Antirevolutionair Orgaan voor de Zuidhollandsche en Zeeuwsche Eilanden JG IN HOC SIGNO VINCES De Deputatenververgadring VwSDAG 14 APRIL 1937 52E JAARGANG N<>. 4888 Ierkot rew :ht! zelf aan tw ger i gezellig ipen doet mwenüll er tegen o V Deze l-ourant verschijnt eiken WOKNbDACj en Z A 1 b H U A O. ABUNNEMEN 1'SPRIIS per drie maanden franco per post 0.90 bij vooruitbetaling. BUITENLAND bij vooruitbetaling 8.50 per jaar. AFZONDERI IIKE NUMMERS 5 CENT. Uitqave N V DRUKKERll EN UITGEVERIj v.h. W. BOEKHOVEN 6 ZONEN. SOMMEI SDIjK Tel. lnterc. No. 202 Postbus No. 2. Alle stukken voor de Redactie bestemd Advertentiën Administratie franco toe te zenden aan de Uitgevers. en verdere Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 8 uur. Advertentiën 20 cent. Reclames 40 cent. Boekaankondiging 10 cent per regel. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 1.— per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte. DE DEPUT ATEN VERGADERING Vrijdag kwam de A.R. partij in Deputaten- vergadering te Utrecht bijeen, om de can- didaatslelling voor de Tweede Kamer en iiet Verkiezingsmanifest te behandelen. Telkens als er een Kamerverkiezing staat gehouden te worden, komt de A.lt. panij in Deputatenvergadering hijeen om het pluu ran den veldtocht vast Ie stellen. Sinds de vorige eeuw toen Ivuyper zijn deputaten opriep, zijn die vergaderingen uitgegroeid tot massale vergaderingen, waarin de af gevaardigden van alle a.r. kiesvereenigin- gen samen komen 0111 gezamenlijk het plan de campagne vast te stellen. Een wapenschouw zou men ze kunnen noemen, maar dat niet alleen, veeleer en veelmeer komt men samen om elkander te sterken, want dat samen bidden en samen zingen op zulk een vergadering moet men mee gemaaat hebben oin de kracht daar van te begrijpen. liet gaat bij ons in de eerste plaats om geestelijke zaken, heel de politieke strijd is een worsteling om Gods Naam uit te dragen op liet politiek terrein. Vooral op deze deputatenvergaderiog heerschte e«n opgewekte geest en een een stemmigheid welke bewondering afdwingt en met dank vervult. Het verkiezings manifest werd zonder bespreking goed gekeurd, terwijl over de wijze van can- didaatstclling en de caudidaatstelliug siechts een kleine bespreking gevoerd werd. Eenparig was men van gevóélen, dat de weg door het Centraal Comité en door de Kiesvereenigingen in haar vergaderingen behandeld, de beste was. Daarvoor zou men onder beding van Gods genade de strijd ingaan. De vastheid en onwrikbaarheid der A.R. beginselen werd diep gevoeld, alleen zij kunnen als het werkelijk beste cement aan gemerkt worden in den geweldigen strijd tegen de revolutie. Bij al het wankele en vooze van dezen tijd, kan de A.R. zijn be ginsel zooals dat in 1S78 geformuleerd werd nog uitdragen, reeds daaruit blijkt de groote waarde van de arbeid van Groen en Kuyper. Bezielend en kloek was het openings woord van den tijdelijk Voorzitter den heer J. Schouten. Hij riep alle a.r. in den lande op zich op nieuw te scharen achter de A.R. banier en kloekmoedig, dapper en onversaagd onder beding van Gods genade den strijd te voe ren voor het behoud van de edelste en besle traditiën van ons volksleven. Voor gezag en vrijheid voeren wij 't pleit. Beslist wees hij samengaan met sociaal democraten af, als partij der revolutie moe ten wij hen bestrijden. Mooi en kloek was ook het woord van onzen Leider den Minister-President Dr. Colijn; met rustige bezonnenheid sprak hij over onze roeping en taak, daarbij wijzende op de groote kracht van het Calvinisme voor ons volk. Het was een schoone dag; de A.R. partij is op waardige wijze de verkiezingsstrijd aangevangen. Vooral ook het dankgebed van Ds. van Grieken voor land en volk, Vorstenhuis en partij was ontroerend ernstig. Allen waren diep overtuigd van den ernst der zaak. Wij zouden wel wenschen dat velen van Flakkee zulk een deputatenvergadering eens bij konden wonen. Want de kracht en bezieling welke daar van uitgaat is zoo ontzettend groot De zoo heerlijke eenstemmigheid verhoog de de waarde van deze deputatenvergade ring. LEERZAAM De rubriek „Voor vijftig jaar" welke tegenwoordig in ons blad voorkomt, geelt soms in een enkel kort berichtje een blik op den toestand welke voor vijftig jaar op Flakkee en hier te land heerschte. welke zeer leerzaam is. Ook toen was de tüd niet rooskleurig; zwaar ging de landbouw gebukt onder de slechte tijd, vandaar de groote emigratie naar Amerika. Zoo lazen wij Zaterdag, dat zich te Oud dorp 75 personen in zouden schepen voor de reis naar Amerika, en velen zich klaar maakten om hen te volgen, omdat zich daar oor hen een wijder perspectief opende dan Uier te lande mogelijk was. Dat is het wat wij juist nu tegen hebben,! door zucht voor eigen behuuu der volken staat de emigratie stop, men kan iiuast ner gens heen. zuodat het aantal werkkrachten zich h.er gestadig uitbrtidt, terwijl de werkgelegenheid sierk ingekrompen is. Konden een zekei aaniai van onze vverk- loozen evenals vroeger emigreereii, de alge- uleeue toestund op net platle Jaiid zou daai zeer mee gehaat zijn. Wij weten wel dal het in den regel juist de besten zijn die vertrekken, docli dat mag geen reden zijn dit onbillijk te beoordeelen. Mogelijk kan de handelsmissie welke nu Zuid-Auienka bezoekt iets in dien geest lot stand brengen; onze arbeiders zouden daai zeer uiee gebaat zijn. Coöperatieve Boerenleenbank Algemeens ledenvergadering te oen Bommel. Aanwezig 77 leden. De voorzitter, ue beer I. J. Bom, voorzitter van den Raad van toezicht opent de ver gadering met een woord van welkom aan oe aanwezige leden, benoemt tot secretaris de kassier en tot atemopuemers de lieeren K. de Luit en L. Jacobs. Hierna worden de notulen der vorige ver gadering gelezen, welke zonder op- of aan merkingen woruen goedgekeurd en gc- teekend- De Commissie tot nazien der rekening over 19TB brengt bij monde van C. Romriiels rapport uit; zij heeft rekening en balans nagezien en in orue bevouden, en ureiig, dank aan den kassier voor alle mede Werking. De heer W. A. Lokker, als afgevaardigde naar de algemeens vergadering te Utrecht, gehouden op 27 Mei 1936, brengt uitvoerig verslag uit, waarvoor de voorzitter ztiti dank betuigt Hierna wordt de rekening en balans voorgelezen en ter goedkeuring aan de vergadering aangeboden. Daar niemand eenige opmerking heeft wordt deze alzoo goedgekeurd, terwijl tevens machtiging wordt verleend om de gemaakte winst u., de reserve der Bank te voegen. Nu brengt de heer Bom verslag uit namens den Raad van toezicht. Per 3 maan den heeft de Baad de boeken en bescheiden gecontroleerd en zij hebben steeds alles in de beste orde bevonden. Ook het inspectie tapport getuigt in dezen geest. De rente van voorschotten is vanaf 1 Jan 1B37 vastgesteld op 4% pet., en die voor spaargelden op 2.7B pet. per jaar. Vervolgens brengt de heer J. Mooyaart, directeur der Bank, verslag uit namens be' bestuur over den toestand der Bank. Het aantal leden op 1 Januari 1937 be draagt 136- Kén lid werd afgeschreven wegens faillissement en één wegens over lijden. De boeken en kas en verdere be scheiden werden maandelijks nagezien en stemden tot alier tevredenheid. Bij de controle bleek dat 71 spaarboekjes niet zijn afgeteekend, daar deze oo de daarvoor be stemde zitdagen niet ztin aangeboden. De hulpkassier heeft aangetoond een waardige plaats in te nemen. De Voorzitter dankt den directeur vooi zijn verslag. Thans komt aan de orde de verkiezing van een bestuurslid wegens periodic, aftreden van den heer K. L. Butli. Na g houden stemming blijkt, dat de heer Buth met 63 stemmen weder is herkozen. D? gekozene verklaart op een desbetreffende vraag van den voorzitter deze herbenoeming aan te nemen. Daarna volgt verkiezing van een lid van den Raad van toezicht wegens periodiek aftreden van den heer J L. van Prooijen. De voorzitter deelt aan de vergadering mede, dat de heer van Prooijen kennis heeft gegeven dat hij tot zijn leedwezen wegens familieomstandigheden hier niet aanwezig kan zijn. Na gehouden stemming blijkt dat de heei van Prooijen met 54 stemmen weder 's herkozen. De secretaris zegt dat de heer van Prooijen zijn herbenoeming weder zal aannemen en zegt namens den herbenoem de de vergadering dank voor het hernieuwd vertrouwen. De Voorzitter feliciteert heiden met hui herbenoeming. Als leden van de Commissie tot nazien der rekening 1937 worden benoemd heeren A- Bogeiman, Leo Jacobs en S. de Lint, die deze benoeming aanvaarden. Bij de rondvraag stelt de Voorzitter namens Bestuur en Raad van Toezicht voor, gezien de zeer vele werkzaamheden om de gratificatie van Bestuur en Raad van Toezicht te verhoogen met 10.de hulp- kassier een grafiticatie te verstrekken van f 50.— en het presentiegeld voor de Alge- meene Vergadering voor de aanwezige leden te brengen op f 1.—. volmachten on f 0.50. Een en ander werd zonder hoofdelijke stemming algemeen goedgekeurd. Nadat nog door eenige leden vragen werden gesteld, die door den Voorzitter werden beantwoord, wordt de vergadering met een woord van dank door den Voor zitter gesloten. „Het Zuid-Holl. Grone Kruis" afdeeling Ouddorp Op 9 April j.l. vergaderde bovengenoemde vereeniging. De voorzitter, de heer J. Breen Cz. opende de vergadering. Het speet spr. dat zoo wei nigen aan de oproep van het bestuur gehoor hadden gegeven, maar de vergevorderde tijd van het jaar zal hieraan wel de hoofdschul dige zijn. Spr. heette de aanwezigen verder hartelijk welkom en hoopte dat de vergade ring een goed verloop zal hebben en dat alles in het belang van de vereeniging behandeld zal worden. De notulen der vorige vergadering werden met algemeene stemmen goedgekeurd. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek dat meer dan 4000 bezoeken door de wijkver pleegster werden afgelegd. Ook werd in dit verslag een woord van dank gebracht aan de magazijnbeambte mej. Boelaars voor het accurate onderhoud van het magazijn. De rapporteur der commissie tot nazien van de rekening brengt hierna zijn verslag uit, waaruit blijkt dat lies in goede orde bevonden is. Hierna volgt rekening en verantwoording over 1936. Groene Kruis: ontvangsten f 8490,40: uit gaven f 1232.79; saldo f 7257,61. Wijkverpleging: ontvangsten 2024,10; 1498.55; saldo 25.55. T.B.C.-bestrijding: ontvangsten 1924,60; uitgaven 22°6 87; nadeelig saldo 282,27. Rekening werd met algemeene stemmen onveranderd goedgekeurd. Begrooting 1937. Groene Kruis: ontvangsten 8092,61; uit geven f 1092,61; verm. saldo 7000. Wijkverpleging: ontvangsten 1525,55; uit gaven f 1675,55; verm. saldo 150. T.B.C.: ontvangsten f 772,27; uitgaven 1402.27; nadeelig saldo f 630. De begrooting v ordt onveranderd goed gekeurd. De voorzitter wijst er. nog op dat er eenige financieele inzinking te bespeuren is en brengt dank aan den penningmeester, ten heer van Oostenbrugge voor het vele werk dat hij voor de vereeni. ing doet. Tot commissieleden voor het nazien der rekening worden benoemd de heeren J. Westhoeve, K. Akershoek en Joh. Breen; tot plaatsvervangende leden de heeren P. Tanis, S. Bezuijen en J. Mierop. Als bestuurslid werd herbenoemd de heer T. Tanis. De heer Jan Mierop Jz. vraagt wanneer "de statuten voor 't laatst herzien zijn. De voorzitter antwoordde dat dit Augustus 1935 was. T. Breen vraagt of er in 't vervolg niet wat vroeger vergaderd kan worden. De voorzitter zeide dat het zeker niet naar de zin van het bestuur is dat er zoo laat ver gaderd kon worden, maar verschillende om standigheden noopten het bestuur daartoe. De heer T. Breen vroeg of er voor onbe middelde menschen ook reisgeld vergoed wordt wanneer zij naar een specialist moeten. Voor reisgeld in bizondere gevallen blijkt er een post op de begrooting te zijn uitge trokken. De heer Jac. Mierop vroeg of er naast de moedercursussen ook een cursus voor E.H.B. O. gehouden kan worden. Indertijd is er zoo'n cursus geweest. Toen was er echter weinig interesse voor, ant woordde de voorzitter. De heer Jan Mierop dankte het bestuur namens de leden voor het accuraat beleid. Hierna sloot de voorzitter met dank aan de aanwezigen de vergadering. Teelt van warmoezerij gewassen bestemd voor zaadwinning De Nederiamdscbe Groenten- en Fruitcen- tra le maakt bekend, dat diegenen, die in 1837 warmoezerijgewassen wenschen te telen, bestemd voor zaadwinning in 1937 en deze teelt niet gedekt hebben door een tuinbouw teelt-vergunning, hiervan vóór 1 Mei 1937 op gave aan haar moeten doen, Laan Copes van Cattenburgh 62, 's-Gravenha.ge. op formulie ren, welke aldaar op' aanvrage verkrijgbaar zijn. Indien bezitters van een tuinbouwteelt vergunning buiten de hun daarbij toegesta ne oppervlakte een oppervlakte voor zaad opgeven, zal de controledienst nagaan, of die extra-oppervlakte niet reeds in 11733 bij de op pervlakfe. bestemd voor de feeif van tuin- bouwgewassen is opgegeven. Blijkt dit 'net geval, dan zal van de tuinliouwteeltvergun ning een oppervlakte worden afgeschreven, gelijk aan die, waarop in 1933 enkel voor zaadwinning werd geteeld. Bijgevolg zal voor dezulken de tuinbouwteeltvergunning, welke recht geeft tot het telen van gewassen van den tuinbouw, zoowel voor zaad- als consumptie-doeleinden, worden verminderd tot de oppervlakte welke in 1933 werd be- teeld met gewassen van den tuinbouw voor de eonsumptie. Tevens zal er streng op worden gelet, dat d. oppervlakten, \vo'ke men opgeeft voor de zaadteelt te bestemmen, ook daadwerkelijk voor dit doel worden gebruikt, aangezien het verboden is. gewassen, daarop geteeld, voor de consumptie te verkoopen. Tot goed begrip cliene dat onder warmoe- zeriigewassen wordt "eretaan: „Itruidachtige gewassen, voor zoover deze zelf da-n wel de vruchten daarvan voor mer.- sohë'ijke consumptie geschikt zijn, zoomede De groote wapenschouw der A.-R. Partij De beer 7- Schouten, tijdelijk \oorzit- tnr van het Centraal Comité van A.Ii. Kies vereenigingen, hield de Openingsrede die tot titel droeg „Ons Fundament is onze krach t". Verleden week Vrijdag werd in de beken de l'ivolizaal te Utrecht de Deputatenver gadering der Anti-Rev Partij gehouden. In de Middagvergadering, welke werd begonnen met den schoenen zang: „F.en \aste Burcht Is onze God" werd allereerst begonnen met de behandeling van het Verkiezingsmanifest. F.r waren geen amen dementen i-'gekomen en niemand wensehte het woord daarover zoodat het zonder dis cussie ongewijzigd werd aanvaard. De Voorzitter wensehte het Centraal Comité daarmee geluk. De wijze van cnndidnntstelling bracht enkele sprekers op het podium. (1e heer B Roorda uit Oudeschip de heer van der Meer uit Onnen Ds. Steenhuis uit Haren, allemaal Groningers, die met kracht en klem ervoor pleitten dal de Groningsche candidaat een hoogere plaats zou hebben gekregen en die vroegen, dat een volgend maal daarmee gerekend zal worden en de heer van den Heuvel uit Ooltgensplaat. die vroeg, dat een volgend maal toch een meer democratische wijze van samenstelling der lijst zal worden gevolgd. De Voorzitter beantwoordde de sprekers, zeide. dat het ditmaal niet anders kon. Een en ongedeeld moet de Anti Rev. Partij in den strijd voor den dag komen en dat moet zich ook afspiegelen in de eene uniformo candidafenlijst voor de komende verkie zingen. De plaafs waarop de heer Zijlstra is gebracht wordt door het Centraal Comité als een kansbiedende plaats gerekend (da verend applaus). Spr. zeide dat heel Anti Rev. Groningen vol él an zich zal stellen tot het werk en verklaarde zich bereid in een vergadering van de afgevaardigden van den Kamerkieskring de zaak uiteen te zetten Het verzoek van den heer van den Heuvel zal door het Centraal Comité in welwil lende overweging worden genomen. Daarna werd de candidatenlijst onge wijzigd vastgesteld. Nieuwe candidaten voorgesteld De vier nieuwe candidaten de heeren J. Algra. A. B. Roosjcn. J Tjalma en W Wagenaar werden aan de vergadering voorgesteld. Zij verhieven zich van hun plaatsen en zoo maakte de vergadering kennis met de vier nieuwe mannen. Zij werden met applaus begroet. Rekening en verantwoording De Voorzifter gaf daarna het woord aan den heer Mr. G .van Baaren, burgemeester van Delft. Spr. zeide dat Mr. Van Baarer eere toekomt voor wat hij deed voor de Partij. Door zijn actie voornamelijk kwam het geld biieen. dat de Partij thans heeft, waardoor mn maand lang het blad „Ne derland Waakzaam" in een oplaag van minstens een millioen exemplaren kon worden verspreid Thans wilde spr. dezen pleithezorger voor het A.R. belang het woord geven om verslag uit Ie brengen over de rekening en verantwoording. Mr. van Baaren zeide dat de commissie de administratie in de beste orde bevonden heeft en de vergadering adviseert om onzen generaal-penningmeester Z Exc. L. F. Duymaer van Twist te dechargeeren onder dankzegging voor het keurig gevoerde be leid. Onder hartelijk applaus der vergade ring werd daartoe besloten. Tn de kas-commissie voor da volgende periode werden benoemd de heeren G. Wolzak Hzn.. notaris te Haarlem, Ds. .T. G. Woelderink, te Ouderkerk a. d. IJssel en J. Parmentier te Leiden. De verkiezingen <4 De eerste en de twee8e voorzitter van het Centraal Comité Dr H Colijn en Mr J. A. de Wilde werden met groote meerderhei I van stemmen herkozen en namen onder daverend applaus der vergadering de her benoeming aan. Ook werden herkozen de heeren L. F. Duymaer van Twist, lid der Tweede Kamer. de daaraan gegroeide, voor menschelijke con sumptie geteelde vruchten, te weten: Aardbei, andijvie, artisjok, asperge, augurk, biet. alle soorten stam-, stok- en tuinhoonen, voor zoover de peul in groenpn toestand wordj geoogst, alle soorten stam- en rijst- erwten. voor zoover de peul in groenen toe stand wordt geoogst, met uitzondering van landbouwervvten; kervel, komkommers, al'e koolsoorten, met inbegrip van koolrabi meirapen meloen, alle roode bos-, breek- en bewaarpeen, peterselie, postelein, prei, raap- stelen, rabarber, radijs, ramenas. scltorse neer. selderij, sjalot, sla, specerijgewassen zoo als kervel, peper en zuring, spinazie, toma ten, uien, met uitzondering van zaaiuien. veldsla, witlof en witlofwortel. Ds. M. van Grieken Ned. Herv. Pred. te Rotterdam Prof. Dr J. Severijn, hoogleer aar te Utrecht Mr Dr. E. J Reumer te Utrecht, Prof. J. W. Geels, hoogleeraar aan de Theologische School der Chr. Geref Kerk te Apeldoorn. Gekozen werd de heer K. Kruithof oud- voorzitter van het Chr. Nat. Vakverbond te Utrecht. Tot voorzitler der Dr A. Kuyperstirhting te Den Haag werd herkozen dr H. Colijn: tot penningmeester dezer stichting werd be noemd de heer J. J C. van Dijk. lid van de Tweede Kamer, te Den Haag. Tot leden van den Raad van Reheer de/er sichting te benoemen door het Centraal Comité, wer den herkozen de heeren Ds M van Grie ken le Rotterdam: dr A. A. L. Rutgers, lid van den Raad van State te Den Haag: prof. dr J. Severijn te Utrecht; mr J Terprtra, oud-minister van Onderwijs, te Den Haag en ds S v. d. Molen. pred. der Chr. Geref Kerk te Rotterdam. Toespraak van Minister de Wilde Hierna voerde Z. Exc., mr J. A. d e Wilde, Minister van Binnenl. Zaken, het woord Hij werd met geestdriftig handge klap ontvangen en ving aan met te zeggen, dat hij niet van zins geweest was te spre ken na het doorwrochte betoog van den voorzitter en de rede, welke ons te wachten staat van Z. Exc. Minister Colijn. Maar het is spr. opgedrongen en hij zal den voorzit ter straffen (gelach) door te spreken over een onderwerp, waarover deze hem stellig het woord niet had verleend als hij het ge weten had (Vroolijkhpid). Spr. wilde een retrospectieve beschou wing geven en herinnerde er aan. dat vier jaar geleden 't knbinet-Colijn optrad onder zeer moeilijke omstandigheden. Het is geen gemakkelijke taak geweest voor de leden van 't kabinet te moeten bezuinigen.maat regelen te moeten treffen voor Indië en in grijpende maatregelen soms te nemen tegen gemeentebesturen Maar niet alleen de Ministers hebben het zwaar te verantwoor den gehad ook anderen. Het werk, in zwak heid verricht zou nooit mogelijk zijn ge weest. wannepr niet verschillende steun punten gevonden waren in het Nederland- sehe volk en in het parlement Spr. wijst met groote dankbaarheid op den steun, welke de A.R. Kamerelub onder leiding van den heer Schouten heeft geboden Zij heeft volkomen zelfstandig en den schijn vermij dende, dat rij slaafsehe volgelingen zouden zijn. steun geboden aan hetgeen door hen goed werd geacht in wat het kabinet voor stelde. Do A.R. Kamerelub heeft zich betoond te bestaan uit mannen, die met deskundigheid over de zaken-konden oordeelen. Dit zou niet mogeliik zijn geweest, wanneer ze geer. leiding had gehad, welke door groote moreele kracht wordt geschraagd en met verheuging constateert spr. dat in de vier afgeloopen jaren, waarin de heer Schouten den partijleider als fractieleider moest ver vangen, de A.R. Kamerelub niet In aan zien is achteruitgegaan, neen kon het zijn, nog in aanzien 19 toegenomen. Spr. hoopt dat God den heer Schouten nog lang de krachten moge schenken om het A.R. volk te leiden in het belang van heel het Nederlandsche volk. (I angdurig applaus). De Voorzitter dankte Minister de Wilde voor diens waardeerende woorden, welke hij gaarne overbracht op zijn mede leden in de A.R. Kamerclub. Toespraak van Minister Colijn Het was een ontroerend oogenblik toen Z. Exc. dr H. Colijn voor het spreekgestoelte plaats nam om zijn rede te gaan uitspreken. Als één man rees heel de vergadering op onder een enthousiast applaus, dat overging In ge juich. En toen eenige broeders de zegenbede uit Psalm 134 inzette, werd deze door heel de vergadering overge nomen en plechtig klonk het „Dat 's Heeren zegen op u daal'" door de zaal, dat door dr Colijn diepbewogen werd aangehoord. Tijdens de rede van den Minister-Presi dent was de aandacht, ondanks de ontzag lijke warmte in de zaal zeer gespannen. En toen hij zich richtte tot het Nederlandsche volk. dus over de hoofden van de Deputa ten heen, de natie aansprak in haar een heid en ongedeeldheid, toen begreep ieder, dat hier een man stond, een vaderlander in den hesten zin des woords die zichzelf geeft voor zijn vaderland, voor zijn volk, niet om eer of loon maar omdat hij zich van Godswege geroepen weet En het was dan ook uit de harten van allen gegrepen toen de heer Schouten, na de rede van den grijzen staatsman dr Colijn dankzegde voor alles wat hij deed voor het volk en voor de partij, in de jaren, welke achter ons liggen. Daarna sprak de voor zitter woorden van dank aan het bureau van het Centraal Comité en aan de verga dering. Of deze vergadering geslaagd is kan pas later gezegd worden, namelijk, wanneer blijken zal. dat de bezielende kracht er door gewekt is om te wer ken voor ons beginsel, voor de prin- cipieele A.R. actie Betrekt uw post en vervult uw taak met eere en getrouw heid in het kleinere en in het grootere werk, onder biddend opzien tot den Vader in den hemel. Generaal Duymaer van Twist dank te den heer Schouten voor hetgeen deze voor de Partij doet: de ontzaglijke hoeveel heid werk. welke deze man verzet, is ver bazingwekkend zoo zeide de generaal en hij had dep heer Schouten, wien hij dankte voor zijn leiding, toe dat hij lang zijn nut tige arbeid in het belang van de Partij zgl mngen verrichten, tot zegen van heel ons volk (Applaus). Nadat gezongen was Psalm 89-8: „Gij toeh Gij zijt hun roem, de kracht van hunne kracht" ging Ds Van Grieken voor in dankzegging. De Deputatenvergadering was ten einde, de honderden bij honderden gingen terug, naar hun huis en naar hun werk, hun werk voor den verkiezingsstrijd, welke is inge gaan, en waarbij het gaat om de heiligste goederen. Bij den heer Schouten is Zaterdag in ant woord op de aain 11. M. de Koningin verzon den heilbede 't volgende telegram inge komen: Hare Majesteit draagt mij op 11 te verzoeken aan de deelnemers aan Deputaten-vergadering Harer Majes- teits dank te willen overbrengen voor de gevoelens geuit in telegram en voor betuiging van aanhankelijkheid en zegenwenschen. VAN HEEMSTRA, particulier secretaris PRINSES JULIANA NAM KRONINGSTOILETTEN MEE Parijsch modehuis in verlegenheid Gevolg van een overhaast vertrek Toen Prinses Juliana haar hotel in Parijs had verlaten en in snelle autovaart op weg naar den Haag was, aldus vertelt Reuter, kwam men tot de ontdekking, dat ze per ongeluk had meegenomeneen half do zijn kostbare kroningstoiletten en eenige rol len prachtige japonstof, de keur van een co1- lectie, welke was bestemd voor een speciale kroningsshow, welke Dinsdagmiddag gehou den zou worden. Het geval zit zoo in elkaar. Maandag bezocht Prinses Juliana eenige modehuizen, w.o. Worth en MoJyneux. Ze koos eenige toiletten uit om ze in haar hotel te passen. Er was er een bij in schitterend groen satijn met een zilveren lamé sleep, dat ze bij de kroningsplechtigheid wil dragen. Ook nam ze eenige rollen kostbare iaponstof mee. Dinsdagochtend gaf de rechercheur van dienst order om „alle bagage" in de auto te pakken. Een minuut of wat later, toen de loopknecht van het modehuis kwam, was de kamer leeg en Prinses Juliana, die geheel onkundig was van het gebeurde, vertrokken. Daar zaten de modehuizen. Wat nü met de kroningsshow? 't Puikje der collectie weg. De heer Molyneux ging per auto het prin selijk paar na, maar het lukte hem niet het in te halen. Het was te snel de Belgische grens over. Ten einde raad wendde men zich toen tot den Quai d'Orsay en het Nederlandsch ge zantschap en Woensdag waren de toiletten en de japonstof alweer per auto in Parijs terug. Haagsche notaris gearresteerd Vijftig zestigduizend gulden verduisterd De Haagsche politie heeft in arrest ge steld notaris H. M. J. J., die zijn kantoor heeft in de Alexanderstraat te 's-G r a- v e n h a g e. Hij wordt er van verdacht, in den laatsten tijd gelden verduisterd te hebben ten nadeele van zijn cliënten. Het bedrag staat thans nog niet vast, doch het kan naar ruwe schatting op f 50 f 60.000 worden gesteld. De arrestatie geschiedde op last der justitie. De notaris heeft de hem ten laste gelegde verduistering ten deele erkend. Het is niet gebleken, dat hij gespeculeerd zou hebben. Wel staat vast, dat hij op een te groeten voet leefde. Notaris J. genoot in de Residentie een goeden naam, zoodat zijn arrestatie groo te verwondering heeft gewekt

Maas- en Scheldebode | 1937 | | pagina 1