VOOR VROUW EN KIND MAAS- EN SCHELDEBODE ZATERDAG 17 APRIL IP37 DAT DEZE DISCIPEL NIET ZOU STERVEN WEEKOVERZICHT BINNENLAND VOOR DE VROUW Kleine opvoedingsmiddelen VOOR DE JEUGD BUITENLAND Dit woord dan ging uit onder de broederen, dat deze discipel niet zou sterven. En Jezus had tot hen niet gezegd, dat hij niet sterven zou; maar'. Indien ik wil, dat hij blijve totdat ik kome, wat gaat het u aan? Joh. 2123 Hoe bedachtzaam dienen wij toch om te gaan met het Woord des Heeren! Want hoe licht wordt het door ons mis duid en dan misvormd. Ge ziet het aan dit woord van Jezus tot Petrus, als deze, wijzende op Johan nes, vraagt: Heere. maar wat zal deze? Een vraag van liefdevolle bezorgdheid, omdat Jezus wel tot Petrus maar niet tot Johannes had gezegd: Volg mij. Die vraag wijst Jezus intusschen af; hij, de Heere, zal wel om Johannes denken, en Petrus heeft dit aan Jezus over te laten: Indien ik wil, dat hij blijve, totdat ik kome, wat gaat het u aan? Volg g mij. En wat hebben de broederen van dit woord gemaakt? Dat deze discipel, Jo hannes niet zou sterven. Nu lag deze misvatting niet zóó ver af als ge zoo oppervlakkig zoudt denken. Want indien Jezus metterdaad de stellige profetie gedaan had, dat Johan nes zou blijven tot de wederkomst zijns Heeren, dan zou dit op hetzelfde zijn neergekomen als dat hij niet zou sterven. Voor ons, die zooveel eeuwen later leven, is het duidelijk, dat dit de bedoe ling van Jezus' woorden niet geweest kan zijn. Maar voor de Christengemeente van de eeuw der apostelen kon dit niet zoo duidelijk zijn. Jezus had toch geen tijd van Zijn wederkomst genoemd. En al was er geen besliste aanwijzing voor, de mogelijkheid bleef open staan dat de Heere na niet langen tijd zou wederkeeren. En de geloovige ver wachting van dien dag deed de eerste Christenen uitzien naar een spoedige ver vulling van de belofte. Nu had Jezus niet gezegd, dat Johan nes tot de wederkomst zijns Heeren in leven zou blijven, en nog minder, dat hij niet zou sterven. Maar wel had Jezus, tot Petrus spre kende, aangeduid met welken dood deze God verheerlijken zou. De Heere ha d-dit gedaan in bedekte termen: Toen gij jonger waart gorddet gij u zeiven en wandeldet, alwaar gij wildet; maar wan neer gij oud zult geworden zij:i, zoo zu't gij uwe handen uitstrekken, en een ander zal u gorden, en brengen waar gij niet wilt. Maar toen Petrus eenmaal den mar teldood gestorven was, toen was de zin van dit woord voor iedereen duidelijk. Hoe licht kon men er nu toe komen, om Jezus' antwoord op Petrus' vraag be treffende Johannes ook als een voorzeg ging omtrent dezen apostel op te vatten. En toen nu al de apostelen gestorven waren en Johannes alleen overbleef, scheen de uitkomst deze misvatting te bevestigen. Johannes zelf heeft deze misvatting nog kunnen weerleggen, en hij heeft het ook gedaan. Want Jezus had juist het antwoord op Petrus' vraag afgewezen. Indien ik wil, dat hij blijve totdat ik kome, wat gaat het u aan? Dus het tegenoverge stelde van wat de overlevering ervan had gemaakt. Was nu die onjuiste overlevering blijven voortbestaan, hoe zou dan het geloof in Jezus' woord geschokt zijn bij het volgend geslacht, nadat Johannes gestorven was! Daarom mocht die misvatting niet ge duld worden. En de apostel heeft zich daarom beijverd, om zelf die misvatting met wortel en tak uit te roeien. Hij doet het in ditzelfde Evangelie, waarin hij de Kerk des Heeren verhaalde van de heer lijkheid van het Woord, dat vleeschge- worden is. Voor degenen, die zich aan het ge schreven woord der apostelen hielden, was de zaak hiermede beslist. Buiten dien kring kankerde de dwa ling voort. En in later tijden heeft zelfs de fabel ingang gevonden, dat Johannes ook na zijn dood en begrafenis nog voort leefde. Volgens sommigen bewoog zich de aarde boven zijn graf. Natuurlijk gaf dit aan de spotters nieuwe stof, om zich tegen de verwach ting van Jezus' wederkomst er op te ver heffen, dat de feiten hadden uitgewezen, hoe zeer daarnaar te vergeefs werd uit gezien. Zoo had een schijnbaar klein m's.'-r- stand de bedenkelijkste gevolgen. Voor de kerk des Heeren van alle eeuwen heeft deze vermelding van het misverstaan van Jezus' woord de betee- kenis van een waarschuwing, om toch vóór alles te blijven bij de eenvoudig heid van het Woord der Schrift. Indien toch zelfs in den kring der „broederen", waar de Heere dit woord gesproken had, een zoo bedenkelijk misverstand kon in sluipen, dat het alleen door opzettelijke tegenspraak van Jezus' apostel kon wor den weggenomen, hoeveel te meer is ons dan noodig, ons aan het Woord des Heeren te houden, gelijk het ons is over gegeven. En niet minder ligt hierin een waar schuwing tegen alles wat onder den naam van „overlevering" aan de Schrift is toegevoegd. Het heeft soms zulk 'n misleidend schoonen schijn. En het kan den inhoud van het geloofsbewustzijn op zoo bedenkelijke wijze vertroebelen. De Schrift moet ook voor ons blijven de eenige regel en het eenig richtsnoer voor geloof en leven. Want vergeet niet, dat in ons hart de neiging is om het Woord des Heeren neer te halen en in overeenstemming te brengen met onze eigen gedachten, met onze zucht om te willen weten dingen, waarvan de Heere ons de kennis heeft willen onthouden. Jezus' woord bedoelde Petrus af te brengen van den wensch om iets te willen weten omtrent den mede-discipel, die ook hem zoo lief was en over wiens toekomst hij zich bekommerde. Laat dat maar aan mij over. Petrus; ik beschik over het lot van al mijn dienstknechten. Het is alles in mijn macht, van nu af tot den dag en de ure van mijn wederkomst toe. Zoo spreekt de Heere. En in plaats van nu den troost aan te grijpen, die in dit woord gelegen is, gaat men het zelfs onder de eerste Christenen maken tot een voorzegging, die wel de nieuwsgierigheid schijnt te bevredigen, maar die voor de zaligheid van geen beteekenis is. Helaas, ook onder degenen, die de Schrift voor het Woord Gods erkennen, woekert dit kwaad nog altoos voort. En telkens weer grijpt men in allerlei sectari- sche kringen naar woorden der Schrift, om bevrediging te vinden voor de zucht om vooruit te willen weten, wat naar s Heeren eigen Woord eerst de uit komst kan en zal leeren. De Kerk des Heeren heeft zich daar van steeds onthouden, en nadruk gelegd op die dingen, die God ons klaarlijk heeft geopenbaard, en die ons noodig waren te weten in dit leven, tot zijn eer, en onze zaligheid. En wie zich gewent, om, aldus ge leerd, het Woord zijns Gods te lezen met een heilbegeerig hart, ziet zich een Donderdagavond Men kan tegenwoordig geen krant meer in handen nemen of men leest van auto ongelukken met of zonder doodelijke af loop. Dat ia zóó gewoon geworden, dat men niet eens meer ontdaan is als men het leest, indien men deze berichten tenminste nog leest. Maar dat iemand smoordronken achter het stuur gaat zitten en dan op de niets kwaads vermoedende andere weg gebruikers inrijdt en een argelooze fietser doodt, zooals te Iloensbroek het geval was. dat is toch wel heel erg. Alcohol op de weg is heel gevaarlijk voor chauffeurs, en in direct dus ook voor andere weggebruikers. Het alcoholvraagstuk kwam natuurlijk cok ter sprake op de vergadering van de Gercf. Vereeniping voor Drankbestrijding de vorige weck Zaterdag te Rotterdam ge houden. Dat deze vereeniging in ledental achteruit gaat en dat met bijna 7 pet., zal misschien gelegen hebben aan het feit, dat om reden van financieelen aard de arbeid beperkt moest blijven tot inwendige propa ganda. De actie zal er nu op gericht wor den, de schade veroorzaakt door het op heffen van één afdeeling en het terugloopen van het ledental met 43, weer in te halen, om zoo krachtiger te kunnen streven naar wat de voorzitter in zijn openingswoord zei- de de plicht was der Geref drankbestrijders te zijn; allen die onder het leed van het al coholisme gebogen gaan tot Jezus te bren gen. Op de vergadering van de Ned. Herv. pre dikanten is druk gesproken over de plaats van het Oude Testament in de verkondiging Sommigen wildon meer letten op de vervul ling van wat het O.T. voorspelde of afsclia- duwde. Anderen zagen in het O.T. ook wel de worsteling van de Godsopenbaring met hetgeen des menschen is Tegenover de uit spraak dat het een boek van armoede is werd door anderen gesteld, dat het wel de gelijk oen boek van rijkdom is. De inzichten hierover loopen nogal uiteen. Den Haag heeft op één dag twee belang rijke gebeurtenis^n meegemaakt Donderdag werd Z.K.H. Prins Bernhard door H.M. de Koningin plechtig geïnstal leerd als lid va-n de Raad van State (reed3 heeft Z.K.H. deze week de gewone zitting rijke bron van troost geopend, zonder af te dwalen op paden, die slechts voeren tot gebroken bakken, die geen water houden. NDAG bijgewoond) en tegelijk werden de nieuwe tentoonstellingshallen op Iloutrust geopend met een schitterende bloemententoonstel ling, die door minister Gelissen is geopend en vele duizenden bezoekers trekt heden morgen werd de 30.000ste reeds verwelkomd Misschien mag men als derde heugelijke gebeurtenis op die dag (Donderdag 8 April) noemen het feit, dat ook de Eerste Kame de acht wetsontwerpen tot Grondwetswijzi ging aannam. De a.r. partij beleefde een dag van groot,- sche manifestatie van de eenheid en de kracht der partij, in de Deputatenvergade- ring te Utrecht, waar geheel a.r. Nederland in een machtige electorale wapenschouw bijeenkwam om na het woord van den tijde- lijken voorzitter van 't Centraal Comité, den heer J. Schouten,, te luisteren naar he; ernstige woord van den leider onzer partij Dr. II. Colijn, die over de politieke toestand sprak. Bemoedigepd was het toen Z.Exc. op merkte, dat het dieptepunt van de wereld crisis ook voor Nederland achter de rug ligt. Doch al te oplaaiend optimisme werd dadelijk de domper opgezet door de opmer king dat de financieele toestand nog alles behalve gezond is en het vraagstuk van de werkverruiming nog even nijpend is als het de laatste jaren was. Dit alles kon, zei onze leider, onder voorzichtige leiding grooten- deels tot oplossing worden gebracht, even zeer als de toestand door roekelooze politiek voor vele jaren bedorven kan worden. Wanr dr. Colijn en zijn ambtgonooten door God gesterkt met bijna bovenmenschelijke kracht gezwoegd hebben om het volk zoo goed mogelijk door deze zorgelijke tijd heen te veren meende hij het Nederlandscho volk te mogen vragen althans het karakter van dat gevoerd beleid bij de stembus te steunen De stakingen zijn tegenwoordig niet van de lucht. Te Amsterdam staakten de taxi-chauf feurs omdat tengevolge der verhoog-ing der benzineprijzen een regeling getroffen was flie hen schade bracht. In de wasscherijen te Gouda wordt gestaakt om het z.g. eollee tief arbeidscontract. Al heeft de staking een vrij groote omvang aangenomen, toch gaan de bedrijven nog door het werk, zij het met moeite af te maken. Te Amsterdam zijn op de Scheepswerven, waar zooals men weet weer groote bedrijvigheid heerscht, de na- geijongens in staking gegaan. Andere ar- bcidsgroepen der werven hebben zich hier bij aangesloten en zoo heeft de staking al daar een ernstiger karakter aangenomen dan zich eerst liet aanzien en ondervindt het bedrijf stagnatie. Do verhouding tusschen patroons en on dergeschikten is in andere grootbedrijven soms ook wel van zeer gemoedelijken aard. „Sommige ouders vervallen veel te snel tot goweikkladige middelen; juist de kleine mid delen slaan een brug naar het hart van het kind en werken meer uit dan ernstige ver maningen en 6lagen. Wanneer eon kind klaarblijkelijk gelogen heeft, dan zal een blik van verwondering, droefheid of afkeuring zijn werking uit oefenen. Wanneer een kind in de overvolle tram zij-a plaats niet onmiddellijk afstaat aan tien volwassene, zal eon aanmoedigen ,1e hoofdbeweging of een schouderophalen van clen vader meer uitwerken dan vele woor den. Een opvoeding, die kracht zoekt in vrees voor slagen, is een getuigenis van armoed'; dan straft meestal de liefde -niet, maar de toorn. Vooral ook bij driftige, opvliegende kinderen, moet men kalm blijven, driftbuien negeeren of trachten de aandacht af te lci- dien. Die klci-n-e middelen zijn des te effectvol ler, hoe meer die huiselijke omgeving een geest van orde, vastheid en gewoonte ver toont". Tot zoover een Christelijk Schoolblad. Zou het- wiet goed zijn, voor lichte vergrijpen en kleine fouten van de kinderen wat meer in deze richting op te treden? Door de houding van den opvoeder kan een kleine onaange naamheid, die men het kimd oplegt, gevoeld worden als een erge straf Straf houdt feitelijk tweeërlei in. Er is ren materieel element en een moreel element. Het materieele is: de onaange naamheid zelf, bijv.: niiet buiten mogen spe len, een kwartier stil moeten zitten, straf werk moeten maken. Maar in elke straf moet ook een moreel element zitten. Hier mee bedoelen we: het diepere letsid, dat we het kind aandoen, doordat we het ongenoe gen bezorgen. Dit geeft immers tijdelijk een ©enigszins geschokte verhouding tusschen ons en het ki-nd. De kinderen moeten juist dat moreele element altijd goed voelen. Ze moeien zien, dat hnt ons moeite en verdriet kost, hen te straffen, en daardoor moeten ze zelf berouw krijgen over het verkeerde, dat zo deden. 1-Ioe grooter het moreele element in dte straf, des te kleiner behoeft het materieele te zijn. M.a.w.: wie een groote moreele waar de in de straf weet te leggten, kan met een overigens uiterlijk lichte straf volstaan. Want juist het moreele element geeft aan d-e straf de opvoedende, de „verbeterende" kracht. Daarom is straften zoo moeilijk, 't Is niet een volgen van door hoosheid ingegeven op wellingen, maar een wél overwegen van wat onder de gegeven omstandigheden verbete rend en opvotldend op het ki-nd zal werken. E-n lichte straffen kunnen dikwijls door do manier waarop ze gegeven worden, heilzaam werken. Bovendien: het is practisch gezien, gevaarlijk altijd voor kleinigheden dadelijk groote woorden en strenge straffen te ge bruiken. Ten eerste went het kind <er gauw aar. Ten tweede kin het kind d-e indruk krij gen, dat vader en moeder er niet veel om geven, als ze hun kimd verdriet bezorgen. Zoo kan het kind langzaam vervreemden van die ouders. Ten derde dreigt ook het gevaar, dat men te spoedig „zijn kruit verschiet". Wie hij kleinigheden al dadelijk met flinke zwar. straffen voor de dag komt, zit met. de han den in- het haar, als het kind eens werkelijk tot ernstig kwaad komt. Men kan dan geen straf vinden, die past bij dat kwaad. Want natuurlijk moet er evenredigheid zijn tus- soh-en de grootte van het kwaad en dc zw aarte van de straf. Daarom: straffen vraagt van ons kalm" be zin.ning, en vindingrijkheid. Met kleine mid delen is hier veel te bereiken, mits de hou ding van den opvoeder voor „de rest" zorgt Pittige sandwiches voor een „avondje" Men kan sandwiches het beet klaarmken van casino-brood va,n. dien vorigen dag; dit is nog goed van smaak indien we melkbroocl gebruiken, terwijl we het voordeel hebben, d-at het gemakkelijker te snijden is dan versch brood. Om geen leans tie loopen dat de dun gesneden boterhammetjes bij het smeren stuk gaan, is het aan te raden eerst d-e korsten van het brood te snijden, dan de snijkant va-n het brood met boter of sand- wichcrême te besme-ren, waarna men een gesmeerd dun sneetje af kan snijden. We leggen dan twee van deze sneetjes op elkaar en snijden ze in rechtihcKikige of driehoekige stukjes. Als belegsel vam sandwiches komt vooral iets hartigs in aanmerking; bijzonder lek ker zijn de volgen,de sandwichcrêmes. Deze kunnen we op verschillende wijzen maken: 1. Boter zacht roe-ren, vermengen met ge raspte oude kaas, zeer fijn gehakte peter selie en zoo noodig wat peper en zout. 2. Boter zacht roeren, vermengen met zeer fijn gehakte selderij, wat peper en zout en geraspte oude kaas. 3. Boter zacht roeren, vermengen met door een zeef gedrukte ansjovis. 'r. Boter zacht roeren, verm-engen met het door een zeef ge-drukte gee-1 van hard ge kookt ei, wat pieper en zout en desgewenscht wat tomatenpuree. Voor degen-en, die toc-h we-1 graag iet.s zoets op den schotel aantreffen kunnen we enkele sahdwiohes met oranjemarmelade klaarma ken. Ter afwisseling van het witte brood maken we sandwiches van bruin brood, be leggen deze met jonge kaas (die men w-at pttiger kan maken door er wat mosterd owr te strijken) en leggen daarop plakjes radijs of ramenas, 't geheel wordt weer met een tweede laagje brood afgedekt. Bij het opstapelen op den schotel, die be legd is met een servetje of een kanten kleed je, leggen we de sandwiches soort bij soort Om liet dien gasten gemakkelijk te maken en ze niet voor verrassingen te zetten, die ze misschien niet aangenaam vinden, dient de gastvrouw wel te weten, waarmee ze be legd zijn. Uit: „In en om ons huis". Nog even de briefjes die ik had beloofd. Marie ie C. te Sommelsdijk. Nu heb ie toch wel echt voor een lange brief gezorgd lioor! 'k Ben best tevreden zoo. Mooi is dat postpapier! Nog allen wel gefeliciteerd rnet Piets verjaardag! Ja, die logeerpartij kan fijn worden. Werk maar hard, wie weet, mag liet dan wel. Je oplossingen waren weer best. Nu schrijf je vóór Dinsdag nog hé? Toe je moet maar zoo denken: hoe vak er je het doet, hoe gemakkelijker hef gaat. Ik reken op je hoor! Dag Marie! Kommy le C. te Sommelsdijk. Jij hebt me ook een gezellige brief geschreven. Je album heb je zeker al weer afgehaald! Ia, ik ben ook heel blij met het prachtige lenteweer. Nee, ik weet niet precies, waar je woont. Leuk, dat het potlood goed naar je zin was. Tot volgende week nu maar weer, hé? Daaaag. Theo v. d. Doel te Middelhamis, 'k B9n blij, dat je het zoo goed naar je z-i-n hebt gehad in de vacantie. Leven je stekelbaars jes nog? Op de -boerderij bij je vrindje vind je 't zeker wel erg fijn hé? 't Lijkt me echt. prettig, daar samen te spelen en a'les te bekijken. Nu ben je zeker weer ijverig aan het leeren. 't Is al bijna Mei hé? 'k Ben be nieuwd naar je rapport. Dag Theo! Aat v. d. Doel te Sommelsdijk. Heb jij je album ook terug? Wat sneu, dat je fietstocht zoo droevig afliep. Een echte tegenvaller! Je raadsels waren goed. 't Was zeker we-1 ge zellig toen Oom en Tante er waren. Ja, ik houd ook veel van bloemen. Leuk, zoo n eigen tuintje. Wil je de groeten doen aan al'emaal? Tot volgende keer hoor! Daag. Aan allemaal. Zul jullie niet Vergeten vóór Dinsdag te schrijven? En proheer nog eem-s, nieuwe nichtjes en neefjes te winnen voor ons hoekje. Je weet- wie ons een trouwe nicht of neef bezorgt, krijgt een fijne belooning. Doe dus je best. Alle nieuwelingletjes al bij voorbaat: Hartelijk welkom! Met vriendelijke groeten, TANTE TINE. Zoo werd ergens in een schoenfabriek door een arbeider ir, de loop der laatste maanden ruim 1100 paar schoenen verduisterd. Het feit kwam uit en voor de rechtbank ver klaarde de patroon, dat hij een hoeveelheid \an 1100 paar schoenen niet zoo erg vond. Hij ha-d meer met de vrouw en kinderen van de schuldige te doen dan met zichzelf als benadeelde en wilde de dief daarom ook niet ontslaan, aangezien vrouw en kinderen dan de dupe zouden worden. Te Botterdam heeft de tewaterlating van Nederlands grootste koopvaardij srhip ,de Nieuw Amsterdam" onder groote belangstelling plaats gehad. Duizenden en duizenden waren samengestroomd in d stroomende regen, die ophield toen H.M. de Koningin arriveerde. Wel weigerde de groote schuit even gevolg te geven aan het Koninklijk leeken, doch een klein duwtje van de machtige hydraulische inrichting deed het schip spoedig statiglijk te water glijden waar het verder afgebouwd word om, als alles meeloopt in 1838 proef te kunnen «toornen, waarschijnlijk zullen dan ook de vier nieuwe onderzeeërs die besteld zijn gereed komen. Voor de Spaansche wa leren zullen ze hopelijk niet noodig zijn daar hebben onze oorlogsbodems gelukkig niet veel te doen. Het Prinselijk paar heeft na een prettige huwelijksreis nu intrek genomen in zij nieuwe woonplaats en is met groote feestelijkheden te Baarn en Soestdijk ver welkomd De merkwaardige verkiezingsstrijd, welke Brussel den vorigen Zondag heeft te aan schouwen gegeven, is op een zeer bevredi gende manier afgeloopen, namelijk met een duidelijke volslagen overwinning vai den candidaat der huidige politieke orde minister-president Paul van Zeeland. Het zal niet zoo heel veel in de parlementaire geschiedenis voorkomen, dat een eerste minister als nationaal candidaat de hand schoen ojmeemt tegen den aanvoerder van een nieuwe partij, gelijk do Rexbeweging in België is, teneinde door een soort van persoonlijk duel uit te maken, aan wien de meerderheid des lands haar vertrouwen wenscht te schenken. De lieer Van Zeeland heeft het avontuur aangedurfd, toen een door Rex in het Brusselsrhe kamerdistrict geforceerde tusschentijdsche verkiezing hem tot verdediging der democratische beginsc len en vrijheden noopte. De uitslag heeft hem trouwens glansrijk in hei gelijk ge steld. Socialisten, liberalen katholieken zelfs communisten hebben in grooten getale voor den r.ationalen kampioen gestemd met de Rexmannen gingen enkel mede de leden van hPt Vlaamsch Nationale Verbond Zoo oogstte Van Zeeland zelfs meer stem men, dan men hem had toegedacht, ver moedelijk mede door de houding van den aartsbisschop van Mechelen, kardinaal Van Boey, die op het alleruiterste moment de katholieken aanspoorde, niet blanco te stemmen, dorh zich duidelijk voor den mi nister-president uit te spreken. Velen Roomschen zal dit iehvat zwaar zijn ge vallen, omdat zij in het huidige kabinet do roode invloed te doorslaggevend vinden en zij door middel van deze stembus daaraan xvenschten uiting te geven. Echter, Rome sprak bij monde van den kardinaal, dus zij hadden niet anders te doen dan te gehoor zamen. Het moet intusschen verheugend worden genoemd, dat de partij van Degrelle geen nieuwe aanwas heeft gekregen, al heeft zij evenmin veel aanhang verloren, nog niet één procent. België verkeert momenteel in menig opzicht in een overgangstoestand; de sanecring van zijn economische leven vordert, doch tevens bevindt het land zich op een internationaal kruispunt. Het vormt als het ware een kern zoowel voor de Lo carno- als de Oslo-voorbereidingen, en hel zou te betreuren zijn zoo door inwendige verontrusting het land zijn internationale rol niet zou kunnen vervullen. Nu Van Zcelands prestige versterkt uit den strijd is te voorschijn gekomen, weet men in dit land en ook over zijn grenzen,, waaraan men, wat Brussel betreft, zich te houden heeft. De niet-inmenging in de Spaansche aan gelegenheden, welke zoo lang zij te Londen het onderwerp van sclioone theoretische beschouwingen uitmaakte, reeds menig maal het schouwspel van een algemeene voor-den-gekhouderij bood, inzooverre ver schillende dee'nemers aan deze besprekin gen zich voortdurend achter voorwendsels en dergelijke verhorgen, heeft momenteel vrij dreigende aspecten. De volksfrontregee- ring, die te Valencia zetelt zendt telegram men naar Londen, die nieuwe klachten houden over het landen van Italiaansche troepen in Cadiz. Mochten deze beweringen door bewijzen kunnen worden gestaafd, dan zou men voor een internationale crisis staan, wgjke tragische gevolgen zou kun nen hebben. Ter andere zijde laat ook Italië zich niet onbetuigd, al gooit dit land het voorloopig nog over een anderen boeg cn komt het niet rechtstreeks naar Londen met zijn grieven. Het „Giornnle d'Italia" hetwelk men een officieus regeeringsorgaan zou kunnen noemen, geeft nieuwe reeksen van gevallen, waarin Frankrijk en Rusland naar rood Spanje vliegmachines en ander oorlogsmateriaal zouden hebben geëxpe dieerd, terwijl over de Fransch-Spaansche grens tevens de roode vrijwilligers in groe ten getale zouden blijven toestroomen. Het Fransche volksfrontbewind zou vanuit Pa rijs deze dingen oogluikend toelaten, en zelfs de grensbeambten wenken geven, niet al te nauwlettend toe te zien. Van sommige zijden oppert men de ver onderstelling dat al deze Italiaansche be schuldigingen geen anderen grond hebben dan de wensch van het fascistische bewind langs dezen weg de wereld voor te berei- „MAAS"-NYMPHEN VOORUITZIEN Laatst troonde ze. me mee naar boven En loodste m' in een donlc'ren hoek Die hoek is haar domein: ik bracht dus Zooveel als een privé-be.zoek! Daar heeft ze m'iets in 't oor gefluisterd Een diep geheimpje van 't gemoed Ik wilde 't eerst niet publiceeren Maar toch, het is te mooi: dus 't moet! In dat verscholen zolderhoekje Bezit m'n kleine nicht een kast Waarop geen enk'le and're sleutel Dan die in haar bezit is, past. Voor mij heeft ze de deur ontsloten Ik mocht den inhoud gadeslaan Toen heb ik, naar ik later snapte, Aanvankelijk iets doms gedaan Want 'k vroeg: Wat doe je met dien Lrommel Waarom dat allemaal bewaardI Verwijtend keek ze m' aan en zei toen: Hier heb ik alles opgespaard Wat ik aan speelgoed heb gekregen Hier vind je alles bij elkaar Gerangschikt in de, juiste orde: Als nummer één: de. rammelaar Waarmee ik in mijn wiegje speelde En met die gladde beenen ring Heb 'k mijn gebit er door gebeten! Hier dit is een herinnering Aan 't feest van m' allereersten [jaardag Toen heb 'k deez' pop van V gehad 'k Neem haar nog dikwijls in m'n ai men Want 'k vind haar altijd nog een schat! Al wat 'k in mijn achtjarig leven Aan speelgoed heb bijeengegaard Blijf, als ik 't eenmaal afgedankt heb Zorgvuldig in de kast bewaard!" Ik zag een bal, een theeserviesje Een blokkendoos, een prentenboek Een schopje en een klein fornuisje En vormpjes voor een duinzandkoek. Ik prees haar om de goede zorgen Die z' aan dat speelgoed had besteed Maar zag toch 't nut niet van 't verzaam'len En vroeg haar dus ivaarom ze 't deed. Toen heeft ze, kinderlijk vertrouw'lijk. Haar lippen bij mijn oor gebracht En het geheim mij toegefluisterd: „Dat doe ik voor mijn nageslacht!" (Nadruk verboden) HAKATE den op het uitzenden van nieuwe Italiaan sche vrijwilligerscontingenten naar Spanje. Franco nl. heeft dringend behoefte aan meer hulptroepen, daar de strijd hem nog steeds zwaar valt. Het lijkt naief, dit zon der meer te aanvaarden. Vermoedelijk ligt de waarheid in het midden, en ztin zoowel de voorstanders van de Witten als van de Rooden min of meer ten opzichte van de non-interver.tie in gebreke; voor beide jiar- tijen immers is er alles aan gelegen, het eigen principe in den burgeroorlog te zieu zegepralen. Alies, behalve dit ééne: een nieuwe wereldoorlog. Daarom zal men zieil wel degelijk ontzien, het onderste uit de kan te willen hebben. In Duitschiand is op groote schaal een vlugschrift verspreid van een beweging, welke zichzelf als de Duitsche Vrijheids partij aanduidt. In dit pamflet worden allen die tegen de Inperking der burger lijke vrijheden zijn en voo- de onbelemmer de gedachte, voor het open en eerlijke woord, nangesnoord zich tot een gemeen schappelijke actie te vereenigen. om aan 1e knechting van het Duitsche volk, en aun de inmenging van Duitsche troepen in den Spaanschen burgeroorlog, een einde te helpen maken. Het baart opzien dat sommige lieden blijkbaar den moed hebben, om zich door de verspreiding van zulke geschriften aan ernstige strafvervolging bloot te geven. Wat dit zeggen wil in een staat als het Derde Rijk laat zich licht bevroeden, zoo men zich slechts te binnen brengt de histories die over de politieke concentratiekampen aldaar de ronde doen. Overigens vermei den wij het feit van deze illegale actie meer als een symptoom van wat er onder de op pervlakte in sommige Duitsche kringen broeit en wroet dan als een bewijs, dat het met de heerschappij der NSDAP bin nenkort gedaan zou zijn. Want het is dui delijk, dat enkele anonieme schrijvers, die geen vereenigingspunten en geen organisa tie hebben, niet spoedig erin zullen slagen een actie van belang tegen de Hitlcmn n- schcn te ontketenen. Voorshands is dit regiem nog ongeschokt De opmarsch der Spaansche nationalisten op het front van Biscave, waar de haven stad Bilbao hun einddoel vormt, heeft het. Britsche gouvernement voor een lastig parket gebracht De scheepvaart op de Noord-Spaansche havens is thans bijzonder gevaarlijk vooral binnen de territoriale wateren, waar mijnen drijven en witte oor logsschepen het verkeer onder bun control j houden. Een aantal Britsche handelssche pen, die voedsel voor Bilbao wilden aan voeren, ligt thans, onder dc Fransche kust te wachten, tot de zeeweg weder vrij zal zijn. Baldwin heeft echter verklaard, dat zij zich van de vaart op Bilbao hebben te ont- houden> omdat de Britsche marine hun in de Spaansche wateren géén bescherming zal verleenen Daarover is in hot lagerhuis zeer veel te doen geweest. De labourleider Atlee heeft dit een inmenging ten gunste van Franco genoemd waarmede hij na tuurlijk volkomen ongelijk had. Eecliter komt Engelands houding in feite niet hierop neer, dat men den oorlogstoestand in Spanje thans erkent zonder echter de oorlogvoeren den als zoodanig te erkennen? Ook de juridische zijde van den Spaan schen strijd wordt steeds meer verward; et- is schier nergens een redelijke uitweg meer

Maas- en Scheldebode | 1937 | | pagina 3