VOOR VROUW EN KIND MAAS- EN SCHELDEBODE ZATERDAG 10 APRIL 1937 ■«MIT'flrTTfF""'""-1-» OM ONZE RECHTVAARDIGMAKING W. Schippers 70 jaar WEEKOVERZICHT BINNENLAND VOOR DE JEUGD KERK EN SCHOOL VOORDE ZONDAG „Welks overgeleverd is om onze zonden, en opgewekt om onze reoht- vaardigmaking". Bom. 4 2j. Het Paaschfeest ligt weer achter ons. En toch ook niet voorbij. Want daar is geen gebeurtenis in de reeks der heilsfei- ten, welke zoo vaak en dan op gezette tijden, herdacht wordt als de opstanding van Jezus Christus uit de dooden. Immers elke rustdag roepè ons daartoe op. Van eiken Zondag gaat de machtige sprake uit, dat er Eén is, Die sterker is dan alle menschen, omdat Hij den dood verslonden heeft ter overwinning. Dat teekent dan ook de ontzaglijke beteekenis van het Paaschwonder; wat Paulus zelfs zeggen doet: „Indien Christus niet opgewekt is, zoo is dan onze prediking ijdel, en ijdel is ook uw geloof." Over dat Paaschwonder, de opstanding van Jezus Christus uit de dooden, komt men dan ook nooit uitge sproken en nimmer uitgepredikt. Want immers daaraan hangt vast of dat groote werk der verzoening en der voldoening, dat de Zone Gods op Zich genomen had tot zaligheid van Zijn volk, de goddelijke goedkeuring kon wegdragen. Of dat vol doende was en beantwoordde aan den eisch, door den Rechter van hemel en aarde alleen te stellen. Deze alleen had hier het eerste en het laatste woord. Om Zijn eere ging het, omdat het louter en alleen Zijn zaak was. Welnu, dit is de jubel van den Paaschmorgen, de jubel, die de hemelen doorgalmt en de wereld door klinkt: het is met de zaak van dien ge smaden Jezus van Nazareth in orde; niets en ook heelemaal niets heeft er aan ont broken. De uitroep van Golgotha: „Het is volbracht!" vindt zijn feitelijke bevestiging ïn de opwekking op den Paaschmorgen. Hemel en aarde zijn te dezen opzichte in lieflijke harmonie vereenigd tezaam. En nu het effect! Het heilrijke gevolg! De machtige vertroosting! Ge vindt het alles in het woord van onzen tekst: „Welke is overgeleverd om onze zonden, en opgewekt om onze rechtvaardigma- king." Ja, dat Is de vraag, van leven en ster ven omspannenden inhoud: Hoe raak ik weer verzoend met Hem, Die rechtmatig vertoornd is vanwege mijne zonden? Hoe word ik zalig en een erfgenaam van het eeuwige leven? Hoe kom ik van mijn schuld af, die ik zelf nooit kan betalen en word ik ontheven van de straf, die op mij rust? En het eenig afdoend antwoord is: Geloof in den Heere Jezus Christus. Want wat Hij gedaan heeft wordt u dan toegerekend als hadt Gij het zelf gedaan, Zóó volkomen als hadt Gij al de gehoor zaamheid volbracht, die Hij volbracht heeft. Hier hebt Ge 't plaatsbekleedend karakter van Jezus' lijden en sterven. Als Eén voor allen. Als verbondshoofd en verbondsmiddelaar, zonde voor ons ge maakt, opdat wij zouden worden recht vaardigheid Gods in Hem. O, dat is won derbaarlijk. Hier blinkt het alles van ge- ïiade. Hij doet alles en Gij doet niets. Hij strijdt den strijd, dien geweldigen strijd en Gij kijkt toe endeelt in den triumf, ïn den buit, door Hem betaald. De Heilige Schrift noemt dat onze rechtvaardigmaking. En dat is een zaak, een begrip van onzegbaar rijken inhoud. Want dat geeft onze houding „in rechte" te kennen tegenover onzen Schepper en Weldoener. Dat die niet meer is als van een schuldige, maar van een onschuldige; niet meer als van strafwaardige, maar als van een heilige; niet meer als van een kind des .toorns, maar als van een kind des ontfermens. O, wondere staatsver wisseling! En dat alles zonder verdienste, maar alleen uit genade. De banden zijn verbroken, de boeien losgemaakt, de ge vangenis geopend, de weg naar den hemel is vrij, de erfenis wacht. Wat een voorecht, nooit genoeg naar waarde te schatten! Hoe moet 't ons tot wederliefde nopen, tot dankbaarheid stemmen, tot een leven bewegen ter eere van Hem, Die zóóveel voor ons deed! „Wat zal ik, met Gods gunsten overlaan Dien trouwen Heer voor Zijn gena vergelden? 'k Zal bij den kelk des heils Zijn naam vermelden, En roepen Hem met blijd' erkent'nis aan." De heer W. Schippers te Dordrecht, Be kend schrijver van christelijke volksboeken, die door zeer velen zijn en worden gelezen vierde Zondag zijin 70ste verjaardag. Hij heeft op deze dag zeer vele blijken van riteeleven mogen ontvangen. Geen wonder. De heer Schippers is door zijn boeken (een veertigtal) alom bekend geworden, en heeft zich daardoor talrijke vrienden mogen verwerven, wijl ze voor velen tot grooten zegen mochten zijn. De schrijver is als bankwerker werkzaam Bij de firma Penm en Bauduin. waar hij e.enige tijd geleden zijn veertigjarig jubi leum vierde. Hij is thans weer Bezig met een nieuw Boek, getiteld het Beleg van Geertruiden terg. j u l Zoo is dan het Prinselijk Paar weer op vaderlandschen bodem teruggekeerd. Even onopgemerkt als de huwelijksreis begon, bijna even onopgemerkt is „de weg terug' geweest. Alleen in Dordt, toen de vorste lijke auto even voor de veerpont moest wachten, is de bevolking in de gelegenheid geweest Prinses Juliana en Prins Bomhard toe te juichen. En Donderdag is onze Prins door H.M. de Koningin plechtig tot lid van den Raad van State geïnstalleerd. Laten wij hopen, dat Prins Bernhard in deze hooge functie veel arbeid mag verrichten, land en volk van Nederland tot rijken zegen- Er zijn in de afgeloopon week veel be langrijke vergaderingen gehouden: de Chr. Historische Unie, de Vcreeniging van Geref. predikanten,, do bond van Chr. leeraren, de Vereen. „Ons Leger", de Ned. Herv. predi- kanten-vereeniging en nog meer andere landelijke organisaties fielden haar jaar- lijksche samenkomsten, waar verschillende belangrijke onderwerpen ter sprake kwa men. En ons Anti-Rev. volksdeel is heden te Utrecht in deputatonvergadering bijeen. De heer Schouten en dr Colijn en nog wel moer mannen van naam zullen daar het woord voeren. Zoo vlak vóór de verkiezin gen is het een genot zulk een massale samenkomst bij te wonen. „De broeders zien" is steeds weer een voorrecht en ons Kamerlid Schouten wij hebben dat pas nog op ons eiland ondervonden is er juist een man voor om het vuur der geest drift te ontsteken- Over massale samenkomsten gesproken. Dat belooft in Rotterdam wat te worden. Daar zal op 19 April dr Colijn, onze A.R. lijstaanvoerder, zijn eerste verkiczingsrede houden. En dat zal geschieden in de vroe gere Nenyto-hal waar 10.000 menschen den Minister-President zullen kunnen zien en hooren. Geloof maar gerust, dat er geen plaats onbezet zal blijven. De ongelukkenlijst is ook deze weck weer met eenige ernstige gevallen vermeerderd. Men kan geen krant in handen nemen, of men leest van droeve ongevallen door het steeds drukker wordende verkeer veroor zaakt. Aan de oude waarheid, dat 4c dood geen onderscheid maakt tusschcn arm en rijk, hoog of laag geplaatst, werden wij ook deze week weer herinnerd. Na eenige dagen ongesteld te zijn geweest is te Den Haag overleden de lieer Ch- M a s- k e n s, buitengewoon gezant en gevolmach tigd minister van België bij het Nederland- sclie Hof. Met, 4en heer Maskens is heengegaan een diplomaat van bijzondere gaven, die in do tien jaren gedurende welke hij zijn land bij het Nederlandsche Hof vertegenwoor digde, zijn taak vervuld heeft op een wijze, welke hem de sympathie en achting van alle groepen deed verwerven. De heer Maskens werd in 1880 geboren. Na de studiejaren was hij aanvankelijk korten tijd werkzaam als attaché aan bet Departement van Buiten landsche Zaken in Brussel, doch in 1903 ging hij naar Parijs, waar hij als attaché aan het Belgisch ge zantschap werd te werk gesteld. In 1904 ging de overledene naar Berlijn, waar hij bleef tot 1906. toen hij overge plaatst werd naar St. Petersburg. Daarna was hij werkzaam te Stockholm, Washing ton en Londen. De heer Maskens werd in 1921 benoemd tot Belgisch gezant te Sofia en in 1927 volgde zijn benoeming tot gezant in Den Haag. Hij was van Vlaamsche afkomst. In het bijzonder heeft de heer Maskens zich gewijd aan de vriendschappelijke ont wikkeling van de Nederlandseh-Belgische betrekkingen. Het tijdstip waarop de heer Maskens zijn werkzaamheden aanving, was bijzonder moeilijk. Steeds heeft de overle dene mot groote tact en staatsmanswijsheid gestreefd, voor beide landen in hun onder linge verhouding het Beste te bereiken. BUITENLAND In den Spaanschen burgeroorlog zit veel minder vordering, dan onrustig Europa wel zou willen. Hoe eerder deze haard van on rust wordt uitgedoofd, hoe beter het voor de onderlinge verhoudingen zou zijn. Hot voornaamste, wat over de krijgsverrichtin gen valt te vermelden is, dat. op het zooge naamde Baskische front, dus in Noord- Spanje, de witten een offensief begonnen zijn, hetwelk Durango als eerste doel heeft en do belangrijke zeestad Bilbao als bekro ning. De nationalisten hebben in deze berg achtige streken goede vorderingen ge maakt en bevinden zich nu reeds onder de rook der eerstgenoemde stad. Eer zij Bilbao bereikt hebben, zal er echter nog heel wat moeten gebeuren. Het gevechtsterrein is zwaar en de Basken, die hier hun vader land verdedigen, hetwelk zij autonoom wil len maken van het centrale Madrileensche gezag, hehooren tot de krachtigste rassen van het Iberisch schiereiland. Zij weten van vechten. Boekt Franco derhalve, ondanks zijn moeilijkheden, in het noorden weder succes, in het zuiden, met name in do provincie Cordova, weten de roode troepen voordee- len te behalen. Do Spaansche weegschaal blijft wellicht zoo weder eens te meer in een soort van hachelijk evenwicht. In Rusland is sensatie verwekt door de arrestatie van den heer Jagoda, een man die tot voor kort aan het hoofd van de zoo gevreesde Gepeoe heeft gestaan, de beruch te geheime politie-organisatie, die als een netwerk van spionnen en verraders heel de Sovjetlanden overspant en zelfs haar ver takkingen in het buitenland heeft- Jagoda geniet niet langer het vertrouwen van Stalin, den rooden tsaar. Hij moet zich op de een of andere manier hebben gecompro mitteerd; misschien is hij, uit verschillende motieven, niet actief genoeg tegen de „Trotskiisten" en andere „reactionairen" op getreden. De man, die de schrik van mil- lioenen is geweest, de kwade geest der Ljoeblianka te Moskou, zit nu zelf achter de tralies, als een gevaarlijk beest. Hij heeft zich, in den loop van zijn carrière, zóó met bloed besmeurd, dat vele Russen hem met genoegen voor een vuurpeloton zullen zien komen. Weinigen zullen medelijden met hem hebben. I-lij is niet de eerste terrorist, die het kind van de rekening wordt. Ver moedelijk ook niet de laatste. Opzien heeft gebaard de verzoening, die tot stand is gekomen tusschcn Adolf Hitler en Von Ludendorff, een der zeer groote Duitsehe aanvoerders uit den wereldoorlog, die kort na de machtsovername door de nazi's, zich min of meer uit het nationale Duitsehe leven had teruggetrokken. Luden dorff is een eigenaardige man, wellicht, om dat hij met een eigenaardige vrouw gehuwd is. Dr Mathilde heet zij in do wandeling en zij beroemt er zich op, meer van godsdienst en wijsbegeerte te weten dan de vakgeleer den. Vandaar, dat Ludendorff in zijn tijd schrift „Am heiligen Quell deutscher Kraft" zulke wonderlijke denkbeelden, men kan gerust zeggen, zulke hei dense he ideëen propageert, die hem aanvankelijk met de nazi's in conflict hebben gebracht- Thans is hij goede vrienden met het regiem en mag de kerkelijke pers zijn denkbeelden niet meer bestrijden. Dit beteekent een nieuwe wolf, op weerlooze schapen losgelaten. Pro testantisme en Roomsch-Katholirisme be loven in liet Derde Rijk zware dagen! Een Engelsch blad heeft het gerucht ver spreid, dat deze vriendschap II i lier-Lu cl n- dorff ook politieke gevolgen zou hebben, nl. non toenadering tot Rusland zou betre kenon. Dit is een veronderstelling, die go heel en al in de lucht hangt! In Frankrijk heeft Blum de openbare meening verbaasd door zijn nieuwe sociale maatregelen. De winkels zullen er voortaan twee dagen per week moeten gesloten zijn, om het personeel een gelijke mate van vrij heid te geven als de fabrieksarbeiders, die hun veertig-urige arbeidsweek voor een deel reeds hebben, en voor een ander deel er sterk op aandringen. Het zakenleven zal over deze maatregelen niet verheugd zijn, evenmin ais over het besluit, weer 200 mil lioen uit te (rekken voor nieuwe, groote werken. Werkverschaffing is natuurlijk prachtig, doch het crediet van Frankrijk, dat toch reeds aangetast is, mag niet er door ten gronde worden gericht. Blum had beloofd bij het uitschrijven van de laatste groote defensieleening, zich van dit soort maatregelen voor onbepaalden tijd te zullen onthouden. Maar de man wordt gedrongen in een richting, die hij zelf allicht niet wenscht. Hij is de gevangene der uiterst links georiënteerde partijen- Hij moet mee loopen of heengaan, hetwelk een pijnlijk dilemma voor hem beteekent. Ook in Palestina botert het nog steeds niet. De Arabieren gevoelen er weinig voor, BESTE NICHTJES EN NEEFJES, Met een groote stapel brieven voor me begin ik aan de beantwoording van jullie epistels. Fijn, dat jullie weer allen zoo goed aan ons hoekje gedacht hebt! Van de meesten hoorde ik, dat ze het in de Paaschvacantie best naar hun zin gehad hebben. Daar ben ik blij om. En nog leuker vond ik het, dat sommigen er zoo heel kalm achter lieten volgen: „nu moeten-we Dins dag weer naar school. Maar dat vind ik niets erg; ik ga altijd wel graag!" Jullie hebt gelijk: een vacantie dient toch eigenlijk ook voor een deel om ons verlangen naar school weer eens wakker te maken. Als je een paar maanden flink hard gewerkt en geleerd hebt, denk je wel eens: „hè, die vervelende school! 'k Wou, dat 'k nu eindelijk eens vrij was! Maar aan 't eind van de vacantie kom je toch meestal tot de erkenning: „orli, die school is nog zoo kwaad niet, 'k wil er nu best weer heen!" Gelukkig hebben we de meeste dagen ta melijk goed weer gehad hè? 't Was nog wel met zoo lekker zoel als nu, maar toch droog en zonnig. Jullie hebt allemaal volop van de buitenlucht kunnen profiteeren! Nu zal ik jullie eens gauw de oplossin gen vertellen. De meesten hadden alles go- vonden, dat was een bewijs, dat ik het jullie niet al te moeilijk had gemaakt. Maar: je had wel erg véél te bedenken, hè? 1. deurknop. 2. de ezel van Bileam. 3. handschoenen, 4. naald. 5. leeuw. 6. de hoedenfabrikant 7. bloembedden of hunnebedden. 8. niets; men loopt die zonder spreken voorbij. 9. hartediefjes. 10. pop. Zie je wel? Jullie Had Haast alles goed geraden. De prijs is voor Jacob Wagner, die door verschillende voorafgaande eervolle vermel dingen daarvoor het meest in aanmerking komt op 't oogenblik, terwijl al zijn oplos singen goed waren. Nu het nieuwe werk. Inzending daarvan uiterlijk tot en met Dinsdagmorgen 20 April. Weer allen present? Tot over twee weken dan! 1. Men .vindt mij wel in 't water, ook op 't land. Niet in de zee, niet in de lucht. Maar des te meer in mijn vaderland. Wat ben ik? 2. Ik hen een hoorn, die in warme landen groeit. Zet men mijn derde letter aan mijn hoofd en mijn hoofd aan mijn staart, dan geef ik licht. 3. Tweemaal i en tweemaal e Tweemaal n en nog eens g Dan een r en nog een w 't Wordt rondom bespoeld door zee Weest in 't zoeken niet vervaard Ik Ben te zien op Neerlands kaart 4. Ik besta uit drie lettergrepen, mijn eerste is liet omgekeerde van de naam van een donker menschenras; mijn andere deel diende vroeger, toen het kruit nog niet was uitgevonden, om te schieten. Mijn geheel is een prachtig natuurverschijnsel. 5. Ik doet soms dienst bij 't bouwen Hutten maakt men zeifs van mij Wil men me omgekeerd aanschouwen Zoek dan in een bakkerij. 0. Welke meisjesnaam verandert in een jongensnaam door 't weglaten van de eerste letter? 7. Als je mijn eerste hebt, heb je mijn tweede niet. Als je mijn tweede hebt, heb je mijn eerste niet. Maar als je beide hebt, heb je mijn eerste vast niet. 8. Welke zwartjes zouden 't wezen, Die nu hoog, dan laag eens staan En met stokjes, soms met vlaggen Op en neer langs balken gaan? Nu, hieraan heb Jullie wel weer voldoende zou ik denken. Doe maar weer goed je best, dan vind je ze vast allemaal! Nu vlug de briefjes. Louisje M. te Fijnaart. Je brief was toch nog best op tijd hoor, al had je lang ge wacht Ja, ik heb ook een prettig Paasch feest gehad. Was de zanguitvoering mooi? Wat fijn, da.t nieuwe gebouw! Je werk was goed hoor! Houd maar vol! Groeten aan allen. Dag Lous! Trijntje W. te Stad aan 't Haringvliet. Wat een boel teekeningen. En ook al een paal letters! .Te wordt al maar knapper, geloof ik. Ga maar zoo door misschien heb ik dan voor jou ook wol eens een heel klei n, maar toch heel mooi prijsje. Daag! Hans W. te Stad Ben jij een week uit geweest? Heerlijk! Maar je moet een beetje, duidelijker schrijven hoor! Want ik kon bet haast niet lezen. En je kunt het best beter, kleine rakker. Denk om je tante's oogon, begrepen? Moest ik die sommen uit rekenen? Dat begreep ik niet goed uit je brief. Nu, je schrijft maar eens gauw weerl De tcekening was leuk. Dag hoor! Jacob W. tc Stad Wat fijn, die ringen en die rekstok! Ben je blij met je prijs? Arte komt hem zeker wel halen, 'k Zal zorgen, dat hij klaar ligt Bram is zeker al weer hard aan 't werk. Troost je maar, Jaap: met Pinksteren komt hij al weer een poosje, en dat duurt al niet zoo heel lang meer! Tot volgende keer hoor. Dag Jaap! Jan W. te Stad Jouw werk" was ook best hoor. En je briefje was duidelijk ge schreven. Je hebt zeker wel volop genoten, dio week dat je uit was? Bevalt het weer goed op schooi? 't Is zeker al gauw over gaan, is 't niet? 'k Ben benieuwd, welke berichten ik met Mei van jullie hoor! Daag! Jannv v. Driel te Beverwijk. Wat lieb jij me verrast met. dat fijne kleedje! 'k Kon mijn oogen haast niet gelooven! 't Ligt al keurig te prijken in mijn kamer. Wat fijn. dat je nu een betrekking hebt Doe maar trouw je werk, dan zal 't waarschijnlijk best lukken, 'k Hoop dat 't goed gaat hoor! Nog maals mijn hartelijken dank en aan allen de groeten, 'k Heb meermalen hooren vertellen, dat Bakkum een fijn plekje is voor wie 's zomers graag aan zee zijn. Dat tref je dus wel bijzonder. Nu, het allerbeste hoor! Dag Jannyl Jan en Jacob Seters. Wegens zuinigheid op mijn plaatsruimte neem ik jullie ditmaal maar samen. Wat heerlijk, dat Moeder weer thuis is. Prachtig, dat die ernstige operatie zoo goed geslaagd is. Als 't nu zulk heerlijk lenteweer wordt, zal Moeder gauw weer aansterken ook, hè? Nu jongens, doe mijn hartelijke groeten aan de beide ouders, en zorg maar weer, dat ik va,n elk de volgende keer weer zoo'n gezellige, brief heb. Daag! Tot zoover voor ditmaal. Er liggen nog een paar briefjes, 4 stuks, die ik volgende keer nog even zal beantwoorden. Die nichtjes en neefjes wachten dan wel tot Zaterdag met schrijven, dan hebben ze het antwoord en dan kan hun brief er toch nóg op tijd zijn. Aan allen de hartelijke groeten van, jullie TANTE TINEj P.S. De poëzie albums kunnen Zaterdag a.s. bij Boekhoven worden gehaald. - den Joodschen invloed in hun land hand over hand t.e zien toenemen. Zij wenschen meester te blijven in eigen huis. Een wensch die zeer zeker gemotiveerd is! Wonen zij niet reeds eeuwen en eeuwen op den bodem dien de Joden in de eerste eeuw na Christus moesten verlaten? Thans is er sprake van een verdeeling van het heilige land in twee lange strooken: een kuststrook voorde Joden, een binnenlandsche zone voor de Arabische bevolking. Ook de Zionisten zijn tegen <Mt plen. Waarom? Omdat zij heel Palestina en liefst ook nog belangrijke dee- len van het over-Joi daansche, tot hun be- ecWkking willen hebben, om er, naar hun ideaal, de meerderheid te vormen. De hooge heeren in Londen, die tenslotte een uitspraak zullen moeten doon over de hangende verschillen en wegen zullen moe ten beramen om tot een oplossing te ge raken, die in dit deel der wereld een vei lige toekomst waarborgt, zullen voorloopig nog wel met diepe denkrimpels zitten Iets over samengestelde fosforkali-meststoffen Dat de belangstelling voor de samenge stelde meststoffen belangrijk is toegenomen, dit vooral in den tuinbouw, is wel bekend. Evenwel is dit hoofdzakelijk het geval bij de volledige geconcentreerde meststoffen, dus bij die welke alle plantenvoedende stoffen in verschillende vorm bevatten. Nu er ook in den handel meststoffen voor komen, welke alleen fosforzuur en kali be vatten, is het hier hoewel samengesteld toch verschil omdat deze geen stikstof bevatten. Maar deze zijn daarom niet minder be langrijk, vooral in den tuinbouw nu men meer en meer gaat letten op de verzouting van den bodem. Hiervoor zijn de samenge stelde meststoffen van groot belang. In den tuinbouw waar veel zwaarder dient te wor den gemest dan in den landbouw en waar men de vochttoevoer zoowel in het open spel als in kassen en bakken ook niet altijd in de hand heeft, speelt deze kwestie een belang rijke rol. Zooals wij reeds opmerkten, komen er in den handel voor de samengestelde fosfor- zuurkali-meststoffen n.l. Sulkaphos. Deze genoemde meststof is daarom van groot belang, omdat ze bevat 22 pCt. fosfor zuur gemakkelijk afneembaar in den vorm van dicalcium fosfaat en 22 pCt. kali, in den vorm van zwavelzure kali dus chloorvrij. Ook is er van genoemde meststof een gefa briceerd met 20 pCt. fosforzuur en 25 pCt. kali. Om een volledige bemesting te verkrijgen, moet dus stikstof worden bijgevoegd. Dit kan ook zijn voordeelen hebben, boven de volledige samengestelde meststoffen, men kan dus hier de stikstof zelf kiezen en ne men welke vorm de beste is voor zijn grond, terwijl deze dan tevens aangepast kan wor den bij het gewas en structuur van den grond. Van groot belang is ook dat Sulkaphos, geen ballaststoffen bevat, met deze afwezig heid hangt tevens samen, dat de zoutconcen- tratie in het bodemvocht bij het gebruik van deze meststof veel kleiner is, dan bij toepas sing van laaggvadige meststoffen. Hierdoor wordt voorkomen, dat de onder- aardsche deelen der planten veel minder ge vaar loopen voor verbranding, wat vooral bij jonge wortels nog al eens het geval kan zijn terwijl dan tevens het zoo gevreesde verzouten van den bodem wordt tegenge gaan. Wijzen wij tenslotte nog eens op de afwe zigheid van chloor, waardoor deze meststof dus ook gebruikt kan worden bij chloor-ge- voelige gewassen, dan zal deze nog nieuwe meststof haar weg vinden in den, land- en tuinbouw. Laten wij mogen besluiten met de opmer king, dat iedere land- of tuinbouwer dit jaar nog eens uitvoerige proeven neemt, het zou zeker in het belang van den land- en tuin bouw zijn. NED. HERV. KERK Drietal: Te Rotterdam (vac.-G. H. Wa genaar), A. A. Wildschut te IJmuiden-Oost, D. Broers te Schiedam en L. J. Cazemier te Terneuzen. Beroepen: Te Oude-Tonge, T. van der Hee te Polsbroek. Te Tienhoven, H. B. Spijkerboer te Woudsend. Aangenomen: Naar Welsum bij Olst, H. J. C. A. Couvée, laatstelijk predikant der Eglise Reformée de France. Bedankt: Voor Kerkdriel, A. Kentie te Haamstede. GEREF. KERKEN Tweetal: Te Gameren, K. J. Schaafsma, cand. te Gasselternijeveen en H. J. Spier, hulpprediker te Den Haag. Aangenomen: Naar Beetsterzwaag, cand. A. Vellema, hulppred. te Grouw. GEREF. GEMEENTEN Beroepen: Te Dirksland, J. Fraanje te Barneveld. Beroepen: Te Rijssen, J. Vreugdenhil te Kampen. BAPTISTEN GEMEENTEN Beroepen: Te Vriescheloo, A. G. Ba- rendrecht te Haarlem. INDISCHE KERK Aangenomen: Naar Fort de Cock, Dr. J. W. Bart te Veldhoven (N.B.). HERDENKING STATENVERTALING De commissie voor de herdenking van het driehonderdjarig bestaan van de Staten vertaling, die op initiatief van het Nederland sche Bijbelgenootschap werd ingesteld en die bestaat uit vertegenwoordigers der verschil lende kerken, die de Statenvertaling gebrui ken, heeft thans het programma vastgesteld voor de herdenkingssamonkomst. Deze wordt gehouden op Woensdag 16 Juni in de Nieuwe Kerk op den Dam te Amsterdam. Zij staat onder leiding van Prof. Mr. P. Scholten, voorzitter van het Bijbelgenootschap, die het openingswoord zal spreken. De zorg voor het liturgisch gedeelte is toevertrouwd aan Ds. W. van Limburgh te Amsterdam, voor zitter van de afdeeling Amsterdam van het Bijbelgenootschap. De beteekenis van de Sta tenvertaling voor volk en kerk wordt daarna uiteengezet door de beide sprekers Prof. Dr. W. J. A alders van Groningen en Prof. Mr. A n e m a van de Vrije Universiteit. BEROEPBAAR De heer H. A. van Loon, Cand. tot den H. Dienst bij het Prov. Kerkbestuur van Zeeland, stelt zich beroepbaar in de Ned. Herv. Kerk. Zijn adres is: Dorpsstraat A 105 Renswoude (Utr.), „MAAS"-NYMPHEN MOEDERS STEM Dientje is een leutig meisje Ietwat ouder dan drie jaar Met de uitspraak onzer landstaal Speelt ze 't al een heel eind klaar 't Is een aardig bij-de-handje Alles wat in huis geschiedt Heeft haar aandacht, houdt haar bezig Zelfs 't geringst' ontgaat haar niet. In de kamer van haar vader Hangt een toestel aan den muur Als dat belt en vader praat dan Luistert Dientje heel secuur Of er somtijds een bekende Staat aan 't andr' eind van de lijn Want dan wil z' om „dag" te zeggen Ook wel aangesloten zijn. Die bekende stemgeluiden Onderscheidt ze magnefiek Ze hoort heel goed of 't oom Jan is Of oom Henk of tante Riek. Laatst was Dientje op visite Bij een kennis uit de straat Waarmee z' ook wel eens een keertje Langs een draadje had gepraat. Toen ze in diens achterkamer Het bekende kastje zag Vroeg ze: „Moet U niet eens praten „Dan zeg ik ook even: dag!" Buurman sloot toen met een glimlach Even Dientjes moeder aan En hij vroeg haar te probeeren Om haa/r dochter te verstaan Hij gaf 't kind het toestel over En vol zelfverzekerdheid Riep ze vriendelijk: „Dag Mammie! „Is ik nou geen groote meid?" Maar toen moeder iets terug zei Beefde 't toestel in haar hand: Heusch: dat was de stem van moeder...! 't Kleine ding ivas overmand Ze kreeg tranen in de oogen Dat geluid verraste Dien. Even keek ze in den horen Of ze mammie ook kon zien. Maar die bleef helaas onzichtbaar (Wat 't kind niet begreep) en toen Gaf ze, om haar vreugd te uiten, Maar de telefoon een zoen. (Nadruk verboden) HAKATE EEN BRIEF AAN DE ALG. SYNODE Tegen communisme en nat.-socialisme Door den heer H. Kool te Den Haag is d.d. 30 Maart j.l. aan de Alg. Synode der Ned. Herv. Kerk een schrijven gezonden, waarin 'hij herinnert aan de motie, in Fe bruari 1936 ingediend door 5 ouderlingen der Ned. Herv. Gemeente van Den Haag, en waarbij gevraagd werd, dat dit College in stemming zou betuigen met een adres aan de Synode, in zake twee met name genoemde predikanten der Ned, Herv. Kerk, die sym pathiseerden met Sowjet-Rusland. Ook werd gevraagd om een clausule in de belijdenisvragen, waarin ook gewezen werd op de aanwezigheid van predikanten in de N. H. Kerk (o.a. dr. Boissevain te Leiden) die eveneens een dictatuur wenschen en pro- pageeren, zij het een andere dan de eerstge noemde nl. die, welke hier te lande door de N.S.B. wordt voorgestaan. De brief van 29 Febr. 1936, waarin adr. een en ander onderstreepte, en ook latere, hebben hun doel niet bereikt. Reden waarom, de heer Kool zich wendde tot het Classicaal Bestuur van 's-Gravenhage. Dit berichtte hem, dat vóór de be handeling van den brief een som van 100 moest gezonden worden, welk bedrag bij handhaving van het „aan gevallen kerkeraadsbesluit" verbeurd was en waarschijnlijk nog verhoogd zou moeten worden. Om verschillende redenen is de som geld niet gezonden: een der redenen dat in een Christelijke gemeenschap, waar op geregelde tijden, o.a. in Maart, volgens voorschrift ver gaderd moet worden ,voor dat hooger beroep geen geld moest geëiseht worden. Daardoor is geen uitspraak der Kerk ge komen. En nu verzoekt adressant aan de Alg. Sy node, om het Classicaal Bestuur te verzoeken, den brief alsnog te behandelen, zonder daarvoor vooraf f 100 (of meer) te eischen: öf, indien dit volgens regle mentair voorschrift niet mag of kan, zelf haar oordeel in deze uit te spre ken, zulks in 't belang van de vrijheid der Kerk. ZENDINGSJUBILEUM Het 25-jarig bestaan van de Zending der Geref. Kerken in Zeeland, N.-Brabant en Limburg Magelang en Temanggoeng heeft aanleiding gegeven tot het uitgeven van een herinneringsboek. Het van talrijke illustraties voorziene boek gaat eenige maan den vooraf aan den eigenlijken jubileum datum: 12 Sept. 1937, doch met reden; men hoopt van elk Geref. gezin in de betrokken provinciën iets meer dan de kostprijs 15 cents te ontvangen. Wie niets kan beta len, krijgt het boekje gratis: evenzoo zij, die het gironummer van Ds. C. v a n N e s te Oegstgeest (163376) bedenken. Deze „over winst" is dringend noodig voor den bouw van drie kerken, nl. te Blondo, te Parakan en in de hoofdstad Temanggoeng. De inhoud van het gedenkboekje is een treffend staal van den zegen, in en door een klein en eenvoudig, in Gods kracht begon nen werk ontvangen. Dit wordt door Ds. Merkelijn, Ds. van Nes, de heeren Lok. Kui pers en de dames Dr. Drekmeijer, van Schei ven en Baarbé, op boeiende wijze geschetst. LUTHERMANUSCRIPT ONTDEKT Te Aceum in Jeverland (Duitschland) heeft men in oude archieven in een Bijbel uit het jaar 1693 een kostbare vondst gedaan, nl. een eigenhandige verhandeling van dr. Maarten Luther en zijn medewerker Johan nes Bugenhagen, handelend over Bijbel citaten en hun vertaling en uit het jaar 1543 stammend,

Maas- en Scheldebode | 1937 | | pagina 3