RG Antirevolutionair Orgaan voor de Zuidhollandsehe en Zeeuwsche Eilanden IN HOC SIGNO VINCES MEI 1937 mg jgen! WOENSDAG 5 MEI 1937 52E JAARGANG N°. 4894 HET BORGSTELLINGSFONDS KLEINE MIDDENSTANDERS ik; zij is ing! lekijken! n hooger 1 i< t A Deze Courant verschijnt eiken WOhNSUAU en Z A 1 E R L) A Li. ABONNEMENTSPRIJS per drie maanden franco per post f 0.90 bij vooruitbetaling. BUITENLAND bij vooruitbetaling f 8.50 per (aar. AFZONDERLIJKE NUMMERS 5 CENT. Uitgave N V. DRUKKER1| EN UITGEVERIJ v.h. W. BOEKHOVEN 6 ZONEN. SOMMELSD1JK Tel. lnterc. No. 202 Postbus No. 2. Alle stukken voor de Redactie bestemd. Advertentiën en verdere Administratie franco toe te zenden aan de Uitgevers. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 8 uur. Advertentiën 20 cent Reclames 40 cent, Boekaankondiging 10 cent per regeL Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen f le— per plaatsing, i Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte. H.H. Correspondenten worden ver zocht, in verband met Hemelvaartsdag, hun copie voor het nummer van Zater dag 8 Mei zoo spoedig mogelijk in te zenden. REDACTIE. GODSDIENSTVRIJHEID De vrijheid van godsdienst of te wel ge wetensvrijheid was het parool \an den strijd onzer vaderen tegen Spanje. Men vocht voor geen gewone burgerlijke vrij heid, want die bezat men in zeer rijke mate. Er was iets anders, iets hoogers en edclers, dat de drijfveer was van hun han delen. Zij wilden God dienen naar de inspraak van hun hart en naar de eisch van Zijn Woord. Daarom was men ook voor ande ren zeer verdraagzaam. Aanvankelijk scheen dat niet de bedoeling te zijn geweest, doch men begreep onder de drang der omstan digheden, dat men dezelfde vrijheid, welke men begeerde, ook aan een ander moest gunnen. Daardoor werd ons land de natuurlijke bakermat der godsdienstvrijheid waar alle vervolgden uit geheel Europa een veilige schuilplaats vonden. Zelfs de Joden, die aan wrecde en bit tere vervolgingen waren blootgesteld wer- ÖCll hier gastvrij onthaald en hun werd vrijheid van "godsdienst verleend, men zag in hen de „beminden om der vaderen wil". De geestelijke vrijheid en. de politieke vrijheid zijn vruchten van Gods genade, welke behooren tot de hoogste en edelste der aardsche goederen. De geestelijke vrijheid, welke wij voor staan wil niet zeggen, dat wij tegenover God vrij zijn, neen in de gebondenheid aan God ligt juist de bron en oorzaak van haar bestaan. De Overheid mist ten eenenmale het recht om over het persoonlijke en het gees telijke leven te regeeren. Ilaar terrein beperkt zich tot de staats taak zij is niet bevoegd een zeker soort \an godsdienst voor te schrijven. Dat ligt yer buiten haar terrein. De kerk heeft alleen haar eigen Koning Jezus te gehoorzamen. Vrijheid van godsdienst is een kostelijk en heerlijk goed, dat niet genoeg gewaar deerd kan worden, dat wij als een vrucht op den arbeid en strijd onzer Vaderen dankbaar aanvaarden. Om het behoud van onze geestelijke en politieke vrijheid gaat vooral bij deze stembus de strijd. Die vrijheid wordt nu zeer ernstig be dreigd door alle revolutionaire partijen, maar ook door de S. G. P. Ds. Kersten schrijft het open en rond dat dit juist het cardinale punt is, waarop zijn partij staat. Maar eilieve, moeten dan alle andere richtingen en kerken aan banden gelegd worden, of verdwijnen? Mag alleen de kerk van Ds. Kersten blij ven bestaan? Dat zijn vragen welke onwillekeurig op komen, maar welke dadelijk zeer scherp doen gevoelen het gevaar dat ons van die kant bedreigt. Niet dat wij bang zijn, dat de S.G.P. dit punt zelfs in verre tijden door zou kunnen voeren maar wel vreezen wij de volks- misleiding welke daaruit tot het eenvou dige geloovige volk gericht wordt. Van ottds was ons land, naar het woord van Groen van Prinsterer „Het klassieke land der godsdienstvrijheid". Voor die vrijheid hebben onze Vaderen gebeden, geleden en gestreden. Daarvoor hebben zij groote offers ge bracht. Dat duurgekochte pand moeten wij verde digen tegen eiken belager, ook tegen de S. G. P. EEN VOSSENPLAAG IN Z.-FRANKRUK Het Fransche departement van de Cha- rente, en in het bijzonder de landstreek Cognac, heeft op 't oogenblik zeer te lijden van een vossenplaag. De vossen gaan buitengewoon driest te werk; midden op den dag dringen zij de kippen- en konijnenhokken binnen. De ooe- ren zijn de wanhoop nabij. De autoriteiten hebben de streekbewoners verzocht, vallen uit te zetten, terwijl zicli een groep jagers heeft gevormd om onder de roofzuchtige dieren opruiming te houden. In verband met ten deele uitgewerkte plannen van de afd'eeling „Middelharnis Sommelsdijk" van de Kon. Ned. Midden standsbond, „Neringdoende M iddienst ands- vereeniging", lijkt het ons niet ondienstig aan de hand van de binnen ons bereik lig gende gegevens een korte uiteenzetting te geven van de practische werking van deze fondsen. Het is nl. kortelings een jaar gele den, dat de wet tot vaststelling der Rijksbe- grooting voor het dienstjaar 1936 werd aan genomen, waarbij de mogelijkheid tot Rijks hulp voor het instituut der Rorgstellings- fondsen werd voorzien. Hoe hebben zich nu deze fondsen in het afgeloopen jaar ontwikkeld? Als wij volgen de „van hooger hand" ons daartoe verstrekte gegevens, dan kan in de eerste plaats worden geconstateerd, dat in enkele gevallen moest worden afgeweken van den oorspronkelijken opzet van het aan vankelijk als voorbeeld genomen Rijnland- sche Borgstellingsfonds. Dit toch beoogde vorming van een kapi taal als borgstelling uit de diverse publieke kassen, en waarvan de te kweeken rente zou dienen om de verliesposten op te vangen. Er is nu gestreefd naar vermindering van kapitaal maar verhooging der inkomsten, doordat nu de diverse kassen, gemeenten, enz., geen renteloos voorschot gevraagd wordt, maar een jaarlijksche bijdrage van respectievelijk 3 ct. per inwoner het eerste jaar en 2 cent de volgende jaren. Niet te verwachten is dat 100 pet. verlies zal gele den worden, imtgendeel, een zakelijke behan deling der credietaanvragen maar een be perkt verlies aannemelijk maakt. Omdat de risico nog onbekend was, heeft men het ver liespercentage iets hooger gesteld dan het Rijnliandsche borgstellingsfonds oorspronke lijk verwachtte, t.w. op 40 pet. Van vele zijden werden nu deze fondsen verder steun verleend, o.a. de Provincies, Kamers van Koophandel en Fabrieken, Cri- sis-Comité's en middenstandsorganisaties, in alle vertakkingen. Van deze bronnen blijft de gemeente lijke hulp de voornaamste, omdat wer kelijk finantieele hulp van den aanvrager- middenstander afhankelijk wordt gesteld aan een al of niet deelnemen in het kapitaal door de gemeente waarin de aanvrager woon achtig is. Het is daarom zoo zeer te betreuren, dat vele gemeenten haar belang bij deze aange legenheid niet begrijpen of nog niet willen inzien en zich van de medewerking onthou den. Welke gunstige gevolgen kan het voor een dergelijke gemeente niet afwerpen als een gezonde middenstand' kan blijven be staan? Nu ook „noodlijdende" gemeenten na voor afgaand overleg met de hoogere instanties in de gelegenheid kunnen worden gesteld tot deelname en een gering bedrag per inwoner moet worden gevoteerd, mag worden aange nomen dat de goedkeuring voor dergelijke besluiten vrij snel afkomt en dat ook de ge meenten welke 3 cent voteeren, doch thans slechts 2 oent behoeven te storten, maar besluiten goedgekeurd krijgen. Hoewel het in den aanvang van de fond sen nog niet vaststond is de Provinciale hulp en -belangstelling van groot gewicht. De provinciën Noord-Brabant en Limburg bv. voteeren 1 cent per inwoner aan die ge meenten welke aan de fondsen deelnemen. Zeeland geeft voor 1937 1000 aan de twee in die provincie gestichte fondsen voor de administratiekosten. Zuid-Holland voteerde een bedrag van 5 cent per inwoner als stor ting inééns in het bedrijfskapitaal van de binnen haar gebied liggende fondsen. Dren the geeft een bijdrage gelijk aan die der Drenthsche deelnemende gemeenten. Fries land zal onder bepaalde voorwaarden steu nen door een garantie in de verliezen van 20 pet. naast de Rijksgarantie van 40 pet. met een maximum van 2 cent per inwoner. Gro ningen heeft zich bereid verklaard te steunen met 1 oent per inwoner der deelnemende ge meenten. Gedeputeerde Staten van Noord- Holland staan ook sympathiek tegenover de Fondsen doch wenschen de vorm van mede werking afhankelijk te stellen aan nadere gegevens, Gelderland eveneens op voorwaar den. Deze voorwaarden alle op te noemen zou te ver voeren. De Kamers van Koophandel en Fabrieken blijven op allle mogelijke wijzen steunen. O.a. door het leiden en bekostigen der op- richtingsacten, of de deelneming in het ka pitaal of inkomen, benevens het ter beschik baar stellen van kantoorruimte en personeel. En wat doen ten slotte de middenstands - vereenigingen zelf. Ook deze steunen finan- tieel met 50 cent per lid per jaar. Maar, het ligt voor de hand als men bedenkt de min der rooskleurigen toestand van de vereeni- ginigen zelf, de deelname is niet zoo heel groot. Toch doet het goed hier melding te maken van een behoorlijke medewerking in alle districten. Wel zeer grof en niet erg so ciaal gevoel steekt hiertegen af de houding van enkele vereenigingen, welke inplaats van de gemeente van vestiging tot deelname te bewegen, het nut van de fondsen niet in zien. Het komt ons voor dat dit een blijk is van kortzichtigheid welke men bij zaken- menschen niet verwachten zou. Wel is door de besturen der landelijke reorganisaties op het verkeerde van een dergelijke houding gewezen, doch het feit blijft, d'at door deze houding de gemeentelijke medewerking zeer ten ongunste wordt beïnvloed. Ondanks de moeilijkheden, ten deele voort gekomen uit den langzamen gang der open bare lichamen, de onbekendheid met de stof, de geringe lust om gelden te voteeren, enz. enz., is de vestiging van de fondsen over het geheele land een feit geworden. Wel zijn er nog altijd personen en die zullen er altijd wel blijven die de mee ning uitspreken, dat van de fondsen weinig is te verwachten omdat de kapitaalkracht te gering zou zijn, maar tegen hen kan worden opgemerkt, dat het hier nog maar een begin is. Er is nog niet lang genoeg gewerkt om daarover nu reeds een oordeel uit te spre ken of zich het recht daartoe aan te mati gen. Het geheel staat nog in de kinderschoe nen, en men deed beter instede van bezwa ren uit te spreken, te helpen opbouwen, te leeren loopen, zooals wij dat bij kinderen toepassen. Men vergeeet veelal dat, hoewel de middenstander in nood, naar finantieele hulp in de eerste plaats vraagt, de moreele hulp, als saneering en voorlichting, voor een bedrijf heilzaam werken zal en waarop dan bij gezondstelling finantieele hulp volgen kan. Ten bewijze hoe belangrijk deze saneeren de hulp leiden kan, moge dienen, dat een der fondsen, met momenteel maar een borg stelling van enkele duizenden guldens, in ruim één jaar tijds heeft gesaneerd voor een bedrag van 107.000; naar zijn eigen bere kening aan de gemeenten heeft bespaard een bedrag van 19.000 terwijl de omzet der bemiddeling beliep 432.000. Zóó dient men die zaak te bezien, breed en met een open oog voor de groote mogelijkheden dien zij bieden. Gelukkig wordt terrein gewon nen. Voorbeelden wekken en aanpakken leidt nog immer naar succes. In werking zijn nu (eind Februari) 18 Fondsen. Negen anderen zullen spoedig kun nen beginnen. Vier ondervinden nog moeilijkheden door dat hun fonds is opgericht in een provincie waar een provinciaal fonds bestaat, waarvan vele gemeenten gebruik maken. Twee fondsen hebben onvoldoende mede werking omdat de hoofdplaais in hun dis trict niet wil medewerken, welk bezwaar deze twee eerst willen overwinnen. In 2 districten is de medewerking van de gemeenten nog te gering om maar een be scheiden poging tot een begin te maken. In totaal zijn in behandeling genomen door de gezamentlijke fondsen 1381 aanvra gen, en alle aanvragen, welke aan de krach tens de voorschriften principieel te stellen eischen voldeden. Wij veroorloven ons u te wijzen op de enorme kapitalen die verloren zouden zijn gegaan, als al deze aanvragers eens hadden moeten bezwijken en gevallen waren als slachtoffers van de economische toestand. Nog eens, men stare zich niet blind op de nog betrekkelijk jonge fondsen. Het begin is er en de goede uitkomsten blijken nu reeds daar, waar men heeft doorgezet. Men spie gele zich nog het beste aan de resultaten, waarvan de jaarverslagen getuigen. S. B. Twintigduizend biggenmerken beschikbaar Voor eenige groepen landbouwers en landarbeiders 15000 varkens toegewezen Medegedeeld wordt dat de Minister van Landbouw en Visscherij besloten heeft twintigduizend biggenmerken beschikbaar te stellen voor; 1. landbouwers die: a. voor eigen reke ning als hoofdberoep den akkerbouw of de veehouderij uitoefenen; b. een bedrijf ex- ploiteeren, waarvan naar de gegevens van de inventarisatie van de maand Mei 1936 de kadastrale oppervlakte van den cultuur grond niet meer dan 5 H.A. is; c. een toe wijzing van ten hoogste twee varkens en d. geen toekenning van biggenmerken hebben. 2. landarbeiders die: a. een toewijzing van ten hoogste twee varkens, en b. geen toekenning van biggenmerken hebben. Ten hoogste zal aan de daarvoor in aan merking komende personen kunnen worden toegekend een aantal biggenmerken, gelijk aan het aantal toegewezen mestvarkens. Mocht het aantal van twintig-dui zend merken niet toereikend zijn om aan alle aanvragen welke aan de ge stelde eischen beantwoorden, te vol doen dan zullen de merken eerst wor den toegewezen aan hen, die er de grootste behoefte aan hebben. Voorts heeft de Minister besloten, vijftien duizend varkens toe te wijzen aan die land arbeiders en kleine boeren (d.w.z. de land bouwers die aan de onder la. en b. gestelde voorwaarden voldoen), die tot dusver geen toewijzing van mestvarkens hebben gehad en wel in de gelegenheid zijn varkens voor eigen gebrfuik te mesten en die wat hun gezinsomvang betreft, hiervoor in aanmer king komen. GESTRANDE WATERVLIEGTUIGEN. Voor Middelharnis daalden Donderdag twee watervliegtuigen. Daar niet gerekend was met de eb konden ze niet weer op stijgen. De inzittenden twee officieren en drie onderofficieren verlieten in een medegenomen rubberboot de vliegtuigen. Uitreiking diploma's Ambachtsschool te Middelharnis Vrijdagmiddag zijn in een bijeenkomst, waarbij het bestuur, personeel, de heer Grootenhaar, inspecteur van liet Nijver heidsonderwijs en enkele ouders aanwezig waren, de getuigschriften uitgereikt aan die leerlingen, die de school na volbrachte stu die gingen verlaten, terwijl daarna de uit slag van het overgangsexamen bekend go- maakt werd. De lieer W. C van As .voorzitter van het bestuur, riep allen een harteijk welkom toe. In het bijzonder de heercu Grootenhaar en de oudere. Om de leerlingen niet langer in spanning te laten wordt eerst de uitslag bekend gemaakt, die als volgt luidt: Leerlingen, die overgaan van liet eerste naar bet tweede leerjaar: ae timmerlieden: J. A. Blok M.zn., te Middelharnis; D. van der Laan en P. Langbroek, te Sommelsdijk; A. D. Smits, te Ooltgensplaat. De smeden (mach. bankw.): C. W. Boo- german, G. van der Zwaan, te Middelharnis; I'. G Diepenhorst, te Stad a. 't Haringvliet; J. J. Grinvvis, J. Voogd D.zn., te Ouddorp; G .Vis Heemst, te Sommelsdijk; A. van der Vlugt. te Stellendam; G. J. Westdyk, te Goe- derecde. De schilders: W. A. J. Baart, te Melissant; M. J. Bolier. te Dirksland; Kr. do Gans, J. van Holst. A. K. Vogelaar, P. Vroegindeweij B.zn., allen te Middelharnis. Gaan voorwaardelijk over: C. van der Velde, smid (M.B.). te Middelharnis; L. van Rossum, schilder, te Middelharnis. Leerlingen die overgaan van liet tweede naar het derde leerjaar, de timmerlieden: Ph. van (Ier Most, te Middelharnis; P. Olivier en J. van Seters. te Dirksland; P. L. A. Tie- leman, te Melissant; J. C. Wisse, te Herkin- gen; G. Zeedijk, te Stellendam. De smeden (mach. bankw.): J. W. Bake- laar. te Den Bommel; L. Bezuijen, te Oud dorp; P. Blok Pzn., M. Vroegindeweij, M. J. L. Wesdorp, te Sommelsdijk; W. H. Bot, C. Driesse, B. J. van Mieiioo, J. van der Sluijs, A. Zoetelief, allen te Middelharnis; A. van Donge en N. J. van Donge, te Goedereede; II. Hartman en F. Walraven, te Dirksland; W. Los en Y. van de Tonnekreek, te Oude Tonge; A. Oosters en A. C. Vroege, te Stel lendam; J. de Vos, te Ooltgensplaat. De schilders: W. Ras te Ouddorp; B. Reet man, te Sommelsdijk; H. A .van Es. te Mid delharnis. Gaan voorwaardelijk over: H. van Ree, smid, te Stellendam; Ph J Verrijp. smid te Middelharnis. Leerlingen, die een getuigschrift verkrij gen, van de timmerlieden; G Breur, J. van Born, J. C. Koster, C. Scheilevis, allen te Middelharnis; P. H. van den Broek, te Som melsdijk; J. van Doel, te Nieuwe Tonge; J. L. Geluk, te Den Bommel; C. Melissant. te Stellendam. Van de smeden (mach. bankw.): L. Blok P.zn., M. Blok J.zn., C. Kievit, A. van der Meide en P. van Zetten, allen te Sommels dijk; D. P. Bron, F C van Eek, H. H. van Kapel, J. de Man (alleen praktijk) en J. Schipper, allen te Middelharnis; J. van Gelder en L. de Goede, te Stellendam; J. v. Maastricht, te Ooltgensplaat; C. van der Plaat, te Den Bommel. Van de schilders: F. J. Koole, te Stad aan 't Haringvliet; W. Kroese en J. van der Zwaan te Middelhernis. De clausule op het getuigschrift „met lof" wegens bijzondere ijver en plichtshetx-ach- ting werd verleend aan: C. Scheilevis. tim merman. te Middefharais en L. oe Goede, smid (mach. bankw.), te Stellendam. Vervolgens spreekt de voorzitter nog een enkel woord tot de scheidende leerlingen, waarin hij den directeur, den heer Chr. Hos sen, die de school door den dood ontvallen is, herdenkt. Ongetwijfeld zullen ook de jon ge harten der leerlingen hiervoor gevoelig geweest zijn. Houdt nog lang in Uw herin nering de lessen, die hij U heeft voorgehou den. De geslaagde leerlingen worden geluk- gowenscht met het bereikte resultaat. Profi teer van dat onderwijs en laat het U tot steun zijn. De oud-leerlingen staan voor een nieuw tijdperk, al hebben zij nu hun diploma in den zak, toch moeten zij niet denken, dat zij al ambachtsman zijn, want de practijk moet er nog hij komen. Tracht de practijk te be machtigen en als gij die een jaar hebt be oefend. zult gij de vruchten van het onder wijs gaan plukken en het onderwijs gaan waardeeren. De best onr.erlpgdp jongens zul len de meeste kans van slagen hebben. Laten zij. die nog geen diploma ontvingen, of zij die niet bevorderd werden, niet ontmoedigd zijn, maar alle krachten inspannen om het volgend jaar tiet gewenschto resultaat te kunnen bereiken. De jongelui L. de Goede, uit Stellenoam en P. Scheilevis, te Middelharnis, die beiden het praedicaat ..met lof" ontvingen, worden even afzonderlijk toegesproken en ontvingen daarbij uit handen van den voorzitter hun diploma's. De heer Grootenboer, inspecteur van het Nijverheidsonderwijs, die voor een ander doel hier was, stelt het toch op hoogen prijs deze plechtigheid, op uitnoodiging van het bestuur te kunnen bijwonen. De promotie der leerlingen is een hoogtijdag voor de school en de leerlingen, die nu het leven ingaan. Daarom hecht spr. voel aan het feit, dat in een vergadering van bestuur, personeel en ouders de diploma's worden uitgereikt. Spr. herinnert zich altijtj nog het feit toen hij ook als deze leerlingen de uitslag van zijn examen afwachtte achter de groene ta fel. Destijds waren de vooruitzichten voor de geslaagden meer hoopvol, dan thans, al zijn er teekenen van opleving. Met een voor beeld uit de gewijde geschiedenis toont spr. aan dat het goed is de pijlkoker gevuld te hebben en een goede pijl op den hoog te hebben ,om met vertrouwen de toekomst te gemoet te kunnen gaan. Een der leerlingen dankt namens de klas sen 3a3b en 3c voor het genoten ondervyiis. Daarna wordt hcj woord gevoerd door den heer Tiemcns, wn. directeur, die met een enkel woord afscheid wil nemen van de jongens, mede namens de andere leeraren, feliciteert spr. de jongens met hun succes. Het is eeen mooie dag in het leven, waarop het geheele leven zal worden terug gezien. Wijlen directeur Hossen heeft ver schillende dingen met de jongens besproken, op hun fouten gewezen en goeden raad ge geven. Houdt dit steeds in gedachten en mocht je hulp noodig hebben of raad van je oud-leeraren, kom dan gerust. Allen staan klaar, als je mei iets zit, kom met vertrou wen met uw moeilijkheden. Ook zij die be vorderd zijn, worden gelukgewenscht. Pakt flink aan, zoodat je het volgend jaar ook je getuigschrift kunt behalen. De enkelen die niet bevorderd zijn, moe ten den moed niet laten zinken, maar met hernieuwde energie hun lessen weer volgen. De Voorz. brengt dan nog een woord van dank aan den heer Tiemens. wn. directeur, en aan de andere leeraren. Veel zal ook het volgend jaar weer van u gevergd worden, maar het bestuur is er van overtuigd, dat gij uw werk met ger/egen weer zult opnemen. Ook den ouders wordt dank gebracht voor hun aanwezigheid, die op hoogen prijs wordt gesteld. Feestavond Oranje-Garde Ter viering van den verjaardag van H. K. H. Prinses Juliana heeft de afd. Middelhar nisSommelsdijk van de Oranje-Garde Donderdag haar eerste vendelavond gehou den in de Zondagsschool te Sommelsdijk. De avond stond ondier leiding van hopman P. G. van Leeuwen. Na opening sprak de hopman een wel komstwoord, waarbij speciaal werd genoemd burgemeester Den Hollander, die voor eeni- gen tijd het beschermheerschap heeft aan vaard en de weled. heer de Fockert, lid der Comm. van Toezicht. Verder ook tot den vertegenwoordiger van den B.V.L. Na het zingen van het „Gardisten-lied1" sprak de heer van Leeuwen over de rijke beteekenis van het „geven". De ge schiedenis van het vaderland, waarvan de xHEERL'JK DIE LENTEGEUREN 'ÏAAAR KINDLIEF JE RUIKT DE RUPE TABAK." NIEMEUERs STER TABAK VAN 5TOT15 CT. P. HALF 0NI bestudeering één der opgaven van de Oranje-Garde is, vermeldt tal van voorbeel den van het zich onvoorwaardelijk geven voor het vaderland. De Oranjes gaven im mer goed, maar daarnaast waren zij ook bereid voor het volk, hun toevertrouwd, hun bloed, hun leven, de hoogste vorm van zich geven, te offeren. Laten wij ons dan voor het Oranjehuis, voor Koningin en vaderland geven. Burgemeester den Hollander dankt allereerst hopman van Leeuwen, voor het geen hij tot stand bracht voor de O. G. Veel tijd en toewijding was hiervoor noodig. De Oranje-Garde, die liet gezag wenscht te die nen, en de liefde tot Vorstenhuis en vader land aankweekt, heeft een mooie taak. Het gezag uitoefenen gaat meestal wel, maar het zich onder gezag stellen is moei lijker. De spr. vindt dit zoo mooi in de O.G* dat zij het gezag erkent, als steunende op Gods Woord. Ook de propaganda voor de uiting der Oranjeliefde is toe te juichen. Oranje in het hart is goed en n-oodig, maar draag het ook naar buiten. Trotsch kunnen wij zijn op Nederland, ons vaderland, een trots die geen verheerlij king van bloed en bodem moet worden, maar zuivere liefde voor het vaderland. Spr. heeft het persoonlijk medegemaakt, dat vreemde handen zich uitstrekten naar een deel van ons land, maai* dan komt de liefde tot het vaderland openbaar. Spr. eindigt met een woord van dank tot allen, die him krachten voor dezen feestavond gaven. De heer M. A. de Fockert, lid der Com missie van Toezicht, wijst op de groote be teekenis van de studie der historie, waar op elke bladzijde de naam Oranje voorkomt. Wie Oranje zegt, zegt geschiedenis en va derland en omgekeerd, wie geschiedenis zegt noemt Oranje. Elke Protestant moet de ge schiedenis kennen, niet om de tegenstellin gen te vinden, maar om de leiding Gods met ons volk te zien. Spr. zal niet doen als zoo- velen die ons volk gelijk willen stellen met liet oude volk Israël, maar wij kunnen toch spreken van de wondere leidingen Gods met ons volk. De geschiedenis zal ons ook doen zien de groote gevaren van een leven buiten God, de tijd van glorie en afval. Als Neder land hierin zijn roeping verstaat kan ons land nog een belangrijke plaats innemen. Wij zullen dan ook eerst goed de beteekenis der Oranjes verstaan. Spr. eindigt met een opwekking om de liefde tot Oranje ook naar buiten te toonen, niet alleen in groepsver band, maar ook individueel. De Gardisten hebben verschillende gym nastische oefeningen uitgevoerd onder lei ding van mej. v. d. Poel en de heer Ede- waard. De muzikale begeleiding van deze oefeningen was in handen van den heer Th. Boekhoven, die ook de verschillende zang nummers heeft doen instudeeren. Enkele le den brachten eenige declamaties ten ge- hoore. Al met al, een gezellige bijeenkomst en een waardige herdenking van de verjaar dag van onze Kroonprinses. Als de zaken goed gaan Verheugende opleving De directie van Polaks Frutal Works te Amersfoort, gezien de gunstige be drijfsresultaten over 1936, heeft aan al haar werknemers een gratificatie, varieerende tusschen twee en zes weken salaris, uitge keerd. Met Kerstmis was reeds een gratifi catie van een tot drie weken verstrekt. Bovendien heeft de directie, evenais vorig jaar, aan de personeelvereeniging een be drag van ruim 30.000 gulden geschonken. ZES JONGENS LIEPEN VAN HUIS Door de centrale recherche te Amster dam zijn zes minderjarige jongens, een uit Amersfoort, drie uit Haarlem en. twee uit H i 11 e g o m, aangehouden, die van huis waren weggeloopen en met auto's naar Amsterdam waren meegereden. Zij zijn naar de ouderlijke woning teruggebracht.

Maas- en Scheldebode | 1937 | | pagina 1