Antirevolutionair Orgaan voor de Zuidhollandsche en Zeeuwsche Eilanden IN HOC SIGNO VINCES IUROL doet ze verdwijnen! Het Prinselijk Paar weer thuis 'RIL 1937 vde... 4DING ZATERDAG 10 APRIL 1937 52E JAARGANG N°. 4887 Vetwormpjes Sproeten komen vroeg in het voorjaar, koopt tijdig een pot Sprutol. Bij alle Drogisten DE HEER A. A. HOGEWEG GE-INSTALLEERD ins een e haar n, met zullen trekke- 'rissche U de ollectie ooedigl las, Th. J. H. bij Leiden Te Ven te Retraa- Midwolda, S. J« d. te Joure. eer Abts- en Si» k te Kamperland, 3.), cand. J. van Voor Zegveld, J, ek. lorrnemaire, cand, ilburg. Naai! Kleer, hulppred. Uithuizen, A. W, erts. A. W. Wymenga e jaarvergadering iril te U t r e c h t) is voor de leden r. Timmer van king over aange» rakende. In ver» 1 voorstel van de „Het Hoofd- ïissie, die in stu- nselen van het e 1, waarover ibouw" het eens nede de door del Commissie ern» houden; b. het e door de Synode issie. 2e. Deze a resultaten van nogelijk aan het gepubliceerd in n conclusies jaar of begin b u it e n g e- lering, en over de hou- zrde Bond in oorstellen zal die overbekend worden en it wij vermaand in boven alles", n boek van Ds. g waarin deze laait vraagt nu if toch?" lil len. Het is da itief van de be- 22 37, Mark, it Deut. 6 5 en zult liefhebben reheel uw hart, geheel uw ver- !uiteloosheid en luatie gebracht, lering verder de iterzijde in het d en het gezag en verzwakken, inje moeten wij •er. Deze Courant verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per drie maanden franco per post f 0.90 bij vooruitbetaling. BUITENLAND bij vooruitbetaling 8.50 per jaar. AFZONDERLIJKE NUMMERS 5 CENT. Uitqave N.V. DRUKKERIJ EN UITGEVERIJ v.h. W. BOEKHOVEN 6 ZONEN. SOMMELSDIJK Tel. Interc. No. 202 Postbus No. 2. Alle stukken voor de Redactie bestemd, Advertentiën en verdere Administratie franco toe te zenden aan de Uitgevers. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 8 uur. Advertentiën 20 cent. Reclames 40 cent. Boekaankondiging 10 cent pei regeL Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen Ij-— per plaatsing Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte. DE N.S.B. IS REVOLUTIONAIR De N.SjB. heeft in hun oog een martelaar cr bij gekregen. Aan burgemeester Pont van Hillegom is op zeer korten termijn door de Kroon eervol ontslag verleend. Wij vinden dat zeer juist en gelukkig, niet voorden man zelf,want die is diep te beklagen. Maar voor de handhaving van het gezag is het noodzakelijk dat de regee ring handelend optreedt. Dat behoeft niet met vuistslagen op de tafel gepaard te gaan, maar door rustig voort te schrijden en de teugels van het bewind onwrikbaar vast te houden. Het moet in Nederland onbestaanbaar zijn dat een ambtenaar, die trouw aan de regeering en de grondwet gezworen heeft, toch heengaat en tracht de regeering en het gezag opzij te zetten en den partijleider boven alles zet. Dat is juist het gevaar van de N.S.B., zij is revolutionair. En dat het hun ernst is mot de toepas sing der revolutionaire theoriën zien wij telkens om ons heen. Wij behoeven daar voor niet naar Duitschland te gaan, hier in ons land nemen zij tot geweld hun toe vlucht en trachten zelfs zoo het hun moge lijk ware, vergaderingen van andersdenken den te verstoren of door een gewelddadig pptreden onmogelijk te maken. Het jongste voorval te Oud-Vossemeer be wijst dat overduidelijk. De N.S.B. is een groot gevaar dat wij niet moeten onderschatten. Overal trachten zij in te dringen. Met brutaal geweld trachten zij hun verderfelijke beginselen ingang te doen vinden. Het voorbeeld van Duitschland waar een godsdienststrijd gevoerd wordt, welke, zoo God zelf het niet verhoedt, uit zal loopen op knechting van de Kerk en vernietiging van de geloofsvrijheid, zij voor ons een baken in zee. Terwijl daarnaast de persoonlijke vrijheid geheel aan banden gelegd is, zoodat men alleen maar vrij is zoover als de leider die Vrijheid goedkeurt. De gansche persoon, de Kerk, de school, het gezin, ja het geheele leven wordt in dienst van den staat gesteld, welke tot een ontzaglijke hoogte verheerlijkt wordt, tot een hoogte welke gelijk staat met staats- vergoding. Alle leven moet in zulk een atmosfeer Verstikken. En dan heeft men hier te lande nog den euvelen moed, om te zeggen en te propa- geeren, dat zij de ware vrijheid brengen, dat zij de burgers uit het dwanghuis van deze maatschappij uit zullen voeren en hen zullen leiden tot de heilstaat welke de N.S.B. belooft. Precies hetzelfde heeft men in 1795 ge zien, toen voorspelde men ook vrijheid, doch men bracht bittere dwang en een schrikbewind dat zich alleen door de tegen standers uit den weg te ruimen, kon hand haven. Hetzelfde zullen wij nu weer beleven, zoo het oor te luisteren gelegd wordt naar deze vogelaar, want de N.S.B. is geen haar beter dan de richting van 1795. Zij ijvert onder een anderen naam en met een andere doel stelling voor diezelfde revolutionaire begin selen, welke een zee. van jammer en ellende over ons land en volk zullen brengen. Wij moeten tegenover elke openbaring dor revolutie ons beginsel stellen en dat uit dragen met alle kracht, want alleen door het vierkant tegenovergestelde, n.l. het Evangelie, is de revolutie te bedwingen en te overwinnen. In dien strijd baten geen lapmiddelen, Wij moeten positief zijn, dat vraagt en eischt God van ons. Brutale inbraak te Ouddorp Bij de familie Heino op den Frienschen- weg te Ouddorp zijn op klaarlichten dag terwij! de bewoners op familiebezoek wa ren, dieven de woning binnengedrongen Met behulp van een breekijzer hebben zij zonder dat de buren daarvan iets bemerk' hebben, de voordeur opengemaakt. Men vermoedt, dat hier ter plaatse bekenden aan het werk zijn geweest. Uit een kast in de slaapkamer is voor een bedrag van eenige honderden guldens aan familiejuweelen gestolen, o.a. een juweelen hanger en een broche. Verder een gouden horloge, een gouden ketting enz. Op hun vlucht hebben de dieven nog een gouden armband verloren. De politie van Ouddorp heeft een uitgebreid onderzoek ingesteld. „Schuttevaer" Afd. MiddelbandsSommelsdijk De algemeene vergadering van bovenge noemde afdeeling is Woensdagavond gehou den in hotel Spee, te Sommelsdijk. Door het ongunstige weer was het bezoek niet druk. De Voorzitter, Burgemeester den Hollander, vond het jammer, dat er niet meer leden aanwezig waren, maar noemde het toch nog verheugend dat verschillende afwezigen juist werk gevonden hadden, omdat het den schip pers niet naar den vleesche gaat. Spr. her innerde in zijn openingswoord aan het feit, dat de afdeeling 40 jaar bestaat. Op 27 Oct. 1896 is de afdeeling opgericht met aanvan kelijk 8 leden, terwijl 4 personen adhaesie hadden betuigd. Het eerste bestuur bestond uit de heeren: A. J. Hoek, vice-voorz., M. van Kassei, voorz.; D. Schellevis, secr.; Witvliet, penn.; Heintjes en Hanson, leden. Uit de notulen bleek, dat voor de tot standkoming „alle zeilen moesten worden bijgezet". In de afgeloopen veertig jaar heeft de afdeeling nog de eer gehad de algemeene vergadering te ontvangen. Op deze alge meene vergaderingen zijn door de afgevaar digden van deze afdeeling verschillende voorstellen verdedigd en verbeteringen voor de schippers verkregen. Het bestuur over weegt weer eens een algemeene vergadering aan te vragen, maar zal vooraf een onder zoek instellen naar de kosten er aan ver bonden. Wegens het bedanken door den heer Van der Gevel als secretaris, zal de heer M. Joppe, als zoodanig op deze vergadering fungeeren. Besloten wordt f 10 bij te dragen in het Mr. Harm Smeenge fonds. De penningmeester heeft f 79.10 ontvan gen en f 92.20 uitgegeven. De rekening sluit dus met een nadeelig saldo groot f 13.10. De heeren Van IJzerlooi en Verschelling controleeren de bescheiden en vinden alles in orde. De heeren T. van der Doel en J. Polak worden herkozen als bestuursleden, terwijl tot secretaris wordt gekozen de heer Verschelling. De heer M. Joppe wordt aan gewezen als afgevaardigde naar de te 's-Gravendeel te houden algemeene verga dering. Den afgevaardigde wordt opgedra gen de medewerking van „Schuttevaer" te vragen voor het uitbaggeren van de „Kleine Beer". Bij de rondvraag kwam ter sprake het nachtschutten, waarvoor extra tarief betaald moet worden. Dit wordt onbillijk genoemd, omdat de schepen niet kunnen vertrekken, omdat er geen water ingelaten wordt en daarom pas 's avonds de sluis kunnen pas- seeren. De Voorzitter vestigt de aandacht op de tegenstrijdige belangen bij de sluis, eener- zijds voor schutting, anderzijds voor water- loozing. Het is heel moeilijk dit goed en af doende te regelen. KAPITAALTJE IN EEN KLUWEN Een gezin te Breukelen verrast Een gezin te Breukelen, waarvan de man steuntrekker is, werd wel op een zeer aangename wijze verrast. Uit een leeg poe derdoosje, waarover een kluwen wol gezeten had, kwam bij opening een aantal bank biljetten ter waarde van 1200 te voor schijnt Een achttal jaren was een dochter van familie Den Uil bij een heer in betrekking als huishoudster, aldus de Vooruit. Toen zij een paar weken haar werkzaamheden te Bilthoven vervuld had, overleed de vrouw des huizes, doch de huishoudster deed haar werkzaamheden zeer tot. genoegen van meneer en het dienstverband werd eerst in Augustus jl. verbroken, omdat hij zijn huis houding opbrak en op kamers ging wonen. Bij het ooruimen kreeg de huishoudster ver schillende dingen, o.a. een kluwen wol. De wol was gewonden op een gewoon cartonnen medicijndoosje. De huishoudster ging naar haar ouders terug en de gekregen dingen werden bij moeder thuis in de kast gebor gen. Het meisje verliet de ouderlijke woning weer en de gekregen voorwerpen werden, voor zoover zij die niet noodig had aan moeder geschonken. Moeder had de wol noodig om een kous van een nieuwe voet te voorzien en zienderoogen minderde de kluwen Op een gegeven moment was de wol op en niets dan het doosje bleef cp tafel liggen. Er was uiterlijk niets aan te zien. maar de vrouw was nieuwsgierig. Eerst werd er eens ge keken wat er op het doosje stond en zij las: „De heerBilthoven. viermaal daags een poeder." De vrouw dacht aan dengene. voor wien de poeders bestemd waren geweest en de nieuwsgierigheid ging nog verder: zij wilde wel eens kijken of er nog een poeder in zat Wie beschrijft de verbazing van de vrouw, toen het doosje niet anders bevatte dan papier! Het papier werd eruit gehaald en zij vond bankbiljetten^ zeven van honderd, één van tweehonderd, één van driehonderd, samen twaalfhonderd gulden! Begrijpelijk, dat men zeer aangenaam ver rast was. Alleen is het nu nog de vraag, wie de rechtmatige eigenaar van het gevonden geld is. huidonzuiverheden en puistjes Gebruikt bij gelaat".verzorging witte PuroL Doos 30 en 60 ct. Bij Apothekers en Drogisten. Coöp. Boerenleenbank te Dirksland Jaarlijksche algemeene ledenvergadering in gebouw Odeon De voorzitter de heer J. Buth G.Jz. opende op de gebruikelijke wijze de vergadering en concludeerde uit het druk bezoek een daad van medeleving door de leden. De notulen van de vorige vergadering wer den door den kassier gelezen en onveran derd vastgesteld. Dan komt aan de orde de rekening en do balans over 1930. De rekening sloot met een totale ontvang en uitgaaf van f 732167.44. Na een gunstig rapport, uitgebracht door de controle-commissie, l>ij monde van den heer J- Roodaant K.Pz., werd deze rekening onveranderd goedgekeurd, eveneens, de ba lans, die sloot met vorderingen en schulden van 004782.19. Dan komt aan de orde het jaarverslag der bank over 1936, waaruit we o.a. vernamen dat de totale ontvangst had bedragen f 704605.53 en de totale uitgaaf f 712407.82. Totale omzet f 1.417.013.35 tegen f 1.520.614,90 over 1935. Het ledental bedroeg op 1 Januari 193G 409 en op 31 December jL 424. In 1936 werden 22 nieuwe spaarbank boekjes uitgegeven, zoodat op 31 December 1936 totaal waren uitgegeven 695 Ingetrok ken tot December 1936 241, alsnog in omloop 451. Het aantal uitgegeven voorschotboekjes was 219. Per 31 Dec. j l liepen 75 voorschot ten tot een bedrag van f 275832.14. Van 16 loopende rekeningen werd gebruik gemaakt. Het aantal dagibocknummers bedroeg in 1936 totaal 2498 tegen 2377 over 1935. In 1936 werd aan spaargelden ontvangen f 271259.33 over 1935, alzno een verminde ring van f 17199.91 en over 1936 werd aan spaargelden terugbetaald f 210381.05 tegen f 296018.07 over 1935, alzoo een verminde ring van f 55661.02. Aan voorschotten word uitgegeven f38700 tegen f 16450 over 1935, alzoo een vermeer dering van f 22250; aan aflossing voorschot ten totaal ontv. f 36026.79 tegen f 25182.87 over 1935, alzoo een vermeerdering van f 10813.92. In loopende rekening werd over 1936 ont vangen f 20313177 tegen f 179814.81 over 1935, een vermeerdering van f 23289.96 en uit gegeven aan de leden f 209807.50 tegen f 187961.95 over 1935, een vermeerdering van f 21815.55. Door de Bank werd uitbetaald aan: tarwe- gelden f 118915.59; cichoreisteun f 681.22; Landbouw Crisis-organisatie f 3215.95 en voor steun kleine hoeren f 235. Het bestuur stelt voor de winst zijnde f 3264 aan de reserve toe te voegen. De heer Hagens vindt dat er reeds een tamelijke reserve is en vraagt of het niet beter is, gezien de tijdsomstandigheden, om een deel van de winst aan den geldnemer ten goede te laten komen. De Voorz. wijst er op dat niet alleen op de belangen van den geldnemer maar ook op de belangen van den geldgever gelet dient te worden. De Bank maakt hier niet zulke groote winsten als wel andere banken doen. Door de voorstellen tot vaststelling van de rente voor dit jaar zal voor 1937 de winst wel minder zijn dan over 1936. Het is altijd goed en voorzichtig dat een bank een vol doende reserve heeft. Vervolgens wordt met 143 van de 160 uit gebrachte stemmen tot bestuurslid herkozen de heer J. van Kempen, terwijl de heer J. Bosschioter met hetzelfde ttemmenaantal wordt herkozen als lid van den Raad van Toezicht Tot plaatsvervangende bestuursleden wor den herkozen de heeren Jn. de Bonte en W. H. van Nieuwenhuijzen. Tot leden van de commissie voor het nazien der rekening worden gekozen de heeren L. v. d. Wekke en S. Poortvliet. De verschillende renten worden daarna als volgt vastgesteld: voor spaargelden 2.88 pet., voorschotten 4 pet., hypotheken 3.85 pet., loopende rekening credit 2.88 pet. en loo pende rekening debet 4 pet. Door de vast stelling van deze rente zal de winst kleiner worden dan in 1936. In de rondvraag wijst de Voorz. er op dat het bij de jaarlijksche controle herhaalde malen voorkomt, dat verscheidene leden nog steeds nalatig blijven hun hoekjes tijdig in te leveren. Dit werkt zeer remmend voor een goede controle. Het is beslist noodig dat de boekjes tijdig worden ingeleverd en ook weer tijdig worden afgehaald. Nadat ook de kassier nog even over deze zaak een toelichting had gegeven, volgde sluiting. Na een huwelijksreis van drie maanden Was het tot in den laten namiddag ten eencn male onmogelijk te ontdekken hoe laat en waar liet Prinselijk Paar de Neder- landsche grens had overschreden, omdat men het in de Residentie zelf niet wist en zij, oie het wel wisten, absoluut niets wenschten mee te deelen, het vermoeden, dat Prinses Juliana en Prins Bernhard tegen een uur of zes Dordrecht zouden pas- seeren, werd in don loop van den dag steeds sterker. Ook aan den Maasoever in Dordrecht zoowel als in Zwijndrecht bleek dit gerucht reeds te zijn doorgedrongen, want omstreeks half vijf stond het in de straten en vooral bij het pontveer reeds zwart van do menschen. Ook aan den anderen Maasoever, in Dordrecht stonden honderden menschep, te wachten. Velen stonden er al van 2 uur af en hoewel van de komst van het Prin selijk Paar niets positiefs vast stond, bleven de menschen geduldig staan wachten. Het geduld werd zwaar op de proef gesteld. Reeds vreesden velen, dat het zoo verras send bericht tenslotte toch ioos alarm ge weest zou zijn, toen de komst van een Rotterdamschc politie-motor met zijspan aan de Zwijndrechtsche kant van de Maas den wachtenden menschen weer nieuwe moed gaf. Ileel lang duurde toen de onzekerheid niet meer want even voor half zeven reed een grijze Ford langs do file wachtendo auto's- Achter het stuur zat de secretaris van den Prins, Jhr. Boëll, die het Prinselijk Paar tot de Nederiandsche grens was tege moet gereden en die nu snel vooruit was gegaan om de noodige maatregelen te nemen voor de vlotte overtocht op het pontveer. Daar komen ze....! Do havcnautorteiten waren echter reeds tijdig gewaarschuwd. Hun was bericht dat Prinses Juliana en Prins Bernhard om kwart voor zes de Nederiandsche grens waren gepasseerd en dat de route over Dordrecht naar Den Haag zou loopen. De heer IJzerman directeur van het gemeen telijk havenbedrijf had toen onmiddellijk nog voor de komst van Jhr. Rgëll de noo dige maatregelen genomen. Zoo kon de Prinselijke auto om pre cies half zeven ongestoord en zonder eenig oponthoud onder de luide toe juichingen van de samengestroomde menschenmenigte het veerpont oprij den. liet groene Fordje, een nieuwe V 8, waarin Prinses Juliana en Prins Bernhard waren gezeten, stond in het midden van het pontveer voorop stond do Ford van Jhr. Roëll, terwijl achter de Prinselijke auto nog volgde een wagen van de rijksrecherche. Andere auto's werden op het veer niet toegelaten, echter wel een aantal voetgan gers, die in deze oogenblikken. vergeleken bij hen. die aan weerszijden van de oevers stonden, wel in een zeer bevoorrechte positie verkeerden. Op het veer onderhield Prins Bernhard die uit den wagen was gekomen en er frisch en door de zon bruingebrand uitzag, zich eenige oogenblikken met een der rechercheurs. De overtocht had een vlot verloop- Aan den Zwijndrcchtschen oever was er voor de 3 auto's aanvankelijk geen door komen aan. Het enthousiast wuivende en juichende publiek liet voor de auto's bijna geen ruimte over. Langzaam, heel lang zaam kwamen de wagens vooruit, waarbij de Rotterdamsche motorpolitie de grootste moeite had ruim baan te maken. Van Zwijndrecht naar Den Haag Toen men Zwijndrecht eenmaal door was ging het in een snel tempo in de richting van Rotterdam: de laatste etappe van de huwelijksreis van onze Prinses en Prins Bernhard. Een snelle ontsnapping Het Prinselijk paar is er in geslaagd Rotterdam per auto te passeeren zon der dat zelfs de verkeerspolitie de kans kreeg de kleine groene sportwagen op te merken, waarin het was gezeten. Eerst tamelijk laat was bekend geworden dat de Prins en de Prinses met de pont van half zeven DordrechtZwijndrecht waren gepasseerd, maar desondanks was de verkeerspolitie op post om den kleinen stoet door Rotterdam te convoveeren. Ze heeft er echter de kans niet voor gekre gen, omdat de Prinselijke auto blijkbaar in een file verstopt kans heeft gezien onge merkt door te slippen. Een jong inspecteur van politie, belast met het toezicht op en om de bruggeD. had echter van particuliere zijde omstreeks kwart voor zeven 'n tip gekregen, dat het Prinselijk paar in aantocht was en deze heeft toch nog enkele maatregelen kunnen treffen, waardoor de auto van het Prinse lijk Paar ongehinderd kon passeeren en nog meer ongemerkt kon ontsnappen Juist zou een lange goederentrein bij het Stieltjesplein de straat kruisen, wat steeds een groot oponthoud geeft voor het verkeer. De inspecteur gaf last, dat de trein moest wachten. Korten tijd later kwam ook een officieelc mededeeling omtrent de komst van Prins Bernhard en Prinses Juliana en nauwelijks een paar minuten later te 2 minuten over zeven konden de scherp oplettende politie mannen nog net een glimp zien van de kleine stoet van vier auto's die in snelle vaart de bruggen opreed. Hoe men het te weten gekomen is, mag een raadsel worden genoemd maar in de v. d .Takstraat en bij het Bolwerk stonden toch nog kleine groepjes menschen te wachtenzij hebben echter geen van alle de auto van den Prins en de Prinses opge merktevenmin als de tamelijk sterke politie-bewaking, die in allerijl bij de brug gen was geplaatst, en die er te kwart voor acht nog in afwachting stondtotdat het. bericht binnenkwam, dat het Prinselijk Paar al in het Huis ten Bosch te Den Haag was aangekomen- Naar de Residentie Zoo werden de vorstelijke personen op hun doorrit door niemand herkend ook niet in Delft, waar de Prins op 'n gevaarlijk kruis punt plotseling moest uitwijken om een niet-verlicht verkeerspaaltje te mijden. Het gaf even een kleine verkeersopstopping doch zonder bcteekenis- Om half 8 pas seerde het gezelschap de Hoornbrug en enkele oogenblikken later was het Prinse lijk Paar weer op Haagsch grondgebied ge arriveerd. Langs den Rijswijkschen weg, Rijswijk- sche Plein en Rijnstraat ging het naar het Bezuidenhout en zoo naar het Paleis Huis ten Bosch. Prinses Juliana en Prins Bernhard waren weer thuis. Eindelijk wordt dan het geduld van de wachtenden beloond. Kwart voor acht zwenkt een groene Ford van het nieuwste type, een cabri olet twee onder de kap, het voorplein op. Gejuich klinkt uit aller mond, hoeden gaan de lucht in: het Prinselijk Paar is aangekomen- Blootshoofds zit Prins Bernhard achter het stuur. Prinses Juliana zit naast hem. Enkele auto's met bagage volgen. De Prinses springt vlug uit de auto, spoedig ge volgd door Prins Bernhard. De Konin gin begroet Haar Dochter en Schoon zoon op de trap. Voor een zijraam wuiven Koningin, Prinses en Prins nog tot de uitbundige toeschouwers, die naar voren dringen. Dan trekken de Koningin en het jonge Paar zich terug en verspreiden de wachtenden zich, innig voldaan het jonge Paar in de Residentie terug te weten. De Vlissingsche malversaties berecht Milde voorwaardelijke straffen opgelegd Collectanten vrijgesproken Dinsdag deed het Haagsche Gerechtshof uit spraak in de zaak tegen den Vlissingscher. oud-weithouder P. G. L. en den secretaris- penningmeester van Maatsch. Hulpbetoon W. de W., die in deze functies te V 1 i s s i n- gen verschillende malversaties hadden be gaan ten nadeele van het Cris's-Comité en van Maatsch. Hulpbetoon. Door de Middelburgsche Rechtbank waren zij veroordeeld tot gevangenisstraffen van resp. 6 en 4 maanden. In hooger beroep had de procureur-gene raal deze straffen voorwaardelijk ge- eischt met een proeflijd van drie jaar en voor de W. bovendien rog een geldboete van f 40. W. de W. werd door het Gerechtshof thans veroordeeld tot een voorwaardelij ke gevangenisstraf van een maand met een proeftijd van 3 jaar en een geld boete van f 20 subs. 10 dagen hechtenis. De oud-wethouder P. G. L. werd veroor deeld tot een voorwaardelijke gevange nisstraf van twee maanden met een proeftijd van drie jaar Hierna hadden terecht gestaan de Vlissing sehe collectanten H. V., C. G. en A. B.. die op onrechtmatige wijze goederen uit de op slagplaats van het Crisis-Comité hadden meegenomen. De Miride'bu- rsche Rechtbank had hen we Als hoofd van de Julianaschool te Rotterdam y Men meldt ons uit Rotterdam: t Maandagavond is in 't speellokaal der be« waarschool van de Prinses Julianaschool aan de Snellemanstraat, het nieuwe hooidj van de lagere school, de heer A. A. Hogewegj voorheen hoofd te Stad a. h. Haringvlietj geïnstalleerd. Behalve het bestuur, ouders dpr leerlirt» gen, pensoneel en het gewezen hoofd don school de heer A. J. Zimmerman, waren ools de vader en moeder van het nieuwe hooidl aanwezig. Nadat op de gebruikelijke wijze was ges opend, heeft de voorzitter van het bestuurt Ds W. J, J. V elders, de aanwezigen hars telijk welkom toegeroepen. Vervolgens meriq te hij op, dat hoofd te zijn van een school een zeer omvangrijke taak is. Spr. bracht) fn de eerste plaats dank aan den heer Kolf, die een paar maal als hoofd fungeerde, vooq zijn arbeid. Zich tot den heer Hogeweg wendend, zeil Spr., dat zijti wijze van benoeming ecu eigenaardige was geweest, waarbij de ges dachte naar voren komt. die man heeft Goil ons gegeven. Spr .wees dan op het voorgel lezen Schriftgedeelte Lukas 9 57 tot einde. In het onderwijs heeft een onderwijze!) zijm Heere te dienen en hem is heel wad toevertrouwd. Spr. hoopte, dat de heer Ho geweg langzamerhand veld zou winnen, Gort hem mocht bekwamen voor zijn taak en mei) personeel en ouders in goede harmonld mocht samenwerken. Tenslotte riep spr. Je ouders van 't nieuwe hoofd een welkom toe* Hierna heeft de heer Hogeweg eenj toespraak gehouden, 't Is altijd droevig aldus spr. als men zijn werk aan andew ren over moet geven. We mogen daarbi# niet te veel achterom zien, maar als banJ den verbroken worden, valt het niet mee) niet meer aan het verleden te denken. WanJ neer we ons aan een taak geven, moeten wa niet zien op de moeilijkheden, die wel eens zullen komen, maar op den Heere onzere God. Hij dankte het bestuur voor zijn wel4 willende houding en voor het in hem ge<j stelde vertrouwen; dat geelt hoop voor dej toekomst. Van God kracht biddend hoopte hij zijn arbeid te aanvaarden. Zich tot de ouders richtend, zei spr., da6 het hun plicht blijft de kinderen op te voe< den. Wat de onderwijzers doen is slechtst aanvullend werk. De kinderen te wijzen oja het eeuwige leven is hoofdzaak, maar daar-j bij wordt het andere niet verwaarloosd.) Spr. drong er op aan, dat thuis het onder! wijs niet zou worden afgebroken en vroeg aller medewerking en veel gebed. Met het) personeel hoopte hij als collega om te gaapt en dat er onderling de hand der liefde gaJ vonden mocht worden. Ook de samen we nJ king met de Bewaanschool stelde hij ori hoogen prijs. Tenslotte sprak het nieuws hoofd den wensch uit, dat hij menig jaajj aan de school mocht arbeiden. Nadat in de pauze de ouders het door riet kinderen gemaakte werk hadden heziohtigifl hebben nog het woord gevoerd, namens hei personeel de. oudste onderwijzer de heer J< Kolf, het oud-hoofd de heer N. J. Z i rnjj merman en namens de ouders de heer Jl) C. W ij m a n s. Met het zingen van; „*k Wil U, o Godj mijn dank betalen", werd deze bijeenkomst! gesloten, waarna de heer Zimmerman irï dankgebed voorging. Van de gelegenheid om met den nieuwert hoofdonderwijzer kennis te maken hebben na deze installatie, vele ouders gebruik ge» maakt. ge-ns diefstal veroordeeld ieder tot een go» vangenisstraf van een maand. De procureur-generaal eischte in hooger beroep deze straffen eveneens voorwaar» delijk. Woensdag werden zij door het Haagschfe Gerechtshof vr ij gesproken. Geschiedenis Landbouwcrisiswetgeving By de behandeling van de begrooting van het Landbouw Crisisfonds voor het jaar 1937 in de Tweede Kamer, heeft de minister van Landbouw en Visscherij medegedeeld, dat te verwachten was, dat het eerste deel van deae geschiedenis omstreeks het voorjaar 1937 ge reed zou zyn. Naar wij thans vernemen, is dit eerste deel kort geleden gereed gekomen en den minister aangeboden. De minister heeft een dezer da/- gen opdracht gegeven tot publicatie van dit eerste deel over te gaan. De uitgave zal door de algemeene Landsdrukkerij geschieden, waar het boek thans in bewerking is. Het eerste deel omvat, behalve een algemeene in leiding, de geschiedenis van de totstandko ming en werking van de eerste steunmaatre gelen, n.l. die ten behoeve van de suikerbieten fabrieksaardappelen, tuinbouw, bloembollen, bloem- en boomkweekerij, vlas, pluimveehou derij, rogge en griend en riet. Het tweede deel, waaraan thans op het de^ partement van Landbouw en Visscherij wordt gewerkt, zal omvatten de tarwewet, de crisis- zuivelwet en de crisis-varkenswet. Hiervan is reeds een deel, n.l. de geschiedenis van de tar wewet, gereed.

Maas- en Scheldebode | 1937 | | pagina 1