PUROL BEVR4& Dames- en Meisjeshanden MAAS- EN SCHELDEBODE ZATERDAG 17 APRIL 1937 KANTONGERECHT TE SOMMELSD1JK PLAATSELIJK NIEUWS PREDIKBEURTEN VERKOOPINGEN 3 Keer gestikt - driedubbel sterk! Overalls - Stofjassen - Slagersjassen - Kappersjassen - Grijze Werkjassen - Grijze Werkbroeken - Blauwe Keper Broeken - Blauwe Keper Jassen en Kielen - Jagerslinnen Jassen, enz., enz., enz. FA. GEBR. BUIJSSE TELEFOON 52 MIDDELHARNIS Ingezonden Stukken C. V., chauffeur te Nieuwe Tonige, hoeft op tien Tilsclien Dijk onder den Bommel met Pijn auto niet voldoende naar rechts uitge weken en heeft daardoor een andere auto aangereden. Get. P. L. vrachtrijder te Co'ijnsp'aat ver klaart dat verdachte niet voldoende rechts en bovendien veel te snel reed, Verd. beweert dat de dijk er maar 4 M breed is. Zijn auto meet 2.05 M. en die van getuige 2 M. Hij kon niet meer naar rechts.. Get. mej. A. L. verklaart dat verdacnte nog wel iets opzij gekund had en veel te snel reed bij de passage. Eisch f 6 of 3 d. Uitspraak f 5 of 5 d. Dan komt ter tafel de kwestie van uitweg ïn de zaak van A. d. H. v. D. te Oude Tonga waarvoor Mr. den Hollander hot pleit voert. A's nieuw gezichtspunt in deze zaak haa.t pi aan de wet op de Lintbebouwing. PI. con cludeert dat zijn cliënt een Burgerlijk maar ook een zakelijk recht heeft óp de uitweg. De Ambt. van liet O.M. geeft toe dat verd. W-el een Burgerlijk recht heeft, doch een zakelijk recht trekt het O.M. in twijfel. Verd. v. D. verzet zich tegen den last, die idoor de heffing op de landerijen gelegd wordt Uitspraak over li dagen. C. V., chauffeur te Nieuwe Tonge, heeft met zijn vrachtauto de linkerhelft van den Langeweg bereden en hij het inslaan van een zijweg daardoor een aanrijding veroorzaakt inet de auto van Dr. E. uit Oude Tonge. Verd. zegt dat hij een zijweg in moest en 'daarom vanzelf sprekend op het linkerge deelte van den weg moest komen om de bocht te nemen. Ook heeft hij richting aangegeven. Got. Mevr. E. en haar zuster te Oude Ton ge verklaren dat verd. geheel op de linker kant van den weg reed en haar echtgenoot meende dat hij daar stil sou blijven staan, waarom hij aan de rechterkant doorreed, met hei gevolg dat toen verd. de weg in sloeg een 'botsing ontstond. Het O.M. meent dat geheel links rijden over een afstand van 100 M. niet noodzake lijk geweest is en eischt; f 10 of 10 dag°n hechtenis. Uitspraak f 5 of 5 dagen hech tenis. L. N., loondorscher te Nieuwe Tonge heeft met zijn auto, komend® van een hot stee aan den Duivenwaardsohendijk een aanrijding veroorzaakt met een andere nuio. Verd. verklaart dat het uitzidht niest best js en hij zich practisch niet kon gaan overtuigen of er iets aankwam op de dijk. Zijn tegenpartij reed met groote snelheid, terwijl verd. zich een zeer voorzichtig rij der noemt, daar hij vanaf 1925 rijdt en Slimmer een ongeluk gehad heeft. Get. A. R. N. veldwachter te Nieuwe Tonge heeft een en ander opgemeten en verklaart dat het uitzicht van heide zijden iniet vrij is. Get. II. C. v. E. uit Dubbeldam kon met zijn auto verd. niet meer ontwijken. Het O.M. eischt f 25 of 12 dagen hechtenis Uitspraak f 15 of 15 dagen hechtenis. T. R., smid te Goedereede heeft met zijn Eiuto in de St. Joris Doelstraat te Sommels dijk niet reohts gereden en een aanrijding inet een wielrijder veroorzaakt. Verd. zegt niet anders gekund te hebben. Voor de slagerij van Luijendijk stond een fiets, waarvoor hij moest uithalen en het Straatje is er smal. Get. C. M. T. te Sommelsdijk verklaart 'dal hij van het stempellokaal kwam en •verd. geen hoorbaar signaal gaf. Hij werd gegrepen en enkele meters meegésleurd. Get.. J. V. te Sommelsdijk verklaar^ hef- Eelfde. Verd. zegt, dat de dokterskosten enz. feeds betaald zijn. Het O.M. eischt f 10 of 10 dagen. Uit- Ispraak f 8 of 8 dagen hechtenis. J. V. te Werkendam niet verschenen heeft onder Stellendam zijn auto enkele meters Uil de bocht stil laten staan. Get. J. v. d. M. bode op Brabant te Zuid zijde verklaart dat hij de bocht doorreed en de auto niet meer mis kon rijden. Hij durfde niet tegen de dijk op dus kon hij 3i iet anders handelen dan hij gedaan had wat de gemeente veldwachter bavestigde. Eisch f 3 of 3 clagen hechtenis met toewij zing der civiele vordering, groot f 15. P. Z., slager te Oolltgensplaat, niet ver schenen, heeft een varken gesi'acht zonder vergunning en dit wél toegedekt weggebor- gt-n op een ledikant ondier de dekens, zoo heeft getuige Y. gemeente .veldwachter liet aangetroffen. Eisch en uitspraak f 30 of 30 dagen hech itenis. W. v. D. te Ooltgenspiaat ziou in een slop een varkensluifc hebben geopend, wat hij stellig ontkent want hij liep er maar „olie- tieutjes te ete". Get. J. H. te Ooltgenspiaat eigenaar van tien viervoeter verklaart miert get. C. de V. op den loer te hebben getogen, en gehoord te hebben dat verd. bet luik open deed, op zijn bevel heeft hij liet dicht gedaan. Get. iweidit. uit over de kwaliteit van verd. en Verzekert den kantonrechter dat hij verd. hier wol meer ®al zien. Get. C. die. V. legt eenzelfde verklaring af. Get. J. Kr. te Ooltgenspiaat zegt dat de Vlag der wraak is gekomen voor get. H. en tie V. Geit, de V. die een zwager is van verd. heeft deze al eens een gat in z'n hoofd geslagen en hem toen bedreigd rhet: ik krijg je we1!. Nu is er dan de wraak. Get. beweert dat verd. wel 2 M. van hieit luik afstond. Op een vraag van den kantonrechter of Jiij liet zelf niet gedaan had antwoord get. Kr. dat hij daar „te groot" voor is. Na hevig kibbelen tussöhen get. en verd. wordt do zaak uitgesteld tot 14 Mei om an dere getuigen te hooren. I. v. 3. N. te Sommelsdijk, nipt versche nen, heeft met een sneeuwbal een ruit bij ,C. v. d. Br. ingegooid. Getuige F. K., kappersbediende te Som melsdijk en getuige A. de BI. te Middel- harnis hebben ook meegegooid, doch verd IV. d. N. zou de ruit hebben geraakt. Uitspraak f 5 of 5 dagen met toewijzing 'der civiele verordening van 90 cent. D. K. arbeider te Oudidorp heeft tegen een been geschopt dat tegen het oog van E. Gr. aangevlogen was waardoor hij bloe dend werd verwond. Get. E. Gr. verklaart, dat verd. met zijn 'drieën was en er geen erg in had wie het geschopt heeft, Verd. heeft zelf tegen de politie verklaard, dat hij he:t gedaan heeft. Eisch f 15 boete of 30 dagen hechtenis. Verd. beklaagt «ich dat hij het niet kan betalen. Wordt uitgesteld tot 14 Mei om andere getuigen te hooren. K. N. te Nieuwe Tonge heeft ook baldadig sneeuwballen gegooid, waardoor de jeugdige M. I- van de fiets gevallen was en zijn jas- beschermer vernield werd. Getuige M. L. 13 jaar te Nieuwe Tonge harst in snikken uit nu hij voor cle groene tafel staat. Na zijn zenuwen wat overmees terd te hebben, kan hij al snikkende ver klaren dat verd. heeft gegooid. Een nieuwe jasbeschermer kostte f 1.50. De Kantonrechter is zeer verontwaardigd over het sneeuwballengooien. Het O.M. eischt f 10 boete of 10 dagen Jiechtenis. Uitspraak f 7 of 7 dagen hechtenis mat 'toewijzing der civiele vordering, Vereeniging Lighallen Middelharnis-Sommelsdijk Bazar Comité Het bestuur dei* vereeniging Lighallen MidtieLharnisSommelsdijk verkeert in zor gelijke financieel® omstandigheden, subsi dies van Burgelijke als Kerkelijke gemeen ten werden wegens de tijdsomstajiddgihctiien zoo niet ge heel stop gezet, dan to oh aanmer kelijk verminderd, zood-at deze zoo hoogst ■nuttige, ja onmisbare instelling binnen af ziionbaren tijd zou moeten worden gesloten, indien er niet iets extra's gebeurt. Waar in deze inrichting jaarlijks plm. 40- tal patiënten worden verpleegd en wel uit die klasse, wienswoning in alles te kor', komt, dat tot herstel hunner ziekte of zwak te moet medt-iwerkien, nl. lucht en Itch*, merende het bestuur pogingen in het werk te. moeiten stellen dat tot een verder bestaan der inrichting zou kunnen dienen, en is door en uit het bestuur een Comité gevormd dat zal trachten een bazar te organiseeren voor genoemd doel. Dit Comité zal met lijsten een rondgang noen door de gemitenten om een bijdrage te vragen, hetzij in contanten of in natura, Wij twijfelen niet of zij zullien door de ingeze tenen van MiddeiharnisSommelsdijk een gul hart, en een gevulde hand met blijmoe digheid worden aangeboden, ook giften en andere zendingen, zoowel van- als buiten liet eiland zijn natuurlijk hartelijk welkom, en kunnen giazondien worden aan onder staande adressen. Wij doen een bescheiden vraag aan U Me vrouw, de schoonmaak is begonnen, of laat reeds liet einde zien, is er iets in Uw kast dat U gaarir/e voor dit doel wilt afstaan? U doet er ons een groot genoegen mede. Wij vragen U Mijnheer, is er iets in Uw biblio theek wat U graag zou opruimen, dat goede lectuur is voor de daar verpleegd wordende patiënten? U zult er hien en ons mede ver rassen. En dam de kinderen, zoowel jongens als meisjes, misschien hebt gij ook wel iets over voor die zwakke kimdbren, die daar worden verpleegd? Hetzij uit do spaar pot of een mooi boekje, 't is bij ons welkom ■hoor, en wij zullen het ook van jullie bijzon der aardig vrodien. Zoo dus, wannieer ieder wat doet, zuiden de pogingen van het bazarcomité rijkelijk beloond worden, met moed zal het zij» taak aanvangen. Het vertrouwt op aller mede werking. A. Baart, voorz.. Burg. Boumanplein C. 38, Middeiharnis Mevr. H. ParmentierKorstanje, secr.esse, Jul. v. Stolberglaan C 93, Mid'deillharnis Mevr. A. Timmers.Mast, penmingm. esse, Voorstr. A 3, MiddeKharnis SOMMELSDIJK. L.l. Dinsdagmorgen werd bij klokgeklep van het gemeentehuis afge kondigd een verordening waarbij het beschil deren van wegen en muren in deze gemeente wordt verboden. Onize vroegere dorpsgenoote mej. J. C. Uijl, thans te Wolfheze, slaagde dezer dagen voor het diploma leerling-verpleegster B en theologische vakken. MIDDELHARNIS. Een zoontje van den heer J. K. werd door een fietser aangereden en liep daarbij een diepd' hoofdwóïld'''op, waardoor geneeskundige hulpnoodig was. Aan de Kaai zijn aangebracht en per scheepsgelegenheid naar Den Haag en Rot terdam verzonden 24-00 H.L. aardappelen. "Vanaf het Havenhoofd zijn naar Engeland venzonden 600 balen ajuin. OUDE TONGE. In hotel De Weerd had de algemeene vergadering van de Kolenbond Ons Aller Behing plaats. De voorzitter, de heer G. C. van Schouwen spreekt bij de ope ning woorden van dankbare herinnering aan het overleden bestuurslid F. van Peper straten. Vanaf de oprichting, nu ongeveer dertig jaar geleden, was Van Peperstraten lid van het bestuur. Herhaaldelijk wera hij met groote meerderheid van stemmen her kozen. Van Peperstraten was een goed be stuurslid en de nagedachtenis aan hem zal door het bestuur in eere worden gehouden. De notulen der vorige vergadering worden na lezing ongewijzigd vastgesteld. De reke ning over 1936'37, welke sluit in ontvang sten en uitgaven met 10.187,96%, wordt daarna aan de orde gesteld. Een rapport van de commissie van controle adviseert tot vaststelling van de rekening en het verlee- nen van décharge aan den penningmeester. Door den voorzitter wordt een uitvoerige toelichting gegeven op de balans. Deze sluit in aelief en passief met 3235,34. Zij geelt een nadeelig saldo aan van f 310,72%. De steeds groote voorraden brandstoffen maak ten het niet best mogelijk iuiste schattin gen te maken en de voorraad was dan ook steeds boekhoudkundig berekend. Thans was er zoo goed als geen voorraad en kon een vrij nauwkeurige waardeering plaats hebben. Hierdoor vindt men de wekelijkheid in de balans terug. Een en ander is voor het bestuur aanlei ding geweest om op de afgegeven honnen geen uitkeering te doen. Niettemin moet men de bonnen niet als waardeloos beschou wen. Wat thans niet mogelijk is, kan bin nen korten tijd wel mogelijk zijn. Bovendien is het een zeer goed controle middel en als zoodanig kent het bestuur aan het uitgeven van bonnen groote waarde toe. Door de par ticuliere handel is bezwaar gemaakt tegen het uitgeven van bonnen waarop aangege ven staat, dat de bonnen waarde hebben. Hop deze aangelegenheid zich verder zal ont wikkelen is niet precies te zeggen. Vast bl ij ven ondanks alle huishoudelijke arbeid gaaf, zacht en blank door Purol (geel en wit) beiden in doozen van 30 en 60 ct., tube 45 ct. Verkrijgb. bij Apoth. en Drogisten. KON ARMEN NIET BOVEN HAAR HOOFD HEFFEN Nu al ruim een jaar vrij van pijn Deze dame was nagenoeg hulpeloos door martelende rheumatische pijnen in haar rug, armen en beenen: „De pijn in mijn armen en beenen was werkelijk ondragelijk, vooral in mijn armen; ik kon niet boven mijn hoofd reiken. Na twee maanden besloot ik Krusehen Salts te gaan probeeren en heb ik nu gedurende meer dan één jaar niet het minste symptoom van rheumatische pijnen gehad". Mevr. H. E. Krusehen Salts spoort de afvoerorganen, lever, pieren en ingewanden op geheel na tuurlijke wijze aan tot actievere werking, zoodat de gevaarlijke afvalstoffen, als urine zuur e.d., welke maar al te vaak de oorzaak zijn van rheumatische pijnen, snel en afdoen de worden weggevoerd. Krusehen Salts is verkrijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten a 0.40, 0.75 en 1.60 per flacon. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpakking de naam Rown- tree Handels Mij., Amsterdam, voorkomt. staat evenwel, dat met het uitgeven van bonnen zal worden ooorgegaan. De leden en afnemers dienen de bonnen te bewaren en vooral bij afname van brandstoffen een bon te vragen. De rekening en balans worden dan door de vergadering vastgesteld. Het aftredende bestuurslid H. Beijer wordt met hiina alge meene stemmen herkozen, terwijl in de vacature F. van Peperstraten, diens zoon F. van Peperstraten gekozen wordt. Onder dankzegging nemen beiden hun benoeming aan en Van Peperstraten Jr. hoopt de voet sporen van zijn vader te volgen. Omtrent het salaris voor den secretaris- penningmeester wordt aan het bestuur blanco volmacht verleend. In de commissie van controle voor de re kening 1937-'3S worden benoe-md P. Luijen dijk en H. de Laat. In de rondvraag worden enkele zaken van interne aard behandeld. In zijn slotwoord wekt de voorzitter op tot behartiging van de belangen der veree niging, die steeds door juist gewicht en goede kwaliteit een waarborg biedt voor goede behandeling. De vergadering wordt dan gesloten. De zwemvereeniging „Zwemlust" kwam in de Oude School in algemeene vergadering bijeen. Voorzitter, de heer W. E. de Vin heette in tiet kort de aanwezigen hartelijk welkom. Hij deelde mede, dat, waar hij ais voorzitter bedankte, dit niet het gevolg is van wrijving of oneenigheid in het bestuur, zooals in het dorp wordt verteld. De be stuursleden weten en kunnen dit bevesti gen, nat hij steeds had gezegd het voorzit- terschap neer te leggen, zoodra de rente- looze voorschotten zouden zijn afgelost. De alom verspreide idee, dat hij het „zinkend schip" zou verlaten, is eveneens onjuist. „Zwemlust" heeft er nog nooit zoo gunstig voorgestaan als thans. Bij de oprichting nu ongeveer vijf jaar terug, stonden We voor een schuld van ruim f 300, welke thans is weggewerkt „Zwemlust" gaat thans een nieuw en glorieus tijdperk tegemoet De notulen der vorige vergadering werden na lezing ongewijzigd vastgesteld. Een inge komen schrijven van het N.V. „Sportfond sen" te Amsterdam, werd voor kennis geving aangenomen. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek, dat het ledental was teruggeloopen van 174 op 124; de ren- telooze voorschotten' waren afgelost,,-! de laatste maal in het verslaejaar tot een be drag vim f62.50. "De réken isg werd vastge steld in ontvangst op f 327.26; in uitgaaf op f 275.12, alzoo een batig slot van f52.14. De balans in actief en passief op f "231.71. De Voorzitter bracht zoowel secretaris als pen ningmeester ivoorden van dank. Een bij zonder woord van dank bracht hij penning meester Barnat, nu deze, tengevolge van drukke werkzaamheden, zich genoodzaakt ziet zijn functie neer te leggen, voor alles wat hij in het belang van „Zwemlust" ge daan heeft. In de plaats van den heer W. E. de Vin werd tot voorzitter gekozen de heer H. D. Hartog, terwijl de heer De Vin als bestuurslid (geen functie) werd geko zen. Door verkiezing van de heeren K. Ver meulen en H. C. Ouwens, werd het bestuur van 5 op 7 leden uitgebreid. Tot leden con trolecommissie 1937 werden gekozen de heeren C. S. Both, P. Kosten en C. A. Prin ce. De contributie voor senioren werd vast gesteld op f 0.75; voor de junioren op f 0.40. Nog werd daarbij vastgesteld, dat oud leden, indien zij zich als lid weder laten inschrijven vóór de officieele opening van het seizoen, zullen vrijgesteld zijn van in- leggeld, terwijl voor 1937 het inleggeld voor de junioren komt te vervallen. Bij de rondvraag bracht Van den Tol den schei denden voorzitter en den penningmeester een woord van dank voor de aangename wijze, waarop steeds de zaken in het be stuur werden afgewerkt. Daarna sluiting. Op Dinsdag 20 April a.s. des nam. 6 u. zal in café Speelman de algomeene verga dering worden gehouden van de Coöp. Boe renleenbank, alhier. Gedurende de afgeloopon week meld den zich bij ie Arbeidsbemiddeling 108 werkloozen. Onze dorpsgenoot Arie Hartog heeft een vrijwillige verbintenis aangegaan hij de Koloniale Reserve te Nijmegen. De in deze gemeente gehouden verkoop van bonnen ten bate van „Jong Holland snakt naar werk" heeft opgebracht 32. NIEUWE TONGE. De prijzen der veld vruchten zijn alhier: uien 0.50, peen 0.50, aardappelen 1.75 per H.L. Tot ouderling in de Ned. Herv. Kerk alhier is gekozen de heer J. Hoileman. DIRKSLAND. Mej. M. J. Nieuwland J.Pd. slaagde dezer dagen te Rotterdam voor het eindexamen verloskunde. Het jaarlijksch onderzoek voor de dienstplichtigen der lichtingen 1925 en 1928 zal voor deze gemeente en voor de gemeen ten Melissant en Herkingen, in de openbare bewaarschool alhier plaats hebben op Dins dag 1 Juni a.s. des v.m. 9.45 uur. De Emmabloemcollecte zal in deze ge meente a.s. Zaterdag 27 April worden ge houden. Verleden week werden vanuit deze ge meente verscheept 200 ton aardappelen en 50 ton tarwe. Aangezien de gemeente het gebouw, waarin thans de leeszaal is gevestigd, bij het gemeentehuis zal trekken, zullen de leeszaal en bibliotheek worden overgebracht naar het voormalige oudeliedengesticht van de diaconie der Ned. Herv. Gemeente, aan de Kapoenetraat. Uitslag verkooping door Notaris van den Berg van een huis met schuur en grond aan de Voorstraat, waarin gevestigd geweest een sohilderszaak, ten verzoeke van mej. dewed. C. J. van Loo, in twee perceelen. Koop 1, het huis, ingezet door Jac. Both op 900: koop 2, een schuur, uitkomende aan de Tuin straat, ingezet door P. Hameete op 450. De afslag zal a.s. Maandag plaats hebben. Donderdag 29 April a.s. zal door de commissie van beheer over den weg het Sas van Dirksland tot Herkingen de aanbeste ding worden gehouden voor de benoodigde grint en basalt voor den weg, benevens 'het rijden dier materialen. Men zie de adverten tie in dit nummer. HERKINGEN. De Catechisaties bij de Ned. Herv. Gem. zijn voor dezen winter weder geëindigd. In verband hiermede zal de Ned. Herv. M.V. „Dorcas", die eenigen tijd op Dinsdagavond bijeen kwam, thans weder op Donderdagavond haar bijeenkomsten houden De Ned. Herv. J.V. „Timotheus", die steeds op Maandagavond haar vergaderingen hield, zullen dit in de toekomst, indien er voormiddags in de Ned. Herv. Kerk geen dienst zal zijn, dit op Zondag doen, hetzij des voormiddaigs of mogelijk een enkele maal op Zondagavond. Mej. Corn. Kievit Ed. die gekozen werd als bestuurslid der Ned. Herv. M.V. „Dorcas" heeft deze benoeming aangenomen. De gelegenheid voor aangifte van nieuwe leerlingen voor de nieuwe met 1 Mei a.s. aan te vangen cursus op de Bijz. Lagere School, Hoofd H. v. Hekezen, is opengesteld. Aanmelding bij het Hoofd voornoemd. Als vertegenwoordiger bij het Brug- Comité is voor deze gemeente aangewezen Weth. van Kempen. De P.V. „De Luchtbode" alhier heeft deze week haar wedvluchten weer aange vangen, met een proefvlucht vanuit Oolt genspiaat. Op 24 April hoopt zij een wedvlucht te houden vanuit Roosendaal. Tegen betaling der vrachtkosten kunnen ook niet-leden mee laten vljegen. Inkorving geschiedt op Vrijdagavond 23 April van 67 uur. Aan slaan der klokken om 7 uur precies, afslaan op Zaterdagavond 6 uur precies. Duivemhouders worden verzocht tijdens de vluchten op Zaterdag hun duiven op te houden, aangezien het uitvliegen hinderlijk is voor het binnenkomen der wedvlucht- duiven. Ook wordt men verzocht vooral niet op duiven te schieten, daar hierdoor vaak waardevolle duiven den dood vinden, wat voor de liefhebbers vaak een groot verlies is. Tijdens het spelen kwam een zoontje van den heer W. Snijders zoo ongelukkig te vallen, dat hij een zijner beenen dermate be zeerde, dat medische hulp dringend noodza kelijk bleek. OUDDORP. Tot onderwijzer aan de Chr. School alhier is benoemd de heer Moolenaar te Doornspijk. Hij zal zoo mogelijk met in gang van 1 Mei in dienst treden. De eerste zalm is deze week gevangen en woog 23 pond. Vorig jaar waren er in dezen tijd reeds 13 zalmen gevangen. Er kan gemeld worden dat het seizoen van de mosselen wéér geëindigd is en 18 April weer wordt geopend. Dezer dagen is een begin gemaakt met het uitbaggeren van de haven. Voor het onderhoud van de zeewering is het tweede schip riet gearriveerd. Het wordt in de haven alhier gelost. Vijftig jaar geleden, dus in 1887, zijn uit deze gemeente in heel dat jaar 270 per sonen naar Amerika vertrokken: toen was het ook een sobere tijd. Voor gemeente- en polderwegen is hier gearriveerd in de haven 200 vaten teer tot het stofvrij maken. Bij publicatie is door B. en W. bekend gemaakt dat de per 1 Januari 1937 van kracht geworden zijnde verordening tot het invoeren van een straatbelasting in deze gemeente in werking is getreden. Men zie verder het aanplakbord. Zaterdagavond 6.30 uur hoopt voor de Geref. Gemeente aan Spanjersweegje op te treden Ds. Kersten, van Rotterdam. Op de beurs van Donderdag werd be steed voor blauwe aardappelen 1.901.95. Donderdag stonden bij de arbeidsbemid deling 106 werkloozen ingeschreven. UITSPRAAK RECHTBANK De rechtbank heeft veroordeeld: R. P. G., 25 jaar, chauffeur, te Somimels- dijik, wegens het veroorzaken van zwaar lichamelijk letsel door schuld een aanrij ding, 17 November 1936, op het Zandpad, waarbij Arie Kouddjzer o.m, een gecompli ceerde onderbeembreuk had opgeloopen tot 3 maanden hechtenis, voorwaardelijk met drie jaar proeftijd, voorts tot f 200 boete subs. 50 dagen hechtenis en, voorwaardelijk, tot ontzegging van de bevoegdheid motorrij tuigen te besturen voor den tijd van een jaar. OP ZONDAG 18 APRIL NED. HERV. KERK Den Bommel: 9% u en 8 u. Ds Langhout Herkingen: 9.30 u, Ds Hovius, vara Ouddorp Mididellharnie: Vm. Ds van Asch, van Som- micllsdijk. 's Av. Ds Polhuijs, van Stad aan 't Haringvliet Nieuw* Ion ze: 9% u. Leesdienst. 6 a Ds Labrie, van Goedereede Ooltgenspiaat: 9.30 u. Ds van dier Wal. 6 u. Leendienst Ouddorp: Vm. Leesd'ienst. Nam. Ds Hovius Oude Tonge: 9.30 u. Leesdienst. 6 u. Ds van Wingerdien, van Melissamit Sommeledijk: Vm. geen dienst. Nam. Ds van Asch GEREF. KERKEN Den Bommel: 9.30 u. en 2 u. Ds Reenders. Vm. Voorbereidliinig H. A. Middeiharnis: Vm. en 's av. Ds Zeilstra Ooltgenspiaat: 9.30 u. en 6 u. Ds Reenders. Vm. Voorbereiding II. Avondmaal Oudlorp: Voorm. Leesdienst; nam. Ds de Valk, van Stellendam CHR. GEREF. KERK Middeiharnis: Vm. en 's av. Ds Lama» GEREF. GEMEENTE Dirksland: 9.30 u. en 6 u. Leesdienst Herkingen: 9.30 u., 2 u. en 6 u. Leesdienst Middeiharnis: Vm.. nam. en 's avonds Ds Kersten, van Rotterdam Vm. H. Avondmaal. Nam. II. Doop Ouddorp: Vm. en nam. Leesdienst OVERIGE SAMENKOMSTEN Herkingen (Lokaal Tuinstraat): 9.30 u. en 2 u. de heer Hogerwerf Maandag 12 April bij inzet in het hotel Polderman te Dirksland, en Maandag 19 April bij afslag in het hotel Regter te Dirks land, telkens des n.m. 4 uur van een huis waarin is gevestigd geweest een schilders zaak, met schuur en grond, te Dirksland, aan de Voorste, en uitkomende aan den Achter weg; kad. sectie B no. 1412, groot 1 A. 89 c.A., in 2 koopen en in massa. Te aanvaarden 1 Juni 1937. Ten verzoeke van mej. de wed. C. J. van Loo te Dirksland. Notaris VAN DEN BERG. Van deze werkkleeding zal uw man bij zijn werk zeer langen tijd pleizier hebben 1 Alle naden van Beva zijn drie keer ge stikt. iedere zak. elk knoopsgat is extra versterkt. Ook de stof is werkelijk iets bijzonders: het beste van het beste! En Beva is zoo gemakkelijk in 't werk 1 Bukken, hoog reiken deert hem niet, die een Beva-jas draagt! Bovendien is elke Beva-jas gegarandeerd kleur- en wasch-echt. Draag dus een Beva-jas! Zij gaat jaren meel DOE MEE AAN DE GEVA-PRUSVRAAG: EEN WEEK GRATIS MET VACANT1EI (Bulten verantwoordelijkheid der Redactie). Geachte Redactie, Hoewel ik weinig voel voor geschrijf en gewrijf in de krant, en chit dan ook de eerste keer is, dat ik een blad met een „Ingezon den" lastig val, wil ik aan veler wensch voldoen en enkele opmerkingen maken naar aanleiding van het schrijven van het bestuur der Vereeniging De Flakkeesche H.BS.fc verder kortheidshalve het H.B.S.- bestuur genoemd. Ie. Het H.B.S.-bestuur wil geen school strijd, ik ook niet. Ik heb getracht op enkele ouderavonden en in particuliere gesprekken het nut van het U.L.O. aan te toonen. Ik kreeg op zoo 'n ouderavond wel eens de opmerking te hooren: „Wat hebt U de H.B.S. goed de plaats gelaten, die haai toekomt." Ik heb, waar noodig, ouders geadviseerd hun kinderen naar de H.B.S te sturen, maar natuurlijk alleen, als 'i noodig was en ze geen bezwaar hadden tegen een neutrale II.B.S. Dus geen zieleu- visscherij (ik houd niet van dat woord) ten koste van de H.B.S. 2e. Als er op Schouwen en Voorne en Putten meer kinderen M.O. dan U.L.O. ge nieten, dan is dat voor ons land een uit zondering. Er zijn in Nederland veel meer leerlingen op de U.L.O-scholen dan op alle H..S.-sen en Gymnasia samen. Dat geldt ook voor de eindexamens. F1 a k k e e vormt dus juist geen uitzondering. 3e. Het H.B.S.-bestuur zegt, dat in Handel en Industrie voor de hoogere leiding gevende posten steeds H.B.S. 5 j. c. wordt gevraagd. Echter, de Nederlandsche Maat schappij voor Nijverheid en Handel heeft een Commissie voor Doelmatige Onderwijs organisatie ingesteld; die heeit een rapport uitgebracht, waarin de verschillende onder wijsinrichtingen onder de loupe worden genomen en liet oordeel over het U.L.O. luidt: Het bedrijfsleven is over het alge meen met het onderwijs, dat deze U.L.O. scholen geven, zeer tevreden. De Comm. arht het dan ook van belang, dat het karakter van dit onderwijs, zooals het nu bestaat, ongewijzigd gehandhaafd blijft. De U.L.O.-school zal dan ook in 't algemeen meer leerlingen tot zich moeten trekken dan H.B.S. en Gymnasium." In de Comm. had den o.m. zitting Prof. Ir. Dresden, Dr. Coelingh, Mr. Josephus Jitta en W. B P<eynen, te Haarlem, secr., bij wien het rapport wel verkrijgbaar zal zijn. De Comm. gaf natuurlijk ook haar oordeel over de H.B.S. Ik vind het niet aardig, dat hier af te schrijven. Dat wil het H.B.S.-bestuur zeker wel doen. 4e. Het. H.B.S.-bestuur twijfelt aan de bevoegdheid tot oordeelen van menschen die de H.B.S. alleen van huiten kennen, zooals die gevaarlijke U.L.O.menschen. Zijn de leden van bovengenoemde Comm soms ook niet bevoegd tot oordeelen? Dan geef ik nog de meening van Fr. v. Raai te. een man van naam, wiens levenswerk ligt op 't terrein van de beroepskeuze en in verband daarmee het geven van adviezen bij de keuze van onderwijsinr. Deze schrijft in het Handelsblad van 20 Mrt. '33: „Als nu de maatschappelijke vooruitzichten van oud-leerl. H.B.S., die niet voor het hooger onderwijs bestemd zijn, zooveel beter zouden zijn dan die van de M.U.L.O. abituriënten, clan zou er goede grond zijn om de toeloop naar het M.O. (is H.B.S.) niet te remmen maar dit verschil is in vele gevallen denk beeldig. Wij kennen gevallen, waarin men schen met een M.U.L.O.-diploma aan het hoofd van zaken en bedrijven staan, waar uit blijkt, dat dit diploma voor de levens- practijk geen mindere waarde behoeft te hehben dan dat van de H.B.S." De heer L. te Amsterdam, blijkbaar iemand uit de handelswereld, schrijft in de Haagsche Post van Sept. '32: „Tot mijn functie hehoorde ook het aan stellen van jeugdig personeel dat, ik steeds een klein examen afnam. Ik heb steeds het beste materiaal gevonden onder bon, die met vrucht een U.L.O.-school had den doorlnopen. Uit het materiaal van de UU.O.-scholen heb ik velen opgekweekt, die thans leidende posities innemen." En Anna Poiak, die zich speciaal bezig' houdt met de beroepskeuze voor meisjes, schreef in een Art. in hetAlg. Handelsblad getiteld: Gij vergist U, indien gij het MULO- diploma niet van beteekenis acht, o.m. dit: „Met toewijding het examen afleggen zal door steeds meerderen geschieden, wanneer men zich in den lande duidelijk bewust wordt, dat het M.U.L.O.-diploma tot de kostbare bezittingen behoort." Het H.B.S.-bestuur schrijft, dat aiieen leeri., die het veel zwaardere B-diploma halen, kunnen worden toegelaten tot de 4e klasse H.B.S. Dat „veel zwaardere" zit alleen m 3 vakken, n.l. wat meer wiskunde, natuurkunde en rekenk. dan voor A; ver der zijn A, en B-dipl. gelijk. Voor B. is dus geen 5 jaar noodig. En ik heb een staatje betreffende de overgang van U.L.O. naar II.B.S., dat niet bepaald klopt met de be wering van het H.B.S. bestuur. Belangstel lenden kunnen het met genoegen inzien. Voor een leerling die op de H.B.S. eerst de brugklasse zou moeten doorloopen, behoeft het volgen van de volledige U.L.O., geen tijdverlies op te leveren, dus zeker geen 3 jaar. 5. De opmerkingen over den teleurgestel- den vader, over domme, ijdele menschen en over leerlingen, die èn wat begaafdheid èn wat milieu betreft, op de H.B.S. thuis hooren, zijn niet vriendelijk. Wat het laat ste betrelt, schrijft F. v. B. „Maar eerst moet de onjuiste opvatting de wereld uit, dat de U.L.O.-school een school voor slecht- leei'ende kinderen is." (Ik haal maar weer een ander aan, daar ik immers onbevoegd lot oordeelen ben verklaard). Een vraag: Accepteert de Flakkeesche H.B.S. aiieen de zeer begaafde kinderen der beter gesitueer den? En wat zijn er dan in ons land, als t H.B.S. bestuur gelijk heeft, toch veel domme menschen, die hun begaafde kinderen naar de U.L.O. zenden. Mij dunkt, het feit, dat. het U.L.O. zoo ontzaglijk toe neemt in Nederland, is een bewijs, diat aan het diploma toch heuscih wel waarde wordt toegekend. 1-Iet aantal eixamen-canididaten neemt per jaar met 12 1300 toe. Tenslotte: de H.B.S. heeft ongetwijfeld een belangrijke plaats in ons onderwijs-stel- sel en het kan noodig of wenschelijk zijn, dat een leerling het 5-jarig diploma haalt, Dat de Flakkeesche H.B.S. minder leerlin gen telt, dan het Bestuur zou wenschem lean zijn oorzaak vinden in: 1. gebrek aan animo tot verdere studie, wat mij eir toe bracht, voor de U.L.O. naar verbetering te streven; 2. de geestelijke gesteldheid van Flakkee, waardoor mogelijk een Christelijke inrich ting meer leerlingen zou trekken; 3. misschien de overweging, dat een H.B.S. leerling aan zijn eigen gemeente honderden guldens per jaar kost, een U.L.O.-leeai'mg daarentegen slechts enkele tientallen. Maar over ondergraving van de H.B S, door de U.L.O.-lcrachten moest het H.B.S.- bestuur maar niet meer klagen. Met vriendelijke da/n!k M. A. DE FOCKERT, Hoofd Chr. U.L.O. CENTRALE VEILING TE MIDDELHARNIS Veiling van Woensdag 14 April Prijzen: spinazie 1415, kroten 1.70, sla- vellen 45.80, andijvie 47.50, witlof 7.70— 12.80, roode kool 2.104, knolrapen 2.50 2.80, alles per 100 kilo; kropsla 1.804, bloemkool 714.70, per 100 stuks; rabarber 9.20, radijs 2.803, per 100 bos. Veiling van Donderdag 15 April Prijzen: kippeneieren 5960 kilo 2.40— 2.60, idem 5653 kilo 2.252.35, idem 4850 kilo 2, eendeneieren 2.402.50. Aanvoer 22.000 stuks. Rurgerlijke Standen SOMMELSDIJK. Ondertrouwd; Jan Wittekoek, 23 j. en Grietje de Gast, 21,j., bei den alhier. Gehuwd: Jacob Vroegindeweij, 26 j„ te Nieuwe Tonge, en Aartje van der Sluijs,' 19 j., alhier, mi). En wa ■woord hannes Nu ha nes tot leven zot niet zou Maar hen de, deze ha ddi't neer gi) gij uwe zal u go: wilt. Mat teldood van dit Hoe li om Jezus' treffende ging omt: En toe Waren scheen bevestige Johann nog kunn ook geda Want Petrus' wil, dat gaat het stelde va had gema Was blijven v geloof in het volg gestorven Daaroi Huid wor daarom met worti het in dit Kerk des lijkheid worden ii Voor schreven was de s Buiten ling vooi de fabel ook na zij leefde de aarde Natuu nieuwe s ting van heffen, d hoe zeer gezien. Zoo stand de Voor eeuwen misversta keni-s va: Vóór all ht

Maas- en Scheldebode | 1937 | | pagina 2