|IL 1937 MAAS- EN SCHELDEBODE WOENSDAG 21 APRIL 1937 KIESWET EN STEMBUS DE OSLO-BESPREKINGEN TE BRUSSEL AMSTERDAMSCHE STAKING VERLOOPT HERINNERINGSMEDAILLE BOERENOORLOG SARRESTEERD en gevonden tot hazardspel steeds een lucra tief fcelfs, dat de de politie, met ;n is, riskeeren. laagische politie llmatig voigt de jen tijd een ern- jerceel aan het loor den 46-jari- It gebeurde, dat ^stemming was. I zij Q. 7 uur vervoeg* |J. van den Hen* eenige recher» |of er niets ver* zou zijn, want ïiddellijk door het doorzoeken wel de volgende rouletten, een twee speella* irten en onge- ïen en E. werd lbureau van po- poon, afkomstig ens opgaf E. te gezet. eisje Jopie Frey) [togenbosch van den weg J)en. Het kind |is- overgebracht nis. Den chauf- Ijac. Knoop, p,ppelen, groen- Costastraat 16, hsterdam. Ilingen en bon- laag. Van Rood- loot, maar er is Ite soort bonten lok tweede soort pplaatst worden, verpige bonten, |ke voor f 2 per noemt ze ook laar Amsterdam 1 Jac. Knoop om I verbinding of volgende prij len 2.30—2.60, llauwen 2.30— 1.20, Z. blauwen dito eigenhei- eigenheimers Hillegommer Flakk. eigen- Jrs 1.50—1.60, 1.90—2, N.-H. 1.70—2, po laar 1.meer en [-1.90, Friesche Borgers 2— [ïtsche en Over- -2.90, bonken DDELHARNIS witlof 6.70— |en 3.304, al- -3.80 per 100 [radijs 33.50, Aanvoeren en 70—78 c-, 2e kw lkg-. slachtgew.; 0 per stuk; 103 ■Se kw 3844 c. llveren f58.50; Lie; 509 varkens T-,57 c; id zwaar 1—56 e. per kg-, Jidel kal-m, prtf- J behoorlijke aan ■kelende prijzen* ■oer en prjjshv konen zich on* Irdappele n), luwsche blauwe ll.601.80, Frie* Yd-Holl. eigenh, llauwen 2.10— |03.50, Drent* alles per H.Lm Aangevoerd I runderen, 212 ^-en, 88 schapen kken of geiten, le srt tot 68. ■tte ossen le srt po c„ vette kal- 3e srt 5060 c. -48 c., schapen |53 c. e: Schapen 23 Ier Iets koretr, week Dinsdag, en een os tot armkt, han- Een prima |r gering. han« handel tame- Ig iets boven [rdappelen. uwsche blauwe bonte £22.2a; landers f 1.75 le aanvoer, ta- 1—2.70 per 100 2ek werd voor op de markt. |en. Disp. koop frank en de nen verwacht stijging der Izü was enkei ■tte op niet te fcnenland noen [koop van vier pculatie uit do van hunne |u tot alle prtf lar er veel ge- |het einde van grooter zul- Overschotzetels, waarborg sommen en" nummering De wet van 4 Mei 1933 bracht in de Kies wet o.a. het .systeem der „grootste gemid delden" ter vervanging van dat der „groot ste overschotten". Deze wijziging verkreeg het eerst toepassing bij de Staten- en raads verkiezingen van 1935; n.l. in colleges met meer dan 19 leden. Toen was dus voor de toewijzing der z.g. restzetels niet meer be slissend het grootste overschot van stemmen op een lijst, maar werden de restzetels ver deeld onder de partijen, die bij toebedeeling van nog een zetel meer per zetel het groot ste gemiddelde aan stemmen hadden. Ge volg was, dat soms 2 en 3 restzetels aan één partij toevielen. 0.a. de Katholieken en de soc.-dem. hebben daarvan toen geprofiteerd. In dat jaar (wet van 23 Mei 1935) is nog een wijziging van de Kieswet tot stand go- komen, welke bij de a.s. verkiezingen niet zonder invloed zal zijn. Ten einde de versnippering van het partij wezen te beteugelen is n.l. bepaald, dat een waarborgsom van 250 moet worden be taald voor elke lijst, die in een kieskring wordt ingediend. Die 250 worden verbeurd aan den staat, indien de betrokken lijst geen 75 pet. van den kiesdeeler op zich vereenigt. Haalt zoo'n lijst wel de 75 pet., maar niet de volle kiesdeeler, dan komt zij bovendien piet voor een zetel in aanmerking. Te verwachten is, dat deze beide bepalin gen het aantal mededingers bij de stembus zeer zal beperken. Een risico van 4500 zullen velen niet gaarne loopen. In 1933 bleven 40 van de 54 gegadigden beneden 75 pet. van den kiesdeeler. Het is dan ook niet overmoedig om aan te nemen, dat het stembiljet ditmaal van heel wat be perkter omvang zal zijn dan bij een vorige gelegenheid. De 40 uitvallers behaalden in 1933 samen ruim 4 pet. der stemmen. Deze stemmen zullen dus worden verspreid over andere partijen, dan wel het aantal ongeldige stemmen doen vermeerderen. Hadden deze regelen reeds in 1933 gegol den. dan zou Nationaal Herstel niet in de Tweede Kamer gekomen zijn, evenmin als de heer Lingbeek. Ook zou de zetelverdee- ling, met inachtneming van de wijziging van 1933, een andere geworden zijn, gelijk uit het volgende staatje blijkt, Zetelverdeeling Tweede Kamer volgens de stembusuitslag in 1933 Aantal zetels tn <x> 2 S CQ O (79 3^2 S3 ^3 B S a "2. s Stf fiTsr f s-S 3 P P Tt.K. Staatspartij 31 28 27.88 S. D. A. P23 22 21.47 'A. R. Partij 15 14 13.44 C. H. Unie 10 10 9.13 Lib. Staatspartij 7 7 0.90 V. D. B5 6 5.08 Comm. P. N3 4 3.18 Staatk. Geref. Partij 2 3 2.51 R. S. A. P1 1 1-03 Nat. Boeren enz. 1 1 1.28 Kath. Dem. Partij... 1 1 1.10 Chr. Dem. Unie 1 1 1-02 Herv. (Ger.) Staatsp. 0 1 0.91 Nat. Herstel 0 1 0.82 Andere lijsten (tezamen) 0 0 4.19 100 100 100 Bij aanwending van de methode der grootste gemiddelden alleen (dus zonder de bepaling van 1 pet. als minimum om voor een zetel in aanmerking te komen) zou in 1933 Nat. Herstel uit de Kamer zijn ge weerd en aan vrijz.-dem., S.G.P. en commu nisten een zetel minder zijn toebedeeld, ter. wijl aan Katholieken, soc.-dem. en anti-rev. meer restzetels zouden zijn toegewezen. Op een andere nieuwigheid uit de wets wijziging van 1935 hebben we reeds eerder de aandacht gevestigd, n.l. de mogelijkheid om een voorkeurnummer te vragen voor de candidatenlijst. Het centraal stembureau nummert de lijs ten, waarvoor zulk een verzoek is ingeko men, onderscheidenlijk met de nummers 1 en volgende, in de volgorde van het aantal Kamerleden, dat de aanbeveling voor een Voorkeurnummer heeft onderteekend. Te verwachten is, dat de partijen van dit recht gebruik zullen maken. Gevolg daarvan zal zijn, dat de nummering der lijsten als volgt zal luiden: 1 R.K. Staatspartij; 2 S.D.A.P.; 3 A.R. Partij; 4 C.H. Unie; 5 Lib. Staatspartij; 6 Vrijz.-dem. Bond; 7 Comm. Partij Ned.; 8 S'aatk. Ger. Partij. De een-mans-partijtjes züllen om de nummers 914 moeten loten. Komen er nog meer lijsten, dan zal daar aan bij loting een nummer vanaf 15 worden toegekend. Oplichter gearresteerd te Cuyk De politie te C-uyk heeft een oplichter Weten te arresteeren, die reeds maanden gezocht werd, aldus het N. v. d. D. Niet minder dan 25 landbouwersfamilies in Cuyk en omgeving werden de dupe van zijn val- sche voorspiegelingen- De gearresteerde oplichter, de 35-jarige II. F. C., laatstelijk gedomicilieerd te Deur- ne, reisde per auto het platteland af. Hij beschikte over aangename omgangsvormen en wist zoodoende de gocdgeloovige platte landsbevolking er met behulp van kleurige circulaires en met holle frasen toe te bewe gen obligaties en effecten van hem te koo- pen, welke papieren dan later volkomen waardeloos bleken te zijn. Bij aankoop der „stukken" had de kooper tevens het recht op een vrij lot in de een of andere premieloterij. Voorts maakte de op lichter den menschen wijs, dat zijn kantoor in Eindhoven was gevestigd. Nu eens droeg do maatschappij den naam „Brabantia", dan weer „Fortuna" of ook wel „Victoria". Bij zijn arrestatie legde C. een volledige bekentenis af. Bij onderzoek bleek hij connecties te on derhouden met de gebroedrs S- uit Nuenen en en zekeren A. uit Baarie-Nassau, tegen welke personen reeds bij voortduring wordt gewaarschuwd door de politie wegens soort gelijke manipulaties.- De jonge tuinders en de teeltbeperking Nieuwe bedrijven, die gevestigd zijn Blijkens het jaarverslag van het district Westland der Landbouw Crisisorganisatie Lo Zuid-Holland, zijn binnen dit district in het afgeloopen jaar 75 jonge menschen zelf standig tuinder geworden. Er werden 33 teeltvergunningen door jonge tuinders aangevraagd, en de commis sie heeft in 21 gevallen een gunstig advies gegeven. De Centrale stond 19 aanvragen geheel of gedeeltelijk toe, en ln totaal werd aan deze jonge menschen 10 II.A. 35 A. groenten vol len grond en 1 II.A. 88 A. vroege aard appelen met na-cultuur toegestaan. Nieuwe verguancngen voor glascultuur werden in geen enkel geval gegeven. De meeste personen, die Ln het bezit zijn van een nieuwe vergunning, hebben door middel van overdracht ramen of serres verkregen, zoodat zij een compleet Weal- landsch bedrijf hebben kunnen stichten. Naast dvze teeltvergunmangen, zijn er nog 56 jonge tuinders, die door middel van over iracht een bedrijf hebben weten te ver krijgen. In 37 gevallen vond de overdracht plaats wegens beëindiging van het bedrijf, en in 19 gevallen door splitsing van grootere be drijven. Het wordt wel eens voorgesteld, alsof het onmogelijk is voor jonge menschen om een bedrijf te beginnen, hetgeen een gevolg zou zijn van de crisismaatregelen, zoo wordt in het verslag opgemerkt. Blijkens deze gegevens is dit niet juist, doch houdt de crisis zelf een en ander tegen. Opmerkelijk is het, dat uit alle deelen van het land teeltvergunningen, zoowel van koude grond als glascultuur, werden over gedragen naar het Wostlandsche district. Verbouw van korrelmais Naar wij van bevoegde zijde vernemen, hebben de proefnemingen aangaande den verbouw van ma is hier te lande een der mate bevredigend resultaat ojigeleverd, dat de minister van landbouw besloten heeft er toe mede te werken, dat op eenigszins groo tere schaal dan tot dusver het geval is ge weest, proeven ter hand kunnen worden genomen. Daarom ligt het in het voornemen een be drag beschikbaar te stellen om aan ernstige proefnemers, die ten minste H.A. mais willen verbouwen een tegemoetkoming te geven ter bestrijding van de onkosten welke aan het opzetten van de proef zijn verbon den. Do proefnemingen dienen te geschieden onder leiding van den landbouwvoorlich- tingsdienst. Zij die een ernstige proef van ten minste 1/2 H.A. onder leiding van den voorlichtings dienst willen nemen, kunnen zich wenden tot het rijkslandbouwproefstation voor den akker- en weidebouw te Groningen, waar nadere inlichtingen worden verstrekt. De prijzen van de biggen Meer bevredigend dan die van de vette varkens Redelijke verhouding zal worden bevorderd Op de vragen van den heer Droesen be treffende den prijs der biggen heeft de Mi nister van Landbouw geantwoord, dat het hem bekend is, dat deze prijzen in het al gemeen op een meer bevredigend niveau gelegen hebben dan de prijzen der vette varkens. In zooverre kan inderdaad van een minder gunstige verhouding gesproken wor den. De Minister is echter niet van oordeel, dat de biggenprijzen in het algemeen te hoog zij'n geweest. Wanneer de teeltregeling uitsluitend be staan zou uit een beperking van den aan- fok, dan zou zulks tot gevolgen kunnen hebben, dat het aanbod van biggen dermate zou dalen, dat, bij een gelijkblijvende vraag, de biggenprijzen tot een onredelijke hoogte zouden stijgen. Oen dit te voorkomen, is echter naast de toewijzing van biggenmer- ken voor iederen varkenshouder vastge steld welk aantal varkens boven 25 Kg. door hem ten hoogste tegelijkertijd mag worden gehouden. Door deze vaststelling wordt er naar gestreefd de vraag naar big gen in evenwicht te houden met het aan bod daarvan. Het is den Minister bekend, dat de big genprijzen in de laatste maanden niet on belangrijk zijn gestegen. De gestegen voe- derprijzen maken echter een stijging, zoowel van do prijzen der biggen als van die der varkens, noodzakelijk. Daarbij komt, dat in het voorjaar over het algemepn een zeer grootc vraag naar biggen ontstaat, welke verband houdt met den aankoop van big gen, welke bestemd zijn om in de winter- maanr.en voor huiselijk gebruik te worden geslacht. Om een zoo juist mogelijke verhou. ding tusschen biggen- en varkens- prijzen tot stand te brengen, zal bin nenkort de nieuwe toewijzing van een aantal ten hoogste tegelijkertijd te houden .varkens volledig van kracht worden. De Minister is niet bereid een algemeene regeling te treffen, waardoor fokkers ver plicht worden een gedeelte van hun biggen tegen verlaagde prijzen door bemiddeling van de landbouw-crisis-organisaties beschik baar te stellen, aangezien gevreesd moet worden, dat zulk een algemeene regeling bij de uitvoering tot ernstige moeilijkheden aanleiding zou geven. Wel is een onderzoek gaande naar de vraag of op de een of andere wijze aan kleine boeren en houders van varkens big gen kunnen worden versohaft onder voor- deelige voorwaarden. Voetganger door auto gegrepen Doodelijke aanrijding te Utrecht Zondagavond omstreeks kwart over elf uuv is op de Polsteegsingel te Utrecht nabij den Abstederweg, een voetganger, de 54- jarige J. R. te Utrecht, toen hij den weg wilde oversteken, door een passeerende auto gegrepen en vrijwel op slag gedood. De auto, bestuurd door een Utrechtsch automobilist, reed in de richting Zonstraat en de bestuurder, die den voetganger eerst op liet laatste oogenblik zag, kon een aan rijding niet meer voorkomen. Het slacht offer viel met het hoofd door de voorruit en overleed bijna onmiddellijk daarna. Door het sterk remmen van den automobi list kwam de auto op het trottoir te staan. liet stoffelijk overschot van het slacht offer werd overgebracht naar het politie bureau Toisteegbrug. Het onderzoek naar de oorzaak van dit ongeluk is nog gaande II.M. DE KONINGIN TEN PALEIZE SOESTDIJK Rondrit door Soest en Baarn Vervolgens naar het Loo vertrokken Zaterdag om kwart over twaalf arri veerde ten paleize Soestdijk H.M. de Ko ningin, vergezeld van Haar hofdame, freule Schimmelpenninck. H.K.I-I. Prinses Juliana en Z.K.I-I. Prins Bernhard, hadden zich in de hall opgesteld en toen de open Cadillac waarvan de stan daard wapperde, het hek aan de zijde van Soest indraaide, daalden de Prinses en de Prins de treden van het bordes af en ver welkomden hun Koninklijke Moeder, de Prinses met een hartelijke omhelzing, de Prins met een handdruk. Op het bordes ge komen, wendden zij zich tot het publiek, dat zich bij het hek had opgesteld en vrien delijk wuivend met hun zakdoeken trokken zij zich terug in het paleis, waar H.M. voor het eerst ten huize van Haar kinderen het noenmaal gebruikte. Vervolgens beeft H.M. do Koningin, na 't noenmaal te hebben gebruikt, vergezeld van een hofdame, een rondrit gemaakt door de gemeente Soest in een open auto, waarvan de kap geheel was neergelaten. Daar men van dit bezoek niet op de hoogte was, geschiedde 't vrij onopvallend. Slechts hot voorafgaan der motorpolitie en de koninklijke standaard verrieden wie in de auto was gezeten. Op de plaatsen, waar Hare Majesteit herkend werd, juichte het publiek Haar hartelijk toe, waarvoor H.M. vriendelijk wuivend dankte. Behalve door Soest heeft Ilaro Majesteit ook een rondrit door Baarn gemaakt Na Haar terugkeer ten paleize Soestdijk heeft Hare Majesteit daar de thee gebruikt. Daarop is Zij per auto naar Het Loo ver trokken, waar Zij omstreeks half zeven aankwam. Daar het uur van aankomst niet bekend was, stond voor het Paleis slechts een kleine groep belangstellenden die de Vorstin hartelijk begroette. Het Prinselijk Paar naar Reckenwalde vertrokken Het Prinselijk Paar is Zaterdagavond, omstreeks kwart voor acht per auto naar Amersfoort vertrokken, van waar het per trein naar Berlijn doorreisde. Van hier gaat het met de nieuwe Maybach naar Reckenwalde. Op Soestdijk werd het Prinselijk Paar uit geleide gedaan door den intendant van het paleis, jhr J. A. de Jonge van Zwijnsber- gon. Te Amersfoort arriveerde het Prinse lijk Paar tien minuten voor het vertrok van den trein. De vorstelijke personen be gaven zich naar een gewonen slaapwagen, waar zij zich onmiddellijk terugtrokken. De weinige belangstellenden ter zijde van den ingang van het stationsgebouw, juich ten het Prinselijk Paar hartelijk toe, toer. het de hofauto verliet. Het perron was voor het rijtuig, waar de hooge reizigers hadden plaats genomen, door politie in burger af gezet. Te Reckenwalde aangekomen Zondagmorgen om kwart over tien reed do Prinselijke auto, met Prins Bernhard zelf aan het stuurrad, het slotpark te Recken walde binnen. De bevolking was van dit bezoek niet op do hoogte, zoodat de gasten vrijwel onopgemerkt arriveerden. Het Prinselijk paar heeft des middags een korte wandeling gemaakt door het slotpark ïn heeft het verdero van den dag in huise- lijken kring doorgebracht. Verbouw van Fabrieks aardappelen Opschorting van de uitkeering wordt 1 Mei a.s. opgeheven Op vragen van den heer Schalker betref fende het tijdstip van uitbetaling der slot- uitkeering over den oogst 1936 aan de ver bouwers van fabrieksaardappelen heeft de Minister van Landbouw geantwoord, dat de opschorting van de uitkeering boven f 1, per 100 Kg. aan de verbouwers van fabrieks. aardappelen een tijdelijke maatregel is wel ke noodzakelijk werd geacht met het oog op de regeling der onderlinge verdeeling van de grondstoffen van de oogst 1937, wel ke regeling thans in voorbereiding is. Ver moedelijk zal deze maatregel voor 1 Mei a.s. reeds kunnen worden opgeheven. Geheel overeenkomstig hetgeen in vorige jaren is geschied, is van de oogst 1936 f 0,60 tot f 0,75 per 100 Kg. aan de verbouwers uitgekeerd, terwijl in het voorjaar van 1937 de aanvulling van onderscheidenlijk f 0,50 en f 0,25 is of wordt uitbetaald. g De slotuitkeering boven f 1,— per 100 Kg. vindt steeds plaats na afsluiting der boe ken, dat is einde Juli of begin Augustus. Ook voor oogst 1936 zal deze uitkeering zoo spoedig mogelijk na dat tijdstip geschie. den. De uitbetalingen in voorgaande jaren heb ben steeds op deze wijze plaats gehad. Naar de meening van den Minister bestaat er geen aanleiding daarin voor het jaar 1936 wijziging te brengen. Een eigenaardig heerschap Liep met een geladen karabijn rond Zaterdagavond laat werd aan bet huis van den burgemeester van Diepenveen, den heer J. W. Arriens, gebeld. Toen de burgemeester de deur opende, stond voor hem een man met een karabijn met opge stoken bajonet in de hand. De man deelde den niet weinig geschrokken burgemeester mede, dat hij zich op het laatste oogenblik had bedacht. Hij wilde den burgemeester, die reeds veel voor hem had gedaan, toch maar liever sparen en daarom overhandig de iiij hem de karabijn, die met scherp ge laden bleek te zijn. Hij verklaarde nog, dat liet zijn bedoeling was geweest, zich door zijn daad voor geruimen tijd onderdak te verschaffen. De burgemeester nam het wapen in be slag en waarschuwde de politie, die den man, zekeren V., werkloos en thans zwer vend, arresteerde- Tijdens het verhoor bleek nog, dat V. de karabijn had cctnd hij een familielid, dat 'iet wapen in rechtmatig bezit had. (N, v. d. D.) Tekst opgesteld van een voor loopig ontwerp voor een plurilateral overeenkomst Conferentie van Regeerings- vertegenwoordigers op komst Uit Brussel wordt gemeld: In de onlangs te 's-Gravenhage gehouden vergadering van deskun digen der landen, welke de conven tie van Oslo uitmaken, zijn de mo gelijkheden tot uitbreiding van de handelsbetrekkingen vastgelegd in een rapport dat aan de respectieve regeeringen is voorgelegd. Na onderzoek /an dit rapport door de betrokken diensten, zijn de deskundigen van Nederland, België, Denemarken, Finland, Luxemburg, Noorwegen en Zweden, als bekend, op 12 April te Brussel bijeengekomen. De aldaar gehouden besprekingen zijn gister geëindigd. De deskundigen hebben den tekst opgesteld van een voorloopig ont werp voor een plurilateraie over eenkomst tusschen de landen der conventie van Oslo, welke ten doel heeft de goederenruil uit te breiden en als een eerste stap kan worden beschouwd op den weg naar vermin dering der belemmeringen voor den internationalen handel. De deskundigen zullen het voor- loopige ontwerp en een rapport ter onderzoek aan de respectieve regee ringen voorlegger.. Dit program van actie zal even tueel in de naaste toekomst worden onderzocht tijdens een bijeenkomst van de vertegenwoordigers dezer regeeringen. De Brusselsche correspondent van het „Hbl." heeft met Dr. H. H i r s c h f e 1 d, die de Brusselsche Conferentie heeft gepresi deerd, een onderhoud gehad, waarin d«y-e verklaarde dat het niet eenvoudig is geweest de veelal parallel loopende of elkander krui sende belangen en desideratia der betrokk-n landen met elkander in overeenstemming te brengen. De heer Ilirschfeld legde er den nadruk op, dat de algemeene teradenz als gevolg van de oploopende economische conjunctuur op het oogenblik gunstig is, maar dat het niet temin niet gemakkelijk was geweest ten aan zien van de afbraak der hinderpalen, die het handelsverkeer belemmeren, tot positie- vo resultaten te komen Bij de thans geëindigde conferentie heeft men zich hoofdzakelijk bepaald tot kwesties van invoerrechten en contingenteeringen. Gezien de moeilijkheid om de wensohen en verlangens der betrokken landein tegen ei ker af te wogen en gezien ook de complexi teit der materie, bestaat er al'e reden om ook met een bescheiden resultaat reeds te vreden te zijn, temeer omdat uit dit beschei den begin later wellicht grootere resultaten kunnen voortvloeien. De heer Hirsehfeld wees erop, dat men op deze conferentie uiteraard het oog hoofdza kelijk had gericht od de verbetering van het onderlinge handelsverkeer tusschen de Oslo- landen. maar bovendien had men toch ook de mogelijkheid van een verruiming van het internationale ruilverkeer m algemeenen zut niet uit liet oog verloren. 0|> de vraag, of liet werk der Oslo-experts kon beschouwd worden ais onderdeel en voorbereiding van het onderzoek, dat minis terpresident Van Zeeland in ojidracht van de regeeringen van Engeland en Frankrijk zal instellen naar de mogelijkheid van een intenisiveering van den wereldhandel, ant woordde de heer Hirsehfeld, dat hiervan geen sprake kan zijn. Daar de verschillende delegaties de conclusies der besprekingen aan haar respectievelijke regeeringen zullen voorleggen, zal ook do Belgische regeering en de heer Van Zeeland er kennis van krijgen. „F.en direct verband usschen ons onder zoek en dat van den heer Van Zeeland ue- staat echter niet", zeide de heer Ilirschfeld, „men heeft liierblij te doen met twee zaken, die naast, doch los van elkander staan". De conferentie der regeeringsvertegon- woordigers, die in het oificieele commu- qué wordt aangekondigd, zal vermoede lijk einde Mei te 's-Gravenhage worden gehouden. Waarschijnlijk zullen dezelfde heeren, die thans als experts, dus zonder volmacht hun ner regeering de besprekingen te Brussel hebben gevoerd, elkander te 's-Gravenhage opnieuw ontmoeten, dan echter voorzien van volmachten om zoo mogelijk een definitieve overeenkomst te sluiten. Uit een hooimijt gevallen Werkman gedood Zaterdag is op de hooi. en strooplettcrij der N.V. Van Dam te Aarle-Rixtel een ernstig ongeluk gebeurd. Voordat in een der groote loodsen zou worden begonen met het persen van het siroo, was de 28-jarige ongehuwde werk man Van Rixtel, uit Milheeze, in een der mijten geklommen om het stroo naar be neden te werpen. Van R. heeft daarbij zijn evenwicht verloren en is omlaag gestort. Hij kwam met het hoofd op den betonnen vloer terecht ais gevolg waarvan hij een zeer ernstige schedelbasisfractuur opliep. In zorgwekkende toestand is hij naar het St. Antoniusgasthuis te Helmond overgebracht, waar hij na eenigen tijd is overleden. Arbeider verdronken te Breda Toen de arbeider D. werkzaam bij den aanleg van de nieuwe brug over den Boei meersingel te Breda, hij het eindigen van zijn dagtaak zijn schoenen in het water van den singel wilde afspoelen, is hij uitgegle den en in de diepte verdwenen. Niettegenstaande onmiddellijk pogingen in liet werk werden gesteld den man te redden, kon men er niet in slagen hem tijdig op het droge te brengen. Toen men D. eindelijk had gevonden waren de levens geesten reeds geweken. Het lijk van D, die gehuwd was, is n~ar het lijkenhuisje te Breda overgebracht, Maandagmorgen hebben 600 arbeiders het werk hervat Harde woorden van de organisatiebe sturen De Alg. Ned. Bond. van Metaalbewerkers, de R.K. en de Chr. organisaties hebben Za terdagmiddag te Amsterdam vergaderd in verband met de wilde staking op de scheepswerven aan de overzijde van het 1.1. De drie bijeenkomsten waren zeer druk be zocht. De bestuurders der drie organisaties deel den namens hun hoofdbesturen mede, niet achter de staking te zullen gaan staan, zoodat bij eon eventueelen voortgang de stakers ook van deze zijde geen financieelen steun zullen hebben. Op de conferentie van Vrijdagmiddag beeft de Metaalbond namens de directies van de Scheepswerven, naar liians blijkt, verklaard, dat indien a.s. Dinsdag het werk niet is hervat aan het stakende personeel op korten termijn ontslag zal worden aangezegd. De Scheepsbouw Mij zou zelfs voor onbepaalden tijd sluiten. De adviezen, van de vertegen woordigers van den Metaalarbeiders bond hebben hun uitwerking niet ge mist Van de ruim duizend werklieden, die bij de NederL Scbeepsbouw-Mlj staakten, trokken plm. 600 Maandag ochtend de poort binnen en togen aan het werk. Het aantal stakers bedraagt dus thans nog ruim vierhonderd. Reeds zeer vroeg in den ochtend, meer dan een uur voor den aanvang van den werktijd, stonden honderden voor do wert opgesteld Zoo nu en dan liep een enkeling door. doch toen liet het zich nog niet aan zien dat het aantal stakers zoo belangrijk zou dalen. Van degenen, die om half zes moester, beginnen kwam de spantenploeg geheel op. Zeer velen namen evenwel nog een afwachtende houding aan. Van de honderden voor de werf staande arbeiders die om half acht moesten begin nen. ging zoo nu en dan een enkele naar binnen. Geen hunner werd tegengehouden of lastig gevallen. liet verloop was volko men zonder incidenten. De groote stroom kwam eerst tegen het moment, dat do sirene blies Ook van hen die reeds om half zes had den dienen te beginnen, hervatte om half acht een belangrijk aantal alsnog het werk, waardoor deze belangrijke ploeg vrijwel vol ledig werd. Wel waren er enkelen, die. na opgekomen te zijn, zich weder terugtrokken, doch hun aantal was gering. De overgeble ven stakers voornamelijk nageijongens, klinkers, tegenhoudens en ijzerwerkers, dege nen, die het initiatief namen bij den inzet van dit conflict, trokken, nadat de poort gesloten was. weg naar Amsterdam, tenein de in een vergadering hun houding nader te bepalen. Bij de Amsterd. Droogdok Mij en de Ned Dok Mij is nog weinig wijziging in den toestand gekomen. Een aantal stakers is weliswaar aan den arbeid gegaan doch de meesten blijven afwachten. Het dure leven van een dictator Hoe Hitier behoed wordt De Zwitsersche journalist Werner, die onlangs toestemming verkreeg, om den Duit- schen rijkskanselier, Adolf Hitler, in zijn particuliere woning Berghof, op den Ober- salzberg bij Berchtesgaden, een bezoek te brengen, schrijft hierover het volgende in de „Berner Bund"; Kort buiten Berchtesgaden, na de eerste steile bocht, is er al prikkeldraad over den weg gespannen, dat ons toeroept: „Tot hier toe en niet verder!" Een kilometer verder is de weg, dien wij begaan, reeds voor niet-officieel verkeer ge sloten. Particuliere auto's moeten een omweg maken van 15 K.M. Maar ook de auto's, die binnen dit cordon de villa van Hitier nade ren, en dus al geschift zijn, worden streng bewaakt. Zoo deelt Werner hierover mede, dat het op de eenige plaats, van waaruit Hitiers huis een oogenblik in de verte te zien is, aan alle chauffeurs nadrukkelijk verboden is, om stil te houden. Het laatste gedeelte van den weg is ook voor de toegelaten gasten versperd. Aan den voet van den heuvel, waarop de villa gelegen is, staat een bord: „Verboden weg!" Eerst dan begint de laatste controle of liever do laatste serie controle-maatregelen. Rond het huis van den Führer is voor vele mannen iets te doen. Ononderbroken wordt Hitler's huis bewaakt door 150 S.S.-mannen en tientallen controleplaatsen moeten gepas seerd worden om in de nabijheid te kunnen komen. De vroegere omgeving van Berghof scheen niet te voldoen aan de hermetische controle want, volgens Werner, heeft de Duitsche staat hier reeds 46 huizen aangekocht en af gebroken. De N.S.B.-uitgeverij Directeur van Houten ontslagen Naar „Vooruit" verneemt is de heer Van Houten, directeur van de Nenasu (uitge verij van „Volk en Vaderland") en waarne mend directeur van het „Nationaal Dag blad" door den heer Mussert als zoodanig ontslagen. Dit ontslag zou geschied zijn na een aanvraag van den heer Van Houten om ziekteverlof. Na die aanvraag deed de heer Mussert een onderzoek bij directie en ad ministratie van Nenasu en „Nationaal Dag blad" plaats vinden, waarop het ontslag volgde Als opvolger van den heer Van Hou ten is benoemd de heer Roskam. Uit de „kop" van het „Nationaal Dagblad" is do naam van den heer Van Houten verdwenen Zesjarig meisje overreden Aan de gevolgen overieden Het zes-jarig dochtertie van den heerPan- cras, wonende te H e i 1 o„ is op den Wes- terweg aldaar, door een haar achterop rijdende vrachtauto, welke moest uitwijken voor een uit de tegenovergestelde richting komende autobus, aangereden. Het kind kwam te vallen, met bet ge volg, dat de zware achterwielen over haar heengingen. Mot ernstige verwondingen is het meisje naar het St Elizabethziekenhuis te Alkmaar overgebracht waar het een uur na aankomst is overleden. Een bijeenkomst te 's-Gravenhage Teekening van een verzoekschrift Een commissie bestaande uit de heeren P, J. van Uodeweero, mr. J. C. Kakebeeku, 1- A. v. der Loo, J. C. Lutkie en F. Uudsehans Dentz had Zaterdagmiddag in een van de zalen van den Dierentuin te 's-G rave n- hage een bijeenkomst belegd, welke werd bijgewoond door oud-strijoers, doktoren per soneel van do ambulances en anderen, die tijdens den tweeden vrijheidsoorlog aan dc republieken Oranje Vrijstaat en Transvaal diensten hebben bewezen. Tot de aanwezigen behoorden ook ae ge zant der Unie van Zuid-Afrika, vergezeld van mevrouw Van Broekhuizen en huil dochter; de vice-president van den Raad van State, jhr F. Beelaerts van Blokland en de secretaris van dien Raad, jhr. mr. De Beaufort; oe Nederlandsche consul-generaal te Stockholm, de heer Ugla; eenige leden van de Zuid-Afrikaansche legatie te 's-Gra venhage en de état-major van Hr. Ms. „Gel derland", zooals deze in 1900 was samenge steld, toen dit schip President Kruger van Lorenco Marquez naar Marseille vervoerde. Het doel van deze bijeenkomst was hun, die zich tijdens den boerenoorlog verdienstelijk hebben gemaakt, gele genheid te geven een verzoekschrift le teekenen, dat naar Zuid-Afrika zal worden gezonden ter verkrijging van een medaille als herinnering aan de Jat: 13 18991902, evenals dit iD Scau dit avié is geschied. Nadat de heer Van der Loo allen v.-el- kom liao geheeten en mevr. Maartje Ofte ss aan den vleugel begeleid door Berna 'd Tab- bernal, het Transvaalscho Volkslied had ge zongen, heeft dr. H. D. van Broekhizen. een korte rede gehouden. De gezant begon met zijn instemming te betuigen met het streven van het Comité, om, in navolging van Scandinavië, hie. te lande te ijveren voor de uitreiking van her inneringsmedailles. Vol waardeering was spr. voor hetgeen vrijwilligers uit Scandi navië. Ierland en Nederland in Zuid-Afrika tijdens de oorlogen hebben gedaan. Sp."ker merkte op, dat een volk. dat zijn heiden niet weet te waardeeren nooit een goed vo'k kan zijn. Verscheidene gebeurtenissen ui de jaren van 6trijd haalde de gezant op en hij teekende voor de aanwezigen de groole fi guren uit die periode. Tenslotte verzekerde spr., dat het hem ezn groot genoegen zal zijn het verzoekschri't aan zijn regeering te verzenden. Voor de pauze werd nog een film van de Zuid-Afrikaansche spoorwegen vertoond, waarna mevr. Maartje Offers het Oranje- Vrijstaatsche volkslied zong. Tijdens de pauze was er gelegenheid het verzoekschrift te teekenen. Daarna heeft de heer P. J. van Dodeweerd over de be- teekenis van den Boerenoorlog uitgeweid. De zangeres bracht ten gehoore „Die stem van Suid-Afrika" en twee films van hot Kruger-wildpark werden vertoond. Met het zingen van het „Wilhelmus" werd de bij- eenkomst gesloten. Een tragisch jubileum De Baltische Rusland-arbeid Het is thans izy2 jaar geleden, dat deze arbeid der liefde aan de Kerk Gods in Rus land een aanvang nam. Het is een jubileum waaraan tragiek nauw verbonden is. Wie den Baltischen Rusland-arbeid noemt, denkt aan bet onpeilbaar diepe leed. dat deze arbeid zocht te lenigen, denkt aan de in puin gevallen Kerk van Rusland aan de kinderen Gods aldaar, die reeds langer dan 12*4 jaar eten hun „brood der smarte". Ter gelegenheid van dit tragisch jubileum kan niet beter gedaan worden, dan nog eens weerde aandacht te vestigen op dezen zoo noodzakelijken arbeid. De Baltische Rusland-arbeid, ontstaan uit particuliere hulp aan noodlijdenden in de Sowjet-Unie, georganiseerd door wijlen D>. Oskar Schabert thans geleid door Ds. F, d. S t e i n w a n d te Dorpat, heeft zich ten doel gesteld de Kerk van het Westen te mobiliseeren tot het verleenen van steun aan de vervolgde Kerk in het land der aod- loozen. Dit doel wordt nagestreefd door hp- richten en klachten uit do Kerk van Rus land over te brengen aan de Kerk in vrij heid en door de binnenkomende giften ven de Kerk buiten de grenzen van de Sowjet-Unie in den vorm van levensmidde len over te brengen aan de noodlijdende le den van de Kerk binnen de grenzen van de Sowjet-Unie. Overigens worden alle perso nen van wie smeekbrieven bij den Balti schen Rusland-arheid binnenkomen, zonder onderscheid van Godsdienst, ras of nationa liteit gesteund, zoover de geldmiddelen dit toelaten. Het orgaan, dat de Christenheid buiten Rusland in contact tracht te brengen met de vervolgde Christenheid in Rusland is het. maandblad .Evangelium und Osten'" De Baltische Rusland-arbeid wordt in Ne- deriand uitsluitend vertegenwoordigd door het Landelijk Werkcomité „Br Oskar Scha bert" waarvan Dr F. J. Krop voorzitter is. De voorlichting inzake het Bolsjewisme geschiedt door middel van het maandblad „Geloof e.n Vrijheid" en door grootere en kleinere geschriften, waarvan de netto winst aan de hulp-actie ten goede komt. Het geheele geldelijke beleid staat ondp>- leiding en toezicht van den heer J. I) 11 v- verman, lid van het Ned. Instituut van Accountants, financieel adviseur van !.°l Landelijk Werkcomité. De grootste zorg van het Landelijk Werk comité en niet minder van den geheelcn Baltischen Rusland-arbeid is niet. hoe vreemd het klinken moge, het lenigen van den nood der vervolgden in Rusland maar veel meer bet opwekken en levendig hon den der belangstelling van de Christcnhoi i in ons land. Vrouw onder de tram geraakt Slachtoffer kort na ongeluk overleden Zondagavond, tegen middernacht, is bij de tramhalte kruising WeteringschansNieuwe Vijzelstraat te Amsterdam een 52-jarige vrouw, die de onvoorzichtigheid beging van een motorwagen van lijn 4 te stappen, voor dat de tram tot stilstand was gekomen, go- vallen en onder den bijwagen geraakt. Met vereende krachten beeft men den wagen opgetild om de vrouw te bevrijden. Het bleek dat haar borstkas was ingedruk' Het slacht offer, dat woonachtig was in de Tweede Ro- zadwarsstraat, is tijdens het vervoer naar het Wilheimincgarthuis overleden.

Maas- en Scheldebode | 1937 | | pagina 3