PLAATSELIJK NIEUWS AAMBEIEN MAAS- EN SCHELDEBODE ZATERDAG 1 MEI 1937 VERKOOPINGEN PREDIKBEURTEN MARKTBERICHTEN MA W IN Hl DE SALAMANDER Kipstraat 59 Rotterdam duizenden en duizenden heeft gericht ou de elf gehouden bijeenkomsten zijn leeds ruim 54000 onder de bekoring gekomen van zijn altijd weer imponeerend optreden en inuner rustig betoog. Dat op de begrafenis vanden burge meester van Soest, die na de welkomstrede tot liet Prinselijk Paar flauw viel en enkele dagen daarna overleed) het Prinselijk Paar niet aanwezig kon zijn, wegens het bezoek aan 's Prinsen moeder, is wel jammer ge weest. Het tragisch overlijden als gevolg van de emotie bij de intocht in zijn ge meente, heeft ongetwijfeld ook het Prinse lijk Paar getroffen. Wat de Spaansche burgeroorlog aangaat, deze heeft voor onze handel niet veel scha de gebracht, al is het natuurlijk niet prettig dat men onder gewapend geleide de vijan delijke zóne moet passeeren. De vorige week is het 100ste schip reeds onder toezicht van onze oorlogschepen de Middellandsché Zee in- of uitgegaan. Thans is onze oorlogs bodem de „Hertog Hendrik" naar de Spaan sche wateren gegaan om de „Java", die ecnigon dienst deed te vervangen. Verblijdend is het te lezen, dat de werk loosheid aan het afnemen is. Niet alleen vergeleken bij de vorige maanden: dat is geen goede vergelijkingi want het seizoen heeft altijd invloed op de werkgelegenheden doch ook vergeleken met 1936 is de werk loosheid aan het afnemen. Toch zijn er nog ongeveer 400.000 die .hunkeren om aan de arbeid te gaan en onder de vloek van de werkloosheid vandaan te komen. BUITENLAND Het bezoek, hetwelk de Oostenrijksche bondskanselier Kurt von Schuschnigg, in gezelschap van zijn minister van Buitenl. Zaken, dr Guido Schmidt, aan Venetië ge bracht heeft, ter ontmoeting van Benito Mussolini, heeft minder stof opgeworpen well licht dan 't commentaar, hetwelk door een der Itahaansche dagbladen daarover werd gepubliceerd. Dit blad was de „Gior- nale dTtalia", hetwelk als het officieuse Italiaansche regeeringsorgaan wordt be schouwd en de scribent was Virginio Gayda, een penvoerder van internationale ver maardheid. Gaydo wist te vertellen, dat een der gevolgen der Venetiaansche besprekin gen zou wezen, dat in de Oostenrijksche bin- nenlandsche aangelegenheden aanmerke lijke wijzigingen zouden worden aange bracht, welke dit land meer in de Deut sche koers zouden brengen. Er zou namelijk worden gestreefd naar een pacificatie tus- ec.hen Schuschniggs Vadcrlandsche Front, dat is de huidige regeeringspartij, en de aanhangers der natiomaal-socialistische be weging, van wie binnenkort een vertegen woordiger in het kabinet zou worden opge nomen. Schuschnigg heeft dit commentaar van de hand gewezen; het zou de feiten niet dekken, doch zijn démenti laat intus schen toch wel ruimte voor de veronder stelling, dat er inderdaad een toenadering op komst moet zijn. Echter, de bemidde- Jingsman tusschen beide kampen zou niet een n at ionaal-social iet wezen, doch eerder een figuur, die buiten de Hitler-beweging staat, al zouden nazi-symipathieën, naar van sommigen kant wordt beweerd, hem geens zins vreemd zijn. Gayda heeft zijn woorden op instigatie van hoogerhand moeten in trekken, althans verzachten, door daaraan toe te voegen, dat hij deze geheel op eigen verantwoording heeft neergeschreven. Te begrijpen is, dat men aan zekere zijde toch op den gang der Oostenrijksche zaken niet erg gerust is. De scherpe kanten van het intermezzo zijn wel weg genomen, doch men vreest, dat de zaak in wezen gelijk blijft. De duce heeft op overduidelijke ma nier er van blijk gegeven, dat in het huidig tijdsbestel een goode verstandhouding met Duitschland hem zeer ter harte gaat. Wel licht zelfs meer, dan de toekomstige onaf hankelijkheid der Oostenrijksche bonds- landen. Ook in Brussel hebben besprekingen van anformatorischen aard plaats gehad. De Britsche minister van Buitenl. Zaken, Eden was daartoe met een speciaal vlieg tuig naar de Belgische hoofdstad overge komen, alwaar hij met minister-president (Van Zeeland, met den Belgischen minister van Buitenl. Zaken Spaak en andere auto riteiten, uitvoerig van gedachten heeft ge wisseld. Edens bezoek moet worden opge vat als een nauwer aanhalen van de Bel- gisch-Britsche vriendschaip, nu België's in ternationale positie, na het slaken van de banden, welke onze zuiderburen met het Locarno-verdrag bonden, in aanmerkelijke mate vrijer is geworden. België is voortaan niet meer gehouden Frankrijk en Engeland in geval van een gewapend conflict bij stand te verleenen; beide landen houden echter vast aan bun belofte, de Belgen bij te staan, zoo zij onverhoopt te eenigertijd mochten worden aangevallen. De aanvaller in spé wordt beleefdheidshalve niet met name genoemd, doch men gevoelt, dat -bet nog steeds Duitschland is, waarvan men zulke onaangenaamheden meent te kunnen verwachten. Bonden blijft de goede nabuurschap met Brussel op prijs stellen, geheel in overeen stemming met bet woord van zekeren Brit- sclien staatsman, dat Engeland® grenzen aan den Rijn liggen. Dat de West-Europee- sr.he havens in voor Londen veilige handen zijn, moet immers voor John Buil een ding van waarde blijven. Antwerpen, bijvoor beeld, kan een pistool zijn op de borst van Engeland, Napoleon formuleerde het reeds zoo. Dit blijft een waarheid, die nog niets van haar kracht heeft ingeboet. In Berlijn heeft het volksgerechtshof in- 'tusschen zware vonnissen geveld. Voor deze instantie hadden zich te verantwoorden do Boomsch-Katholieke geestelijke Rossaint, afkomstig uit Dusseldorf, en eenige van zijn ienden en standsgenooten, die ervan beschuldigd werden, staatsgevaarlijke actie Wekenlang met rheumatische rugpijn in bed In zeer korten tijd weer op de been „Vorig jaar had ik vreeselijke rheuma tische pijnen in mijn rug en ik was drie weken lang volkomen hulpeloos. Toen schreef mijn moeder mij, dat ik beslist Kruschen Salts moest probeeren. Ik kocht dadelijk een flacon en kan naar waarheid verklaren, dat ik binnen twee weken weer op de been was." Dit schreef ons Mevr. A. G. Wanneer Uw afvoerorganen niet behoor lijk werken, zullen bepaalde afvalstoffen het lichaam verontreinigen en klachten veroor zaken, als rheumatische pijnen, hoofdpijnen etc. Kruschen Salts is een onovertroffen middel om lever, nieren en ingewanden aan te sporen tot. gezonde, geregelde werking. Do „dagelijksclie dosis" Kruschen houdt U frisch en opgewekt ais nooit tevoren. Kruschen Salts is verkrijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten a 0.40, 0.75 en 1.60 per flacon. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpakking de naam Rowntree Han dels Mij., Amsterdam, voorkomt. (Adv.) te hebben ontplooid, in vereeniging met de communisten. Dat Rossaint c.s. inderdaad met leden van deze verboden partij in con tact hebben gestaan, schijnt niet te kunnen worden ontkend, evenmin als er doekjes zijn te winden om het feit, dat deze Room- sche jeugdleiders allerminst vriendelijk ge stemd waren ten opzichte van het Hitier- regiem. Zij hadden daartoe inderdaad ook wel hun redenen. De houding der Duitsche overheid ten opzichte der christelijke ker ken is van dien aard, dat zij niet op onver deelde sympathie der Christus-belijders mag rekenen. De vrijheid van meenings- uiting, van organisatie, zelfs van belijden is daartoe al te zeer ingekort. Daar komt nog bij, dat aan uitgesproken anti-kerke lijke, anti-christelijke richtingen propa- ganda-gelegenhid wordt verschaft, waar tegen geloovig protestant en katholiek zich niet op gepaste wijze mogen teweer stellen. De Hitlerpartij plaatst zich beschermend voor figuren als Julius Streicher, Alfred Rosenberg en generaal Ludendorff, die geen vrienden van den Bijbel zijn, en zulks al lerminst onder stoelen en banken steken Dat onder zulke omstandigheden van Boomsch-katholieken kant actie zou zijn gevoerd, die zelfs den steun der communis ten niet zou hebben versmaad, valt moei lijk aan te nemen, hoewel het niet tot de onmogelijkheden dient te worden gerekend. Hoe het zij, het volksgerechtshof heeft over deze kleine groep van geestelijken en jeugd leiders zijn schuldig uitgesproken, en dit verdisconteerd in zeer zware straffen tuchthuis eri vervallen-verklaring van bur gerlijke rechten, Dit alles zal er zeker niet toe mede werken, de verhouding tusschen Duitschland en het Vaticaan te helpen ontspannen. Het moet ook menigen, overi gens groot-Duitsch-gezinden Oostenrijker ervan weerhouden, naar Berlijn te blikken als naar de hoofdstad van een tweede en grooter vaderland. Groote gebieden van Noord-Amerika ken. nen opnieuw den geesel van het wassende water. Rivieren als de Mississippi en de Ohio, van welker belangrijkheid wij ons als bewoners van het kleine Nederland nauw- lijks een voorstelling kunnen vormen, be dreigen hun oevergebieden met nieuwe, ge weldigs inundaties Zijn zij in normale tijden reeds op sommige punten bijna oeverloos te noemen, zoowel wat hun breed te aangaat als de grillige wijze, waarop zij telkens hun stroombed wijzigen, thans heb ben de watermassa's, door sterke regens weder aangezwollen, opnieuw tienduizenden huis- en bezitloos gemaakt. Bovendien zijn er eenige tientallen menschen door ver drinking omgekomen. Steunactie op groote schaal tracht in het lijden en de ontbering dezer bevolkingsgroepen eenige verlichting te brengen. Rampen als deze maken het den Amerikanen wel moeilijk, de geschokte welvaart, die zich cenigszins begon te her stellen, te handhaven. In de Vereenigde Staten geschiedt, ook bij natuurrampen als deze, nu eenmaal alles in het groot. Wat den Spaanschen burgeroorlog betreft schijnt het, alsol do weegschaal gaat door slaan ten gunste der nationalisten. Niet, dat de overwinningen, welke generaal Mola in het Baskenland mag boeken, reeds van beslissenden aard zouden zijn. Doch de suc cessen, door zijn troepen bij hun opmarsch naar Bilbao behaald, zijn toch inderdaad de moeite waard. De Basken zagen hun front tusschen Eibar en Durango door den vijand doorbroken. Groote verliezen werden geleden, zoowel aan menschenlevens als aan materiaal. Daarbij heeft de stad Guer nica in het bijzonder geleden. Een lucht bombardement heeft deze stad, die als oud centrum der Basldsche historie dezen noord-Spanjaarden bijzonder dierbaar is, zoo zwaar geteisterd, dat er niet veel meer van is overgebleven. Mag men de kranten verslagen gelooven, die uiteraard van de meermalen gekleurde berichtgeving van correspondenten afhankelijk zijn, dan zou den Duitsche vliegers zich bij dit bombar dement aan barbaarschheden hebben schul dig gemaakt, waarover men beter doet, hiet al te zeer uit te weiden. Mola's opmarsch duurt intusschen voort. Men vraagt zich af of deze aanvoerder er in zal slagen het ge- heele noordelijke gebied, dat nog in handen van het volksfront is, aan Franco-Spanje too te voegen. Eerste steenlegging E.M.G.O.-kantoren Woensdag 28 April 1937 is een belang rijke mijlpaal in de annalen vun de N.V. Electriciteits Maatschappij Gi.eree- Overflakkee. Vanaf de oprichting heeft het bedrijf zich moeten behelpen met esu ge huurd kantoor en bergruimte en hierin zal thans verandering komen door het h.-sluit van het Bestuur tot stichting van een eigen kantoorgebouw met garage en woning voo. den Directeur. De aanbesteding is inmiddels gehouden en met de voorbereidende werkzaamheden is bereids een aanvang gemaakt. Woensdagmorgen vond plaats de eerste steenlegging door den Voorzitter, Burge meester den Hollander. Na vele koude dagen was het voor liet eerst weer een eenigszins dragelijke temperatuur, de vlag gen wapperden vroolijk, den werklieden was het ook aan te zien dat er iets bijzonders ging gebeuren, een officieele handeling waarop voortbouwend het gebouw zal wor den opgetrokken. Op 't bouwterrein warer. aanwezig de burgemeesters van de aange sloten gemeenten, de Commissarissen en de afgevaardigden van de gemeenten, be- nevens de beide wethouders van Middel harnis en de gem.-architect. Alvorens over te gaan tot de steenlegging herinnerde Bur gemeester den Hollander aan de oprichting van de E.M.G.O. op 14 April 1930. ,J)o eerste inrichting was zeer eenvoudig, voor kan toor een gewoon huis, voor bergplaats een schuur. De bezwaren hieraan verbonden door de groote afstand van de verschillende bedrijfslocaliteiten waren oorzaak dat het bestuur uit een economisch standpunt be sloten over te gaan tot stichting van een eigen pand. Dit is een belangrijk feit en daarom is het zeer goed gezien dezen bouw met een officieele handeling te beginnen, het gebouw wordt gevestigd voor langen tijd en daarom is het goed, te doen vaststellen wie bij de eerste steenlegging tegenwoordig waren. Spr. wijdt dan ook nog enkele woor den aan heii, die de oprichting van de E.M.G.O. hebben medegemaakt, maar nu verscheiden zijn. De bouw van woning, kan. toor en (bergruimte zal zeer eenvoudig zijn, doelmatig zonder luxe, zoo practisch moge lijk ingericht. Spr. hoopt dat er een goede samenwerking zal zijn tusschen personeel, aannemer en opzichter en dat alle partijen tevreden zullen zijn als de bouw voltooid is. De grondslag van de E.M.G.O. is goed, zoo zij ook de grondslag van het gebouw. Er is een opleving in den lande te consta- teeren, Spr. wenseht bestuur, afgevaardig den en commissarissen toe, dat ook de E.M.G.O. van deze opleving zal profiteeren en ook de E.M.G.O. een tijdperk van bloei tegemoet gaat. Zeer op prijs wordt gesteld de aanwezigheid van beide wethouders van Middelharnis, de geim.-archtect en de pers. Daarna gaat de Voorzitter over tot het plaatsen van den gereedliggonden steen, waarin gegrift „April 1937". SOMMELSDIJK. Gedurende de vorige week stonden bij den agent der arbeidsbe middeling dezer gemeente de volgende per sonen als werkloos en werkzoekend inge schreven: 152 landarbeiders, 11 transport arbeiders, 6 timmerlieden, 1 chauffeur, 1 met selaar, 2 opperlieden, 2 smeden, 2 auto-mon teurs, 2 schilders, 1 los werkman, 4 landbou wersknechts, 1 slager, 1 koopman, 1 kapper, 1 broodbakker, 1 stoffeerder, 1 winkelbedien de, 1 schipper, 1 typograaf, 1 pakhuisknecht, 1 orgelbouwer en 1 tuinder. Hiervan waren 1.1. Zaterdag 173 personen werkloos. Op de laatstleden Woensdag gehouden voorjaarsmarkt werden in totaal aangevoerd: 21 paarden, 205 runderen, 3 magere varkens en 62 biggen. Hoewel de miarkt niet druk be zocht werd, was de handel redelijk tegen hooge prijzen. MIDDELHARNIS. Het huis met timmer manswerkplaats, staande aan de Emmastraat, en bewoond door Th. Schipper, ingezet door Joh. vam Beek te Sommelsdijk voor 26.10, is aangeloopen. Zaterdag 1 Mei zal het 25 jaar geleden zijn, dat de heer C. Tieleman in dienst trad als meteropnemer bij de gemeentelijke gas fabriek alhier. De heer M. Langbroek, onderwijzer, is tijdelijk benoemd aan de Christelijke U.L.O.- school alhier. Door het overlijden van den heer Hos sen is tijdelijk de heer C. Tiemens directeur der Ambachtsschool. De vrouw van J. Wildenboer had het ongeluk zich tijdens haar werkzaamheden zoo ernstig te branden, dat zij in het zieken huis te Dirksland moest worden opgenomen. Sleepboot in de Gouwe gezonken De sleepboot „Willem" van de sleepboot- Mij. „Wille", uit Koudekerk, is in do Gouwe nabij de spoorbrug bij Gouda ge zonken. De „Willem", die een zolderschuF sleep te, bevond zich een paar honderd meter van de spoorbrug benjordein Gouda, toen net roer den normalen dienst weigerde, waar door het schip slagzij maakte. Door de sneue vaart liep de zolderschuit met hevige kraent op de „Willem", waardoor deze geheel om sloeg. De kapitein, De Lange, had nauwelijks tijd om zijn vrouw en vier kinderen op de zolder schuit te helpen. Zelf slaagde hij er in op den kant te springen. Op de zolderschuit, eveneens behoorenlo aan de maatschappij „Wille", welke niet ge zonken was. bevond zich alleen een stuur man Te Middelharnis werd door burgemeester ooor de E.M.G.O.-kantoren. Den Hollander de eerste steen gelegd TAKEL OP HET HOOFD GEKREGEN Bij werkzaamheden aan de verkeersbrug te Hedel heeft de 34-jarige arbeider f. de Bie van de aannemersfirma Den Breejen van den Bout, welke een werk in uitvoering heeft, een nijschtakel op het hoofd gekregen .De man bleef bewusteloos op den grond liggen. Per brancard werd hij naar zijn woning te Hedel vervoerd, vanwaar hij later naar het groot zieken huis te Den Bosch werd getransporteerd. Men vreest voor zijn leven. i-wj OOLTGENSPLAAT. Het huis van mej. L. Mastenbroek is onderhands verkocht aan J. van Drongelien. Vrijdagavond acht uur zullen ter gele genheid van de verjaardag van H.K.H. Prin ses Juliana zang- en muziekuitvoeringen wor den gegeven in een tenit op de Voorstraat. Woensdag bracht de beroepen leeraar ds. T. H. van Oostenburg een bezoek aan de gemeente en trad des avonds op met een pre dikatie over den 130sten Psalm. Bij de aanbesteding van het woonhuis van C. Kam Jac.zn. te Ooltgensplaat, archi tect H. C. de Ruiter, is gegund: het metsel werk aan A. van der Welle, voor 1580, 't timmerwerk aan F. Osseweijer, voor 1785. NIEUWE TONGE. Het staan op de z.g. „Hoogte" is ten strengste verboden. Diegene die buiten de witte strepen gaat, zal proces verbaal krijgen. Dezer dagen zal in deze gemeente de Emmabloem-collecte gehouden worden, wel ke collecte we van harte aanbevelen. Tot vast onderwijzer aan de O. L. school alhier is benoemd de heer G. van Bremen te Goedereede, terwijl tot tijdelijk^ onderwij zer is benoemd de heer J. v. d. Linden, van Rotterdam. De j.l. Zondag in de Ned. Herv. Kerk alhier gehouden extra maandelijksche collec te heeft opgebracht de som van 19,95. Tot ouderling in de Ned. Herv. Kerk al hier is gekozen de heer Johs. Bakker. DIRKSLAND. De Ring Flakkee van don Bond vian Ned. Herv. J.V. op G.G. hoopt op Tweede Pinksterdag alhier een landdag te organisceren. Als sprekers hopen op te tre- dn, cand. Kalft, Ds. C. van dn. Boogort, Ds. Rijnsburger, De voorzitter van den Ring, Ds van Wingerden zal het openingswoord spreken en Ds. van der Wal een slotwoord. Bij goed weer zal de landdag gehouden worden op het grasveld voor de Ned. Herv Kerk en bii ongunstig weer in de Kerk. Uitslag van de door de commissie van beheer op Donderdag 29 April j.l. gehouden aanbesteding voor de levering van 100 M3 grint van 13 c.M. en 250 M3. basaltsteen slag van 12 c.M., het rijden dier materia len en het rijden met den schrapploeg. Basalt steenslag: Fa. Jac. de Dreu, te Goes, 5,44 per M.: N.V. Steenbrekerij „Holland", te Am sterdam, j 5.50 per M3.; Basalt Mij., te Rot terdam, 5.75 per M3.; N.V. Basalt en Bouw stoffen N.B.M., te Zaandam, 5.78 per M3 Steenhandel Rauen, te Arnhem, 4.01 per ton. (Gunning nog niet bekend). Grint: P. J van den Doel te Dirksland 2.31 per M3. Rijden der materialen: M. v. d. Mast te Som melsdijk 0.27 en A. J. van Dongen 0.35 per M3. Rijden met den schrapploeg: M. Stolk te Dirksland 0.80 en Gez. Kleinod te Dirksland 0.80 per uur. In verband met de overbrenging van de bibliotheek der Chr. Leeszaal worden de lezers er op attent gemaakt, dat Woensdag 5 Mei (met het oog op den Hemelvaartsdag) voor het laatst in het Leeszaalgebouw aan de Voorstraat de boeken worden uitgegeven. Daarna kan dit geschieden in het daarvoor bestemd? gebouw aan de Kapoenstraat. Bij de keuring van de ingeschreven dienstplichtigen der lichting 1938 werden van d? 21 dienstplichtigen er 11 geschikt ver klaard en 10 voorgoed ongeschikt. Het woonhuis aan de Voorstraat van mej. de wed. C. J. van Loo is verkocht aan den heer N. Zoon Pz. Ook de schuur aan de Tuinstraat is aan den heer Zoon verkocht. Op Tweeden Pinksterdag a.s. zal de Ring Flakkee der Ned. Herv. Jongelingsver- eenigingen op Geref. grondsalg alhier een landdag houden op het terrein bij de Ned. Herv. Kerk. Als sprekers zullen optreden candidaat Kalf van Amsterdam, ds. v. d. Boogert, van Zuid-Beijerland, ds. Rijnsbur ger, van Oud-Beijerland, terwijl ds. Van Wingerden, van Melissarat en d-s. Van der Wal, van hier, een openings- en slotwoord zullen spreken. De vereeniging ingevolge de Landarbei- derswet heeft op haar verzoek van de Groen ten- en Fruitcentrale bericht ontvangen, dat afwijzend is beschikt op het verzoek om gro ve tuinbouwproducten en suikerbieten te mogen telen op het land door de huurders der vereeniging. HERRINGEN. De heer D. D. Kastelein voorzitter van de Coop. Boerenleenbank al hier, heeft wegens langdurige ongesteld heid bedankt voor deze functie. In "ijn plaats is op de ledenvergadering gekozen de heer P. Tanis, voorheen lid van de Raad van Toezicht. In de plaats van deze is als lid van den Raad van Toezicht gekozen de heer E. Kastelein. Beiden hebben hun be noeming aangenomen. Zaterdag hield de P.V. „De Lucht bode" een wedvlucht vanuit Roosendaal, af stand 32 KM. Prijzen als volgt: J. C. Hui- ser 1, Joh. den Boer 2, 6, 7 en 8, C.. Riedijk 3, M. Huiser 4. 9 en 10, D. Zoon 5, en J. \V. Niipjes 11e prijs. A.s. Zaterdag wordt een wedvlucht ge houden van St. Katrijn-Waver, afstand 76 K.M. Gedurende het eerste kwartaal 1037, werd voor de „Macht van 't Kleine" aan contributies ingezama'-d het moois bedrag van f 25.55. Vorige week zijn de 'natste uien ,\it deze gemeeinte vervoerd, van den landbou wer A. J. den Boer. Aan het Bestuur van den polder Klin- ketrland is machtiging verleend tot h«t aangaan van een geldleening groot fSOOO. Alhier zijn reeds enkele kleine land bouwers financiëei gesteund, krachtens de crisis-wet. Voor de betrokkenen, die het vaak zeer moei'i.jk hebben een groote uit komst. Het onderzoek der dienstplichtigen van de] lichting 1925 en 1928 zal plaats hebben op 1 Juni in de O.L. Bewaarschool te Mid delharnis en wel des voorm. 9.45 uur, voor wat deze gemeente betreft. De dienstplichtige J. Iloogerworf van de lichting 1936 zal op Maandag 3 Mei a.s. bij het korps kust-artillerie te Vlissineen worden ingelijfd. De dienstplichtige ;hr Huizer beerde dezer dagen van het Reg Kust-artillerip te Vlissingen met groot ver lof huiswaarts. Als gezworene v.an heit polderdeel Klinkerland is herbenoemd de heer C. ,T. van der Ve'de. De Begrooting voor 1937 van den pol der Battenoord is geraamd op f 15.151.92. Door het best-uur der Chr. school op G.G. alhier, is dezer dagen de beslissing van de Kroon ontvangen, omtrent een in gesteld beroep togen het College van Gedsp. Staten-, betreffende en beslissing over aan vrage gelden, aanschaffing leermidd len, krachtens art. 72 der L.O Wet 1920. Na den Raad van State te hebben gehoord is dit beroep ongegrond verklaard Tot gezworene van den polder Batten oord werd herbenoemd de heer A. Buijs. STELLENDAM. Op 1 Mei a.s. is de mole naarsgezel W. X. Huizer, wonende te Stellen dam vijftig jaren ir. dienst bij de familie J. Nachtegaal, molenaar te Stellendam. Tevens oefent hij dan 65 jaar het m-olenaarsvak uit en nog dagelijks doet genoemde jubilaris ziin werk, altijd1 nog zelfstandig steenen scherpen en malen. Heel zijn leven heeft deze persoon in dienst gesteld van de voedselvoorziening voor mensch en dier. Dat het hem op dezen dag niet aan belangstelling zal ontbreken I door collega's, patroons, bakkers, die hij al die jaren heeft bediend, en de burgerij. GOEDEREEDE. De garn-alenvisschers vin gen van 30 tot 40 kg. per dag en per vaar tuig. De Noordzee-visschers besomden van 80,tot 200,per vaartuig. De heer L. v. Breemen, onderwijzer aan de O. L. school, is met ingang van 1 Juli in gelijke betrekking benoemd te Nieuwe-Tonge De maandelijksche collecte in de Ned. HeTv. Kerk heeft bijna 54,opgebracht. OUDDORP. Het jaarverslag van den Pro\ Bond van Goiienfokvcreenigingen over 1936 wc-rdrt een woord van lof gewijd aan den heer Breen alhier, die aan de heurt van af treden was als bestuurslid. De Bond ver liest in den heer Breen een bestuurslid, waaraan vooral die bestuursleden do pret'-i- ste herinneringen bewaren. Met ijver, opge wektheid en toewijding heeft hij zich steeds aan het Bondswerk gegeven en wij kunnen den Bond niet beter wensclien, (ian dat zijn opvolger in zijn voetsporen moge treden. Het jaar 1936 bracht e,en belang rijke toename van ledental en afdeelingen n.l. 10 afdeelingen tradon toe, w.o. Oude To-nge. D" hond telt thans 61 afdeelingen met in totaal 3003 leden. Wanneer do nood in de gezinnen nijpt, dar. ziet de huisvader, vooral ten platte* laiide, om naar het dier dat hem met wei nig kosten e-n moeiten de noodige me 1: verschaft voor zijn gezin. Een gehoud"n enquête gaf tot uitkomst, dat van de 3000 loden van onzen Bond meer dan 1100 be hooren tot het leger der werkloozen. Daar bij geteld het groot aantal van hen. die op hei platteland met minder moeten rond komen dan vaak elders aan steun genoten wordt, en het wordt een ieder duidelijk, dat met den arbeid van onzen Bond een be langrijk sociaal werk wordt verricht. De rentekaarten van de arbeiders, die hier wonen en werken moeten worden in geleverd hij den Raad van Arbeid 'e Dor diecht vóór 9 Mei a.s. Renteboekjes behoe ven niet meer opgezonden te worden. Zaterdagavond zal in het Hotel Spee ten verzoeke van mevr. Augustina te Mkmanr bij inzet verkocht worden eenige urceelen bouw en weiland in verschillende percee len en combinatie. De zangvereenigin-g „Excelsior hoop' met Hemelvaartsdag deel te nemen aan 't muziek- en zan-gcoucours te Willemstad. A. Neiisse van Nieuwe Tonge die hiei wprkzaam was met het slaan van e?n brandput voor de gemeente alhier had he' ongeluk een gedeelte van de bok op zijn handen te krijgen waardoor hij bloedend werd verwond en geneeskundige hulp noo- di,g was. Later is N. weer aan zijn werk gegaan. De Algemeene Vergadering van -ie Coöperatieve Roorenleenhank zal gehouden worden oP Vrijdag den 14en Mei, aanvang te 6.30 uur in de Oude School Onderstaande agenda zal behandeld worden: 1 Opening, aanwijzing van een secretaris en twee sfemopnemers; 2 Notulen en Jaar verslag; 3 Rekening en verantwoording ovet het boekjaar 1936; 4 Verkiezing be stnurs'id wegens periodieke aftreding van d-n heer C. Breen Pz., Voordracht C. Breen Pz.. Jan Bosland Pz en Jan Westhoeve Klz.; 5 Verkiezing lid van de Raad van Toezicht wegens periodieke aftreding van di-n h°er Jan Westhoeve Kz., voordracht Jan West hoeve Kz„ P J. Brean Dz., en Jan Meijer Klz.; 6 Verkiezing van twee plaatsvervan gende bestuursleden, voordracht a P. C Breen Jr., T. Tanis Tz en T. Grinwis Ez; b. Joh. Iin meet oman Cz, aftredend, S. Bezuij en en K. Breen Dz.; 7 Mededeelingen, -ond vraag en Sluiting. In deze omgeving is een aanvang ge maakt met het aanleggen van teerwegen, die hier voor het eerst worden- aangelegd. Donderdag werd op de beurs besteed voor blauwe aardappelen f 1.95. Handel slap. Donderdag stonden bij de arbeids bemiddeling 102 werk'oozen ingeschreven. Op de halfjaarlijksche veemarkt werden aangevoerd 12 stuks hoornvee, eenige biggen en geiten. Hardel matig. Op Zaterdagen 1 en 8 Mei 1937, beide da gen 's nam. 5 uur, te Ouddorp, in hotel Akershoek. veiling en afslag, van: A. 11.20.60 H.A. (24 Gem. 120 R. V. Maat), bouw- en weidelanden, boschhakhout en geestland, te Ouddorp, in den polder het Oude Nieowland er in den polder den Ouder Oostdiik. kad. Sectie B no 512; Sectie D nos 578, 123, 714 en 715 en Sectie C nos. 344, 345 346. 360 361, 362 en 365. B. 7.11.30 H.A. (15 Gem. 147 R V. Maat), bouwland, te Goedereede, in den Plaspolder. polder Oud-Westerloo en - - der Nieuw-Wes- terloo. kad. Sectie B nor '01, 303, 264, 173 en 410. In verschillende perceelen en verschillen de combinaties. Ten verzoeke van mevrouw E. B. F. Augus- tin te Aldrans. Breeder bij notitie, die gratis te verkrijgen is ten kantore van Notaris A. Costermans te Dirksland Notarissen DA COSTA te 's-Gra- venhage en COSTERMANS te Dirksland BURGERLIJKE STAND DIRKSLAND. Geboren: Geertruida Maria, d. v. Daniël van den Broek en Aagje Adrian-a Alida Blokland; Jan Korn-elis, z. v. Adrianus Kruik en van Pietertje Spek. Ondertrouwd: Roelf Boer, 29 j. ern Everdina van de Zande, 25 j. Getrouwd: Aren Born en Cornelia de Graaff. Overleden: Wouter Bakelaar, 48 j., echtgenoot van Aartje Heerschap. SOMMELSDIJK. Gehuwd: Jan Witte* koek, 23 j. en Grietje de Gast, 21 j., beiden wonende alhier. Geboren: Cornelia, dochter van Fran- ciscus de Kok en Jannetje Gouswaart; Wil lem Leendert, zoon van Willem Leendert Hobbel en Elizabeth Crezee; Hendrik, zoon van Witte Bal en Lena van der Kooij. NIEUWE TONGE. Ondertrouwd! Cornells Vreeswijk en Adriana K. Kievit, beiden alhier. OP ZONDAG 2 MEI NED. HERV. KERK Den Bommel: 9% u en 6 u. Da Langhouf Goedereede: 9.30 u. Ds Labrie Herkingen: 's Av. 6 u. Ds Langhout, van Den Bommel. H. Doop. Coll. voor Chr, Belangen Middelharnis: Vm. Ds van Wingerden, van Melissant. 's Av. Ds Labrie, van Goede reede. H. Doop Nieuwe Tonge: Vm. Ds van Aseh, van Som< meledijk. 's Av. de heer Vroom, van Tol- bert. (Coll. Evangelisatie aldaar) Ooltgensplaat: 9'/2 u. Leesdienst. 0 tb Ds Polhuys Ouddorp: Vm. en nam. Ds Hovius Sommelsdijk: Vm. de heer Vroom, van Tol- hert. Nam. Ds v. Asch, Voorber. H. A. GEREF. KERKEN Den Bommel: 9.30 u. en 5.30 u. Leesdienst Middelharnis: Vm. en 's av. Ds Zellstra Ooltgensplaat: 9.30 u. cn 6 u. Ds Reenders. Ouddorp: Vm. en -mam. Ds de Valk, van Stellendam CHR. GEREF. KERK Middelharnis: Vm. en 's av. Ds Laman GEREF GEMEENTE Herkingen. 9.30 u.. 2 u. en 6 u. Leesdienst Middelharnis: Vm. en 's avonds Leesdienst Ouddorp: Vm en nam, Leesdienst OVERIGE SAMENKOMSTEN Herkingen (Lokaal Tuinstraat): 9.30 tl. en 2 u. de heer Hogerwerf DOOPSGEZINDE GEMEENTE Ouddorp: Geen dienst CENTRALE VEILING TE MIDDELHARNIS Veiling" van Woensdag 28 April Prijzen: spinazie 5.709 per 100 kg., wit lof 5.50—10.10, slavellen 4.005.50, bloem kool 6.70—19.20 per 100 stuks, kropsla 1-60 —4.00, radijs 3.30—3.60 per 100 bos, selde rij 3.00—3.50, rabarber 3.30—3.80. Eierenveiling var. Donderdag 29 April Prijzen: kippeneieren, 5859 kg., 2.40— 2.50, idem, 56—57 kg., 2,30—2,35; idem 50 kg., f 2.052.15; eendeneieren 2.152.20. Aanvoer 11.000 eieren. In verband met Hemelvaartsdag zal de eierenveiling volgende week op Vrijdag plaats hebben. ROTTERDAM, 27 April. Vee. Aangevoerd ln totaal 4907 dieren, t. w. 165 paarden, 4 veulens 1207 magere runderen, 793 vette rupderen, 137 vette kalveren, 1768 ^ucht. kalveren, 101 gras kalveren, 236 schapen of lammeren, 13 varkens 110 bokken of geiten, 373 zuiglammeren. Priizen per kilo: Vette koeien 72 c„ 2e kw 6b, 3e kw 4856 c.t /ette ossen tot 70 c, 2e kw t->t 65 c., 3e kw 6060 c., stieren tot 65 c., 2e kw 60 c,, 3e kw 55 cvette kalveren tot 95 c, 2e kw 80 c., 3e kw 5565 c., graskalveren 4658 c., schapen 384854 c., lammeren 96— 47—67 c., nucht. slacht kalverena 364045 e, slachtpaarden 4955c. Prijzen per stuk van mager vee: Schapen 253037, lammeren 182530, zuiglam- meren 81014, nucht. slachtkalveren ƒ7— -11, nucht. fokkalveren ƒ125416. slacht paarden 145210280,, werkpaarden 160— 260—310. hitte- 80—130160. stieren ƒ160— 260—310, kalfkoeien 140—210—250, melk koeien 1402102.50, melkkoeien 165220 260, varekoeien f 125160190, vaarzen 100 136175, pinken 90115145, graskalveren 255060, bokken en geiten 5913. Aanvcer gedurende April; 11825 runderen, 710 paarden, 12 veulens, 1365 vette kalveren, 8030 nuchtere kalveren, 1880 schapen en lanwneren, 396 boken, 2869 varkens, 495 graskalveren. Vette koeien en osen: aanvoer iets g'ooter met kalmen handel, prijzen als gisteren. Een prima koe tot 80 ct„ een os tot 74 ct. Vette stieren aanvoer als vorige week, goed© tiandel. iets honger in prjjs Vette kalveren: aanvcer Iets ruimer, willigen landel prijzen als gisteren. Een prima kalf lot 05 cent Schapen en lammeren: ruimer aanvoer, vlug gen handel, prijzen als gisteren Nuchte-e fok- en slachtUslverenï aanvoer kleiner vlotte handel, iets stijvere prjjsen Paarden: iets minder aanvoer, stugge handel, prijzen als vorige week Kalf- en melkkoeien aanvoer korter, kalmen handel en staande prijzen Varekoeien: gewone aanvoer, sleepende han- iel, iets huoger in prijs Vaarzen en pinken, iets kleiner aanvoer, zeer stillen handel en vaste prezen Graskalveren korter aanvoer, tragen handel, onveranderde prijzen Bokken en geiten aanvoer als vorige week, vluggen handel en onveranderd in p~ijs Zuiglammeren: grootere aanvoer, levendlgen handel en prijzen als vorige week AS A er coo| En de hed ten hed Well door dl zien od ons. E| huis. ons aa nu nietj daarbc Zool bedoeld gebeurl jongereT niet ml het huil ningen| Het Jezus Zoo I toen hl reinigdl handelf huis Icoophd Zoo I deze z| op de I geschrl gebedsl dat tof (Mattlj Hierl spreekti huis zif van .beeld En aardse gebouv in den| buis In hl Zoof Zoon, I is, die ONZE ZALF bestrijdt deze (nel sncc.es! IELEKOON 56731 Tegen Inzending van 25 ct ontvangt l) onze brochure en gratis prijscourant

Maas- en Scheldebode | 1937 | | pagina 2