Antirevolutionair Orgaan voor de Zuidhollandsche en Zeeuwsehe Eilanden IN HOC SIGNO VINCES woensdag 28 april 1937 52e jaargang no. 4892 Gemeenteraad van nieuwe tonge ROODE VOORLICHTING WEERLEGD Tuinbemesting VERDEEL EN HEERSCH ONZE LANDBOUWEXPORT IN MAART „Hertog Hendrik" vertrokken Deze Courant verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per drie maanden franco per post f 0.90 bi) vooruitbetaling. BUITENLAND bij vooruitbetaling f 8.50 per |aar. AFZONDERIIJKE NUMMERS 5 CENT. Uitgave N.V. DRUKKER'l| EN Uli'GbVERll v.b. W. BOEKHOVEN 6 ZONEN. SOMMELSUIJK Tel. lnterc. No. 202 - Postbus No. 2. Alle stukken voor de Redactie bestemd. Advertentiën Administratie, franco toe te zenden aan He Uitgevers. en verdere Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 8 uur. Advertentiën 20 cent. Reclames 40 cent. Boekaankondiging 10 cent per regel. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 1.— per plaatsing. Ciroote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte. „Nederland Waakzaam" schijnt de Soci aal-democratische partij zwaar op de maag te liggen, tenminste de aideeling Middelhar. nis—Sommelsdijk heeft nu weer bij vernieu wing een gestencild blaadje uitgegeven, waarin op een roode dat is in dit geval tevens een onware en stumperige wijze gegoocheld wordt met cijfers en feiten. Voor ons staat vast dat de komende stem bus zeer gewichtig is voor ons land, want het gaat over de groote cardinale vragen of Gezag en Vrijheid ook in de komende re geerperiode een rustpunt voor het hol van hun voet zullen vinden. Het is een botsing tusschen twee levens beschouwingen waarbij wij zullen hebben te kiezen, of orde en rust in ons land zullen heerschen onder de gezegende regeering van ons doorlucht Oranjehuis, dan wel of dwang en tyrannie zich zoover zullen weten op te werken, dat zij beslag leggen op ons volk. Daarom gaan wij voor onze zoo duur ge kochte vrijheden weder den strijd in. Wij willen geen fascistische dictatuur, maar wij willen evenmin een roode terreur welke ook uitloopt op dictatuur. Wij willen vrij zijn. Dat meenden wij eerst te moeten zeggen, want het wordt voorgesteld alsof de kardi nale beginselen waarop ons gansche staats bestel rust, maar bijzaken zijn en alsof de hoofdzaak alleen bestaat uit materieele za ken. Trouwens in die materieele zaken zijn de roode hccren schijnbaar slecht thuis, zoodat ook dit geen blijk geeft van kennis van za ten. Of het moest zijn wat wij toch niet mogen veronderstellen dat er opzettelijk onwaarheid geschreven werd, veeleer den ken wij dat het verregaande onkunde is. Want „Het Werkende Land", het prach tige boek van Mr. van Balen, hebben zij schijnbaar evenmin bestudeerd als het plan van den arbeid, anders is het ons een raad sel hoe zij tot zulk een slotsom kunnen ko men. Wij zullen hun blaadje woordelijk ci- teeren: „dat n.I. het plan van den arbeid jaarlijks 200 millioen gulden wil besteden a-n openbare werken, terwijl zij vervolgen, dat in het werkende land de regeering laat schrijven, dat zij reeds tweemaal zooveel, 400 millioen in 16 jaren tijds (19201936) werden uitgegeven, zet zij er wijselijk niet Ibii." Het is wel fraai om zulke verregaande on kunde in het openbaar ten toon te sprei den, om op zulk een leugachtige manier over het groote werk der regeering te schrijven, daar behoort wel een bijzondere dosis moed toe en tevens onbeschaamdheid. Om onze lezers te dienen en de Sociaal democratische partij het geheugen op te frisschen, zullen wij de officieele cijfers ge ven. ontleend aan „Het Werkende Land" van Mr. van Balen. Wij lezen op pag. 168 het „Globaal over zicht van uitgevoerde openbare werken in de periode 19201936." In dit overzicht zijn niet begrepen de be dragen, die voor onderhoud en herstelling van Rijkswerken zijn uitgegeven. Bedrag in millioenen guldens Zuiderzeewerken 213.0 Rijkswegen 147,5 Provinciale wegen 60,0 Bruggen 23,5 Visschershaven IJmuiden 1,5 Maaskanalisatie c.a. 86,4 Kanaal AmsterdamRijn 7,0 Twentekanalen 22,0 Wilhelminakanaal 9,3 Friesch-Groningsche kanalen 10 '2 Vaarweg AmsterdamRotterdam 7,8 Westfriesche kanalen 2,0 Kanaal HilversumVecht 1,0 Eindhovensche Kanaal 1,2 Verbetering Noordzeekanaal 6,3 Schutsluis IJmuiden 19,5 Verbetering kanaal door Zuid-Beveland 0,7 Schuitsluizen Wemeldinge en Hansweert 4,1 Verbreeding Noord 2,1 Verbetering Nieuwe Waterweg 7,3 Waterweg van Dordrecht naar zee 6,3 Haven Delfzijl 1,6 Haven Harlingen 0,8 Haven Vlissingen 5,3 Versterking dijken Noord-Holland 16,7 Verb, van de Maas voor groote afvoeren 10,3 Afwatering Friesl., verbetering Linde, Rcgge, Vecht, Waterschap Vollenhove 8,0 Spoorwegwerken 145,0 Electricitcitswerken 300,0 Rijks en Gem. voorschotten in den woningbouw 542,0 Bijdrage voor Rijks en Gem. voort schotten in den woningbouw 7,0 Van Gom.wege aanbesteed aan open bare werken 490,0 Dus rond 2,165 millioen gulden. Zegge twee milliard honderd vijf en zes tig millioen gulden, dat is heel wat anders dan 400 millioen zooals de S.D.A.P. durft te schrijven. Vervolgens geven wij liet globaal over zicht van de kosten der werken waarme de het departement van Waterstaat be moeiing heeft en die thans in uitvoering zijn ot binnenkort in uitvoering zullen ko men. Hierbij is niet opgenomen het bedrag dat zal worden uitgegeven aan aanleg en ver betering van wegen, daar dit bedrag niet voldoende vaststaat. Hiermede is een zeer belangrijk bedrag (eenige honderden mil lioenen) gemoeid. Bedrag in millioenen guldens a. Rijkswerken Zuiderzeewerken N.O. polder, met in begrip van liet in cultuur brengen van den grond, geraamd op 164.0 Kan. AmsterdamBoven Rijn begr. op 60,0 Verruiming Noordzeekanaal, n. schat ting op 1 Jan. 1936 nog uit te voeren 7,0 eventueel extra voor tunni I Velsen 10,0 Twentekanalen, zijkanaal nr. Almelo tot Rijksweg AlmeloWierden 3,1 Verruiming kanaal door Z -Bi veland met inb-grip ophnoging Spoorbaan bij Vlake, naar schatting op 1 Jan. 1936 nog uit te voeren 1,6 Verbetering van de Maas voor groote afvoeren, naar schatting op 1 Jani 1936 nog uit te voeren 10,7 Verbetering Overijssclsche Vecht, n. schattine op 1 Jan. 1936 nog uit to voeren 1,5 Bruggen over groote rivieren naar schatting op 1 Jan. 1936 nog uit te Voeren 25,0 b. Gesubsidieerde werken. Kanalen in Friesland (Rijksaandeel wordt gefinancierd uit werkfonds) 20,0 Kanalen in Z.O. Groningen 6.9 Westfriesche kanalen 2.5 c. Spoorwegwerken Diverse werken 35,0 Spoorwegwerken A'dam, begroot op 28,0 waarvan op hepoogenblik ongeveer 1/3 is uitgevoerd. Spoorwegwerken Utrecht, begroot op 7,0 (Rijksaandeel in deze werken wordt gefinancierd uit Werkfonds) 3S2,8 Of rond 383 millioen gulden. Verdere toelichting achten wij overbodig, het holle en leege gepraat van de S.D.A.P. afd. MiddelharnisSommelsdijk is daar mede genoegzaam weerlegd 2.1654 Een tuin te bezitten is een groot voor recht. Niet alleen, dat het veel genoegen geeft zijn eigen groenten, fruit, bloemen enz. te kweeken, ook kan een tuin, hoe beschei den van grootte ook, een flink voordeel op leveren. Toch geven vele tuinen lang niet die opbrengst, als mogelijk is, omdat de be zitters niet voldoende met de teelt, maar hoofdzakelijk niet met de bemesting op de hoogte zijn. Vele menschen moenon maar van een tuin te kunnen halen zonder onit te geven. Dit gaat niet. Ook de tuin heeft bemesting noodig: vooral groenten en fruit vragen veel en ook bloemen kunnen niet zonder voedsel. Wij hebben hier meer het oog op de par ticuliere tuinen, maar ook de hoerentuin wordt nog vaak stiefmoederlijk behandeld. Een goede, oordeelkundige bemesting is ook in den tuin onmisbaar, wil men verzekerd zijn van hooge opbrengsten en van produc ten van prima kwaliteit. Opmerkelijk is wel, dat in tuinen meestal eenzijdig bemest wordt Wij bedoelen hier niet direct eenzijdige bemesting door mid del van stalmest, beer, enz. Door alleen hiermee te werken wordt de bemesting wel iswaar ook eenzijdig maar een tekort kan door kunstmeststoffen aangevuld worden Als men door particuliere tuinbozitters met kunstmest ziet bemesten, is dit meestal een stikstofmeststof. Dat ook de kali en bet fos- forzuur onontbeerlijk zijn voor een volle oogst is de meesten nog niet voldoende bij gebracht. Jammer is ook, dat op vele plaat een geen kunstmeststoffen in kleinere hoe veelheid verkrijgbaar is voor een prijs, die niet ver boven de groothandelprijs ligt. Gaan wij van de veronderstelling uit, dat alleen kunstmest wordt gegeven, dan kan het volgende als leidraad dienen: Kalk geeft men zoo noodig in den vorm van land- houwkalk en wel om de drie a vier jaar 20 kg. per Are of 100 m2, of kalkmergel 40 kg per Are. (Beide zoo vroeg mogelijk in den herfst). Voor stikstofmeetstoffen beeft men tegen woordig eèn groole keus. In de tuinbouw zal o.i. de vlug werkende, structuurverbete- rende kalksalpeter het beste voldoen. Fosforzunr in den vorm van superfosfaat en slakkenmeel. Dan rest nog de kali. De kalimeststof voor den tuinbouw is de patentkali. Een flinke gift is 12—15 kg. per Are. Noe steeds is het spreekwoord .„Goede raad is duur" van kracht. Echter in deze dagen van stembusactie, van voorlichting \un de kiezers, krijgt men den indruk, dat ook hierin al prijsdaling is opgetreden. Immers van alle zijden wordt men over stelpt met goede raadgevingen, De brieven bus kan ze dikwijls niet verwerken en de prullemand is eiken dag weer boordevol. Ongetwijfeld moeten deze goede bedoelin gen op prijs gesteld worden, tenminste zoo lang de voorlichting op behoorlijk peil staat en de waarheid geen geweld wordt aangedaan. Meestal zijn de raadgevingen zeer egoïs tisch en wordt getracht den a.s. kiezer te overtuigen van eigen goed inzicht. Een uitzondering op dez regel maakt de corresp. van „de Voorwaarts" te Middel harnis. Deze is zóó bezorg l voor de A.R. Partij, dat bij zich geroepen voelt, ditmaal haar een goeden raad te geven, uit vrees dat ZÖ anders geen behoorlijk aantal stom men zal behouden. Aan o niedcdceling n.l„ dat de heeren J. Vroegindewci Lz„ weth. en A. v. Eek Mz. (vroeger te Middel harnis) voorkomen op de candidatenlijst bij de Chr. Nat. Actie, volgt hot advies ,dat het wel noodig zal blijken te zijn voor het blaadje der anti-rev. hun gifpijlen, die zij anders op de S.D.A.P. richten, thans af te gaan schieten op de Chr. N. A., willen zij nog een behoorlijk aantal stemmen behou den". Zeer vermoedelijk is deze raad bestemd voor „Nederland Waakzaam", het anti revolutionair volksblad, dat door de goede zorg van de kiesvereeniging ter plaatse verspreid wordt, maar zal in hot. algemeen toch ook de geheelc A.R. pers aangaan, waarom wij er enkele opmerkingen aan verbinden. Natuurlijk moeten wij dankbaar zijn voor dien raad en zou de A.R. Pers gehouden zijn die zoo vlug mogelijk op tc volgen. Maar als nuchtere menschen hebben wij ons toch ook nog eens te bezinnen en af te vragen waaraan wij die belangstelling van die zijde te danken hebben en of werkelijk hierbij alleen de belangen van de A.R. Partij in liet spel zijn of wel. het de bedoe ling is de aandacht Jif te wenden van de eigen, S.D.A. Partij. Wij zijn zeer geneigd dit laatste als oor zaak aan te nemen en de angst, voor ,dc gifpijlen" die immers doodend zijn, de hoofdrol speelt. Wij kunnen het begrijpen dat het een onprettig gevoel geeft als men leest, hoe dat A.R. blad, de waarheid over het in de socialistische pers zoo hoog ge roemde Zweden aan de kiezers meedeelt. Zoo heeft het nummer van 27 Maart een beschouwing over de loonen en de huisves ting, waaruit blijkt dat het gemiddeld in komen per loontrekker 786.25 bedraagt en dat de helft van alle loontrekkers inkomsten beneden 462.50 of at 9.per week heb ben. Niet minder dan 40 van r.e gezin nen met drie of meer kinderen wonen in één kamer met keuken, een woningtype, waaruit in de steden dp helft der huizen bestaat. Deze mededeelingen citlcend a-m het Zweedsche orgaan „Sociaal-Democra ten" doet wel zien dat ook Zweden nog geen ideaal land is. Dat deze pijlen doel treffen, blijkt wel uit de gestencilde blaad jes die do afd. Middclharnis-Sommelsdijk van de S.D.A.P. iaat rondbrengen en waar o.m. op staat: „hun doel is U af te leiden van de groote vraagstukken waar het om gaat". Het zijn echter juist de groote vraag stukken, die ons volk aangaan, die de A.R. Partij in het middelpunt, plaatst en die door de S.D.A.P. steeds'verdoezeld worden. Dat deze gedocumenteerde voorlichting de S.D.A.P. niet ligt, kunnen wij ons indenken en we vermoeden dan ook dat zij gaarne zouden zien dat de A.R.-pers zich ook eens tegen andere partijen zou stellen, gedach tig aan het oude „verdeel en hecrsch" dat de Romeinen in de vroegere eeuwen in toe passing brachten, maar zelf zorgden zij een eenheid te zijn, tot ook in eigen gelederen de tweespalt het hoofd opstak en het zoo sterke rijk ten onder ging. Wij vermoeden sterk dat dit zoo welwil lende advies terzijde gelegd zal worden. De strijd gaat tegen de ondermijning van de Christelijke grondslagen van ons volksleven en van dat doel zal niet afgeweken worden en daarvan zal de A.R. voorlichting zich niet laten afleiden, ook niet door de vrees voor stemmenverlies, want in den diepsten grond gaat het niet om het stemmenaan- tal, maar oelk anti-revolutionair of elk die rekening wenscht te houden met Gods ordinantiën, ook in het Staatsbestuur, zijn roeping weet en verstaat. Om die roeping helder voor oogen te stellen, zullen de ver keerde beginselen van onze tegenstanders duidelijk in het lichj gesteld worden, maar hebben wij niet te strijden tegen hen. die bij ons hoorden, maar zich van ons scheid den. I-Iier past geen strijd, maar enkel voor lichting. Eik goed anti-revolutionair zal deze verder gaande verdeeldheid van het Chr. volksdeel diep betreuren en zal trach ten de onjuiste ineening recht te zetten; maar bestrijding als tegen de revolutionaire partijen, zoowei S.D.A.P., Communisme als Fascisme, is niet op zijn plaats. In dezen tijd van ernstigen nood kan iict niet anders dan leed doen, dat zij, die ons liet naast staan, niet mede optrekken. Dat S.D.A.P. en andere partijen deze ver deeldheid trachten te bevorderen moet een waarschuwing zijn, niet verder op dit pad to gaan. Slechts door eendrachtig optrek ken tegen revolutie en ongeloof zal liet on der Gods Zegen gelukken. De linkerzijde weet te goed, dat in gezamenlijk optrekken hun kracht ligt en als de kans op verove ring van het gezag gunstig is, zullen zij ook niet aarzelen, ondanks alle onderlinge geschillen samen het regeeringskasteel te bezetten. Spanje en Frankrijk geven ons te zien, waartoe de begeerte on. te regeeren leidt. Uit dit oogpunt bezien kunnen wij liet advies „verdeel en heersch" begrijpen maar ieder die liet goede wil en het geluk zoekt voor Kerk en School, Gezin en Maat schappij, voor Oranje en Nederland, koctom die wenscht te strijden voor het behoud van bovengenoemde Christelijke grondsla gen van ons volksleven, zal het advies voor kennisgeving aannemen en zich scharen bij hen,, die steunende op den Bijbel strijden tegen de revolutie en den geest uit den af grond. Men late zich niet van de wijs bren gen, maar trekko eendrachtig op in den komenden strijd. Zeer veel aardapelen worden in de kleine tuiinen geteeld. Aan dit gewas kan men 't beste zien, dat de kleine tuinder nog niet voldoende met bemesting op de hoogte is. Mees-tal is de stand alles behalve schitte rend. Hier speelt een tekort aan kali een groote rol. In zulke aardappelen komt ook veel blauw voor. Dit is te voorkomen door het geven van ruim patentkali. M. De maand-statistiek van den in-, uit- en doorvoer, bewerkt door het Centraal Bureau voor de Statistiek, geeft de volgende cijfers voor de belangrijkste producten van ons eiland: Aardappelen Er blijft veel vraag naar onze aardappe len bestaan. In de vorige maand lieeft ons land uitgevoerd: Klciaardappelem: 23.704 ton ter waarde van f S30.000, tegen 10.343 ton ter waarde van f 270.000 in Maart 1930. De voornaamste afnemers waren: Argen tinië met 8142 ton, Duitschland met 5971 ton, Groot Brittannië met 3169, Spanje met 2131 België on Luxemburg met 1484, Por tugal met 808, Uruguay met 616, Curasao met 192 cn Venezuela met 176 ton. Po.otaardappelen: 10.817 ton ter waarde van f 582.000, tegen 8475 ton ter waarde van f 535.000 in Maart 1936. Er zijn in de vorige maand 4402 ton poot- aardappelen naar België en Luxemburg verzonden, 3732 ton naar Frankrijk, 1187 ton naar Zwitserland, 870 ton naar Spanje, 1S9 ton naar Italië 128 ton naar Portugal cn 77 ton naar Groot-Brittannië. Zand aardappelen: 7250 ton (waar van 5208 ton naar Duitschland, 678 ton naar Zwitserland, 574 ton naar Groot-Brit tannic. 400 ton naar Argentinië en 214 ton naar Gibraltar) ter waarde van f 169.000, tegen 2770 ton ter waarde van f 74.000 De kwartaalcijfers zijn: voor kleiaardap- pelen: 57.317 Ion ter waarde van f2.106.000, tegen 25.911 ton ter waarde van f 735.000; voor pootaardappclen: 19.462 ton ter waar de van f 1.043.000, tegen 14.269 ton ter waarde van 8S4.000 en voor zandaardappe- len 12.534 ton ter waarde van f311.000,, tegen 7459 ton ter waarde van f200.000 in het eerste kwartaal van het vorige jaar. Groenten Uien en sjalotten: 18.234 ton (waar van 14.506 ton naar Groot-Brittannië, 1358 ton naar Duitschland en 1238 ton naar Bel gië en Luxemburg) ter waarde van f371.000 tegen 13.106 ton ter waarde van f 392.000. Kwartaalcijfers: 57.957 ton ter waarde van t 1.231.000 tegen 43.356 ton ter waarde van 1.279.000. Peen: 488 ton (waarvan 218 ton naar België en Luxemburg en 168 ton naar Zwit serland) ter waarde van f16.000, tegen 1809 ton ter waarde van f 57.000. Kwartaalcijfers: 1639 ton ter waarde van 148.000, tegen 6271 ton ter waarde van f 169.000. Paarden en rundvee De uitvoer van dekhengsten bedroeg in de afgeloopen maand 22 stuks, welke door Frankrijk werden afgenomen. De totale export (29 st.) van deze paarden nam in het afgeloopen kwartaal toe, aangezien Frankrijk (23) en Zweden (6) een grootcre belangstelling toomden dan in het overeen komstige tijdvak van het vorige jaar. Even eens verlieten oudere paarden (594 in Jan.- Maart) in een grooter aantal ons land. Al hoewel 't uitgevoerde aantal naar Duitsch land (244) verminderde, gaven Engeland 1197 stuks) en Zwitserland (120) door het betrekken van een grooter aantal, van toe nemende belangstelling blijk. Jongere paar den (11) werden in een gelijk aantal als in Jam-Maart 1936 voornamelijk naar onze Oostelijke buren uitgevoerd. De export van slachtvee bedroeg in .Tan.- Maart 5411 stuks ter waarde van ruim 1 millioen gulden (Jan.-Maart £36; IS St.), De Raad dezer gemeente kwam Vrijdag middag te twee uur in openbare vergade ring bijeen onder voorzitterschap van Bur gemeester Sterk. Alle leden tegenwoordig. Na opening met gebed werden de notulen gelezen en una een kleine aanvulling vast gesteld. Ingekomen stukken: Len verzoek van den grafdelver, den heer J. Kop penaal, om een verhooging van zijp jaarwedde met 25. B. en W. meenden dat inderdaad de werkzaamheden door het <s middags begraven zijn uitgebreid, dat bovendien ook Koppenaal 10% pensioen premie moet storten, zoodat zij adviseeren het gevraagde bedrag toe te staain. Hiertoe werd besloten. Goedgekeurd was terug ontvangen de ge- moicntebegrooting dienst 1937, de verorde ning tot heffing van schoolgeld. Van enkele gemeenten berichten van her benoeming van afgevaardigden in de stich ting D rink w a tul-leiding. Van' het Ministerie van Sooial-e Zaken bericht dat wederom de verstrekking kan plaats hebben van de B steun. De VOOR- ZI ITKR deelde mede dat dit de gemeente van do uitkeerlng ad 5.30 zal kasten 2 per uitkee-ring of een totaal bedrag van fill, ot ƒ30 meer dan op de begrooting ge raamd was. Besloten werd dj ee uit.keering tc doem Van den heer Oudzcgel was een ver zoek ontvangen om verlaging van de liuur zijner woning in het oude Weeshuis. B. en VV. stelden voor een verlaging van ƒ0.50 per week te verloenen. Het is inderdaad gebleken dat de woning vele ongcrieven hoeft. De hoer TIJL meent dat de lieer Oud- zegel voldoende geweten kon hebben, voor dat hij het perceel huurde, wat het was. De lieer Tijl zou er niet tegen zijn als mede daardoor alle huren wat verlaagd werden ook van do particulieren. Wethouder VAN ALPHEN meende dat de gemeente dan maar eens voor moet gaan met verlaging te geven. Daarna werd het voorstel van B. en W aangenomen. De VOORZITTER deelde mede dat de coldschii.iters van de Gasoentrale nog een aparte verklaring van de gemeente ver- la ngen, waarbij zij de nakoming der ver pliohtingcn van de gasfabriek garandeeren. Hiertoe werd besloten. Uit liet ingekomen proces-verbaal van de kasopname bij den gemeente-ontvanger bleak dat in kas was een bedrag van 2897.89 overeenkomstig boeken en be scheiden. B. en W. meeralen dat de gratificatie aan der Rijksveldwachter beneden het gebrui kelijke stond en stelden voor dit te vurhoo- gen tot ƒ50. Do hoer VAN DER WERFF metende dat 35 genoog was. Het voorstel van B. en W. werd aange nomen met 5 tegen 2 stemmen. Tegen stem den de heeren van der Werft en Tijl. B. en W. stelden voor toe te treden tot de gemeenschappelijke regeling inzake de des tructie van afgekeurd voe en slachtafval- producten. Hiermede zal een einde komen aan het vele ongerief dat de slachtafval ook m deze gemeente dikwijls heelt teweeg gebracht De kosten voor deze gemeente au Uien bodragen 48 per jaar. Hiertoe werd besloten. B. en W. stelden voor de politie verordening, aan te vullen met de bepaling van een kalk- en plakverbod. De VOORZITTER doelde mede dat na een bezoek van den Inspecteur der Volks gezondheid is gebleken, dat de vastgestel de, doch niet in werking zijnde bouwver ordening voor deze gemeente te zware cisohen stelt voor d-e voiiksihuisvestilugs- bouw. Een bebouwde minimum-oppervlakte van 30 M2. is te groot. De huren kunnen door doze verordening niet omlaag komen. R- en W. zouden deze verordening gaarne gewijzigd zien en stilden voor hiervoor Ir. Sneliemain' tc Middelharnis advies te vra gen. Zonder deskundige voorlichting is het B. en W. niiet mogelijk deze wijziging aan te brengen. Do heer TIJL vroeg of de gemeente-op zichter dit werk niet kan, waarvoor moet het, waar wij tmi tooh zelf een opzichter hebben, weer geld extra kosten? De lieer waarvan Duitschland 5384 stuks betrok. Van fokvee werden stieren en stierkalve ren in Jan.-Maart ten getale van 119 stuks ter waarde van f41,000 (Jan.-Maart 1936: 71 stilte), voornamelijk naar Italië (68) en Frankrijk (22) uitgevoerd, terwijl melk- en kalfkoeien, waarvan de totale uitvoer in Jan.-Maart 334 stuks, ter waarde van f 92.000 (Jan.-Maart 1936: 358 stuks, ter waarde van f 100.000) bedroeg, hoofdzake lijk in Italië (183) en Palestina (127) een afzet-gebied vonden. Voorts treedt Italië weder als kooper van jongvee op hetgeen blijkt uit het aantal naar dit land geëxpor teerde dieren, t.w. 62 stuks, doch België (130) blijft de voornaamste afnemer. I.i totaal verlieten 529 stuks, ter waarde van f 79.000 ons land (Jan.-Maart 1017 stuks, ter waarde van f123.000). In Jan -Maart wei den 36.980 varkens ter waarde van bijna 1.8 mill, gulden geëxpor teerd, waarvan naar Duitschland (29.963) en Zwitserland (66.03). In de eerste drie maanden van 1936 vond geen uitvoer van deze dieren plaats. VAN DER WERFF was dit met den heer Tijl eens. De VOORZITTER meende dat men van een ambtenaar, die 1200 salaris geniet, niet alles kan eiscluen. Du heer TIJL zeide dat de raad vrijwel unaniem van oordeel geweest zal zijn bij de benoeming, dat nu het advies vragen wel over zou zijtix De raad had verwacht dat de gemeente Dirksland uit de 350 solli citanten tooh wel een van de besten geno men zou hebben. Tenslotte werd besloten Ir. Snellemaii advies te vragen. Daarna werd overgegaan tot het benoe men van leden voor de stembureaux. Voor district I werd Sa de vacature Breesnee be noemd de heer G. J. Zweerus en in de vaca- ture-v. d. Kroon voor plaatsvervanger de heer J. Prince. Voor district II tot voorzitter de heer W. A. van Al'phen cn tot ledien de heeren Tijl en van der WeiTf. Tot plaats vervangers werden benoemd de heeren L, van Groningen cn Gebraad. De VOORZITTER deelde mede dat B. en W. oorspronkelijk bet plan hadden opgevat de strook grond nabij de nieuwe vuilnisbelt in eigen beheer te bebouwen. Bij nader in zien bleek dit duurder uit te kanten en heeft het college besloten tot verhuur over to gaan. Er heeft zich slechts één gegadigde aangemeld, de heer H. Klapmuts voor 7 per jaar. B. en W. stelden voor die grond daarvoor te gunnen. De heer PRINCE vroeg of het niets voor de 'nachtwaker was geevoest om bieten op te zaaien voor het paard. De VOORZITTER zeide dat ook dit Is overwogen, doeh dat men daarvoor toch weer te duur zou uitkomen. De heer TiJL vroeg wie de greppel moet uitdoen, want die ligt er in een dcsolaten toestand bij. Do VOORZITTER meende, dat dit stil zwijgend voor rekening van den huurder kmt zooals dat altijd geschiedt. Het stuk tot de weg nabij de gashouder zal door de gemeente dienen te gosohieden. Daarna werd het voorstel van B. cn W. goedgekeurd. Do gemerntebegrootilnig dienst 1.936 en 1937 werd me af- cn overschrijving ge wijzigd. De vaststelling van het uitbreidingsplan en het benoemen van een onderwijzer werd eenst in besloten zitting behandeld. In de rondvraag vroeg de lieer TIJL wiat er met dien wegkant naast de vuilnisbelt geschieden moet. Spreker meende dat het hooi dat daar te winnen is. voor het paard vaini de gemeente niet deugt; men zal beter doen dit maar te verhuren. De VOORZITTER zeide dat daarover nog geen beslissing genomen is, doch dat het de aandacht van B. en W. zal hebben. Dam sluiting. Ter vervanging van kruiser „Java" in Spaansche wateren Zaterdagmorgen is de „Hertog Hendrik" van Den Helder naar de Straat van Gibraltar vertrokken, waar het over een week hoopt te arrivceren. Het schip zal dan het commando van de „Java" over nemen. De kruiser „Java" komt dan naar huis om in gereedheid te worden gebracht voor de vlootrevue bij Spit- head. Er is de laatste weken op de .Hertog Hendrik" hard gewerkt. Om tijdens de nu aangevangen oefenreis op alle gebeurlijk heden voorbereid te zijn, is het schip voor zien van een luchtafweerbatterij. Van de vier 7,5 cm kanonnen zijn er twee verwij derd, om plaats te maken voor vier lucht- afweermitrailleurs van 40 mm. De houten schotten van de officiersverblijven werden vervangen door stalen schotten. Om zes uur des morgens werd de haven van Den Helder verlaten. Voor de reede werd voor anker gegaan, waar in samen werking met marinevliegfuigen het nieuwe luchtafweergeschut werd beproefd. Omstreeks elf uur koos de „Hertog Hen drik" werkelijk zee om voor geniimen tijd (vermoedelijk drie maanden) het vader land te verlaten. De Johan Maurits van Nassau", het flot tieljevaartuig, dat uit Curacao zal vertrek ken, als de O. 12 en de O. 14 daar zullen zijn aangekomen, wordt ongeveer 24 Mei in de Straat van Gibraltar verwacht. Het zal dan het commando van de „Hertoe Hen drik" overnemen, die dan in de buurt de eigenlijke oefeureis gaat maken, want van de uit circa 350 koppen bestaande beman ning zijn er 200 nieuwelingen waarvan 100 in de opleiding; ditmaal gaan de derde jaars-adelborsten mee op oefenreis: de vorige reis waren hef de eerste-jaars-adel- borsten. Deze oefenreis gaat naar Ponte Delgada, Horta en Funchal. LANDBOUWHOOGESCHOOL Bij Kon. besluit is met ingang van 1 April benoemd tot buitengewoon hoogleeraar aan de landbouwhoogeschool te Wageningen, om onderwijs te geven in scheikunde, dr. H. J. C. Tendeloo, aldaar, thans lector aan ge noemde lioogescLool,

Maas- en Scheldebode | 1937 | | pagina 1