te nemen. Dit wordt verworpen met 6 tegen 5 st einnioii. Tegen de 'heeren Jon kor, Faasse, v. d. Berg, Gebraad, Bcijer en Pol lemans Dan het voorstel van den heer Gebraad om de 50 M. op 8 M. terug te brengen. Dit wordt aangenomen met 6 tegen j stemmen. Tegen weth. de Wit, v. d. Boogert, Prince, v. Schouwen en Kauffman. De VOORZ.: Ik kan de Raad meedeelen, dat ik dit besluit ter vernietiging zal voor dragen hij de Kroon. Daarna rondvraag en sluiting. Installatie Hoofd der school met den Bijbel te Stad a. 't Haringvliet Vrijdagavond was door do Vereeniging tot stichting en instandhouding van een School m. d. Bijbel to Stad a. 't Haringvliet een vergadering belegd, ter verwelkoming van liet nieuw benoemde Hoofd, den heer Joh. Visser. Tal van ieuen waren opge komen voor deze eerste kennismaking. Verder waren aanwezig de hoer en Mivr. v. d. Poel, schoonouders van den heer vis ser, broei' en zusters, vrienden uit Sonitoci.1-- dijk benevens de ex-collega-onderwijizers uit Sommelsdijk. De Voorz., de heer Vogelaar, deelde me ie dat Its- Polhuis bericht van verhin 'ering had gezonden, waarna de bijeenkomst nut gibed en liet lezen van 1 Corinthe 2, werd geopend. In zijn welkomstwoord en installatieredo herinnerde de Voorz. aan het afscheid van oen lieer Hoogeweg, die tiet bestuur en ouders slechts noode zagen vertrekken. Drie en zestig sollicitanten hadden zicli aai.g"- nield, waaruit een drietal werd opgemaakt cn uit welk drietal de heer Visser als me >st geschikte werd benoemd. Dank werd ge bracht aan den lieer Brandsma, inspecteur L.O., die verschillende inlichtingen heelt gegeven in liet belang van de benoeming. Zich tot den heer Visser wendend, zei is spr., dat de lieer Visser met voldoening en dankbaarheid op dezen dag zal kunnen terugzien. Uw voorganger hebben wij nooae zien vertrekken, maar het Bestuur ver trouwt dat ook met U de goede verhouding behouden zal blijven. Het bestuur heelt goede verwachting van U, vveest een goed enderwijzer voor de kinderen, een good patroon voor Uw personeel, wees voor komend, behulpzaam en een raadgever voor de ouders, dan zult gij in het bestuur geen machthebbers hebben te zien, mraar ni"uc- werkers hij Uw werk, die wenschcn U alio steun te verleenen. Namens het bestuur verklaart spr. dan den heer Visser vanaf dat oogenblik geinstalleerd als Iloofd. De voo:- zitter wenscht daarna ook mevr. V issci geluk met deze benoeming, heet haar har telijk welkom in haar nieuwe woonplaats en feliciteert vervolgens de ouders en familieleden' De heer Visser dankt voor de aan nioedigende «oorden en goeüo wenschcn iot hem gericht. Spr. was aanwezig hij h"t afscheid van den lieer Hogevveg, heelt toen al kennis gemaakt met bestuur «i ouders. Een band werd toen los gemaakt maar toch bleef nog een band, n.l. de hand tusschen ouders en school. Dat ook op deze bijeenkomst verschillende ouders en ie ion blijk gaven van hun belangstelling is voor spr. een bewijs van medeleven. Hij dankt ook voor het vertrouwen dat het bestuur in hem had gesteld cn hoopte dat met Gods hulp dit vertrouwen niet zal beschaamd worden. Zijn nieuwe taak is zwaar, zwaav. der dan voorheen. De ouders geven veel, geven hun kinderen, maar vragen ook veel. hen op te voeden en te onderwijzen. Lr,, beproefd middel tot steun is een goo a- samenwerking tusschen school en gcz;,i. Door samenspreking kan veel narigheid voorkomen worden. Gaarne wil spr. all gevvenschte voorlichting geven. De ouders zullen ten allen fijde welkom zijn. Met net personeel hoopt spr- prettig samen te «ei ken, Met mej. v. d. Band zal het niet lang zijn, wegens tiaar a.s. vertrek naar Lunteicu maar met dtn lieer Koole, zal, als God liet leven en krachten schenkt, de samenwer king langer zijn. Tusschen den heer Kooie en net vorige hoofd was een nauwen hand. Spr. hoopt dat ook hun vriendschap z.il groeien tot een stevigen band en hoopt op een aangename samenwerking tot bloei der school en tot heil der kinderen. De heer v. d. Poe 1, H. d. Sch. te Son - nielsdijk, oud-patroon cn schoonvader van den heer Visser, was dankbaar deze insla1- letie te mogen bijwonen en dankt het be stuur en comm. van toezicht voor het ver trouwen in zijn schoonzoon gesteld- Het zal moeilijk zijn voor het nieuwe hoofd, zipi voorganger, die de school op zoo hoog peil heeft gebracht, te evenaren. Eerste voor waarde voor een goede verhouding is e sfeer van vertrouwen. Teleurstellingen n verdrietelijkheden zullen niet bespaard blijven, maar vertrouw m alles op God, van wie alle dingen, niet bij geval, maar on 1.1 zijn voorzienig bestel, U toekomen. De lieer Kastelein, Voorz. v. d. Comm. van Toezicht, noemt het een gewichtige ure. De kinderen worden, aan den ouderwijzer toevertrouwd, met alleen voor onderwijzing in de tijdelijke dingen, maar ook en bovrei at voor hun eeuwig heil. Nog betrekkelijk jong wordt liet hoofd geroepen tot deze. taak; zoek dan Uw kracht hij den Heere, die het op het gebed beloofd heeft. L vv werk goed doen is roeping en plicht, de uitkomst is Gods werk. Ook Uw gade heelt do schoone taak U terzijde te staan. De Ileere schenke U wijsheid. De lieer Koole mist izijn vorig hoofd den heer Hoogeweg in veis- dingen, niet uat dit de schuld is van den heer Visser, vvanl *pr. heeft goede hoop op een samenwerking zooals dat behoort. Lang heeft lui samen gewerkt met Mej. v. d. Band en den lieer Hogeweg en nu laten ze hem allenalleen siaan. van harte hoopt lnj dal lui gocu gaan tusschen hem en het nieuwe hoof I m dat liij van Mijnheer en Mevrouw Vissn dezelfde hartelijkheid mag ondervinden als van zijn voorganger. Een ernstige en ver antwoordelijke laak is den onilerwi j opgelegd, wat spr. in een ernstige, dien gevoelde toespraak nader uiteenzet. Nadat de Voorzitter nog een .woord van dank heeft gebracht aian den heer Kool", die gedurende een maand als waarnemend hoofd, tot volle tevredenheid van liet bestuur werkzaam was, wordt de bijeenkomst nn t dankzegging door den heer Visser gesloten. OPGRAVINGEN TE MONSTER Naar we vernemen zijn op een tuin van den heer J. de Kievvit aan de Choorstraal te Monster een aantal scherven opge graven, die blijkens onderzoek te Leiden af komstig zijn uit het Bataafsche tijdperk. De conservator van het Oudheidkundig Museum te Leiden, Dr Braat, b i ff 1 t plaatse een onderzoek ingesfoM.

Maas- en Scheldebode | 1937 | | pagina 3