PLAATSELIJK NIEUWS Geme MAAS- EN SCHELDEBODE WOENSDAG 5 MEI 1937 4) DE NIJENRODEZAAK ingezonden Stukken VERKOOPINGEN PREDIKBEURTEN. MARKTBERICHTEN MAA! SOMMELSDIJK. Gedurende de maand April word de Wilhelmin-brug dezer aneente gepasseerd door 8 schepen. Hieronder zijn echter niet begrepen de schepen met abonnement en de beurtschepen. Gedurende de vorige maand vestigden zich in deze gemeente 5 personen. 16 per sonen vertrokken naar elders. 8 k'ndP""n werden geboren, 1 persoon overleed, terwijl ju deze maand 4 huwelijken werden vol trokken. Zondagavond zal in de Ned. IIerv. Kerk alhier bediening van den H. Doop plaats vinden. D'e ouders, welke hun kin deren wenschen te laten doopen, kunnen Vrijdagavond a.s- te 7.S0 uur aangifte doen in de consistoriekamer. Gedurende de vorige week stonden bij den Agent der Arbeidsbemiddeling dezer gemeente do volgende personen als werk loos en werkzoekend ingeschreven: 137 landarbeiders, 2 opperlieden, 13 haven arbeiders, 2 metselaars, 2 schilders, 1 los- werkman, 1 landbouwersknechts, 4 timmer lieden, 1 smid, 1 chauffeur, 1 schipper, 1 pakhuisknecht, 1 slager, 2 stoffeerders, 1 auto-monteur, 1 kapper, 1 typograaf, 1 tuin der en 1 orgelbouwer. Hiervan waren 1.1. Zaterdag 119 personen werkloos. MIDDELHARNIS. „De Jamboree". Zater idagavond half zeven. Met de troepvlag voor op en in flinke peis, komen de padvinders, onder leiding van Hopman Boekhoven, vanaf de Voorstraat aangemarcheerd. Op 1de Kade, waar het Bestuur der afd. Mii- dc-lharnisSommelsdijk zich hij hen voegt, stellen zij zich in hoefijzerformatie voor het huis van den Burgemeester op. Als de Burgemeester met familie on liet bordes is verschenen, neemt de voorz, der afd. de lieer v. L. het woord en spreekt ongeveer nis volgt: Mijnheer de Burgemeester! Vriendelijk Verzoeken wij, als vertegenwoordigers der afd. M. S. van „De Nederlandsche Padvin ders" een oogenblik uw aandacht M- de B! Er staat iets groots te gebeuren in Nederland. En wanneer U deze padvin ders voor U ziet opgesteld, begrijpt U wat ik bedoel, want wie in deze dagen pad vinders ziet of hoort of aan padvinders denkt, denkt aan de Jamboree Ik zeide iets groots, want niet alleen in Nederland, maar op heel de wereld, waar padvinders gevonden worden, spreekt men over de Jamboree, die straks van 31 Juli tot en met 31 Augustus te Vogelzang:, da, kleine plaatsje, achter de duinen bij Haar lem, gehouden zal worden. Daar zal een in ternationale jeugdstad van vreugde en wel willendheid verrijzen. Daar zullen tiendui zenden padvindens uit alle deelen. der we reld. jongens van allerlei ras en sprekend velerlei taal, als één groote broederschap hijeen zijn. Om dit groote gebeuren in Holland nog meer bekendheid te geven heeft liet Natio naal Hoofdkwartier der N.P.V. de order uit gegeven, dat in alle plaatsen waar aid. ge vestigd zijn het propaganda-gesclirift ,.U komtverkocht moet worden. En nu Mijnheer de Burgemeester komen wij hiervoor Uwe toestemming vragen. Voor af willen wij echter U het eerste exemplaar aanbieden. Daarom zult U dit propaganda geschrift, dat door zijn aantrekkelijk uiter lijk er ook al toe nood, lezen. En dan dan zult.U. al is Uw tijd nog zoo bezet, naar, de Jamboree komen, want allen komen. Dus U komt zekerl- Hierop antwoordde de Burgemeester on geveer als volgt: Mijnheer de voorz. - IJeeren Bestuursle den - Padvinders! Ik dank U hartelijk voor uw vriendelijke woorden en voor het eerste proganda-ga- schrift. hetwelk U mij hebt aangeboden. De podvindons organisatie vindt ik een pracht, organisatie, die voor onze jongens niet ge noeg te waardeeren is. Hiet- worden jongens gevormd, die in het latere leven niet verle gen staan maar ten allen tijde en onder alle omstandigheden weten van aanpakken. De jeugd wordt gewend aan orde en disci pline, wat vooral in deze dagen zoo hard noodig is. Ik ben daarom blij, dat ook in deze gemeente een afdeeling is. Ik hoop van harte dat Uw organisatie hier in bloei mag toenemen en dat ook de verkoop van het jjropaganda-geschrift heden avond een suc ces mag worden. Hierna verspreiden de padvinders zich door de beide doppen voor de verkoop. Hoe onverwacht ook, was een groote menigte getuige va ndeze korte maar aardige plech tigheid. De afdeeling Middelhai-nisSommels dijk van de Ned. Chr. Grafische Bond komt Woensdag 5 Mei in ledenvergadering hijeen ter verkiezing van een afgevaardigde naar de algemeene vergadering van dien bond en ter bespreking van de beschrijvingsbrief voor die vergadering. Jn de haven is een schip met cement aangekomen voor de firma J. A. Dijkers, betonfabrikant. In de vacature ontstaan door het be danken van den heer P. Vijfhuize, is tot secretaris der Herv. Zondagsschool „Timo- theus" benoemd de heer C. Verhage. Door de stemgerechtigde leden der Herv. Gemeente is tot notabel benoemd de heer D. D. Konings, in de vacature ontstaan door het vertrek van den heer A. Beversluis. De collecte gehouden in de Chr. Geref. Kerk ten bate der Theologische school te Apeldoorn, heeft opgebracht 52.95. De onvermengde margarine is deze week verkrijgbaar bij D. Vroegindeweij Cz., Dirk Bosstraat. Bij den agent der arbeidsbemiddeling stonden Zaterdag 115 personen als werkloos ingeschreven, waarvan: 14 zeevisschers, 3 slagers, 14 bouwvakarbeiders, 18 transport arbeiders, 3 zeelieden groote vaart, 6 typo grafen, 3 broodbakkers, 2 winkelbedienden, 48 landarbeiders en 4 van andere vakken. Mej. M. Zoon kreeg van de firma Vis van Heemst met haar 12j^-jarig jubileum een prachtige boekenkast cadeau en van het personeel een fraaie bloemenmand. STAD AAN 'T HARINGVLIET. Aan con tributie voor de halve stuiversvereeniging te Heemstede is in het afgeloopen kwartaal gecollecteerd 16.36. Voor de betrekking van onderwijzeres aan de bijz. lagere school hebben zich 65 sollicitanten aangemeld. Het huis bewoond door Jac. van Nierop staande aan den Achterdijk, is bij verkoo- ping afgemijnd door Joh. v. d. Boogert op 850. Uit deze gemeente zijn voor de land- bouwhuishoudschool geslaagd de dames N. Magielse, J. Kardux, G. Keijzer en L. Kor- teweg. Bij den agent der arbeidsbemiddeling stonden vorige week gemiddeld 25 personen als werkloos ingeschreven. Deze week is de goedkoope margarine verkrijgbaar gesteld in de winkel van D. Pas. i Per 1 Mei j.l. zijn op de o. 1. school 19 nieuwe leerlingen ingeschreven. Op de bijz. school bedraagt dit aantal 1:3. OOLTGENSPLAAT. Donderdag trad voor een flink gehoor op het Tweede Kamerlid Chr. van den Heuvel. Spr. begon zijn rede met te zeggen dat het in de a.s. poli tieke strijd anders is dan wanneer een ge neraal op het oorlogspad gaat, want dan alleen weet de bevelhebber de plannen, doch in den politieken strijd moet iedere soldaat (kiezer) weten wat er gaande is. Spr. zet dan in onderdeelen uiteen het Re- geeringsbeleid der verloopen 4 jaar, om zoo mogelijk het volgende tijdperk voort te gaan en trachten te volbrengen waarin zij tekort schoot, behoudens wijzigingen die noodig zullen blijken. Ook bestrijding van de re volutionaire partijen, met het oog op twee punten der Grondwetsherziening, eischt versterking der welwillende partijen. Met een krachtig beroep op eenheid en niet naar verbrokkeling der Prot.-Christelijke par tijen, besloot spr. zijn rede. Ingekomen: A. van Kouteren van Soest, Maartje Kaslander, Dingeman Nagte- gaal van Melissant, Verschoore de la Honaye van Goes, Maria v. d. Hoeven van Delft, Dymphena van de Capelle van Schiebroek, E. J. Oudshoorn van Bennebroek, Henrica Lomnierse van Hillegom. Vertrokken: P. J. de Groot naar Hillegom, Hubertes Roderijk naar Roelofarendsveen, Catharina v. d. Berg naar Etten en Leur, Anthonya van Kouteren naar Delft, Neeltje van Nimwegen naar Oude Tonge. OUDE TONGE. In (le Oude School werd de jaarvergadering gehouden van de afdee ling Ouue-Toi:ge van het „Groene Kruis" en van de Wijkverpleging. De voorzitter, de heer A. de Haas van Dorsser. opende de vergadering met een woord van welkom. Moest zijn opningswoord het vorig jaar tengevolge van de rekening pessimistisch gestemd zijn, thans kan het gelukkig een andere toon bevatten. De idee van rente- looze voorschotten is gelukkig niet toege past behoeven te worden. Hij kon met vreugde medeileelen, dat ook deze afdeeling een Rijkssubsidie is toegekend van f 300 per jaar heigeen is bereikt cloor den afge vaardigde op de voorlaatste Algemeene Ver garlering. den heer J. A. Vreeswijk. Deze subsidie is over 1936 voor de eerste maal verleend. Hij bracht een woord van dank aan allen d'e hadden medegewerkt aan de verloting, in het bijzonder aan de dames welke die loten hebben verkocht. Met voor zichtig beleid en zuinigheid bestaat er kans dat we de misère uit zijn en blijven. T)e notulen der vorige vergadering werden na lezing ongewijzigd vastgesteld. Uit de jaarverslagen bleek o.m. dat .het ledental was teruggekropen van 312 op 307, dat de wijkverpleegster 85 gezinnen bezocht met een aantal bezoeken van 4375, voor t.b.c. be strijding en zuigelingenzorg legde zij 303 bezoeken af. dus in totaal 4681. 145 ver plegingsartikelen werden uitgeleend. Beide verslagen werden onder dank aan de secre tarissen voor kennisgeving aangenomen. Do rekening van het „Groene Kruis" sloot in ontvang en uitgaaf op f 1626.62^2, met ais batig saldo f 132.40; die van de „Wijkver pleging" in ontvang en uitgaaf op f 1717.79 met ate batig saldo f 12.29. Bij monde van den heer G. Verweij werd rapport uitge bracht over de gehouden controle bij den Penningmeester, waaruit bleek dat alles in orde was bevonden. Dn begrooting voor 1937 werd vastgesteld in ontvang en uitgaaf op f 2589.67. Ais leden voor de controlecommissie 1937 werden benoemd de hoeren A. Kanters, M. Vogel on A. Los; tot plaatsvervangende le den de hoeren J. H. de Leeuw, F. van Noord Wz en Adr. Hagens. De aftredende bestuursleden de lieeren J. A. Vreeswijk, K. J. de Bruin en W. Los werden met over- groote meerderheid van stemmen herkozen Vervolgens bracht Dr H W. Parree ver slag uit als afgevaardigde naar de 40e Alge meene Vergadering op 23 October 1936 te Botterdam in den Doelen gehouden. Als afgevaardigde naar de eerstvolgende Algemeene Vergadering ward dr. II. W. Parree benoemd; tot plaatsvervanger de heer J. A Vreeswijk. De rondvraag leverde niets op. Dan slui ting onder dank voor opkomst en aange name besprokingen. OUDE TONGE. Gedurende de afgeloopen week meldden zich bij de arbeidsbemidde ling als werkloos aan: 62 landarbeiders, 5 landbouwknechts, 3 transportarbeiders, 1 broodbakker en 1 chauffeur, terwijl 4 per sonen in de werkverschaffing waren ge plaatst. Gedurende dit leveringstijdvak is de crisismargarine en vet verkrijgbaar bij den heer P. Gebraad aan de Kerkring; het ge hakt in blik bij den heer P. C. van Marken- steijn aan den Molendijk en de groenten en tomatensoep in blik in de groentenhai van den heer Jst. van Loon aan de Kerkstraat. Het bestuur der zwemvereen. „Zwem- lust" is thans als volgt samengesteld: H. D. Hartog, voorzitter; L. Kosten Jz., secretaris; K. Vermeulen, penningmeester; W. E. de Vin, D. v. d. Tol, L. P. Koets en H. C. Ouwens, leden. Mej. Luijend'ijkBoth had het ongeluk van haar rijwiel te vallen en zich zoodanig aan haar been te verwonden, dat dr. Par ree medische hulp moest verleenen. NIEUWE TONGE. Voor den dienstplicht lichting 1938 zijn 5 personen goedgekeurd en 7 personen voor goed ongeschikt ver klaard. De agent van de R.T.M. had tijdenshet lossen het ongeluk dat zijn wagen achteruit liep en in de sloot terecht kwam. Met eenige materieele schade liep dit ongeluk af. Memento Mori. Ter gelegenheid van de verjaardag van H. K. H. Prinses Juliana maakte de muziekvereen. „Apollo" alhier een rondgang door deze gemeente. Een 19- jarig meisje van D. Buth, dat achter de muziek liep, zakte op den Molendijk in elkaar en overleed kort daarop. Het was voor de ouders, van wie het meisje eenig kind was, een vreeselijke tijding. Ook de gemeente was diep onder den indruk van dit plotselinge sterfgeval. Bfj den agent der arbeidsbemiddeling stonden 110 werkloozen ingeschreven. DIRKSLAND. Zaterdag j.l. stonden bij de arbeidsbemiddeling als werkzoekenden in geschreven: 78 landarbeiders, 6 timmerlie den. TotaaP 84 tegen 102 de vorige week Za terdag. In verband met het 10-jarig bestaan van het meisjeskoor „Excelsior" ligt het in het voornemen om in de maand September a.s. een fancy fair te organiseeren. Ds. Fraanje te Barneveld heeft voor het beroep naar de Geref. Gemeente alhier bedankt, een „Wat hebt U mij nou beste pen verkocht dat was een telefonische tevreden- heidsbetuiging van een klant, die in BOEKHOVEN'S Boekhandel te Sommelsdijk een VULPEN had gekocht. Deze week zullen de distributie-artike len nl. het gehakt in blik, de onvermengde margarine en het gehakt in blik voor de werkloozen verkrijgbaar zijn bij den winke lier G. Schilperoort aan het Achterdorp. Het woonhuis aan den Straatdijk van den heer W. v. d. Linde is thans verkocht aan den heer Joh. de Man. Het rijden met den schrapploeg voor den weg Sas van Dirksland tot Herkingen is wegens gelijke inschrijving bij loting ge gund aan den heer M. Stolk voor 0.80 per uur. Het verrijden der materialen is gegund aan M. v. d. Mast te Sommelsdijk voor 0.27 per M3. Wegens ongesteldheid van de gemeente veldwachters is tot tijdelijk nachtwaker aangesteld de beer Chr. Willies. Mej. N. Ingeneeger heeft tegen begin Juli as. eervol ontslag gevraagd als onder wijzeres aan de o.l. school wegens benoe ming in gelijke functie te Boskoop. Met de werkzaamheden voor het dem pen van de Gooi aan de Tuinstraat is thans een begin gemaakt. De 170 groote beton- buizen zijn thans gearriveerd en geleverd door de fa. Bos te Alphen aan den Rijn. In verband met den verjaardag van H. K. H. Prinses Juliana maakte de muziek- vereeniging „Amicitia" Vrijdagavond een rondgang door de gemeente en gaf ook een concert in de tent. MELISSANT. De vorige week Zondag in de Ned. Herv. Kerk gehouden maandelijk- sche collecte heeft ruim 30 opgebracht. Op VIoensdag 5 Mei des avonds van 7 tot 9 uur zal in de o. 1. school door de B. V. L. schietoefening worden gehouden. A.s. Zondagavond zal in de Ned. Herv. Kerk de H. Doop worden bediend. Aangifte kan geschieden op Vrijdagavond in de con sistoriekamer. De polderrekening en -begrooting van de polder Nieuwe Kraai ligt tot en met 14 Mei ter inzage bij den secretaris J. A. Klei- nen'berg. Op 10 Mei as. zal schouw worden ge houden over hekken, vleuken en dammen van de polders Dirksland, Oud-Melissant, Roxenisse en Alteclein. HERKINGEN. Uit het Jaarverslag van de Coöp. Boerenleenbank ontieenen we het volgende: Ontvangsten: Kas op 31 Dec. 1935 Spaargelden Terugbetaalde voorschotten Diverse ontv. loopende rek. Rente voorschotten Rente loopende rekening Rente Effecten Rente Centrale Bank Provisie enz. van voorschotten Diverse ontvangsten Totaal Uitgaven: Terugbetaalde spaargelden Voorschotten Totaal uitg. loopende rek. Rente aan spaargelden uitg. Rente in loopende rek. Bijdrage Waarborgfonds enz. Salaris Kassier Diverse uitgaven Op de Res. gebrachte winst Kas op 31 Dec. 1936 Totaal BALANS. Bezittingen: Inhoud kas 31 Dec. 1936 Uitstaande voorschotten onder Hypotheek met Borgstelling Tot. te goed in loopende rek. Totaal Schulden: Spaargelden totaal schuld in loopende rek. Saldo winst Totaal f 4537 99 tfl 48246.40 1890.— 78315.50 J» 2796.S1 297.37 235.20 2648.11 1.90 18.32 f 138987.60 f 63025.31 1000.— Jl 63851.33 4612.63 l 3.14 77.93 J» 350.- 207.1!) J» 837.09 5019.98 f 138987.60 f 5019.98 44700.— J» 20238.— 97961.16 f 167919.14 f 158169.75 9002.57 746.82 f 167919.1'i Toen de arbeider J. de Geus vorige week een stoep aan do Scharioodijk afreed •kwam hij met de steel eener hark die h'i op de schouders had tegen de luiken van de woning van P. Looi) terecht met het gevolg dat enkele ruiten stuk sloegen en hijzelf achterover van zijn rijwiel op de harde grond terechi»kwam, waarbij hij een zijner schouders danig bezeerde en lioht bewusteloos viel. Na hij L. te zijn binnen gebracht kwam hij eenigen tijd later weer bij. Verdere nadeelige gevolgen heeft het ongeluk gelukkig niet gehad. De timmerman P. Snijder had het on geluk tijdens zijn werkzaamheden, zoodanig een zijner handen met de schaaf te verwon den dat medische hulp moest worden ge vraagd De Ned. Herv. M.V. „Dorcas" alhier hoopt op a.s. Donderdag (Hemelvaarsdag) deel te nemen aan de te Rotterdam te hou den Bondsdag Gedurende de zomermaanden zullen geen boeken der Chr. Bibliotheek ter lezing worden uitgegeven. Men wordt vriendelijk verzocht voor een goede gang van zaken, a.s. Vrijdag alle in omloop zijnde boeken in de consistoriekamer in te leveren. STELLENDAM. In de Chr. School L. O. Achterweg had het prijsschieten plaats van de afd. Stellendam van den B.V.L. Van de plaatselijke commissie waren aanwezig bur gemeester Chartron en de heer M. Jansen. De commandant, overste Geriach, had de aid. verblijd door zijn overkomst, terwijl ook de bekende sccr. de heer A. A. Hogewey door zijn tegenwoordigheid eij-n belangstelling toonde. De uitslag van het prijsschieten was: Scherpschutters: A. Kreeft 91 punten, lc prijs; H. vain Oostenbrugge 87 pnt., 2e- pr.; H. J. die Goede 87 pnt., 3e pr.; D. Kievit 87 pnt., 4e pi-.; D. Jansen 86 pnt., 5e pr.; C. Koenraad 80 pnt.. 6e pr.; H. Po'ie 79 pnt-, 7e pr. en A. Heinen 79 put., 8e prijs. Schutters 1ste klas: A. de Geus 89 punten, lste prijs; A. van dier Laan 86 pn'., 2e pr.; C Polie 84 pnt., 3e pr; H de Boer 83 pnt., 4e pr.; M. Klink Jz. 83 pnt., 5e pr.; J. C. Rio- mens 82 pnt., 6e pr.; H. Grooten-boer 82 pn:'-. 7e pr.: J. van Heemst SO pnt., 8e pr.; J. A. Jon-gsma 78 pnt., 9e pr.; A. L. Kreeft 75 pnt.. en F. van Oostenbrugge, schutter 2e klasse 59 punten 11de prijs. Het samenzijn werd gekenmerkt door een echt kameraadschappelijke geest, het welk ook uitkwam in de speech die do overste hield. Namens de Afdeeling dankte de heer .Tongsma dien overste voor zijn over- komst. Nadat de prijzen waren uitgedeeld, nam de burgemeester nog het woord en bracht naar voren de prettige geest onder de man schappen onderling in de plaatselijke aft te Stellendam, terwijl hij in de overkomst van de Overste een bijzonder goed teeken zag len opzichte van de zeer gewende goe de geest in de B.V.L. in luet algemeen. Bo vendien gaf hij nog uiting aan zijn per soonlijke belangstelling i-n de B.V.L., waar van trouwens zijn aanwezigheid op dozen avond een vernieuwd bewijs was. De gezelligheid van dezen avond werd nog' verhoogd door het gebruik van een kopje thé-e met toetehooren en (le noodig" sigaren. GOEDEREEDE. Zaterdag 1.1. stonden als werkloos ingeschreven: 42 landarbeiders, 1 smid, 1 koopman, 1 schilder en 3 garnalen- visschers. Bij prachtig lenteweer gaf de muziek vereen. „Apollo" Zaterdag een goed ge slaagd concert op het Marktplein. Loop der bevolking over de maand April. Vertrokken: Hendrika E. van Veen naar Dirksland. Ingekomen: H M. Bentien van Almelo. OUDDORP. Zaterdagavond werd in 't ho tel Snee ten overstaan van d-e notarissen De Costo te Den Haag en Costennan te Dirksland een openbare vrijwillige verkno ping gehouden van houw - en weilanden geestland en bosebhakhouit gelegen onde1- de gemeenten Goederend." en Ouddorp ten verzoeke va-n mevrouw E. B. F. Augustina to A.urans: le perceel 1 Gein.' 281 R. bouwland: K- Grinwis voor f 900; 3e perceel 5 Gem. 80 R W. Tanis Jzn. f 1260; 3 perceel 4 Gem. i7ü II. bouwland W. Tan,is Jzn. 1080; 4e perc. 2 Gem. 139 R. bouwland \V' lams jzn. 1 >00. 5e perceel 2 Gem. 100 R. bouwland W van Sp'mdêr Jan f 1050 6e perecel 4 Gem. T8U R bouwland H C van Wezel f 2950; 7e percee, 2 Gam. 285 R. bouwland J. Komtebedde f 18S0; 8e perceel 1 Gem. 244 R. bouwland Jan Aleman Fzn. f 2240; 9e perceel 2 Gem. 17 R. bouwland M Hek Jzn. f 2900; 10e per ceel 1 Gem. 191 R. bouwland H Hoek !/;u. f 2700; 11e perceel' 3 Gom. 154 R. bouwland D Vlietland 4340; 12 perceel 3 Gem. 6S R. E. Tanis Ezn. f 4480; 13e jierceel 3 Geul. 60 R. bouwland A. Sperling f 4500. De afslag is bepaald op a.s. Za'erdag 8 Mei. Er wordt in herinnering gebracht dat de rentckaarten van de arbeiders die hier wonen en werken moeten worden ingele verd bij den Raad van Arbeid te Dordrecht Voer den Oden Mei geen renteboekjes. Naar men verneemt is onize dorpsge- noote Mej. J. van Hoven (werkzaam aan de Stichting te Hillegersberg) nu aangesteld als verp ee-gster in het krankzinnigenge sticht te Nieuwe Veen. Van den landbouwer M. Tanis uit het Oudeland is een lest paard bezweken en onder politietoezicht begraven,. Daar het dier niet was verzekerd beteekent dit voor hem een groote schadepost. De collecte welke in deze gemeente werd gehouden ten ba/te dier Hervormde Naaiverecnigi-ng „Tabit-ha" heeft ruim f213 opgebracht. Dank aan de gevers voor het goede doel. Meerdere behoeftigen uit deze gemeente zullen nu weer van kleeding kunnen worden voorzien. In deze gemeente werd een collecte ge houden ten bate voor de vereeniging tot Verspreiding van de II. Schrift welke ruim f28,— hoeft opgebracht. De afgeloopen week werden van hier vervoerd per beurtschipper 300 H.L. aard appelen. De garnalenvisschers hebben de afge loopen week met de zeilscheepjes van 2540 kilo garnalen per dag en schuit gevangen. Met de motors werd tot 100 kilo per dag gevangen, alles afgeleverd aan de pellerijen. Met de zeilscheepjes werden 100 kilo kleine garnalen gevangen; met de motors van 200 300 kilo kleine garnalen, die aan de dro gerij werden afgeleverd. Maandag stonden bij de arbeidsbemid deling 89 werkloozen ingeschreven. Er wordt op attent gemaakt dat He melvaartsdag het postkantoor geopend is als op Zondag er, geen bestelling zal plaats hebben. Poststukken kunnen afgehaald worden. Ook zal het gemeente-secretarie dien dag gesloten zijn. Zaterdagavond as. zullen in een lokaal der o. 1. school schietoefeningen der B.V.L. plaats hebben. Heden Dinsdagavond van 89 uur moeten de laatste leesboeken van de Herv. Jongelingsvereen. terug gebracht worden. Vrijdagavond as. hoopt voor de Geref. Gemeente voor te gaan Ds. A. van Stuiven- berg van Benthuizen. Een jaar gevangenisstraf tegen Onnes geëischt Donderdag zette 't Amsterdaimsehe Hof de behandeling voort van de strafzaak tegen den heer Onnes van Nijenrode. Direct na de ooening van de zitting was het woord aan den procureur-generaal Mr. Versteegh voor zijn requisitoir. Spr. wees er op, dat het nader on derzoek naar de brieven'een verras send resultaat heeft gehad, daar de camouflage in de briefwisseling dui delijk gebleken is. De chantage, die zgn. door Koning op Onnes zou zijn toegepast, acht spr. volmaakt onaannemelijk. Uit het nader onderzoek naar de zgn. schilderijentransactie is gebleken, dat Ko ning de beschikking over twee van de drie schilderijen niet meer had toen hij ze via Onnes wilde helpenen. Spr. gelooft dat Koning ook over het der de schilderij niet meer kon beschikken De bedoeling van Koning is slechts geweest, geld van mij in handen te krijgen en me uit te hooren, zegt Onnes. Maar krijgt men van iemand geld al dus vraagt de procureur-gen. zich af door schilderijen aan te bieden die men niet in zijn bezit heeft. Het is wel duidelijk dat de bewering van Onnes, dat alleen Koning gecamoufleerde brieven schreef, volkomen onhoudbaar is. Zoo schrijft Onnes o.a. „Die foto van de Van der Velde heb ik ontvangen". Er is een ring van aanwijzingen om Onnes getrokken, een ring, sterker dan zijn leugens en tegenbeschuldi- gingen. Het is zonneklaar, dat deze verdachte schuldig is. Spr persisteer de bij zijn eisch: veroordeeling tot een jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest (ook een jaar). Hierna was het woord aan de verdedi ging- Arrest 13 Mei ajs. Hedelsche misdrijven berecht Daders tot zware straffen veroordeeld De rechtbank te 's-H ert ogen bos c h heeft vonnis gewezen tegen de beJ-ijvais van de misdrijven te Hedel geptecgd. De 29-jarige bakker M. A. v. S. uit 's-Her- togenbosoh is veroordeeld tot zes jaar gevangenisstraf en bovendien heelt de rechtbank hem ter besohikking van de regeerin-g gesteld. Do 48-jarige petroleumventer M. 0- uit Hedel is veroordeeld tot drie jaar ge vangenisstraf. Zijn 43-jarige vrouw W. v. d. B. is veroor deeld tot twee jaar gevangenis straf. De overval te Hedikhuizen Dader en medeplichtige veroordeeld De rechtbank te 's-H er tog en bos ch heeft vonnis gewezen in de zaak tegen den 22-jarigen venter H. J. W. Sch., wonende te Amsterdam, thans gedetineerd in het huis van bewaring te Den Bosch, die in de avond van 21 Jan. 1937, na te zijn toegelateD tot de woning van mej. H. v. d. Griendt te Hedikhuizen, deze vrouw heeft over vallen en haar met een hamer op het hoofd heeft geslagen, teneinde haar van haar geld te herooven. De rechtbank veroordeelde Sch. tot vier jaar gevangenis- De 23-jarige verloofde van Sch., mej. E. A. J. v. V., eveneens gedetineerd, die Soh. bij die poging tot diefstal was behulpzaam geweest door hem het adres van mej. v. d. Griendt. die een tante van haar Is, te ver strekken, werd veroordeeld tot t i e -n maanden gevangenisstraf, waar van 5 maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en aftrek van de voorloopige hechtenis. Burgerlijke Standen SOMMELSDIJK. Geboren: Leendert Jan Cornelis, z. v. Jan Comelis Wessels en Dirkje Mans Hugo, z. v. Johannes Kievit en Lientje Donkersloot. Ondertrouwd: Karei Manni 27 j., wonende te Haamstede en Burgje Auperlé 24 j„ alhier Johannis Buth 24 j., wonende te Middelharnis en Hendrika Hollaar 24 j., wonende alhier. Gehuwd: Jan Wittekoek 23 j-, en Grietje de Gast 21 j., beiden wonende alhier MIDDELHARNIS. Geboren: Aart, z. v. J. C. Klepper en J. Bakelaar; Cornelia, d. v. L. Spee en C. Marcus; Arendje, d. v. J. Klink en P. Knops; Adrians Elisa, d. v. J. C. Snelleman en J. T. M. Vogelaar; Maria Johanna Constance d. v. J. J. J. Fabert en A. M. van Eijndhoven; Johannes Arie z. v. P. I. Numan en C. v. Alphen; Adrianus z. v. P. C. Rokven; Hendrika d. v. C. v. d. Waal en H. Bakker; Renée d. v. J. F. Niepoth en T. W. Overdorp; Gerrit z. v. C. Hazenberg en H. v. Dijk; Anna Catharina d. v. L. Bund en A. v. d. Gevel; Leendert Jacob z. v. J. v. Dijk en A. v. Gurp; Jacoba Hendrika d. v. A. Oudshoorn en A. E. v. d. Pot. Gehuwd: J. de Leeuw, 34 j. en C. Kor- teweg 32 j.; C. J. Ruigrok, 23 j. en T. Dries- se, 20 j. Overleden: B. Polak, 72 j., echtge noot van S. Cohen; Annigje Verhage, 8 mnd.: P. Kats, 75 j.; Jacoba Aupperlee, 12 w.; H. C. van Eek, 63 j., echtgenoote van L. Hertog; Chr. F. Hossen, 61 j., echtgenoot van C. de Jong; P. Dorsman, 75 j., echtge- npot van C. Faasse. OOLTGENSPLAAT. Geboren: Dingena Cornelia, d. v. L. M. Dorsman en C. de Vos, Johanna Catharina, d. v. A. Sebaslaan en P. J. van Netten; Leentje Adriaantje, d. v. M. Donkersloot en F. Vermaat; Maria Jobina d. v. J. G. Nobels en E. A. Nieshoven; Cor nelia Christina, d. v. A. v. d. Heuvel en Neeltje van Kempen. Overleden: A. Kurvink, 60 j.; W. v. d. Welle, 77 j. GOEDEREEDE. Geboren: Johannes, z. v. Gerret Orgers en Gooltje de Ronde. Ondertrouwd: H. v. Rees, 28 j., te Zierikzee en Neeltje C. A. Lodder, 26 j., al hier. Overleden: Jan v. d. Wende, 74 j., ongehuwd. (Bulten verantwoordelijkheid der Redactie). WANNEER ZAL DE VEILING OP FLAKKEE GEHEEL INGEBURGERD ZIJN? Deze vraag als opschrift moge voor velen, een eigenaardige belangstelling wekken, omdat zij de gelegenheid open laat, zoowel voor vóór- als tegenstanders, om daarop een afdoend antwoord te verwachten. Als antwoord op deze vraag zeggen wij: dat zulks pas zal zijn, wanneer de ware voorstanders met taaie volharding en met vaste overtuiging blijven voortgaan op hun welingeslagen weg, om de goede resultaten die de veiling reeds heeft bereikt aan den verstoksten twijfelaar blijft voorhouden bij wijze van aanschouwelijk onderwijs. Zelf geen lid der veiling zijnde, dus als betrekkelijk niet-belanghebbende, mag ik dus een vrij ongedwongen meening naar voren brengen H-et valt nu eenmaal niet te ontkennen, dat wij als bewoners van Flak- kee allen bijna zonder uitzondering zoo conservatief zijn aangelegd, dat wij ons van oude gewoonten niet gaarne laten afbren gen. Wanneer het goede gewoonten zij.n, dan iprijzen we zulk conservatisme, doch blijken zulke gewoonten niet meer passend aan onze maatschappelijk behoeften, dan moeten wij ons van deze ontdoen. Door ondervinding geleerd, zijn zoowel de boeren als vele commissionnairs afhanke lijk van de wispelturige grillen van vele groothandelaren, die hun eventueele verlie zen of risico's willen afwenden op de com missionnairs en deze op hun beurt weer trachten af te wenden op de boeren. Gevallen als voorbeelden hier te noemen zou men wel kunnen doen. doch is beter dit niet te doen, omdat wij ons dan de schijn zouden geven, dat wij persoonlijke zaken op het oog hebben De gevallen, die wij allen weten, dat een commissionnah- die op lastgeving van zijm patroon bepaalde land- en tuinbouw producten van de verbouwers koopt, niet geheel of maar gedeeltelijk accepteerl, of om gezochte redenen afkeurt, zijn he laas maar al te veel bekend. Dit groote euvel kan niet beter worden bestreden dan door die land- en tuinbouw producten publiek ter veiling te verkoopen. Het artikel uien, sjalotten en pootuien kan goed op manster geveild worden. Het gesjacher elk jaar met het product zwarte bessen: de ondervinding heeft dit elk jaar aangetoond dat dit direct door der. kweekor zelf beter geveild kan worden, dan dat zulks in do vrije handel worde op- gekocht. Wij zouden lang en breed daarover kun nen uitweiden, doch achten dit niet noodig, wetende, dat iedere aanbieder of verkooper het nuttige niet alleen, maar ook het nood-1 Op Zaterdagen 1 en 8 Mei 1937, beide da gen 's nam. 5 uur, te Ouddorp, in hotel Akershoek, veiling en afslag, van: A. 11.20.60 H.A. (24 Gem. 120 R. V. Maat), bouw- en weidelanden, boschhakhout en geestland, te Ouddorp, in den polder het Oude Nieuwland er in den polder den Ouden Oostdijk, kad. Sectie B no. 512; Sectie D nos. 578, 123, 714 en 715 en Sectie C nos. 344, 345, 346, 360, 361, 362 en 365. B. 7.11.30 H.A. (15 Gem. 147 R. V. Maat), bouwland, te Goedereede, in den Plaspolder, polder Oud-Westerloo en polder Nieuw-Wes- terloo, kad. Sectie B nos. 301, 303 264, 173 en 410. In verschillende perceelen en verschillen de combinaties. Ten verzoeke van mevrouw E. B. F. Augus- tin te Aldrans. Breeder bij notitie, die gratis te verkrijgen is ten kantore van Notaris A. Costermans te Dirksland. Notarissen DA COSTA te 's-Gra- venhage en COSTERMANS te Dirksland. zakelijke daarvan inziet. Vele kleine tuinders en landbouwers zien dan ook verlangend uit wie of nu voor goed het initiatief neeimt en zouden gaarne willen, dat zulks nu eens krachtig door het Veilingbesuur ter hand werd genomen. Een Gedupeerde. Met srroote belangstelling nam ik kennis van bovenstaand artikel, dat de redactie mij bereidwillig ter inzage gaf. Vele jaren zet ik mijn onafgebroken pro paganda voor den Veilingverkoop voort en het doet me werkelijk een genoegen, dat ik uit telers mond mag vernemen, dat een beter verkoopsysteem dan het huidige, niet alleen wordt verlangd, maar dringend nood zakelijk is. Dit was mij reeds jaren bekend, doch zoo lang de drane daartoe niet door den teler wordt gevoeld, is voor onze veiling moeilijk resultaat te bereiken. Ik geef schrijver dezes gaarne de verzekering dat iedere poging, om lot verbetering van de verkoop van land- en tuinbouwproducten te komen, door onze veiling krachtig zal worden gesteund. H. VAN HEEST, Directeur HEMELVAARTSDAG NED. HERV. KERK Dirkslarad: 9.30 u. Ds van der Wal Goedereede: 's Av. 6.30 u. Ds Labrie Mid'deHiarnis: 's Av. 6.30 u. de heer Paul, van Benthuizen Oo'Itgvnsplaat: Geen dienst Oude Tonge: Geen dienst Samimelsdijk: 9.30 u. Ds van Asch GEREF. KERKEN Middelharnis: Vrn. Ds Zeilstra Ooltgensplaat: 9.30 u. Ds R eenders CHR. GEREF. KERK Mididel'hariiis: Vm. Ds Laman GEREF. GEMEENTE Dirksland: 9.30 u. Leesd&enst M3ddielharni6: Vm. Leesdienst OUD-GEREF. GEMEENTE Oude Torage: Geen dilenst OVERIGE SAMENKOMSTEN Oude Tonge: Nam. 2 u. en av. 6.30 u. heer Spreeuwnberg, van Rotterdam. CENTRALE VEILING TE MIDDELHARNIS Veiling van Maandag 3 Mei Prijzen: spinazie 3.807.80, witlof 11.70— 14.70, slavellen 1012, alles per 100 kilo; kropsla 2.304.70, bloemkool 6.5013.80, per 100 stuks; rhabarber 3.503.70, radijs 33.80, per 100 bos; boter 6570 per 101 pond. AMSTERDAM, 3 Mei. Vee. Aanvoeren ei prijzen: 412 vette koeien le kw 0.700.78, 2e kw 0.600.68, 3e kw 0.500.58, per kg. slachtg-ewicht, 35 melk- en kalfkoeien 180— 2.40, per stuk; 126 kalveren, 2e kw 0.500.56, elikele hoog-er, 3e kw 0.400.48, per kg1, le vend gewicht; 149 nucht kalveren 58.50, 42 schapen 2635, per stuk; 494 varkens, vleeschvarkens (90110 kg) 0,680.59, id. zwaardere 0.570.58, vette varkens 0.550.56, per kg. slachtegwicht. Runderen: aanvoer matig, handel stug, goed prijshoudend. Vette kalveren: aanvoer behoorlijk, handel vlug, stijf prijshoudend. Nuchtere kalveren: aanvoer matig, handel vlug. zelfde prijzen. Schapen: aanvoer weinig, handel zeer vlug, hoogere prijzen. Varkens: aanvoer minder.handel vlug, hoo gere prijzen. AMSTERDAM, 3 Mei. Aardappelen. De prijzen waren heden: Zeeuwsche bonten en blau wen f2.502.75; Idem Bevelanders f22.10; id poters f 1.701 90; Friesche redstar f 2.502.70; Andij ker bonten en blauwen f22.19; Duin zandaardappelen f 2.803.50; Drentsche zand- aardappelen f 1.802alles per H.B. Malta's 17— 17% ct per kg. Aanvoer 361.000 kg. ROTTERDAM, 3 Mei. Vee. Aangevoerd in totaal 1715 dieren,, t.w.: 685 vette runderen, 252 vette kalveren, 10 nucht. kalveren, 141 schapen of lammeren, 683 varkens, 44 zuig- lammeren. Prijzen per kilo: Vette koeien tot 72, 2e ï?w tot 65, 3e lew 4856 c., vete ossen tot 70, 2e Uw tot 65, 3e kw 5060 c„ vetet kalveren tot 85, 2t kw tot 70, 3e kw 4555 c., varkens (le vend gewicht) 464748 c, schapen 38—48 54 m., lammeren 3647—57 c. Prijzen per stuk van mager vee: Schapen 25 3037, lammerei 182520, zuiglammeren 10—14—16. Vete koeien en ossen: aanvoer ruimer, han del traag, prijzen van de vor. week gehand haafd. Een prima koe tot 80 en een os tot 74 c. Vette kalveren: aanvoer groot, handel slee- pend, lagere prijzen. Een prima kalf nog tot 95 ct. Schapen en lammeren: aanvoer als vorige Week. handel vlot, prijshoudend. Varkens: aanvoer korter, handel levendig cn iets minder in prijs. Zuiglammeren: afvoer ruimer, handel wil lig. hoogere prijztn. Er werd een klein partijtje schapen voor ex port verkocht. ROTTERDAM, 8 Mei. Aardappelen. De prijzen waren: Brielsche eigenheimers fl.80 2.10; Zeeuwsche blauwe f2.202.40; idem eigen heimers f1 751.90: idem bonte f 2.292.40; blauwe poters f 1.501 70; Bevelanders f 1.70 1.90; Redstar f2.102.30 alles per H.E.: Maltha Springs 16%17% ct per kg. Met redelijke aan vóer, kalme vraag TIEL, 3 Mei. Eieren 2.25-^-2.75 per 100 st. .Aanvoer 55.000 stuks. Prijs voor particuliören 3.30. KORTRIJK, 1 MEI CICHOREI. Hetgeen wjj in onze vorige mede- deeling voorzagen, blilkt nu bewaarheid Er is volop prijsdaling en al de opgaven van nog dis ponibele voorraden, zoomin als raadgevingen Van speculanten leunnen er niets aan verande ren. Er is genoeg koopwaar voorhanden en de volgende oogst zal overvloedig zijn. Deze twee feiten zijn onomstootbaar en beheerschen de •marlet. Geleidelijk zal de overdreven opgedreven prijs zakken en aangepast worden aan den la geren prjjs van den nieuwen oogst. Nu reeds beginnen de speculanten toe te geven en daalt de prijs der disp. koopwaar tot frs 120, terwiil de nieuwe oogst aangeboden wordt aan fr. 9"J. V i r K ■Onder lehd'i lander, kwan raad bijeen. I afwezig. Na i en lozing dei- een herdenkt de verjaardag dat door de aangehoord. Van liet P: goedgekeurde gen. Ingeikom lieer J. Koert. „CorJcordia", ning te wijizij meester als I voogdlheid kr kelijkiheden o De VOORZ dat dte heer lijtoheden mie ordening diit een concours stelling kan maar de ver aan wat toel De lieer C. dat de raad belasting hee venhoogiirlg d nu niet meei ordiening. Sj>r een oirculairt den Minister aangedrongen zorgen. De h terrein in te B. en W. en yan die zijde Er is een gene de poli verloopen en ordening ge>vi vrij is en dat ondergebrachi De heer B jammer dat sing heeft gr| deze yeirorriiei] al 10 a 13000 De heer v. brief van, Koi gesproken is van meening moet worden van het Pix gekomen over De VOOBt Staten bezwa van enkele a de wet gereg positieve bed* miing. Wel is passen omdat geredigeerd sport aanga ai misvermaikeli; altijd is pree rubriek iets t De heer C. Iieid willen h oudei's, die ei Iiaen kunnen buiten Midde De heer L. bewering, wa alles te vindie is. Verder m( schuld is van zaak te groot De VOORZ idat de ometi izijn dan Kort ook Koert wi; op het tesrrei waai zou ma hoorbaar was Wethouder nen spreken maar de wetll dat het allee] der Politie a; nog heel wat ining, nog we vredlen zal zij inog genoeg 'jeugd enz., Is no urmen. De VOORZ niet duidelijk heden in tent. Den heer K Van Koert mi «reet geval w heeft voldoen verschillend» dan meent d'i ordening, kar Spr. wil zich begrip of amis De heer C. baan", „catoev E.i. als sport De VOORZl (dat vengunniii het maar nie heden. Het verzoek B. en W. st' sluiten van e Itructiefbedrijf ben een onde (waarini de re De slagers [de slaöhtafva jwordlen. Doo plaats vervo bedrijf Ge'kro kosten voor il% oent per taal pl.m. 11 Eigenaars Déeninlis geven idat de Gekro itruetiebedrijf de huid onivE idie, berekend lAimsterdamsol Bij de Gefcr Besloten. De heer VE doorsnede de De heer DC hygiënisch be De raad no B. en W. si hing in te tr van bezwaren De heier v. Idat ei- dan e< niet alleen ui voor de ve Ook de heei lijk dat er m, 'De VOORZl ciader zulten pntwerp zulle B. en W. si (wijziging van van begnaafn heit raad'sheisl Aangezien van de gebot maakt wordt voorstel veren bezwaar mak «rdleniteig op zaikien, en de vast te steil over to gaan

Maas- en Scheldebode | 1937 | | pagina 2