1753 De bollenvelden bloeien haast EN SCHEl.DEBODE WOENSDAG 21 APRIL 1937 ANNO PLAATSELIJK NIEUWS GEMENGD NIEUWS LICHT IN DE MOORDZAAK TE GEYSTEREN MARKTEN MAA< KIESWE 35 SOMMELSDÏJK. Dezer dagen herdacht de veldwachter dezer gemeente den dag waarop hij vóór 10 jaren in politiedienst trad. Bij deze gelegenheid werd hem door den burge meester dezer gemeente de bronzen medaille voor 10 jaren trouwen dienst van den. Alg. Nederlandschen Politiebond met eenige toe passelijke woorden uitgereikt. Belanghebbenden worden er aan herin nerd, dat de keuring voor den dienstplicht lichting 1938, voor deze gemeente zal plaats hebben op Donderdag 22 April 1937, des na middags te VA uur en op Vrijdag 23 April 1937, des voormiddags te 9 uur, in de ge meentelijke bewaarschool te Middelharnis. Bij den veldwachter de<zer gemeente zijn inlichtingen te bekomen omtrent een gevon den ketting. Tegen eenige personen is proces-verbaal opgemaakt wegens overtreding van het Mo tor- en Rijwielreglement. Bij den agent der arbeidsbemiddeling dezer gemeente stonden vorige week als werkloos en werkzoekend ingeschreven: 151 landarbeiders, 12 transportarbeiders, 5 tim merlieden, 1 chauffeur, 1 metselaar, 2 opper lieden, 2 smeden, 2 automonteurs, 2 schilders, 1 los-werkman, 4 landbouwersknechts, 1 sla ger, 1 koopman, 1 kapper, 1 stoffeerder, 1 winkelbediende, 1 schipper, 1 typograaf, 1 pakhuisknecht, 1 orgelbouwer- en 1 tuinder. Hiervan waren 1.1. Zaterdag 157 personen werkloos. A.s. Woensdagavond van 68 uur zal In de consistoriekamer der Ned. Herv. Kerk alhier verkiezing plaats hebben van twee notabelen. Aftredend zijn de heeren H. v. d. Doel en J. van Zetten. Beiden zijn herkies baar. SOMMELSDIJK. De geifenfokvereenigiog alhier hoeft de melkcontrole ter hand geno men. Naar ons wordt medegedeeld is als controleur aangesteld de heer Van de Vlugt terwijl ,het onderzoek zal plaats vinden op de Zuivel-inrichting „De Volharding" al hier. Voor #e controle zijn aangegeven 12 geiten. MIDDELHARNIS. Voor de afdeeling Goe- ree-Overflakkee van de Vereeniging van Chr. Onderwijzers heeft Zaterdagmiddag de heer Legêne, zendeling der Broedergemeente, een lezing met lichtbeelden gehouden over den zendingsarbeid in West-Indië onder de boschnegers. Verschillende genoodigden woonden deze Vergadering bij. Bij Kon. besluit is benoemd tot officier vlieger bij de Koninklijke Marine de heer J. L. den Hollander, alhier, De wed. Tamboer had het ongeluk ln haar woning te vallen en zich ernstig te be- zeeren. De oude vrouw moest zich onder ge neeskundige behandeling stellen. De heer Snelleman is benoemd tot ge- tneente-architect te Sommelsdijk. In de Chr. Geref. Kerk zal Zondag in beide diensten collecte worden gehouden voor de Theol. School te Apeldoorn. Het dochtertje van den heer Beversluis had het ongeluk in haar woning te vallen en zich zoo ernstig aan haar gezichtje te ver wonden, dat geneeskundige hulp moest wor den ingeroepen. De onvermengde margarine is deze week verkrijgbaar ibij de wed. Bogerman, 2de Weistraat. Bij den agent der arbeidsbemiddeling stonden Zaterdag 132 personen als werkloos ingeschreven, waarvan: 15 zeevisschers, 3 slagers, 13 bouwvakarbeiders, 20 transport arbeiders, 3 zeelieden groote vaart, 63 land arbeiders, 3 broodbakkers, 6 typografen en 6 van andere vakken. OUDE TONGE. Gedurende de afgeloopen week meldden zich bij de arbeidsbemidde ling 115 werkloozen. Op Donderdag 1 Juni a.s. des h.m. VA uur zal in de vergaderzaal Schoolstraat 13 iaarlijksch onderzoek van Rijksgoederen plaats hebben van de lichtingen 1925 en 1928. A.s. Zondagmorgen zal in de Ned. Herv. Kerk doopsbediening plaats hebben. Doop- vaders kunnen zich a.s. Vrijdagavond van 7 lot 8 uur aanmelden aan de consistoriekamer. De crisismargarine en bak- en braad vet is dit leveringstijdvak verkrijgbaar bij den heer P. Gebraad aan de Kerkring; het gehakt in blik bij slager van Markensteijn aan den Molendijk; de busgroenten en toma tensoep in de groentenhal van J. van Loon aan de Kerkstraat. De bij de Ned. Herv. Gemeente alhier beroepen Ds. T. van der Hee te Polsbroek heeft voor dit beroep bedankt. NIEUWE TONGE. Bij den agent der ar beidsbemiddeling stonden 110 werkloozen ingeschreven. De goedkoope margarine is verkrijgbaar bij den winkelier J. Visbeen. Tot ouderling in de Ned. Herv. Gem. alhier is gekozen de heer J. Holleman. Tot gedelegeerde bij het Brugcomité is voor deze gemeente aangewezen de heer J. P. de Wilde. DIRKSLAND. Bij de arbeidsbemiddeling stonden j.l. Zaterdag als werkzoekenden in geschreven: 62 landarbeiders, 5 timmerlie den, 1 metselaar en 1 banketbakker. Totaal 6-9 tegen 72 de vorige week Zaterdag. Bij de werkverschaffing in den polder Dirksland zijn 50 werklooze landarbeiders geplaatst. Deze week zal de onvermengde distri butiemargarine, het gehakt in blik en het bak- en braadvet voor de werkloozen op de bons verkrijgbaar zijn bij den winkelier G. Schilperoort aan het Achterdorp. Bij de publieke verkooping door Notaris Costermans alhier is 2.08.27 H.A, (4 Gem. 147 V.R.) bouwland aan den Philipshoofjes- weg ten verzoexe v.an den heer J. L. Bos- schieter niet gemijnd. Het was ingezet door Joh. Poortvliet op 1260 per gemet of in totaal 5659.50. Op de wekelijksche beurs besteedde men 1.80 per H.L. voor de aardappelen. MELISSANT. Een openbare vergadering van den Raad der gemeente is belegd op Woensdag 21 April des nam. 2.30 uur. A.s. Zondag zal in de Ned. Herv. Kerk de gewone maandelijksche collecte worden gehouden. De muziekvereen. „Tot nut en genoe gen" hoopt op Zaterdag 8 Mei deel te nemen aan een concours te Rotterdam. HERRINGEN. Bij de vorige week gehou den verkooping van het woonhuis annex café van de wed. P. C. Coenradie werd dit door J. G. Noordijk ingezet op 1920. De afslag is bepaald op Woensdag 21 April 1937, Een zoontje van den heer S. kwam vo rige week tijdens he tspelen van een aan den Zeedijk staande rijsklamp te vallen waardoor hij een been brak. Na in het ziekenhuis te Dirksland te zijn behandeld, kon hij weer naar huis worden vervoerd. A.s. Zondagavond zal in de Ned. Herv. Kerk een extra collecte worden gehouden, in welke dienst hoopt voor te gaan Ds. van Wingerden van Melissant. HERRINGEN. De heer C. J. J. Geluk, al hier ontving het einddiploma van de Rijks- laniclbomvwinterschool te Dordrecht, GOEDEREEDE. Bij den agent der arbeids bemiddeling stonden Zaterdag j.l. als werk loos ingeschreven: 45 landarbeiders, 1 wagen maker, 1 smid, 1 koopman, 2 schilders en 3 garnalenvisschers. Door de besturen der omliggende pol ders in deze gemeente is aanbesteed het aan voeren en verrijden van het onderhoudsgrint voor de wegen. Resp. waren laagste inschrij vers: B. R. Ruitenberg alhier a l.S&'A en A. v. d. Heuvel van Ouddorp 0.33 perM3. De garnalenvisschers vingen de vorige week van 3040 kilo per dag en per vaar tuig. De Noordzeevissohers besomden. van 100—230. Bij het uitoefenen van hun bedrijf maakten de Noordzeevisschers P. v. Huizen 100 en J, Tanis 60 schade aan hun net ten. Het bestuur der cichorei-drogerij heeft aanbesteed het opscheppen en rijden van 95 ton gedroogde wortelen. De laagste in schrijver voor het opscheppen was H. Troost voor 24 cent en voor het rijden A. v. Erke- lens voor 29 cent per 1000 kg. OUDDORP. P. Tanis Mz. heeft onderhands aangekocht een perceell boschgromd, liggende aan den Oudelandsciheweg, van mej. A. van Huizen Cd, Op idle gehouden vergadering der A.R. Kiesvereen. werden (je aftredende bestuurs leden, de heeren J. Voogd en J. Westhoeve herkozen. De lieer P. Spuibroek, hoofd der Bijz. School, bedankte als voorzitter en werd daarvoor in de plaats gekozen de heer P. Ta nis, dia de benoeming aannam. Zooals de vorige week werd voorzien is er ontspanning gekomen op de Cichorei- markit, zij overtreft zelf de verwachtingen. De beschikbare koopwaar wordt aan 125 Fr. aangaboden en 95 Fr. voor den a.s. oogst en er worden nog meer prijsdalingen verwacht. Ook de veronderstellingen omtrent de prijs stijging werden geheel bewaarheid. Er is meer noodiig dan de verkoop van vier booten naar Frankrijk om de speculatie uit de moeilijk heden te helpen. Om zich nu van hun koop waar te kunnen ontdoen, zal zij dan ook tot alle prijzen moeten verkoopen, omdat er voor dit seizoen veel gezaaid zal worden en legen het einde van het jaar veel voorraad aal zijn. De garnalenvisscher C. v. d. Klooster heeft onderhands van S. Bezuijen aange kocht de motorschuit OD 16. Op de Chr. school zal de openbare les, die jaarlijks wordt gehouden, komen te ver vallen en wordt daarvoor in de plaats in het vervolg een ouderavond gehouden. Vrijdagavond had op het poldersecre tarie de verhuring plaats van het grasge was van weiden, dijken en wegen van de polders het Oudeland, Oude Nieuwland, West-Nieuwland en Springertpolder. De prij zen waren hooger dan het vorig jaar. Uitslag aanbesteding voor het lossen van grint voor den polder het Oudeland. Er waren 5 briefjes ingeleverd: Jb. Akershoek 50 cent, I,. Mierop 35 cent, KI. van Dam 32 cent, K. Hoek 30 cent, J. L. Meijer 23 cent per M3. Aan den laagsten inschrijver is het gegund. Voor belanghebbenden kan gemeld worden dat op 1 Mei de leesbibliotheek der Herv. Jong. Vereen, gesloten wordt tot begin October en voor 1 Mei alle boeken in het bezit van de vereen, moeten zijn. Heden Dinsdagavond aanvang 7 uur zal in de oude school een openbare vergade ring worden gehouden, waar zal optreden Ds. L. Vroegindeweij, Herv. predikant te Waddinxveen. Door het bedanken van P. Crezee als bestuurslid der V.V.V. is in diens plaats ge kozen de heer L. P. Akershoek, alhier. Contracten worden afgesloten voor: witlofwortelen op zand 18 en op de klei Deze week beginnen narcissen en hyacinthen Als het weer tenminste meewerkt Enkele mooie routes langs de kleurige velden Op naar de bollenvelden!Nog slechts luttele dagen scheiden ons van het moment, waarop deze roep weer in Holland en ook ver daar buiten gehoord zal worden. Dan zullen groote drom men auto's en fietsen zich weer over de smalle wegen in de bollenstreek gaan veringen, dan zullen duizenden oogen weer gretig indrinken de won- derschoone symphonie van bloemenvel den in vele kluren en schakeeringen, zooals men die alleen maar in Holland kan vinden. Betooverend zal weer de aanblik zijn, die men geniet vanaf de wegen en paadjes, die zich door dit veelkleurige landschap slingeren. Op het oogenblik is er nog niet veel te zien, maar in enkele dagen zal de streek tusschen Sassenheim en Ilille- gom een volslagen metamorfosse onder gaan. De narcissen en hyacinthen po pelen om hun kleurenpracht ten toon te spreiden en ais het weer wat mee werkt, zullen de velden begin volgende week in vollen bloei staan. We geven daarom nu reeds een serie gegevens voor hen, die tochten willen maken, ons door de K.N.A.C. verstrekt. Velden tusschen Hillegom, Lisse en Sassenheim Tochtenmakers die uit de richting Den Haag komen, kunnen bij De Deyl links af slaan naar Wassenaar. Zij volgen dan den z. g. Achterweg over Katwijk, Noordwijk- Binen. Noordwijkerhout, Ruigenhoek en Vo gelenzang, om hij Bennebroek den hoofdweg te bereiken. Hier kunnen zij rechts afslaan in de richting van Hillegom. Vanzelfspre kend is men er op een „bollentocht" naar uit om zoo veel mogelijk velden te zien. Dit kan men bereiken door van Hillegom uit de binnenwegen te berijden. Aan het Zuideinde van het dorp, tegenover de kerk vindt men b v. rechts de Veonenburgerlaan, de laan. die door haar hooge ligging aan weerszijden boven de bollenvelden uitkomt en aldus een onvergelijkelijk uitzicht biedt over het kleurrijke bloemtapijt. Men kan vervolgens links of rechts afslaan en een route kiezen, die zich tusschen de velden door een weg baant. Maar welken weg men ook Iciest overal zal men met, volle teugen kunnen genieten van de schoonste kleur- schakeeringen. Mooi ook zijn de wegen van Sassenheim naar Noordwijkerhout, de bin nenweg van Lisse naar den Ruigenhoek, de Zwarteweg, de Loosterweg II, de Looster- weg III en de Pastoorslaan, in de omgeving van Hillegom. Op het net van binnenwegen zal men hier en daar een minder goed weg dek op den koop toe moeten nemsu. Maar de pracht van de velden zal een ieder dit ongerief spoedig doen vergeten. Velden bij Alkmaar Hoewel minder bekend en niet zoo „grootsch van opzet" toch zijr. de bollen velden in de buurt van Alkmaar en Sant poort het bezoeken zeker waard. Komende uit de richting Haarlem kan men in Heilo (bij het witte kerkje met het roode pannen dak) scherp links afslaan en den weg tot aan de spoorbaan volgen. Voor de spoor wegovergang slaat men links af en volgt den weg, die zich tusschen weliswaar klei ne, maar daarom niet minder mooie bollen velden heenslingert. Bij Limmen bereikt men dan weer den grooten weg. Ten Zui den van Limmen vindt men aan den zijweg die naar Heemskerk voert, den ingang van het park Marquette, waar gedurende de bol- lentijd een bloemententoonstelling (in den vollen grond) is georganiseerd. Ook tus schen Castricum. Egmond Bergen en Schoorl zijn velden te vinden, die, gelegen tusschen het teera groen der omringende hagen, een kleurrijk aspect bieden. Bollenvelden bi] Breezand Minder bekend, maar een bezoek loonend zijn de bollenvelden van Breezand. Voor hen, die uit Friesland komen en den afsluit dijk volgen, is dit wel het meest nabijgele gen bollencentrum. Men vindt de velden ten Z. W. van Den Helder en wel voorna melijk in den vierhoek De Kooy, Ewijclc- sluis. Voorburg en Westeinde. Dit jongste centrum onder de Nederland- sche bollenvelden mag zich verheugen in een ieder jaar stijgend bezoek. Wil men het bezoek aan de bollenvelden vereenigen met een tocht langs bosch en duinen, dan kan men van De Kooy over Julianadorp, Cal- lantsoog, Petten, Groet, Gatrijp, Schoorl en Bergen naar_ Alkmaar rijden Dit is een tochtje waarbij men zeer onder de bekoring zal komen van het afwisselend natuur schoon, dat de natuur in deze streken kan bieden. Een voorproefje in het Wcstland Langzamerhand heeft de bollencultuui ook in het Westland eenigen vasten grond onder de voeten gekregen. Het gewas, dat de velden te zien geven is veelbelovend, maar men vindt er niet dp aangesloten reeks van velden, de een wereldvermaard heid hebben verworven. Voor hen, die van Rotterdam komen, is het wel aardig om, in- plaats van den grooten weg te volgen over Maassluis te rijden, van hieruit den Maas dijk te volgen naar 's-Gravenzande. Vervol gens over Naaldwijk, Poeldijk en Den Haag Men heeft dan reeds een voorproefje gehad van de bollenvelden, die wachten tusschen Sassenheim en Bennebroek. De bloeitijden Na de crocussen, 'die de overige bolgewas sen in bloeitijd steeds een eind vóór zijn, komen de narcissen en hijacinthen. Als het zachte weer aanhoudt kan men er wel op rekenen, dat deze velden zich omstreeks 20 April in volle pracht vertoonen. Kort daar op volgen de vroege tulpen en als het geluk den bezoeker gunstig is, kan het gebeuren, dat hij naast narcissen en hyacinthen ook reeds tal van tulpenvelden in vollen bloei kan zien. De late tulpen komen de naam zegt het reeds eerst na de andere bol gewassen. 20 per 1000 kilo, pronkboonen 20—23, roode O.I. kers 50 per 100 kilo, Wagenaar- boonen 19, soldatenboonen 25. In de weervisscherij zijn de eerste twee zalmen gevangen, één van 20 en één van 22 pond. Zij zijn naar de afslag te Rotterdam vervoerd. De afgeloopen week werden uit deze gemeente per tram vervoerd 2 wagons blau we aardappelen en per beurtschipper 400 H.L. De garnalenvisschers hebben de afge loopen week 4 dagen gevischt. Met de zeil scheepjes werden 25 kilo garnalen per dag gevangen; de motorschuiten hebben het dub bele gevangen. Alles werd aan de pellerijen alhier afgeleverd. Maandag stonden bij de arbeidsbemid deling 107 werkloozen ingeschreven. Burgerlijke Standen SOMMELSDIJK. Geboren: MattheuS,z. v. Aren Groenendijk en Jannetje Los; Her man, z. v. Pieter Vogelaar en Jacoba Doorn- hein. Ondertrouwd: Pieter Paul van Om men, 37 j., te Deventer en Elise Knöps, 30 j., alhier. Overleden: Wilhelmma Houthaar, 54 j., echtgenoote van Jacob Joppe. NIEUWE TONGE. Ondertrouwd; S. V. d. Velde en K. C. Visbeen. NIEUWE TONGE. Geboren: Huibert Johannes, z. v. J. Tijl en J. Fels'bourg; Jo hanna Maria Geertruida, d. v. J. Yv"Wes- dorp en M. v. d. Berg. DIRKSLAND. Geboren" Cornelia Maria, d. v. Andries Cornells Krijn v. d. Klooster en Maria van Oostenbrugge. Overleden: Alida Bakker, 80 J.,ongeh. Duitscher aangehouden Een zonderling geschiedenis Agent van de Gestapo? De politie te Tegelen heeft Vrij dagavond te Venlo een Duitscher Th. G. aangehouden, tegen wien een klacht wegens beleediging was inge diend en die tevens gezocht werd als ongewenschte vreemdeling. Het betreft hier een vrij zonderlinge ge schiedenis. De man was kort geleden in eenige communistische bladen als agent van de Gestapo gesignaleerd. In dit verband was ook de naam van een meisje uit een grens- café genoemd, die hem ter zijde >ou staan. Aan de uitvoerige mededeeling terzake was een schriftelijke verklaring van den betrok kene toegevoegd, waarin hij tegenover de communistische instanties toegaf als Gestapo- agent op te treden, waarbij hij het meisje als zijn helpster noemde. De man, die destijds als communistisch emigrant over de grens zou zijn gekomen, zou langen tijd met de communistische beweging hier te lande nauwe relaties hebben onderhouden. Later ging hij naar Frankrijk en daarna naar Rus land. Vervolgens kwam hij weer in ons land te rug, vanwaar hij zich volgens zijn verklarin gen, naar Duitschland hr.d begeven waar hij mededeelde door de toestanden in Rusland dermate ontgoocheld te zijn dat hij volgens zijn Verklaringen het communisme had afge zworen. Na acht dagen te Vie; ssen in arrest te hebben doorgebracht, werd hij op vrije voe ten gesteld waarna hij naar Amsterdam ging, om zich te verantwoorden tegenover zijn vroegere communistische vrienden. Deze waren allerminst over zijn optreden te spre ken en zij zouden hem toen gedwongen heb ben de genoemde schriftelijke verklaring af te geven over zijn optreden als agent van de Gestapo. Het meisje, dat in deze verklaring werd genoemd, had daarop een klacht wegens be leediging tegen den man ingediend, en ook tegen de organen die de verklaring hebben afgedrukt. De arrestatie is echter nog niet op dezen grond geschied, doch uitsluitend wegens het feit, dat hij als ongewenscht vreemdeling wordt beschouwd. Er zal nu moeten worden beslist over zijn uitwijzing. Bovenhuis te Den Haag uitgebrand Uitslaande brand in de Koediefsfraat Primustoestel vloog in brand Zondagmorgen omstreeks half zeven is brand uitgebroken op de bovenverdieping van het hoekhuis Korte Koediefstraat en Fluweelen Burgwal te 's-Gravenhage. Hier woont de familie IC., man, vrouw en een zoon. IC. is eigenaar van het perceel en heeft een gedeelte daarvan verhuurd. De zoon zou Zondag naar Amsterdam gaan en was daarom vroeg opgestaan. In het keukentje stak hij een Primustoestel aan om water te koken. Hij pompte daarbij de vlam wat op, doch schijnt daarbij on voorzichtig met de spiritus te zijn omge gaan, want op een zeker moment vloog het apparaat in brand. De jongen schrok hevig en liep naar de kamer om een jas te halen en deze over 't brandende toestel te gooien. Hij kon echter nergens een jas vinden en in zijn zenuwachtigheid liep hij toen maai de straat op om in een garage in de buurt hulp te halen. Deze was echter gesloten. Toen hij weer bij de woning terug kwam, stond het keukentje al in lich- terlwaaie. De vader en moeder waren wakker geworden en zagen tot hun ontsteltenis, dat hun huis in brand stond. De vrouw, die reeds twee jaar ernstig ziek is, werd door haar man met veel moeite naar beneden gebracht. Daar kon men een taxi aanhouden, waarmede de zieke vrouw naar een fa milielid gebracht werd. Inmiddels was ook de brandweer gewaar schuwd. Het vuur greep steeds meer om zich heen Niet alleen de keuken doch ook de slaap kamer van den zoon en de slaapkamer van zijn ouders stonden weldra in lichterlaaie. VIER KIPPENDIEVEN IN DE GEVANGENIS Verdacht van de moord op pastoor Litjens Na lang ontkennen geven ze thans hun misdrijf toe In den avond van 19 Januari '36 werd de bevolking van het Lim- burgsche dorpje Geysteren op geschrikt door een gruwelijk mis drijf, dat groote ontsteltenis te weegbracht. De pastoor van het dorp, G. Litjens, werd in de pas torie door misdadigers lafhartig overvallen en vermoord. Ondanks ijverige en langdurige nasporingen slaagden de politie en justitie er niet in, deze zaak tot klaarheid te brengen. Nu is dit eindelijk, na meer dan een jaar, veranderd: Vier gedeti neerden in de gevangenis te Roer mond, de gebroeders J. en W. J. uit Belfeld, en zekere M. H. en C. D. beiden uit Venlo, die sinds lang van den moord werden ver dacht, hebben gisteren ten slotte bekend, dat zij het misdrijf heb ben gepleegd. Men zal zich het vreeselijke drama, dat zich op de bewuste Zondagavond in Geys teren afspeelde, nog wel herinneren. Pastoor Litjens zat rustig in zijn studeer kamer te werken, toen kort na tienen aan de pastorie werd gebeld. Zijn huishoudster was reeds naar bed, waarom de pastoor zeil' opendeed. De huishoudster hoorde, dat hij enkele woorden wisselde met een man, die blijkbaar den pastoor kwam halen voor een bediening. Immers hij ging terug naar zijn kamer om den sleutel te halen van de kerk en verliet dan door de achterdeur het huis. Hier, in den tuin, hadden de bandieten hun strik gespannen. Ternauwernood was de pastoor buiten of zij vielen over hem heen en ofschoon hun slachtoffer een krachtig man was, wisten zij hem te overmeesteren. Zijn handen bonden zij op den rug vast en met geweld propten zij hem een handdoek in den mond, waarna zij nog een zakdoek bonden over neus en mond. Zoo kon pastoor Litjens na den eersten kreet, dien de koster in zijn naastgelegen woning hoorde, geen omwonenden meer te hulp roepen, toen zelfverdediging niet baatte. De koster echter, die onraad vreesde en door het raam een dievenlantaarn zag lichten in de pastorie, haalde hulp, eerst den tuinman van den burgemees ter, daarna den burgemeester zelf. En deze deed, toen hij zich toegang ver- schafte tot de pastorie), de ontstellende ontdekking: in de gang, achter de deur, lag pastoor Litjens, dood. Groot was de ontsteltenis onder 'de bevolking en ijverig heeft zij de politie trachten te helpen om de daders van dit gruwelijk misdrijf op te sporen, 't Scheen echter alles vergeefsch, hoe politie en marechaussee en justitie zich ook inspanden. Des Maandags reeds deed men een arres tatie. W. J. uit Belfeld, een berucht heer schap, had zich Zondagavond iaat per auto van Horst naar Venlo laten brengen, waar hij ingevolge een belofte aan zijn meisje vóór 12 uur zou zijn! De man werd aange houden, doch hij had zijn verhaal gereed en zijn alibi scheen te kloppen, zoodat men hem moest laten gaan. Toch bleef men hem verdenken. Andere arrestaties volgden, doch telkens weer scheen men te hebben misgetast, tot eindelijk den 20en Juni van het vorige jaar het even leek, dat de zaak reeds toen tot klaarheid zou komen. Kippendieven in arrest Op genoemden dag werd naar het Huis van Bewaring te Roermond overgebracht de 22-jarige A. D-, controleur van een nacht veiligheidsdienst te Venlo. Daar zaten toen mede in voorarrest de gebroeders W. en G. J. en de werklooze chauffeur G. H. uit Ven lo. Doch behalve van de kippendiefstallen, waarvoor zij in voorarrest zaten, werden zij samen met D. verdacht, betrokken te zijn bij den moord in Geysteren. Ze voelden het zelf wel, want als zij over de kippen- dieverijen werden verhoord, betuigden zij alsmaar ongevraagd dat zij met die moord zaak niets hadden uit te staan. De politie en justitie hadden echter niet misgetast. Schoenen, welke ten huize van D. in beslag waren genomen, schenen over eenkomst te vertoonen met de voetafdruk ken, die men in den pastorietuin had ge vonden en daarnaast moet de justitie over verschillende andere gegevens hebben be schikt. De mannen echter hieven weerstand bie den en volharden in hun absolute ontken ning tot zij nu eindelijk door do mand zijn gevallen. Enkele oogenblikken later sloegen de vlam men uit de ramen en weldra ook uit het dak. De overige bewoners van het boven huis hadden intusschen ook reeds een goed heenkomen gezocht. Hoog sloegen de vlammen op en de vuur zee werd elk oogenblik feller- Toen de brandweer ter plaatse verscheen, werden dadelijk vier stralen op het brandende huis gericht en na een half uur spuiten waren de vlammen zoo goed als gedoofd. Hier en daar smeulde nog wat na, doch gevaar voor uitbreiding bestond er niet meer. Het bovenhuis en de zolder zijn volkomen uitgebrand. Er stonden drie schoorsteenen, welke alle drie door de brandweer omver zijn gehaald. Van het huis is dan ook niet veel overgebleven. Een brigadier van poli tie, die op het dak bij de blussching was. kreeg nog een ongeluk, dat echter gelukkig goed is afgeloopen. Bij het afbreken van de schoorsteenen kreeg hij een balk op het hoofd, waardoor hij tegen den grond gesla gen werd en eenige oogenblikken het be wustzijn verloor. Het bleek echter, dat hij geen ernstig letsel bekomen had- Inval in speelhol te 's Gravenhage TWEE PERSONEN GEARRESTEERD Tal van spelbenoodigdheden gevonden Het gelegenheid geven tot hazardspel schijnt in de residentie nog steeds een lucra tief bedrijf te zijn, zoo lucratief zelfs, dat de exploitanten een inval door de politie, met alies wat daaraan verbonden is, riskeeren. Dat risico is groot, want de Haagsche politie is op haar hoede en stelselmatig voigt de eene inval op de andere. Zoo bestond er sinds eenigen tijd een ern stig vermoeden, dat in het perceel aan het Smidswater no. 2, bewoond door den 46-jari- gen M. A. E., wel eens wat gebeurde, dat niet met de wet in overeenstemming was. Dit vermoeden bleek juist te zijn. Zaterdagavond te ongeveer 7 uur vervoeg, den zich hoofdinspecteur M. J. van den Heu vel, inspeel eur J. Douma en eenige recher cheurs aan genoemd adres. Aanvankelijk leek het, of er niets ver dachts in het huis te vinden zou zijn, want na gebeld te hebben werd onmiddellijk door den bewoner opengedaan. Bij het doorzoeken van de woning werden evenwel de volgende voorwerpen gevonden: twee rouletten, een speeltafel, een croupiershark, twee speella- kens, eenige stellen speelkaarten en onge veer 800 fiches. Alles werd in beslag genomen en E. werd meegenomen naar het hoofdbureau van po litie, evenals een tweede persoon, afkomstig uit Amsterdam, die eveneens opga! E. te heeten. Het onderzoek wordt .voortgezet. Kind doodgereden Zaterdag is het elfjarig meisje Jopie Frey op de Boombrug te 's-H ertogonbosch bij het plotseling oversteken van den weg door een vrachtauto gegrepen. Het kind was op slag dood. Het lijkje is- overgebracht naar het Groot Ziekengasthuis. Den chauf feur treft geen schuld. Marktbericht van Jac. Knoop, Makelaar in aardappelen, groen ten en fruit. Da Costastraat 16, telefoon 81431. Amsterdam. De aanvoer van grove drielingen en bon ken is zeer klein met veel vraag. Van Rood- star is de aanvoer nog niet groot, maar er is ook weinig vraag voor. Eerste soort bonten en blauwen blijven gezocht, ook tweede soort bonten en blauwen kunnen geplaatst worden. Er komen aan de markt langwerpige bonten, van een niet mooi model, welke voor f 2 per 70 kilo verkocht worden; men noemt ze ook bonte eigenheimers. Wilt gij uw aardappelen naar Amsterdam zenden, vraagt dan Makelaar Jae. Knoop om inlichtingen, zonder eenige verbinding of kosten. Heden 19 April werden de volgende prij zen gemaakt: Zeeuwsche- bonten 2.302.60, 2e soort bonten 22.20, Z. blauwen 2.30— 2.50, 2e soort blauwen f 2—2.20, Z. blauwen, en bonte poters 1.701.90, dito eigenhei mers 1.902, dito blauwe eigenheimers 22.10, Anna Pauwlowna en Hillegomimer zand aard appelen 2.402.80, Flakk. eigen heimers 1.902, dito poters 1.501.60, alle soorten bonken gevraagd 1.902, N.-H. blauwen 1.702, dito bonten 1.702, po ters uit N.-H. 1.40—1.60, Haarl.meer en IJpolder Bevelanders f 1.701.90, Friesche Roodstar 22.40, Friesche Borgers 2— 2.10. Verder per 100 kilo: Drentsche en Over- ijsselsche eigenheimers 2.80'2.90, bonken zelfde soorten 2.802.90, CENTRALE VEILING TE MIDDELHARNIS Veiling van Maandag 19 April Prijzen: spinazie 10.1013.70, witlof 6.70 12, roode kool 1.50—3,'slavellen 3304, al les per 100 kilo; kropsla 2.203.80 per 100 stales, rhabarber 3.804.10, radijs 33.50, per 100 bos. AMSTERDAM, 19 April. Vee. Aanvoeren en prijzen: 436 vette koeien; le kW 7078 c; 2e kW 51—61 c; 3e kw. 48—66 c. per kg. slachtgew.; 85 melk- en kalfkoeien f 180—240 per stuk; 103 vette kalveren 2e kw 4654 c; 3e kw 38—44 c. per kg lev. gew.; 193 nueht. kalveren f58.50: 25 schapen f22—29 alles per stuk; 669 varkens vleeschvarkens (90-110 kg.) 5657 c; id zwaar dere 5556 c; vet.te varkens 5456 c. per kg. Runderen matige aanvoer, handel kalm, prij zen onveranderd. Vette kalveren behoorlijke aan voer. handel sleepend en afbrokkelende prijzen. Nuchtere kalveren gewone aanvoer en prijsh. Varkens ruime aanvoer. Prijzen konen zich on- gewijzigd handhaven AMSTERDAM, 19 April. (Aardappelen)* Zeeuwsche bonte 2.502.70, Zeeuwsche blauwe 2.402.70, Zeeuwsche poters 1.601.80, Frie- sche redstar 2.302.60, Noord-Holl. eigenb* i,902, Andijker bonten en blauwen 2.10— 2.25, Duinzandaardappelen 2.803.50, Drent* sche zandaardappelen 1.70—2, alles per II. Lu Aanvoer 114.000 H.L». ROTTERDAM, 19 April. Vee. Aangevoerd in totaal 1531 dieren, 552 vette runderen, 212 vette kalveren, 16 nucht. kalveren, 88 schapen of lammeren, 650 varkens, 2 bokken of geiten, 11 zuiglammeren. Prijzen per kilo: Vette koeien le srt tot 6S, 2e srt tot 62, 3e srt 45—54 c., vette ossen le srt tot 6?, 2e srt tot 62, 3e srt 4656 c„ vette kal veren le srt tot 90, 2e srt tot 75, 3e srt 5060 c. varkens (levend gewicht) 464748 c-, schapen 374753 c.f lammeren 344555 c. Prijzen per stuk van mager vee: Schapen 23 —2836, lammeren 162227. Vette koeien m ossen: aanvoer Iets koretr, handel matig, prijzen gelijk vor. week Dinsdag. Een prima koe ging nog tot 75 en een os tot 70 cent Vette kalveren: Iets korter ter armkt, han del traag, onveranderde prijzen. Een prima kalf nog tot 100 ct. Schapen en lammeren: aanvoer gering, han» del vlot, iets hoogere prijzen. Varkens:: aanvoer iets ruimer, handel tame lijk, goed prijshoudend. Eenige exemplaren gingen nog iets boven noteering. ROTTERDAM, 19 April Aardappelen. Brielsche eigenh f 1.802.10; Zeeuwsche blauwe f2—2.25; ld eigenh. f 1.75—2; bonte f2—2.2i>; blauwe poters f 1.501.70; Bevelanders f 1.75 190; Redstar f22.30. Met flinke aanvoer, ta- meliike vraag TIED, 19 April. Eieren 2.602.70 per 100 stuks. Aanvoer 50.000 stuks. KORTRIJK, 17 APRID CICHOREI. Zooals de vorige week werd voor zien, is er ontspanning gekomen op de markt. Zij overtreft zelfs de verwachtingen. Disp. koop waar wodrt aangeboden aan 125 frank en do nieuwe oogst aan 95 frank en men verwacht nog verdere prijsdalingen. De veronderstellingennopens de stijging der prijzen werd geheel bewaarheid. Zij was enkel van speculatieven aard en berustte op niet te minste vraag noch van het binnenland noch van het buitenland. Er is meer noodig dan de verkoop van vier booten naar Frankrijk om de speculatie uit de moeilijkheden te heffen Om zich van hunne waar te kunnen ontdoen, zal zii nu tot alle prtf zen moeten verkoopen, te meer daar er veel ge zaaid zal worden en aldus tegen het eindo van bet jaar de voorraden aanzienlijk grooter zui len zijn* Oversch sommen De wet wet o.a. li delden" te ste ovgrsc het eerst ti verkiezing* meer dan toewijzing slissend lie op een lijs deeld onde van nog ee ste gemidd volg was, i partij toevi soc.-dem. h In dat ja een wijzigi komen, we zonder inv Ten eind Wezen te b waarborgso taald voor wordt ingei aan den st; 75 pet. van Haalt zoo'n de volle kii piet voor e Te verwa gen het aai zeer zal bf zullen velei In 1933 beneden 75 dan ook ni< dat het stei perkter om gelegenheid De 40 ui ruim 4 pet zullen dus partijen, stemmen d( Hadden 'den, dan z< Tweede Ka de heer Lil ling, met van 1933, uit het volg Zetelverdee R.K. Staats] S. D. A. P. !A. R. Partij C. H. Unie Lib. Staatsj V. D. B. Comm. P. Staatk. Gere R. S. A. P. Nat. Boeren Kath. Dem. Chr. Dem. Herv. (Ger.) Nat. Herstel lAndere lijste (t« Bij aanvw grootste gem bepaling var een zetel in 1933 Nat. U aai an vai Sta 4 C. Ger de weerd en nisten een wijl aan Kat meer restzeti Op een Wijziging de aandacht om een v voor de canci Het centra ten, waarvoo men, onders* en volgende. Kamerleden, .voorkeurnum verwachten gebruik zulle zijn, dat de zal luiden 1 R.K. Partij; 6 Vrijz.-dem. 8 Staatk. züllen om Komen er aan bij loting toegekend, Oplichter De politie t Weten te am gezocht werd minder dan 2; en omgeving sche voorspie De gearres H. F. C., laat ne, reisde pe beschikte ove en wist zoodc landsbevolkin circulaires en gen obligaties pen, welke waardeloos hl Bij aankoop tevens het ree andere premi lichter den m in Eindhoven de maatschaj dan weer „Fc Bij zijn arr bekentenis af. Bij onderzoi 'derhouden mi en en zekerei welke persone gewaarschuw* gelijke manip

Maas- en Scheldebode | 1937 | | pagina 2