Gemeenteraar Den Bommel MAAS- EN SCHELDEBODE ZATERDAG 24 APRIL 1937 PLAATSELIJK NIEUWS VERKOOPINGEN Ingezonden Stukken BOEKEN EN GESCHRIFTEN KERK EN SCHOOL PREDIKBEURTEN MARKTBERICHTEN Dinsdagmiddag 20 April kwam (le ge meenteraad bijeen, onder leiding van Bur gemeester Donkersloot. Van God. Staten was ïcgekomen een brief, regelende de >vedde en aftrek voor huur voor ambtswoning \an den gemeente secretaris. B. en W. adviseeren gunstig op een ver- r,ook van de muziekvereeniging „Eendracht •maakt macht", die oen raad verzoekt haar toe te staan in liet gymnastieklokaal een bazar te houden. Deze bazar zal op eer, nader te bepalen datum in de maand November van dit jaar plaats vinden. De raad verleent m.a.s. zijn toestemming. Op voorstel tan B. en W. wordt voor kennisgeving aangenomen een verzoek van •de zeepfabriek „Persil" om gebruik te mogen maken van het gymnastieklokaal voor een demonstratie met liet zelfwerkend ■waschmiddel. De Voorz. doet mededeeling van een in gekomen brief van het Min. van Financiën, betreffende de afwikkeling van de schade, die de gemeente heeft geleden bij den ver koop van de huizen, gebouwd niet rijks subsidie en voor welke hypotheek de g- meente garant is gebleven. In een toelich ting deelde de Voorzitter mede, dat de gemeente nog heeft te betalen aan het rijk een bedrag van f 5.455.35. zijnde de over blijvende hypotheek. N'a verkoop der huizen lieeft liet vorige College van de opbrengst der huizen eerst nog afgetrokken de schuld die de betrokken eigenaars aan de gemeente hadden en de rest gestort als extra-aflossing in 's rijks kas. Dit gedeelte moet ook nog aan het rijk afgedragen worden. Het ge meentebestuur stelde zich voor in 15 jaar dit bedrag op de begrooting te plaatsen, .maar de Minister wil dit niet goedkeuren en vraagt terugbetaling in één jaar of hoog stens in 5 jaar. Met inbegrip \an rente zou dan gedurende 5 jaar een bedrag van f 1.251.40 voor aflossing op de begrooing geplaatst moeten worden. B. en W. achten dit niet uitvoerbaar en vragen den raad hun machtiging te verieenen, nogmaals in overleg te treden met den Minister om in 15 jaar te mogen aflossen- Aangezien de raad van oordeel is da' betaling toch moet plaats vinden en zij ook van oordeel zijn dat betaling in 5 jaar te zeer zou drukken op de begrooting. woi aan B. en W. de gevraagde machtiging verleend. Voor benoeming van een onderwijzer aan de O.L. school hebben B. en W. tie volgende voordracht opgemaakt: 1. J. Brouwer, te Groningen, 2. P. Peute, te Zierikzee en 3. G. C. van Dijk, te Wijdenes. Ingekomen waren 14 sollicitaties. Na be epreking in geheime zitting volgt stemming, waarbij met 5 stemmen wordt benoemd d- heer P. Peute, te Zierikzee- Aan Mej. L. Jongeling wordt op haar verzoek wegens vertrek eervol ontslag ver leend als helpster bij het onderwijs in de nuttige handwerken aan de Openbare Lagere School. Voor deze vacature hebben zich 5 sollicitanten aangemeld, n.l. de dames I„ dc Bakker, J. A. Bruggeman, G |v«n Dijk, Geelhoed en L. Jongeling. Be noemd wordt mej1. J. A. Bruggeman. B. en W- stellen den raad voor toe te ti eden tot een regeling met de „Gekro'' te Overschie te treffen, inzake destructie van vee en vleesch. De Voorz. deelt mede dat Ged. Staten en de Minister reeds lang bij liet gemeente bestuur er op hebben aangedrongen een regeling te treffen. Tot nog toe is vrijstel ling verleend van de verplichting ingevolge de veewet. In Middelharnis is een vergadering ge houden van de diverse gemeentebesturen, waarbij eveneens aanwezig waren de keu- rings-veeartsen, een vertegenwoordiger van Ged. Staten en. van de „Gekro", destructie bedrijf te Overschie. Door de „Gekro" is het voorstel gedaan voor het afhalen en vernietigen van dood vee cn vleeschafval. De aangesloten gemeenten zullen aan de Gekro betalen 1 Vc cent per inwoner en per 3I.A. Door de gemeente Den Bommel zal betaald moeten worden, berekend naar deze maatslaf, f 54.72 per jaar. Het contract wordt voor één jaar aangegaan en kan in 1938 weer herzien worden. De Gekro zal een verzamel-gebouw stich ten to Middolliarnis. De slagers zullen liun afval moeten verzamelen in ijzeren vaten, die regelmatig door een ophaaldienst ge haald zullen worden. Veehouders geven kennis van gestorven vee en vleesch op de wijze als voorheen en dan zorgt de Gekro, dat het den volgenden werkdag, na den dag van aangifte, wordt opgehaald. Als het ge storven dier met de huid wordt gehaald, ontvangt de eigenaar 75 pet- van de waarde dier huid, berekend volgens de dagnoteering Van de Amsterdamsche Huidenclub. De lieer HOUTHUIZEN oppert de moge lijkheid dat het bedrag van f 54.72 per jaar voor de gemeente een reelamebedrag is en dat het volgend jaar verhooging zal volgen. Ook de heer SEGERS vindt de cijfers wei erg laag. De VOORZITTER wijst er op, dat de Gekro haar winst behaalt uit de opbrengst van de verwerkte afvalproducten en ook dat alle gemeenten op liet eiland moeten aan sluiten. wil het plan doorgaan. De heer SEGERS informeert of in liet geval het contract .aangegaan wordt, ieder een verplicht is het doode vee aan te geven voor aflevering. Als de regeling goed werkt is het wel makkelijk. De heer MAST informeert naar het bedrag ad f 25.per stuk vee, door de gemeente to betalen, volgens een bepaald artikel in •le concept-overeenkomst. De VOORZITTER deelt mede, dat dit betreft gevallen van besmettelijke veeziek ten, die afzonderlijk vervoerd moeten wor- V'en. Deze kosten worden aan do Gekro ver goed. maar het rijk vergoedt aan de gemeen ten al deze uitgaven. De heer HOUTHUIZEN wijst op de be swaren in den zomer, als het dier bv. op Zaterdag gestorven is en dan pas de daarop .volgende werkdag d.i. Maandag gehaald wordt Ook de heer SEGERS noemt dit bezwaar lijk. De VOORZITTER meent dat dit niet soo 'n vaart zal loopen. Op Zondag vond tot nog toe ook geen begraving plaats- De heer IIOKKE v indt liet een goed werk (maar het kost dc gemeente vveer geld. De heer SEGERS: „Het kost nu toch ook !hog geld aan creoline enz." De VOORZITTER wijst nog eens op de 'groote voordeelen uit gezondsheidsoogpunt, tegenover de geringe kosten. De Raad ba- sluit dan m.a.s. tot aansluiting. De gem. 'begrooting dienst 1937, wordt mot enkele jiosten gewijzigd'. Over punt 7 van de agenda: bespreking 8 tstrating Oostdijk, Molendijk en Voorstraat {reeft de Voorz. eerst een uiteenzetting. De beneden Oostdijk is nu goed in orde (i ia,ar het bovengedeelte en een gedeelte "'"oorstraat nog niet. Hiervoor is op de bo- grooting geplaatst een post, groot 300, wat «.'diter alleen kan dienen voor lierstrating roet dezelfde steenen. B. en W- hebben in overleg met den gein. opzichter liet plan gemaakt om in de Voorstraat, 64 M2 met nieuwe steenen te bestraten en op den boven Oostdijk de zijkanten te verbeteren en verder te herstraten. Dan is er een moei lijkheid op den dijk tegenover v. d. Sluys, die indertijd zelf een houten beschoeiing heeft gemaakt om parkeerruimte te krijgen. Hier moest eigenlijk een betonnen muur komen, die geraamd wordt op f 500.De dijkring heeft er bezwaar tegen dat in den buitendijk gegraven wordt, unders was er een benzinetank door de Shell geplaatst en dan was het zonder kosten voor de ge meente in orde gekomen. B. en VV. willen gaarne afdoende werken en zouden nu op kosten der gemeente do betonnen muur willen doortrekken; mede in het belang van liet verkeer en ter verkrijging van een betere parkeergelegenheid. Het eerste plan zal kosten plm. f 750.en het tweede, dus met het plaatsen van een betonnen muur nlm. f 1250B. en W. vragen nu eerst bet oordeel van den raad. De heer SEGERS informeert waar het meeste verkeer is. boven of onder den Oostdijk. De VOORZITTER antwoordt, dat dit vrij wel gelijk is en dat et wel mogelijk is in oe toekomst voor het doorgaa-l verkeer, één-richt ingsverkeer in te voor in. De lieer SEGERS vraagt verder of het werkelijk zoo hard noodig is. Als het niet anders kan moet het gebeuren, maar spi, zou gaarne zien, dat nu ook de dijk eens verhard werd. De heer IIOKKE: „Dat komt wel." D'e heer SEGERS: „Ja, d'at is al zoo dik wiils gezegd, maar de weg is bar slecht." De .VOORZITTER herinnert den heer Sogers aan de toezegging van B. en W. bij de behandeling der begrooting, dat eerst liet materiaal in 1937 zou worden opgebruikt en <lat dan voor 1938 plannen zouden wor den gemaakt voor verharding van de andere wegen. Wellicht komen B. cn W. hiervoor nog in den loop van 1937 met voorstellen. De heer SEGERS bepleit nogmaals ver harding van den Schoolweg en den dijk aan de Zuidzijde- De heer MAST informeert of het niet mogelijk is nogmaals vergunning te vragen voor liet plaatsen van een task in den dijk. Er behoeft niet gegraven te worden, de dijk wordt zwaarder want er komt een muur achter. Weill. JONGELING heeft er over gespro ken met den hoofdopzichter van den dijk ring, maar liet wordt niet toegestaan, al zou de dijkring het goedvinden, dan zou nog de Provincie het afkeuren. Wat betreft de ver betering der wegen is ieder lid het er wel over eens dat de 'bestrating noodig is. Het gaat er echter over of het verantwoord is dat de gemeente nog f 500 uitgeeft voor het plaatsen van een muur. De heer MAST meent van wel, want de houten beschoeiing valt al gauw weg en dan krijgen wij een smalle weg. De lieer HOUTHUIZEN vindt het het beste voor liet algemeen belang zoo weinig moge lijk kos'.tm te maken. De beneden Oostdijk heeft ooik el heel wat gekost en daarom zou spr. de putjes maar wat dicht maken. De VOORZrTTER is het ten deele eens met den vorigen spreker maar B. en W. willen het graag ineens afdoende in orde brengen. Voor verstraten is liet crediet op de begrooting voldoende. De lieer HOKKE meent dat er parkeer- vergunning gegeven was voor v d. Sluis maar niet voor iedereen. Spr. gelooft dat als de weg versiraat wordt er ook iets aan den dijk moet gebeuren, want anders zakt in do tookomst ook deze bestrating naar de zijkanten. De lieer SEGERS zou de zijkanten van den dijk laten wachten totdat de beschoei ing in orde is gebracht. Weth. JONGELING vestigt er nog eens de aandacht op dat verstraten hard noodig is. De lieer Houthuizen zegt wel dat het vul len der putjes voldoende is, maar spr. i3 het daar niet mede eens. De lieer SEGERS merkt op dat ook de bewoners van de Zuidzijde straatbelasting 'betalen, al hebben ze geen enkele goede straat! Al is de Voorstraat nu niet geheel in orde, dan moet daar toch ook rekening mee gehouden worden. Na eenige verdere onderlinge discussie wordt het voorstel in stemming gebracht en wordt met 43 stemmen besloten, enkel het eerste plan, dus zonder de muur, uit te voeren. De heer MEIJER stelt nog enkele vragen over hot tijdstip dat een aanvang met het werk gemaakt zal worden en bepleit tewerk stelling van arbeiders uit (le gemeente. De VOORZ. deelt mede dat begonnen zal worden zoo gauw de weersomstandigheden het toelaten en dat behoudens de straat makers, alle werk door ingezetenen zal wor den verricht. Daarna volgt sluiting. „Voor vijftig jaar" „De Maas" OUDDORP. 26 April 1887. Als een bewijs hoe ook hier de landerijen in waarde zijn verminderd, kan dienen dat de op 23 dezer verkochte kapitale hofstede met 3-1 hectaren land, bouw- en geestgronden slechts 2100 opbrachten. SOMMELSDIJK. Tot onderwijzer in fij- doilijken dienst aa>n de school met dien Bij bel alhier is benoemd do lieer Kommers *c Vlissimigen. L.l. Woensdag werden als notabelen der Ned. Herv. Kerk alhier herkozen de heeren Jb. van Zetten- en H. van den Doel. Bij den gemeente-veldwachter zijn in lichtingen te bekomen omtrent een gevonden ketting en sleutel. De prijs der Red Star-aardappelen be draagt in deze gemeente thans 1.75 per hl. Belanghebbenden worden verwezen naar de open-bare kennisgeving van B. en W., betreffende herinnering van de bevolking aan haar verplichtingen, omschreven in de artikelen 3 tot en met 16 van het besluit bevolkingsboekhouding, Staatsblad 1936, no. 342. (Zie aanplakbord). OOLTGENSPLAAT. Beroepen bij de Ned. Herv. Gemeente alhier Ds. T. H. van Oos tenburg /an Gouderak. Donderdag 29 April des avonds half zeven hoopt in de Geref. Kerk voor de A.R. Kiesvereen. op te treden het Tweede Kamer lid de heer Chr. van den Heuvel. Het rijden van grint en keislag voor de verschillende polders is gegund aan de laag ste inschrijver B. v. Veen. 62 jaar doet mee aan volksdans Oude dame verklapt het geheim van haar levenskracht „Kruschen Salts werd mij aanbevolen door een dame van 62 jaar, die nog aan volks dansen meedoet als een jong meisje, en wan neer men vraagt naar de oorzaak van haar lenigheid, antwoordt ze altijd „Kruschen". Zij adviseerde mij Kruschen Salts om van de hevige hoofdpijnen, waaraan ik leed en de rheumatische pijnen in mijn beide schou ders, af te komen. Kruschen volbracht het kunststuk: mijn. hoofdpijn verdween, evenals mijn rheumatische pijnen." Mevr. F. B. W. Kruschen Salts is een combinatie van 6 natuur-zouten, welke Uw lever, nieren en spijsverteringsorganen aansporen tot gezonde werking. De „dagelijksche dosis" zorgt voor een geregelde inwendige schoonmaak en houdt Uw bloed zuiver. Kruschen Salts is verkrijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten a 0.40, 0.75 en 1.60 per flacon. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel ais op de buitenverpakking de naam Rowntree Handels Mij., Amsterdam, voor komt. OTJDE TONGE. A.s. Vrijdag 30 April zal in deze gemeente de Emmabloemcollecte worden gehouden. J.l. Dinsdagavond kwam de Coöp. Boe renleenbank in café Speelman in algemeene ledenvergadering bijeen. Uit de overgelegde rekening en balan*- 1936 bleek dat de ont vangsten 888880,40 en de uitgaven met de op de reserve gebrachte winst van 1935 ad 1952.91 hetzelfde bedrag te zien gaven. De balans gaf in actief en passief weer 622688.73, met als winst van 1936 f 2195.50. Door den heer G. Verweij werd een vraag gesteld naar aanleiding van een in de reke ning voorkomende post van provisie van voorschotten ad 6489.75, hetgeen z.i. niet alleen provisie kon zijn. De penningmeester antwoordde dat daar onder waren begrepen rente en kosten die na 1 Januari betaald werden van nog ach terstallige schulden van vorige jaren. De heer Verweij merkte hierna op, dat uit een en ander bleek, wat èn door voorzitter èn door kassier wordt toegegeven, zij het dan met de restrictie dat dit nog te betalen bedrag loopt over een aantal jaren. Rekening en balans wei-den daarna goed gekeurd. Het door den heer C. de Haas van Dorsser namens den Raad van Toezicht uitgebrachte verslag, alsmede het uitgebreid verslag over den toestand van de bank werden voor ken nisgeving aangenomen. De heeren J. H. de Lepuw en G. Verweij maakten bij het laatste verslag de opmerking dat er wel een weinig te veel de nadruk werd gelegd op het verlies aan rente hier aan spaarbankinieggers te betalen en bij de Centrale Bank te ontvangen. Het aftredend bestuurslid de heer A. C. de Lint en het aftredend lid van den Raad van Toezicht, de heer C. de Haas van Dors ser, werden met meerderheid van stemmen herkozen. Door het bestuur werd mededee ling gedaan dat de rente van spaargelden op 3 pet. en van voorschotten op 4 pet. is ge steld. Bij de rondvraag drong de heer Jac. de Berg er op aan het presentiegeld van 0.50 op 1 te brengen. Het bestuur zegde onderzoek toe. Dan sluiting op gebruikelijke wijze. DIRKSLAND. Waarschijnlijk door een defect aan de stuurinrichting reed Woens dagmiddag een der vrachtauto's die ge bruikt worden voor zand cn grintvervoer voor den nieuwen weg, in de langs dien weg gelegen sloot. De inzittenden wisten zich te bevrijden on kwamen met den schrik vrij. Mèj. W. Both slaagde voor het diploma costumière. Zij genoot haar opleiding aan de modevakschool alhier bij mej. Meijer. Tot tijdelijk onderwijzeres aan de bijz. school alhier is benoemd mej. J. C. J. van der Leij te Hilversum. Bij de publieke verkooping door Nota ris van den Berg is het woonhuis met schuur van mej. de wed. C. J. van Loo aan de Voor straat afgemijnd door Abr. Nieuwland op 17'50. Het buis was ingezet op 900 en de schuur op 450. MELISSANT. Aan den slager P. Trommel is vergunning verleend tot het verbouwen van zijn woonhuis met slagerij. Woensdag kregen eenige jongens bij het centen gooien twist over eenige centen. Deze twist liep zoo hoog, dat J. H. een mes trok, waarmede hij P. v. d. S. een steek in de zijde toebracht. Door den gem.-veldwachter werd de eerste hulp verleend, waarna door Dr. Huisman de wond werd verbonden. Te gen J. H. is proces-verbaal opgemaakt. Door B. en W. zal worden aanbesteed het wagenwerk voor de gemeente. HERRINGEN. Bij de gehouden verkooping van een woonhuis annex café van mej. de wed. P. C. Coenradie, hetwelk vorige week was ingezet door J. G. Noordijk op 1920, is dit bij den, afslag aangeloopen. De levering en het rijden van de be- n-oodigde grint en steenslag voor den weg Sas DirkslandHerkingen zal worden aan besteed op 29 April a.s. De van ouds bekende plantage „de Dol- phijn", in eigendom toebehoorend aan de Gravin van Bijlandt en welke sedert tiental len van jaren is beheerd geweest door den heer A. W. Keijzer, is thans onderhands door hem aangekocht. STELLENDAM. In de afigefloopen week werd door 50 schepen aangevoerd 19.700 kg consumptie-garnalen vian 14 cent en 37.200 kg. drogerij-garnalen van 2 cent. De pelle rijen hebben weinig te doen. Do opbrengst van de collecte voer het comité „Jong Holland snakt naar werk" ■lieeft in onze gemeente bedragen f 82. Het plaatselijk secretariaat van genoemd comité berust bij Ds. H. de Valk, door wie evcn- tueele inlichtingen verstrekt worden en bij wie aanvragen om uitzending kunnen wor den ingediend. Naar wij vernemen is reeds een zestal aanvragen binnengekomen. Wij vestigen de aandacht er op dat aanvragen om uitzending -voor de volgende kamp-perio de, welke 31 Mei a.s. begint, uiterlijk 30 April moeten zijn ingediend. Uitslag van.de sohiefuefcning van don B.V.L. op Dinsdag 20 April: D. Kievit 89 pun ten, H. de Boer 89, II. Groatenbocr SS, D. r Jansen 88, II. J. de Goede 88, II. Polie 87, C. Koemaad 85, A. Heinen 85, J. C. Riemens 84, A. Kreeft 84, J. A. Jongsma 84, A. van dor Laan 81, J. van Heemst 81, H. van Oosten- brugge 76, A. de Geus 74 en A. L. Kroel 50 punten. OUDDORP. Uitslag aanbesteding voor het bouwen van een woonhuis voor rekening van J. Vliet'and Pc., op een perceel gj-ond aan de Scheerhoek. Timmerwerk: C. Kaptijn f 585, Gcbr. Mierop f 581, S. Ihrman f 579, G. Pijl 1 578. Gehr. van Koppen 1 551,55. Metselwerk: T. de Ronde f 9500, J. de Ron de f 875, Gebr. Boelaars f 874. Schiiderswerk:: Gebr. Tanis f 170, J. Ras f 125, C. i'. Koppen f 115, A. Akerslioek f 110. Smidswerk: L. Hanson f 111, M. van Dam 1 106,95, M. C. Roozemond f 104.95. He:t werk is aan de laagsre inschrijvers gegund. Bij eenige ingezetenen buiten de ge meente zijn hoeveelheden aardappelen ont vreemd. De politie stelt een onderzoek in. Aan het strand alhier zijn hoeveelheden sinaasappelen aangespoeld. Ze bleken ech ter geen waarde meer te hebben. In deze omgeving zijn nu reeds al veel gelegenheden voor de zomermaamdm voor pension verhuurd. Het weer gaf de vorige week 2 winter- zalmen van 20 en 22 pond, benevens onge veer 100 haringen. Do zeilvaartuigen brach ten gemiddeld 35 KG. garnalen aan, de mo torvaartuigen heit dubbele, alles per dag en per vaartuig. Er is 5 dagen gevischt. Dc vangst op kleine garnalen was gering, onge veer 150 K.G. per dag cn per vaartuig. Donderdag stonden bij de arbeidsbemid deling 112 werkloozen ingeschreven. A.s. Zaterdagavond zal vanwege de B.V.L. in een lokaal der o.l. school schiet oefening worden gehouden. Contractteeltgewassen die hier in de omgeving verhandeld worden: tuinboonen f 16 per 100 kilo, koolrapenzaad 22 ct., spruitkoolzaad 50 ct., witkootzaad 60 ct., savoyekoolzaad 50 ct., Heinrichboonen zonder draad 20 ct., pronkerboonen 20 ct., stok- prinsessen 40 ct., Wagenaars 19 et., soldaten- boonen 24 ct., gerst 99.25, haver f 7.50 8, Brusselsch witlofwortelen op contract: van de klei 1920, van de zandgronden 16 18, kleine groene erwten f 88.75, Oost- Indische kers 50 ct. per kilo. Op Zaterdagen 1 en 8 Mei 1937, beide da gen 's nam. 5 uur, te Ouddorp, in. hotel Akershoek, veiling en afslag, van: A. 11.20.60 H.A. (24 Gem. 120 R. V. Maat), bouw- en weidelanden, boschhakhout en geestland, te Ouddorp, in den polder het Oude Nieuwland en in den polder den Ouden Oostdijk, kad. Sectie B no. 512; Sectie D nos. 578, 123, 714 en 715 en Sectie C nos. 344, 345, 346, 360, 361, 362 en 365. B. 7.11.30 H.A. (15 Gem. 147 R. V. Maat), bouwland, te Goedereede, in den Piaspolder, polder Oud-Westerloo en polder Nieuw-Wes- terloo, kad. Sectie B nos. 301, 303, 264, 173 en 410. In verschillende perceelen en verschillen de combinaties. Ten verzoeke van mevrouw E. B. F. Augus- tin te Aldrans. Breeder bij notitie, die gratis te verkrijgen is ten kantore van Notaris A. Costermans te Dirksland. Notarissen DA COSTA te 's-Gra- venhage en COSTERMANS te Dirksland. (Buiten verantwoordelijkheid der redactie) Geachte Redacitie, De „ernstige waarschuwing", die we ge publiceerd hebben en waarvan we geen woord terug kunnen nemen, lieeft aanlei ding gegeven tot een paar reacties van de kant van liet U.L.O.oiiderwijs, waaruit ons bleek, dat die waarschuwing verkeerd be grepen is. Wanneer het lil.O van zijn kamt de voortreffelijkheid van zijn onder wijs en zijm recht van bestaan enz. enz. wil belogen, dan trapt het een open deur in, want daar ging het niet over. Hebben we het recht van bestaan van deze scholen1 in twijfel getrokken? Hebben we het onder wijs aan deze scholen aangevallen? Men leze het artikel nog eens goed na en. oor- deele dan. Het ging in de eersito plaats tegen de pro paganda die voor dit soort onderwijs wordt gevoerd en voornamelijk door menscheu, die zelf geen begrip van M.O. hebben (trou wens zoover wij weten ook niet van U.L.O.) en die derhalve volkomen onbevoegd zijn om in dezen de ouders te adviseeren. Om alle misverstand weg te nemen zeggen we hier, dat we met die propagandisten be doelen enkele mensohen buiten het onder wijs, waarvan een paar vanwege hun zaken overal op liet eiland komen en aan die «aken een levendige propagandadienst ver binden voor liet U.L.O. Deze menschen nemen blijkbaar maar rustig de veranV woordelijkheid op zich om over de toekomst van eon kind te beslissen. En in de tweede plaats was het stuk ge richt tegen de Fiakkecsche ouders, die m hun onnoozelheid (maar zeker ook in hun gebrek aan verantwoordelijkheidsgevoel te genover hun kind) maar genoegen nemen met dc voorlichting door deze menschen en dan verder maar geen moeite meer doen ook eens aan de H.B.S. ite gaan informeeren De ouders van Flakkee moeten zich ens goed rekenschap geven van deze omstandig heid: het aantal onderwijzers van een U.L.O-school is afhankelijk van liet aan'al leerlingen. Daalt, het aantal leerlingen be neden een bepaalde grens, dan. moet een onderwijzer weg tent groot ongeluk van don betrokkene en tot grocio schade van het onderwijs. Ziellier de kern vara de heels zaak. In deze noodlottige bepaling hebben we de oorzaak te zien van heit ijlverige af zoeken van het lieèle jachtveld Flakkee naar leerlingen voor dc U.L.O. scholen, waar het aantal behaalde diploma's werke lijk in geen verhouding staat tot het. aantal toelatingen. Hier hebben we het „kind bij z'n ware naam" genoemd. En wie nu hier in een hatelijkheid ziet tegenover hot U.L. O.-onderwijs of liet personeel, kan niet goed lezen of is opzettelijk kwaadwillig. En in de derde plaats gold onze waar schuwing het gevaar, dat tengevolge van deze noodlottige bepaling bij de U.L.O. scholen die Flakkeesche ouders dermate in tensief bewerkt ziullen worden, dat daardoor de H.B.S. in he.t nauw krant. En dan is or maar één slachtoffer: ons eiland. Direc teur cn Leeraren van de H.B.S. zullen zich lieusch niet de dupe voelen van de kort zichtigheid der eilandbewoners, wanneer ze dit oord weer verlaten en. het groote ge bouw, waarvan de Flakkeesche ouders Iieclemaal niet weten, wat er in omgaat, konxt leeg te staan. Alleen wij, de achter blijvenden, zijn de dupe, want ons eitaral zou zijn mooiste en hoogste ondcrwijsgelo- genheid kwijt zijn; vele ouders zouden hun kinderen weer op 12- of 13-iarige leeftijd weg moeien zenden en vele ambtenaren, lioorende, dat hier niet eera H.B.S. meer iou ROTTERDAM, Hoogstraat 347-349 zijn. zouden voor de eer bedanken hier be noemd te worden. Wij herhalen daarom onze waarschuwing en wijzen de ouders nogmaals op hun plicht tegenover hun kin deren om, ook eens aan de H.B.S. te gaan informeeren alvorens een besluit te nemen. Uit het bovenstaande zal de heer De Fockert begrepen hebben, dat de zware bat terijen, die hij in stelling heeft gebracht, in de lucht geschoten hebben. Het was er ons in 't geheel niet om te doen om het U.L.O.- onderwijs als zoodanig aan te vallen en we hebben dat ook bij ons weten niet gedaan. Zijn we onduidelijk geweest, zoodat de heer De Fockert kon meenen, dat we ook hem- orabevoegd verklaarden (zooals uit z'n schampere opmerking blijkt) dan vragen we daarvoor onze verontschuldiging. En zeer zeker zullen we hem niet volgen en nu op onze beurt een betoog gaan houden over de voortreffelijkheden van het middelbaar on derwijs, omdat we dat houden ten eerste voor eindeloos, ten tweede voor nutteloos en ten derde voor prikkelend en daarom scha delijk. En bovendien is van onze kant geen strijd te wachten. Wij wilden alleen: fair play eerlijke concurrentie. Ook de heer De Fockert kan ons niet kwalijk nemen, dat we daar wei eens aan twijfelden. Wij hopen, dait we duidelijk geweest zijn zonder hatelijkheid. Het Bestuur der Flaldceesche H.B.S.- Vereeniging. „De S p ie ge 1", Christelijk nationaal weekblad, uitgave Bureau „De Spiegel", Wa- geningen, vertelt ons, wat in het tehuis voor jeugdige werkloozen van de Amsterdamsche Christelijke Jeugd-Centrale voor en door de werklooze jongens en meisjes gedaan wordt. Het vervolgverhaal „Afgekeurd bestek" brengt ons in dit nummer een belangrijke mijlpaal in het leven van aannemer Steen man. Interessant en loopend is de wedstrijd, die ook in dit nummer weer voorkomt. Enkele korte verhalen: „Spiegel"-wenken, jeugd rubriek, iets voor de dames, die gaarne breien, enz. enz. Een Christelijke illustratie, die er zijn mag of liever, die toont dat zij er is!! „Moeder", maandblad, uitig. Zomer Keuning, Wageningen, onder redactie van Prof. Dr. Waterink, die in het Aprilnummer vervolgt met zijn artikelen over voorlichting der jeugd, in verband met vragen door een moeder ges-teld. Het vervolgverhaal „het Ha ventje" vertelt ons nu van den afgezworven zoon, die uit het veilige „Haventje" naar het buitenland vertrokken is. „Wat zoudt gij doen" is een prachtige rubriek voor paeda- gogische zelfstudie der moeders, met kans op een fijne taart. Verder bevat dit zeer le zenswaardige tijdschrift een interview met een oud-machinist der Spoorwegen; een ver haal van een dame, die haar man in de rim boe is gevolgd en nu schrijft van haar erva ringen, recepten, patronen, modenieuws enz. Een hoogstaand blad, dat waard is in elk Christelijk gezin gelezen te worden en niet alleen door moeder maar ook vader zal er nog wel eens graag in neuzen. „In Weer en Wind", geïllustreerd maandblad gewijd aan natuurleven, reizen, volkskunde en buitensport, onder redactie van Rinke Tolman en Ds. j. i. van Schaick. Uitgave van W. L. J. Brusse N.V., Rotterdam. Met genoegen begroeten wij elke 15den der maand deze nieuweling in de natuurhis torische periodieke literatuur. Een keurig uitgevoerd tijdschrift, op uitstekend papier, een prettig aandoende drie kleuren-omslag en foto's die werkelijk af zijn. Een blad dat alle aanbeveling verdient en als het wat be treft uitvoering en inhoud zoo doorgaat, wat onder de bekwame leiding van Ds. van Schaick en Rinke Tolman zeker te verwach ten is, een goede toekomst tegemoet gaat. Uit den rijken inhoud nemen wij „Op de vuil nisbelt", door ir. W. G. v. d. Kloot, die zelfs daar schoonheid en rijkheid van plantenle ven ontdekt en in beeld brengt. F. Niessen schrijft over een nieuwe walvischsoort voor Nederland, maar haalt met zijn geweldigen knaap, 5.15 M. lang en pl.m. 650 K.G. zwaar, met zijn „Pseudorca crassidens" toch niet bij onze „potvissehen" van resp. 16 en 18 M. Toch interessant omdat er zooveel gesproken is over deze reuzen der zee. Verder een arti kel over vogels fotografeeren, door R. A. Maas Geesteranus; kampeeren in den Bies- bosch; over den strengen winter van '29 met zijn droeve gevolgen voor zooveel vogels; enz. enz. Liefde op het eiland, door G. J. Peelen (uitgave La Rivière, Voorhoeve, Zwolle). Een boek dat ons met onze gedachten voert naar het eiland Marken. De zeden en gebrui ken leeren wij uit dit boek kennen. Is dit echter de hoofdinhoud? Neen. Het beschrijft ons de liefdesverhouding tusschen ingenieur ter Wolde en de dochter van Ds. Verbruggen. Daar meer van te zeggen, zou jammer zijn, want w« zouden het niet vermogen, omdat deze historie ons zoo schoon wordt geteekend, dat wij het boek niet ter zijde konden leg gen, voordat het boek was gelezen. Zoo heeft het ons geboeid. C. D. Op de groote stille heide, door J. A. Visscher (uitgave La Rivière Voorhoeve, Zwolle). We worden door den schrijver ge bracht naar Friesland. En wel in een omge ving waar zoowel het natuurlijke als het geestelijke op bearbeiding wacht. Een omge ving zooals wij ze in onze streken niet kennen. Dat alreeds zal onze weetgierigheid prikkelen. Wat echter overal, wordt gevonden en dus ook daar, is lief en leed. Hoe er ge worsteld en gestreden wordt bij dat volk. Maar waarop het aankomt, is niet hetgeen het natuurlijk oog ziet, maar hoe God te midden van dat volk Zijn Sion bouwt en op den arbeid van den predikant kennelijk zijn zegen doet rusten, tengevolge waarvan de gedaante verandert voor hetgeen ons oog ziet. God begint alle dingen nieuw te maken. Ja Hij begint, maar Hij voleindigt ook, al wordt he. laatste door ons hier niet ge zien. Gelukkig die met een geloovig hart dit mag opmerken. Hij zal gesterkt warden als hij deze historie leest. Want lezende zal men zeggen, dit is geen fantasie maar waarheid. C. D. ned. herv. kerk Drietal: Te Leeuwarden (vac. Visser), Adr. Oskamp te Enschedé, G. C. Schellenberg te^Markelo en J. P. v. d. Waal te Hengelo Beroepen: Te Nijland (toez.), G. P. Post te Serooskerke (Schouwen). Te Rot terdam (vac. Wagenaar), A. A. Wildschut ta IJmuiden-Oost. GEREF. KERKEN Tweetal: Te Beekbergen, N. J. A. v, E x e 1 te Strijen en J. Hindriks te Dussen. Beroepen: Te Gameren, cand. K. J. Schaafsma te Gasselternijveen. Te Bierum, P. H. Wolfert te Mariënberg. Te Zwart sluis, cand. A. Zwaan te Enkhuizen. Te Oosterbeek, S. Wouters te Soest. Bedankt: Voor Steenwijk, B. Holwerda te Kantens. CHR. GEREF. KERK Tweetal: Te Urk, W. Heerma te Aals meer en J. Tamminga te Harderwijk. Beroepen: Te Bussum-Naarden, M. Baan te Rijnsburg. geref. gem. Tweetal: Te Ridderkerk, J. Fraanje te Barneveld en M. Heikoop te Utrecht. VRIJE GEREF. GBM. Beroepen: Te Hierden. D. Ructige te Leerdam. ZEVENDEDAGS-BAPT. Aangenomen: Naar Haarlem-Den Haag, P. Taekema te N. Pekela. OP ZONDAG 25 APRIL NED. HERV. KERK Den Bommel: 9y2 u. en 6 u. Ds Langhout Dirksland: 9.30 u. Ds van der Wal. 6 u. de heel' Baart. Vm. H. Avondmaal Herkingen: 'sAv. 6 u. Ds van Wingerden, vah Melissant. Extra-collecte Middelharnis. Voorm. en s avonds de heer Paul, van Bonthuizen Nieuwe Tonge: 9.30 u. Ds I-iovius, van Oud dorp. 6 u. Ds v. d. Wal, van Dirkslamid, In beide diensten extra maandcollecte Ooltg-ensplaat: 9.30 u. Ds Hovius. H. Avond maal. 6 u. Ds Langhout. Dankzegging._ Ouddorp: Vm. Leesó'ienst. Nam. Ds Hovius Oude Tonge: 9.30 u. Ds Pol'huijs, van Stad aan 't Haringvliet 6 u. Leesdienst Sommelsdijk: Vm. en '8 av, Ds van Ascü GEREF. KERKEN Dien Bommel: 9.30 u. en 6 u. Ds Robbers, van Zuid-land. H. Avondimaal Middelharnis: Vm. en 's av. Ds Zeilstra Ooltgensplaat: 9.30 u. cn 6 u. Ds Reenders. H. Avondimaal Oud-iorp: Voorm. Leesdienst; nam.- Ds de Valk. van Stellendam CHR. GEREF. KERK Middelharnis: Vm. en 's av. Ds Lamara GEREF. GEMEENTE Dirksland: 9.30 u. en 6 u. Leesdienst Herkingen: 9.30 u., 2 u. en 6 a Leesdienst Middelharnis: Vm en 's avonds Leesdienst Ouddorp: Vm. en n-am. Leesdienst OUD-GEREF. GEMEENTE Oude Tonge: 9 u. en 2 u. Leesdienst OVERIGE SAMENKOMSTEN Herkingen (Lokaal Tuinstraat): 9.30 u. en 2 u. de heer Hogerweïf DOOPSGEZINDE GEMEENTE Ouddwp: Vm. en 's av. Ds Verweid CENTRALE VEILING TE MIDDELHARNIS Veiling van Woensdag 21 April Prijzen: spinazie f 8.8011.40, witlof ƒ7.80 —9.80, slavellen 4.805.50, roode kool 1.50—3.10, alles per 100 kilo; kropsla i.404.40, bloemkool 7—9, per lOOstuks; radijs 2.40—3, rhabarber 3.10 p. 100 bos. Veiling van Donderdag 22 April Kippeneieren 5860 kilo 2.402.60, idem 55—57 kilo 2.25—2.40, idem 48—50 kilo 2.062.15, eendeneieren 2.502.60. Aanvoer 15.000 stuks. ROTTERDAM, 20 April. Vee. Aangevoei'd in totaal 4864 dieren, t.w.199 paarden, 4 veu lens, 1440 magere runderen, 722 vette runderen, 102 vette kalveren, 1916 nucht kalveren, 160 graskalveren, 88 schapen of lammeren. 4 var kens, 99 bokken of geiten, 130 zuiglammeren. Prijzen per kilo: Vette koeien le lew 70, 2e kw 64, 3e lew 4655 c., vette ossen le lew 68, 2e lew 64, 3e kw 48—58 c., vette kalveren le lew 90, 2e kw 75, 3e lew 4858 c., stieren 52— 5864 c., graskalveren 4658 c., schapen 37— 4753 c., lammeren 344-555 c., nucht. slachtlealveren 353944 c., slachtpaarden 49— 5560 c. Prijzen per stuk van mager vee: Schapen 232835, lammeren 162227, zuiglam- meren 81014, nuchtere slachtlealveren 7 8.5010.50, nucht. fokkalveren 121416, slachtpaarden 145210- -280,, werkpaarden 160—260—310, hitten 80—130—160, stieren 1502>50300, kalfkoeien 140210250, melk koeien 165—220—260, varekoeien 115-155— .185, vaarzen 100135175, pinken 90115 14-5, graskalveren 255060, bokken en gel ten 9—5—13. Vette koeien en ossen: aanvoer korter, leven dige ahndel, hoogere prijzen. Een prima koe tot 78 ct., een os tot 72 ct. Stieren: ruimer aanvoer, willigen handel en hoogere prijzen Vette kalveren: aanvoer iets korter, tamelij- ken handel, prijshoudend. Een prima kalf ging tot 100 ct Schapen en lammeren: kortere aanvoer, vlug gen handel, prijzen als gisteren Nuchtere fok- en slachtkalveren: aanvoer kor ter, vlotte handel en ruim prijshoudend Paarden: iets grootere aanvoer, kalmen han« del, prijzen als vorige week Melk- en kalfkoeien: aanvoer aanmerkelijk ruimer, goeden handel, onveranderd in prijs Varekoeien: aanvoer als vorige week, stroeven handel, iets hoogere prijzen Vaarzen en pinken: aanvoer gewoon, matigen ahndel. prijzen als vorige week Graskalveren: ruimere aanvoer, matigen hau del. prijzen als vorige week Graskalveren: ruimere aanvoer matigen han del, iets stilvere prijzen Pokken en geiten: aanvoer als vorige week, vluggen handel, lagere prijzen Zuigla/ni-meren: aanvoer grooter, levendiger handel, hoogere prijzen

Maas- en Scheldebode | 1937 | | pagina 2