Antirevolutionair Orgaan voor de Zuidhollandsche en Zeeuwsche Eilanden IN HOC SIGNO VINCES De Minister-President verant woordt zijn beleid WOENSDAG 21 APRIL 1937 52E JAARGANG N°. 4890 OP HET HELLEND VLAK! In verkiezingsvergadering met 12.000 hoorders GEMEENTERAAD VAN STELLENDAM ONTBINDING DER STATEN-GENERAAL Deze Courant verschijnt eiken WOENSDAG en ZA 1 H H U A U ABONNEMENTSPRIJS per drie maanden franco per post 0.90 bij vooruitbetaling. BU1LENLANU bij vooruitbetaling J 8.50 per (aar. AFZONDERLIJKE NUMMERS 5 CENT. Uitgave NV URUKKER1I EN U1TGEVER1I v.h. W. BOEKHOVEN 6 ZONEN. SOMMELSDIIK Te). Interc. No. 202 Postbus No. 2. Alle stukken voor de Redactie bestemd Advertentiën en verdere A Iminisirsitie franco toe 'e zendpn aap de Uitgevers. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 8 uui Advertentiën 20 cent. Reclames 40 cent. Boekaankondiging 10 cent pet regel. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen f per plaatsing Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte OM DE HOOGSTE GOEDEREN De politieke strijd zooals die steeds en straks weer bij de stembus gestreden zal worden gaat om de hoogste goederen wel ke wij bezitten. Van alle zijden worden die goederen belaagd. Er is nog nooit een tijd geweest waarir. de revolutie zoo openlijk of bedekt gepre dikt wordt als lieden ten dage, zij het dan onder den schoonen naam van democratie. Een naam welke de vlag is die een zeer ge vaarlijke lading tracht te dekken. Waakzaamheid is nu meer dan ooit eisch. Want die democratie welke gepredikt wordt is geen democratie, doch vindt haar grond en oonsprong in het geweld en loopt precies als het systeem van het fascisme uit op het meest brute geweld, hetwelk ver- een-igd is in de dictatuur. Gansch Europa is beroerd en siddert op haar grondvesten. Ook in ons land is dat merkbaar, want ook bij ons zijn er velen welke naar buiten- landsch model ons land geregeerd zouden willen zien en ons zouden willen zegenen met de beginselen der revolutie. Talloos zijn de pogingen welke aange wend worden om ons volk af te voeren van den weg welke door onze beste mannen uitgestippeld en steeds betreden is. De beste traditiën welke nog zeer rijk na werken in ons volksleven, zijn ernstig in gevaar. De vogelaar lokt en fluit nu op een zeer zoete en aangename wijs, doch geloof hem niet, de wijs is schoon doch de gevolgen zouden verschrikkelijk zijn. Zoolang de re volutie in de minderheid is, spiegelt zij al lerlei dingen zeer schoon voor. Heeft zij echter de macht in handen dan is alle be lofte in tegenovergestelde zin gewijzigd. Dat komt niet omdat die menschen op zichzelven beschouwd slechter zijn dan an dere, doch omdat beginselen steeds door werken, omdat een goddeloos beginsel zoo het eenmaal toegepast wordt ten einde toe gevolgd moet worden, al zijn de gevolgen nog zoo verschrikkelijk. Dat is de drang van het leven, de histo rie leert ons dat op ontstellende wijze. Betrek daarom de wacht bij het beginsel en strijd met een volwaardig gemoed voor de hoogste goederen welke wij door Gods gunst nog mogen bezitten. THEORIE EN PRACTIJK In de practijk blijkt toch zoo dikwijls, dat vertegenwoordigers van een partij hun eigen beginsel niet steeds op de juiste wijze naar buiten uitdragen, vooral niet zoo er persoonlijk succes op het spel staat. Daar werden wij bij lezing van het raads- verslag van Sommelsdijk weer aan herin nerd, want daarin lazen wij dat een Staatk. Geref. lid van den raad een pleit voerde voor uitbreiding van verzekering. Nu weten wij dat de Staatk. partij ver zekering uit den booze acht, het is een der cardinale punten uit .het partijprogram. De natuur is echter sterker dan de leer,, want de zegen der sociale verzekering wordt door allen erkend. Om te trachten daaraan uitbreiding te geven is echter toch niet in de eerste plaats de taak vein een Staatk. Geref. raadslid. Of het moest zijn, dat hij erkent, dat zijn partij op dat punt dwaalt, maar dan moet hij dat in het ojoenbaar er kennen. De Staatk. Geref. leer is .hard, ontzettend hard, om alle verzekering af te sluiten. Want de zegen welke de verzekering ver spreidt is toch zoo ontzettend groot. Heele groepen onzer bevolking worden daardoor bewaard voor de meest bittere armoede. Wij zien de Sociale verzekering als een gave Gods, waardoor het mogelijk is, dat door betaling van een zekere rente, op la ter leeftijd een pensioen genoten kan wor den, zooals duizenden thans reeds genieten. Daarom verheugt het ons, dat ook de heer Le Comte het standpunt zijner partij verlaten heeft en zich publiek op het stand punt durft stellen, dat verzekering nuttig en noodig is. CORRESPONDENTIE Mr. J. M. Volga S. Dak. U.S.A. Wij ontvingen in dank Uw storting. U heeft aiu betaald tot 1 Mei 1938. In 't zicht der verkiezingen wordt het beste beentje door aile partijen voor gezet. Elk een beijvert zich de oude plunje na te zien, zoo noodig te herstellen en nog liever overboord te werpen om vernieuwd te ver schijnen. met hier en daar een nieuw stukje en kwastje. een nieuwe belofte en toekomst muziek. Gelukkig niet alle partijen hebben dit van noode. De A.R. partij komt nog met liaar oude programma, hier en daar weer wat nageizien en in overeenstemming met bepaalde tijdsomstandigheden, nog aange vuld, maar overigens in de plunje waarin al zooveel jaren ten strijde is getrokken En dat kan, want de stof en snit van het pakje is van beproefde kwaliteit, van de oude degelijkheid. Men mag al eens zoggen dat het ouderwetsch is, een enkele noemt het misschien nog te modern, maar in den grond der zaak kan toch niemand gegronde aanmerking maken en raakt alle critiek de buitenkant en kan men de kwaliteit van de grondstof niet te ontkennen. Er zijn echter an deren, en dan zien wij naar de S.D.A.P., die o zoo gaarne haar oude roode pakje maar voor eenigen tijd zou opbergen. Men tooit zicli met de witte das en zelfs de oranje- strik komt er aan te pas om de goegemeente toch maar duidelijk te maken dat de revo lutionaire gezindheid over boord geworpen is. En niets kan hun meer hinderen, dan te zien dat er nog foto's zijn die hun oude jrakje in beeld gebracht hebben en dat die zoo nu en dan weer eens voor 't voetlicht geplaatst worden. Maar al is de uiterlijke plunje overboord gegooid, al verliest de vos zijn haren, zijn streken nooit. Wie regelmatig hun pers moet nagaan kan telkens het revolutionaire sen- liment weer te voorschijn zien komen. Wij hebben gelezen hoe het optreden van de „volksfront"-regeering in Frankrijk veroor deeld werd, maar daarnaast was men vol bewondering voor de plannen van „p.g. Blum" c.s. De z.g. „bezettingsstakingen", een grove aantasting van het eigendom, zijn ge komen en vol bewondering werd verhaald van de resultaten. Amerika heeft zijn con flicten gehad met aanvankelijk succes voor de stakers en ja, goedgekeurd werd het niet, maar het succes werd bejubeld. En ons land is gevolgd op dien heilloozen weg door de staking in de Amsterdamsche slagerij, een weliswaar eenigszins apart geval, maar niet temin een actie buiten de besturen van vak organisatie om. Wat zal het gevolg zijn van deze tweeslachtige houding en voorlichting in woord en pers? Het N.V.V. en ook de S.D. Arbeiderspers beijveren zich om zioh uit te spreken tegen deze. tot dusver in ons land nog sporadisch voorkomende strijdinethode der arbeiders. Een groote vraag zal het echter zijn of do leiders in staat zullen zijn de massa in toom te houden, als ook hier dit gevaarlijke pad betreden wordt. Hoog wordt opgegeven van de leiding der verschillende vakorgani saties, van de wil om op democratische en geordende wijze het doel te bereiken. Zullen de besturen den moed bezitten zich te stel len tegenover hun leden? Onze verwachtin gen zijn ten deze opzichte niet hoog ge spannen, Een sterk voorbeeld van de twee slachtige houding van de besturen der vak organisatie is de staking der Amsterdamsche taxi-chauffeurs. Dit was een behoorlijk ge regeld bedrijf, waarvoor een collectief ar beidscontract was afgesloten, waarbij uit drukkelijk was bepaald dat gedurende den duur van de overeenkomst geen werkstaking of uitsluiting zou worden uitgevoerd. En toch gingen de chauffeurs in staking. De be sturen. die deze staking niet officieel kou den erkennen, lieten na om het ondemocra tische en onwettige van deze contractbreuk ondubbelzinnig in het licht te stellen, noem den het een „wilde" staking, maar gaven er toch leiding aan. Een ander geval is de staking bij de Ned. Scheepsbouw Mij. waar een ioonsverhooging van 14 pet. werd ge vraagd (het loon is 50 ct. per uur, voor het platteland om van te watertanden). Door de vertegenwoordigers der diverse organisaties was overleg aangevraagd en dit was nog gaande, maar de betrokkenen hadden geen lust om zoo het resultaat van op normale wijze gevoerde onderhandelingen af te wachten en gooiden het werk neer. Van verschillende zijden is met dankbaar heid de opleving in de bedrijven geconsta teerd en nu wordt door actie van enkele menschen. zonder gevoel voor verantwoor delijkheid en orde. dit ontluikende leven weer stop gezet. De werkgevers hebben nu een ultimatum gesteld en de besturen der organisatie adviseeren weer het werk te her vatten. maar wij vragen ons af hoe dit te rijmen is met hun hooggeroemde leiding. Geen openlijk en krachtig protest, geen ver loochening van hen, die zich aan de leiding onttrokken, maar een volgen van de dissi denten. Door hun heillooze tweeslachtigheid ontglippen aan de leiders steeds meer en meer de teugels en worden ze meegevoerd door het hollende paard, in plaats van lei ding te geven. Op het hellend vlak schreven wij hierbo ven en anders kunnen wij het niet zien. Zoowel fascist als communist staan klaar om zich meester te oaken van de massa en de teugels ter hand te nemen. Het nieuwe pakje aangetrokken tegen de a.s. verkiezing kan veel ongerechtigheden verhergen. maar voor wie goed ziet en oplet, blijft de revo lutionaire snit te constateeren. Onze Chr. arbeiders zullen zich dan ook niet mee 'aten voeren op dien heilloozen weg. maar zich scharen rondom en optrekken onder de Kruisbanier opgeheven door onze Chr. par tijen. De Minister-President Dr. H. Colijn heeft gisteravond te Rotterdam, zijn verkiezingstournée geopend met een uitvoerige rede, waarin hij verantwoording aflegde voor de daden van zijn Kabinet over de laatste vier jaren In deze rede constateerde de Minister-President dat: A. ten aanzien van de gezagsh a ndhaving dit is bereikt, dat Nederland volgens het oordeel van alle buitenlanders een bevoorrecht oord is, waar rust, orde en gezag gevonden worden; R. de belofte, een verder gaande inzinking van het bedrijfsleven zooveel mogelijk tegen te gaan, is ingelost, omdat de toestand der bedrijven thans veel gun st'ger is en hoop geeft voor de toekomst; C. de Regeering in het gelijk is gesteld ten aanzien van de z.g. „aanpassingspolitiek" omdat hier de moeilijkheden reeds zijn overwonnen, waarmee de lan den, die vrijwillig devalueerden, thans nog zitten; D. de werkloosheid door voorzichtige en doel bewuste steun aan het bedrijfsleven zoodanig is bestre den, dat ruim 100.000 méér arbeidskrachten in het productieproces konden worden opgenomen, dan er in 1:933 plaats konden vinden, terwijl de jongste cijfers ver houdingsgewijze zeer gunstig zijn; E. de Staatsfinanciën zoodanig konden worden gesaneerd, dat ten spijt van de 1400 millioen, die noodig waren aan steunmaatregelen van allerlei aard, het tekort op de begrooting tot minder dan de helft van dat van 1933 kon worden teruggedrongen, terwijl de Staatsschuld met niet meer dan 250 millioen toenam, het normale accres inbegrepen. In het slot van zijn toespraak wekte Dr. Colijn op, om trouw te zijn aan de constitiitioneele monarchie en aan de v 0 l k s v r ij h e d e n, die alleen bij Oranje veilig zijn en in een krachtige peroratie wekte hij het Anti-Revo lutionaire volk op om zijn Christel ij k Nationale roeping, de roeping van het Calvinisme te vervullen en den weg te wijzen aan de duizenden die wankelen, den weg die gevonden wordt in afhankelijkheid aan den Almachtigen God. De rede, die door de 12.000 toehoorders met groote aandacht werd beluisterd en op de hoogtepunten stormachtig toe gejuicht, werd aan het slot beantwoord met het zingen van de bekende zegenbede, terwijl de schitterend geslaagde samenkomst met het Wilhelmus werd besloten. Dr. Colijn spreekt te Oud-Beijerland Door een zeer tegemoetkomende houding is er een regeling getroffen kunnen worden waardoor het mogelijk zal zijn dat een 100- tal personen van Flakkee de spreekbeurt van onzen Leider Dr. H. Colijn te Oud- Beyerland kunnen bijwonen op Zaterdag 24 April a.s. des namiddags 3 uur. De bedoeling is de reis gezamenlijk te maken per extra boot. Vertrek vanaf Mid- delharnis-haven plm. 12.30 uur, terug uit Oud-Beyerland na afloop der vergadering. De kosten van de bootreis worden geschat op ongeveer 75 cent per persoon. Het juiste bedrag is nog niet ter mijner beschikking. Opgaven van deelname moeten Dins dagavond in mijn bezit zijn; dat is noo dig omdat ik dan de verdere maatregelen moet treffen om de reis te organiseeren. De betaling geschiedt aan den secretaris des Kiesvereeniging voor alle personen welke uit zijn gemeente meegaan. Hij rekent met mij af. Is de opgave van personen grooter dan toegelaten kan worden, zoo wordt een eer lijke verdeeling toegepast. J. H. DIJKERS Secr. Hulp-Centrale Begrafenis Chr. F. Hossen Vrijdagmiddag is, onder groote belang stelling het stoffelijk overschot ter aarde besteld van den heer C.hr. F. Hossen, in le ven directeur van de NijverheMsvakschooi voor Goedereede en Overflakkee. In de kapel heeft de heer Van As voorz. van het bestuur van de Nijverheidsschool, het woord gevoerd, die de groote trouw van den heer Hossen aan zijn werk schetste en verder wees op hef feit dat de heer Hossen de Nijverheidsschool groot gemaakt had Toen de nu overledene dertig jaar geleden zijn taak aan de Nijverheidsschool te Mid- delharnis begon stond deze nog aan het be gin van haar groote taak. Met oneindige zorg heeft de heer Hossen zijn werk vol voerd en het is dan ook met de grootste dankbaarheid, dat het bestuur hem zal blij ven gedenken. Een van de leeraren sprak hierna de dank namens het geheele leerarencorps uit voor de toewijding, die de leeraren hebben mogen ontvangen van den ontslapene. De heer Kuintjes, secretaris van den Bond van directeuren van ambachtsscholen herdacht den heer Hossen als lid van dezen bond. Slechts noode zullen zij hem missen op hun vergaderingen. Aan de groeve dankte een zoon voor de belangstelling en het medeleven, dat de fa milie van alle zijden had mogen ontvan gen. Mr. P. 3. IDENBURG NAAR Z.-AFRIKA Naar wij vernmen heeft mr. P. J. Iden- burg, secretaris van curatoren der rijks universiteit te Leiden, het voornemen, in gevolge een daartoe ontvangen uitnoodiging, dezen zomer een bezoek te brengen aan de unie van Zuid-Afrika, om aldaar besprekin gen te voeren ter bevordering van de samen werking tusschen Nederland en Zuid-Afrika op het gebied van het Hooger Onderwijs en de Wetenschap en tevens eenige lezingen te houden. Ook aan de cultureele betrekkingen tusschen Ned.-Indië en Zuid-Afrika zal bij dit bezoek aandacht worden gewijd. Mr. Idenburg is voorzitter van het school fonds der Ned.-Zuid-Afrikaansche Vereeni- ging. Mede door zijn arbeid valt in de laatste jaren van Zuid-Afrikaansche zijde opnieuw een toenemende belangstelling voor de Ne- d-erlandsche cultuur en in het bijzonder voor de wetenschappelijke beoefening van het Romeins ch-Hollandsch recht waar te nemen. Vrijdag 10 April kwam de raad dezer gemeente in spoedeiscliende vergadering bijeen, onder leiding van burgemeester Charbon, die op gebruikelijke wijze do ver gadering opende. De notulen werden aan gehouden tot de volgende vergadering, i 'nder de ingekomen stukken was een be sluit van God. Staten, waarbij goedgekeurd was het raadsbesluit tot wijziging der statuien van de E.M.GO. Verder is terug ontvangen de begiooting 1937 met een nota van aanmerkingen. Verschillende posten kunnen gewijzigd worden De post onvoor zien, groot f 2100.— kan verlaagd worden tot f 890.De bijdrage voor de R.H.B.S. wordt eveneens verlaagd. Enkele jaarwed den werden opnieuw bei t -"iiil. Door verla ging der uitgaafposten en verhooging van enkele ontvaiigslposten is het mogelijk binnen het raain van deze begrooting de post subsidie aan het Algemeen Armbestuur te verhoogen tot f 2750.—Hut Armbestuur wordt hierdoor in staat gesteld Dij te dragen in de kosten van herstel der visschers- vaartuigen. Bij de regeering zal aangedron gen worden dit bedrag vol te storten tot I 13.000.De voorz. deelde mede. dat over leg is gepleegd met den insjjecteur der sclicepv aart-inspectie en dat is gebleken dat er in principe geen bezwaar tegen is B. en W. stellen den raad voor de be- bgrooting in dien geest, te wijzigen opdat er spoedig een beslissing komt en tot reparatie kan worden overgegaan. Weth. VOGELAAR vestigt er de aandacht op dat als de gemeente op deze vvij'ze mede werkt er meer kans is dat het rijk de ge vraagde f 13.000.volstort De heer HOEK vraagt wie met de uit voering is belast. De VOORZITTER antwoordt, dat dit al geregeld is, bij de opname van de noodige herstellingen en overleg is gepleegd met den inspecteur der scheepvaartinspectie. De heer BLOKLAND zegt dat wel de noodige reparatie is opgenomen, maar wordt er nu ook nog op gelet wie er zelf aan mee kan betalen? De VOORZITTER deelt verder mede, dat Ged. Staten aanmerking maakten op de verhooging van liet salaris van den ambto naar ter secr., niet omdat het salaris on zichzelf te hoog zou zijn, maar de verhoo ging in eenmaal is te groot. Vermoedelijk zullen Ged. Staten zich niet verzetten tegen tweejaarlijksche verhoogingen, maar ge zien verschillende omstandigheden stellen B. en W. voor hierin geen wijziging te brengen, temeer niet omdat de begrooting nu toch sluitend is gemaakt. De raad keurt goed dat B. en W. een toelichting geven on dit besluit en keurt m.a.s. het voorstel van B. en \V. goed. Eveneens word bezwaar gemaakt tegen de post salaris voor den correspondent der arbeidsbemiddeling. De voorz. merkt hierbij op dat deze post enkele jaren niet op dé begrooting stond, maar B. en W. het billijk achten dat dit meerder werk betaald wordt. De heer RIEMENS acht het ook noodig deze vergoeding te geven, temeer omdat de visschers nu ook onder de arbeidsbemidde ling vallen. De heer HOEK meent dat de secretaris toch ai een goed salaris heeft en acht het niet noodig. Het voorstel van B. en W. deze post zoo to laten wordt goedgevonden. De heer Hoek stemt tegen. Ingekomen is een verzoek van de land- arbeidersvereeniging, waarbij den raad ver zocht wordt het raadsbesluit van de vorige vergadering, waarbij besloten werd de distributie van goedkoope margarine in handen van de winkeliers te stellen, in te trekken, op grond van het feit dat het nu goed gaat en kleine winkeliers er hinder van zullen hebben, met het oog op de borgstelling en betaling. De voorz. deelde in verband hiermede aan den Raad mede. dat B. en W. besloten hebhen de distributie weer op de oude wijze te doen plaats vinden. Daarna volgt sluiting. PROEVEN MAISVERBOUW Naar wij van bevoegde zijde vernemen, hebben de proefnemingen aangaande den verbouw van mais hier te lande een der mate bevredigend resultaat opgeleverd, dat de Minister van Landbouw en Visscherij besloten heeft er toe mede te werken, dat op eenigszins grootere schaal dan tot dus ver het geval is geweest proeven ter hand kunnen worden genomen. Daarom ligt het in het voornemen een bedrag beschikbaar te stellen om aan sm- tige proefnemers die ten minste een I-I.A. mais willen verbouwen, een tegemoet koming te geven ter bestrijding van de on kosten welke aan het opzetten van de proef zijn verbonden. De proefnemingen dienen te geschieden onder leiding van den Landbouwvoorlich- tingsdienst. Zij die een ernstige proef van ten minste een V2 H.A. onder leiding van den Voor lichtingsdienst willen nemen, kunnen zich wenden tot het Rijkslandbouwproefstation voor den Akker- en Weidebouw te Gronin gen waar nadere inlichtingen worden ver strekt. .VERBODEN TE ROOKEN MENEER, ZELFS R'JPE TABAKf" NIEMEIJERs STERTABAK VAN 5TOT 15 CT R HALF ONS Extranummer van de Ned. Staatscourant verschenen Verkiezingen op 26 en 27 Mei a.s. Zaterdag is uitgegeven een extra nummer van de Nederl. Staatscou rant, bevattende een K.B. betreffende de sluiting van de tegenwoordige zitting der Staten-Generaal en de ontbinding der beide Kamers. Hier bij wordt de Minister van Binnen- landscbe Zaken gemachtigd om de tegenwoordige zitting der Staten Generaal te sluiten in een vereenigde vergadering der beide Kamers op Zaterdag 5 Juni, 's middags 3 uur. De Eerste en Tweede Kamer zullen ontbonden worden op Maandag 7 Juni. De verkiezingen van de leden der Eerste Kamer zullen in iedere provincie plaats hebben Donderdag 27 Mei. De candidaatstelling zal plaats vinden Maandag 3 Mei. De candidaatstelling voor de ver kiezing van de leden der Tweede K a m e r zal in elke kieskring plaats hebben Dinsdag 20 April a.s. De stemming zal plaats vinden Woens dag 26 Mei. De eerste samenkomst der nieuwe Kamers zal plaats heb ben Dinsdag 8 Juni a.s. Een zedenschandaal te Nijmegen Vijftien verdachten voor de rechtbank De politie te N ij m e g e n is sinds eeni gen tijd een uitgebreid zedenschandaal op het spoor gekomen, waarbij tal van inge zetenen betrokken zijn en dat zijn vertak kingen had onder diverse kringen der bur gerij. Ten einde het onderzoek niet te be moeilijken, is hieromtrent op verzoek van de politie tot nu toe niets gemeld. Thans is deze zaak echter zoover gevorderd, dat vijftien verdachten, van wie er zich ver scheiden in hechtenis bevinden, volgens de ,Tel." op Dinsdag a.s- voor de Arnhemsche rechtbank terecht zuilen staan. Onder hen bevindt zich ook een inwoner van Zutphen. De leeftijd der verdachten varieert van 20 tot 62 jaar. Naar wij vernemen is het onderzoek in deze zaak nog steeds niet afgelonpen STEUNVERGOEDING ERWTEN EN VELDBOONEN De Nederlandsehe Akkerboinvrcntrale maakf bekend, dat de steunvergoeding voor groene erwten van de kwaliteitsklasse C., gedenatureerd in het tijdvak van 12 April 1937 f 1,40 per 100 Kg. zal bedragen. Voor groene erwten van de laatste klasse en voor andere erwten in datzelfde tijdvak gedenatureerd bedraagt de steunvergoeding f 0,90 per 100 Kg. f De steunvergoeding voor veldhoonen welke blijkens de dateering van het dorsch- hriefj,e in genoemd tijdvak zijn gedorscht. is vastgesteld op f 1,— per 100 Kg

Maas- en Scheldebode | 1937 | | pagina 1