HOUDEN UW ZOONS FA. GEBR. BUIJSSE COSTUUM Tuk in MAAS EN SCHELDEBODE WOENSDAG 28 APRIL 1937 VERKIEZINGSTOURNEE VAN DR COLIJN PLAATSELIJK NIEUWS Telefoon 52 MIDDELHARNIS RECHTBANK TE ROTTERDAM BOEKEN EN GESCHRIFTEN VERKOOPINGEN MARKTBERICHTEN r Stad en land rondom den minister-president Met de regelmatigheid van de klok ver volgt Dr. Colijn de reeks van zijn spreek beurten ter bewerking van den volksgeest Zaterdagmiddag trad hij op in de Ned. Herv. Kerk, te Oud-Beijerland. Zaterdag avond in de Stadsgehoorzaaal te Leiden Het was voor den toehoorder in bpide samenkomsten belangwekkend de overeen stemming en de tegenstellingen in die beide samenkomsten te toetsen. De bevolking van de Hoeksche Waard, saamgegroeid als het ware met den zwaren grond, waarin de ploegschaar moeizaam de voren trekt, is niet zoo licht ontvlambaar. Rustig zaten ze neer de honderden stoere mannen in hun zwarte pakken, de vrouwen veelal nog getooid met de gebiauwselde kap, znaar als straks de spreker op al even rus tige wijze zijn betoog was aangevangen kwamen de ellebogen op de banken, werd .zijn woord, hoewel uiterlijk onbewogen met diepe aandacht opgenomen. Was er contact? De voorzitter, de beer J, C. Diepen horst, had verzocht zich in bet kerkge bouw van elke vorm van instemming te willen onthouden, maar wie aandachtig die stoere gezichten gadesloeg, wanneer de Minister-President, neen de broeder onder de broeders, een appèl deed booren om zich vast te klemmen aan die onveranderlijke beginselen zonder welke geen enkel land op behoorlijke wijze is te regeeren, omdat het loswrikken van Gods ordonnantiën steeds leidde tot verwarring en eilende... die voelde het toch wel; hier liggen banden, die door valsche rhetorica van materieelen of van zoogenaamd principieelen inslag niet kun nen worden losgewrikt. Hoe geheel anders van sfeer en karakter was de avondmeeting te Leiden. Een met broeihitte geladen stadsgehoor zaal in plaats van de koele rust van het kerkgebouw, het verkiezingsbiljet in plaats van het statige wapenbord eener adellijke familie aan den wand, de schoonste bloemen van de geestgronden op het podium in plaats van de drie veldwachters met de pet in de hand rond den preekstoel en hier in Leiden een uitbarstend applaus wanneer Dr. Colijn binnentrad, in stede van de stilte der piëteit. Menschen, anders van geaardheid... maar even trouwe Anti-Revolutionairen Ais in een flits mocht die tegenstelling treffen, wanneer straks de hier juichende menigte op een simpel handgebaar van dan spreker tot rust gekomen, aanhief: „De hemel looft, O Heer, Uw wond'ren, dag bij dag"... dan wist men het: in wezen is er toch de diepste eenheid. Wat moeten deze dingen den man, die overal het land doortrekt om den band met de broederen aan te balen, diep treffen. Dr, Colijn herinnerde in Leiden aan een woord van Baldwin, die naar aanleiding van een gelukwensch met zijn benoeming tot premier had gezegd: „ik heb meer behoefte aan uw gebed dan aan uw gelukwensch" en hij voegde er aan toe: „Ware het niet, dat ik mij gedragen wist door de sympathie van een groot aantal Nederlanders en wist, dat ook voor mijn ambtswerk in duizenden ge zinnen gebeden werd, dan zou de taak in de afgeloopen vier jaar wellicht te zwaar zijn geweest. Het is dat wat mij gedragen heeft naast het geloovig vertrouwen, dat ■wanneer wij in den weg Gods ons werk doen, wij daar ook zegen op mogen ver wachten." Die zegen werd in de stille kerk van Beijerland maar ook in de zeer stil gewor den stadsgehoorzaal van Leiden den grijzen •evangelist-van-het-practicale-leven toegebe den, in den harden zang van het land maar ook in den jubel van den violist in de stad, die, aangegrepen door de macht van het oogenblik, zingende zijn instrument bespeel de Er zit jets groots, er zit iets rijks in deze „verkiezingstournee", zooals men dat dan wel noemt. Voor wie oogen heeft zit er geestelijk goud in de eenheid der tegenstel lingen in al deze samenkomsten van het Calvinistisch volk van Nederland. Dr. Colijn houdt in de verschillende samen komsten, die hij toespreekt, in hoofdzaak de zelfde rede, waarin hij een overzicht geeft over de afgeloopen regeeringsperiode en een blik vooruit werpt naar de toekomst. Toch verrast de spreker telkens door nieuwe toevoegingen, die zijn gehoor in de verschillende landstreken hijzonder toe spreken. Zoo wees Dr. Colijn er te Oud-Beijerland op, dat de uitbreiding van de glascultuur, welke in de periode 19251929 ruim 70 pCt. had bedragen voor den tuinbouw tot bij zondere moeilijkheden leidde bij de sluiting der grenzen door onze afnemers. Aanpassing was hier noodzakelijk. Spr. stelde de vraag, boe het met de arbeidsgelegenheid op het platteland zou zijn gesteld geweest indien, de Regeering geen 700 a 800 millioen be schikbaar had gesteld aan steun aan de bodemproductie. Nederland, aldus Dr. Colijn heeft in de afgeloopen vier jaar de moei lijkste periode meegemaakt sinds den Napo- leontischen tijd en is er met Gods hulp als een krachtiger volk uit te voorschijn ge komen. Steun aan de bodemproductie zou in de komende periode in vele gevallen nog niet kunnen warden gemist; waar echter de we- reldprijs was benaderd behoefde die steun piet meer te worden verschaft. In elk geval moesten de knellende banden, waarin het bedrijfsleven noodzakelijk waren geslagen, nu worden losgemaakt. Te Leiden, waar onder de ruim 2000 hoor ders, verzameld in drie zalen, zich de bur gemeester Mr. v. d. Sande Bakhuyzen en de wethouders Splinter en Van Straaien bevon den. heeft de voorzitter van den Kamerlties- kring, de heer D. Parmentier een wel kom toegeroepen aan Dr. Colijn. Deze zette hier uitvoerig uiteen, dat de uitvoering van het Plan van den Arbeid een ondraaglijke last van 40 millioen plus onder houdskosten op het nageslacht zou leggen. De Regeering heeft de belangen der nalie in het oog te houden, aldus spr., en tot de natie behoort niet alleen het geslacht van nu. maar ook dat der toekomst. Spr. kon mededeelen, dat hij nog Zaterdag de laatste cijfers betreffende de werkloosheid had ont vangen. die een teruggang vertonnen van 32 tot 27.6 pCt, Stimuleering van het be drijfsleven moest leiden tot verdere vermin dering en de Regeering kon door hel doen uitvoeren van nuttige publieke werken ook in de toekomst het mogelijke doen. Voor de blijvend werkloozen, waaronder de 40.000 man die door rationalisatie overbodig zijn geworden, zou echter een afzonderlijke regeling dienen te worden getroffen. Nadat Dr. Colijn met groote ernst er toe had opgeroepen de vrijheden, die ons volk van de vaderen had geërfd, ook ongerept aan het nageslacht over te dragen eindigde hij met een schitterende peroratie. Er op wijzende, dat in het A.R. program van actie de terugkeer tot 's Heeren ordon nantiën als de eenige weg tot redding en de bron van kracht wordt aangewezen, zeide spr.: „Dat is het waarom de wereld de rust maar niet kan vinden en dat de conflicten zich dreigen toe te spitsen totdat opnieuw de brar.d dreigt uit te slaan, die de heele wereld kan verdelgen, dat men Die Kracht bron heeft verlaten. Daarom klemt voor ons te meer de eisch, dat we ons vastgrijpen aan Gods openbarin gen, die gegeven zijn voor de gansche aarde en voor alle menschelijke verhoudingen, ook voor een beter verkeer tusschen de volkeren onderling. Strijden wij er dan voor om die beginselen ook meer ingang te doen vinden in ons volksleven, opdat de grondslagen van onze geheeie volkscultuur versterkt worden. Dat is het wat door de Anti-Revolutionaire partij in ons volk behoort te worden uitge dragen. De getrouwheid aan Gods openba ring geeft ons de kracht om alle moeilijk heden te dragen." In de samenkomst te Leiden werd Dr. Colijn herhaaldelijk door de "bezieling van zijn gehoor aangevuurd, zoodat men ook hier wel van een zeer geslaagde samenkomst mocht spreken. Dr. Colijn heeft nu gesproken te Rotter dam, Utrecht, Groningen, Mensingeweer, Grootegast, Gouda, Oud-Beijerland, Leiden en Dordrecht. Deze negen samenkomsten waren naar ruwe schatting door 37.000 per sonen bezocht. De minister-president zal in totaal 35 spreekbeurten vervullen. SOMMELSDIJK. Door den Burgemeester dezer gemeente is ter openbare kennis ge bracht, dat het onderzoek van verlofgan gers, bedoeld in artikel 41, derde lid, der Dienstplichtwet, voor deze gemeente zal wor den gehouden te Middelharnis in de verga derzaal naast het gemeentehuis, op Woens dag 2 Juni 1937, des namiddags te 4 uur. Aan het onderzoek moeten deelnemen de tot de landmacht behoorende groot-verlofgan gers ingelijfd voor een der lichtingen 1925 en 1928. Zij, die voor een dezer lichtingen zijn ingelijfd, maar ten gevolge van uitstel van eerste oefening of om een andere reden de eerste oefening te gelijk met een andere lichting hebben volbracht, moeten zich niet temin aan het onderzoek onderwerpen, voor zoover zij althans niet behooren tot hen, die daarvan zijn vrijgesteld. Bij het onderzoek behoeven o.m. niet te verschijnen: die in dit jaar in werkelijken dienst zijn geweest uit anderen hoofde dan voor straf; die als vrij williger behooren tot een der vrijwillige ia rxlstormkorpsen Motordienst, Vaartuigen- dienst en Spoorwegdienst. Ingeval ziekte of gebreken de deelneming aan het onderzoek mochten verhinderen, dient daarvan zoodra mogelijk een geneeskundige verklaring ten gemeenite-secretarie te worden overgelegd. Deze verklaring kan op ongezegeid papier worden gesteld (Zie verder aanplakbord). Bij den velwachter dezer gemeente zijn inlichtingen te bekomen omtrent een gevon den fiets (race-model). Bij de 1.1. Donderdag en Vrijdag voor deze gemeente gehouden keuring voor den dienstplicht, lichting 1938, werden tien per sonen geschikt en veertien personen voor goed ongeschikt verklaard. SOMMELSDIIJK Het Vendel Middelhar nisSommelsd'ijk van de Oranje-Garde hoopt Donderdag 29 April a.s. haar eerste openbare Vendel-avond te houden in het Zondagsschoolgebouw aan die van Aerssen- slraat. Als spreker hopen op te treden Bur gemeester L. J. den Hollander en de hieer&u M, A. de Fockert en P. J. van Leeuwen, Verder treden op de gardisten met decla matie, gymnastiek e<n zang. De entree is laag en bedraagt maar f 0.15. MIDDELHARNIS. In hotel Zaaier had de inzet plaats van een huis met timmermans werkplaats, staande aan de Emmalaan en bewoond door Th. Schippers. Door den. heer Joh. van Beek is ingezet voor 2610. Een zoontje van den heer C. Koote had het ongeluk op het Schoolplein te vallen en zich zoo ernstig te verwonden aan zijn been, dat geneeskundige hulp nood'ig was. Aan de Kaai zijn aangebracht en per scheepsgelegenheid naar Den Haag en Rot terdam verzonden: 1600 H.L. aardappelen. Een zoontje van Van Groningen viel van een auto en verwondde zich zoo ernstig, dat geneeskundige hulp moest worden inge roepen. Ouders, die hun kinderen wanschen te laten doopen in de Ned. Herv. Kerk, Zon dagavond, kunnen daarvan aangifte doen Vrijdagavond van 7 tot 9 uur in de consis toriekamer. Vrijdag 30 April zal in de kerkekamer van 79 uur stemming plaats hebben van een notabel in de Ned. Herv. Kerk, inplaats van den heer Beversluis wegens vertrek naar elders. De onvermengde margarine is deze week te verkrijgen bij gezusters Den Braber, Schoolstraat. Bij den agent der arbeidsbemiddeling stonden Zaterdag 138 personen als werkloos ingeschreven, waarvan 15 zeevisschers, 3 slagers, 16 bouwvakarbeiders, 23 transport arbeiders, 3 zeelieden groote vaart, 63 land arbeiders, 3 broodbakkers, 6 typografen, 2 winkelbedienden en 4 van andere vakken. STAD AAN 'T HARINGVLIET. Bij den agent der arbeidsbemiddeling staan 31 werkloozen ingeschreven. De goedkoope margarine is deze week verkrijgbaar bij de winkelierster wed. W. de Wit. Van Gedeputeerde Staten is goedge keurd terug ontvangen de gemeenterekening dienst 1935. Bij de gehouden keuring van dienst- plichtingen der lichting 1938 zijn goedgekeurd M. Jongejan, Joh. Vroegindewey, Jac. van Biert en G. Melaard. Afgekeurd werden: J. A. Peekstok, T. Vroegindewey en Liv. van Dijk. Onze dorpsgenoot G. van Einthoven had te Vlissingen het ongeluk met het lossen van zware betonnen palen, een exemplaar op zijn linkervoet te krijgen, waardoor de enkel verbrijzeld werd. Na een snelverband gelegd te hebben is hij per motorschip naar hier vervoerd. Het huis staande aan de Achterdijk, bewoond door Jac. van Nierop, is bij publie ke verkoop ingezet door P. Snijder op 725. De levering van grind en basaltslag ten behoeve van de polders is respectievelijk ge gund aan C. van den Heuvel te Dordrecht en firma Kieboom te Werkendam. Het verrijden van de grint en keislag is gegund aan den laagsten inschrijver, S. van Nieuwaal, te Den Bommel. De opbrengst van de verkoop van het Emmabloempje heeft in deze gemeente op gebracht de som van 12,90. Thans kunnen we melden, dat alhier opgericht is een Kinderkoor, met ongeveer vijftig leden. De repetities hebben Donderdag j.I. een aanvang genomen. De leiding berust bij den directeur van het Gemengd Koor Concordia, den heer P. Vis. Bij de Geref. Kerk alhier is beroepen ds. Bokma, van Waardhuizen. OUDE TONGE. Gedurende de afgeloopen week meldden zich bij de arbeidsbemiddeling 129 werkloozen, terwijl acht personen in de werkverschaffing waren geplaatst. Tijdens het draaien vloog van de wa termolen van den polder Oudeland een wiek los, sloeg over de kap van den molen, sloeg de kruikettirg af, rukte een kruipaal uit den grond en sloeg daarna een meter diep in den grond. Gelukkig kwamen bij dit incident geen persoonlijks ongelukken voor. Ouder dom schijnt de oorzaak te zijn. Gedurende dit leveringstijdvak zijn ver krijgbaar: margarine voor werkloozen als mede het vet bij den heer P. Gebraad aan den Kerkring, het gehakt in blik bij den heer P. C. van Markensteijn aan den Molendijk en busgroenten en tomatensoep bij den heer Jst. van Loon aan de Kerkstraat. NIEUWE TONGE. Deze week heeft ten postkantore de uitbetaling van Ouderdoms- rene plaats op de gewone uren. Tot voorzitter der „P.V. Gevleugelde Bode" alhier is gekozen de heer A. Tijl Pz. Tegen een persoon alhier is proces-ver baal opgemaakt wegens ontvreemding van een kruiwagen De heer K. had het ongeluk zijn hand zoodanig te klemmen, dat hij zioli onder ge neeskundige hulp moest stellen. A.s. Zondagmorgen hoopt voor de Ned. Hen'. Gem. alhier op te treden ds. Van Asch, van Sommelsdijk, terwijl des avonds hoopt voor te gaan de heer Vroon, van Tolbert. Alsdan zal een collecte worden, gehouden voor de Evangelisatie aldaar. Zondag 18 April j.I. is in de Ned. Herv. Kerk alhier, een extra gift van 10,ge collecteerd. Bij den agent der arbeidsbemiddeling stonden honderd werkloozen ingeschreven. De heer J. Holleman heeft voor de be noeming als ouderling in de Ned. Herv. Kerk alhier bedankt. Deze week zal de uitbetaling van Ouderdomsrente plaats hebben op de ge wone uren. Ter gelegenheid van de verjaardag van H.K.H. Prinses Juliana zal de muziekvereen. „Apollo" een rondgang door het dorp maken. Tegen een persoon alhier is proces-ver- baal opgemaakt wegens het ontvreemden van een kruiwagen. De Postduivenver. „Gevleugelde Bode" hield haar eerste wedvlucht vanuit St. Cath. Warre (België). Afstand 72 K.M. Lossing 9.15. Aankomst eerste duif 10.38.59. Laatste duif 11,16,57. Prijzen als volgt: J. Knops 1, 7, 13, 18, 19, 20; J. A. v. d. Maas 2, 5, 8, 10, 12; All. de Weerd, 3, 4, 21; J. van Alphen, 6, 16; A. Tijl, 9, 17; F. Visser, 11; J. Nijsse, 14; M. Tieleman, 15. Volgende week vlucht uit Vil- vorde. Afstand 89 K.M. DIRKSLAND. Bij de arbeidsbemiddeling stonden j.I. Zaterdag als werkzoekenden in geschreven: 93 landarbeiders, 5 timmerlie den, 3 metselaars, 1 bakker, totaal 102 tegen 69 een week tevoren. Bij de werkverschaf fing in den Polder Dirksland waren 63 werkloozen tewerk gesteld. De Emmabloem-collecte heeft in deze gemeente 119,45 opgebracht. Het plaatselijk comité voor werkloo- zenzorg „Jong Holland snakt naar werk" deelt mede, dat de gehouden collecte voor Dirksland en omstreken voor dat doel heeft opgebracht de som van 250,waarvoor het comité hartelijk dank zegt. Eventueels deelnemers kunnen zich aanmelden bij den plaatselijken seretaris, den heer A. Brugge- ïïian, bij wien ook alle inlichtingen te beko men zijn. De eerstvolgende periode begint 31 Mei as. en eindigt 24 Juli d.a.v. Een ieder die idee heeft om zich aan te melden geve zich vroegtijdig op, in ieder geval voor 15 Mei. De onvermengde distributie, het gehakt in blik en het bak- en braadvet zijn deze week voor werkloozen op de bons verkrijgbaar bij den winkelier G. Schilperoort aan het Aeh- terdorp. De uitslag van' de eerste damwedstrijd gehouden door de vereeniging D.V.D. alhier is als volgt: 1. J. L. Weerheim, 2. P. Bakker Lz„ 3. J. Polder, 4. J. Vijfhuize, 5. L. Mans, L. Knops en J. Struyk, alle drie met een ge lijk aantal punten, 6. L. v. d. Boom, A. Koo- man, 7. H. Zorge en C. Mans, 8. J. Bakker Lz. en S. Bal, 9. A. H. Boudewijn, 10. J. Os- seweyer en 11. Joh. de Jong. Op de wekelijksche beurs besteedde men voor de aardappelen 1.601.90 p. H.L. Bij den bocht aan den Philipshoofjes- weg geraakte een span paarden met een auto-wagen, van den landbouwer P., in de sloot. v. P. en zijn knecht, welke zich op de wagen bevonden, konden bijtijds van de wa gen springen. De paarden waren spoedig op den weg gebracht en bleken geen letsel te hbben. De wagen is later opgehaald. Naar wij vernemen heeft de muziek- vereeniging Amicitia alhier een uitnoodiging gehad van het muziekcorps Sursum Corda te Vlaardingen om, ter gelegenheid van het 45- jarig bestaan daarvan op 7 Juli as., aldaar een concert te komen geven. Amicitia be hoort onder de vier vereenigingen in Zuid- Holland, die zulk een uitnoodiging ontvin gen, zij zal de uitnoodiging aanvaarden De muziekvereeniging Amicitia zal Tweeden Pinksterdag deelnemen aan het concours te Bergambacht, terwijl de zan<g- vereeniging Excelsior dien dag zal deelnemen aan het concours te Capelle aan den TTssel. Op den hoek AchterdorpWintelstraat kwamen een tweetal personenauto's met el kander in botsing. Een der auto's bekwam averij. MELISSANT. Op de vorige week gehouden ledenvergadering van de Ver. in gevolge de Landarbeiderswet is de heer H. Rooi met algemeene stemmen herkozen als secretaris- penningmeester. Het plaatselijk secretariaat van het Co mité Jong Holland snakt naar werk berust voor deze gemeente bij A. Grootenboer Nz., bij wien tevens inlichtingen zijn te bekomen. Aanvragen voor de volgende kampperiode worden deze week door hem gewacht. HERKINGEN. Tijdens het schieten met eon luchtbuks werd een zoon van den heer S. met eon kogeltje dwars door het oor ge schoten. Gelukkig liep het ongeval hiermede en Uw Man van een fijn, goed passend Geef ze dan zoo'n mooi, goed passend nieuw Costuum van B U IJ S S E Die staan perfect. Daar zit een prima coupe in. En de prijzen vallen U werkelijk mee. Mogen wij U binnen kort verwachten? DE GROOTSTE KEUZE Prijzen: ƒ11.95 12.75 - 14.25 - 15.50 - 16.75, enz. tot ƒ39.75 af. Hoe gevaarlijk dergelijke dingen in han den van jeugdige personen kunnen zijn, moge blijken uit dit geval. De buks is na liet ongeval door den hoer S. vernietigd. Bij een gehouden bespreking van de In. gelanden van de polders Diederiks, St. Elisabeth en Oud-Herlungen, is het voorstel van 't Bestuur, betreffende de ontwatering, aangenomen. Waar voorheen de polder Diederik loosde, via den nieuwen dam in polder Oud-Herkingen, zal dit thans komen te vervallen en zal het water worden geleid door polder St. Elisabeth, via een nieuw ge graven en nog te verbreeden wetering, door de sluis, gelegen bij de bebouwde kom dezer gemeente, door oen gedeelte van polder Oud-Herkingen, naar de sluis die utmondt in de haven van Herkingen. Een en ander zal in werkverschaffing worden uitgevoerd, wat dan weer aan velen arbeid verschaffen kan. Door politieke kladderaars is vorige week de Vischbank besmeurd en nog op andere plaatsen. Men meent de dader(s) reeds te kennen, die hun straf hopenlijk niet zullen ontgaan. J.I. Donderdagavond hield B.V.L haar jaarlijksche schietwedstrijd, waarhij de vol gende punten werden geschoten: A. de Geus Czn. 49; J. Looij 47; A. Noordijk 46; D. Hogerwerf 45; A de Geus Wzn 45; L J. van der Velde 44; W. Markus 44; J. Bestman 41; M. Goemaat 42; R. Witvliet 43; L Kievit' 40; A. Nieuwlander 39; H. van Wageningen 39 punten. Max. 50 punten. Gedurende de zomermaanden zullen de. oefeningen niet worden gehouden. De prijs uitreiking zal D.V. in den a.s. winter plaats vinden. Bij de gehouden keuring voor den dienstpli.cht gehouden op 21 April te Middel harnis, werden C. J Geluk »n Adr. van Mou. rik. beiden geschikt bevonden, terwijl J. Hogerwerf, die vorig jaar tijdelijk.onge schikt werd bevonden, thans is goedge keurd. Bij de door de afd. Herkingen gehou den schietoefening werden de volgende pnn. ten behaald; D. Kievit 91, L. Kievit 88, W. Markus 88, A. Noordijk 87, A de Geus Czn 87. M. Goemaat 86. I. de Geus 85. Jac. Best- man 85. H van Wageningen 84, J. Looij 83, L J van der Velde 83, D Hogerwerf 83, C. van der Veer 82, L. Doornheim 8-, R. Wit vliet 77, A. Nieuwlander 73, en C. Melissant 67 punten. Max. 100 punten. Door B. en W. is besloten de klinker- straten op de Peutordijk op te breken en van nieuwe te voorzien. Tevens zal dan aan de Zuidkant een trottoir worden aange bracht. Het polderdeel Klinkerland zal voor 1937 aan de „Dijkring Flakikee" bijdragen f 2425. De polderlasten van den polder Klin kerland voor het jaar 1937 zullen worden verlaagd van f 9 op f 7. Behoudens onvoorziene omstandighe den. zal liet jaarirjksch onderzoek voor de dienstplichtigen der lichtingen 1925 en 192S plaats hebben in Juni a.s. Op de Bij'Z. Lagere School, hoofd II. van Hekesen, zullen bij den aanvang van den nieuwen cursus op 1 Mei 10 nieuwe leerlin gen worden toegelaten Ondertrouwd: Hubert van der Veer jm. te Sommelsdijk en Maria Bestman jd. alhier A.s. Zondagavond zal D.V. in de Ned. Herv. Kerk bediening van, den H. Doop plaats vinden door ds. Langhout, van Den Bommel. Aangifte kan geschieden Woensdag avond 28 April om acht uur in de consis toriekamer. Ook zal a.s. Zondagavond een vierde collecte worden gehouden voor Chr. Belangen. Door onvoorzichtigheid en verkeerd uitwijken geraakte een zoontje van C. v. d. Veer met zijn rijwiel onder een kar van den landbouwer D„ waardoor het voorwiel zoo goed als vernield werd. Den bestuurder treft geen schuld, daar het uitsluitend aan onop lettendheid te wijten was. GOEDEREEDE. Als werkloos stonden Za terdag j.I. ingeschreven". 46 arbeiders, 1 wa genmaker, 1 smid, 1 koopman, 2 schilders en 2 garnalenvisschers. Zaterdag 1 Mei zal het muziekgezel schap „Apollo" met medewerking van de Vereen. Goereesch Gemengd Koor een groot concert geven op het Marktplein des avonds 7 uur aanvang. Bij die gelegenheid zai het Groene Kruis de Emmabloem aanbieden, waarvan de opbrengst ten bate is der t.b.c.- Üjders. Zondag a.s. zal er in de Ned. Herv. Kerk gelegenheid zijn tot het doen bedienen van den H. Doop. Aangifte Zaterdagavond in de oude pastorie. OUDDORP. Op de gehouden keuring voor de lichting 1936 werden er van de 19 inge schrevenen 10 afgekeurd. Naar men verneemt zal binnenkort BroekvvegBreedeweg worden verbreed, wat. wel een verbetering met zich zal bren- gen. Meermalen worden door de visschers alhier in hun netten meegevoerd de Pylinkl- Ivisch met tien vangarmen en de gewone iniktvisch (Sepia officinalis) met tien armen, waarvan acht gelijke kleinere en twee zeer groote. Alle andere inktvisschen hebben slechts acht armen, die alle gelijk zijn. Deze koppootige weekdieren kunnen soms armen hebben van wei 3 M. lang, o.a. de kraak of reuzenpoliep (Octopus). Dezer dagen bracht de visscher Th. Grinwis zoo'n exemplaar, doch dan nog klein, aan. De Octopus ligt op steenen en rotsen onbeweeglijk op de loer om kreeften en mosselen te vangen, want alle koppootige zijn zeedieren, die van roof leven. Door kleursverandering kan de Octopus zich voor zijn prooi zoo goed als onzichtbaar maken. Tegenover vijanden heeft het daartoe nog een ander middel: het uitstorten in het zeewater van een zwartbruin vocht, de sepia, die uit een klier afgescheiden en in een blaas bewaard wordt en waardoor het dier in een zwarte wolk gehuld wordt. De sepia, waar van de naam „inktviseh" afkomstig is, wordt als verfstof gebezigd. Daar de Octopus in warme zeeën voorkomt is het wel een zeld zaamheid, dat men hier een dergelijk exem plaar heeft kunnen bemachtigen. Maandag stonden bij de arbeidsbemid deling 104 werkloozen ingeschreven. Onder de verloren voorwerpen behoort een bril. Inlichtingen bij C. de Mooy. BURGERLIJKE STAND SOMMELSDIJK. Geboren: J ohannes Leendert, zoon van Hubrecht Schol en Wil- lemtje Lena de Leeuw. Gehuwd: Adrianus van der Baan, 3-0 j. en Johanna Maria Groenendijk 35, beiden alhier. MIDDELHARNIS. Ondertrouwd! J. Wittekoek, Sommelsdijk en Grietje de Gast, Middelharnis, DIRKSLAND. Ondertrouwd: Aren Born en Corne ia de Graaff. Overleden: Wou.er Bakelaar 48 jaar echt genoot van Aartje Heerschap. PER AUTO OP INBRAAK UIT Voor de Rott-erdamsche Rechtbank hebben terechtgestaan de 32-jarige chauffeur D. L., de 30-jarige chauffeur A. A. van D. en de 22-jarige loswerkman S. M. P. allen gedeti neerd. die zicli aan twee inbraken zouden hebben schuldig gemaakt. Op 10 Januari za gen bewoners van Rho on, dat er geduren de langen tijd een auto op een kruispunt stond. Zij vonden dit verdacht en waar schuwden den veldwachter. Deze stelde een onderzoek in, maar nam met de verklaring van de drie inzittenden, dat zij daar op eeni ge meisjes wachtten, genoegen Gelukkig was de man zoo verstandig naam en adres van deze jongelieden te noteeren, zoodat toen den volgenden dag bleek, dat er ten huize van den boekhouder IJ. Schouten aan den Molendijk was ingebroken men de jongens in Rotterdam kan aanhouden. Toen de po litie de woning van Van D. binnenging, werd plotseling een harde slag gehoord, veroor zaakt door den val van een radiotoestel, dat uit de derde verdieping naai- beneden gesmeten werd. 't Zonderlinge gedrag van Van D. gaf aanleiding een verder onderzoek in te stellen en zoo kwam men er achter, dat dit het toestel was, dat op 7 Jan. ten huize van den hoofdportier van de Rotter- damsche Droogdokmaatschappij H. F. Kum- mer aan de Rondolaan was gestolen. Voor de rechtbank hehben L. en Van D. een volledige bekentenis afgelegd. Uit het geen zij mededeelden bleek, dat de inbraak in de Rondolaan was gepleegd door S. P. terwijl L. daarbij op den uitkijk had gestaan en van D. zijn auto ter beschikking had gesteld. Op 10 Januari waren L. van D. en S. P. er met den grondwerker C.W. uitgetrokken om een inbraak te plegen ten huize van een oom van W., die in Hellevoetsluis woont. Die inbraak is echter niet doorgegaan, om dat W. te elfder ure berouw kreeg en in Hellevoetsluis maar een willekeurig pand als dat van zijn oom had aangewezen en daarbij een pand had uitgekozen, waarvan de bewoners, blijkens het lichtschijnsel thuis waren geweest Op den terugweg had de auto te Rhoon gestopt waar Van D. en P. de auto hadden verlaten. Deze twee zijn toen op een erf aldaar geweest en P. moet toen het huis van boekhouder Schouten zijn binnengegaan. Er werden eenige gouden en zilveren sieraden, ter waarde van f 80 weg genomen, maar P. vertelde later aan zijn vrienden, dat hij alleen wat prullen had meegenomen, die hii later weer had wegge worpen. Daarbij deed hij nog de mededee- ling, dat hij een spaarpot, die hij klaargezet had om mee te nemen, vergeten had. Die laatste mededeeling werd hem noodlottig. Hij was de eenige der drie verdachten die ontkende iets met de inbraken uitstaande te hebiben .Ten aanzien van het bewijs van zijn mededaderschap bij de inbraak in de Rondo, laan waren er zijn medeverdachten L. en Van D., maar geen der vrienden had hem het pand te Rhoon zien binnengaan. De me dedeeling van de spaarpot klopte echter met, de bevindingen van den heer Schouten, zoo dat het O. M. ook voor deze inbraak het be wijs van P.'s schuld geleverd achtte Tegen L. en van D. heeft het O M een ge vangenisstraf geëischt van 10 maanden met aftrek van het voorarrest. Tegen P. die reeds tweemaal veroordeeld is, luidde de eisch 2 jaren gevangenisstraf. Uitspraken 7 Mei. „De Wandelaar" ,.De Wandelaar" vain April is een jubileum nummer. Er zijn n.l. honderd afleveringen van dit hoogstaande tijdschrift voor natum n.irienden bij den uitgever A. G. Schoondet- heck te Laren verschenen. Voor deze gelegen heid is aan illustratie, opmaak en uitvoering weer alle zorg besteed, zoo mogelijk extra zorg, hoewel! wij ons niet kunnen voorstellen dat de gewone uitvoering, die altijd „af" is, nog verbeterd kan worden. De lezers van „De Wandelaar" krijgen tn elk nummer weer een nieuw gezicht op .1 schoonheid van ons land Zon schrijft Dicit Deinum over interressanie natuurmonumen- tjes onder den rook van Amsterdam, zoodat zeer velen profijt kunnen hebben van d't zoo rijk geïllustreerd artikel. Natuurlijk krijgt ook de „pohviisch" een beurt in ait nummer en zien wij S rijihos bezig om den reus te ontleden. W. K. Stoffen vertelt van zijn schuilhut gebouwd om bergeenden te fotografeenm. Dat ziin moeiten niet tevcr- geefsch waren la,ten ons de foto's en de tekst wel zien. Verder geeft mevr. Broekhuysen- Bnots een vervolg op haar artikel „Landvar huizing naar Zuid-Afrika". Natuurlijk ont breken ook niet de vaste rubrieken over fo- tografeeren, kamerplanten, tuinwerkzaam- heden, enz. Den uitgever en niet minder den natuurliefhebber proficiat mot dit jubileum nummer. Luchtbescherming, door Dr. M. C. v. d. Stempel. Uitgaive „BUunv-Wit- Ser;" La Rivière, Voorhoeve, Zwolle .Lectuur die, helaas, noodzakeSjjk is. Men Op Zaterdagen 1 en 8 Mei 1937, beide da gen 's nam. 5 uur, te Ouddorp, in hotel Akershoek, veiling en afslag, van: A. 11.20.60 H A. (24 Gem. 120 R. V. Maat), bouw- en weidelanden, boschhakhout en geestland, te Ouddorp, in den polder het Oude Nieuwland er in den polder den Ouden Oostdijk, kad. Sectie B no. 512; Sectie D nos. 578, 123, 714 en 715 en Sectie C nos. 344, 345, 346, 360, 361, 362 en 365. B. 7.11.30 H.A. (15 Gem, 147 E. V. Maat), bouwland, te Goedereede, in den Piaspolder, polder Oud-Westerloo en polder Nieuw-Wes- terloo, kad. Sectie B nos. 301, 303, 264, 173 en 410. In verschillende perceelen en verschillen de combinaties. Ten verzoeke van mevrouw E. B. F. Augus- tin te Aldrans. Breeder bij notitie, die gratis te verkrijgen is ten kantore van Notaris A. Costermans te Dirksland. Notarissen DA COSTA te 's-Gra- venhage en COSTERMANS te Dirksland. leest zooiets niet met plezier, doch -net te genzin, omdat de gruwelen van den oorlog worden voorgehouden. Na lezing raagt men zich af: is de. wetenschap er om alles kapot te maken? er. nadat alles kapot ge maakt is pogingen in het werk worden ge steld om „barmhartigheid" te betoonen. Hiet lezen van deze lectuur is noodzakelijk geworden. Daarom hopen wij dat velen, al is het met tegenzin, deze brochure lezen. Voor den Christen hopen wij dat zijn ge bed mag zijn: Heere bewaar ons voor den oorlog en doe Uw rijk komen, onriai do gansche aarde Uw lof mag verbreiden. Van den menscli is geen heil te verwachten! C. 11, Orgaan van G.E.O.S., 't Anker. Het Toplicht. Het maandblad voor Gerei Evangelisatie onder schippers. Het noemen van dit blad is op de eilan den voldoende om hulp te verkenen. Eind-redacteur Ds. C. Kajiteyn. C. D. Marktbericht van Jac. Knoop, Makelaar in aardappelen, groenten en fruit. Admiraal de Ruyterweg 196, Telefoon 81431, Amsterdam. Alles blijft hier hij de oude toestand, in de prijzen niets geen verandering. Alleen het adres van Makelaar Jac. Knoop is vanaf Maandag 26 April veranderd naar het nieu we adres; Admiraal de Ruyterweg 196, telef. blijft hetzelfde: 81431. Lezers welke inlich tingen willen, kunnen deze krijgen zonder eenige verbinding of kosten. Voor klein val lende Noord-Hollanidsche blauwen, welke verkocht kunnen worden voor grove drie lingen is vraag. Ook naar gladde Bonken zonder uitwas is vraag. Heden 26 April 1937 werden de volgende prijzen gemaakt*. Zeeuwsche bonten 2.30 - 2.60, afwijkende bonten 2,00—2.20, Zeeuw sche blauwen 2.30—2.60, afwijkende blau wen 2,002.20 Zeeuw; blauwen en bonten poters 1.701.90, Zeeuwsche eigenheimers 1.00—2.00, Zeeuwsche blauwen eigenhei mers 1.90—2.10, Zeeuwsche blauwen bon ten eigenheimers 2.002.10, Anna Paulow- na eigenheimers 1-701.80, dito zand- aardappelen 2.40—2.80, Hillegommer zanti- aardappelen 2.40—2.80, Flakkeesche eigen heimers 1.902.00, Spuische eigenheimers i.9o2.00, beide soorten poters 1.53— 1.60, Noord-Holl. blauwen 1.701.90, N.- Holl. bonten 1.70—2.00, poters uit N.-Koll. i.501.40, Haarlemmermeer en IJpolder Bevelanders 1.70—1.90, Friesche roodstar 2.102.40, Friesche borgers f 1.902.00. Verdei- per 100 kilo Overijsselsche en Drent- sche eigenheimers 2.502.80, bonken 2.70 tot 2.80. Verwachting aanstaande week de eerste aanvoer nieuwe Malta-aardappelen, de te verwachten prijs is vanaf 14.5015,per 100 kilo. CENTRALE VEILING TE MIDDELHARNIS Veiling van Vrijdag 23 April Prijzen: andijvie 7.008.00 per 100 kg.; witlof 5.0010,50, spinazie 5.20--10.20, slavellen 5.80—8.00, prei 4.00, kropsla 2.204.10, per 100 stuks; bloemkool 7 40 -21.00, rabarber 2.703.10, per 100 hos; radijs 2.703.30. Veiling van Maandag 26 April Prijzen: spinazie 5.008.50 per 100 kg andijvie 7.50, witlof 7.80—11 10, slavellen 6.00—7.00, kropsla f 1.70—4.10 per 100 st.; bloemkool 6.70—18.80, radijs f 2.50—2.80 per 100 bos; rabarber '3.103.70. AMSTERDAM, 26 April. Vee. Aanvoe- en prijzen: 472 vete koeien: le kw 7078 ct., 2e kw 5868 ct., 3e kw 48—56 ct. per kg slachtgew.; 56 melk- en kalfkoeien f 180—210 per stuk; 123 vete kalveren: 2e kw 4856 ct., 3e kw 40 46 ct p kg levend gewicht; 198 nuchtere kalveren f 58.50; schapen f 24—32 alles per stuk; 582 varkens: vleeschvarkens (90-110 kg) 56 57 ct; idem zwaardere 5556 ct; vete varkens 54 5 6 ct per kg slachtgewicht; paarden f80- 120 per stuk Slachtrunderen iets ruimere aanvoer, handel «eer stug, onveranderde prijzen. Melkkoeien: Korte aanvoer, tengevolge voorjaarsmarkt te Hoorn, kalme handel, vaste prijzen Vette kal- ve-en behoorlijke aanvoer, nandel gedrukt, en hoogere prijzen. Nuchtere kalveren behoorluke aanvoer, vlugge nandel, constante prijzen. Scha pen korte aanvoer, handel slecht, hooge pnizen Varkens: ruime aanvoe*". handel vrij willig, vaste prijzen, aarden: aanvoer totaal onoetee- lcenend AMSTERDAM, 26 April. Aardappelen. Zeeuwsche bonten en blauwen 2.20-.70, Zeeuwsche eigdnh. V—2.10. Zeeuwsche poters 1.601.80. Friesche redstar 2.302.60, N.- Trollandsche eigenh. 1.902. Andiiker bonten en blauwen j 2.10-2.25, Duinzand aardappelen 2.803.70. Drentsche znndaardappelen 1.70— 2 alles per H.L/. Aanvoer 775.000 kg. ROTTERDAM, 26 April. Vee. Aangevoerd 1665 dieren, t.w. 576 vette rund» ren. 167 vetta kalveren, 15 nucht. Kalveren, 151 schapen of lammeren. 736 varkens, 3 bokken of geiten. 17 zuiglammeren. Trijzen per kilo: Vette koeien tot 72, 2e kw te* 6"s 3e lew 485f c. vette ossen tot 70, 2e kW tot 65, Se kw 5060 c., vette kalveren tot 95, 2e kw tot 88, 3e kw d565 c.. varkens (levend gewicht) 47—48—49 c., schapen 384854 c., lammeren 364757 c. Prijzen por stuk van mager vee: Schapen 2-580—37. lammeren 182530. Vette koeien en ossen: aanvoer iets ruimer, handel matig. I >ogere prijzen. Een prima koe ging nog tot 80 en een os tot 74 c. V >tte kalveren- korter ter markt, handel vlot en stijgende prijzen. Eer prima kalf ging nog tot 105 cent. Schapen en lammeren: aanveor ruimer, han del vlug, aanmerkelijk duurder. Varkens: aanveor gvooter, handel tamelijk en iets hooger in prijs. Er werden enkele kleine partijtjes schapen voor export gekocht. rottend am. 26 April. A-a r d a p p e i on. De prijzen waren: B'ielsche mgenhelmers fl.80 2 10; Zeeuwsche blauwe f 22 30; idem eigenh fl.751.90- idem bonte f 22 30: hlatnve poters f 1.501 70; Bevelanders f 1.601 90". Reds'ar t 2 2.30 alles per 100 kg. Met redelijke aanvoer, kalme vraag TIEIa, 26 April. Eieren 2.65—2.80 per 109 stuks. Aanvoer 55.000 stuks. ->1 i s j i i MA Feestel Prov. De tei 25' Zate: Vereen ter gel jarig van de feesteli vooraf: ctelijke Nadat den voo Wagen verslag "J V ooreJ ding vanl v. Nieu keurd. Bij de ner, die acclamati heer J. a herkiesba BruinT Hierna henoemir hij kon mandaatt waarnem Naar de rondv mee, dat bedrag v tot 75 deze ma de midd< Septembf den. In lijkheid mum nie Feestverf Te rui de feest' welkom tour van diger va en den Boeyen, ■woordige J. D. H< Ned. Cei oud-chef Vervolge kwart-ee beurtenis kort gin! jaar na hijzonder uit parti zichte nc H. Klink ■wijziging Na de volgde d land en ging opg op zich De pr< op den van de merkt. Van plaatselij Spr. sl waarin ontevred' van de dateert de t.b.c. De ber toegenorr len. Aan dit na de bestrijdii den vast Spr. w de toelcc gaan de ten de 1 ring is groote k schriften kingen van de zuiniginf spr.'s oo sloot dr. Toesprak NamerH bracht d I Volksgez I beste w<B wees er I hard ha:l De he I mens d I Koningir I merkte cl noodzaak I belangen I factoren, I werkzaal I een teru, I baar te I van het I ihebben il Vereenigi I soonlijke I verheugt* m<;ns del het H. I TF a genl c i e r il N assail De hel mevr. N:l teeken tl Dl". J.I derlandsi I voerde, I mat is gl bestrijdii I Wijze heil te bewerl mer een I deling vil hartelijk I Ver. en I eeniging Vervol I door dr. f *- i

Maas- en Scheldebode | 1937 | | pagina 2