4- Antirevolutionair Orgaan voor de Zuidhollandsche en Zeeuwsche Eilanden IVOROL >s IN HOC SIGNO VINCES Gemeenteraad van Sommelsdiik RIL 1937 -: BOUW ZATERDAG 17 APRIL 1937 52E 'JAARGANG N°. 4889 Het minste tandbederf ZWANENBERG s§|SK I -v-- v^..\ - stoffen lw teint japon, en. Wij jk zelf. niet! Jh ERDAM tituut voor Zaai- opgericht, heeft ■e jaarvergade- K. Z., de heer e (Z.) sprak in ;de over den dat thans 850 jna de geheele controle heeft, ij dat de pogin- komen met den (N.A.K.) niet B.K.Z. bereid ruimen invloed euringsinstituut bben echter te aderen overge- uden zijn deze ak te geven en >p dit gebied zijn te leggen. heer N. J. mee, dat van» H.A. met tuin- bij 100 tuin- lij de N.A.K. het B.K.Z. zijn prekingen met jouw gevoerd, chte resultaat er onverhoopt met de belan- oniverzoenlijke inheden waren r s t, tuinder te het onderwerp den handel". ;ijd een zeer telers en han- ;eweest en hij nieuw, spre- dvak hiermede en staan, is er ■heidsingrijpen. zelf ordening met aanvaar- erheid ligt irp-Land'bouw- ogst inconse- indien zij dit instituut niet aan verleenen. van den heer en zijden ge in contact met ndbouw, en bij van twee tuin- ontact gelegd, een na alge- Borst te Veur, 5.T.B. en L. istuurslid ,van verd een tuin- firma op de z. enz. k te verwach- requisitoir ident van den Nieuwenhuy- n in Indië de de rechtzaak vj I- h Deze Courant verschijnt eiken WOENSDAG en ZA I ERDAü. ABONNEMENTSPRIJS per drie maanden franco per post f 0.90 bij vooruitbetaling. BUITENLAND bij vooruitbetaling f 8.50 per jaar. AFZONDERI IIKE NUMMERS 5 CENT. Uitgave N V. DRUKKERI) EN UlTGEVEKI) v.h. W. BOEKHOVEN ZONEN. SOMMELSD1JK Tel. Interc. No. 202 Postbus No. 2. Alle stukken voor de Redactie bestemd Advertentiën en verdere Administratie franco toe 'e zenden aan de Uitqevers. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 8 uur, Advertentiën 20 cent. Reclames 40 cent. Boekaankondiging 10 cent per regeL Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 1.— per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte. DESTRUCTOR In de Raden onzer gemeenten komt het voorstel aan de orde om aan te sluiten aan de Destructor te Overschie, kort genaamd de Gekro. De bedoeling is volgens voorschrift van de vloeschkeurings- en veewet de vernieti ging van gestorven vee en slachtafval van de slagers op een juiste wijze te bevorderen. De financieele kosten zijn niet hoog, voor een klein bedrag hebben de gemeenten de zekerheid, dat zij van al de ellende welke de tegenwoordige toestand met zich mede brengt af zijn. Er wordt een financieele regeling getrof fen waardoor wij gelijkgesteld worden met de verschillende deelen van het verzorgings gebied van de Gekro, zoodat de bezwaren daarop niet meer behoeven af te stuiten. Ter bevordering van de volksgezondheid en uit een oogpunt van netheid en reinheid is aansluiting van al onze gemeenten drin gend aan te bevelen. DE BRUG De brug welke ons uit ons isolement zal verlossen zal nog wel niet zoo spoedig tot stand komen. Dat weten ook de mannen van het comité van actie wel; zij zijn er zich van bewust dat er nog veel moeiten en bezwaren uit den weg geruimd moeten worden eer het zoo ver is dat er een tastbaar resultaat bereikt zal zijn. Doch de hoofdbedoeling is, dat bet vraag stuk in dat stadium gebracht zal kunnen worden dat een serieus onderzoek door des kundigen mogelijk zal zijn. Blijkt het dan mogelijk dan zal later weer de uitvoering gepropageerd moeten worden. Er zullen bij dat onderzoek geweldige problemen onder het oog gezien moeten worden. Want feitelijk verkeeren wij voor het leggen van een brug in een uitzonde ringspositie. De meeste bruggen zijn door het Rijk gelegd over de groote rivieren; daarmede werd een nationaal en ook een internationaal belang gediend. Onze bing zal slechts een locaal belang dienen. Nu kunnen wij dat locale belang wel zeer hoog aanslaan, doch men vergete niet, dat daarmede de rendabiliteit van het werk nog niet kloppend gemaakt wordt. Als een zuiver locaal belang gelooven wij dat het veeleer op het terrein van Provin- cie en localiteit ligt om zulk een werk uit te voeren zoo het blijkt dat dit mogelijk zal zijn. Wij vreezen zeer ernstig dat het Rijk dien wenk zal geven en dat de Pro vincie zich afzijdig zal houden. Doch dat is van later orde, wij willen medewerken om de idee te propagee'ren, om het bewustzijn bij onze burgers levendig te houden dat wij het beste moeten zoeken voor de verbinding, omdat de ontwikkeling van het Eiland daar zeer nauw bij betrok ken is. Ook de mannen van het comité zijn niet van gedachte dat de brug er opeens zal ko men. Zij weten en zijn er van over tuigd, dat het een idee is welke gepropa geerd moet worden, allereerst onder de be volking, maar ook aan de regeering van Rijk en Provincie. Alleen gestage arbeid kan iets goeds tot stand brengen. Rusteloos daarvoor bezig zijn is noodig; de bezwaren zijn er om onder de oogen ge zien te worden. ai, V Vereeniging Steunverleening bij Ziekenhuisverpleging (S.B.Z.) te Den Bommel Ledenvergadering Verslag van de in hotel Keijzer gehouderf ledenvergadering der „Vereeniging Steun verleening bij Ziekenhuisverpleging" (S.B.Z) te den Bommel. Tegenwoordig zijn 33 leden. De Voorzitter,, de heer J. P. Mast, opent de vergadering met een welkomstwoord tot de aanwezigen. Daarna leest de secretaris, de heer Lem- kes, de notulen der vorige ledenvergade ring, welke notulen onveranderd worden vastgesteld. In behandeling komen daarna een tweetal brieven van de federatie van lenigingen voor Ziekenhuisverpleging in Nederland, waarin wordt verzocht toe te (reden als lid dier federatie. Door genoemde federatie wordt er de aandacht op gevestigd dat aan- en de schoonste tanden. Indien U poetst met de antiseptische tandpasta Tube 60 en 40 ct. Doos 20 ct. sluiting bij de landelijke organisatie toch zeer gewenscht is, daar de groote gemeen schappelijke belangen toch het beste door een landelijk orgaan kunnen worden bPltar- tigd. Bovendien heeft onze vereeniging tcyh de voordeelen mogen genieten die van het federatief werk, gezien de wijzigingen en daarna het niet op de agenda komen van het ontwerp Ziekenverzorgingswct, het resul taat zijn. Ten slotte wordt er de aandacht op gevestigd, dat bij aansluiting bij de federa tie, overschrijving naar vrijwel alle plaatsen kan plaats vinden, hetgeen voor onze leden van zeer veel belang is. De Voorzitter zegt dat de aansluitingskos- ten voor onze vereeniging f 18 per jaar zul len bedragen. De kwestie van het al dan niet aansluiten is in het bestuur besproken. Besloten is de beoordeeling aan de ledenver- gadering over te laten, zonder dat het be stuur een advies geeft. De penningmeester, de heer Verheul, zegt dat de kosten wel meer dan f 18 zullen be dragen; er zullen vergaderingen e.d. moeten worden bijgewoond. De Voorzitter zegt dat een vereen, als de onze zelf geen overwegende invloed op het gebied van onzen werkkring kan uitöéfencn Dat kan wel geschieden in federatief ver band. Een actie van de federatie zal zeer zeker meer gewicht in de schaal werpen, dan een afzonderlijke actie van verschillen de vereenigingen. Hoewel wij geen lid der federatie zijn, zou den wij toch profiteeren van haar werk. Spr. vraagt zich af of dit wel juist is. De heer Jongeling vraagt of liet ontwerp- Ziekcnverzorgingswet tengevolge van de actie der federatie is ingetrokken. De Voorzitter: „Mede door de actie der federatie". Voorts zegt de voorzitter dat de voordee- len van overschrijving van leden niet van zoo'n groot belang is voor onze vereen, om dat weinig leden naar een buiten het eiland gelegen gemeente verhuizen. Overschrijving naar op Flakkee gelegen plaatsen komt vrij wel alleen voor en dit is toch reeds mogelijk. Daarna wordt met 23 tegen 8 stemmen besloten niet toe te treden als lid der fede ratie. Vervolgens brengt de secretaris het jaar verslag over 1936 uit. Blijkens dit verslag is het aantal leden der vereen., niettegenstaande de slechte tijdsomstandigheden, gegroeid tot een peil, waarop het nog nimmer is geweest. Bedroeg het aantal leden op 1 Januari 1936 1559 met een contributie van f 77.62, per 31 December 1936 was dit aantal 1621 met een contributie van f 79.51. In het afgeloopen jaar werden 52 patiën ten voor rekening onzer vereeniging ver pleegd. Het aantal verpleegdagen varieerde tusschen 1 en 56. Van de ziekenauto behoef de geen gebruik te worden gemaakt. Dan brengt de heer Geelhoed namens de commissie van controle rapport uit en zegt dat de boeken, bescheiden en kas van den penningmeester zijn gecontroleerd en in de juiste orde zijn bevonden. De penningmeester brengt daarna zijn jaarverslag uit. Uit dit verslag blijkt dat de financieele toestand der vereeniging gunstig is te noemen. De totale ontvangsten, nl. saldo, contribu tie en rente, bedragen f 10.964,35. De uitga ven (patiënten en administratie) bedragen f 3.641.50. Het saldo kas en spaarbankboekje bedraagt f 7322.85. Wegens verplajgkosten en dergelijke voor patiënten is uitgegeven f 3231.73, hetgeen f 600 minder is dan vorig jaar. De contributie-onbrengst is f 60 hooger, ter wijl de reserve met f 968 is toegenomen. De ziekenhuiskosten per patiënt varieer den van f 2.50 tot f 277.50; de dokterskosten van f 3 tot f 90 per patiënt; het vervoer van f 2.50 tot f 45.50, terwijl de totaalkosten per patiënt van f 3 tot f 308.10. Na het uitbrengen van dit verslag vraagt de heer Jongeling of de vereeniging een li miet heeft gesteld ten aanzien van de ver- pleegkosten. De heer Verheul zegt, dat er slechts een limiet is voor dokterskosten. Overigens is in het reglement bepaald dat, uitzonderingen daargelaten, een maximum verpleegtijd van 6 weken wordt betaald. Men heeft echter vrije ziekenhuiskeuze, zootlat, wat die ver- pleegkosten aangaat, geen financieele limiet is gesteld. Daarna heeft bestuursverkiezing plaats wegens periodiek aftreden van de heeren J Hokke, A. J. Jacobs en J. P. Verheul. Met overgroote meerderheid van stemmen wor den genoemde heeren herkozen", op hen worden uitgebracht respect. 30, 31 en 31 stemmen! De herbenoemden verklaren hun herbenoeming aan te nemen. Tot leden der commissie van controle voor 1937 worden door den voorzitter aangewezen de heer B. Jongeling, A. Lokker en M. Me lissant; tot plaatsvervangers de heeren Jac. de Vos Sr., J. Bouman en C. v. d. Sluijs In verband met het volgende punt: Vast Voor vijftig jaar stond in „De Maas" MIDDELHARNIS, 17 April 1887. In de verloopen week kwamen alhier zeven sloepen aan, die gezamenlijk ruim 3000 kabeljauw, 300 lengen, 4500 scheivis- schen, 70 bennen vleet en 120 punt rog aan brachten. Sommige beliepen van f 450.tot f 1100.—. stelling contributie, zegt de voorzitter, dat het bestuur voorstelt geen wijziging in de contributieregeling te brengen. Wel wordt machtiging gevraagd om, indien de finan ciën dit toelaten, een paar maanden vrijstel ling van de betaling van contributie te ver leenen. De lieer C. Berkhof vraagt of het niet mo gelijk is dat aan de groote gezinnen een langer vrijstellingstijdvak wordt gegeven. De heer Verheul meent, dat een dergelijke regeling moeilijkheden met zich zal bren gen. Dat zou een onderscheiden behande ling van leden zijn. Alle gezinnen moeten op gelijke wijze profiteeren. De Voorzitter zegt, dat het risico per per soon wordt gedragen, zoodat hoe goed de bedoeling van den heer Berkhof ook is, dit in onze vereeniging niet mogelijk is. Wei zal een zoo groot mogelijk tijdvak kunnen worden bepaald, waarin geen con tributie behoeft te worden betaald. Doch die regeling moet voor alle leden gelden. Het bestuursvoorstel wordt daarna zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Daarna zegt de Voorzitter, dat er op ons eiland een vereeniging is, die ook bestra Iingskosten vergoedt. Ons reglement staat dit evenwel niet toe. Het bestuur stelt echter voor een bedrag van f25 per behandeling te vergoeden. De heer Jongeling vraagt of boven dit be drag ook de reiskosten komen, waarop de Voorzitter antwoordt, dat dio kosten toch worden vergoed. Daarna wordt besloten bij wijze van proef, voor ten hoogste een jaar bestra- lingskosten te vergoeden, tot een maximum bedrag van f25 per behandeling. Volgend jaar kan dan overwogen worden het reglement op dit punt te wijzigen. Bij de rondvraag vraagt de heer de Lint of de dokter bereid is om de volgende leden vergadering aantrekkelijk te maken door het houden van een lezing over de eerste kenteekenen van de meest voorkomende ziekten. Spr. meent dat dan wellicht meer dere ieden de jaarvergadering zullen bij wonen. Dr. Oosthoek verklaart zicli daartoe be reid. De heer Smits gevoelt er voor een weten schappelijke film op ziektekundig gebied te vertoonen. Daartegen worden echter ver schillende bezwaren geopperd, zoodat daar van wordt afgezien. De heer Smits vraagt voorts hoe het in onze vereeniging staat, met de bewoners, die aan de grens der gemeente wonen. De iheer Verheul zegt, dat er geen be zwaar tegen is, dat iemand, die geheel op een andere gemeente is aangewezen, ook al daar lid der S.B.Z. is. Anderzijds zijn er ook personen, die in een andere gemeente wonen en toch lid onzer vereeniging zijn. De zaak zou anders staan, indien iemand uit de kom dezer gemeente Ld zou zijn van een S.B.Z.-vereeniging in een andere ge meente. De Voorzitter zegt dat die grensgevallen sporadisch voorkomen, zoodat het niet ur gent, is daartegen maatregelen te nemen. Ten slotte dankt de Voorzitter den se cretaris, den penningmeester en de leden der commissie van controle voor hun werk zaamheden en de aanwezigen voor hun opkomst. Daarna sluitng. CHR. F. HöSSEN f In den ouderdom van 61 jaar is Dinsdag morgen vrij plotseling overleden de heer Chr. F. Hossen, die sedert 15 Juni 1907, dus circa 30 jaar aan het hoofd stond van de Ambachtsschool te Middelharnis. De overledene werd geboren 28 Januari 1876 te Rotterdam, bezocht na de lagere school de Midd. Techn.-school en werd in 1904 benoemd tot leeraar in het vakvorm- teekenen te Utrecht. De heer Hossen was enkele maanden met ziekteverlof, zoodat wij hem bij de uitreiking der diploma's en de overgang van de avondteekenschool misten, maar todh ging zijn hart uit naar zijn leer lingen, want hij had zijn plaatsvervanger opgedragen de geslaagde leerlingen zijn ge- lukwenschen over te brengen. Aanvankelijk herstellend was het de be doeling dat de heer Hossen na de Paasch- vacantie weer in functie zou treden. Op Flakkee was de heer Hossen een bekende persoonlijkheid, eensdeels door den ruimen kring van oud-leerlingen, anderdeels door de propaganda voor de sport. Speciaal zijn liefde voor de speurhonden was bekend en verschillende malen heeft hij medegewerkt aan opsporingen. Een boekje over africhting van „Roode Kruis"-honden en speurhonden is van zijn hand verschenen. Naar men ons mededeelt verliest het personeel der school in den overledene een uiterst humaan en gemakkelijke chef. De raad dezer gemeente kwam Woensdag middag in vergadering bijeen onder leiding van Burgemeester den Hollander, die na opening op gebruikelijke wijze, mededeelde dat de lieer Roetman verhinderd was aan wezig te zijn. Van den minister van Sociale Zaken was ingekomen een schrijven, waarbij den Raad werd medegedeeld dat alleen subsidie gege ven kan worden voor de uitgaven ten be hoeve van de werkloozenstcun voor die ge meenten, die voldoen aan de gestelde eischen voor controle, meer bijzonder wat betreft do straatcontrole en wordt in over weging gegeven over te gaan tot benoeming van een conroleur, zoo mogelijk in samen werking met Middelharnis. B. on W. stellen den Raad voor over te gnnn tot het aanstellen van een controleur. De heer JOPPE ziet de noodzakelijkheid niet in, het is heel aardig als het moet, maar de gemeente kan het maar weer betalen. De VOORZ.: „Het Rijk geeft 50 pet. subsi die in do kosten. De heer VAN ES: De gemeente heeft er ook belang hij; er staat f 20.000 op het spel, als do gemeente niet meewerkt. De heer BLOK meent dat B. en W. de zaak anders stellen dan de minister doet. De eisch wordt gesteld dat de controle aan de eischen voldoet en spr. zou vragen, ont breekt er hier dan iets aan? De fraude is hier miniem en spr. acht hot niet noodig dat iemand daarvoor een heelen dag in Mid. delharnis en Sommelsdijk loopt. Alleen als de subsidie in gevaar komt, wil spr. zwich ten. De heer JOPPE is het geheel eens met do heer Blok. Er komen wel eens klachten bij de adviescommissie, maar ats deze commis sie 's Woensdags bijeen komt. blijken er maar weinig werkelijke feiten te zijn. De heer KNAPE oppert de mogelijkheid dat Middelharnis zelf geen controleur wil betalen en dat nu vanuit den Haag gepro beerd wordt het samen te laten doen De heer LE COMTE is ook vonr aanstel ling als het moet, maar wil dan liever iemand uit de gemeente zelf nemen. Voor f 9 A f 12 per week is er best iemand in de gemeente vnor te vinden Als iemand op hooger salaris en van een andere plaats be noemd wordt, zal hij wel weer in Middelhar nis gaan wonen en alle geld weer buiten de gemeente gaan. De VOORZ. ziet niet in waarom elke ge meente f 500 A f 000 zou uitgeven als door samenwerking elke gemeente maar pl.m. f 300 zou betalen. Ook gelooft spr. niet dat er een werklooze zal zijn. die tegen zijn lotge- nnoten zal willen optreden. Weth. DIJKERS merkt op dat gebleken is dat ook in andere gemeenten samengewerkt wordt ten opzichte der controle. Bij de ge houden controle "an de steunverleening door een regeeringsambtenaar is geibleken dat administratief alles in orde was, maar de straatcontrole ontbrak. De heer BLOK blijft bij zijn bezwaren. Tn andere gemeenten is hem niet bekend dat hiervoor plannen bestaan. Een groot be zwaar acht spr. het ook dat de verantwoor ding over de steunverleening aan de com missie van advies ontnomen wordt en ge legd in handen van den controleur. De VOORZ. ontkent dit laatste, want de controleur brengt alleen rapport uit en aan de hand hiervan kunnen B. en W. hun be slissing nemen. In stemming gebracht wordt het voorstel van B. en W. verworpen met alleen de wet houders voor. De verordening, regelende de sluitings uren van kappers op Chr. feestdagen, door den Raad in de vorige vergadering gewij zigd, is weer terugontvangen, aangezien dit betreft wijziging der Winkelsluitingswet, wat alleen -wettelijk geregeld kan worden. B. en W. stellen den Raad voor om het vo rige Raadsbesluit in te trekken, wat m. a. s. gebeurt. Het Brug-Comité Goeree-Overflakkee ver zoekt den Raad een gedelegeerde in het be stuur aan te wijzen en desgewenscht als lid toe te treden. B. en W. hebben geen bezwaar iemand aan te wijzen, die namens de gemeente zit ting neemt, maar wenschen geen kosten te maken. De heer KNAPE verklaart zich tegen het voorstel op drieërlei gronden: als het zoover komt dat er een brug zal komen ducht spr. verdere ontheiliging van den Zondag, bet zal nog verdere bemoeilijking voor den midden, stand met zich brengen en het maakt de schippers overbodig. Weth. MIJS merkt op dat het, hier geldt een algemeen verkeersbelang voor Flakkee en aanwijzing van een afgevaardigde nog niet inhoudt dat mede wordt gewerkt aan een brug. Het comité beoogt alleen de moge lijkheid te onderzoeken en dan is er toch niets op tegen om iemand aan te wijzen, die daardoor op de hoogte blijft van de nlannen. De heer BLOK is maar leek op dit gebied en zou gaarne hot oordeel van B. en W. hooren. Is do brug economisch mogelijk? Weth. MIJS: Dat moet het comité juist onderzoeken. De heer JOPPE acht een brug onecono misch, het achterland is te klein. Weth. DT.TKERS merkt nog on dat een vergelijking van Flakkee met Tholen en Noord Beveland niet opgaat. Tot nu toe zijn er steeds bruggen gelegd over de groote ri vieren en betroffen dit verkeersbruggen van nationaal en internationaal belang, terwijl liet hier uitsluitend een locaal belang is. Toch heeft spr. er geen bezwaar tegen dat er een afgevaardigde benoemd wordt. Het voorstel van B. en W. tot het aanwij zen uit hun midden van een afgevaardigde wordt aangenomen met 73 stemmen. (Te gen de heeren Knape, Joppe en v. d. Boom). Van de eigenaars van eenjge woningen aan den dubbelen Ring is ingekomen een verzoek aan den Raad om het z.g. Kerkslop te rioleeren. B. en W. stellen den raad voor dit verzoek te behandelen bij de begrooting voor 1938. De commissie tot wering van schoolver zuim heeft haar verslag over 1936 Ingezon den. waaruit blijkt dat 51 gevallen door de commissie zijn behandeld. In de commissie kwam geen mutatie voor. De heer J. van Driel bericht de aanneming van zijn benoe ming tot lid van de commissie tot wering van schoolverzuim. Op verzoek van een bouwer wordt op nieuw vastgesteld de rooilijn voor de Oost- Krakeclstraat, waar op de plaats van de af- broken schuur een drietal woningen worden opgetrokken. Van de afdeeling van de Oranje-Garde wordt op haar aanvraag een lokaal der openbare school toegestaan voor het houden van haar oefeningen. De VOORZ. deelt mede dat aan steun B is beschikbaar een bedrag van 153 (het gemid deld aantal werkloozen) x f 5.30 f 810.90. Voor de gemeente zal hiervan komen 153 x f 2 f 306. De gem. begrooting is door Gcd. Staten teruggezonden met de opmerking dat niet toelaatbaar is te beschikken over een deel van de alg. reserve voor den gewonen dienst. In overweging wordt gegeven het tekort aan te vullen door verhooging van enkele in. komsten. Ged. Staten kunnen er zich mee vereenigen dat van het vermoedelijk voor- deelig saldo dienst 1936 een bedrag van f 2000 wordt gebruikt voor de begrooting 1937. De post onvoorzien wordt f 3160.28. De Raad stolt vervolgens vast de voor waarden betreffende de vergunning tot het hebben van radiodistributie-geleidingen enz. en regelende de heffing en invordering van rechten ton behoeve van kabels en draden gespannen boven openbare wegen. De over. eenkomst met den radiodistributie-exploi tant Blokland te Mddelharnis wordt aan gegaan voor 5 jaren. De Raad besluit op voorstel van B. en W. tot conversie van enkele geldleeningen, waarvan de rente wordt bepaald op 4 pet., met een vergoeding van 1 pet. over het saldo. De heer LE COMTE: De begrootingscom- missie heeft dan toch eer van haar werk, want in de laatste vergadering is er pas over gesproken. De VOORZ.: De commissie mag dat com plimentje wel hebben, maar er was tevoren toch ook al over gesproken. Weth. DIJKERS voegt er aan toe, dat in 1935 al tot een bedrag van t 74000 geconver teerd is. Van de Nat. Levensverzekering Mij. is in gekomen een mededeeling dat deze haar lee ningen op dezelfde wijze en voorwaarden wil verlagen. Thans is aan de orde een voorstel tot het aangaan van een overeenkomst met de N.V. „Gekrof te Overschie, betreffende destructie van vee en vleesch. De VOORZ. geeft uitvoerige toelichting over dit voorstel. B. en W. hebben een on derhoud gehad met vertegenwoordigers van de „Gekro", waarbij ook aanwezig waren de verschillende keuringsveeartsen. De be doeling is dat alle afval van de slagers in vaten verzameld wordt en regelmatig naar een verzamelplaats vervoerd wordt, evenals gestorven vee en paarden. Voor de gemeen ten zouden de kosten bedragen IV2 cent per inwoner en per H.A., wat voor Sommelsdijk een bedrag van plm. f 90 per jaar zou zijn. Voor vernietiging van vee, gestorven aan besmettelijke ziekten, als miltvuur, moet door de gemeente f 30 per koe of paard be taald worden aan de „Gekro", omdat dit afzonderlijk vervoerd moet worden, maar de gemeente krijgt dit geld weer terug van het Rijk. De heer BUTH informeert of de gemeente ook bij moet dragen als er eventueel verlies op de exploitatie is. De VOORZ. antwoordt dat uitdrukkelijk door de gemeente als voorwaarde"is gesteld dat er geen hoogere kosten voor de ge meente waren dan het genoemde bedrag van 1% cent per inwoner en per H.A. De heer KNAPE is huiverig voor contrac ten. gezien de ervaring met de waterleiding, toen ook beloofd was dat men binnen 5 jaar vrij was in aansluiting en er nu toch al proces-verbaal wordt opgemaakt. De VOORZ protesteert er tegen dat de waterleiding hierin gemoeid wordt. Dat die belofte zou zijn gedaan is geheel onjuist. De heer VAN ES voert als bezwaar aan dat er geen officieel contract voorgelegd is en acht de geraamde kosten te gering als 2 a 3 keer per week het vuil zou worden opgehaald. De heer LF, COMTE informeert of het krachtens de Vleeschkeuringswet verplicht is. Als het wettelijk verplicht is, heeft spr. er geen bezwaar tegen, vooral als de ge meente er dan Moor f 90 van af is. maakt wat smaakt! Weth. MIJS zegt dat B. en W. er eerst ook eenigszins sceptisch tegenover stonden om dat zij meenden dat het te veel zou kosten. Er is een nauwkeurige berekening opge maakt wat alles zou kosten voor slagers, landbouwer en gemeente. De „Gekro" is be. reid een tarief te berekenen voor geheel Zuid-Holland. Tegenover die kosten staat ook dat zij van die afval verschillende prae- paraten maken. De heer JOPPE: Worst. i' Weth. MIJS: Best mogelijk', maar hun winst zit voornamelijk in de verwerking de? afvalproducten. Er was op do vergadering ook aanwezig een vertegenwoordiger van Ged. Staten, die voorbehoud maakte omdat Flakkee zoo gunstig behandeld zou worden, maar vol gens spr. ziet hier niets onbillijks in. In ze keren zin wordt ons deze regeling doop de overheid opgedrongen en nu mogen de in. woners er toch niet voor bloeden, dat deze overheid het eiland met hooge tarieven var» tram en boot laat zitten. Ook moet niet ver geten worden dat de gemeente nu van alle kosten af is en nu verschillende uitgaven zooals voor begraving en vernietiging van dood vee kunnen vervallen. De landbouwers krijgen 2/3 van de opbrengst der huid. Zonder hoofdelijke stemming wordt beslo ten de overeenkomst op genoemde voorwaar den aan te gaan. Opnieuw vastgesteld worden de verorde ningen op heffing en invordering van leges ter secretarie en van rechten wegens ver richtingen van de ambtenaren van dp.n bur gerlijken stand. Enkele tarieven werden hierbij gewijzigd en verhoogd. De instructie van den gem.-opzichfer werd daarna herzien, aangpvuld en nader vast gesteld. Na schorsing der vergadering voor bespre king benoeming eem-opzichter. kwam ter tafel een voorstel van B. gn W. tot het ge zamenlijk aanstellen met Middelharnis van een gem.-architect. op een salaris van f 100Ö en zal aan den te benoemen functionaris te vens worden opgedragen het toezicht op den woningbouw en het schatten der drankver gunningen. Na een eenigszins verwarde discussie, wordt tenslotte gestemd over het voorstel van B. en W. dat met 64 stemmen wordt aangenomen. Tegen de heeren Buth, Knape, van Es en Joppe. Hiermede is benoemd als uitvloeisel van dit besluit tot gem.-opzichter de heer Ir. Snelleman. Met ingang van 16 Mei 1936 wordt op de meest eervolle wijze ontslag verleend als weger aan de fairbank aan dhr. T. Buurfeld Aangezien de heer Buurveld te kort in het pensioenfonds is om recht on pensioen te hebben wordt door B. en W. voorgeslPld hem een jaarlijksche gratificatie van f 100 te geven. De heer LE COMTE merkt op dat de we duwe als Buurveld komt te overlijden hier niet mee gebaat is. Wel als Buurveld pen sioen zou ontvangen. Kan hier niets aan ge daan worden, door pensioenpremie te blij ven betalen? De SECRETARIS vestigt er de aandacht op dat dit enkel mogelijk is door een uiterst hooge premie te betalen. Na geheime zitting wordt m.a.s. aangeno men epn voorstel van R. en W. om aan Buur veld een gratificatie van f 156 per jaar te geven. B. en W. stellen den Raad voor den lieer Jac. Faasse. plaatsvervangend weger, met ingang van 16 Juni e.k. te benoemen als weger op een jaarwedde van f 960 en solli citanten op te roepen voor een plaatsver vangend weger. Er wordt eenigen tiid gediscussieerd over de juistheid van dit voorstel, dat daarna aangenomen wordt mot 2 onthoudingen, 11I. van de heeren van F.s en le Comte Met ingang van 16 April is op haar ver zoek eervol ontslag verleend aan mej. A v d. Sluijs als 3e helpster aan de bewaarschool. Daarna wordt benoemd als 3c helpster mej. M. van Delft.

Maas- en Scheldebode | 1937 | | pagina 1